Muška

Muška

Whitefly alebo vedecky aleurodidae (Aleyrodidae) je malý lietajúci hmyz, ktorý je začarovaným nepriateľom záhradných a kvetinových plodín. Škodca patrí do podradu Sternorrhyncha a čeľade Aleyrodidae. Populácia týchto jedincov má asi jeden a pol tisíc odrôd. V preklade z gréčtiny priezvisko znamená „múka“. Ide o to, že telo škodcu je pokryté voskovým práškovým povlakom..

Whitefly je nosičom nebezpečných hubových chorôb. V krátkom čase môže kolónia škodcov infikovať sadenice rastlín a bobúľ a zničiť kríky. Dospelí jedinci sú veľmi plodní a môžu dokonca preniknúť do skleníka..

Popis mušky

Popis mušky

Morské mušky sú drobné parazity so snehobielymi krídlami, ktoré obývajú rôzne podnebie. V závislosti od územnej polohy sa ich vzhľad mierne líši. V mladom veku sú škodcami žltkasto-zelenkasté larvy pokryté vlnitým kvetom. Vajíčka sa živia miazgou mladých listov, sajúc na zadnú stranu taniera pomocou voskových žliaz a tesne pritláčajú k stonke. Pri hľadaní potravy sa larvy plazia rôznymi smermi a rýchlo zaplnia zdravé výsadby.

O niekoľko týždňov neskôr sa z oválnej a plochej larvy narodí molár lepidoptera – motýľ s anténami, krídlami a dlhými nohami. Jej telo je sfarbené do červenkasto žlta popretkávané tmavými škvrnami. U dospelých sa vytvoria štyri krídla, ktoré sa skladajú do tvaru domu. Povrch tela je chránený, podobne ako peľ, belavým práškovým povlakom.

Rastlinu, ktorú muška obsadila, možno identifikovať podľa niekoľkých znakov:

 1. Ak sa dotknete infikovaných listov alebo bobúľ, muchy, ktoré sa predtým skryli, vyletia hore v roji. Navonok pripomínajú moľa s priehľadnými krídlami..
 2. Ak je morská strana listov pokrytá priesvitnými šupinami, znamená to, že kultúra je ovplyvnená larvami. Rastlina začína vo vývoji zaostávať, výmena plynov je narušená, žltnutie a skrútenie listov nastáva rýchlosťou. Nedostatok normálnej fotosyntézy vedie k postupnému vädnutiu kríka..
 3. Keď sa výhonky a čepele pokryjú chlorotickými žltými škvrnami, vytvorí sa lepkavý kvet, ktorý konzistenciou pripomína medovku. Vylučovaná kvapalina je odpadovým produktom parazita..

Whiteflies preferujú teplé a vlhké podnebie. Podobné podmienky sú typické pre skleníky a skleníky. Práve tu sa škodcovia cítia príjemne. Pri teplotách pod 10 stupňov hynú. Vajíčka sú odolnejšie voči chladu a vydržia aj mrazivé počasie. V prírodnom prostredí škodcov požierajú lienky, ploštice a čipky – ich biologickí nepriatelia.

Aleurodidy sú považované za veľmi nebezpečný hmyz, pretože pôsobia ako nosiče hubových a vírusových infekcií. Ak neprijmete aktívne opatrenia na ich zničenie, rastlina môže ochorieť zvlnením, sivou plesňou, mozaikou, múčnatkou alebo zachytiť iné choroby, ktoré často vedú k smrti plodiny a sú považované za neriešiteľné..

