Vlastnosti pestovania kochie v záhrade

ako pestovať cochiu zo semien doma

Cochia je obľúbenou rastlinou mnohých záhradníkov a bežných milovníkov kvetov. Dnes je táto okrasná rastlina veľmi obľúbená. Táto popularita je spôsobená skutočnosťou, že kochia môže v krátkom čase získať nádheru. Rastlina navyše dobre toleruje dekoratívne prerezávanie. Vlasťou Kokhie je Čína. Práve tam bolo vyšľachtené veľké množstvo odrôd rastlín, ktoré môžu počas rastu mať úplne akúkoľvek farbu. Rastlinu zaviedol do Európy v 17. storočí botanik Koch. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako zo semien pestovať kvetinu, ako je kochia. Môžete sa tiež dozvedieť, kedy zasadiť a zapamätať si ďalšie dôležité body..

Stojí za to povedať, že ak otvoríte špeciálnu literatúru o kvetinárstve, môžete vidieť, že táto rastlina má veľa mien. Napríklad kohija sa môže nazývať:

 • Metlový strom,
 • Basia,
 • Letný cyprus.

Kohia je veľmi podobná cyprusu. A ak sa pozriete na tieto rastliny z diaľky, potom môžu byť zmätení. Rastlina je považovaná za nenáročnú. Na rast je potrebná minimálna starostlivosť. Cochia je schopná tolerovať nedostatok vlhkosti a slabé zatienenie. V priaznivých podmienkach pestovania môže rastlina dorásť až do výšky 1 metra.

ako pestovať sadenice kochie zo semien

Ako pestovať cochiu zo semien

Teraz je čas hovoriť o tom, ako pestovať cochia zo semien doma. Na začiatku stojí za to zdôrazniť, že semená rastliny sa vyznačujú vysokým stupňom klíčivosti. A sila rastu umožňuje rastline rozmnožovať sa vlastným sejbou.

Na poznámku! Dávajte pozor na dátum exspirácie semien rastliny. Ich trvanlivosť by nemala presiahnuť 1,5 roka..

Ak sa chystáte zasiať semená do zeme, vyberte si na tento účel prvé májové dni. Práve pri týchto číslach nedochádza k mrazu a ich rastlina sa veľmi bojí. Výsev rastliny sa vo všeobecnosti môže vykonávať do polovice júla. Kohia rastie veľmi rýchlo. Preto má stále dosť času na to, aby vyrástla a potešila vás. Jednoročné semená samozrejme budú dobre rásť na mieste, kde je veľa svetla. Pri výsadbe sa neodporúča posypať semená zeminou. Pri výsadbe stačí semená zľahka vtlačiť do pôdy, ktorá by mala byť vlhká. Potom musí byť pôda so semenami pokrytá bielym krycím materiálom..

Krycí materiál musí byť odstránený po týždni alebo dvoch. Ak sa príliš ochladí, tkanina zostane. Keď je teplé počasie, musíte ho odstrániť. Keď sa objavia prvé výhonky, potom by mali byť výhonky zriedené. Medzi rastlinami nechajte vzdialenosť 10 cm. Keď sa cochia stane dlhou 15 cm, musí byť odoslaná na trvalé miesto rastu. Cochiu je možné vysiať pred zimou. Výsev sa však najlepšie robí 2 týždne pred nástupom mrazov. V opačnom prípade, ak to urobíte inak a v teplom počasí, rastliny klíčia a jednoducho odumrú. Ak zasejete kohiju pred zimou, rozložte jej semená pozdĺž plytkých ryh a posypte tenkou vrstvou zeme, ktorá by mala byť voľná a úrodná..

