Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Kuchynské odsávacie zariadenie: zariadenie a účel

Mnoho ľudí si myslí, že vetranie a odsávač pár sú identické pojmy. Ale to vôbec nie je pravda.

Odsávač pár je zariadenie, ktoré sa konštrukčne skladá z telesa, vo vnútri ktorého je filter a ventilátor s motorom. Ten uvádza zariadenie do prevádzky. Odvod vzduchu vytvorený ventilátorom zachytáva častice tuku a sadzí pomocou filtrov, ako aj cudzie pachy. Čistený vzduch sa tak vracia do kuchyne a spotrebiče a nábytok nie sú pokryté usadenými časticami nečistôt..

Vetrací systém (digestor nad kuchyňou) je inštalačná konštrukcia vo vnútri steny, ktorá vytvára iba výmenu vzduchu v kuchyni (výstup vzduchu).

Miesto, kde bude digestor umiestnený, je spravidla naplánované vopred, počas opráv v kuchyni. Vo veci výberu zohráva úlohu výpočet požadovanej veľkosti a správneho výkonu zariadenia..

Niektorí majitelia neinštalujú takéto zariadenie okamžite, mučení otázkou, či je v kuchyni potrebná kapucňa. Aj keď sa väčšina už rozhodla, že takéto zariadenie je užitočné. Je potrebný pre čistý vzduch v miestnosti. Moderné modely navyše organicky zapadajú do kuchynského nábytku, pretože ich existuje niekoľko typov.

Načo to je

Sanitárne normy pre vetranie kuchýň vyžadujú použitie najmenej 10 -násobku výmenného kurzu vzduchu. To znamená, že vzduch v kuchyni musí byť úplne obnovený najmenej 10 krát za hodinu. S touto úlohou sa spravidla vyrovnáva ventilačný kanál zabudovaný do steny, ktorého výkon je určený na zaistenie hygienických noriem. Je však schopný pracovať iba za určitých podmienok..

Zvlášť je potrebné ho doplniť prúdom čerstvého vzduchu, inak sa v miestnosti vytvorí mierny pokles tlaku. Tento rozdiel stačí na to, aby systém prirodzeného vetrania prestal fungovať..

V moderných bytoch sa takmer univerzálne používajú plastové okná a vzduchotesné dvere, ktoré nezabezpečujú príval čerstvého vzduchu. Prirodzená výmena vzduchu preto nefunguje, je potrebné nútené vetranie..

Najúčinnejším a najbežnejším spôsobom riešenia problému je použiť kuchynskú digestor s dáždnikom inštalovaným nad varnými doskami. Jedná sa o jednoduchý a spoľahlivý dizajn, ktorý zachytáva paru a mastné suspenzie priamo v mieste ich uvoľnenia a zabraňuje ich šíreniu. komponenty v celej miestnosti..

Odsávač pár: luxus alebo nutnosť

Pred niekoľkými desaťročiami neboli digestory príliš obľúbené, ale teraz sú nevyhnutným atribútom takmer v každej kuchyni. Čo sa zmenilo Veľa – od životného štýlu po koncepty pohodlia. Ľudia začali viac dbať na druh vzduchu, ktorý dýchajú. Rytmus života sa zmenil a po návrate domov si chce každý oddýchnuť, užiť si pocit čistoty, pohodlia domova, pokoja.

Môžete to urobiť bez kapucne

Kuchyňa vonia prenikavým oblečením, textilom, dekoračným materiálom v dome. Začali sa ich bezohľadne zbavovať. Moderná kuchyňa je bez digestora nemysliteľná. Aj keď kachle nejdú na plyn, ale na elektrinu a nevypúšťajú produkty spaľovania, nezbavia vás to pachov z varenia jedla. Vzduch musí byť buď odstránený z miestnosti alebo filtrovaný.

Môžete to urobiť bez kapucne

Mnoho ľudí si objednáva projekty profesionálneho dizajnu, aby bol ich domov čo najpohodlnejší a najkrajší. Pred niekoľkými desaťročiami sa to zdalo ako nedosiahnuteľný luxus, ale teraz je to v poriadku. Predstavy ľudí o správnom domove sa zmenili. Mal by príjemne voňať a už nie ako žemle, ale svieži a čistý.

Ideálna moderná kuchyňa vyzerá ako na obrázku – sklo, kov, hladké lesklé povrchy, jasné geometrické tvary. Táto oblasť je využívaná racionálne a snaží sa dosiahnuť maximálnu funkčnosť interiéru. Aj do malých miestností sa zmestí všetko od chladničky po mixér. Sporák bez digestora sa už javí ako anachronizmus..

Môžete to urobiť bez kapucne

Kapucňa nielenže zlepšuje klimatizáciu v byte, je schopná ušetriť peniaze pre svojho majiteľa. Počas varenia sa malé častice tuku a sadzí usadzujú na dokončovacích materiáloch, nábytku, riade, domácich spotrebičoch. Výsledkom je, že povrchy sa rýchlo stanú matnými, pokrytými žltkastým kvetom a farby stratia svoju sýtosť. Ich umývanie je každý rok náročnejšie a je potrebné vykonať opravy..

Kapucňa čistí vzduch od tukových častíc, takže výzdoba stien a fasád nábytku vydrží dlhšie bez zmeny pôvodného vzhľadu. Ak je rodina veľká a musíte často variť, potom je výfukový systém základnou položkou, pretože hrubá vrstva lepkavého žltošedého plaku sa na dlaždiciach a náhlavnej súprave vytvára pomerne rýchlo. Avšak v rodine, kde varia málo a len zriedka a sporák je elektrický, môžete robiť aj inými spôsobmi – vetraním, elektrickým ventilátorom vo ventilačnom otvore atď..

Diskusie o vhodnosti inštalácie odsávača pár neutíchajú. Mnoho používateľov internetu tvrdí, že tieto zariadenia sú nielen úplne zbytočné, ale dokonca môžu byť škodlivé. Ich hlavné argumenty sú:

Na čistenie vzduchu postačuje ventilačný systém bytu. Kapucne nie sú potrebné a ich popularita je daná výlučne záujmami výrobcov domácich spotrebičov.

Môžete to urobiť bez kapucne

Schéma: prívodné a výfukové vetranie v byte

Častice sa ukladajú na lapače tukov zariadení, v ktorých sa množia baktérie. Odsávač pár je zdravotne rizikovým faktorom. Pokiaľ však filtre včas vyčistíte a vymeníte, zariadenia sú úplne bezpečné..

Môžete to urobiť bez kapucne

Plaketa na rošte lapača tuku

Hluk vydávaný zariadeniami počas prevádzky je nepríjemný a prehlušuje ostatné zvuky. To môže byť skutočne problém, preto sa pri kúpe oplatí uprednostniť nízkošumový model..

Môžete to urobiť bez kapucne

Úhľadný odsávač pár harmonicky zapadne do priestoru, usporiadaný v súlade so zákonmi estetiky a účelnosti. Je kompaktný, krásny a čo je najdôležitejšie, čistí vzduch od nečistôt usadzujúcich sa na povrchoch, čím si zachováva lesk a veľkolepý vzhľad. V modernej kuchyni sa už bez takého užitočného zariadenia nezaobíde..

Rada. Pri rozhodovaní nezabudnite vziať do úvahy všetky argumenty, nielen pre, ale aj proti

Je dôležité pochopiť, či je takéto zariadenie vo vašej kuchyni potrebné. Stáva sa, že ľudia si kúpia kapucne, ale potom ich nepoužívajú

Nemrhajte peniazmi, pokiaľ si nie ste istí užitočnosťou nákupu.

Môžete to urobiť bez kapucne

Účel kapucne

Ako sme už zistili, vetranie čistí vzduch v kuchyni od mastnoty a sadzí, chráni nábytok a spotrebiče. Pri absencii kapucne trpia všetky povrchy vrátane stropu a stien, ktoré časom zožltnú a nevymývajú sa.

Mimochodom, zavesený strop bude dobrou voľbou pre kuchyňu – ľahko sa čistí, ľahko sa inštaluje a digestor pod strečovým stropom v kuchyni je celkom možný. Navyše medzi základňou a strečovým stropom môžete skryť všetky škaredé rúry z kapoty.

Ďalšou dôležitou schopnosťou vetrania je eliminovať pachy. Ak je to však hlavný dôvod nákupu digestora do kuchyne, zvoľte prietokový digestor, pretože cirkulačný digestor sa nedokáže vyrovnať s nepríjemným zápachom.

Pre tvoju informáciu. Pretože nad kachle nemožno nainštalovať nič okrem odsávača, potom bude toto miesto bez neho prázdne. Ak potrebujete ďalšie police, môžete ich nainštalovať nad ventilačný systém. Nebude však také ľahké sa k nim dostať, iba zo stoličky, ale takýto trik mierne zvýši úložný priestor pre kuchynské potreby..

Vlastnosti zariadenia s prieduchom k ventilácii

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Konštrukcia odsávača pár s vetracím otvorom pozostáva z niekoľkých jednotiek:

 • dáždnik. Jedná sa o kužeľovitý (alebo hranolovitý) prvok, ktorý zhromažďuje prúd vzduchu a smeruje ho do ventilačného potrubia;
 • výfukový ventilátor. Toto je hlavný konštrukčný prvok, ktorý poskytuje dodávku vzduchu v danom smere s určitou energiou;
 • ventilačné potrubie spájajúce dáždnik s vetracím otvorom v stene.

Ventilátor je spravidla inštalovaný na výstupe z dáždnika. To vám umožní naplno využiť obežné koleso a uľahčiť údržbu alebo opravu. Obvykle sa používajú axiálne modely, ktoré majú vysoký výkon, ale nízky tlak. Ak je priechodnosť ventilačného potrubia nízka, použijú sa prevedenia s odstredivým ventilátorom. To umožňuje prívod veľkého objemu vzduchu, ale vyžaduje zváženie konštrukcie potrubia..

Niektoré domy majú jedno vetracie potrubie. Spoločné pre všetky byty umiestnené nad sebou. Použitie silného ventilátora môže vytvoriť situáciu. Keď digestor odvádza vzduch z kuchyne. Ale to všetko skončí v kuchyni bytu na poschodí vyššie.

Existujú pasívne výfukové sady. Nie sú vybavené ventilátormi a pracujú iba na prirodzenom prievane. Tieto konštrukcie nevytvárajú pretlak, ale sú príliš závislé od vonkajších podmienok. Akýkoľvek nárazový vietor môže vytlačiť vypúšťaný prúd späť do potrubia spolu s časticami prachu a sadzí, ktoré sa usadili na jeho stenách. Preto sú najobľúbenejšie modely s nútenou trakciou..

Hlavné funkcie

Všeobecne sa uznáva, že odsávač pár je najlepšie kompatibilný s tradičným plynovým sporákom. Pri varení sa na ňom objaví pálivý zápach, ktorý je ťažké odstrániť bežným vetraním. Špeciálne zariadenie, ktoré absorbuje všetok nepríjemne zapáchajúci vzduch, tu preto príde vhod viac ako kedykoľvek predtým..

Elektrické a indukčné sporáky nemajú takú nevýhodu: keď sa používajú, oxid uhoľnatý nevypúšťa, takže niektorí ľudia veria, že nie je potrebný odsávač pár. Napriek tomu počas varenia prebiehajú takmer všetky procesy rovnakým spôsobom.

– na starých aj nových doskách. Vôňa tuku a iné silné arómy sa z oboch typov zariadení dobre šíria.

Kapucňa sa dokáže zbaviť všetkých nepríjemných pachov, ktoré vám kazia náladu a chuť do jedla.

Toto je obzvlášť dôležité pre rodiny, ktoré sú zvyknuté tráviť veľa času v kuchyni spoločnými raňajkami, obedom a večerou. Čistenie vzduchu je nevyhnutné v každej miestnosti a nezávisí to od typu sporáka

Preto je dokonca aj v kuchyni s elektrickým sporákom vhodné nainštalovať digestor, aj keď to nie je potrebné.

Nasávaním vzduchu toto zariadenie zachytáva sadze, mastnotu a nečistoty vďaka špeciálnym filtrom – lapačom tukov. Okrem toho v prítomnosti plynového sporáka odstráni aj prebytočný plyn, ktorý počas prevádzky nevyhorel. To všetko umožňuje nielen čistenie vzduchu, ale aj udržiavanie bezpečného prostredia v byte a ochranu okolitých predmetov pred tukovými usadeninami..

Napriek tak veľkému počtu pozitívnych vlastností zariadenia ho však nie všetci inštalujú do svojej kuchyne. Niekedy je to kvôli tomu, že nevedia, prečo je nad sporákom potrebná kapucňa. Aby sme pochopili, či to konkrétny vlastník bytu potrebuje, stojí za to zvážiť všetky výhody a nevýhody

Kde je pripojený odsávač pár

Tam, kde je pripojený odsávač pár

Je dôležité správne pripojiť zariadenie k ventilačnej šachte a k elektrickej sieti. Samotná jednotka by mala byť umiestnená vo výške 70-90 centimetrov od varnej dosky.

Aby sa zabránilo roztaveniu zariadenia, nie je možné ho nastaviť pod stanovené limity, keď je nainštalovaný nad 90 centimetrov od kachlí, účinnosť výrobku sa výrazne zníži.

Výstup vzduchu a miesto inštalácie zariadenia sú spojené zvlnením v prípade, že je možné túto rúrku skryť v kuchynskej súprave. Keď je výfukový kanál na vonkajšej strane, je lepšie použiť špeciálne obdĺžnikové potrubné potrubia..

Kde sa vyberá digestor v kuchyni?

Kde sa vyberá digestor v kuchyni?

Zariadenie je možné vybrať von cez otvor vetracieho hriadeľa, ktorý je k dispozícii v každom dome. Ak to nie je možné, v stene sa vytvorí ďalší otvor s výstupom priamo na ulicu.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody vetracích digestorov patrí:

 • Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

  je možné poskytnúť normatívnu a stabilnú výmenu vzduchu;

 • zápachy, prebytočná vlhkosť a teplo sa odstraňujú spolu s odpadovým vzduchom;
 • moderné modely sú schopné pracovať v rôznych režimoch. To vám umožní nastaviť hlasitosť výstupného toku;
 • prevádzka takejto digestora nemusí byť nepretržitá. Často je zapnutý iba vtedy, keď sa varí jedlo;
 • väčšina digestorov je vybavená svietidlami, ktoré zlepšujú viditeľnosť v kuchynskom pracovnom priestore;
 • skrytú inštaláciu je možné použiť, ak je viditeľný iba odsávací digestor a vzduchový kanál je zakrytý ozdobným boxom alebo inštalovaný vo vnútri nástennej skrinky;
 • v predaji je veľa modelov, môžete si vybrať vhodnú vzorku pre existujúcu náhlavnú súpravu;
 • náklady na tieto súpravy sú spravidla k dispozícii každému.

