Ako sa vysporiadať s mrkvovými škodcami bez chemikálií

Ako sa vysporiadať s mrkvovými škodcami bez chemikálií

Každý miluje sladkú a zdravú mrkvu. Letní obyvatelia to považujú za výrobok šetrný k životnému prostrediu, ak ho škodlivý hmyz a hlodavce tiež neodmietajú ochutnať. Toto je indikátor, že zelenina neobsahuje žiadne chemikálie a škodlivé látky. Ale naši menší bratia môžu majiteľa záhrady výrazne predbehnúť a pokaziť celú úrodu. Ako zachovať úrodu bez použitia chemických hnojív? Ako sa chrániť pred škodcami?

Preventívne opatrenia na ochranu mrkvy pred škodcami

Pri výbere postele na siatie mrkvy by ste nemali zabúdať na preventívne opatrenia. Najslávnejším škodcom tejto rastliny je mrkvová muška. Mrkvu veľmi miluje, ale neznáša pach cibule. Preto musí táto sladká koreňová zelenina rásť v susedstve cibule. Môžete striedať cibuľové a mrkvové záhony. Cibulová aróma chráni škodcov pred mrkvovými záhonmi.

Preventívne opatrenia na ochranu mrkvy pred škodcami

Pri výsadbe okopaniny je veľmi dôležité vziať do úvahy striedanie plodín; miesto výsadby mrkvy musíte každý rok zmeniť. Bude dobre rásť po zemiakoch a kapuste, uhorkách a paradajkách, cibuli a fazuli. Ale takí predchodcovia ako cuketa a baklažán, petržlen a zeler negatívne ovplyvnia vývoj zeleniny a očakávaný výsledok. Zlými susedmi mrkvy sú jablko, repa, kôpor a aníz. A s reďkovkou, cesnakom, korením, reďkovkou, hráškom a špenátom sa bude cítiť skvele a dá veľkú úrodu..

Najúčinnejším spôsobom prevencie je však používanie organických hnojív. S ich pomocou sa zvyšuje imunita rastliny, čo je veľmi dôležité pri odolávaní chorobám a škodcom..

Používanie minerálnych hnojív v zeleninových záhradách vedie k zmene chemického zloženia zeleninových plodín, čo môže viesť k invázii škodcov. V takejto zelenine skutočne stúpa obsah cukru, a to je u hlodavcov – škodcov veľmi obľúbené.

Ako bojovať proti hmyzím škodcom mrkvy?

Mrkva a mrkva predstavujú pre mrkvu veľké nebezpečenstvo.

Mrkvové mušky a mrkvové mory, slimáky a zimné naberačky, ako aj mrkvové mušky sú pre mrkvu veľkým nebezpečenstvom. Na prevenciu a kontrolu škodcov sa používa mnoho spôsobov a metód..

  Voška

Ak zasejete mrkvu o niečo neskôr ako obvykle (koncom mája alebo začiatkom júna), mrkvová muška už nebude schopná ublížiť. V tejto dobe nelieta.

Mulčovanie je jednou z osvedčených účinných metód. Najprv sa na lôžka položí vrstva čerstvej trávy a navrch sa umiestnia ihličnaté ihly alebo piliny z ihličnatých stromov. Vôňa ihličia udrží mrkvové mušky a ďalší škodlivý hmyz mimo. A tiež poskytne rastlinám stálu vlhkosť pôdy a poskytne plnú a zdravú výživu. Mulčovanie zabráni vysychaniu pôdy, a ešte viac tvorbe „crust2“ na zemi.

Ošetrenie pôdy zmesou tabakového prachu a popola tiež vydesí škodlivý hmyz. Vykonáva sa nie viac ako trikrát v lete, každých sedem dní. Na každý meter štvorcový je dovolené rozprašovať nie viac ako desať gramov drogy.

Keď sa objaví hmyz, postrek a špeciálne zavlažovanie fungujú efektívne. Na polievanie pripravujú odvary z vrcholov paradajok alebo si robia tinktúru na pomarančových šupkách a príležitostne nimi polievajú záhony mrkvou. Na postrek potrebujete pripraviť odvar z jednej z byliniek – harmanček, lopúch alebo rebríček. Spoľahlivo ochránia pred zimnými naberačkami.

Ako bojovať proti hmyzím škodcom mrkvy?

Veľké škody na okopanine spôsobujú slimáky, ktoré kazia mrkvu a zanechávajú v nej celé priechody. Ľahko ich nájdete na miestach s vysokou vlhkosťou – pod prehnitými doskami, v listoch, pod malými kamienkami. Ich počet sa zvyšuje obzvlášť rýchlo za priaznivých poveternostných podmienok – daždivá jeseň alebo mokré a chladné predchádzajúce leto. Často ich musíte zničiť ručne, ale môžete použiť postrek. Zbaviť sa ich pomôže bežný 10% fyziologický roztok..

Skúsení letní obyvatelia tiež odporúčajú používať ľudové metódy boja proti slimákom – sú to pasce, ktoré sú naplnené šťavou alebo pokazeným džemom. Tieto pasce sa dajú ľahko vyrobiť z bežných plastových fliaš alebo kôry z melónu a melónu..

Môžete sa pokúsiť zabrániť výskytu hmyzu – škodcov aj počas výsevu semien. Ak sa výsadba vykonáva skoro na jar, hotové postele s mrkvovými semenami by mali byť pokryté netkanou textíliou. Plátno nie je možné odstrániť až do úplného zriedenia sadeníc, a aby nerušilo rast vrcholov mrkvy, je lepšie kopať malými oblúkmi pozdĺž okraja. Namiesto oblúkov môžete zasadiť napríklad horčicu. Rastie veľmi rýchlo a jeho silné stonky počas rastu plátno mierne „nadvihnú“..

  Prečo listy zamiokulkov zožltnú

Ako chrániť mrkvu pred hlodavcami?

Ako chrániť mrkvu pred hlodavcami?

Napriek tomu, že škodcovia – hlodavce sú málo príjemní pre škodlivý hmyz, spôsobujú ešte väčšie škody. Potkany a myši sú pre mrkvu veľmi nebezpečnými hlodavcami. Sú schopní úplne pokaziť alebo zničiť celú dlho očakávanú úrodu. Ako im odolať?

Pri výbere miesta pre záhony s mrkvou určite vyčleňte malú plochu vedľa kríka čierneho bezu. Táto rastlina je jedinečná v boji proti škodcom. Sotva vnímateľným zápachom pre ľudí odstrašuje komáre a pakomáre. Korene bazy čiernej uvoľňujú do pôdy také neobvyklé látky, ktoré sú jedovaté pre hlodavce (napríklad myši a potkany). Tento „jed“ udrží škodcov mimo postelí.

Ak nie je k dispozícii žiadne voľné miesto na pestovanie bezu, potom môžete použiť jeho vetvy. Stačí ich zapichnúť do pôdy vedľa okopanín. Sušené vetvy bude potrebné nahradiť čerstvými..

V blízkosti mrkvy vysaďte zdravé aromatické bylinky (mäta, aníz) a myši sa nepriblížia.

Zbierajte zrelé plodiny včas, nepriťahujte hlodavce!