Ako sa vysporiadať s krtkami v krajine

Ako sa vysporiadať s krtkami v krajine tipy, ľudové prostriedky

Táto rodina hmyzožravých cicavcov, ktorí vedú podzemný život, žije na celom území (okrem severných oblastí) Ruska, Ukrajiny a krajín SNŠ. Krtkovia majú predĺžený tvar tela, ktorého dĺžka môže dosiahnuť maximálne 22 centimetrov. Hustá srsť má špeciálnu štruktúru, ktorá umožňuje zvieratám kopať tunely a ľahko sa pohybovať v podzemí. Dnes na www.svoimi-rukamy.com budeme hovoriť o boji proti krtkom v letných chatkách, zeleninových záhradách…

Krtkov je niekoľko farieb – tmavošedá, čierna a čiernohnedá. Zviera sa vyznačuje priestorovým tvarom predných labiek, krátkym chvostom, malou hlavou a absenciou šošoviek v drobných, sotva viditeľných očných otvoroch..

Krtkov je niekoľko farieb - tmavošedá, čierna a čiernohnedá

Červie diery, kde zvieratá žijú, majú kruhový tvar a sú zvnútra lemované slamou, spadnutými listami alebo iným mäkkým prírodným materiálom. Tieto zvieratá sa vyznačujú vysokou rýchlosťou pohybu pod zemou, na povrchu ktorej sa v dôsledku rýchleho pohybu krtkov objavujú malé tuberkulózy..

Aby slepé krtky našli jedlo, zapnú ostatné zmysly. Majú veľmi vyvinutý sluch a hmat. Jedná sa o veľmi nenásytné zvieratá. Ak sú dlho hladní, potom sa kanibalizmu nevyhýbajú. Červie diery zvyčajne vždy vedú k potoku, rybníku alebo rieke, takže zvieratá si zabezpečujú pravidelný prístup k vode. Krtkovia nemajú tendenciu prezimovať, na zimu jednoducho výrazne predĺžia vykopané tunely a žijú hlboko v podzemí.

Na jar a v lete je obzvlášť aktívna činnosť krtkov kŕmiacich sa dážďovkami a hmyzom. Malé zvieratá môžu spôsobiť vážne škody na zeleninových a záhradných pozemkoch. Je veľmi ťažké odolať týmto zvieratám, ale dnes existuje mnoho rôznych spôsobov boja proti krtkom..

Čo škodí krtkom v záhrade

Čo škodí krtkom v záhrade

Rastlinné rastliny veľmi trpia účinkami krtkov. Vykopané podzemné tunely ničia koreňový systém. Životná aktivita týchto zvierat vedie k zmiznutiu červov, lariev, žiab a negatívne ovplyvňuje ekologický systém lokality. Krtkovia si spravidla pri hľadaní potravy vyberajú zeleninové záhrady, ktoré sú upravené starostlivosťou ľudských rúk. Po pravidelnom zalievaní obsahuje pôda veľké množstvo podzemného hmyzu.

  V letnej chate vytvárame imitáciu vody

Krtkovia spôsobujú veľkú škodu nielen poľnohospodárskym plodinám, ale aj zeleným trávnikom, ktoré sa menia na vykopaný, hrboľatý povrch. Skutočnými spoločníkmi krtkov sú poľné myši, ktoré požierajú okopaniny a ničia záhony. Škody spôsobené zvieratami na záhradách a zeleninových záhradách sú spravidla veľmi veľké. Preto záhradníkom, ktorí si sú istí prítomnosťou krtkov na svojom mieste, odporúča sa, aby okamžite prijali opatrenia a určili metódy a prostriedky na boj proti škodlivým zvieratám.

Prečítajte si tiež: Sekcia záhradných remesiel

Metódy riešenia krtkov na osobnom sprisahaní

Metódy riešenia krtkov na osobnom sprisahaní

Ak chcete zbaviť svoje stránky krtkov, musíte si vybrať konkrétny spôsob, ako s nimi zaobchádzať. Predtým než to urobíte, mali by ste si pozorne prečítať rôzne techniky a zistiť všetky ich výhody a nevýhody. Niekto bude radšej bojovať proti invázii týchto zvierat pomocou finančných prostriedkov zakúpených v obchode. Niekto sa rozhodne použiť populárne ľudové prostriedky, ktoré je možné vyrobiť vlastnými rukami.

Existujú biologické a mechanické spôsoby boja. Nasledujú ich stručné charakteristiky..

Krtkovia v krajine, ako sa zbaviť biologických metód

Krtkovia v krajine, ako sa zbaviť biologických metód

Ich charakteristickou črtou je eliminácia dodávky potravín. Pre nenásytné krtky je nedostatok jedla ako smrť. Ak nie je možné na mieste nájsť jedlo, zvieratá rýchlo stratia záujem o takú záhradu a opustia ju. Na zahnanie krtkov musíte použiť špeciálne prostriedky na zničenie červov, hmyzu, žiab. Táto metóda má však pre pôdu lokality skôr katastrofálne dôsledky, preto pri jej použití musíte postupovať opatrne..

Oveľa múdrejšie je vysporiadať sa s krtkami pomocou domácich zvierat. Jazvečíky sú notoricky veľkými lovcami krtkov. Títo psi sú schopní vyhubiť mnohé z týchto zvierat a svojou aktivitou ich vystrašiť zo záhrady..

