Ako a ktorý z nich si vybrať skleník

Ako si vybrať ten správny skleník pre letné sídlo a ktorý: klenutý, dom, s podkrovím. Foto

V oblastiach s chladným a miernym podnebím je skleník nenahraditeľnou štruktúrou na letnej chate. Od skorej jari do neskorej jesene môžete vo svojom vidieckom dome pestovať zeleninu a ovocie, ak vyberte správnu štruktúru skleníka.

Druhy skleníkov na darovanie vlastnými rukami

Dnes sa objavilo veľa nápadov a materiálov na výrobu skleníka vlastnými rukami. V závislosti od oblasti chaty a umiestnenia domu môžete postaviť skleník:

  • Susedí s domom
  • Voľne stojaci
  • Stacionárne
  • Prenosný

Prečítajte si tiež: Príprava polykarbonátového skleníka na jar

Pri výbere materiálu na výrobu skleníka stojí za zváženie, akým spôsobom ho plánujete vykurovať: pomocou kotla, sporáka, radiátora alebo iba na slnku.

Ako vytvoriť skleníkový dom v krajine vlastnými rukami

Jedným z najbežnejších typov skleníkov je dom. Konštrukcia pozostáva zo zvislých stien a sedlovej strechy. Ak nemáte čas na stavbu, takýto skleník je možné v obchode vybrať v skladacom stave. Mnoho letných obyvateľov vyrába skleník s vlastnými rukami z plastových fólií alebo polykarbonátových dosiek.

Jedným z najbežnejších typov skleníkov je dom. Konštrukcia pozostáva zo zvislých stien a sedlovej strechy.

Výhodou rámového skleníka je, že v ňom môžete pestovať rastliny ako na otvorenom poli, tak v kontajneroch. Výška zvislých stien je asi 1,5-2 metre, takže pri výbere takého skleníka pre letné sídlo nemusíte vytvárať základy. Štítová strecha poskytuje rovnomerné rozloženie svetla. V hornej časti skleníka je možné vyrobiť okná na vetranie. Na zimu nemožno skleník rozobrať, pretože sneh sa dobre valí zo strechy a v zime nepoškodí konštrukciu.

Prečo si vybrať oblúkové skleníky pre letné chaty

Telo takého skleníka je vyrobené z oblúkov, na ktoré je potom pripevnený krycí materiál. Je lepšie vybrať si klenutý skleník v obchode, pretože nie je ľahké ho vyrobiť. Výhodou dizajnu je nízka cena a dobrý prenos svetla, pri výsadbe v ňom však budete mať problémy.

rám takého skleníka je vyrobený z oblúkov, na ktoré je potom pripevnený krycí materiál. Je lepšie vybrať si klenutý skleník v obchode, pretože nie je ľahké ho vyrobiť. Výhodou dizajnu je nízka cena a dobré

Faktom je, že výška skleníka klesá bližšie k stenám, takže musíte premýšľať o tom, ktoré plodiny zasadiť do kvetináčov a paliet. Sneh na takýchto skleníkoch sa tiež nehromadí, pretože strecha má polkruhový tvar..

Sklonený skleník

Môžete si vybrať taký skleníkový dizajn pre letné sídlo na pestovanie sadeníc v tejto pôde. Pretože sú zvislé steny šikmé, skleník má širokú základňu. Strecha je pre takéto skleníky najčastejšie štítová, ale v hornej časti klesá voľný priestor. Z tohto dôvodu môžu vzniknúť ťažkosti s usporiadaním policových a závesných štruktúr v skleníku..

Výber skleníka s podkrovím

Tento dizajn skleníka je pomerne zložitý, ale v interiéri bude možné pestovať rôzne plodiny vo veľkých objemoch v pôde a kvetináčoch. Konštrukcia skleníka umožňuje vykonávať prácu v celej dĺžke kdekoľvek v skleníku. Konštrukcia skleníka s manzardovou strechou je dosť náročná na prácu, takže je lepšie kúpiť si hotovú verziu.

Tento dizajn skleníka je pomerne zložitý, ale v interiéri bude možné pestovať rôzne plodiny vo veľkých objemoch v pôde a kvetináčoch. Skleníkový dizajn umožňuje prácu v plnej výške kdekoľvek v skleníku

Pri výbere skleníka na letné sídlo je dôležité vziať do úvahy umiestnenie, množstvo plánovaných prác a finančné možnosti. U nás pestujte svoje plodiny po celý rok vlastnými rukami.