  Ako pestovať repu na otvorenom poli v krajine

ako pestovať sadenice kochie zo semien

Vlastnosti pestovania sadeníc na výsadbu na otvorenom poli

Táto časť stojí za to hovoriť o tom, ako pestovať sadenice kochie zo semien. Sadenice Kokhia sa pestujú, aby mali možnosť veľmi skoro získať okrasnú rastlinu, ktorá ozdobí dvor. Semená sa vysievajú na sadenice v marci až apríli. Ale potom stojí za to hovoriť o tom, ako pestovať sadenice krok za krokom:

 1. Pripravte si záhradnú pôdu. Pridajte k tomu malú časť humusu, riečneho piesku a rašeliny.
 2. Nalejte túto pôdu do nádoby alebo škatule a nezabudnite ju navlhčiť.
 3. Vytvorte plytké drážky alebo semená jednoducho posypte na zem. Zásuvku prikryte krycím materiálom. V dôsledku toho môže byť vytvorená špeciálna mikroklíma..
 4. Plodiny musia poskytovať rozptýlené svetlo zo slnka. Plodiny by mali mať tiež izbovú teplotu..
 5. Postrekujte pôdu denne, aby bola suchá.
 6. Po pár týždňoch alebo jednom týždni by mal byť kontajner so sadenicami usporiadaný na mieste, kde je viac slnečného svetla. Ak sú rastliny predĺžené, ich vrcholy by mali byť orezané..
 7. Ak rastliny dosiahnu výšku 5-7 cm, môžu byť ponorené do rašelinových kvetináčov. V takom prípade urobte prácu opatrne. Snažte sa nepoškodiť koreňový bal.
 8. Mladé kochie sa odporúča pravidelne zavlažovať a vykonávať jednorazové kŕmenie pri použití akýchkoľvek dusíkatých hnojív..

Keď letnička dosiahne výšku 15-20 cm, potom ju možno vysadiť na otvorenom priestranstve. Kochiu určite vysaďte do voľnej pôdy a nájdite si na tento účel slnečné miesto. Na výsadbu na veľmi kyslých pôdach je možné do pôdy pridať aj piesok, popol a malé množstvo vápna. Aby kochia dosiahla svoje charakteristické veľkosti, je dôležité nechať medzi rastlinami vzdialenosť 30 cm. A ak chcete z kochie vytvoriť dekoratívny plot, potom môže byť vzdialenosť 15-20 cm..

výsadba a starostlivosť o kokhiu na otvorenom poli

Outdoor Cochia Care

Teraz ste sa mohli naučiť pestovať sadenice kochie. Teraz stojí za to hovoriť o tom, ako sa o túto rastlinu starať. Nezabudnite, že správna a pravidelná starostlivosť môže urobiť kohiju ešte krajšou..

  Malina Bryanskoe Divo: výsadba a starostlivosť

Najdôležitejšou podmienkou údržby je preto zalievanie. Neodporúča sa vykonávať to dostatočne často. Cochia môže mať dostatok zrážok. Ak je suché počasie, zalievanie kohije stojí za to raz za týždeň. Vyhnite sa stagnujúcej vlhkosti. Nezabudnite, že takýto jav je nebezpečnejší ako sucho. Aby bola pôda vlhká, naneste mulčovanie jemným štrkom, ozdobnými kameňmi a kôrou.

Pravidelné hnojenie vám umožní rýchlo obnoviť vegetatívny systém rastliny po rezaní. Navyše vďaka hnojivu bude vaša rastlina vyzerať skvele. Rozvrh kŕmenia by mal byť nasledujúci:

Aktívny rast rastliny klesá na mesiac a pol po zasiatí. Ak bola kochia vysadená na otvorenom priestranstve, potom desať dní po vyklíčení naneste úplné minerálne hnojivá.

Po mesiaci alebo jeden a pol sa jednoročná rastlina kŕmi akýmkoľvek minerálnym hnojivom, v ktorom prevláda dusík..

Po rezaní a formovaní kríka je potrebné ďalšie hnojenie dusičitým hnojivom, ktoré umožní listom rýchlo rásť.

výsadba a starostlivosť o kokhiu na otvorenom poli

Kochia škodcovia a choroby. Ako sa s nimi vysporiadať

Aby kochia dobre rástla na otvorenom poli, je potrebná správna výsadba a kvalitná starostlivosť. Stojí za zmienku, že opatrenia starostlivosti by sa nemali obmedzovať na zalievanie a strihanie. Je potrebné dbať na to, aby kochia neochorela a nebola napadnutá škodcami..

Malo by sa povedať, že kohija nemá rád všetky druhy škodcov. Preto to obchádzajú. Na kochii sa však stále môžu objaviť roztoče. Ak sa to stane, potom by mala byť rastlina postriekaná slabým roztokom insekticídu, ako je Nero. Tento liek je veľmi účinný. Liečivo sa zriedi v 1 litri vody s 1 ml produktu. Tohto škodcu sa môžete zbaviť jedným ošetrením..

