Sivá hniloba

Sivá hniloba

Šedá hniloba je hubové ochorenie, ktoré postihuje rôzne plodiny, domáce aj záhradné rastliny. Často sa vyskytuje počas skladovania alebo prepravy rôzneho ovocia. Príčinou tohto ochorenia je huba Botrytis, ktorá sa dostáva do rán na rastlinách alebo ich plodoch. Najčastejšie sa to vyskytuje v skleníkoch, keď sa na suchých mŕtvych častiach kríka objavia kvapôčky vlhkosti. V prvom rade taká hniloba začína ovplyvňovať vzdušné časti oslabených rastlín. Aby sa zabránilo jeho vzhľadu a šíreniu, je potrebné prijať vhodné opatrenia..

Popis šedej hniloby

Popis šedej hniloby

Mikroorganizmy-pôvodcovia šedej hniloby sú prítomné takmer všade a nemusia sa dlho prejavovať: žijú v zemi a živia sa mŕtvymi časticami rastlín. Aktivujú sa iba za optimálnych podmienok – kombináciou vysokej vlhkosti, slabého pohybu vzduchu a nízkej teploty. Počas tohto obdobia môže byť mnoho plodín napadnutých hubou. V tomto prípade je na hnilobu náchylné iba ovocie alebo bobule, ktoré sú poškodené. Je to spôsobené tým, že choroba sa usadzuje na mŕtvych tkanivách a až potom sa presúva do živých tkanív. Na celých a silných plodoch sa jednoducho nemá čoho „chytiť“. Šíreniu choroby pomáha aj vietor, ktorý šíri spóry huby, ktoré môžu zostať na rastlinách akéhokoľvek druhu..

Najprv sa začne objavovať hniloba vo forme škvŕn objavujúcich sa na stonkách a listoch. Ich veľkosti rýchlo rastú a pri vysokej vlhkosti sú škvrny pokryté sivastým nadýchaným plakom tvoreným mycéliom a spórami. Táto vlastnosť dala tejto chorobe meno. Keď sa hniloba dostane na ovocie, šírenie choroby začína od stopky..

Botrytis najčastejšie postihuje hrozno, jahody, kapustu, niektoré kvetinové plodiny – gladioly, ruže a pivonky, ako aj pohánku. Druh sivej hniloby na okopaninách sa nazýva „kagatnaya“. V prípade stromov a kríkov je choroba považovaná za obzvlášť nebezpečnú počas očkovacieho postupu. Huba môže infikovať stopku aj samotnú očkovanú oblasť..

Spôsoby, ako sa vysporiadať so sivou plesňou

Spôsoby, ako sa vysporiadať so sivou plesňou

V počiatočných štádiách hubovej infekcie sa dá rastlina pokúsiť vyliečiť. Predtým sa na to často používal obyčajný mydlový roztok, ale neskôr sa ukázalo, že ani vysoká alkalická koncentrácia nebola schopná úplne odstrániť pôvodcu ochorenia. Lieky benzimidazolovej skupiny boli dlho považované za účinné, ale mutované kmene hniloby sú voči nim imúnne. Navyše tieto prostriedky môžu dokonca zlepšiť vývoj huby..

Jeden z najúčinnejších liekov proti šedej hnilobe je považovaný za roztok zmesi Bordeaux, ale takéto ošetrenie má zlý vplyv na chuť ovocia. Aby sa nepoškodila plodina, takéto ošetrenia sa vykonávajú skoro na jar alebo na konci jesene a potom iba vtedy, keď je to nevyhnutné..

Sivou hnilobou sa môžete vyrovnať aj pomocou špeciálnych biochemických prípravkov. Vzhľadom na obsah spór huby glyocladeum, ktoré môžu infikovať iné huby, môže byť patogén potlačený. Ale moderné prostriedky sa nedokážu úplne zbaviť šedej hniloby. Všetky metódy boja proti tejto chorobe sú zamerané na prevenciu, ktorá vám umožňuje zachovať zdravé časti rastlín. Boľavé oblasti kríkov alebo stromov alebo príliš vážne postihnuté vzorky sa odstránia a spália.

SIVÁ Hniloba a metódy boja proti nejSIVÁ Hniloba a metódy boja proti nej

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo vzniku sivej hniloby, musia byť semená alebo žiarovky pred výsadbou ošetrené roztokom fungicídu obsahujúceho síru. Keď sa objavia sadenice, dvakrát sa postriekajú 1% roztokom zmesi Bordeaux, pričom sa udržiava prestávka 7 až 10 dní. Tretie ošetrenie sa vykonáva na jeseň, keď je plodina úplne zozbieraná..

Dodržiavanie zvláštností poľnohospodárskej technológie a striedania plodín pomôže predchádzať vzniku hniloby. Na jeseň treba z lokality odstrániť suché konáre, listy a časti rastlín postihnuté chorobou. Šírenie šedej hniloby a iných infekcií môže uľahčiť škodlivý hmyz, ktorý sa živí rastlinnou šťavou. Poškodením tkanív listov a stoniek sú zraniteľnejšie voči hubám a vírusom. Pred zberom na skladovanie je potrebné toto miesto dezinfikovať. V období rastu by záhradným rastlinám nemal chýbať stopový prvok draslík a horčík – nevyhnutné na to, aby odolávali hubovým chorobám.

Proti šedej hnilobe môžete skúsiť použiť aj iné rastliny – fytoncidy pôsobia na patogény. Pomáha vysádzať spôsoby z nechtíka, nechtíka, horčice alebo nasturtia. Na jeseň môžu byť zvyšky týchto rastlín zapustené do pôdy počas kopania lokality. Na jar, po takejto profylaxii, môžu byť na záhony na týchto miestach vysadené akékoľvek iné rastliny..