Nevýhody kuchynských digestorov:

 • počas prevádzky sa prejavuje zreteľný hluk. Čím je súprava výkonnejšia. čím bude zvuk hlasnejší;
 • kapota zaberá značný priestor. Dáždnik vyčnieva dopredu, čo často prekáža používateľom, najmä vysokým ľuďom. Inštalácia vo vysokej nadmorskej výške dramaticky znižuje priaznivý účinok;
 • zariadenie vyžaduje pripojenie k zdroju napájania;
 • výfukové jednotky vyžadujú pravidelnú údržbu a opravu;
 • inštalácia odsávača pár (najmä položenie vzduchového potrubia od dáždnika k prieduchu) je namáhavý postup;
 • efekt použitia odsávača pár závisí od stavu ventilačného potrubia. Ak je upchatý, nebude kam odstrániť vzduch..

Pozitívne vlastnosti

Inštalácia odsávača pár má skutočne veľa výhod. Tu sú niektoré z nich:

 • Toto zariadenie rýchlo odstráni silné pachy z kuchyne, čím zabráni ich šíreniu do iných priestorov bytu. Táto funkcia je obzvlášť dôležitá v malých bytoch alebo štúdiách, kde nie sú žiadne priestory ohradené stenami a kuchyňa je jednou z miestností..

  Kapucňa v kuchyni s elektrickým sporákom

  Vďaka špeciálnym filtrom je schopný zachrániť nábytok, podlahy, okná a steny pred kvapkami tuku a sadzí. Ak nie je kapucňa, usadia sa na okolitých povrchoch..

 • Keďže ide o ventilačné zariadenie, môže zvýšiť prúdenie vzduchu do bytu, ak dôjde k nedostatočnej výmene vzduchu z prirodzeného vetrania domu. Pomôže to udržať zdravú vnútornú klímu za každých okolností..
 • Pri varení sa uvoľňuje veľa vlhkosti, ktorá zvlhčuje vzduch. Digestor nemá tento problém – absorbuje prebytočnú vodu z atmosféry..
 • Pre milovníkov ergonómie je toto zariadenie tiež praktické: nemôžete zavesiť ďalšiu skrinku priamo nad elektrický sporák, ale je možné ju umiestniť nad kapotu.
 • Pri použití plynového sporáka odsávač pár odbremení aj majiteľov produktov spaľovania. V tomto prípade sa však musí používať správne – nezapínajte ho súčasne s plynom.

 • Do tohto zariadenia sú spravidla zabudované žiarovky, ktoré je vhodné zapnúť na osvetlenie kachlí. V opačnom prípade, aby ste dosiahli tento efekt, by ste ich museli namontovať oddelene, čo je pre mnohých ľudí oveľa ťažšie..

Negatívne vlastnosti

Výhody digestorov v kuchyni s elektrickým sporákom

Existujú ľudia, ktorí nielenže nechcú nainštalovať digestor doma, ale sú spravidla proti tomuto zariadeniu. Veria, že jeho popularita je len marketingový trik a nemá z toho žiadny úžitok. Aby ste sa mohli rozhodnúť, stojí za to si vypočuť ich argumentáciu:

 • Prvá vec, ktorú si všimnete pri zapnutí zariadenia, je to, ako je hlasné. Aj keď existujú aj tiché modely, väčšinou sú oveľa drahšie. Hluk sa vyskytuje pri prevádzke akýchkoľvek ventilačných zariadení, ale nemožno tvrdiť, že môže niektorých ľudí obťažovať.
 • Existuje tiež veľa takých, ktorí celý život žijú bez kapucne a necítia žiadne nepríjemnosti. Ich hlavným argumentom proti je, že je zbytočný: napriek všetkým deklarovaným funkciám je efekt jeho prítomnosti takmer neviditeľný..
 • V malej miestnosti je možné ľahko vetrať bez dodatočného vybavenia. Stačí otvoriť okno a vzduch z ulice v kombinácii s odsávacím vetraním urobí svoje. Tí, ktorí úspešne ventilujú bez kapucne, nevidia zmysel v jej inštalácii..
 • Súhlasí s nimi aj majitelia veľmi malých kuchýň, kde je jednoducho nemožné inštalovať nič iné, ako to, čo tam už je. Kapota je zvyčajne dosť objemná jednotka. Existujú síce menšie modely, ale opäť sa budú musieť rozdvojiť.

  Nevýhody digestorov v kuchyni s elektrickým sporákom

 • Ďalšia nevýhoda je spojená so skutočnosťou, že kapucňa je zariadenie priamo spojené s ventiláciou. Počas jeho prevádzky môže byť z vetracej šachty kúpeľne vytvorená trakcia, čo niekedy vedie k problémom s prevádzkou tohto systému v susedných bytoch. Poskytnutím optimálnej klímy doma ju tak môžete pokaziť iným..

Aké je použitie digestora v kuchyni s elektrickým sporákom

Ak nie je filter odsávača pár vyčistený, hromadí veľa tuku a nečistôt, ktoré sa stávajú ideálnym prostredím pre vývoj patogénnych baktérií a iných nebezpečných mikroorganizmov. Tento argument je najľahšie argumentovať: ak zariadenie pravidelne čistíte (a malo by sa to robiť), tento problém nevznikne. Ak však nie je odsávač pár, nie je potrebné ho vôbec čistiť..

 • Jedná sa o ďalší spotrebič v kuchyni, na ktorý musíte minúť peniaze, a nie každý ho má..

Mnohé z uvedených nevýhod sú založené na skutočnosti, že ľudia nevedia o alternatívnych možnostiach technológie výfukových plynov. Preto, aby ste sa mohli rozhodnúť, musíte zvážiť celý rad variácií..

Odrody kuchynských digestorov

Existuje mnoho druhov kuchynských digestorov. Všetky sa líšia tvarom a dizajnom dáždnika, pretože ostatné prvky pracujú v rovnakom režime a vykonávajú podobné úlohy..

Odborníci rozlišujú nasledujúce typy digestorov:

 • vstavaný. Ide o modely, ktoré tvoria jeden celok s kuchynskými súpravami. Často sa s nimi predávajú, ale existujú aj samostatné sady;
 • kukly na priezory. Jedná sa o ploché modely vybavené vzduchovým filtrom. Len zriedka sú napojené na ventiláciu, čo dramaticky znižuje ich účinnosť;
 • dómové (krbové) digestory. Ide o objemné štruktúry tradičného tvaru, ale ich priaznivý účinok je vzhľadom na veľkú plochu krytu dáždnika považovaný za maximálny. Existujú priame alebo šikmé modely;
 • nástenné (alebo nástenné) modely. Sú pripevnené k stene, zvyčajne pod zásuvkou alebo neďaleko nej;
 • ostrovné odsávače sa používajú v kombinácii s ostrovnými stolmi umiestnenými v strede kuchyne.

Existujú aj modely kuchynských digestorov zabudovaných do pracovnej dosky. Nie sú vybavené dáždnikmi, čo zvyšuje využiteľný objem miestnosti. Zároveň musia byť tieto štruktúry dostatočne silné, aby získali požadovaný účinok..

Praktické vlastnosti kukiel

Medzi obyvateľstvom je veľmi žiadaný originálny nástenný odsávač pár, ktorý je predstavený v rôznych modeloch, vrátane:

 • hranatý;
 • vstavaný;
 • klasický;
 • kupolovitý.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Je obvyklé vybaviť ich kdekoľvek, bez ohľadu na umiestnenie nábytkových zostáv..

Jedinečná vstavaná kapucňa do kuchyne predpokladá vylepšenie vnútri špeciálne pripravených skriniek, ktorým je prisúdená úloha určitého druhu úložného zariadenia.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Neskúsených nováčikov v odvetví domácich spotrebičov zaujíma pálčivá otázka, ako si vybrať digestor, ktorý bude perfektne zodpovedať nielen osobným potrebám priameho majiteľa, ale aj potrebám priestorov..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Klasifikácia kapucne

Správne zvolený digestor do kuchyne s odvetrávaním do ventilácie musí mať ideálne výkonové parametre, ktoré sa formujú v závislosti od množstva vzduchu odvádzaného počas hodiny..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Skúsení odborníci odporúčajú vybrať si vysoko výkonné digestory pre veľké miestnosti..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Exkluzívny odsávač pár do kuchyne bez odsávania funguje na princípe recirkulácie vzduchu.

Motor poháňa ventilátor určený na správnu cirkuláciu vzduchu cez pár filtračných stupňov.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Prvý predstavuje lapač tukov, ktorý zaisťuje účinné zadržanie prachových častíc, sadzí a ťažkých typov pár.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Druhý je prezentovaný vo forme uhlíkového filtra, ktorý neutralizuje cudzie pachy a najmenšie častice prechádzajúceho vzduchu.

Plná prevádzka takejto odsávačky je zaistená pripojením k elektrickej sieti..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Výpočet minimálneho prípustného výkonu

Aby ste sa nemýlili pri výbere a kúpe modelu, ktorý je pre vašu kuchyňu optimálny, mali by ste sa zoznámiť so vzorcom na výpočet výkonu výfukového zariadenia.

Výpočty prebiehajú v niekoľkých fázach..

 1. Najprv musíte vynásobiť plochu celej kuchyne výškou jej stien..
 2. Výsledok sa vynásobí rýchlosťou výmeny vzduchu za hodinu, ktorá je 12.
 3. Táto hodnota sa vynásobí ďalším faktorom 2. Pri elektrických varných doskách je to 1,7.
 4. K vypočítanej prahovej hodnote minimálneho výkonu sa pripočíta ďalších 10% jeho hodnoty za každý meter dĺžky vzduchového potrubia a každého jeho ohybu. Ďalších 10% sa sčítava v prípade núdze. Výsledok je konečný.

Existuje aj jednoduchší vzorec na výpočet, podľa ktorého sa musí objem kuchyne (súčin plochy a výška stien) zvýšiť 10 -krát.

Vzorec na výpočet výkonu odsávača pár

Diagram ukazuje princíp výpočtu minimálneho výkonu digestora, kde a je dĺžka kuchyne, b je šírka kuchyne, h je výška miestnosti.

Zjednodušený vzorec na výpočet minimálnej kapacity odsávača pár neberie do úvahy najdôležitejšie nuansy: typ varnej dosky, dĺžku vzduchového potrubia a jeho ohyby. Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s výpočtom odsávača pár, pričom vezmete do úvahy všetky nuansy.

Na základe týchto výpočtov môžete zistiť, či nainštalovaný odsávač pár vyhovuje vašim potrebám. Možno by sa malo zariadenie zmeniť na výkonnejšie.

Aké typy existujú?

Kuchynské digestory je možné kategorizovať podľa rôznych parametrov..

Recyklácia vzduchu:

 • Tečie. Pripája sa priamo k ventilácii a vypúšťa vzduch do špeciálneho kanála. Niektoré modely môžu tiež nasať čerstvý vzduch a uvoľniť ho do miestnosti. Nevýhodou takejto kapucne je prítomnosť potrubia, ktoré bude musieť byť skryté alebo maskované.
 • V obehu. Nasáva znečistený vzduch, čistí ho uhoľnými filtrami a vypúšťa ho späť do kuchyne. V porovnaní s tečúcou je menej efektívna a náročnejšia. Filtre bude potrebné neustále meniť a čistiť. Nevyžaduje však pripojenie k ventilačnej šachte, takže so vzduchovým potrubím nie je problém..

Spôsob ovládania:

 • Mechanický. Najjednoduchší odsávač pár s konvenčnou klávesnicou. Nachádza sa hlavne v rozpočtovom segmente.
 • Posuvník. Namiesto tlačidiel sú tu posuvníky. Regulujú výkon, podsvietenie, smer prúdenia vzduchu. Spoľahlivý, nájdený v mnohých prevedeniach.
 • Senzorické. Moderný spôsob ovládania je často doplnený diaľkovým ovládacím panelom, preto je považovaný za najpohodlnejší. Ďalším plusom je možnosť jednoduchého čistenia, a to vďaka hladkosti povrchu. Drahšie ako mechanika a posuvníky.

Materiál:

 • Plast. Lacné, ľahko sa čistí, ale nie je trvanlivé.
 • Smaltovaný. Sú drahšie ako plastové, ale žijú dlhšie. Vyzerajú esteticky, ľahko sa starajú.
 • Oceľ. Nerezová oceľ je ľahká, odolná. Má to jednu nevýhodu – na povrchu sú trvalé výtlačky.
 • Sklo. Štýlový, ľahko sa čistí, odolný. Uprednostnite biele tvrdené sklo, ak nechcete neustále umývať tmavé matné sklo od škvŕn a šmúh.

Klasifikácia podľa návrhu

Kuchynské digestory sú konštrukčne rozdelené do 3 typov:

 • Tradičné. Klasický odsávač pár je lacnejší a jednoduchší ako ostatné. Ide o štandardné modely visiace na stene nad varnou doskou. Existujú obehové aj tečúce. Mínus – vyžaduje samostatné miesto, na skrytie budete musieť postaviť krabicu.
 • Zabudované. Najnápadnejšia možnosť namontovaná v závesnom module náhlavnej súpravy nad sporákom. Takéto kapucne sú najčastejšie teleskopické – to znamená, že majú výsuvný panel, vďaka ktorému sa oblasť pokrytia zvyšuje. Kapucne sú postavené nielen nad sporákom, ale aj v doske za sporákom – počas varenia sa vysunie a zostane otvorený, a keď to nie je potrebné, jednoducho sa skryje v stole.

spodný odsávač pár v kuchyni

okrúhla kapucňa

Odsávač pár v klasickom interiéri

 • Kupola Je považovaný za najúčinnejší medzi ostatnými, pretože zachytáva maximálne množstvo pachov. V niektorých prípadoch má nielen hornú časť, ale aj bočné žalúzie, ktoré zabraňujú úniku nečistôt.

sklenená kapucňa

Odrody vo forme

Existujú hlavné základné možnosti pre kuchynské digestory:

 • Plochý. Je trochu podobný vloženému, ale je to nezávislý prvok. Vďaka sploštenej geometrii šetrí miesto v kuchyni.
 • Kupola Už sme to spomenuli v poslednej časti. Tvar kupoly doslova visí nad priestorom na varenie a absorbuje všetky nečistoty.
 • V tvare T. S panelom medzi potrubím a samotným výfukovým systémom – je vhodné na ňom skladovať korenie, príslušenstvo na varenie, dekor.

neviditeľná kapucňa

okrúhla kapucňa

Odsávač pár pre klasickú kuchyňu

 • Naklonený. Možno má najviac pútavý dizajn – je umiestnený v uhle vzhľadom na varnú dosku. Hlavnou výhodou riešenia je úspora miesta a pohodlie priblíženia sa k sporáku..
 • Ostrovnaya. Najčastejšie to vyzerá ako potrubie visiace zo stropu vo forme valca alebo rovnobežnostenu. Inštalácia kdekoľvek chcete.
 • Roh. Ideálne, ak je varná doska umiestnená v rohu. Povrch možno najčastejšie použiť na skladovanie.

moderná kapucňa

zelená kuchyňa s digestorom

So sklom

Kapucňa so sklom (moderná) je navrhnutá tak, aby plnila nielen svoju hlavnú funkciu, ale slúži aj ako dizajnový prvok v interiéri. V takýchto zariadeniach vyzerá podsvietenie obzvlášť zaujímavo, najmä ak kapucňa so sklom nie je ľahko priehľadná, ale biela, čierna alebo napríklad dymová. Sklenené typy digestorov nie sú vhodné do retro interiéru, pretože pôsobia super moderne.