V štádiu sadeníc môže byť letnička postihnutá hubovou chorobou nazývanou čierna noha. V dôsledku takejto choroby stonka kochie na základni sčernie a zriedi a samotná sadenica zomrie. Ako preventívne opatrenie záhradníci kultivujú pôdu v škôlke. Zem môžete poprášiť popolom alebo vyliať slabým roztokom mangánu. Tiež stojí za to znížiť teplotu v miestnosti, kde sa sadenice nachádzajú..

kohija rastúca zo semena, keď zasadiť

Vlastnosti dekoratívnych zrážok

Kohia je považovaná za vynikajúce zariadenie na spracovanie, v ktorom si nováčikoví dizajnéri môžu precvičiť svoje schopnosti. Orezaním možno z kohije vytvoriť mnoho predmetov. Po prerezaní je rastlina schopná udržať si tvar dlho a ozdobiť akékoľvek záhradné pozemky. Dizajnéri rozlišujú nasledujúce termíny strihu:

 • Strihanie vlasov sa vykonáva každé dva týždne v každom čase rastu cochia..
 • Strihanie sa vykonáva v čase, keď rastlina dosiahne svoj maximálny rast a vývoj..
  Ako vyrobiť paletovú lavicu vlastnými rukami

Na poznámku! Orezávanie by sa v žiadnom prípade nemalo vykonávať, ak je rastlina v štádiu tvorby semien..

Cochia a jej použitie v krajinnom dizajne

Letný cyprus vysádzajú záhradníci, aby bola krajina ozdobnejšia. Vylodiť môžete nielen jednotlivé exempláre, ale aj skupiny. Rastliny sú vysadené vo forme živého plota alebo okraja.

Možnosti výsadby v Kokhii:

 • Solitaire – v jedinej kópii medzi pôdopokryvnými rastlinami alebo na trávniku.
 • Skupina – ako pozadie na kvetinových záhonoch alebo v mixbore.
 • Alpská šmýkačka, skalka – na pozadí veľkých kameňov.
 • Obrubník – ako živý plot.
 • Topiary – ako rastlina na dekoratívne zrážky a tvorbu korún.

ako pestovať sadenice cochia

Chyby kvetinárstiev v pestovaní kochie

Z tohto článku ste sa veľa naučili. A pravdepodobne ste si uvedomili, že pestovanie tohto ročníka je neuveriteľne ľahké. Aby sa to však stalo týmto spôsobom, je potrebné vziať do úvahy niektoré body. Čo teda robiť, ak:

Neexistujú žiadne výhonky. Dávajte pozor na dátum spotreby semien.

Slabý rast semien. Dôvodom bola skutočnosť, že semená boli zasiate príliš hlboko. Výsledkom bolo, že semená nemali dostatok slnečného svetla..

Semená nevyklíčia súčasne. Jednoročník nemá rád hlboké siatie. Ale ani semená by nemali byť na povrchu. Posypte ich vrstvou zeme.

Semená klíčia pomerne zriedka. Dôvodom bola skutočnosť, že semená sa dusili kvôli nedostatku čerstvého vzduchu..

Sadenice sa ukázali byť rôznych veľkostí a nerovnomerné. Je to spôsobené porušením teplotného režimu. Miestnosť by nemala byť príliš horúca.

ako pestovať cochia zo semien doma

Kochia a jej aplikácia

Okrem dekoratívnych vlastností môže byť kochia potravou pre hospodárske zvieratá. Tiež sú z neho vyrobené metly. Rastlina sa môže používať v ľudovom liečiteľstve. Používajú sa na prípravu liekov, ktoré je možné použiť na liečbu mnohých chorôb. Medzi tieto choroby patria:

 • Zápal;
 • Ekzém,
 • Ochorenie srdca.

Cochia je najbežnejším druhom rastlín a často sa používa na záhradných pozemkoch. A tomuto sa netreba čudovať. Krajinné kompozície používajúce túto rastlinu nestratia svoju príťažlivosť až do neskorej jesene.