Mechanické metódy

Mechanické metódy

Zvláštnosťou tejto techniky je boj proti krtkom pomocou lapača krtkov. Jedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré slúži na odchyt zvieraťa pomocou návnady..

Existuje niekoľko typov takýchto nástrojov. Napríklad škrtidlá, pasce a kuše. Aj keď sa v záhrade našiel iba malý počet krtkov, ich odchyt krtkovou pascou bude veľmi účinný..

  Fajčiareň urobená sama v krajine, druhy fajčenia

Toto zariadenie si môžete kúpiť v každom obchode s tovarom pre letné chaty. Takzvaná pasca na tunelové krtky sa stala medzi záhradníkmi veľmi obľúbenou. Táto konštrukcia pozostáva z plastovej rúrky so železnými pascami na koncoch. Aby ste chytili krtka, musíte sa naučiť, ako správne umiestniť pascu na krtky, inak lov neprinesie žiadny výsledok..

Svetlopriepustnú pascu je najlepšie umiestniť na vrch červej diery a prikryť niečím zhora. Je veľmi dôležité, aby bola pasca krtkov neviditeľná..

Chemické prostriedky na boj proti krtkom na ich letnej chate

Otázky súvisiace s účinnosťou chemikálií na zabíjanie krtkov zostávajú vždy relevantné..

  • Po prvé, tieto zvieratá sú dravé a zvyknuté na to, že ich „jedlo“ má schopnosť pohybu. Preto je nepravdepodobné, že by sa krtko veľmi zaujímal o nehybné jedlo pripravené záhradníkom z fosfidu zinočnatého..
  • Za druhé, jedovaté plyny, ktoré sa často používajú v boji proti krtkom, ktoré sú vypúšťané do tunelov, tiež nie sú veľmi vhodné na zbavenie sa zvierat. Krtkovia kopú obrovské množstvo podzemných chodieb a môžu ľahko odmietnuť použiť tunel naplnený jedovatými parami..
  • Po tretie, rastliny pestované na pôde otrávenej rôznymi chemikáliami spôsobujú veľké škody na ľudskom zdraví..

Preto je lepšie nebojovať s krtkami pomocou rôznych jedov, ale nájsť rozumnejší a tradičnejší spôsob boja..

Takéto elektronické zariadenie sa považuje za veľmi efektívny, spoľahlivý a bezpečný spôsob zaobchádzania s ním

Odpudzovače krtkov

Takéto elektronické zariadenie sa považuje za veľmi efektívny, spoľahlivý a bezpečný spôsob boja. Repelery pomáhajú dlhodobo zbaviť sa nielen krtkov, ale aj iných typov hlodavcov, ktorí žijú v letnej chate. Zariadenie, ktoré vytvára nízkofrekvenčné zvukové vibrácie, vytvára hluk, ktorý je veľmi nepríjemný pre sluch krtka. Takéto zvuky sa stávajú nebezpečným signálom pre hlodavce a zvieratá okamžite uvoľňujú zajaté územie..

Repelery sú lacné a dajú sa kúpiť v každom špecializovanom obchode..

  Ako si vyrobiť kvetinový záhon vlastnými rukami. Foto pre začiatočníkov

Urobte si svojpomocne odstraňovačmi krtkov

Ľudové lieky proti krtkom

Tieto neškodné a účinné metódy boja proti krtkom sú medzi skúsenými záhradníkmi rozšírené. Najpopulárnejšie ľudové prostriedky sú diskutované nižšie..

  • Zaplavenie červej diery vodou

Zaplavenie červej diery vodou

Táto metóda sa zvyčajne používa, keď záhradník objaví čerstvo vykopanú dieru. Do hlineného otvoru sa vloží jednoduchá zavlažovacia hadica a voda, ktorá ním preteká, vyplní otvor až po okraj. Krtek vycítil nebezpečenstvo a okamžite vyliezol na povrch.

  • Vône neznášanlivé na zvieratá

Krtko má neskutočne citlivý čuch a takmer vôbec nevníma niektoré rastlinné pachy. Zvieratá napríklad neznesú vôňu nechtíka lekárskeho. Ak tieto kvety rastú v ich letnej chate, potom existuje veľká dôvera, že krtky sa ani len nepriblížia k záhrade.

Postele s fazuľou, cesnakom a cibuľou veľmi pomáhajú v boji proti krtkom. Tieto vône majú úžasnú schopnosť odstrašiť krtky. Na ochranu kvetinového záhonu pred ich útokom stačí naň zasadiť ozdobnú mašľu..

Dodatočná ochrana pred krtkami

Použitie konvenčného pletiva, zakopaného v zemi po celom obvode záhrady, sa už dlho osvedčuje ako účinné. Vďaka tejto spoľahlivej ochrane krtkovia nemôžu vyhadzovať zeminu na povrch. S pomocou jednoduchej sieťky môžete zachrániť nielen záhradný pozemok pred zvieratami, ale aj ozdobný trávnik. Snáď jedinou nevýhodou takéhoto prostriedku ochrany je namáhavosť procesu zakopávania pletiva..

Najúčinnejší spôsob, ako sa vysporiadať s krtkami

Súvisiace video: Boj s krtkami a nevidomými

Na záchranu rastlín pred smrťou vo vašej letnej chate nie je potrebné používať chemikálie. Z vyššie uvedených je lepšie vybrať bezpečnú a efektívnu metódu.