Šedá hniloba na zelenine

Paradajky

Sivá hniloba na paradajkách

Celá nadzemná časť rajčiakového kríka je náchylná na choroby. Skleníkové paradajky vo väčšine prípadov začínajú trpieť sivou hnilobou. Na ich kríkoch sa vytvárajú hnedasté plačúce škvrny, ktorých povrch je pokrytý sivou chmýří. Na spodnej časti výhonkov a tam umiestnených listov sa môžu vytvoriť predĺžené suché škvrny šedej alebo hnedej farby. Postupne sa pokryjú slizkým povlakom a na stonkách sa uzatvoria do krúžkov. Chladom a vysokou vlhkosťou môže Botrytis infikovať nielen poškodené, ale aj zdravé ovocie. Aby sa zabránilo výskytu húb v skleníku, musí sa vykonať vhodná prevencia:

 • Odporúča sa vybrať hybridné odrody paradajok, ktoré sú obzvlášť odolné voči šedej hnilobe;
 • Semená sa musia pred sejbou ošetriť a uchovávať v fungicídnom roztoku na báze síry;
 • Vlhkosť v skleníku by mala byť znížená;
 • Kríky a nezrelé plody sa pokúšajú chrániť pred poškodením;
 • Postup orezávania listov alebo výhonkov-nevlastných synov sa vykonáva v suchých dňoch pomocou ostrého a sterilizovaného nástroja. Potom sa odstránia všetky zvyšky rastlín.

Sivá hniloba na paradajkách. Ako sa vysporiadať so sivou plesňou??Sivá hniloba na paradajkách. Ako sa vysporiadať so sivou plesňou ??

Ak sa na kríkoch paradajok objavia príznaky sivej hniloby, musia byť ošetrené pastou, ktorá obsahuje fungicíd (zmes Bordeaux, síran meďnatý atď.). Pravidelné postrekovanie humátom sodným pomôže výrazne spomaliť vývoj ochorenia na stonkách paradajok. Na profylaxiu sa často používa postrek suspenziou Trichoderminu. Ochranný účinok tejto kúry trvá dostatočne dlho. Rovnaký prostriedok je možné použiť na postrek už infikovaných kríkov plačlivými škvrnami, pričom z nich boli predtým odstránené všetky choré listy. Ošetrenia sa vykonávajú počas dňa, aby mala kompozícia na listoch a stonkách čas do večera zaschnúť.

Kapusta

Šedá hniloba kapusty

Kapusta a iné kapustokveté rastliny môžu tiež trpieť plesňou sivou. Rovnako ako v iných prípadoch sa táto choroba na nich zvyčajne vyvíja na konci daždivého leta alebo v období silného rastu. Zmrazené kríky sú postihnuté najrýchlejšie. V prvom rade trpí spodné lístie v blízkosti stopky, ktorá je pripevnená k pni. Na kapustových hlavách choroba postupuje počas skladovania: kapusta sa pokryje sivým kvetom a lístie začne hniť.

Vzhľadom na obzvlášť rýchly vývoj huby na kapuste nebude ľahké s ňou bojovať, takže hlavné úsilie je zamerané na preventívne opatrenia:

 • Pri kapuste je potrebné dodržiavať správne striedanie plodín: štvorpoľové alebo päťpoľové. Pozemok je rozdelený na príslušný počet častí a postupne osiaty rôznymi plodinami..
 • Na pestovanie sa vyberajú odrody odolné voči šedej hnilobe. Rastliny, ktorých kapustové hlavy počas skladovania rýchlo zbelejú, obzvlášť často trpia touto chorobou;
 • Kapusta sa polieva iba teplou a usadenou vodou;
 • Hnojenie výsadby, nemali by ste to preháňať s dusíkom;
 • Zrelé hlávky kapusty je potrebné včas odstrániť z miesta;
 • Po zbere sa lôžka očistia od zvyškov kríkov, spália stonky;
 • Pri ukladaní hláv kapusty na skladovanie musíte zaistiť, aby na nich nebola kvapka vlhkosti. Na hlávkach kapusty je vhodné nechať 2-3 krycie listy;
 • Kapustu sa odporúča skladovať v čistej miestnosti pri teplote asi 1 stupeň a 90% vlhkosti..

Chorá kapusta sa očistí od postihnutých listov alebo sa krík úplne zničí. Ak sa už v štádiu skladovania plodín našla kapusta s príznakmi sivej hniloby, v miestnosti, kde kapusta leží, by mali byť umiestnené škatule s nehaseným vápnom. Takéto opatrenia znížia vlhkosť vzduchu. V tomto prípade by mali byť choré kapustové hlavy čo najskôr odstránené zo zdravých..

Uhorky

Sivá hniloba na uhorkách

Uhorky nie sú imúnne ani voči botrytíde. Infekcia vstupuje do kríkov cez rany a niekedy dokonca aj cez kvetné piestiky, čo vedie k hnilobe vaječníkov. Ovplyvnené listy sú pokryté veľkými škvrnami s nadýchaným sivým kvetom na povrchu. Plody sa zhoršujú od oblasti, kde je kvet pripevnený. Choroba sa môže vyvinúť nielen na samotných doskách a stonkách, ale aj na internódiách, čo vedie k smrti časti kríka nad nimi..

Skleníkové uhorky, ktoré sa chovajú pri teplote asi +17 ° C a vlhkosti 90% a vyššej, trpia botrytídou. Vyššie teploty a nižšia vlhkosť vzduchu spomalia šírenie huby.

Vzniku sivej hniloby na uhorkách sa môžete vyhnúť nasledujúcimi spôsobmi:

 • Na výsadbu sa používajú iba tie odrody a hybridné formy, ktoré majú dobrú odolnosť voči chorobám;
 • Semená a pôda sa pred výsadbou dezinfikujú;
 • Kríky sa systematicky skúmajú a postihnuté listy alebo kvety sa odstránia;
 • Choré uhorky sa pravidelne práškujú zmesou kriedy a dreveného popola (po 1 šálke) a 1 lyžičkou. síran meďnatý;
 • Ak uhorky rastú v skleníku, často ho vetrajú a monitorujú vlhkosť vzduchu;
 • Listové kŕmenie chorých rastlín sa nevykonáva;
 • Každý rok by sa mala vymeniť vrchná vrstva pôdy v skleníku;
 • Na jeseň sa všetky zvyšky kríkov odstránia z postelí a spália.
  Ako sa vysporiadať s mrkvovými škodcami bez chemikálií

SIVÁ Hniloba UHORKOV! AKO BOJOVAŤ SIVÚ HNEDU NA UHORKÁCH!ŠEDÉ HNEDO UHORKOV! AKO BOJOVAŤ SIVÉ HNOJENIE NA UHORKÁCH!