Ako sa vysporiadať s muškou. VIDEOAko sa vysporiadať s muškou. VIDEO

Preventívne opatrenia

Záhradnícki majitelia s bohatými skúsenosťami a znalosťami odporúčajú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu škodcu mušlí v záhrade a zeleninovej záhrade. Tento prístup bude účinnejší ako dlhá a vytrvalá kontrola hmyzu. Zvážte hlavné metódy prevencie v boji proti muškám:

 1. Zeleninu, kríky a záhradné stromy by ste mali pravidelne kontrolovať na prítomnosť lariev a dospelých jedincov. Spravidla sa radi schovávajú zo zadnej strany listu, aby sa mohli voľne kŕmiť bunkovou šťavou. Škodca kladie vajíčka na zemiaky, cukety, kapustu, uhorky, sóju, paradajky, hrášok, slnečnicu. Malo by sa pamätať na to, že plodinám vysadeným v teplých klimatických oblastiach s vysokou úrovňou vlhkosti vzduchu je zvýšené riziko..
 2. Je dôležité poskytnúť rastlinám včasné hnojenie minerálmi a organickými hnojivami. Včas burinu a zbavte miesto buriny, pretože škodcovia sa spočiatku usadzujú na pozemkoch bez majiteľov.
 3. Aby sa zabránilo infekcii izbovými kvetmi molmi, je miestnosť pravidelne vetraná. Zabráňte zamokreniu pôdy.

Spôsoby, ako sa vysporiadať s muškou v skleníku

Lieky na mušku (lieky)

Lieky na mušku (lieky)

Ak karanténne opatrenia pre sadenice nepomohli a biele mušky si pevne vybrali skleník, budete sa musieť uchýliť k chemikáliám. Zastavenie šírenia parazita a jeho lariev biologickými metódami môže byť účinné iba vtedy, ak sú ohniská jediné a majú malý počet. Je dosť problematické zbaviť sa masívnych kolónií aleurodidov pomocou ľudových metód. Nepochybne, s početným hromadením pesticídov bude oveľa účinnejšie ako prírodné prostriedky, ale nemali by sme zabúdať na ich vysokú toxicitu..

Bezpečný prostriedok proti škodcom! SKIPIDAR z mušiek bielych, mrkvových a cibuľových, vošiek, húseníc.Bezpečný prostriedok proti škodcom! SKIPIDAR z mušiek, mrkvy a cibule, vošiek, húseníc.

Nasleduje zoznam hlavných insekticídnych činidiel a prípravkov na ničenie molice:

 • Aktara. Komplexný liek s predĺženým účinkom. Slúži na prípravu roztoku, ktorý sa naleje pod krík. Keď je veľa jedincov mušiek, môžete listy dodatočne spracovať postrekom roztoku rozprašovačom. Na konsolidáciu účinku sa postup opakuje ešte niekoľkokrát a medzi zasadnutiami sa dohodne týždenná prestávka. Skúsení záhradníci odporúčajú prvýkrát odstrániť hmyz. Prečo potrebujete pripraviť koncentrovaný roztok Aktaru, t.j. 3-4-násobok dávky v porovnaní s dávkou uvedenou v návode.
 • Dôverník. Liek má systémový účinok. Na rastlinách ošetrených konfidorom škodcovia zomierajú po 1,5 hod. Vyrábajú sa tiež analógy liečiva, ktoré nemenej efektívne vedú k smrti bielych mušiek. V rôznych pomeroch môže byť látka súčasťou produktov ako Copfidor, Gaucho, Admir, Marathon, Commander, Provado a Applound.
 • Akarin (Agravertín). Patrí k najsilnejším poľnohospodárskym pesticídom, ktoré účinne bojujú nielen s bielymi muchami, ale aj s mnohými škodcami, zabíjajú roztoče, chrobáky Colorado. Obsah 4 ml ampuliek sa zriedi vodou a listy sa postriekajú výsledným roztokom. Je dôležité, aby sa látka dostala na telo hmyzu. Liek sa môže používať v horúcom počasí, nezanecháva na povrchu popáleniny.
 • Spark (bio, zlato, dvojitý efekt). Táto všestranná a rýchlo pôsobiaca formulácia podporuje smrť hmyzu od prvého ošetrenia. Predajná forma: ampulky, prášok, tablety, tyčinky. Kompozícia obsahuje nikotinoidné alkaloidy alebo tabak. Nástroj poskytuje dlhodobý účinok a poskytuje ochranu výhonkom, ktoré sa vytvorili po ošetrení. Roztok, keď je v zemi, preniká do koreňového systému a zostáva v tkanivách asi 3 týždne. Nie je návykový na škodcov, otravy dospelých a lariev.
 • Fitoverm. Insekticíd, ktorý sa používa v boji proti takmer všetkým škodcom. Bude stačiť jedno sezónne ošetrenie, aby ste sa zbavili kolónie lariev na kvetoch a okrasných rastlinách. Opätovné spracovanie pomôže navždy zabudnúť na problém.
 • Actellic. Patrí do triedy organofosforových zlúčenín, je široko používaný na zabíjanie kliešťov a iných hmyzožravcov. Má štipľavý a odpudivý zápach, je toxický, nestráca svoje vlastnosti pri vysokých teplotách. Vhodné na spracovanie plodín, ktoré rastú v podmienkach otvoreného poľa. S liekom narábajte mimoriadne opatrne..
 • Tanrek. Ďalšie obľúbené insekticídne činidlo, ktoré má kontaktný črevný účinok na mnoho parazitov, účinne bojuje s kolóniou mušiek. Úspešne zachraňuje plodiny s hladkými listovými čepeľami pred hmyzom. Zamatové lístie chránené vrstvou chĺpkov sa nastrieka jemným sprejom.
  Roztoč obličiek na ríbezle: ako sa vysporiadať

