Kvety proti škodcom: krása s úžitkom

Kvety proti škodcom: krása s úžitkom

Kto by nemiloval kvety? Vysaďte ich koncom jesene alebo skoro na jar, potom, čo sa roztopí prvý sneh, a v lete si budete užívať vôňu a krásu rôznych viacfarebných kvetov. Pre niektorých jednoducho slúžia ako ozdoba letnej chaty a pre letného obyvateľa sú kvety verným asistentom v boji proti rôznym škodcom. Príroda obdarila rastliny mnohými vlastnosťami užitočnými pre záhradu. Medzi nimi je skutočná zbraň proti hlodavcom a hmyzu, tak prečo nevyužiť tento dar prírody? Ako však môžu pomôcť a ako ich môžete využiť?

Hlavnou funkciou kvetu je tvorba plodov (semien) v dôsledku sexuálnej reprodukcie, čo je nemožné bez príťažlivosti hmyzu, ktorý ich opeľuje. Existujú však niektoré druhy kvetov, ktoré sú schopné odpudzovať škodcov a patogény..

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky perfektne chráni jahody pred zavináčmi

Nenáročné na starostlivosť a medzi záhradníkmi sú veľmi časté nechtíky. Listy rastliny majú takú jedinečnú vlastnosť, ako je tvorba látok nazývaných fytoncidy, ktoré zabraňujú reprodukcii a rozvoju baktérií a tiež odpudzujú rôzne pôdne červy (vrátane nematód), ktoré poškodzujú zemiaky a paradajky. Nechtík lekársky dokonale ochráni jahody pred zavináčmi, vysadenými po obvode záhrady, ako aj pri výsadbe cibule, kapusty – pred naberačkami, kapustou a cibuľou.

Široko používanou mierou kontroly je tinktúra nechtíka lekárskeho proti voškám z čeľade strukovín a pestovaných rastlín. Na varenie budete potrebovať nasekané stonky a kvety nechtíka. Po naplnení sa polovica nádoby (zvyčajne štandardné vedro) so surovinami naleje do vody (40-60 stupňov) a nechá sa vylúhovať asi dva dni. Do výslednej infúzie sa zvyčajne pridáva tekuté mydlo (40 gramov) a používa sa na liečbu žiaroviek gladiolov postihnutých voškami. Aby položili základy zdravej pôdy v ich letnej chate a chránili rastliny pred chorobami, najmä pred fusáriom, skúsení letní obyvatelia na jeseň zakopávajú sušené stonky a kvety nechtíka lekárskeho do zeme v blízkosti záhrady.

Tansy

Hmyz takmer nesedí na tansy, okolo neho poletujú komáre a muchy kvôli éterickým olejom obsiahnutým v kvetoch

Mnoho ľudí omylom odstráni tansy zo svojich záhrad, pretože to považuje za burinu. Avšak aj v dávnych dobách ho ľudia používali na ošetrenie rastlín proti škodcom, navyše niektoré z jeho odrôd môžu byť nádhernou ozdobou vašej záhrady a zeleninovej záhrady. Hmyz takmer nikdy nepristane na tansy, komáre a muchy okolo neho poletujú kvôli éterickým olejom (thujon, gáfor, alkoholy) obsiahnutým v kvetoch, ktoré vyžarujú ostrú a nepríjemnú arómu. Prášok vyrobený zo suchého súkvetia pomáha chrániť egreše, ríbezle v boji proti takému bežnému škodcovi, akým je mol.

Vysadením tansy na časť pôdy, blízko kmeňa, sa ochránite pred škodcom, ktorý poškodzuje plody jabloní. A aby ste sa chránili pred mravcami, mali by ste ho vysadiť po obvode celého stanovišťa..

Nechtík (nechtík)

Výsadba nechtíka vedľa zeleniny

Kto by nepoznal túto kvetinu? Tento dotýkajúci sa nechtík so žltými alebo oranžovými okvetnými lístkami je považovaný nielen za okrasnú rastlinu, ale je schopný odpudzovať aj takých škodcov, akými sú medveď, päťbodová húsenica jastraba, špargľová hrkálka. Kalendula je zasadená vedľa zeleniny (zemiaky, kapusta, paprika, paradajky) a vždy sa strieda, čím chráni pred škodcami.

Ak vysadíte nechtíky vedľa jahôd, pomôže im to ochrániť pred voškami a nespôsobia plesňové choroby. Tiež vás zachráni pred hnilobou koreňov. Ak si zrazu všimnete, že vošky sa prilepili na stonku nechtíka, nemali by ste sa obávať – ​​jahodové kríky zostanú nedotknuté, pretože škodca zostane na nechtíkoch. Prchavé biologicky aktívne látky tvorené rastlinou potláčajú reprodukciu a rast škodcov. Bežne sa kladie listy a stonky nechtíka do pôdy, používajú sa na kompost, ako aj na vytváranie špeciálnych záhonov, ktoré prirodzene zohrievajú korene rastlín zospodu..