Prevencia zahŕňa ošetrenie kríkov uhorky suspenziou Trichodermin. Skleníkové uhorky sa ošetria roztokom Euparen multi (0,1%), pričom sa prvý postrek kríky uskutoční v štádiu mladých sadeníc, keď sa v semenáčikoch vytvorí 2-3. Pravý list. Ovplyvnené otvorené uhorky je možné ošetriť kriedou a prípravkom Rovral (1: 1 alebo 1: 2) rozpusteným vo vode. Aby kompozícia lepšie priliehala k stonkám a listom, môžete do nej pridať trochu lepidla na báze karboxymetylcelulózy. Ak sa šedá hniloba vyvíja príliš rýchlo, použije sa na postrek oxychlorid meďnatý (4 g na 1 liter vody).

Korenie

Sivá hniloba na paprike

Skleníková paprika tiež častejšie trpí na botrytídu. Ochorenie sa do rastlín dostáva poškodením alebo uhryznutím hmyzom. Súčasne sa povrch ich plodov, stoniek alebo kvetov začne zakrývať tmavými škvrnami. Postupne začnú rásť a zvlhčovať a tiež sa pokryjú sivastým povlakom. Papriky najčastejšie trpia hnilobou a v blízkosti stonky sa podobajú kalichu. Akumuluje vlhkosť, čo urýchľuje vývoj spór. Napriek tomu, že sivá hniloba len zriedka zničí celú plodinu, je stále nemožné začať chorobu. Na pomoc postihnutej paprike:

 • Používajte odrody, ktoré sú odolnejšie voči hnilobe;
 • Skleník vetrajte častejšie;
 • Neaplikujte príliš veľa dusičnatého hnojenia;
 • Odstráňte postihnuté časti kríkov (listy, kvety, ovocie) hneď, ako si ich všimnete;
 • V počiatočných štádiách ochorenia môže byť pôda v blízkosti koreňov ošetrená popolom z dreva;
 • Ak sú stonky poškodené, chorý povrch musí byť vyčistený a silne namazaný suspenziou imidazolového fungicídu s kriedou alebo vápnom (1: 2 alebo 1: 1).

Pri výsadbe papriky medzi kríkmi musíte dodržať odporúčanú vzdialenosť pre odrodu a tiež chrániť rastliny pred rôznymi poškodeniami. Po zbere sa všetky zvyšky kríkov odstránia zo skleníka, miestnosť sa vydezinfikuje a vrchná vrstva pôdy (najmenej 5 cm) sa nahradí čerstvou..

Slnečnica

Sivá hniloba na slnečnici

Ak v záhrade rastie slnečnica, môže sa na nej objaviť hniloba. Z tohto dôvodu stonky mladých kríkov žltnú v blízkosti základne a postupne menia farbu na hnedú. Neskôr sa na nich vytvorí sivý plak a časť stonky nad týmto miestom zbledne a vybledne. Z vnútra slnečnicového koša sa tvoria sivohnedé hnilobné škvrny, často s hnedočerveným okrajom. Tieto škvrny rastú a sú tiež pokryté plakom. Semená v takom košíku strácajú klíčivosť, a aj keď vyklíčia, vytvoria hnedé klíčky. Šedá hniloba môže zničiť asi polovicu plodiny osiva, preto pri prvých príznakoch ochorenia musí byť slnečnica ošetrená fungicídnym roztokom (napríklad Pictor). Aby ste sa vyhli výskytu choroby, potrebujete:

 • Sledujte striedanie plodín a vysádzajte slnečnicu na miesto, kde už rástla, najskôr po 8 rokoch;
 • Pred sejbou musia byť semená vytriedené a ošetrené fungicídom;
 • Výsev sa vykonáva iba v dostatočne zahriatej zemi;
 • Na siatie slnečníc by ste mali používať záhony z obilných plodín a zdržať sa miest, kde sa v minulej sezóne pestovali melóny, strukoviny, kapusta a tiež koriander;
 • Buriny sa z lokality pravidelne odstraňujú;
 • Pri kŕmení sa do pôdy zavádza viac fosfátov a menej dusíka;
 • Po zbere sa kríky vyberú z miesta a spália.

Sivá hniloba na stromoch a kríkoch

Sivá hniloba hrozna

Sivá hniloba hrozna

Napriek tomu, že zelené a ročné stonky a listy hrozna môžu byť ovplyvnené sivou hnilobou, choroba súkvetia a ovocia je považovaná za najnebezpečnejšiu. Ochorenie prebieha najrýchlejšie v teple a vlhkosti. V takýchto podmienkach infekcia postihne poškodené bobule a potom zachytí celú kefu. Inkubačná doba pre spóry takejto huby je asi 25-35 hodín. Spóry rozptyľujúce sa z dotyku plaku padajú na susedné kefy.

Obzvlášť náchylné na sivú hnilobu sú:

 • Odrody s bobuľami tenkej pokožky;
 • Odrody s hustými klastrami;
 • Kríky rastúce príliš tesne alebo umiestnené v zle vetranom priestore;
 • Kríky oslabené inými chorobami.

Progresiu botrytídy môže ovplyvniť prebytok dusíka v pôde, ako aj daždivé leto. Proti sivej hnilobe sa na hrozno používajú rôzne prostriedky. Najbezpečnejším riešením pre ľudí je roztok jodidu draselného (2 g na 1 vedro vody), pomáha pri menších postihnutých oblastiach. Na boj proti chorobám môžete použiť aj sódu bikarbónu (8 g na liter vody). Toto ošetrenie nepoškodí rastlinu, ale považuje sa za málo účinné. Roztok síranu meďnatého (0,5 g na 1 l vody) je účinnejší, ale časté ošetrenie takýmto prípravkom môže viesť k vzniku modrastého kvetu na listoch a spomaliť vývoj platní. Významné poškodenie kríkov hrozna môže viesť k strate hlavnej časti zberu bobúľ, preto by sa v takýchto prípadoch mali rastliny ošetriť fungicídnym roztokom (napríklad Fundazol, Topaz alebo Immunocytofit).