Whitefly na paradajkách v skleníku

Whitefly na paradajkách v skleníku

V lete škodcovia mušiek radšej útočia na rastliny, ktoré rastú na bežných záhonoch. S príchodom jesenného chladného počasia sa skrývajú v skleníkoch, skleníkoch alebo v interiéri medzi izbovými kvetmi..

Nejasné žlté škvrny, ktoré sa objavujú na listových listoch, naznačujú výskyt mušiek alebo lariev na paradajkách. Na dotyk sú škvrny zvyčajne lepkavé. Zostávajú na mieste akumulácie škodcov. Aby sa zabránilo šíreniu kolónie, listy sa pravidelne skúmajú zo všetkých strán. Akonáhle sa nájdu prvé stopy molice, okamžite začnú konať.

Aby ste sa zbavili mušky, ktorá je škodlivá pre skleníkové paradajky, pomôže mydlový roztok. Listy sa najskôr dôkladne umyjú studenou vodou a potom sa postriekajú koncentrovanou mydlovou vodou. Za týmto účelom sa dechtové mydlo tretí na strúhadle a rozpustí sa vo vode. Ošetrené listy sa nechajú v tejto polohe jednu hodinu, potom sa roztok umyje. Takýto ľudový liek je bezpečný pre zeleninu. Aby sa paradajkám poskytla spoľahlivá ochrana, postup sa opakuje mnohokrát..

Škodcov bielych mušiek môžete vyhnať z kríkov paradajok pomocou pascí na lepidlo, ktoré musia byť rovnomerne umiestnené na rôzne konce skleníka. Aby sa znížil počet škodcov, sú zavesené lepiace pásky. Sú impregnované špeciálnou zmesou, ktorá priťahuje hmyz. Popísané pasce pomôžu vyriešiť problém, ak hovoríme iba o dospelých. Na zničenie lariev na paradajkách sa kríky postriekajú roztokom cesnaku alebo infúziou koreňov alebo listov púpavy..

Whitefly v skleníku, ktorý jej pomohol zbaviť saWhitefly v skleníku, ktorý jej pomohol zbaviť sa

Ak kolónia rýchlo rastie, bez chemikálií nebude možné odstrániť hmyz zo skleníka. Do roztokov insekticídov sa pridá malý tekutý prací prostriedok na umývanie riadu, šampón alebo hobliny mydla na pranie. Potom sa hmota stane lepkavou a pri kontakte s parazitom zachytí jej pohyby..