Feverfew (harmanček – dalmatínsky, kaukazský, perzský)

Feverfew alebo harmanček, ako sa mu najčastejšie hovorí, je veľmi účinný v boji proti škodcom a je cenený mnohými záhradníkmi.

Feverfew alebo harmanček, ako sa mu najčastejšie hovorí, je veľmi účinný v boji proti škodcom a je cenený mnohými záhradníkmi. Skupina prírodných insekticídov (pyrethriny a cineriny) obsiahnutá v trvalých kvetoch rodiny byliniek preniká do tela hmyzu a paralyzuje ho. Nebojte sa, nie sú nebezpečné pre ľudí a zvieratá, ale toxické pre ryby a včely. Ľahko sa vysporiada s takými škodcami, akými sú: mravce, muchy, barany, blchy, vši, vošky, komáre, pavúky, komáre a čeľaď parazitických kliešťov – kaukazský harmanček.

Používa sa ako prírodná látka na plašenie článkonožcov – fumigáciou miestnosti alebo vysadením vedľa záhonov so zeleninou a plodných stromov na ochranu pred molami a voškami. Harmanček je obľúbenou metódou ochrany pred hlodavcami – to je jeho ďalšia úžasná vlastnosť. Ošetrením mladých ovocných a zeleninových rastlín práškom sušených kvetov pyrethra sa dlho zbavíte bĺch, lariev, húseníc. Často v boji proti blchám, kliešťom v domácich zvieratách sa používa harmančeková tinktúra.

Nasturtium

Kvety nasturcia majú nielen príjemnú arómu, ale tiež bojujú proti zníženiu záhradných škodcov

Kvety nasturcia majú nielen príjemnú arómu, ale tiež bojujú proti zníženiu záhradných škodcov. Ak vysadíte v záhrade medzi paradajkami kríky, pomôže vám to odplašiť muchy a kapustu z kapusty. Každé kvetinárstvo vie, že nasturtium pomáha bojovať proti chorobám pivoniek. Keď ho vykopete okolo kmeňa ovocného stromu (čerešňa alebo marhuľa) – získate nielen ochranu pred škodcami, ale aj látku, ktorá zlepšuje výživu rastlín a vlastnosti pôdy – výnos sa zvýši.

Medzi letnými obyvateľmi je bežné používať suché stonky a listy ako plnivo na výsadbu zeleniny. Pomôže tiež oslobodiť pôdu od plesne, ktorá sa počas hustej výsadby rýchlo šíri – hubová choroba rastlín.

Viac o pestovaní nasturtia

Geranium

Stojí za to zasadiť na jar medzi bobuľami a ovocnými plodinami, čím vôňa pelargónie vydesí mnohých škodcov

Geranium miluje mnoho záhradníkov, pretože je to nielen krásna rastlina, ale aj veľmi užitočná. Sme zvyknutí vídať muškáty na domácich parapetoch, ale v záhrade môžu bezpečne prezimovať v zemi. Stojí za to zasadiť na jar medzi bobuľami a ovocnými plodinami, čím vôňa pelargónie vydesí mnohých škodcov, najmä vošky. Dokonale chráni pred škodlivými organizmami, ktoré poškodzujú mnohé rastliny, a je tiež veľmi užitočný a nepostrádateľný pri zlepšovaní vnútorného vzduchu. Podľa mnohých záhradníkov bude múch menej, ak si vyzdobíte dom alebo balkón črepníkovými muškátmi..

Viac o pestovaní muškátov

Petunia

Dokonale odpudzuje záhradných škodcov, čím zabraňuje výskytu chorôb v rastlinách skupiny strukovín

Veľké, krásne a viacfarebné kvety petúnie ju urobili obľúbenou medzi pestovateľmi kvetov. Dokonale odpudzuje záhradných škodcov a zabraňuje výskytu chorôb v rastlinách skupiny strukovín. Tiež zachráni pred nebezpečnými škodcami, krížovými blchami, zeleninovými plodinami (repa, čínska kapusta, daikon) a jeho okolie nepoškodí záhradné kvety.

Podrobnosti o pestovaní petúnií

Levanduľa

Na ochranu vlnených a kožušinových odevov pred molami umiestnite do skrine sušené stonky alebo kvety levandule.

Pre ľudí je vôňa levandule príjemná, ale mol ju neznesie, čo je dlhodobo dokázané jej účinným používaním. Aby vlnené a kožušinové odevy zostali bez mole, vložte do skrine sušené stonky alebo kvety levandule. Všetci záhradníci čelia problému vzhľadu mravcov, hlienu a vošiek v záhrade, spôsobujú veľa škody. Ako sa ich však zbaviť? Najradikálnejším spôsobom je použitie chémie, ale je najlepšie ho použiť ako poslednú možnosť. Najvernejším ľudovým spôsobom je použiť levanduľu, ozdobiť ňou svoje záhony..

Viac o pestovaní levandule