Podľa princípu práce

Môžete to urobiť bez kapucne

Podľa spôsobu čistenia vzduchu sú zariadenia rozdelené na prietokové a recirkulačné. Prvé sa inštalujú ťažšie – musia byť pripojené k ventilačnému systému..

Podstata činnosti digestora spočíva v tom, že znečistený vzduch je nasávaný do skrine, prechádza cez filtre a potom je odvádzaný potrubím do ventilačnej šachty, odkiaľ vstupuje na ulicu..

Vďaka tomu sa vzduch v miestnosti neustále obnovuje. Takéto zariadenia sú nepostrádateľné tam, kde sa často varí jedlo (obzvlášť tučné)..

Recirkulačné zariadenia majú jednoduchší dizajn, nižšie náklady a tichší chod. Ľahko sa inštalujú: zariadenie musíte nainštalovať nad kachle a pripevniť na stenu.

Princíp činnosti je tiež odlišný: vzduch prechádza systémom filtrov, ktoré zadržiavajú mastnotu, sadze a potom prúdi späť do kuchyne. Ak tento typ odsávača pár nie je vybavený filtrom na drevené uhlie, neodstraňuje pachy..

Roh

Môžete to urobiť bez kapucne

Vertikálne

Môžete to urobiť bez kapucne

Pomerne nové zariadenia namontované za sporákom alebo varnou doskou priamo do pracovnej dosky.

Jedná sa o panel malej hrúbky, ktorý je možné vytiahnuť iba po zapnutí.

Ideálne pre malé priestory, moderné kuchyne.

Mám nainštalovať?

Teraz sa veľa diskutuje o potrebe nainštalovať odsávač pár v kuchyni. Používatelia a blogeri boli rozdelení do dvoch táborov – priaznivci tradičnej kuchyne, v ktorej musí byť digestor nad sporákom alebo varnou doskou, a horliví odporcovia – prívrženci kuchynského dizajnu bez digestora.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Niektorí používatelia vo svojich recenziách trvajú na tom, že kapucňa je pozostatkom minulosti. Toto zariadenie zaberá veľa miesta a nemalo by byť inštalované v malej miestnosti v Chruščove.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Ostatní používatelia vo svojich recenziách píšu o potrebe nainštalovať výfukový systém nielen ako estetický prvok pre interiér miestnosti, ale aj ako povinný funkčný atribút, ktorý je v kuchyni jednoducho nepostrádateľný, najmä ak hostiteľka trávi veľa času tam pripravovať jedlo.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Hlavné argumenty proti inštalácii odsávača pár

Zahrieva diskusiu o potrebe vybaviť kuchyňu výfukovými systémami, o prítomnosti argumentov proti tomuto domácemu spotrebiču:

 • "Bez kapucne sa jednoducho zaobídete, stačí použiť ventilačné systémy. Kapucne sú pozostatkom minulosti, ich inštalácia je prospešná iba pre výrobcov domácich spotrebičov".

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

 • "Odsávač pár je prvkom zdravotného rizika, pretože tukové častice sa usadzujú na lapači tukov v tomto spotrebiči, v ktorom sa množia mikróby a baktérie". Ak vyčistíte a vymeníte filtre v tomto zariadení včas, používanie odsávača je úplne bezpečné. Okrem toho sa tuk na sporáku a kuchynskom nábytku hromadí rovnakým spôsobom, čo vyvoláva tvorbu baktérií..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

 • "Odsávač pár počas prevádzky vytvára veľký hluk, čo spôsobuje nepohodlie". Stojí za to pamätať, že kuchyňa je miesto, kde je vždy hlučné, pretože jedlo sa pripravuje na sporáku (napríklad sa vypráža mäso), voda sa valí z kohútika (keď sa jedlo alebo riad umývajú), chladnička, mikrovlnná rúra tiež vydávajú určité zvuky. Preto iné zariadenie nebude tak významným zdrojom hluku, najmä ak si vyberiete model kapucne, ktorý počas prevádzky nevytvára veľký hluk..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Aký je najlepší digestor do kuchyne

Rozsah zariadení v obchodných organizáciách je prezentovaný v širokom rozsahu. Kapucne 50 cm a viac vo všetkých druhoch farieb, prevedení, sady funkcií a typov vás prinútia zamyslieť sa: ako si vybrať najlepšiu možnosť?

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Kritériá výberu kuchynských digestorov

Väčšina online obchodov špecializujúcich sa na distribúciu technológie ponúka dodatočnú možnosť dodania, inštalácie a uvedenia do prevádzky, ktorá je pre zákazníkov výhodná..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

V procese konečného výberu odsávača by sa mali riadiť hlavnými štruktúrnymi, prevádzkovými a technologickými charakteristikami, ktoré sú formatívnymi funkčnými.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Je dôležité vziať do úvahy dizajn zariadenia tak, aby úhľadne zapadol do celkového štylistického konceptu dekorácie interiéru.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Efektívna inštalácia odsávača pár v kuchyni je spravodlivým rozhodnutím pre tie ženy v domácnosti, ktoré sa snažia čo najviac experimentovať s prípravou kulinárskych diel, aby zachovali integritu a prezentovateľnosť majetku..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Krok 1. Určite typ odsávača pár

Prvým krokom je rozhodnúť sa: potrebujete prietokový alebo cirkulačný digestor.

 • Prietokový digestor je napojený na vetracie potrubie domu a odvádza do neho odpadový vzduch. Prietokové modely môžu nielen úplne (!) Odstrániť odpadový vzduch v režime odsávania, ale tiež pracovať v cirkulačnom režime a spustiť čerstvý vzduch z ulice do miestnosti. Ak má vaša kuchyňa možnosť pripojiť odsávač pár k ventilačnému hriadeľu budovy, stojí za to to urobiť, najmä ak kuchyňa nie je malá alebo kombinovaná.

Prietoková kapucňa

Prietokový digestor v interiéri obývačky s kuchyňou

 • Cirkulačný digestor nie je pripojený k ventilačnému potrubiu a funguje iba v režime recirkulácie – prechádza znečisteným vzduchom cez filtre a potom vrhá vyčistený vzduch späť do miestnosti. Tento typ odsávača pár je menej účinný, v mnohých ohľadoch jeho výkon závisí od kvality filtrov, preto ich treba včas zmeniť / vyčistiť (o filtroch si povieme trochu nižšie). Ale ten cirkulujúci pomáha, keď nie je možné pripojiť digestor k ventilačnej bani. Napríklad, ak je ostrovný stôl so sporákom nainštalovaný príliš ďaleko od ventilačného potrubia a nechcete ťahať vzduchové potrubie cez celú kuchyňu.
 • Závesné kukly
 • Závesné kukly

Cirkulačná kapucňa

A cirkulačné digestory sú lacnejšie ako tečúce, takže ak chcete ušetriť peniaze a vaša kuchyňa je malá, potom je cirkulačná digestor celkom vhodný..

Teraz si povedzme niečo o filtroch..

 • Filtre odsávača pár sú rozdelené do dvoch kategórií: filtre na drevené uhlie a tuky. Cirkulačné zariadenia sú vybavené uhoľnými filtrami a prietokové sú vybavené tukovými filtrami. Prvé zachytávajú tukové častice, sadze, dym, výpary. Používajú sa v akomkoľvek prevádzkovom režime odsávača pár, môžu byť jednorazové alebo opakovane použiteľné.

Krok 2. Rozhodnite sa, ktoré zariadenie potrebujeme – vstavané, zavesené alebo klenuté?

 1. Závesné kukly (od 2 300 rubľov) sú vždy iba v obehu, kompaktné a najlacnejšie. Najčastejšie sú namontované pod kuchynskú skrinku nad sporákom alebo pripevnené k stene..

Závesný odsávač pár

Príklad závesného typu zariadenia

 1. Dómová kapucňa je štruktúra dáždnika a potrubia a pripomína krb s komínom (preto sa často nazývajú krby). Takéto modely vždy vyžadujú pripojenie k potrubiu a sú drahšie, ale tiež vyzerajú elegantnejšie. A spravidla majú vynikajúci výkon. Ak často varíte, váš sporák / kuchyňa je veľký a chcete, aby digestor zdobil interiér, potom je krbový model tým, čo potrebujete..

Dómová kapucňa

Dómová kapucňa v interiéri klasickej kuchyne

 1. Vstavané digestory sú zabudované do skrinky nad sporákom alebo do ozdobnej kupoly a napojené na vzduchovod. Sú dobré, pretože ich jednoducho nemožno vidieť, navyše kvôli nedostatku ozdobných lemov sú vstavané modely lacnejšie ako kupolovité..
 • Okrem stacionárnych vstavaných digestorov existujú aj teleskopické (výsuvné) modely, ktoré je v prípade potreby možné zväčšiť na veľkosť platne.
 • Vstavaná kapucňa v interiéri
 • Vstavaná kapucňa v interiéri
 • Vstavaná kapucňa v interiéri

Rohový odsávač pár

Ostrovná kapucňa

Krok 3. Objasňujeme rozmery dosky a kapoty

Hlavný princíp výberu kapucne podľa veľkosti je jednoduchý: šírka dáždnika by mala zodpovedať šírke plechu alebo by mala byť väčšia (ale nie menšia!).

 • Z tohto dôvodu sú najbežnejšími spotrebičmi digestory so šírkou 50 cm, 60 cm a 90 cm..

Odsávač pár

Pre veľmi veľké dosky si môžete vybrať kapucňu so šírkou 120 cm alebo 100 cm, aj keď ich výber nie je príliš veľký.

 • Hĺbka môže byť od 30 do 50 cm. Tento parameter, aj keď nie je taký dôležitý, je stále lepší, vybrať zariadenie tak, aby jeho priezor nevyčnieval vysoko nad kachle, inak ho môžete zasiahnuť.

Ak si vyberiete komínový digestor, potom je dôležitá aj výška spotrebiča. Koniec koncov, hovorí to, aká je maximálna povolená vzdialenosť medzi spodným povrchom dáždnika a ventilačným otvorom, ktorý umožňuje. Niektoré kapucne sú vysoké 1,5 m, zatiaľ čo iné majú iba 1 meter..

 • Mimochodom, dôležité informácie: digestor musí byť inštalovaný najmenej 60 centimetrov od kachlí..

Krok 4. Vypočítajte optimálny výkon

Je načase hovoriť o najdôležitejšom kritériu výberu digestora – výkon..

 • Výkon digestora je indikátorom maximálneho objemu vzduchu, ktorý môže spotrebič zachytiť za hodinu prevádzky. Kapacita najslabšieho kuchynského digestora môže byť 150 m3 / hodinu a najsilnejšieho – 2500 m3 / hodinu..

To, ako by mala byť vaša digestor, závisí od veľkosti kuchyne (vrátane veľkosti prepojených miestností, ak existujú).

Ak chcete zistiť minimálny výkon zariadenia, vykonajte nasledujúce výpočty:

 1. Vynásobte plochu kuchyne výškou stien;
 2. Potom vynásobte výsledný produkt číslom 12 (to je rýchlosť výmeny vzduchu za hodinu podľa SES);
 3. Nakoniec túto hodnotu vynásobte faktorom 1,5 alebo 1,7 (pre elektrickú varnú dosku) alebo 2 (v prípade, že máte plynový sporák);
 4. Teraz, keď ste zistili požadovaný minimálny výkon digestora pre vašu kuchyňu, pridajte k nemu ďalších 10% za každý ohyb potrubia a za každý meter jeho dĺžky (od ventilačného potrubia po digestor), ako aj ďalší 10% v prípade núdze – potreba odstrániť dym, zápach pálenia alebo povedzme rýb.

Krok 5. Dávajte pozor na hladinu hluku

Chcete variť v relatívnom tichu? Vyberte si digestor s hlučnosťou až 45 decibelov. Je pravda, že tiché kapoty sú výrazne drahšie a niekedy je ich ticho dosiahnuté znížením výkonu motora.

 • Ktorá kapota je lepšia – s jedným super výkonným motorom alebo s dvoma o niečo menej výkonnými? Uprednostňuje sa druhá možnosť, pretože umožňuje kapote pracovať nie príliš nahlas a zároveň efektívne..
 • Lacné kapucne sú vždy hlučné. Modely s hladinou hluku vyššou ako 50 dB môžu byť takmer rovnako hlasné a otravné ako sušič vlasov alebo vysávač.

Krok 6. Výber typu ovládania

Rôzne digestory majú rôzne ovládanie: tlačidlové, dotykové, elektronické (s možnosťou diaľkového ovládania) alebo posuvné (viď foto).

Posuvná kapucňa

 • Podľa nášho názoru stojí za to uprednostniť zariadenie s podsvieteným dotykovým ovládacím panelom – je oveľa jednoduchšie ho udržiavať v čistote ako vyčnievajúce tlačidlá, ktoré občas hrozí, že sa „prilepia“ do tuku..

Krok 7 Plánovanie dizajnu odsávača pár

Ak sa rozhodnete kúpiť vstavaný alebo závesný model, potreba výberu dizajnu zmizne sama. Ale pri výbere výfukového zariadenia komínového typu má vzhľad puzdra veľký význam. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

 • Pre klasický a „rustikálny“ interiér by ste mali zvoliť vstavané neviditeľné digestory alebo kupolovité spotrebiče v retro alebo vidieckom štýle. Rezby, umelo staršie povrchové úpravy karosérie, mosadzné alebo starožitné strieborné vložky – to všetko bude v tradičných kuchyniach veľmi vhodné. Našťastie modely v retro štýle dnes na trhu predstavujú takmer všetci výrobcovia. Mimochodom, štandardnú kapotu je možné uzavrieť ozdobnou kupolou.
 • Dekoratívna kupola pre kapucňu a stĺp

  Dekoratívna kupola pre kapucňu a stĺp

 • Dekoratívna kupola pre kapucňu a stĺp

  Dekoratívna kupola pre kapucňu a stĺp

Vstavaná kapucňa v interiéri klasickej kuchyne

Vstavaná kapucňa v interiéri klasickej kuchyne

Retro odsávač pár SMEG v interiéri

Kapucňa v retro štýle v interiéri kuchyne

 • Pre moderný interiér sú vhodnejšie zariadenia s lakonickým dizajnom s jasnými alebo zaoblenými tvarmi. Možno farebné a tlačené, s lesklými, matnými alebo chrómovými povrchovými úpravami. Hlavná vec je, že ich veľkosť a tvar by nemali byť na úkor funkčnosti techniky, ako sa to v praxi často stáva..
 • Napríklad vám odporúčame opustiť obľúbené šikmé kapucne ako na fotografii nižšie. Vzhľadom na sklon puzdra sa tieto zariadenia stávajú neúčinnými, aj keď vyzerajú skvele, zaberajú málo miesta, ľahko sa používajú a zabraňujú tomu, aby vysokí používatelia omylom zasiahli hlavu o priezor.

