Fajčiareň urobená sama v krajine, druhy fajčenia

Mini udiareň pre domácich majstrov

Mnohí z nás pravdepodobne vyskúšali jedlo uvarené v udiarni a každému bez výnimky chutilo, niektorí dychtivo kupovali takýto prístroj na svoje stránky, ale cena zaň je príliš vysoká. To by však nemalo nikoho rozrušiť, pretože udiareň môžete urobiť vlastnými rukami..

Fajčiareň urobená sama v krajine, druhy fajčenia

Aj keď sa zdá, že údenie je veľmi jednoduché, nie je to tak. Najprv sa musíte zoznámiť s technológiou fajčenia a až potom začať vyrábať udiareň.

Správny proces fajčenia pozostáva z troch krokov

  • Prvým krokom je zabezpečiť, aby sa výrobok rovnomerne zahrieval zo všetkých strán. V opačnom prípade riskujete pokazenie jedla..
  • Ďalej je potrebné výrobok fumigovať ľahkým voňavým dymom, v ktorom je veľké množstvo kyslíka..
  • Kvalita výrobku zabezpečí postupné prenikanie dymu do výrobku.
  • Veľkosť udiarne nie je vôbec dôležitá, pri fajčení musíte dodržať vzdialenosť iba niekoľko centimetrov medzi výrobkami a stenami.

Druhy fajčenia podľa teploty

Druhy fajčenia podľa teploty

1. Studené fajčenie, jeho teplota sa pohybuje od tridsať do päťdesiat stupňov. Proces prípravy produktu pomocou údenia za studena môže trvať niekoľko dní, všetko závisí od veľkosti vareného jedla. Tiež príprava produktu trvá veľmi dlho, opäť všetko závisí od veľkosti. V priemere príprava trvá tri dni.

2. Horúce fajčenie, jeho teplota sa pohybuje od sedemdesiat do stodvadsať stupňov. Proces môže trvať od pol hodiny do štyroch hodín..

3. Polodlhé fajčenie, jeho teplota je v priemere šesťdesiatpäť stupňov. Fajčiť je dovolené bez prípravy, iba z čerstvých produktov.

Studená udiareň pre letné chaty

Je to celkom jednoduché, ale napriek tomu by ste nemali začať fajčiť bez toho, aby ste si preštudovali všetky nuansy varenia a práce s udiarňou..

Video: Výroba studenej údenej udiarne vlastnými rukami

Udiareň pre pešiu turistiku

Táto udiareň je tiež veľmi jednoduchá a chuť výrobku nie je nižšia ako u ostatných udiarní..

  Ako pestovať gatsania v záhrade

Pri vytváraní udiarne stačí vykopať komín z hliny alebo hliny s dĺžkou najviac štyri metre.

Táto udiareň je tiež veľmi jednoduchá a chuť výrobku nie je nižšia ako u ostatných udiarní.

Na reguláciu množstva dymu je najlepšie použiť čerstvé malinové listy, jahodové ríbezle a podobné rastliny..

Horúca udiareň - schéma fajčenia

Horúca udiareň

Predtým, ako začnete variť na horúcej udiarni, musíte si preštudovať všetky vlastnosti jej práce a až potom začať fajčiť. V opačnom prípade môžete produkt iba pokaziť..

Ako vytvoriť horúcu udiareň vlastnými rukami

Udiarenské materiály

Pred začatím stavby udiarne na letnej chate zistite, aký materiál je na to vhodný. Niektorí ľudia napríklad robia udiareň úplne z tehál, nemali by ste to robiť..

  • Po prvé, je to drahé,
  • za druhé, vzhľadom na to, že tehla je pórovitá, absorbuje tuky z predchádzajúcich varených jedál a môžu pokaziť chuť výrobku.

Tiež sa často stáva, že v zime, keď sa udiareň nepoužíva, začne absorbovať vlhkosť z prostredia, a to tiež negatívne ovplyvňuje kvalitu výrobku..