V skleníkoch, kde sa zelenina pestuje vo veľkom, je rast populácie mušiek biologicky obmedzený pomocou dravých parazitických entomofágov. Patria sem encarsia osy, ktoré jedia vajíčka tohto škodcu. Jeden jedinec je schopný vyčistiť 1 m2 od parazitov. skleníková plocha.

Whitefly na uhorkách v skleníku

Whitefly na uhorkách v skleníku

Whiteflies spôsobujú značné škody na uhorkách v skleníku. Larvy aj dospelí sú nebezpeční. Silný a dlhodobý účinok je možné dosiahnuť dvojitým alebo trojnásobným ošetrením kríkov chemickým prípravkom. Malé ohniská je možné pokúsiť sa odstrániť pomocou ľudových metód. Pretože zelenina má tendenciu vytvárať toxíny, bude to bezpečnejšie. Je však nepravdepodobné, že by bolo možné prvýkrát vyhubiť hmyz, ktorý sa usadil v skleníku, pesticídmi alebo prírodnými prostriedkami. Parazit je veľmi húževnatý, takže budúci rok ľahko prevezme výsadbu. Záhradkárom sa tiež odporúča pamätať na preventívne opatrenia..

Stopy vzhľadu bielych mušiek na uhorkách v skleníku:

 • listy strácajú jas, stočia sa a vyblednú;
 • povrch dosiek je pokrytý lepkavými žltými škvrnami alebo bielymi bodkami;
 • larvy sa držia na zadnej strane.

Ak sa mierne pohrávate s kríkom, všimnete si roj lietajúcich bielych molí podobných motýľom. Ak sa hmyz práve začal objavovať, môžete zastaviť jeho reprodukciu pomocou ľudových metód. Aby sa dosiahol trvalo udržateľný účinok a na problém navždy zabudli, ošetrenie kríkov sa bude musieť opakovať každý týždeň. Viacnásobné postreky nenechajú parazity šancu prežiť v skleníkoch. Počas postupu nezabudnite poriadne navlhčiť hladkú stranu platní..

Mydlový roztok je vysoko účinný proti muškám. Huba je ponorená do roztoku a časti rastliny, na ktorých sú larvy chované, sa utierajú. Výhodou tejto metódy je, že ošetrenie mydlovou vodou vám umožní odstrániť larvy aj sadzovitú hubu. Uhorky na postup vďačne zareagujú, listy dostanú cez póry celú porciu kyslíka.

Pri masívnom hromadení mušky na uhorkách sa v skleníku používajú chemikálie. Napríklad Fufanon, Detis, Aktaru, Verticillin. Látky rozpustite podľa pokynov. V skleníkoch sú zavesené aj lepiace pásky..

Whitefly v záhrade (na otvorenom poli)

Whitefly na paradajkách

Whitefly na paradajkách

Paradajky infikované molicou, ktoré sa pestujú vonku, majú úplne rovnaké vlastnosti ako skleníkové plodiny. V oboch prípadoch sa boj proti škodcovi uskutočňuje podľa rovnakého princípu. Použitie chemikálií je dôležité v prípade, že liečba ľudovými prostriedkami nepriniesla žiadny účinok. Ak je plodina na pokraji smrti, ošetrenie insekticídmi už nie je potrebné..

Na ochranu záhrady a mesta pred výskytom molice je dôležité nezabudnúť na hlavné preventívne opatrenia:

 1. Výnimočne zdravé sadenice sa vysádzajú na otvorené priestranstvo bez známok a stôp po poškodení škodcom.
 2. Burinové záhony sú pravidelne zaburinené. Obzvlášť biele muchy sa radi skrývajú v húštinách snehu a žihľavy..
 3. Včas umiestnite pasce na lepidlo, aby chytili dospelých.

Ak sa na sadeniciach nachádza hmyz, je potrebné rastlinu postriekať agrochémiou alebo niekoľkokrát ošetriť pozemné časti ľudovými prostriedkami. Na záhony je možné prenášať iba dezinfikované sadenice..