Naliehavé opatrenia proti šedej hnilobe na hrozneNaliehavé opatrenia proti šedej hnilobe na hrozne

Je pozoruhodné, že niektoré neskoré odrody bieleho technického hrozna sa nezhoršujú, keď sa Botrytis objaví v suchom a teplom jesennom počasí, ale slúžia na prípravu špeciálnych vín s výraznejšou chuťou a arómou (napríklad maďarský Tokay alebo francúzsky Sauternes). V tomto prípade je huba považovaná za “ušľachtilú hnilobu” – ovplyvňuje vlastnosti šťavy, robí ju sladšou. Ale v červených odrodách huba ničí farebný pigment..

Sivá hniloba jahôd (záhradná jahoda)

Sivá hniloba jahôd

Jahody sú považované za jednu z najcitlivejších plodín na Botrytis: niekedy šedá hniloba môže zničiť asi 80% plodín bobúľ. Huba sa predovšetkým usadzuje na plodoch, zvyčajne sa do nich dostáva stonkou alebo mikrotrhlinami, ktoré sú výsledkom kontaktu bobule s pôdou. Ovplyvnené plody najskôr zvlhnú a potom vyschnú, ale nespadnú z kríka a naďalej slúžia ako zdroj infekcie. Na listoch alebo stopkách chorej záhradnej jahody sa vytvárajú svetlé alebo hnedé škvrny, ktoré sa postupne zakrývajú.

Aby sa zabránilo výskytu infekcie sivou hnilobou na ovocí, je potrebné dodržať nasledujúce opatrenia:

 • Na pestovanie používajú osvedčené, zónové odrody, ktoré sú odolné voči chorobám;
 • Kríky sú zasadené na dobre osvetlenom a dostatočne vetranom mieste; dobrým miestom by bol malý kopec;
 • Každé 2-4 roky by sa malo preniesť lôžko bobúľ;
 • Pred výsadbou jahôd je pôda starostlivo pripravená, pokúšajú sa uvoľniť príliš ťažkú ​​pôdu pomocou prísad;
 • Kríky sú vysadené, pričom sa dodržiava odporúčaná vzdialenosť, aby sa zabránilo zahusteniu výsadby;
 • Na ochranu kríkov pred hubami pomôže striedanie jahôd s kríkmi cesnaku alebo cibule alebo inými plodinami bohatými na fytoncidy (každé 4 kríky jahôd sa vysadia na kríku cesnaku);
 • Na začiatku jari musia byť z kríkov odstránené staré listy – môže byť na nich patogén;
 • Keď kríky začnú vytvárať stonky, postrekujú sa 2-3 krát roztokom jódu (1 ml na 1 liter vody) v intervale 10 dní;
 • Snažia sa neprevlhčiť pôdu v lôžkach bobuľami, zalievať ich pravidelne, ale nie príliš hojne. Voda sa naleje do koreňa;
 • Do pôdy neaplikujte príliš veľa dusíkatých hnojív. Stimulujú rast listov, zahusťujú kríky a vytvárajú veľa tieňa, čo vyvoláva aktiváciu patogénnych húb;
 • Keď bobule začnú dozrievať, povrch pôdy by mal byť mulčovaný ihlami, pilinami, pokosenou trávou alebo slamou alebo pokrytý tmavým filmom. Pomôže to znížiť úroveň vlhkosti v blízkosti kríkov a ochrániť ovocie pred kontaktom so zemou. Zvlášť účinný je mulč zo sena, slamy alebo trávy – jeho mikroflóra je schopná odolávať patogénom hniloby. Okrem toho môžu byť na kríky použité špeciálne podpery – to tiež zvýši bobule..

Jahody zachraňujeme pred chorobami. Sivá hniloba.Jahody zachraňujeme pred chorobami. Sivá hniloba.

Choré jahodové kríky sa liečia striedavým ošetrovaním infúziami cesnaku a horčice, ale choroby sa môžete úplne zbaviť iba pomocou fungicídov. Každý prípravok vhodný pre jahody má svoje vlastné charakteristiky použitia. Napríklad,

 • Alirin-B -pred kvitnutím sa jahody postrekujú 1-2 krát a po odkvitnutí-2-3 krát, pričom sa medzi postupmi udržujú prestávky 7-10 dní. Dávkovanie bude závisieť od situácie. Na preventívne účely sa 1,5-2 tablety lieku pridajú do 1 litra vody a na ošetrenie kríkov-2-3 tablety.
 • Roztok fundazolu (2%) – aplikované počas objavovania sa stopiek.
 • Prepnúť – ošetrenie sa vykonáva dvakrát, postrek kríkov pred kvitnutím a bezprostredne po ňom.
 • Euparen multi – postrek takýmto nástrojom sa vykonáva na samom začiatku kvitnutia a počas hromadného výskytu kvetov.

Šedá hniloba maliny

Šedá hniloba maliny

Malinové kríky sa pestujú na rovnakom mieste asi 15-20 rokov. Ako výsadby starnú, ich stonky sa zmenšujú, výnos klesá a samotné rastliny sú náchylnejšie na rôzne choroby. Na udržanie zdravia sa tiež odporúča riediť malinu, aby sa zabránilo nadmernému zahusťovaniu. Množstvo burín a zhutnenie pôdy, ako aj blízkosť jahodovej záhrady môžu mať zlý vplyv na výsadbu – sú to jahody, ktoré často spôsobujú výskyt botrytídy na malinách.