Skvelá možnosť pre udiareň v tomto prípade plechová udiareň

Skvelou možnosťou pre udiareň je v tomto prípade plechová udiareň. Ale v tomto prípade hlavnou vecou je, že kov je hrubý najmenej štyri milimetre, inak môže rýchlo vyhorieť. A aby bol vzhľad udiarne lepší, použite ozdobné tehly. Táto udiareň bude slúžiť nielen dlho a jedlá v nej budú mať vynikajúcu kvalitu, ale možno ju aj premiestniť na iné miesto alebo dokonca prepraviť.

Ako sa taká udiareň vyrába

Polodlhé fajčenie

Ľudia najčastejšie vyrábajú presne polohorúce udiarne, pretože výroba netrvá dlho.

Ak sa nechcete príliš starať o vytvorenie udiarne, potom je táto možnosť pre vás ideálna. Potrebujete iba plynový sporák s digestorom a oceľovú misku. Ak nie je žiadna miska, potom je v poriadku aj plechovka, stačí ju narezať na výšku nie väčšiu ako šesť centimetrov. Táto možnosť je pre niektorých ľudí dokonca výhodnejšia..

  Jarná starostlivosť o jahody. Dôležité pravidlá

Proces varenia je jednoduchý, mali by ste produkt vložiť do digestora a nahradiť nejakým druhom nádoby, do ktorej bude odtekať tuk. Ďalej dajte do misky trochu štiepky, dajte ju na najmenší horák, kde je najmenší výkon, a zapáľte. Keď sa vytvorí malé množstvo dymu, mala by sa zvýšiť sila ohňa, ale nedovoľte nadýchaný dym.

Udiarne sú tiež často vyrábané zo starých domácich spotrebičov, najčastejšie je to stará chladnička. Aby ste to urobili, musíte nechať iba telo chladničky a vytvoriť pre ňu komín a fajčiarsku komoru..

  1. elektrický sporák pre domácnosť.
  2. generátor dymu.
  3. fajčiarska komora.
  4. komín.

Je veľmi jednoduchý na výrobu a tiež sa ľahko používa, ale existujú určité nevýhody, je to veľká spotreba energie, dlhodobé ovládanie vykurovania..

Okrem chladničky môžete použiť aj mnoho ďalšej starej technológie, stačí len ukázať svoju predstavivosť.

Udiareň zo suda

Proces fajčenia doma

Pred fajčením si musíte vybrať palivové drevo a pripraviť výrobok na fajčenie. Na fajčenie za tepla nie je potrebná žiadna príprava.

Pokiaľ ide o palivové drevo, v žiadnom prípade nepoužívajte ihly. Najvhodnejšie je palivové drevo stromov, kde je miazgy najmenej. Na jar by ste si nemali robiť zásoby palivového dreva, taktiež to pokazí výrobok. Najlepšie je použiť starú čerešňu, jablko, marhuľu, slivku. Nezabudnite tiež odstrániť brezovú kôru zo stromu a vyčistiť hornú vrstvu stromu..

Príprava na údenie za studena trvá niekoľko hodín až tri dni, všetko závisí od veľkosti výrobku. Po prvé, výrobok by mal byť solený v roztoku kuchynskej soli v pomere tridsaťsedem a pol gramu na liter vody. Po určitom čase je solenie namočené, to by sa malo robiť, kým horná vrstva mäsa nezmäkne. Potom je mäso namočené v papierovej utierke a sušené do sucha. To sa musí vykonať pri rozptýlenom svetle v drôtenej klietke, musí byť tiež pokryté gázou. Vyrobenú klietku starostlivo skontrolujte, či neobsahuje praskliny, pretože muchy by nemali padať na údený výrobok, kladú vajíčka a kazia jedlo.

  Kvetinový záhon v krajine s vlastnými rukami pre začiatočníkov

Ako fajčiť ryby doma v udiarni

Ako fajčiť ryby doma v udiarni

Mnoho majiteľov fajčiarov sa zaujíma o všetky detaily fajčenia, najčastejšie o ryby, pretože sa varí najčastejšie. Ak máte studenú udiareň, neexistujú žiadne nuansy a zvláštnosti a v horúcej udiarni musíte zabezpečiť odstránenie tuku akýmikoľvek prostriedkami. To sa musí urobiť, aby sa jedlo nepokazilo, pretože údený rybí olej je veľmi škodlivý..