Šikmá kapucňa v interiéri kuchyne

Ďalší nešťastný príklad výberu digestora – tento „valec“ je na sporák so 4 horákmi príliš malý.

Valcovitý tvar odsávača pár v interiéri kuchyne

 • Najbezpečnejšie je vybrať farbu kapucne tak, aby zodpovedala fasádam, stenám alebo zástere..
 • Najľahšie je udržiavať kovové digestory, ako aj spotrebiče svetlých farieb, ako sú kovové alebo biele..
 • Najťažšie sa čistia extrakty z tmavých farieb s lesklým povrchom ako na fotografii nižšie..

Čierna digestor v interiéri kuchyne

Na čiernych kapucniach je prach, odtlačky prstov, šmuhy a škvrny dvojnásobne viditeľné

Dôležité parametre

Dôležité parametre

Pred nákupom si všimnite nasledujúce parametre:

 • Zariadenie. Tukové filtre, ktoré sú súčasťou súpravy, musia byť dodané výrobcom.
 • Výkon. Musíte pochopiť, aký výkon tejto jednotky potrebujete, aby fungoval efektívne..
 • Ticho. Nie všetky modely sú tiché. 40 decibelov je optimálny parameter, zvuk bude tichý.
 • Možnosti. Nekupujte výrobok bez toho, aby ste najskôr zmerali priestor, kam ho plánujete namontovať.

Estetické ukazovatele

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Prvé pravidlo pri výbere digestora do kuchyne je nasledujúce: typ zariadenia by mal byť vhodný do interiéru kuchynského priestoru.

Závesné a vstavané modely, výsuvné systémy “Domino” nemajú vzduchové potrubie, nevyžadujú pripojenie k ventilačnému systému a nezakrývajú časť steny pred varnou doskou. Takéto modely dokonale zapadajú do interiéru aj tej najmenšej kuchyne.

Ak sa stanete majiteľom obývačky s kuchyňou so samostatným kuchynským ostrovom, musíte si vybrať závesné zariadenie so stropným držiakom, pretože výber farieb, tvarov a veľkostí je jednoducho obrovský..

Dome modely sú dnes jedným z najobľúbenejších medzi domácimi spotrebiteľmi. Napriek určitej masívnosti sa perfektne hodia do kuchýň, a to vďaka rozmanitosti dizajnových riešení pre tieto zariadenia..

Filtračný systém

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Dnes sú takmer všetky moderné odsávače pár (bez ohľadu na model a typ) vybavené filtračným systémom. Filtračný systém je klasifikovaný podľa nasledujúcich kritérií:

Podľa typu filtračného systému

V závislosti od typu a dizajnu môžu byť moderné odsávače pár:

 1. Jednostupňová.
 2. Dvojstupňové.

Prvé sú vybavené iba jedným hrubým filtrom, ktorý zachytáva častice tuku z prúdu vzduchu. Posledne menované sú vybavené dvojúrovňovým čistením, ktoré môže zahŕňať dva alebo tri filtre..

Filtre prvej úrovne

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Predstavujú kazetu s niekoľkými vrstvami filtračného materiálu. V závislosti od „plnenia“ môžu byť filtračné prvky prvej úrovne:

 • Akryl.
 • Metalický.

Prvé sú vyrobené vo forme sieťoviny zo syntetického materiálu, ktorú je možné po použití prať. Druhou sú opakovane použiteľné kovové siete, ktoré sa čistia, keď sa znečistia bežným čistiacim roztokom…

Filtre druhej úrovne

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Tento typ filtračného prvku je určený na odstránenie nepríjemných pachov zo vzduchu. Uhlie v takýchto prvkoch najčastejšie pôsobí ako účinná látka. Klasický uhlíkový filter pre kuchynský dáždnik sa skladá z plastového tela naplneného práškom alebo granulami z dreveného uhlia. Tieto prvky sú široko používané v digestoroch cirkulačného typu..

Dôležité! Uhlíkové filtre sú jednorazové položky. Po kontaminácii sa zlikvidujú a nahradia novými..

Filter chrániaci ventilačnú šachtu

Počas varenia sú vo vzduchu vždy prítomné suspendované častice tuku a sadzí, ktoré sa ukladajú na lopatky ventilátora, vnútorné povrchy odsávača pár a vetrací hriadeľ. Pri zmiešaní s prachom môže tuk poškodiť zariadenie a časom výrazne zmenšiť prierez ventilačného potrubia..

Na ochranu pred takýmto účinkom poskytli moderní výrobcovia tukové filtre vo výfukových zariadeniach, ktorými môžu byť:

 • Kovové filtre sú vyrobené z pozinkovanej ocele, nehrdzavejúcej ocele, hliníka. Týkajú sa filtračných prvkov mnohých na jedno použitie;
 • Akryl tiež perfektne toleruje „pranie“ v teplej mydlovej vode. Odborníci odporúčajú čistiť opakovane použiteľné tukové filtre najmenej raz za mesiac;
 • Syntetické prvky sú vyrobené z výplňového polyesteru, netkanej textílie a rovnomerného papiera. Nedajú sa vyčistiť a pretože sú znečistené, sú nahradené novými. Ako indikátor slúžia špeciálne piktogramy na tele prvku..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Sekundárne parametre

Sekundárne parametre

 • Na farbe výrobku nezáleží, ak je maskovaný kuchynským panelom.
 • Výrobca. Ak ste spokojní so všetkými dôležitými parametrami, nemali by ste za značku preplatiť..
 • Typ pripojenia výfuku. Vyberte si zvlnené alebo hranaté rúry, dokonca sa môžete pohnúť aj zo sadrokartónu.
 • Dodatočné osvetlenie. Výrobcovia ponúkajú zariadenia so vstavanými žiarovkami, ktoré síce osvetľujú varnú dosku, ale spravidla vydávajú málo svetla.
 • Diaľkové ovládanie. Možnosť diaľkového nastavenia výkonu.
 • časovač vypnutia.
 • Typ prepínacieho panela.

Okenné krídlo problém nevyrieši

Zvlášť je potrebné vyčistiť vzduch v kuchyni. V procese varenia je celý byt plný vôní. A ak sa zrazu na panvici niečo spáli, potom sa k pachom pridá aj dym..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Počas procesu varenia sa navyše výrazne zvyšuje vlhkosť vzduchu v miestnosti. To vedie k vlhkosti, priaznivému prostrediu pre rozvoj plesní a plesní..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Aby sa predišlo týmto následkom, je potrebná dobrá ventilácia. Jednoduché vetranie s prieduchom nestačí.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Ideálnym riešením sú v tomto prípade kuchynské digestory..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Predbežné výpočty

Pred výberom najlepšej možnosti odsávača pár musíte urobiť niekoľko výpočtov..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

To zohľadňuje veľkosť miestnosti, prítomnosť alebo neprítomnosť prístupu k stacionárnej výfukovej studni v nej. Dôležitý je samozrejme dizajn a veľkosť zariadenia..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Starostlivý výber šírky kapucne je veľmi dôležitý. Najmenšia medzera medzi týmto zariadením a skriňou zničí vzhľad celého kuchynského súboru..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Výfuk: recirkulačný alebo priamy prúd?

Vo väčšine prípadov, keď je možné nainštalovať digestor s priamym prúdením, je lepšie ho zvoliť: odstránenie znečisteného vzduchu vyčistí miestnosť od cudzích pachov lepšie ako filtrácia. Priamu kapucňu je možné nainštalovať kdekoľvek. Jedinou podmienkou je prítomnosť ventilačného systému v najbližšom prístupe, ku ktorému môže byť pripojený. Nedoporučuje sa ťahať vzduchové potrubie na dlhé vzdialenosti: bude to nielen vyzerať nie veľmi esteticky, ale povedie to aj k zníženiu účinnosti odsávača pár (verí sa, že každé otočenie o 90 stupňov znižuje účinnosť kapucňa o 5%).

Digestor s priamym prietokom má hrubý kovový tukový filter, ktorý je navrhnutý tak, aby zabránil usadzovaniu tuku na vnútorných častiach zariadenia – motorových prvkoch a kryte. Koniec koncov, to môže nielen viesť k zlyhaniu motora, ale nakoniec sa stane zdrojom nepríjemného zápachu. Tento filter je zvyčajne vyberateľný. Dá sa prať, funguje po celú dobu životnosti kapucne. Prax však ukazuje, že čistenie nie je často také jednoduché a používateľ sa skôr alebo neskôr stretne s potrebou výmeny filtra..

Recirkulačný digestor má spravidla dva filtre: jeden z nich opäť slúži na odstraňovanie olejových častíc (spravidla sa vyrába vo forme plastovej kazety, ktorú je potrebné po určitej úrovni kontaminácie vymeniť). Druhý filter je filter na drevené uhlie, ktorý slúži na odstránenie nepríjemných pachov. Uhlíkový filter je tiež jednorazový, a preto ho treba pravidelne vymieňať. Je ľahké uhádnuť, že náklady na takýto „spotrebný materiál“ môžu predstavovať značné množstvo (napríklad výmena uhlíkového filtra sa odporúča každých 4-6 mesiacov). Zvlášť ak je v dome veľa a často sa varí..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Hood Gefest VO 10 K45 môže pracovať v režime recirkulácie aj v priamom prúde

Mnoho odsávačov pár je vybavených signálom na výmenu uhlíkového filtra alebo na starostlivosť o kovový tukový filter. Môže to byť napríklad svetelná indikácia na ovládacom paneli. Jednoduchšou možnosťou sú špeciálne znaky vo filtri, ktoré zmiznú, keď sa znečistia.

Preto je recirkulačný digestor odporúčaný na inštaláciu tam, kde nie je možné nainštalovať digestor s priamym prietokom: pri absencii prístupu k ventilačnému hriadeľu alebo tam, kde položenie vzduchového potrubia nie je vhodné z estetických dôvodov (napr. kuchynský „ostrov“). Poznamenávame tiež, že prevádzka recirkulačných digestorov nevedie k zníženiu teploty v miestnosti (to môže byť dôležité napríklad vo vidieckych domoch).

Odsávače s priamym prietokom často umožňujú prevádzku v recirkulačnom režime: v takom prípade si budú musieť kúpiť ďalší filter, ktorý zvyčajne nie je súčasťou súpravy.

Je však lepšie nepozerať sa na rozpočtové digestory s priamym prietokom, ktoré nemajú žiadne filtračné prvky: samozrejme sa vyrovnajú s odstraňovaním znečisteného vzduchu, ale čoskoro sa sami znečistia, takže bude dosť ťažké umyte ich..

Výkon výfuku

Objem vzduchu, ktorý môže odstrániť (alebo vyčistiť) za jednotku času, závisí od výkonu odsávača pár. Výpočet bude jednoduchý: podľa hygienických noriem musí digestor ťahať najmenej 10-12 m³ / h. Vypočítame objem kuchynského priestoru, vynásobíme 12, pripočítame „rezervu“ 20 percent a ďalších 5% -10%, ak kuchyňa používa plyn, nie elektrinu – a dostaneme to, čo hľadáme. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete odpočítať objem obsadený nábytkom a chladničkou..

Napríklad kuchyňa s rozlohou 10 metrov štvorcových a výškou stropu 3,2 metra bude vyžadovať digestor s kapacitou asi 500 m³ / h.

Väčšina odsávačov pár má niekoľko režimov prevádzky, ktoré vám umožňujú nastaviť rýchlosť motora a spolu s ním aj objem vzduchu prechádzajúceho zariadením (a súčasne úroveň hluku).

Úroveň hluku

Hlučnosť, ktorú digestor produkuje, môže spôsobiť určité nepríjemnosti. Preto je lepšie môcť v obchode „počúvať“ odsávač pár (aj tu je však ľahké urobiť chybu, pretože hladina hluku v pozadí v predajnej oblasti bude výrazne vyššia a rozmery sklady sa veľmi líšia od rozmerov domácej kuchyne).

Bežne pracujúca kapucňa generuje hladinu hluku 50 decibelov. Dá sa to porovnať s tichým rozhovorom na vzdialenosť 3 metre. Ak je digestor, ktorý ste si vybrali, hlasnejší, mali by ste vážne popremýšľať o vhodnosti takéhoto nákupu..

Rozmery kapucne a spôsoby inštalácie

Podľa spôsobu upevnenia sú kukly rozdelené do niekoľkých typov:

 • Zavesené: tieto digestory sú pripevnené k spodnej časti nástennej skrinky alebo kuchynskej police. Majú spravidla plochý a obdĺžnikový tvar a malú veľkosť. Je ľahké ich namontovať, ale vzhľadom na ich malú veľkosť bude potrebné filtre v týchto digestoroch meniť častejšie..
 • Vstavané: tieto digestory sú namontované vo vnútri kuchynského závesného nábytku, takže môžu byť úplne skryté pred ľudskými očami. Vstavané odsávače sa najčastejšie nachádzajú v malých kuchyniach – kde musíte ušetriť miesto.
 • Komín alebo klenutá kapucňa je každému dobre známy: je ho možné najčastejšie vidieť v mestských bytoch, najmä tam, kde sa často a často varí..
 • Nástenná kapucňa je pripevnená k stene priamo nad sporákom.
 • Ostrovný digestor je naopak určený na montáž na strop, nad sporák umiestnený v oblasti kuchynského „ostrovčeka“ umiestneného v strede miestnosti..
 • Poznamenávame tiež vzácnejšie rohové odsávače pár (určené na inštaláciu do rohu miestnosti) a teleskopické so zasúvateľným prvkom nasávania vzduchu (tieto odsávače sú inštalované v nástennej skrini, ale majú extrémne nízky výkon).
 • Najnovším módnym trendom sú výsuvné digestory zabudované v pracovnej doske. Takéto zariadenia budú stáť výrazne viac ako tradičné odsávače pár, ale umožnia vám úplne skryť zariadenie pod doskou (čím sa uvoľní miesto nad sporákom). Modernejšie než toto – snáď okrem digestorov zabudovaných priamo v varnej doske.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Rozmery odsávača pár by mali byť zvolené podľa rozmerov varnej dosky a zdravého rozumu: vo všeobecnosti sa verí, že odsávač pár by mal byť aspoň taký široký ako varná doska (je možné viac). V ideálnom prípade by dĺžka a šírka digestora mala zodpovedať zodpovedajúcim rozmerom sporáka alebo varnej dosky. To nielenže zaistí optimálny výkon spotrebiča, ale bude tiež pôsobiť najestetickejšie. Dnes výrobcovia vyrábajú kapucne so šírkou 45 až 90 cm. Najpopulárnejšie sú modely so šírkou tela 50, 60 a 90 cm..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Dizajn a materiál puzdra

Voľba vzhľadu kapucne je spôsobená dvoma faktormi: atraktívnosťou dizajnu a jednoduchou starostlivosťou (denné čistenie). Na trhu je veľa modelov, takže niet pochýb o tom, že každý kuchár si bude môcť vybrať práve takú kapucňu, ktorá bude v jeho kuchyni vyzerať skvele. Pri čistení však môžu nastať ťažkosti. Preto je lepšie nevyberať kapucne, ktorých telo je vyrobené z lacného tepelne odolného plastu, a rozhodnúť sa pre smaltované, alebo lepšie – na kovových telách, ktoré budú odolnejšie a ľahšie sa čistia. Alternatíva v podobe tvrdeného skla je vizuálne príťažlivá, ale je to nákladné riešenie, nie príliš pohodlné v každodennej starostlivosti..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Dizajnové riešenia, ako napríklad Smeg KC90AO, môžu vyzerať celkom neobvykle

Ovládanie

Ovládanie kapoty môže byť mechanické alebo elektronické (napríklad dotykové). V prvom prípade sa prepínanie medzi prevádzkovými režimami a systémom osvetlenia vykonáva pomocou mechanických tlačidiel, v druhom – pomocou elektronického systému, ktorý je často vybavený displejom indikujúcim zvolený prevádzkový režim.