Malinové kríky postihnuté sivou hnilobou naň môžu veľmi trpieť. Aby sa infekcia zbavila, je potrebné vykonať niekoľko postrekov príslušnými chemikáliami, ale je dôležité dokončiť všetky ošetrenia predtým, ako sa začnú vytvárať bobule..

  Brezový decht: kontrola škodcov bez chemikálií

Na zničenie spór huby sivej hniloby, ktoré prezimovali na kríkoch, sa ošetria 3% roztokom zmesi Bordeaux. Pred zlomením púčikov sa kríky a priľahlá pôda postriekajú 2% roztokom nitrafénu. Keď sa malinám začnú vytvárať púčiky, postriekajú sa suspenziou koloidnej síry (10 g na 1 liter vody), rovnaké ošetrenie sa opakuje aj po zbere. Koloidnú síru je možné nahradiť iným prostriedkom – zmes Bordeaux, Albit, Sumileks, Tiovit Jet, Tsineb alebo Euparen. Ak by všetky maliny v záhrade boli výrazne postihnuté sivou hnilobou, staré kríky by mali byť vykopané a spálené a nové kríky malín by mali byť vysadené na inom mieste..

 • Niektoré odrody malín sú považované za o niečo odolnejšie voči šedej plesni bobúľ alebo stoniek;
 • Zber bobúľ sa vykonáva na chladnom mieste, zber sa uchováva v tieni alebo v chladničke;
 • Zalievanie kríkov sa vykonáva skoro ráno, aby rastliny rýchlejšie vyschli..

Sivá hniloba na jabloni

Sivá hniloba na jabloni

Na jablone nepôsobí botrytída, ale iná huba – monilla, preto sa choroba nazýva monilióza alebo moniliálne popálenie. Je tiež známa ako ovocná hniloba. V prvom rade ním trpia jablká, infekcia vedie k ich rýchlemu zhoršeniu. Monilla ovplyvňuje nielen ovocie, ale aj ďalšie časti rastliny: lístie, vetvy, kvety a vaječníky. Choré oblasti zhnednú, stmavnú a odumrú. Najnebezpečnejšou je porážka kôry: pokryje sa prasklinami, ktoré uvoľňujú gumu, a drevo pod ňou a na zarastených vetvách začne schnúť.

Počasie môže zvýšiť riziko ochorenia na jabloni: dažde, hmly, rosa, krupobitie, nadmerne zasnežené zimy, príliš studené a dlhé pramene, horúce a vlhké letá, ako aj vietor. Po prerezaní špinavým nástrojom nie je neobvyklé, že sa na strome objaví huba. K chorobe jablone s moniliózou navyše vedú nasledujúce dôvody:

 • Poškodenie kôry: praskliny, škrabance, oblasti poškodené mrazom;
 • Poškodenie kôry jabĺk;
 • Oslabenie stromu inými chorobami;
 • Kontakt zdravých častí rastliny s chorými;
 • Predispozícia odrody k hnilobe ovocia.

Monilióza sa môže rozšíriť na jablká zozbierané v špinavej nádobe alebo uložené v miestnosti, ktorá nebola správne dezinfikovaná. Medzi hlavné príznaky choroby samotnej jablone:

 • Kvety stmavnú alebo zhnednú a potom vyschnú;
 • Vaječník, listy alebo ovocné vetvy získavajú tmavú farbu. Zdá sa, že sú spálené, ale zostávajú na strome;
 • Jablká sú pokryté malými hnedými škvrnami, ktoré rastú vo veľkosti;
 • Dužina jablka zhnedne a zmäkne;
 • Ovplyvnené ovocie sa pokryje bielymi alebo sivými plesnivými „podložkami“, stmavne alebo zhnedne;
 • Jablká a vetvy susediace s ohniskom infekcie tiež ochorejú.

Hnijúce jablká na strome. Ovocná hniloba – monilióza, čo robiť, ako sa liečiť.Hnijúce jablká na strome. Ovocná hniloba - monilióza, čo robiť, ako sa liečiť.

Pri prvých príznakoch moniliózy by mali byť všetky postihnuté časti jablone odrezané a spálené. Potom sa strom postrekne fungicídmi požadovaný počet krát. Aby sa zabránilo vzniku hniloby ovocia, opatrenia ako:

 • Pravidelná kontrola jabloní, ktorá vám umožní všimnúť si chorobu v počiatočnom štádiu. Všetky choré oblasti a ovocie musia byť odstránené;
 • Ochrana stromov pred rôznym poškodením, praskaním kôry a mrazom;
 • Včasná kontrola škodcov, ktorí prispievajú k šíreniu huby. Zvlášť nebezpečné sú husi, piliarky a mory;
 • Prerezávanie konárov, ktoré zahusťujú korunu a bránia jej vetraniu;
 • Úhľadný zber jabĺk, snažiaci sa nepoškodiť ich šupku;
 • Skladovanie zozbieraných jabĺk v čistej, vopred dezinfikovanej nádobe;
 • Spracovanie miestnosti, kde budú uchovávané jablká. Najlepšie zo všetkého je, že ovocie bude skladované pri teplote asi 0 stupňov..

Podobné opatrenia sa používajú aj na ošetrenie ostatných plodov jadrovej šťavy – napríklad hrušiek alebo duly.

Ostatné ovocné stromy

Sivá hniloba slivky

Okrem jabloní môže sivá hniloba postihnúť aj ďalšie ovocné stromy. Ohrozené sú rôzne kôstkové ovocie: čerešne, višne, broskyne a marhule, ako aj čerešňové slivky a slivky. Pre nich je najnebezpečnejšia porážka výhonkov, čo vedie k strate kvetenstva a s nimi – budúca úroda. Zanedbané štádium choroby sa môže skončiť odumretím rastliny. Huba je najvýraznejšia v horúcich a vlhkých letách. V zime sa patogény prenášajú na postihnuté ovocie alebo vetvy zostávajúce na strome. Známky choroby – hnednutie a praskanie výhonkov, čo vedie k ich smrti; vysychanie, ale nie padanie kvetov. V lete sú plody pokryté škvrnami a vankúšikmi spór a ich mäso hnedne. Niektoré z chorých plodov môžu odpadnúť, ale zvyšok zostáva na konároch..