Ak sa bielym muškám podarilo usadiť na kríkoch, ktoré už boli vysadené, sú fumigované sírou. Vajcia aleurodidov a lietajúcich molí sa boja síry. Kríky paradajok sa postrekujú týmto ľudovým liekom raz týždenne. Ak kolónia vyrástla vo veľkom, kríky sa postriekajú silnou chemikáliou. Fufanon, Mospilanom to urobí. Spracovanie sa vykonáva za oblačného počasia, keď vonku nefúka vietor a prší, inak voda látku zmyje skôr, ako sa stihne absorbovať. Whitefly má schopnosť vyvinúť imunitu voči pesticídom, preto sa odporúča pravidelne meniť prípravky..

  Ako sa vysporiadať s mrkvovými škodcami bez chemikálií

Whitefly na uhorkách

Whitefly na uhorkách

Uhorky pestované bez filmu v zeleninovej záhrade sú veľmi citlivé na mušku. Sú nebezpečné vzhľadom na to, že sú považované za hlavné vektory chorôb. Od chorých kríkov k zdravým ich nakazia chlorózou, žltou mozaikou z uhoriek, kučeravosťou a žltačkou. Pri prvých príznakoch prítomnosti mušky na uhorkách sa rýchlo začne s liečbou. Vzhľadom na vysokú vlhkosť a teplotu sa plodnosť kolónie zvyšuje. Ak sa opatrenia neprijmú rýchlo, do jedného mesiaca môže žena položiť asi 130 vajíčok..

Ak sú biele muchy chované na uhorkách, používa sa integrovaný prístup. Používajú ľudové prostriedky, pesticídy a mechanické triky. Ak sa však prevencia vykoná včas, uhorky budú spoľahlivo chránené pred muškou, dokonca aj na otvorenom priestranstve. Výsadby, ktoré sa nepodarilo zachrániť pred larvami, sa postriekajú mydlovou vodou. Po hodine sa listy opláchnu čistou vodou. Larvy zostávajúce na zadnej strane listu sa zbierajú ručne. Po ukončení procedúry sa lôžko uhoriek odpleveľuje. Jedno ošetrenie nebude stačiť, postrek sa po chvíli opakuje, aby sa nebál úrody.

Najúčinnejším ľudovým liekom na mušky na uhorkách je vývar z púpavy a cesnak. Aby sa obmedzila reprodukcia jedincov, kríky sa postrekujú fytohormónom zriedeným vo vode nazývanej Bud raz za 1,5 týždňa. Obsahuje kyselinu boritú a maleínovú. Z pesticídov v boji proti hmyzu sa používajú Iskra a Tsitkor. Ošetrenie lístia sa vykonáva v bezveterný deň bez dažďa. Pretože mušky rýchlo rozvíjajú odolnosť voči chemikáliám, odporúča sa skúseným letným obyvateľom alternatívne prostriedky.

Zabudnite na mušku vo svojom okolí! Jednoduché riešenie problému molice.Zabudnite na mušku vo svojom okolí! Jednoduché riešenie problému molice.

Whitefly na kapuste

Je veľmi jednoduché pochopiť, že kŕdeľ bielych mušiek si vybral kapustu. Stačí otriasť listami a biele mory poletia rôznymi smermi. Seamy strana listových platní môže byť pokrytá priesvitnými larvami. Ničia sa mydlovou vodou. Trením listov mäkkou špongiou umyte mydlo vodou.

Ľudové lieky pomáhajú odstrániť biele kapusty z kapusty. Skúsení záhradníci odporúčajú použiť infúziu cesnaku alebo koreňa púpavy. Pomocou fľaše s rozprašovačom sa kapustné listy postriekajú infúziou. Lepiace pásky, zavesené na mieste, chránia nielen pred muchami, ale slúžia aj ako účinná pasca na mušku. Ak všetky vyššie uvedené opatrenia nefungujú a midges pokračuje v útoku na záhradu, kapusta sa ošetrí chemikáliou. Hlavnou vecou nie je to preháňať s dávkovaním. Medzi najrýchlejšie účinné agrochemikálie patria: Fitoverm, Fufanon, Iskra, Aktara, Aktellik a Confidor.