Hlavnými výhodami systému elektronického ovládania (okrem estetických) je možnosť nastaviť časovač zapnutia a vypnutia odsávača pár. Pokročilejšie modely môžu automaticky meniť svoj režim v závislosti od stupňa znečistenia ovzdušia a niektoré dokonca umožňujú diaľkové ovládanie pomocou špeciálneho diaľkového ovládača alebo smartfónu. Potreba prítomnosti alebo neprítomnosti týchto funkcií zostáva na uvážení kupujúceho..

Medzi ďalšie (voliteľné) režimy patrí intenzívny režim, v ktorom digestor určitý čas pracuje pri maximálnom výkone, potom sa prepne na jeden zo štandardných režimov, a režim intervalovej prevádzky, čo znamená, že sa digestor periodicky zapína na prednastavený čas..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Ovládanie väčšiny odsávačov pár zostáva štandardné – zrozumiteľné aj pre neskúseného používateľa

Osvetlenie poskytnuté vo väčšine digestorov pomôže osvetliť varnú dosku a môže sa stať aj nezávislým prvkom interiéru. Väčšina digestorov používa štandardné žiarovky E14, ale v súlade s najnovšími smernicami EÚ o úsporách energie sa v blízkej budúcnosti všetky digestory zmenia na úspornejšie LED žiarovky. Ak si želáte, môžete si vybrať digestor, ktorý vám umožní nastaviť intenzitu svetla alebo dokonca umožní smerové osvetlenie určitého kuchynského priestoru..

Za zmienku stoja aj odsávače pár, pripravené na prácu s varnými doskami. Prirodzene, kompatibilita je tu zachovaná na úrovni výrobcu: musí byť rovnaká. Takéto odsávače pár v skutočnosti ovláda varná doska sama: na základe využitia svojich zdrojov rozhoduje, ktorý režim bude v súčasnosti optimálny..

Inštalačné funkcie

Na záver rozhovoru o digestoroch nebude nadbytočné pripomenúť nielen potrebu správnej inštalácie tohto jednoduchého zariadenia, ale aj organizáciu správneho ventilačného systému v obývacej izbe. Napokon, trikov je tu oveľa viac, ako by si človek na prvý pohľad predstavil. Najzrejmejší je pravdepodobne známy mnohým: po inštalácii okien s dvojitým zasklením v byte je prúdenie vzduchu narušené, vzduch v miestnosti je príliš suchý, nie je dostatok kyslíka. Pri inštalácii odsávača pár je potrebné pamätať na dostatočný prítok: koniec koncov, ak sa do bytu nedostane dostatok vzduchu, bude ťažšie ho „pumpovať“ von..

Druhým bodom je výška inštalácie odsávača pár oproti varnej doske. Odporúčané hodnoty sú menej ako 75 cm pre plynový sporák a 65 cm pre elektrický sporák. Ak je digestor umiestnený vysoko nad sporákom, je lepšie zvoliť model s povrchom pre prívod vzduchu širším ako varná doska.

Už sme spomenuli straty výkonu spojené s príliš dlhým alebo navíjajúcim sa vzduchovodom, ale mnohí na potrebu zabezpečiť prirodzené vetranie dodnes zabúdajú. Počas inštalácie odsávača je často zablokovaný počiatočný ventilačný otvor, v dôsledku čoho vzduch z kuchyne prestane prirodzene odchádzať. V dôsledku toho sa musí kapucňa zapínať oveľa častejšie – len aby sa miestnosť „vyvetrala“.

Najjednoduchším spôsobom pripojenia odsávača pár k ventilačnému systému je flexibilná strieborná vlnitá rúrka. Vyzerá to však nie veľmi esteticky a navyše počas prevádzky môže vytvárať hluk. Riešením je tuhé potrubie vyrobené z kovových alebo plastových rúrok.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Pred inštaláciou bude užitočné skontrolovať všetky rozmery a označiť povrch pre inštaláciu: tieto pokyny nájdete v návode na odsávač pár.

Najľahší spôsob inštalácie odsávača je pripojenie k elektrickej sieti. Väčšina kupolovitých modelov vám umožňuje „skryť“ drôt pod ozdobným boxom (pod ním bude skrytá aj časť potrubia). Takéto riešenie bude vyžadovať zásuvku alebo aspoň drôt umiestnený v hornej časti kuchyne (pod stropom). Je zrejmé, že je lepšie o tom premýšľať vopred – vo fáze návrhu kuchyne.

Prečo je také dôležité mať v kuchyni odsávač pár?

Odsávač pár je základným prvkom modernej kuchyne. Plní dôležitú funkciu – čistí vzduch v kuchyni. A navyše by to malo zapadnúť do dizajnu a doplniť interiér v kuchyni..

1. Čistenie vzduchu od nežiaducich pár.

Kuchyňa je miesto, kde sa jedlo pravidelne alebo pravidelne pripravuje. Akýkoľvek proces varenia je sprevádzaný vyprážaním a varením, alebo presnejšie povedané, je to para, dym, mnoho rôznych aróm z jedla a striekance tuku pri vyprážaní.

To všetko kazí kuchyňu, byt, nábytok a oblečenie sú nasýtené arómami varených jedál..

Pre hostiteľku kuchyne nie je proces varenia najpríjemnejší, pretože v kuchyni je zo všetkých pár príliš horúco a jedno okno rozhodne nezachráni. Odsávač pár sa v kuchyni dokáže vyrovnať s arómami, parami a dymom, čo robí proces varenia príjemnejším..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

2. Dodatočné osvetlenie.

Osvetlenie v kuchyni by malo byť dostatočné, spravidla je to hlavné svetlo a svetlo v pracovnej oblasti (pomocou bodových svetiel). Ak je k dispozícii kapucňa, nie je potrebné montovať žiarovky nad kachle, pretože žiarovka v kapote postačuje na osvetlenie priestoru.

Navyše osvetlenie bez digestora sa rýchlo znečistí, čo komplikuje starostlivosť o kuchyňu..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

3. Šetrenie peňazí.

Pretože sa v kuchyni neustále pripravuje jedlo, pracovisko je potrebné často umývať. Umývanie kuchyne po každom varení nie je vždy možné..

A tuk, výpary a doska zostávajú na doske, na stene a dokonca aj na strope.

Na čistenie kuchyne musíte kúpiť agresívne čistiace prostriedky alebo akékoľvek iné, vykonať opravy (aspoň kozmetické). Vyžaduje si to peniaze a veľa času..

Na tento problém pomôže dobrý digestor, ale musíte ho použiť vždy, keď pripravujete jedlo..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

4. Zjednodušuje čistenie okolo varnej dosky.

Odsávač pár úplne neodstráni potrebu vyčistiť pracovný priestor, ale zapne sa vždy, keď varíte jedlo na doske a predovšetkým na sporáku, usadí sa menej plaku a tuku. To skráti čas čistenia a uľahčí to.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Typy digestorov a ich fotografie v interiéri

Správne zvolený digestor v interiéri kuchyne funguje perfektne pri najvyšších teplotách a chráni pred horúcimi parami, mastnou kondenzáciou, nadmernou vlhkosťou, prehrievaním.

Zariadenia môžete zaradiť podľa princípu činnosti, stupňa výkonu a výkonu, množstva spotrebovanej elektriny.

Líšia sa tiež svojimi dizajnovými vlastnosťami a cenou. Náklady na zariadenie závisia od dostupnosti rôznych ďalších možností, ktoré pomáhajú zlepšiť celkový výkon.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Klasický odsávač pár

Classic je dobrou voľbou pre každého, kto miluje tradičné riešenia a jednoduché technické zariadenia. Jednotku môžete umiestniť nad sporák, vložiť do skrine a ozdobiť. Táto možnosť je rovná a uhlová. Uhlový odsávač pár pre vašu kuchyňu je však špecifickou možnosťou, ktorá je menej bežná..

Inštaluje sa, keď varná doska nie je štandardná.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Klasika je obvykle zavesená na stenu, nezastaráva a technologická „náplň“ sa každým dňom vylepšuje a aktualizuje.

Navonok klasika evokuje nostalgiu – je dobré ju vziať do „starožitnej“ kuchyne, retro, do tradičného interiéru, koloniálneho alebo vidieckeho Provensálska..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Uhlová verzia zároveň vyzerá neobvykle a šetrí miesto. A to je tiež celkom klasické riešenie, pretože jeho hlavným princípom je viditeľnosť a zapadanie do interiéru..

Závesný typ zariadení je pohodlný a ľahko sa inštaluje.

Kĺbové odsávače sú namontované na stenu, často majú výsuvné panely – to pomáha výrazne rozšíriť oblasť pokrytia. Môžu byť ostrovného typu, čo je výhodné, ak je doska umiestnená vo vzdialenosti od steny.

Vstavaný odsávač pár

Kuchyne so vstavanými digestormi majú spravidla harmonický vzhľad, pretože vstavané spotrebiče sú skryté pred zvedavými očami. Do výklenku v šatníku alebo nočnom stolíku môžete namontovať vstavaný model odsávača pár.

Je veľmi účinný vďaka výsuvnému panelu, ktorý zvyšuje pracovné plochy.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Hlavnou výhodou vstavanej kapucne je, že ju jednoducho nie je vidieť..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Vstavanú verziu je možné ľahko namontovať do nábytku – do výklenku alebo do šatníka, obrubníka. Výsuvný panel zaisťuje mobilitu a užitočnosť zariadenia. Vyžaduje pravidelné čistenie filtrov, ktoré nemožno vybrať ani vymeniť.

Súčasne je perfektne zachovaná estetika interiéru..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Cirkulačná kapucňa

Toto zariadenie dostalo tento názov, pretože jednoducho núti vzduch cirkulovať v miestnosti a eliminuje pachy tým, že ho prechádza cez uhlíkový filter, ktorý sa nachádza vo vnútri samotného odsávača pár..

Princíp jeho fungovania určuje všetky pozitívne a negatívne aspekty takéhoto dizajnu..

Výhody cirkulačných digestorov

 1. Schopnosť používať v domoch s upchatým ventilačným systémom alebo jednoducho navrhnutým pre nízky prievan a nedokáže sa vyrovnať s schopnosťami moderných digestorov.
 2. Takéto zariadenie je možné umiestniť kdekoľvek a nie je potrebné k nemu ťahať zvlnenie z ventilačného hriadeľa. Otvára to tiež široké možnosti pre dizajnérov – taká kapucňa môže byť skrytá na doske alebo za falošnou stenou..
 3. Pri recirkulácii vzduchu sa nevyžaduje vytváranie silného ťahu, čo znamená, že zariadenia môžu byť kompaktnejšie a úspornejšie z hľadiska spotreby energie..
 4. Pri nižšom zaťažení motora, ktorý je hlavnou súčasťou odsávača, sa zvyšuje celková životnosť zariadenia..
 5. Umiestnenie varnej dosky nie je viazané na ventilačný hriadeľ.

Nevýhody cirkulačných digestorov

 1. Potreba nákupu spotrebného materiálu – v závislosti od intenzity používania odsávača pár je potrebné uhlíkové filtre meniť približne raz za šesť mesiacov alebo ročne.
 2. Tukový filter budete musieť pravidelne umývať – ​​je to jemná kovová sieťka, ktorá je nainštalovaná v spodnej časti odsávača pár a čistí sa pod tečúcou vodou alebo v umývačke riadu..
 3. Nemá zmysel umiestňovať cirkulačnú digestor nad plynový sporák. V procese spaľovania plynu sa kyslík zo vzduchu premieňa na oxid uhoľnatý (CO²), ktorý digestor jednoducho poháňa po kuchyni. Recirkulácia sa v tomto prípade stáva nielen neúčinným, ale aj nebezpečným pre zdravie..

Dómová kapucňa

Kapucňa-kopula svojim tvarom pripomína krb. Na prevádzku takéhoto zariadenia je dôležité mať ventilačný systém pripojený k vzduchovému potrubiu..

Dokonca aj na úsvite vzhľadu kopulí neboli v ich zložení žiadne filtre a produktivita bola zaistená odsávaním vzduchu a rýchlosťou prívodu vzduchu.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

V dnešnej dobe sa však kvalita technológie výrazne zvýšila a popularita kupolovitých kapucní sa tiež zvýšila. Mnohí nie sú spokojní s veľkými rozmermi, ale vzhľadom na rozsah bola dosiahnutá vysoká účinnosť.

Kupolovité systémy sú možno najbežnejšie. Veľkosti sú už k dispozícii v rôznych veľkostiach – od veľkých po celkom kompaktné bez veľkého potrubia.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Pokračuje aj dizajn modelov, dnes si môžete vybrať akékoľvek prevedenie a typ materiálu. Systémy sú tradične vyrobené zo zliatin kovov a plastu. Existujú však sklenené kupoly vyrobené z prírodného dreva.

Vstavané ventilátory zvyšujú účinnosť a výkon. K dispozícii sú vstavané filtre.

Výsuvná kapucňa

Táto verzia vetrania je vhodná do malého bytu, štúdia alebo malého priestoru. Ergonomiu zaisťuje mobilita pracovného panelu.

Hovorí sa mu tiež posuvník, skladací alebo teleskopický – v závislosti od typu konštrukcie.

Filtrácia na dvoch úrovniach zaisťuje prirodzenú cirkuláciu vzduchových hmôt, pričom zariadenie pracuje štandardnou rýchlosťou, keď vzduch prechádza mínami bez zmeny teploty. Senzory signalizujú upchatie filtrov a pomáhajú včas vyčistiť systém.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Najčastejšie ide o plochý tvar, ktorý vám umožňuje nechať na vrchu voľný priestor. Nie sú potrebné žiadne zložité konštrukcie potrubí a ohybov.

Ostrovná kapucňa

Tento typ zariadenia, ako napríklad ostrov, sa vyznačuje schopnosťou upevnenia na strop priamo nad doskou bez ohľadu na umiestnenie. Dobrý ostrovný odsávač pár v modernej kuchyni jednoducho a lacno vyrieši problém filtrácie vzduchu a ušetrí miesto.

Keď sa kachle vzdialia od steny alebo potrebujete zmeniť jej umiestnenie, potom nemôžete prepojiť reštrukturalizáciu kuchyne s prietokovou ventiláciou..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Domino

Jedna z najmodernejších možností dizajnu, ktorá je inštalovaná vo vnútri pracovnej dosky (priamo vedľa varnej dosky) a „opúšťa“ ju pri zapnutí sporáka. Veľmi výhodná možnosť pre malé kuchyne.