Na ochranu čerešní, sliviek a iných podobných výsadieb pred sivou hnilobou pomôže prevencia:

 • Na záhrade sa najskôr vyberú odrody a formy rastlín, ktoré sú voči chorobám najodolnejšie. Dobrou odolnosťou voči monilióze sa napríklad vyznačuje slivka Vengerka Azhanskaya a zelená Renclode, čerešňa Anadolskaya, marhuľa červenohnedá, zlaté jubileum a šťavnaté broskyne atď.
 • Sušené alebo choré konáre zo stromov sa režú bezprostredne po skončení kvitnutia alebo na jeseň po páde listov;
 • Ovplyvnené kvety a plody sa pravidelne zbierajú a ničia. Kvetenstvo sa odstráni 2-3 týždne po ukončení kvitnutia, keď bude rozdiel medzi chorým a zdravým tkanivom výraznejší;
 • Na jeseň vykopávajú pôdu v blízkosti stromov a v uličkách;
 • Skoro na jar, pred pučaním a na jeseň, po zbere opadaného lístia sa stromy a kruhy v blízkosti kmeňa postriekajú roztokom Nitrafenu (2-3%) alebo DNOC (1%);
 • Na účely prevencie je možné ovocné stromy ošetriť zmesou Bordeaux alebo inými podobnými fungicídmi, ktoré pôsobia striktne podľa pokynov. Postrek sa vykonáva tesne pred začiatkom kvitnutia, počas tvorby vaječníkov a mesiac po tomto ošetrení. Odporúča sa kombinovať fungicídy s prípravkami na ničenie molí a nosatcov;
 • Na skladovanie sa vyberie iba silné ovocie bez viditeľného poškodenia.

Sivá hniloba na kvetoch

Pivoňky

Sivá hniloba na pivonkách

Na sivú hnilobu sú náchylné nielen ovocné plodiny, ale aj dekoratívne plodiny. Medzi nimi sú pivonky. Na Botrytis najčastejšie trpia skoré kvitnúce odrody. Na jar sa na dne výhonkov chorých pivoniek tvorí hniloba. Potom púčiky a kvety začnú tmavnúť, pokryjú sa sivým kvetom a potom odpadnú. V polovici leta sa na listoch chorých rastlín vytvárajú veľké hnedé škvrny, po ktorých sa huba prepne na korene a vedie k rozpadu celého kríka..

Dodržiavanie podmienok pre pestovanie pivoniek a požadovanej poľnohospodárskej technológie pomôže zabrániť rozvoju botrytídy. Spočiatku výber odrôd odolných voči nemu pomôže znížiť riziko plesní..

Pivoňky musia byť vysadené v ľahkých oblastiach s výživnou pôdou, v ktorej vlhkosť nestagnuje. Kyslá alebo príliš ťažká pôda často prispieva k šíreniu choroby. Výsadby sa navyše nachádzajú ďalej od koreňov veľkých kríkov a stromov a s vysokým výskytom podzemných vôd poskytujú kríkom dobrú drenáž..

Pôvodcovia choroby šedej hniloby môžu pretrvávať na oddenkoch. Pred výsadbou sa skontroluje sadivový materiál, všetky zhnité oblasti sa vyrežú ostrým a čistým nástrojom a rezy sa spracujú drveným uhlím alebo brilantnou zeleňou. Korene pivoniek môžete tiež držať v horúcej (asi 65 stupňovej) vode asi 10-12 minút. Ďalším spôsobom spracovania je udržanie koreňov v bledom roztoku manganistanu draselného alebo fungicídu asi 2,5 hodiny. Po vysušení sa rastliny vysadia na zvolené miesto, pričom do otvorov predtým prikryli 2 šálky drevného popola.

Po odkvitnutí pivoniek sa už do pôdy neaplikujú dusičnaté hnojivá. Niekoľko týždňov po odkvitnutí sa môže do pôdy pridať monofosfát draselný (roztok 10 g na 10 l vody). Na jar a v lete sa kríky pravidelne kontrolujú a v prípade potreby vykonávajú hygienické prerezávanie a na jeseň sa z nich odrežú všetky stonky. Ak sa chorobe stále nedá vyhnúť, kríky sa postriekajú roztokom Maxima, Vectry, Skora alebo iného podobného prostriedku.

Ruže

Sivá hniloba na ružiach

Ruže sú v zimnom období najzraniteľnejšie voči sivej hnilobe. Pod krytom sa často vytvára vhodné prostredie pre Botrytis. V tejto dobe sa v hornej časti stoniek vytvárajú depresívne hnedé škvrny, ktoré postupne rastú. Prevezmú celú stonku a potom splesnivejú. Pri absencii pohybu vzduchu sa choroba rýchlo rozšíri do celého kríka..

V lete sa Botrytis začína objavovať v období dlhotrvajúcich dažďov s výraznými teplotnými výkyvmi. Najčastejšie ňou trpia druhy s bielymi alebo svetlo ružovými kvetmi. V prvom rade ochorejú púčiky a mladé listy. Ovplyvnené listy ruží sú pokryté škvrnami, ktoré sú pokryté sivým kvetom. Choroba v krátkom čase postihuje výhonky, listy a kvety umiestnené v blízkosti ohniska. Vytvárajú sa na nich svetlé škvrny, ktoré postupne hnednú a vlečú sa so sivým kvetom. Botrytis postihuje aj koreňový krk, preto je považovaný za obzvlášť nebezpečný pre štepené kríky..

