Starostlivosť o bonsaje

Starostlivosť o bonsaje

Bonsai nie je len dekoratívnou zelenou ozdobou domu, je to miniatúrny stromček, ktorý je dosť rozmarný, starostlivosť oň je namáhavá a dlhá, ale dosiahnutý výsledok prekonáva všetky očakávania. Bonsai poskytne malému svetu u vás doma, ak ste už profesionálom v komunikácii s týmto zázrakom Japonska a jeho kultúry. Láska k krásnym a neobvyklým pomôže prekonať ťažkosti, ktoré nastanú v prvých rokoch známosti s bonsajmi. A o niekoľko rokov váš svet zaplní neobvykle úchvatný pohľad na miniatúrnu krajinu..

Prototyp pre bonsai je prevzatý z bežných stromov, ktoré rastú v subtropických pásmach, v tropických, v strednom pásme lesa, ako aj z ihličnatých obrov. Prirodzene, prvý problém súvisí s klímou, na ktorú sa používa originál. Ak si kúpite bonsai sami, potom si ich vyberte bližšie k svojmu biotopu, je to ťažšie, ak vám bola predložená taká nádherná rastlina.

Teplota

V teplotnom režime je potrebné reprodukovať zmeny zodpovedajúce rastline. Zimostráz, granátové jablko, olivy, myrta – dokonale sa prispôsobia izbovým podmienkam – to platí pre všetky subtropické odrody bonsai. Predzáhradka, záhrada, balkón alebo len otvorené okno budú v lete veľkým prínosom. Čerstvý vzduch priaznivo ovplyvňuje vývoj a rast tejto jedinečnej izbovej rastliny..

V teplotných podmienkach je potrebné reprodukovať zmeny zodpovedajúce rastline

Je lepšie, aby prežili zimu v pomerne chladnej miestnosti, kde teplota kolíše do +15. Na to je dobre vybavený a zasklený balkón ako stvorený. Ale pre tropické stromy musíte v zime dodržiavať +18, inak môžu trpieť vyššími teplotami. Často je to teplota, ktorá sa v zime udržuje v bytoch. Najťažšou vecou pri organizovaní zimovania je vydržať teplotu nie vyššiu ako +10 pre rôzne druhy ihličnanov, javora, rovnakého horského popola. Balkón bude samozrejme fungovať dobre, ale ak nie je silne izolovaný. Ak balkón nemožno použiť z rôznych dôvodov, najmä z dôvodu jeho absencie, použije sa metóda reverzného skleníka. Okenný parapet je spolu s bonsajmi oplotený, aby bolo do závodu dodané čo najmenej tepla.

  Umenie pestovať bonsai

Osvetlenie

Pred inštaláciou osvetlenia na miesto vedľa bonsai je potrebné sa veľmi dobre zoznámiť s prírodnými podmienkami, v ktorých strom rastie. Byt samozrejme nie je prirodzeným prostredím, ale môžete sa pokúsiť dostať sa k nemu bližšie tým, že si naštudujete informácie. Najoptimálnejšie umiestnenie svetla bude z východnej a západnej strany, preto sa zameriame na tieto okná. Zaujímavým bodom je priame umiestnenie bonsai na parapete..

Západné okno znamená, že rastlina bude na pravej strane. Východné okno bude výhodnejšie, ak bude strom umiestnený na ľavej strane. Vývoj bonsai bude kompletný pre listy aj výhonky, ak sa počas teplého obdobia otočí o 180 ° najmenej raz za dva týždne alebo dokonca dvakrát alebo trikrát za štyri týždne. Chladné obdobie môže viesť k vzniku veľmi slabých výhonkov, ktoré stratili jas a sú príliš predĺžené..

Nedostatok svetla je zlý pre vývoj bonsai

Nedostatok svetla je zlý pre vývoj bonsai. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné po celý deň zdvihnúť závesy a žalúzie. K predĺženiu denného svetla pomôže žiarivka alebo halogénová žiarovka, ale nie žiarovka, na ktorú sú mnohí zvyknutí. Správne zvolená lampa je umiestnená vo výške maximálne 50 cm, taký prídavok nasýti rastlinu potrebným svetlom a zvýši denné hodiny až na pol dňa..