Výhody:

 • Kompaktnosť.
 • Veľkolepý dizajn.

Nevýhody:

 • Vysoká cena.
 • Zložitosť inštalácie.
 • Nízka účinnosť.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Ostrov

Tento typ zariadenia je klasický kuchynský dáždnik so stropným držiakom. Najlepšia voľba na čistenie vzduchu nad kuchynským ostrovom alebo voľne stojacim sporákom.

Výhody:

 • Vysoký výkon.
 • Veľký výber dizajnových riešení.

Nevýhody:

 • Zložitosť inštalácie.
 • Vysoká cena.
 • Pôsobivá veľkosť

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Výfukový ostrov

Recirkulačná kapucňa

Princíp jeho činnosti spočíva v tom, že zariadenie nasáva vzduch z kuchyne, prechádza cez filter a uvoľňuje ho späť do miestnosti..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Cudzie pachy a výpary sa teda počas obehu neutralizujú cez uhlíkový filter..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Spolu s filtračným zariadením je vo výfukovom mechanizme tiež zachytávač tukov..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody

Takéto digestory sa zvyčajne používajú v domoch s chybným všeobecným ventilačným systémom alebo ak sú navrhnuté pre slabý prievan..

Prietoková kapucňa

Hlavnou vecou je, že prietokový typ odsávača sa líši od typu recirkulácie v tom, že tento systém zaisťuje prenos znečisteného vzduchu mimo miestnosť. Preto také zariadenie potrebuje prístup k ventilačnej šachte..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Funkčné a krásne

Kuchynská digestor v interiéri moderného bytu plní nielen svoju technickú úlohu, ale je aj jedným z dizajnových prvkov.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Je dôležité harmonicky zapadnúť do kuchynského priestoru. Zvlášť ak sú rozmery kapucne 90 cm alebo viac. V mieste inštalácie sú ich rôzne druhy..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Závesné kukly

Sú považované za najobľúbenejšie, pretože sa ľahko inštalujú a spotrebúvajú málo elektriny. Veľkosť kapucne 60 cm – najbežnejšia.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Vyťahovacie modely

Vyklopená kapucňa alebo posúvač v zloženom stave má minimálnu veľkosť. Počas prevádzky sa z hlavného telesa rozprestiera ďalší panel, ktorý pokrýva celý obvod varnej dosky. Tento dizajn môže byť prietokového alebo cirkulačného typu. Ideálne pre priestorové obmedzenia.

Výhody:

 • Významná úspora miesta.
 • Dobrá funkčnosť.
 • Vysoký výkon.
 • Hodí sa takmer do každého interiéru.

Nevýhodou sú vysoké náklady.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Rozdiely medzi šikmou kapucňou a tradičnou kapucňou

Pri štúdiu katalógov výrobcov si môžete všimnúť aj poddruh nástenného odsávača, v ktorom je pracovná plocha naklonená. Hneď je potrebné poznamenať, že tento tvarový faktor nemá žiadne vlastnosti, ale má niekoľko dôležitých výhod:

 • hladina hluku v dôsledku zvláštností inštalácie ventilátorov je tu nižšia;
 • šetrí miesto a poskytuje voľný prístup k sporáku;
 • pohodlnejší prístup k ovládaciemu panelu;
 • vyzerá štýlovo (najmä modely z čierneho skla) v porovnaní s inými možnosťami.

Takáto kapucňa ozdobí všetky interiéry v moderných štýloch..

Pri podobných vlastnostiach bude naklonený model stáť viac ako kupola.

Uhol sklonu

Ako si vybrať šikmú digestor do interiéru kuchyne

Pred nákupom zariadenia musíte vypočítať požadovaný výkon. Na to existujú špeciálne vzorce. U každého druhu to bude iné. Konkrétne pre naklonený model výpočet vyzerá takto:

 1. Najprv sa vypočíta objem kuchyne.
 2. Výsledné číslo sa vynásobí 12 (podľa hygienických noriem musí byť vzduch v pracovnej miestnosti so zapnutými kachľami úplne vymenený do 12 hodín).
 3. To, čo sa stalo, sa opäť vynásobí ďalším koeficientom – 1,3. Toto číslo určuje pomer potrebného úsilia na „čerpanie“ vzduchu pre ventilačné potrubie viacpodlažnej budovy.

V opačnom prípade by ste sa mali zamerať na rozmery kachlí (digestor by mal byť o niekoľko cm širší), interiérový dizajn a funkčnosť zariadenia..

Tiež stojí za to uprednostniť možnosti s LED podsvietením. Relevantné pre veľké kuchyne. Mnoho majiteľov takýchto modelov prakticky nepoužíva hlavné svetlo pri varení neskoro večer..

Slávni výrobcovia, obľúbené modely

Zvážte najobľúbenejšie a najefektívnejšie modely kuchynských digestorov od rôznych výrobcov..

Siemens LI 67 SA 680 IX

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

3 stupne výkonu a jeden intenzívny režim. Odsávač pár prémiovej triedy s dotykovým ovládaním. Vybavený dvoma motormi s dodatočnou zvukovou izoláciou. Cena 60 000 rubľov.

Krona Kamilla Sensor 600

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odkláňajúci alebo cirkulujúci prúd vzduchu. 3-stupňový digestor vybavený 2 motormi. Líši sa vysokou účinnosťou a relatívne nízkou cenou. Cena 9 000 rubľov.

Krb ELIKOR Edge 60

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Výboj, cirkulácia vzduchu, osvetlenie pracovného priestoru. Trojstupňový nástenný model vybavený ďalším tukovým filtrom. Cena je 7 000 rubľov.

Midea MH 60T 349 W

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odstránenie odpadového vzduchu, cirkulácia toku vo vnútri miestnosti. 3-stupňový závesný digestor kopulovitého typu. vybavený 2 motormi s výkonom 100 wattov. Cena 4000 rubľov.

Shindo REYA 60 W

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odklon prúdu odpadu. 3-stupňová prevádzka, nízky výkon motora (65 W) znižuje hladinu hluku. Cena je 4 500 rubľov.

MAUNFELD Lee Light 35

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odvod vzduchu, cirkulácia prúdu. Trojrýchlostná ostrovná kapucňa s LED osvetlením a nízkou hladinou hluku. Cena 28 000 rubľov.

Faber HOO-B BK / A A52

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odklon prúdu odpadu. Model vstavaný do pracovnej dosky. Má 3 pracovné rýchlosti, jeden režim intenzívneho odstraňovania prietoku. Cena je 105 000 rubľov.

Znalecký posudok Pavel Maksimovich Torsunov Pri analýze údajov si môžeme všimnúť významný rozdiel v nákladoch na rôzne modely. Vzhľadom na ich kvalitu a vysokú účinnosť môžete kúpou modelu za prijateľnú cenu výrazne ušetriť..

Najlepšie závesné digestory do kuchyne

Toto hodnotenie kuchynských digestorov zahŕňa zástupcov slovinskej značky Gorenie, domáceho Kronasteelu a talianskeho výrobcu LEX. Všetky odsávače pár majú približne rovnaké vlastnosti a svoju prácu vykonávajú na dobrej úrovni, takže kritériami výberu bude pravdepodobne dizajn, známa značka a recenzie zákazníkov, ktoré používajú podobné zariadenia..

Gorenje DU 5345 W Kronasteel Jessica slim PB 600 biela LEX Simple 600 Inox
Šírka / hĺbka / výška, cm 50/13 / 48,5 60/8/50 60/15/50
Príkon, W 150 240 180
Max. produktivita, m3 / hod. 300 350 340
Typ ovládania elektronický mechanický mechanický
Svietidlá používané na osvetlenie halogén žiarovka žiarovka
Max. hladina hluku, dB 54 58 52
Priemer vzduchového potrubia, mm 120 120 120
Pracovný čas vetva / obeh vetva / obeh vetva / obeh
Počet rýchlostí 3 3 3
Typ filtra mastné tuk + uhlie mastné

Gorenje DU 5345 W

Odsávač pár je poháňaný trojstupňovým elektromotorom – napriek svojim rozmerom má zariadenie kapacitu až 300 m³ / hodinu, čo je dostatočné množstvo na čistenie vzduchu v kuchyni s rozlohou až 10 m². . Režimy sa ovládajú a osvetlenie sa zapína tlačidlami na prednom paneli..

Odporúčam Gorenje DU 5345 W

 1. Jednoduché ovládanie. K dispozícii je tlačidlo pre podsvietenie a každú rýchlosť.
 2. Jednoduchá inštalácia – kapucňa je zaskrutkovaná hmoždinkami, po ktorej zostáva iba zatvoriť veko.
 3. Malá váha.
 4. Schopnosť pracovať v režimoch odsávania a cirkulácie vzduchu.
 5. Pomer ceny a kvality.

Nevýhody Gorenje DU 5345 W

 1. Tenké kovové puzdro. Nemá to vplyv na výkon, ale existuje všeobecný pocit „chatrnej“ konštrukcie. V niektorých zariadeniach je cítiť dierovanie panela.
 2. Pri vysokých rýchlostiach je vzduch v tele a vlnitom potrubí výrazne hlučný.
 3. Bez podvozku. Motor je však v plastovom puzdre a neprichádza do styku s telom kapoty.
 4. Trieda energetickej účinnosti „E“

Zariadenie je rozpočtovou triedou stredného cenového segmentu vo svojej kategórii. Ak malá kuchyňa potrebuje spoľahlivého „pracovného koňa“ s najjednoduchšou obsluhou, potom sa nákup plne ospravedlní.

Kronasteel Jessica slim PB 600 biela

Závesný univerzálny odsávač pár pre malú kuchyňu s trojstupňovým elektromotorom, s výkonom až 350 m³ / hod. Pripojené na prevádzku v režimoch recirkulácie a odtoku. Celé ovládanie sa vykonáva pomocou piatich tlačidiel – napájania zariadenia, troch prevádzkových režimov a podsvietenia.

Odporúčam Kronasteel Jessica slim PB 600 biela

 1. Podsvietenie je vpredu, nie pri stene. Parameter je pre amatéra, ale najčastejšie sú obsadené predné hrebene.
 2. Tukové filtre zaberajú takmer celú spodnú plochu – menšie čistenie samotného odsávača pár.
 3. Pohodlné umiestnenie ovládacích tlačidiel – všetky režimy prevádzky sú jasne viditeľné.
 4. Vrátane uhlíkového filtra.
 5. Nízke náklady v porovnaní s analógmi.

Nevýhody Kronasteel Jessica slim PB 600 biela

 1. Tenké kovové puzdro. Ak existuje možnosť, že kapota bude počas prevádzky zavesená, je lepšie na držiaky položiť ďalšie podložky, aby sa telo neohýbalo.
 2. V kĺboch ​​častí tela nie sú žiadne tesnenia – ak ich nainštalujete sami, hladina hluku sa výrazne zníži.
 3. Nízka cena má vplyv na celkovú kvalitu materiálov a spracovania – biela kapucňa môže mať aj čierny napájací kábel.

Kapota sa vyrovná so svojou hlavnou úlohou – čistením vzduchu. Uprednostniť pred ním iný model má zmysel až po porovnaní hladiny hluku od ventilátorov, ale vo veľkej miere to závisí aj od kvality inštalácie vzduchového potrubia..

LEX Simple 600 Inox

Kombinácia ekonomického 180 W trojstupňového motora a objemu 340 m³ stačí pre stredne veľké kuchyne do 10 až 12 m². Nízka hmotnosť 4,5 kg zaručuje jednoduchú inštaláciu a intuitívne ovládanie tlačidlom a nízku hladinu hluku – pohodlné ovládanie.

Odporúčam LEX Simple 600 Inox

 1. Univerzálna strieborná farba.
 2. Pri prvých dvoch rýchlostiach je prevádzka kapoty prakticky nepočuteľná (hluk pri tretej rýchlosti alebo v intenzívnom režime je pre zariadenia tejto triedy nevyhnutným zlom)
 3. Vysokokvalitná montáž karosérie – všetko je bezpečne zaistené a počas prevádzky nehrabe.
 4. Ochranný kryt pod ovládacím panelom.
 5. Dobrá kombinácia ceny, spoľahlivosti a funkčnosti – digestor je možné nainštalovať tak, aby pracoval v režime výfuku a obehu.

Nevýhody LEX Simple 600 Inox

 1. Trochu hranatý a priamy dizajn, ale toto je čisto vec vkusu.
 2. Neekonomické osvetlenie na žiarovkách – spotrebúvajú 80 W / h a výrazne ohrievajú povrch odsávača pár.

Tento model sa môže pochváliť nielen dobrými vlastnosťami – bol zahrnutý v hodnotení kuchynských digestorov, pretože kupujúci naň nenechávajú negatívnu spätnú väzbu týkajúcu sa hluku alebo iných výkonnostných charakteristík. Ak neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na dizajn zariadenia, potom bude táto digestor vynikajúcim asistentom v kuchyni..

Najlepšie vstavané digestory do kuchyne

Pri plánovaní nákupu takéhoto zariadenia by ste mali určite vziať do úvahy rozmery kapucne a miesto, kde sa plánuje výstavba.

Elica FILO IX / A / 60 ELIKOR Integra 60 Kronasteel Kamilla Sensor 2M 600 inox / čierne sklo
Produktivita, m3 / hod 800 400 400
Počet rýchlostí 3 2 3
Max. hladina hluku, dB 55 40
Filter mastné mastné mastné
Pracovný čas vetva / obeh vetva / obeh vetva / obeh
Typ ovládania elektronický mechanický elektronický
Osvetlenie LED žiarovka halogénová žiarovka halogénová žiarovka
Priemer vzduchového potrubia, mm 120 120 120
Šírka / výška / hĺbka, cm 60/34/35 60/18/28 64/37 / 23,5

Elica FILO IX / A / 60

Výkonná trojstupňová kapucňa s intenzívnou kapacitou až 800 m³ / h a elektronickým ovládaním hodín. Môže byť inštalovaný pre cirkulačnú alebo odkláňaciu prevádzku. Vybavené ekonomickým LED osvetlením – 2 x 3 W žiarovky.

Odporúčam Elica FILO IX / A / 60

 1. Monolitický dizajn bez pohyblivých častí – nič sa nepokazí.
 2. Po inštalácii je takmer neviditeľný – panel je úplne umiestnený pod skrinku.
 3. Nízka hladina hluku – výfuk je citeľne počuteľný iba pri tretej rýchlosti a v intenzívnom režime.

Nevýhody Elica FILO IX / A / 60

 1. Montážne skrutky, ktoré sú súčasťou súpravy, majú tvar „hviezdičky“ – pri nákupe sa musíte uistiť, že bude niečo, čo ich utiahne.
 2. Studené svetlo z podsvietených žiaroviek – mnoho z nich sa spája s nemocničným osvetlením, ale nie je to pre každého.
 3. Ak je priemer vetrania bytu úzky, potom môže byť výfukový výkon dokonca nadmerný. Vetrací otvor na samotnom zariadení s priemerom 150 mm – to isté je potrebné urobiť s výstupným potrubím – v opačnom prípade to môže ovplyvniť objem prevádzky.