Whitefly na jahodách

Whitefly na jahodách

Výsledný biely povlak na povrchu listov naznačuje infekciu jahody bielou muškou. Rast rastliny sa postupne spomaľuje, listy vädnú a opadávajú. Choré kríky nedávajú plnohodnotnú úrodu, bobule a zelenina hnijú skôr, ako dozrejú. Larvy hmyzu sa okrem dospelých živia aj miazgou buniek, ktorá sa prilepí na spodnú stranu platní..

Choré kríky sa umyjú roztokom pripraveným z hoblín mydla na pranie. Tiež namiesto mydla je dovolené používať šampón proti blchám. Keď je kvapalina mierne absorbovaná, postup sa skončí opláchnutím kríkov.

Ak nemáte po ruke lepiacu pásku, pasce sa dajú ľahko urobiť vlastnými rukami. Aby ste to urobili, musíte vziať list lepenky alebo preglejky, nakrájať na kúsky a natrieť žltou farbou, ktorá priťahuje hmyz. Ďalej je povrch namazaný akýmkoľvek lepivým činidlom, napríklad vazelínou alebo medom. Do postelí sú umiestnené pripravené pasce. Paraziti vznášajúci sa nad kríkmi sa krídlami dotýkajú kartónu a lepia sa.

Mäta pieporná dobre odpudzuje škodcov. Neznesú pach mäty. Preto sa odporúča zasadiť rastlinu medzi riadky na jahodovú plantáž. Pomáha aj tinktúra z cesnaku. Ošúpaný nasekaný cesnak zalejeme horúcou vodou a lúhujeme asi týždeň. Potom sa zmes prefiltruje a zriedi vodou. Výsledný roztok sa postrieka jahodovými kríkmi.

Ak kolónia aleurodidov silne narástla, kupujú sa insekticídne prípravky. Nakazená vegetatívna hmota sa postrieka Aktellikom, Pegasom, Aktarou, Confidorom alebo Rovikurtom rozpusteným vo vode. Problém je navyše možné vyriešiť biologicky. Morské mušky, ktoré škodia záhradným jahodám a jahodám, sa boja prirodzených nepriateľov – chrobákov encarsia a macrofus, ktoré sa živia larvami. Predátori vyhubia kolóniu parazitov na mieste, potom sa pri hľadaní potravy presúvajú do iných plodín.

Whitefly na malinách

Whitefly na malinách

Kríky malín napadnutých malinami majú úplne rovnaké vlastnosti ako ostatné plodiny. Listy sú pokryté belavým povlakom, lepkavým na dotyk, ktorý larvy vylučujú. Nedostatok bunkovej šťavy a živín, ako aj strata turgorového tlaku vedú k vysychaniu, zmene farby a vädnutiu nadzemných častí. Oslabené kríky malín horšie prinášajú ovocie.

Na boj proti škodcovi mušle sa najskôr používajú ľudové prostriedky. Pretože aj tie najbezpečnejšie chemikálie sú stále toxické a môžu sa hromadiť v bobuliach. Ak sú však malinové plantáže úplne zasiahnuté hmyzom, nezaobídete sa bez chemikálií..

Whitefly na hrozne

Ak sa na hrozno chovajú mušky, kríky sa umyjú mydlovou vodou alebo sa ošetria infúziou púpavy, cesnakovým roztokom. Ľudové lieky sa používajú najmenej raz týždenne. Po zbere hrozna sa kríky nechajú postriekať roztokom Aktara alebo Fufanon.

Ako sa zbaviť molice na izbových rastlinách

Whitefly na izbových rastlinách

Fuchsie

Whitefly často útočí na izbové rastliny a kvety. Fuchsia je ohrozená – jeden z predstaviteľov cyperskej rodiny. Tento trvalý, opadavý ker je odolný voči chladu, takže kvetináč môžete premiestniť na balkón a zabiť tak škodcov. Midges sa bojí chladu a netolerujú zmeny teploty. Ak sa im však už podarilo položiť vajíčka na listy, nebude možné rastlinu týmto spôsobom zachrániť. Listy sa otria z oboch strán vlhkou špongiou a vajíčka sa zbierajú.