Choré ruže sa ošetria fungicídmi, napríklad: Alirin-B, Gamair alebo Fundazol, podľa pokynov. Riešenie Benlata môže pomôcť proti botrytíde, kríky sa ním ošetrujú každých 4-5 dní, kým symptómy ochorenia úplne nezmiznú. Pred takýmto ošetrením by však mali byť kríky úplne očistené od postihnutých oblastí a pokúsiť sa im poskytnúť podmienky vedúce k rýchlemu zotaveniu. Kruh ruží v blízkosti kmeňa, ktorý sa zotavil z choroby, by sa mal častejšie uvoľňovať a tiež mulčovať. Hnojivá obsahujúce mangán pomôžu posilniť schopnosť ruží odolávať šedej hnilobe – takéto kompozície výrazne spomaľujú reprodukciu húb. Aby mali kríky po zalievaní do noci čas zaschnúť, odporúča sa tento postup vykonať ráno alebo skoro večer..

  Plaketa na listoch rastlín

Ľalie

Ľalia sivá hniloba

Ľalie sú najčastejšie postihnuté sivou hnilobou v dôsledku nedodržania poľnohospodárskych techník a počasia, ktoré prispieva k rozvoju choroby. Symptómy ochorenia sa zvyčajne objavujú na kríkoch v dôsledku náhlych teplotných výkyvov počas dňa alebo po chladnom daždivom počasí – v takýchto obdobiach lístie nemá čas do večera vyschnúť.

Kríky postihnuté Botrytis začínajú spomaľovať svoj rast. Na listoch vyvíjajú okrúhle hnedé škvrny s tmavočerveným okrajom. Postupne rastú a sú pokryté sivým povlakom. Na prevenciu choroby sa môžete uchýliť k nasledujúcim opatreniam:

 • Vysádzať hybridy OT a LA odolnejšie voči Botrytis;
 • Pred výsadbou žiarovky nakladajte do fungicídneho roztoku;
 • Zmeňte umiestnenie kvetinového záhonu s ľaliami častejšie, aby sa škodcovia nehromadili v pôde;
 • Snažia sa nezahusťovať výsadby;
 • Pri výsadbe žiaroviek sa do otvorov pridáva popol z dreva;
 • Zalievanie sa vykonáva ráno, naliatím mierneho množstva vody pod korene kríkov;
 • Na jar výsadby sa postriekajú 1% roztokom síranu meďnatého a potom sa ošetrenie opakuje po 7 až 10 dňoch;
 • V období dlhších zrážok je možné záhon chrániť pred zamokrením filmovým baldachýnom;
 • Po krupobití, mraze alebo silnom daždi môžu byť kríky ošetrené imunostimulačným liekom..

Sivá hniloba na izbových rastlinách

Sivá hniloba na orchideách

Sivá hniloba na orchideách

Botrytis sa rýchlo rozvíja kombináciou vysokej vlhkosti a slabého pohybu vzduchu, takže sa choroba môže objaviť nielen v záhrade alebo v skleníku, ale aj doma. Jednou z najcitlivejších rastlín na ňu sú vlhkomilné orchidey. Na Botrytis ako prvé trpia staré kríky a bielokveté odrody a hybridy. Ich nadzemná časť (predovšetkým kvety a puky) je pokrytá hnedými škvrnami. Keď vyrastú, vytvoria svetloružový okraj. Spájaním sa škvrny pokryjú sivým kvetom.

Ošetrenia fungicídnymi prípravkami budú schopné zaistiť proti novému prepuknutiu šedej hniloby, ale úplne ho neodstránia, takže liečba bude spočívať v zavedení správnej starostlivosti o orchidey. Keď sa objavia prvé príznaky infekcie, mali by sa upraviť podmienky, v ktorých sa postihnutá orchidea nachádza. Všetky postihnuté časti kríka sú odrezané a odstránia sa aj zvädnuté kvety. Rastlina by mala byť vo vetranej miestnosti, ktorej vlhkosť nepresahuje odporúčanú úroveň. Pri zalievaní by kvapky nemali padať na samotný krík. Teplota jeho obsahu je tiež dôležitá..

Sivá hniloba orchidey! Korene a kmeň orchidey hnijú! Orchidea bez koreňovSivá hniloba orchidey! Korene a kmeň orchidey hnijú! Orchidea bez koreňov

Ak je jeden z kvetov v miestnosti chorý, musíte preskúmať ďalšie vzorky. To platí nielen pre orchidey, ale aj pre ostatné plodiny, ktoré sa môžu stať obeťou Botrytis. Tieto rastliny majú spravidla tenké tkanivá a obsahujú veľké množstvo miazgy. Medzi nimi sú Saintpaulias, begónie, amarylky a kala, ľalie, papradie a dokonca aj kaktusy. Nemali by mať škodcov ani príznaky chorôb. Novo získané kríky orchideí sa umiestnia do karantény na pol mesiaca, aby sa zaistilo, že sú zdravé a náhodne neinfikujú ostatné izbové kvety..

Sivá hniloba na fialkách

Sivá hniloba na fialkách

Úhľadné kríky fialky Saintpaulias alebo Usambar si už dlho získavajú lásku pestovateľov kvetov, ale nesprávna starostlivosť o ne môže viesť k vzniku sivej hniloby. Jednou z najčastejších chýb pri pestovaní fialiek je pretečenie a prebytočná vlhkosť vzduchu. Fialky síce potrebujú dostatok vlahy, ale neustále vlhká pôda rýchlo vedie k rozvoju chorôb. Na listoch postihnutého kríka sa objavujú hnedé škvrny a sivý kvet. Pri prvých príznakoch šedej hniloby by mala byť fialka ošetrená fungicídnym roztokom a mala by sa zmeniť aj starostlivosť o kvet. Zastavia postrek a pokúsia sa znížiť objem zavlažovania. Kry, ktoré sú príliš silne postihnuté hnilobou, sa môžu pokúsiť zachrániť, ak na nich zostanú zdravé listy na opätovné zakorenenie.