Zalievanie

Podľa odborníkov je zalievanie namáhavé. Jeho frekvencia a množstvo závisí od pôdy, kapacity, v ktorej bonsaje rastú, odparovania a absorpcie kvapaliny. Z tohto dôvodu mnohí považujú správny postup zavlažovania za nemožný. Najoptimálnejšou možnosťou je zalievanie v malých častiach, ale pomerne časté. Táto možnosť nie je dostupná pre väčšinu záhradníkov..

Bežné metódy zavlažovania zahŕňajú ponorenie. Na jej implementáciu je potrebné vziať nádobu väčšiu, ako je tá, kde rastú bonsaje a umiestniť tam rastlinu. Odstrániť ho bude možné len vtedy, keď vzduchové bubliny už nevystúpia na povrch. Slúži to ako signál, že pôda už nepotrebuje vlhkosť, ale pred umiestnením bonsai na miesto je potrebné nechať prebytočnú vodu odtiecť z panvice. Proces nasýtenia zeme vlhkosťou je potrebné monitorovať, aby nedošlo k preexponovaniu bonsai vo vode, kde pre korene nie je vzduch. Toto je obzvlášť dôležité pre stromy v strednom pruhu. Je tiež potrebné vziať do úvahy stav odpočinku, ktorý padá v zimnom období, pre ktoré je nadmerné nasýtenie vlhkosťou v zemi plné.

  Umenie pestovať bonsai

Podľa odborníkov je zalievanie namáhavé

V lete čerstvý vzduch obmýva listy vášho stromu, vlhkosť sa z pôdy stále viac odparuje. Bez ohľadu na to, ako ste zaneprázdnení, v tomto období je potrebné zalievať počas dňa najmenej dvakrát, najmä zástupcovia bonsai milujúci vlhkosť. Pre tropických zástupcov je dokonca postrek možný, ale v rozumných medziach. V zimnom období zalievanie mení svoje množstvo a frekvenciu až raz za týždeň. Pred zalievaním rastliny si musíte byť úplne istí, že je zem suchá. Svetlá farba pôdy naznačuje potrebu pridať do bansai vlhkosť. Môžete tiež cítiť pôdu a na základe hmatových vnemov určiť načasovanie zálievky. U najskúsenejších ľudí, ktorí zasvätili svoj život bonsajom, je tento moment určený hmotnosťou črepníka alebo palety, kde je rastlina zasadená..

Na leto si môžete pripraviť aj vodný kúpeľ. Za týmto účelom sa expandovaná hlina, hrubý piesok, mach, kamene (to, čo dobre absorbuje a vzdáva vodu) umiestnia do pomerne hlbokej nádoby. To všetko je naplnené vodou a na vrch je nainštalovaný bansai, ale tak, aby medzi vlhkosťou a panvicou bol priestor. Je dobré skombinovať takýto systém s postrekom, aby ste dosiahli lepší výsledok vytvárania vlhkého prostredia..

Bonsai je estetickým pôžitkom z okrasného stromu. Je veľmi bežné vidieť hydroponickú metódu výsadby, ktorá stráca kúzlo a kúzlo vlastné tomuto typu izbovej rastliny. Je to spôsobené tým, že paleta je nahradená kvetináčmi vloženými jeden do jedného. Tento spôsob pestovania a starostlivosti o okrasné dreviny má však svoje pozitívne stránky, ale štandardný druh bonsai tento spôsob zatieňuje..

Top dressing a hnojivá

Kŕmenie bonsajmi nevyžaduje vážne znalosti ani namáhavý proces. Najznámejšie minerálne doplnky, ktoré sú vhodné pre izbové rastliny, zasýtia Bansai najmenej raz za mesiac tým najdôležitejším. S nástupom zimy sa kŕmenie zastaví, s výnimkou tropických druhov, ak sa ich denné hodiny rovnajú pol dňa.

  Umenie pestovať bonsai

Kŕmenie bonsajmi nevyžaduje vážne znalosti ani namáhavý proces.

Okrasné dreviny je možné kŕmiť konvenčnou metódou, polievať zem zhora, alebo môžete podnos s rastlinou ponoriť do minerálneho roztoku, ako pri polievaní. Minerálny roztok pripravený z dvoch gramov minerálneho obväzu, ktorý sa zriedi v jednom litri vody, sa vloží do hlbokej nádoby. Bonsai je v tomto roztoku, kým nie je dostatočne opitý, potom sa vyberie z procedurálneho kúpeľa..