  Ako sa zbaviť midges v izbových kvetoch

Na boj s muškou a jej larvami je účinné použiť bezpečný ľudový liek – cukrový sirup. 2 lyžičky rozpustite v jednom pohári teplej vody. cukor a listy sa spracujú s výslednou tekutinou. V boji proti dospelým muškám sa Actellik osvedčil.

Ibištek

Akonáhle sa muška usadila na ibišteku, zraniteľné sú aj susedné izbové rastliny. Samice sa v byte rozmnožujú a lietajú z jedného kvetu na druhý. Je potrebné čo najskôr zabrániť zamoreniu a kontrole škodcov. Pozostatky vajec a dospelých sú zničené mydlovým roztokom a infúziou púpavy. Pre väčšiu účinnosť sa ošetrenie opakuje niekoľkokrát. Ak sa mol znásobil po celom kvete, namiesto ľudových prostriedkov je lepšie použiť insekticíd, napríklad Aktara.

Biele mušky napádajú izbové rastliny tak často ako záhradné plodiny. V dôsledku nesprávnej starostlivosti, zlého vetrania v miestnosti a podmáčania pôdy sa midges rýchlo usadzujú na kvetoch. Infikované kríky sa ošetria mydlovým roztokom a opláchnu tečúcou vodou. Na posilnenie účinku vyberú kvetináč s ibištekom na balkón a dodatočne ho postriekajú silným insekticídom..

Ľudové lieky na mušku

Ľudové lieky na mušku

Mokré spracovanie listov

Bielu mušku je najlepšie zničiť, kým sa populácia nerozrastie. O týždeň neskôr sa z malých lariev vyliahnu dospelí jedinci, schopní pohybu a kŕmenia sa zeleninou a kvetmi. Zastavenie šírenia okrídlených jedincov je problematické. Aby sa zabránilo infekcii, raz za týždeň sa listy utierajú vlhkou špongiou, pričom sa osobitná pozornosť venuje vnútornej časti platní, kde paraziti radšej kladú vajíčka. Odstráňte maximálny počet lariev.

Správna starostlivosť o vašu rastlinu zníži pravdepodobnosť výskytu bielych mušiek. Mechanická metóda ničenia škodcu je použiteľná iba v prípade jednotlivých výsadieb. Aby ste sa zbavili hmyzu v skleníkoch a skleníkoch, budete musieť použiť chemické činidlá.

Zníženie teploty vzduchu

Aleurodidy zomierajú pri nízkych teplotách. Choré kvety a zelenina sa odnesú do chladnej miestnosti, kde je teplota vzduchu od 8 do 10 stupňov. Mrazenie však zabíja iba dospelých bielych mušiek. Vajíčka sú odolné voči chladu, zavŕtavajú sa hlbšie do zeme, môžu prezimovať. Keď teplota okolia opäť stúpne, larvy sa stanú aktívnymi a budú naďalej odsávať bunkovú šťavu z rastlinných tkanív..

AKO BOJOVAŤ S BIELYM KRÍDLOM BEZ CHEMIKÁLIE !!!!!!! V GREENHOUSE, S RUČNÝMI PROSTRIEDKAMI, JEDNODUCHÝ SPÔSOBAKO BOJOVAŤ S BIELYM KRÍDLOM BEZ CHEMIKÁLIE !!!!!!! V GREENHOUSE, S RUČNÝMI PROSTRIEDKAMI, JEDNODUCHÝ SPÔSOB