V prvom rade je lepšie venovať pozornosť takejto kapucni majiteľom štúdiových bytov s minimalistickým dizajnom a veľkým kuchynským kútom, ktorý je zvyčajne kombinovaný s obývacou izbou. Pred nákupom sa však musíte rozhodnúť, či je na jeho prevádzku dostatok ventilačnej kapacity..

ELIKOR Integra 60

Dvojrýchlostný odsávač pár pre inštaláciu do skrinky nad sporák. V závislosti od spôsobu inštalácie pracuje v režime odsávania alebo recirkulácie vzduchu, pričom cez seba prejde 400 m³ vzduchu za hodinu. Prevádzkové režimy sa konfigurujú mechanickými tlačidlami a spínačmi a zapínanie / vypínanie sa vykonáva vytiahnutím panelu.

Plusy ELIKOR Integra 60

 1. Jednoduché a intuitívne ovládanie.
 2. Zaoblené tvary výsuvného panelu dobre zapadajú do dizajnu kuchyne.
 3. Dobrá hodnota za peniaze a výkon.

Nevýhody ELIKOR Integra 60

 1. Ak bude digestor pracovať v režime recirkulácie vzduchu, požadovaný uhlíkový filter je potrebné zakúpiť samostatne..
 2. V druhej rýchlosti môžete veľmi dobre počuť jej prácu..
 3. Niekoľko prevádzkových režimov.
 4. Ak plánujete prevádzkovať odsávač pár v recirkulačnom režime, uhlíkový filter je potrebné zakúpiť samostatne.

V prvom rade je digestor určený do malej kuchyne – dokonca aj pri prvej rýchlosti sa s touto úlohou dobre vyrovná. Pred kúpou je lepšie porovnať hladinu hluku s veľkosťou miestnosti, v ktorej bude digestor používaný..

Kronasteel Kamilla Sensor 2M 600 inox / čierne sklo

Kombinovaná vstavaná výsuvná kapucňa s recirkuláciou odtoku a elektronickým dotykovým ovládaním. Model je vybavený dvoma 200 W elektrickými motormi, ktoré pracujú v troch režimoch s maximálnym výkonom 550 m³ / hod..

Odporúčam Kronasteel Kamilla Sensor 2M 600 inox / čierne sklo

 1. Jednoduché použitie – po počiatočnom nastavení režimov jednoducho vysuňte panel.
 2. Indikátor čistenia filtra.
 3. Dotykové tlačidlá – nie sú v nich žiadne malé otvory, ako v bežných, kde sa neustále plní prach a nečistoty.
 4. Výkon viac ako dostatočný pre kuchyne štandardnej veľkosti.
 5. Namiesto toho, aby jeden motor bežal vo vyšších otáčkach v intenzívnom režime, slúžia dva, ktoré

Nevýhody Kronasteel Kamilla Sensor 2M 600 inox / čierne sklo

 1. Na osvetlenie sa spotrebuje veľa elektriny – 2 x 50 wattov a to všetko na osvetlenie kachlí počas varenia.
 2. Miesto na paneli, kde sú umiestnené žiarovky podsvietenia, sa veľmi zahrieva.
 3. Kapotu nemožno spustiť bez vytiahnutia ovládacieho panela.

Odsávač pár si svoju úlohu odstraňovania pachov z kuchynského sporáka plní dokonale a vďaka svojmu minimalistickému designu a dotykovému ovládaniu by mal osloviť fanúšikov moderných trendov vo výrobe domácej elektroniky a iného vybavenia..

Najlepšie kupolové digestory do kuchyne

Hansa OKC 6726 IH Kronasteel LINA 600 biela 4P-S Veža MAUNFELD C 60
Príkon, W 160 198 250
Priemer vzduchového potrubia 150 150 120
Pracovný čas vetva / obeh vetva / obeh vetva / obeh
Max. produktivita, m3 / hod 620 800 520
Typ ovládania elektronický elektronický elektronický
Osvetlenie halogénová žiarovka LED žiarovka halogénová žiarovka
Počet rýchlostí 4 4 3
Filter mastné mastné mastné
Max. hladina hluku, dB 69 40 54
Šírka / výška / hĺbka, cm 60/143/47 60 / 133,2 / 43,6 50/92/31

Hansa OKC 6726 IH

Univerzálna kapucňa pre prevádzku v režimoch odsávania a cirkulácie vzduchu. Elektrický motor s výkonom 160 wattov poskytuje maximálny výkon 620 m³ / h, keď je zapnutý režim štvrtej rýchlosti. Zariadenie sa ovláda dotykovými tlačidlami, pričom na displeji sa zobrazuje aktuálny prevádzkový režim.

Odporúčam Hansa OKC 6726 IH

 1. Originálny dizajn.
 2. Jasné osvetlenie pracovného priestoru – môže byť použité namiesto obvyklého svetla v kuchyni.
 3. Štyri prevádzkové režimy na úpravu hluku / výkonu.

Nevýhody Hansa OKC 6726 IH

 1. Osvetľovacie žiarovky sa veľmi zahrievajú – počas ich prevádzky sa nedotýkajte skrinky alebo ich vymeňte za nízke teploty.
 2. Dotykové tlačidlá sa príležitostne môžu „zakliniť“ ​​- kapotu musíte vypnúť zo zásuvky.
 3. Slabé osvetlenie dotykových tlačidiel – pri jasnom osvetlení sú jednoducho zle viditeľné a keď je kapota v pohotovostnom režime, klávesy je potrebné stlačiť dotykom.

Spoľahlivý kôň s originálnym dizajnom, ktorý sa líši od väčšiny podobných modelov vo svojej cenovej kategórii. Ak sú technické vlastnosti zariadenia a problém s dizajnom vhodné, potom je táto digestor jedným z prvých kandidátov na zváženie..

Kronasteel LINA 600 biela 4P-S

Elektronicky ovládaný komínový digestor s výkonom 800 m³ / hod. Je inštalovaný v otvore širokom 60 cm a môže pracovať v režimoch obehu a odsávania vzduchu. Motor s maximálnym výkonom 198 wattov pracuje v štyroch režimoch pre nízke hladiny zvuku a úsporu energie.

Odporúčam Kronasteel LINA 600 biela 4P-S

 1. Tichá práca. Hluk je počuť iba pri 3-4 rýchlostiach a na bežné varenie stačia prvé dve.
 2. Dizajn. LED osvetlenie, dotykové ovládanie a displej dodávajú odsávaču pár osobný dojem.
 3. Všestrannosť. Ak si kúpite uhlíkový filter do odsávača, môžete ho používať v režime recirkulácie.

Nevýhody Kronasteel LINA 600 biela 4P-S

 1. Na napájanie podsvietenia LED sa používa samostatný transformátor – ak zlyhá, hľadanie nového a jeho výmena bude nejaký čas trvať.
 2. Pri inštalácii je napájací kábel príliš zovretý ochranným plášťom – buď musíte urobiť výklenok v stene, alebo vŕtať samotný plášť.

Pri rozhodovaní o tom, ktorý odsávač pár je lepšie kúpiť do kuchyne, nebude posledným argumentom skutočnosť, že ide o zariadenie s minimálnym počtom negatívnych recenzií od ľudí, ktorí ho používajú. Ak potrebujete spoľahlivosť, výkon, tichú prevádzku a môžete za to zaplatiť o niečo viac, ako je priemerná cena, bude tento model správnou voľbou..

Veža MAUNFELD C 60

Štýlový odsávač pár so sklenenou pracovnou plochou, vstavanou šírkou 600 mm a ovládaním pomocou tlačidla. V závislosti od potrieb sa používa jeden z troch prevádzkových režimov, ktorý vám umožňuje nastaviť hladinu hluku v kuchyni. Odsávač pár prepúšťa 520 m³ vzduchu za hodinu, čo je viac ako dosť pre miestnosť s rozlohou 20 m².

Odporúčam MAUNFELD Tower C 60

 1. Pomer ceny a kvality.
 2. Dodatočné osvetlenie varnej zóny.
 3. Pracovná plocha je šikmá – je menej pravdepodobné, že si na ňu narazíte hlavu.
 4. Možnosť pripojenia v cirkulačných a prietokových režimoch.
 5. Spätný ventil je súčasťou štandardnej výbavy.

Nevýhody MAUNFELD Tower C 60

 1. Podľa pokynov by výška umiestnenia nad doskou mala byť 45 cm. Ak je v tejto výške umiestnená kapucňa, potom nie sú ovládacie tlačidlá viditeľné – musia sa stlačiť dotykom alebo ohnúť, aby ste ich videli..
 2. Bežnou nevýhodou čierneho oblečenia je, že je dobre viditeľný pomocou škvŕn na rukách a prachu..
 3. Ak je z hrncov veľa pary, nemusí byť schopná úplne absorbovať paru..
 4. Pri maximálnych otáčkach motora vydáva znateľný hluk.

Praktický a nenáročný Tower C 60 je dobrou voľbou pre kuchyne do 15-20 m², kde je potrebný výkon, dizajn a nízka cena..

Hodnotenie najlepších výrobcov

Pred kúpou kuchynského čističa vzduchu odborníci odporúčajú, aby ste sa podrobne zoznámili s hodnotením najobľúbenejších modelov cenového segmentu, ktorý vám vyhovuje..

Väčšina našich krajanov uprednostňuje značky ako Siemens, Bosch, Kronasteel, Hansa, Gorenje, Elikor, Samsung. Úspešne kombinujú vysokú kvalitu, spoľahlivosť, dostupné náklady a atraktívny vzhľad vyrábaných výrobkov..

Rozpočtové modely

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody Gorenje DU5345W

Tento model je uznávaný ako jeden z najlepších zavesených čističov vzduchu, ktorý bude vyzerať skvele v malej kuchyni. Produktivita – 300 m3 / h. Dvojstupňový filtračný systém, tri prevádzkové režimy axiálneho ventilátora, jasné halogénové osvetlenie. Dodáva sa s hliníkovými tukovými a uhlíkovými filtrami. Typ ovládania – tlačidlo.

Výhody:

 • Cenovo dostupné náklady.
 • Jednoduchosť inštalácie.
 • Nízka hmotnosť.

Nevýhody:

 • Vysoká hladina hluku.
Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody Elikor Integra 60

Elikor Integra 60 je považovaný za jeden z najlacnejších vstavaných modelov. Zariadenie sa dokonale vyrovná s úlohami v stredne veľkých kuchyniach. Funkciou tohto zariadenia je schopnosť pracovať v obehu (bez pripojenia k ventilácii) a v prúdových režimoch (s výstupom do ventilačného systému). Produktivita – 400 m3 / h. Dve rýchlosti, tukový filter. Žiarovkové osvetlenie. Typ ovládania – tlačidlo.

Výhody:

 • Cenovo dostupné náklady.
 • Jednoduchá inštalácia.
 • Jednoduché ovládanie.
 • Nízka hladina hluku 52 dB pri špičkovom zaťažení.

Nevýhody:

 • Slabá funkčnosť.

Stredný cenový segment

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody Candy CBT 6130 X

Napriek relatívne nízkym nákladom je tento vstavaný model jedným z najlacnejších v segmente strednej ceny. Produktivita – 200 m3 / h vám umožní ľahko zvládnuť čistenie vzduchu v malej kuchyni.

Vlastnosti: dva motory; schopnosť pracovať v dvoch režimoch, dvojstupňový filtračný systém, tri rýchlosti otáčania lopatiek ventilátora. Halogénové podsvietenie. Typ ovládania je tlačidlový. Kompletný s tukovým a uhlíkovým filtrom.

Výhody:

 • Cenovo dostupné náklady.
 • Pekná funkcionalita.
 • Nízka hladina hluku (42 dB).

Nevýhody:

 • Porovnateľne nízky výkon.
 • Krátky sieťový kábel.
Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody Žigmundský štít K 003.51

Odsávač pár Zigmund Shtain K 003,51 sa vyznačuje vysokou výkonnosťou 1 000 m3 / h. Šírka 50 cm uľahčuje umiestnenie spotrebiča do malých kuchýň. Vlastnosti: schopnosť pracovať v dvoch režimoch (odklon / recirkulácia); 3 rýchlosti, tukový filter, žiarovkové osvetlenie. Ovládanie tlačidlom robí tento model čo najjednoduchším pri každodennom používaní..

Výhody:

 • Vynikajúci výkon.
 • K dispozícii je spätný ventil.
 • Vysoká kvalita konštrukcie.
 • Nízka (pre tento výkon) hladina hluku 56 dB.

Nevýhody:

 • Jednostupňový filtračný systém.

Prémiové modely

Hansa OKC 6726 IH

Hansa OKC 6726 IH je moderný kupolovitý čistič vzduchu, ktorý vďaka svojmu nápadnému dizajnu zapadne do dizajnu každej kuchyne. Šírka – 60 cm. Produktivita – 62 m3 / h. Vlastnosti a funkcie: dva režimy prevádzky (vetranie / absorbér); 3 rýchlosti, časovač vypnutia. Osvetlenie pomocou 2 žiaroviek.

Výhody:

 • Moderný dizajn.
 • Dobrý výkon.
 • Nízka hladina hluku (53 dB špičkové zaťaženie).

Nevýhody:

 • Vrátane iba jedného tukového filtra.
Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody Bosch DFS 067K50

Výrobky tejto značky si získali povesť spoľahlivého výrobcu kvalitných domácich spotrebičov. Podľa recenzií vstavaný kuchynský čistič vzduchu Bosch DFS 067K50 má dnes najlepší pomer ceny a kvality. Zariadenie je vybavené oceľovým telom širokým 60 cm. Produktivita je 700 m3 / h. Tri prevádzkové režimy (odklon / obeh / intenzívny); 4 rýchlosti; dotykové ovládanie. Čistiaci systém: tukový filter s indikátorom upchatia a možnosťou inštalácie aktívneho filtračného prvku. Zariadenie je vybavené časovačom a LED podsvietením.

Výhody:

 • Spracovanie;
 • Funkčnosť;
 • Nízka hladina hluku;

Nevýhodou sú vysoké náklady.

Niekoľko pravidiel umiestnenia

Pretože v schéme inštalácie odsávača nie je nič zložité, mnohí majitelia domov radšej robia inštaláciu sami. Stojí za to vedieť, že:

 • vzdialenosť k plynovému sporáku by mala byť 75-85 cm pre priamku a 55-65 cm pre naklonenú;
 • pre elektrický sporák sú indikátory o niečo menšie ako 65-75 cm a 35-45 cm;
 • nad nástennou skrinkou musí byť zásuvka;
 • je potrebné uzemnenie.

Môžete sa odchýliť od noriem o 5-10 cm, iba ak to neumožňujú konštrukčné prvky alebo rast kuchára.

Ako skryť odsávač pár?

Ak ste si zakúpili nevhodný model alebo ste po inštalácii odsávača pár zmenili interiér, môžete ho skryť do škatule. Výhodou metódy je, že nad ňou bude priestor na uloženie kuchynského náčinia..

