Ako pestovať banán sami

Ako pestovať banány doma. Foto a video

Banán je rastlina, ktorá potrebuje teplé a vlhké podnebie, ale môžete to urobiť sami doma. Majte na pamäti, že starostlivosť o banány je náročná, čo znamená, že sa budete musieť naučiť všetky zložitosti starostlivosti o ne. zistiť, ako pestovať banány doma a dodajte nádych tropickej exotiky vo vlastnej letnej chate.

Spôsoby, ako pestovať banán doma

Pokročilí letní obyvatelia vedia, ako pestovať banán zo semien, ako aj zo zakúpeného banánu. Pred výsadbou rastliny sa rozhodnite, za akým účelom. Ak zasejete semená banánovníka, narastie nekultivovaná rastlina, takže jej plody sa nedajú jesť.

banán doma ako pestovať

Výhodou takéhoto banánu je, že strom bude silnejší a odolnejší voči rôznym chorobám. Ďalšou možnosťou je kúpiť si hotovú sadbu banánov v kvetináči. Dnes chovatelia vyšľachtili rôzne poddruhy banánov, ktoré po odkvitnutí potešia vás i vaše deti jedlými plodmi..

Pokročilí letní obyvatelia vedia, ako pestovať banán zo semien, ako aj zo zakúpeného banánu. Pred výsadbou rastliny sa rozhodnite, na aký účel. Ak zasejete semená banánovníka, potom nekultivované

Plánujete vo svojom byte pestovať banány? Potom dajte prednosť trpasličím odrodám, napríklad Super alebo Kyjevskému trpaslíkovi. Tieto banány sú malé – až 1,6 metra, takže sú vhodné na pestovanie v miestnosti.

Ako pestovať banánové semienka sami

Na rozdiel od iných majú banánové semená hustú šupku, a preto pred výsadbou potrebujú vertikutáciu. Aby ste to urobili, musíte vziať ihlu alebo kus brúsneho papiera a poškodiť škrupinu semena. Osivo bude stačiť na to, aby vyklíčilo a objavilo sa z neho prvé klíčenie..

banánové semená majú hustú šupku, takže pred výsadbou potrebujú skarifikáciu.

Nájdite vhodný hrniec a pripravte si zmes rašeliny a riečneho piesku. Dobrá drenáž je dôležitá, preto nie je potrebné žiadne hnojenie. Semeno dobre zatlačte do pripravenej pôdy, pričom by ste ho nemali naplniť zhora, nechajte prístup svetlu. Pri pestovaní banánov zo semien bude potrebné hrniec prikryť plastovým obalom, aby sa zvýšila klíčivosť. Po 3-4 dňoch nezabudnite klíček vyvetrať a zdvihnite film. Keď zem vyschne, mala by byť navlhčená rozprašovačom. Dávajte si pozor na plesne. Ak sa napriek tomu na povrchu zeme vyvinula huba kvôli vlhkosti, nalejte banán roztokom manganistanu draselného.

  Vidiecku záhradu zdobíme figúrkami z kríkov a trávy

banán v hrnci

Nebojte sa, že sa sadenice neobjavia do 2-3 mesiacov. To je normálne, ak doma pestujete banány. Hneď ako sa objavia prvé výhonky, rastlina bude aktívne rásť, takže môžete banány transplantovať do zeme vo vašej záhrade..

Nebojte sa, že sa sadenice neobjavia do 2-3 mesiacov. To je normálne, ak doma pestujete banány. Hneď ako sa objavia prvé výhonky, rastlina bude aktívne rásť, takže môžete banány transplantovať do pôdy vo vašej záhradnej oblasti.

Ak chcete pestovať nie dekoratívny, ale jedlý banán vlastnými rukami, potom je lepšie ihneď kúpiť už pestovaný krík. Dá sa pestovať v interiéri aj exteriéri..

Starostlivosť o banánovník doma

Bez ohľadu na to, či ste si kúpili rastlinu alebo ju vypestovali sami zo semien, je dôležité, aby ste sa o ňu v budúcnosti náležite starali. Nezabudnite, že banán potrebuje dobrú drenáž, ktorú je možné vykonať pomocou expandovanej hliny. Ak je rastlina pôvodne v malom kvetináči, je lepšie ju ihneď presadiť do nádoby s objemom 5-7 litrov..

Bez ohľadu na to, či ste si kúpili rastlinu alebo ju vypestovali sami zo semien, je dôležité, aby ste sa o ňu v budúcnosti náležite starali. Nezabudnite, že banán potrebuje dobrú drenáž, ktorú je možné vykonať pomocou expandovanej hliny.

Banány milujú vlhkosť, preto ich musíte nielen zalievať, ale aj pravidelne rosiť listy. Keď strom kvitne, môže byť kŕmený organickou hmotou. Aby sa zabránilo vädnutiu a odumieraniu stromu, je dôležité udržiavať teplotný režim 25-30 stupňov. Za optimálnych podmienok banán rastie rýchlo a po výskyte 10-15 listov a kvitne.

teplotný režim 25-30 stupňov. Za optimálnych podmienok banán rastie rýchlo a po výskyte 10-15 listov a kvitne.

Banánovník môže v krajine rásť, nie každá odroda je však vhodná na pestovanie vonku. Oddenky niektorých druhov banánov sú dostatočne silné a ľahko znesú aj teploty pod nulou. Pred mrazmi je rastlina úplne odrezaná, ponecháva asi 10 cm stonky a potom je pokrytá pilinami. V takom prípade váš banán dobre prežije zimné obdobie a v lete opäť poskytne svieže lístie..

Pozrite si video: Ako vypestovať banán z kúpeného banánu

Teraz už viete, ako pestovať banány doma, stačí, ak si nájdete vhodný spôsob, vyberiete správny druh rastliny a vyskúšate. Rozšírte svoje zelené zákutia doma aj na vidieku a ozdobte ich novými tropickými rastlinami. Banánovník sa stane skutočným vrcholom letnej chaty alebo parapetu.

  Záhradné sochy