Tinktúry a roztoky proti muškám

 • Mydlové riešenie – roztok sa pripravuje z hoblín bielizne alebo dechtového mydla. Pomer mydla k vode by mal byť 1: 6. Tekutinu rozšľahajte do trvalej peny. Potom sa hmota rozotrie mäkkou špongiou na povrch listov. Na ošetrenie veľkých výsadieb týmto spôsobom použite sprejovú fľašu. Horná vrstva pôdy, kde sú vajíčka skryté, je vykopaná a tiež jemne postriekaná. Ak sa belice ešte len začali rozbiehať, stačí jedno ošetrenie mydlovou vodou. Na konsolidáciu účinku je však účelnejšie postup zopakovať o týždeň..
 • Cesnaková infúzia – na prípravu nálevu z cesnaku vezmite 2 stredné strúčiky cesnaku, ošúpte ich a nakrájajte. Pridajte 1 liter čistej vody, premiešajte. Nádobu prikryte vekom a dajte na tmavé miesto. Zmes trvá jeden deň. Pred použitím prefiltrujte. Na odstránenie škodcov mušiekov stačí stráviť 2–3 postreky v intervale 7 dní..
 • Rastlinná infúzia rebríka – listy čerstvého rebríčka v množstve 90 gr. nalejte čistú vodu a trvajte niekoľko dní. Roztok sa nechá prejsť sitom a postrieka sa rastlina. Ak nie je veľmi veľa lariev, stačia 2-3 procedúry na vyliečenie kultúry z mušky. Výrobok sa nastrieka s prestávkou jeden týždeň..
 • Spracovanie tabaku – infúzia sa vyrába na báze cigariet. Extrahuje sa z nich tabak a naleje sa do hlbokej nádoby. Tabak sa naleje teplou vodou. Ak chcete zmes vylúhovať, usporiadajte nádobu na tmavom mieste. Po 5 dňoch začnite postrekovať povrch lístia infúziou tabaku. Aby sa zabránilo upchatiu fľaše s rozprašovačom, je roztok predfiltrovaný. Postup sa opakuje 1 krát za 3 dni, kým aleurodidy úplne nezomrú..
 • Púpavová infúzia – výrobok je pripravený z listov a koreňov púpavy. Pridajte 40 gramov na liter vody. nakrájané korene a čerstvé bylinky. Púpavy sa infúzia 3-4 dni. Tento ľudový liek je vynikajúci pri riešení bielych mušiek v teple. Hydratáciu je potrebné opakovať po 7 dňoch..

Tradičné metódy kontroly sú veľmi účinné v boji proti muškám, ak sú známky poškodenia nevýznamné, a sú zamerané na narušenie životného cyklu hmyzu..

Druhy molice

Druhy molice

Na území Ruska sa najčastejšie nachádzajú 4 druhy mušiek:

 1. Skleník. Škodlivé pre izbové kvety a zeleninu chované v skleníkoch. Je obzvlášť nebezpečný pre uhorky, paradajky, fuchsie, papradie, balzam, astry, fialky.
 2. Tabak. Je považovaný za vírusového škodcu. Riziková skupina zahŕňa: bobule, citrusy, zeleninu, bylinky.
 3. Citrus. Klíma pobrežia Čierneho mora priťahuje tento druh mušiek, kde poškodzujú citrusové plody.
 4. Jahoda. Živí sa jahodami a kapustou.

Entomologické knihy poskytujú podrobný popis mušky tabakovej. Práve tento druh je považovaný za najnebezpečnejší karanténny hmyz, ktorému sa podarilo emigrovať na všetky kontinenty. Parazit môže prenášať asi 100 rôznych vírusov.

V horúcom letnom počasí žije dospelý motýľ asi dva týždne. Za priaznivých podmienok znesie jedna samica 50-300 vajíčok. Muška tabaková zaberá melóny, priemyselné, zeleninové a kvetinové plodiny, krmoviny a liečivé byliny a nepohrdne ani burinou. Niekedy sa škodca stretne s bobuľami, kríkmi, ovocnými a citrusovými stromami. Tento druh mušky ohrozuje plodiny pestované komerčne vo veľkých skleníkových komplexoch..