Aby ste zabránili ochoreniu Saintpaulia, musíte sa oň najskôr náležite starať:

 • Rastlina privezená z obchodu sa uchováva mimo zvyšku až jeden mesiac, pričom sa pozorne sleduje, či sa na nej objavili príznaky chorôb alebo škodcov. Ak sa krík ukáže ako zdravý, môže byť umiestnený s inými kvetmi, inak by mal byť najskôr ošetrený;
 • Pôda sa musí pred výsadbou a presádzaním sterilizovať;
 • Pri fialkách je vhodnejšia zálievka dnom. Kvetináče sú ponorené do nádoby s vodou, aby sa voda nedostala do strán. Keď je pôda úplne nasýtená vodou vtiahnutou drenážnymi otvormi, kvetináč vytiahnete a prebytočný materiál necháte odtekať. Potom sa fialová vráti na pôvodné miesto. Aby sa zabránilo šíreniu chorôb, odporúča sa vymeniť vodu za každý krík. Takéto zalievanie umožňuje dobre nasýtiť pôdu, preto sa vykonávajú každých 10-14 dní..
 • Rovnako ako väčšina ostatných izbových kvetov, aj fialky by mali byť pestované vo vysoko vodivom médiu. Na uvoľnenie sa do nej pridáva piesok, vermikulit alebo iné podobné zlúčeniny. Vetranie sa vykonáva aj počas odpočinku – aj keď je vietor schopný prenášať spóry húb, neustála zmena vzdušných hmôt sa bude považovať za prevenciu choroby;
 • Hrnce sú umiestnené tak, aby sa fialky navzájom nedotýkali listov, a tiež pravidelne kontrolujú výsadby..

Prípravky na šedú hnilobu

Prípravky na šedú hnilobu

Na trhu je veľa liekov, ktoré môžu pôsobiť proti sivej hnilobe, vrátane najbežnejších:

 • Alirin-B – antifungálne biologické činidlo, ktoré svojim účinkom pripomína Fitosporin a je považované za bezpečné.
 • Vectra – kontaktný prostriedok, ktorý pomáha predchádzať chorobe alebo ju liečiť. Aplikované systémovo.
 • Gamair – baktericídny biologický produkt, ktorý je bezpečný pre ľudí a zvieratá, vhodný na liečbu aj prevenciu.
 • DNOC Je to veľmi účinný liek, ktorý funguje ako herbicíd, fungicíd a insekticíd. Považovaný za vysoko toxický a tiež požiarny a výbušný.
 • Imunitný fyt -pôsobí ako činidlo posilňujúce imunitu a stimulujúce rast.
 • Maksim – prípravok určený na ochranné ošetrenie semien a sadeníc a schopný odolávať rôznym hnilobám. Považuje sa za bezpečný pre ľudí, ale môže poškodiť ryby.
 • Rýchlosť- systémové liečivo, ktoré môže dlhodobo zaistiť výsadbu proti hnilobe. Na 1 liter vody použite 0,2 ml produktu.
 • Sumilekovia – činidlo na prevenciu a liečbu, môže mať systémový účinok.
 • Teldor – nie je príliš toxický systémový liek na miestne použitie. Na úpravu hrozna na 1 liter vody pridajte 0,5 g výrobku, v prípade broskýň a jahôd – 0,8 g na 1 liter.
 • Tiovit Jet – akaricíd a fungicíd kontaktného účinku, považované za stredne nebezpečné pre ľudí a zvieratá.
 • Topaz – systémové liečivo používané na liečbu primárnej infekcie. Bezpečné pre vtáky a ľudí, ale považované za jedovaté pre ryby.
 • Trichodermín – netoxický biologický výrobok na liečbu a prevenciu radu chorôb rastlín.
 • Fitosporin-M – mikrobiologický prípravok obsahujúci senný bacil. Pre ľudí je takmer netoxický, ale môže poškodiť včely a rastliny.
 • Fundazol – systémový liek. Počas sezóny môžu byť ošetrené nie viac ako 2 -krát, inak rastliny začnú rozvíjať odolnosť. Liek je považovaný za nebezpečný pre ľudí a zvieratá, preto je pri spracovaní dôležité prísne dodržiavať pokyny..
 • Oxychlorid meďnatý (HOM) – prostriedok na systémové pôsobenie na lokálne lézie, má priemerný stupeň nebezpečenstva pre ľudí.
 • Tsineb – práškový fungicíd, ktorý pomáha proti mnohým hubovým chorobám, je považovaný za nebezpečný pre ľudí a zvieratá.
 • Euparen multi – stredne toxický prostriedok, má široké spektrum účinkov a je považovaný za účinný v boji proti botrytíde.

Ľudové lieky na šedú hnilobu

JOD + SODA = SUPER NÁPRAVA NA VOŠKY .. múčnatka a sivá hniloba.Vselennaya uvlecheniyJOD + SODA = SUPER NÁPRAVA NA VOŠKY .. múčnatka a sivá hniloba.Vselennaya uvlecheniy

Ak lézia nie je príliš veľká a neexistuje žiadna túžba okamžite sa uchýliť k silným chemikáliám, môžete sa pokúsiť potlačiť chorobu šedej hniloby ľudovými prostriedkami. Medzi nimi:

 • Cesnak. Nalejte 100 g cesnakovej šupky do vedra teplej (asi 40 stupňov) vody a trvajte na tom jeden deň. Výsledná zmes sa spracuje rastlinami;
 • Horčica. 50 g horčičného prášku sa zriedi v polovici vedra horúcej vody a nechá sa 2 dni lúhovať. Potom sa infúzia zriedi vodou (1: 1) a použije sa na spracovanie;
 • Síran meďnatý (1 čajová lyžička) sa zmieša s dreveným popolom a kriedou (od každého 1 pohár) a naleje sa do vedra s vodou. Táto kompozícia sa môže použiť na ošetrenie 2-3 m2. výsadba uhoriek alebo jahôd;
 • Roztok jódu môže slúžiť ako prostriedok na prevenciu chorôb. 10 kvapiek jódu sa pridá do 10-litrového vedra s vodou a kríky sa postrekujú týmto roztokom týždenne.
 • Keď sú zasiahnuté jahody, kríky a priľahlá pôda sa zalejú roztokom popola (2 polievkové lyžice. Popol z dreva na 10 litrov vody);
 • V rámci prevencie sú listy a koreňové časti jahodových kríkov počas tvorby vaječníkov ošetrené suchým vápnom (asi 15-20 g na 1 krík).