Neobvyklou, ale účinnou možnosťou je zrkadlový film. Vďaka vizuálnej ilúzii sa všetko nepotrebné doslova rozpustí v priestore..

kapucňa

zásuvka nad kapotou

rastliny v kuchyni

Najčastejšie je však potrebné uzavrieť nie samotný výfukový systém, ale potrubie z neho. Existujú 4 hlavné spôsoby, ako to urobiť:

 • Skryť v strope. Roztiahnutý alebo sklopný stropný dizajn vám umožňuje úplne skryť nevzhľadnú komunikáciu. Bude však musieť byť umiestnený na nižšej úrovni, pretože štandardné rúry majú priemer 10-15 cm.
 • Zašiť do škatule. Dekoračné boxy sú vyrobené z drevotriesky, MDF, dreva, kovu, sadrokartónu. Jedná sa o prácu s nízkou náročnosťou, takže ju môžete vykonať sami. Nevýhodou tejto metódy je nedostatok ďalších funkcií.
 • Odstráňte skrinku v hornom rade. Ďalší druhý rad nástenných skriniek umožňuje nielen zväčšiť úložný priestor, ale aj skryť zvlnenie smerujúce k vetraniu.
 • Ozdobte farbou stien. Metóda je vhodná výlučne pre monochromatické povrchové úpravy. Keď okrúhlu fajku prelakujete na farbu steny za ňou, jednoducho sa rozpustí..

Ak nie ste v rozpakoch z toho, že v interiéri je potrubie a hodí sa k štýlu kuchyne (loft, moderné, hi-tech), nechajte ho tak. Alebo sa na to zamerajte namaľovaním v akejkoľvek jasnej farbe..

zrkadlová stena v kuchyni

Odporúčania ubytovania

Aby ste zvýšili účinnosť odsávača, musíte ho najskôr správne vybrať a za druhé správne nainštalovať. Bez ohľadu na tvar vyberajte podľa šírky plechu alebo viac. To je záruka čistého vzduchu. Hĺbka by naopak mala byť o niečo menšia – inak o ňu budete neustále narážať..

Mnohí veria, že kapucňa by mala byť umiestnená priamo nad zásterou – to znamená vo výške 60 cm. Ale táto viera nie je pravdivá. Výška umiestnenia sa líši od typu platne:

 • 65-75 elektricky;
 • 75-85 nad plynom.

Výnimkou je šikmý tvar. Je umiestnená 45-55 cm nad elektrickým sporákom a 55-65 cm nad plynom.

Zníženie vzdialenosti pomáha lepšie vyčistiť vzduch, ale kvôli príliš malému priestoru existuje vysoké riziko poškodenia systému v dôsledku prehriatia.

kuchyňa s digestorom v štýle minimalizmu

Na fotografii opakovanie jasných geometrických čiar v zariadení a nábytku

samostatná kapucňa

dom s kapucňou

Starostlivosť a údržba

Pre takéto inštalácie spravidla nie sú potrebné žiadne špeciálne kroky. Pravidelne čistia kryt, obežné koleso ventilátora (ak je k nemu prístup). Niekedy je potrebné zariadenie opraviť, ale sú na to pozvaní špecialisti, pretože musíte rozobrať vzduchové potrubie alebo odpojiť dáždnik od zvyšku súpravy.

Svojpomocnú opravu odsávača pár môžu vykonávať iba vyškolení ľudia s primeraným vzdelaním. Chyby môžu viesť k nehodám s rodinnými príslušníkmi alebo inými užívateľmi..

Kuchynská digestor s pripojením na vetranie sa považuje za najefektívnejšiu a najspoľahlivejšiu možnosť návrhu. Odstraňuje odpadový vzduch a odstraňuje prebytočnú vlhkosť, teplo, pachy a ďalšie nežiaduce súčasti.

Odborníci odporúčajú použiť tento konkrétny typ konštrukcie. Pretože je tiež najekonomickejší, pretože nevyžaduje neustálu výmenu drahých filtrov. Jediným ťažkým momentom je inštalácia, pripojenie k vetraniu. Je potrebné, aby kanál v stene nebol upchatý odpadkami a fungoval normálne.

Režim čistenia vzduchu

Podľa princípu činnosti sú čističky vzduchu troch typov:

 1. tečúci;
 2. recirkulačný;
 3. kombinované.

Prietokové digestory sa nazývajú kuchynské digestory s pripojením na vetranie (vzduchovod). Vzduch je zachytený obežným kolesom ventilátora a okamžite odvádzaný potrubím z miestnosti. Podľa tohto princípu fungujú staré klasické možnosti v retro štýle, ktoré sú nám známe. Prietokové typy zariadení vydávajú menej hluku ako recirkulácia.

Odsávače pár do kuchyne so vzduchovým potrubím, aj keď sú účinnejšie ako recirkulačné, majú jednu vážnu nevýhodu: komplikovanú inštaláciu. Navyše nie je vždy možné preraziť technologický otvor na inštaláciu odsávača pár v kuchyni, ventilačné potrubie môže chýbať alebo byť príliš ďaleko.

Režim čistenia vzduchu: bežiaci, recirkulačný, kombinovaný

Väčšina moderných kuchynských digestorov so vzduchovodom funguje v kombinovanom režime (výstup – cirkulácia), môžete ho priniesť pod vetracie potrubie alebo ho môžete používať samostatne. Sú tiež vybavené systémom ARS, ktorý reaguje na zápach pálenia. Vďaka tomuto systému sa čistič vzduchu automaticky zapína podľa signálu senzora, čo umožňuje lepšie zachytiť aj tie najmenšie pachy..

Ovládací panel

Výfukové zariadenia sa líšia aj spôsobom ovládania. Rozlišujú sa tieto typy:

 • tlačidlo (vyvýšené tlačidlá),
 • dotyk (ploché nekonvexné tlačidlá),
 • posuvník (mechanický horizontálny spínač),
 • diaľkové ovládanie (pomocou diaľkového ovládača).

  typy ovládacieho panelu odsávača pár

Je ťažké povedať, ktoré typy kuchynských odsávačov pár je lepšie ovládať – výber je daný iba vašimi preferenciami a všeobecným štýlom v technológiách a interiéri: posuvný panel alebo gombíkový panel sa bude lepšie hodiť do retro štýlu a dotykový panel do moderný. Treba však poznamenať, že posuvníky a tlačidlá sú náchylnejšie na znečistenie a náročnejšie na čistenie, čo sa nedá povedať o ich modernejších náprotivkoch..

Pripojenie ku komunikácii

Správna inštalácia čističky je kľúčom k jej kvalitnej práci. Na pripojenie zariadenia k ventilačnému systému použite krátke potrubia. Čím viac kolien má ventilačný kanál, tým nižší je výkon zariadenia (každý ohyb znižuje tento indikátor o 5%).

Je lepšie zvoliť potrubie s hladkými stenami a veľkým priemerom. Vlnité hadice, napriek ich pohodlnej inštalácii, výrazne znižujú výkon.

Osvetlenie

Osvetlenie nad sporákom nie je nikdy nadbytočné, a preto sú moderné čističky vzduchu vybavené podsvietením. Môže to byť halogénová, žiarivková alebo žiarovka. Zdroje svetla sú najčastejšie umiestnené na zadnej strane zariadenia. V nových modeloch je rotačná lampa, pomocou ktorej môžete zaostriť svetelný tok na požadovanú oblasť a zmeniť jeho intenzitu. Kapucňa so sklom je spravidla vybavená veľkým počtom žiaroviek a môže dokonca nahradiť plnohodnotný luster. Pri slabom osvetlení si môžete vybrať tento typ kapucne.

Stojí za to nainštalovať kapucňu

Teraz sa veľa polemizuje o tom, či je kapucňa pre kuchyne potrebná alebo nie. Používatelia a obľúbení blogeri boli rozdelení do dvoch táborov – niektorí sú zástancami tradičnej kuchyne, v ktorej je potrebné za každú cenu zavesiť digestor na varnú dosku, a nájdu sa aj zanietení odporcovia, ktorí sú tiež vyznávačmi kuchynského dizajnu bez digestora. Niektorí používatelia vo svojich vlastných recenziách trvajú na tom, že odsávač pár je skutočnou pamiatkou minulosti a že takéto zariadenie zaberá veľa miesta a nemalo by byť inštalované v malej kuchyni (najmä v Chruščove).

Ostatní používatelia vo svojich recenziách píšu, že je potrebné nainštalovať výfukový systém nielen ako estetický prvok do interiéru miestnosti, ale aj ako funkčný atribút, bez ktorého sa v kuchyni nezaobídete, najmä ak hosteska trávi veľa času varením.

Aké je nebezpečenstvo inštalácie odsávača pár

Pokiaľ je nainštalovaný odsávač pár, hrozí nebezpečenstvo narušenia prirodzeného vetrania. Preto môže byť byt naplnený plynom, ktorý odniekiaľ uniká. Ak nie je súčasne dodávaný čerstvý vzduch, v objeme bytu sa nahromadí také množstvo plynu, pri ktorom je vysoká pravdepodobnosť výbuchu. Navyše ani otvorené okno alebo neustále vetranie situáciu nezachráni, pretože cez ventilačnú baňu nebude vyfukovať. Výmena vzduchu musí prebiehať neustále. Od roku 2019 sú kuchynské digestory zakázané. Ako sa nestať zločincom a čo robiť? *

Ako sa nestať zločincom, ak už máte kuchynské digestory

Ak už digestor máte alebo sa ho chystáte iba inštalovať, je to porušenie nových noriem, t.j. nemusíš sa stať zločincom. Na tento účel použite jedno z nasledujúcich riešení:

Elektrický sporák je možné nainštalovať, ak to umožňujú vlastnosti elektrického vedenia. Alebo si môžete zaobstarať varnú dosku. Za tejto podmienky je vaša kukla v úplnom súlade so zákonom: nové pravidlá sa vzťahujú iba na priestory s plynovým zariadením..

Filter takýchto digestorov sa úplne vyrovná s čistením vzduchu od nečistôt a nepríjemných pachov. Takéto kapucne sú namontované ako všetky ostatné. Jediným rozdielom je, že nemusia byť pripojené k ventilačnej bani. Od roku 2019 sú kuchynské digestory zakázané. Ako sa nestať zločincom a čo robiť? *

Rozšírenie vstupu do ventilačného potrubia Ak je vstup do ventilačného potrubia rozšírený, uzavretý väčšou mriežkou a kapota spojená tak, že je zakrytá iba časť mriežky, potom je zaručená stála výmena vzduchu. A odsávač pár nie je porušením. Od roku 2019 sú kuchynské digestory zakázané. Ako sa nestať zločincom a čo robiť? *

Usporiadanie výstupu cez okno Toto riešenie môže byť často nerealizovateľné. Pretože zariadenie môže byť umiestnené vo veľkej vzdialenosti od okna. Okrem toho môže ľahko zničiť dizajn kuchyne. Ak je však výstup z okna vybratý, nemôžete okno použiť. Stačí do skla vyrezať vhodný otvor. Alebo vymeňte sklo za odolný plast a vyrežte do neho dieru. Výstup cez stenu na ulicu S príslušným povolením je možné do vonkajšej steny nainštalovať zásuvku. Je pravda, že je zakázané vykonávať túto prácu sami. Pri absencii príslušných schopností je možné, nechtiac, porušiť niektoré požiarne a prevádzkové normy. Ak chcete usporiadať taký otvor, mali by ste sa obrátiť na špecialistu..

Keď sa zaobídete bez kapucne?

Existujú situácie, kedy môžete urobiť bez inštalácie výfukového systému nad kachle. Tu je niekoľko príkladov:

 • Ak prakticky nevaríte jedlo v kuchyni a táto miestnosť sa používa ako jedáleň.
 • Máte výkonný elektrický ventilátor, ktorý odstraňuje pary a pachy z varenia.
 • Práve ste si kúpili najmodernejší elektrický sporák. V procese prevádzky tohto zariadenia pre domácnosť nevzniká oxid uhoľnatý, ktorého uvoľňovanie je vlastné plynovým analógom..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Kompromisné riešenie

Vstavané domáce spotrebiče sa stávajú kompromisným riešením pre malé priestory. Úhľadne zapadá do dizajnu miestnosti a nesústredí sa na obmedzený priestor..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár, ako všetky ostatné domáce spotrebiče, môže byť zabudovaný napríklad do nástennej skrinky, kuchynskej súpravy alebo pracovnej dosky. Toto zariadenie má oproti iným modelom niekoľko výhod:

 1. Kompaktnosť – nezaberie veľa miesta. Úspora miesta je obzvlášť dôležitá pre malé kuchyne..
 2. Nepúta pozornosť – dokonale sa integruje do kuchynského nábytku.
 3. Dostupnosť ďalších funkcií. Napríklad do zásuvky, v ktorej je zabudovaná digestor, môžete uložiť rôzne kuchynské potreby..
 4. Umožňuje vám vytvoriť módny a štýlový dizajn miestnosti, zachovať jej integritu a nevychádzať z celkového interiéru miestnosti..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Jedinou nevýhodou je, že vstavané digestory sú drahšie ako konvenčné klasické závesné modely. Táto nevýhoda je však ľahko odôvodnená jej multifunkčnosťou a estetickým vzhľadom..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody kuchyne bez výfukového systému

Nakoniec, pri rozhodovaní o potrebe nainštalovať tento domáci spotrebič do kuchyne, je potrebné vziať do úvahy výhody a nevýhody, ktoré sú charakteristické pre miestnosť bez digestora.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody toho, že nemáte zariadenie

Klady a zápory digestorov v kuchyni s elektrickým sporákom

Stojí za zváženie, ako to bude vyzerať a aké sú výhody a nevýhody kuchyne, v ktorej nie je nainštalovaná kapucňa. Napriek uisteniam niektorých ľudí je celkom možné žiť bez nej vôbec. Po zvážení všetkých pre a proti môžete pochopiť, či v tomto konkrétnom byte potrebujete digestor nad sporákom..

Tento stav má niekoľko výhod:

 • nedostatok zbytočného mechanického hluku;
 • viac voľného miesta, čo je obzvlášť cenné v malých kuchyniach;
 • dizajn sa stáva lakonickejším, nie je zaťažený ťažkými zariadeniami.

Nezabudnite však na problémy, ktoré môžu v tomto prípade nastať. Je ich o niečo viac:

 • ak majitelia priestorov milujú a často varia vyprážané jedlá, potom sa jeho vôňa rozšíri po celom byte, jesť do nábytku, oblečenia a iných textilných náterov;
 • na vetranie budete musieť neustále otvárať okno – to nemusí byť vždy pohodlné, najmä v zime, a môže to viesť k prievanu, nachladnutiu, smrti kvetov na parapetoch;

  Negatívne vlastnosti odsávača pár v kuchyni s elektrickým sporákom

  všetky povrchy v kuchyni sa nakoniec pokryjú mastným filmom, ktorého sa nedá ľahko zbaviť, a všeobecné čistenie budete musieť vykonávať častejšie;

 • to tiež ovplyvní vzhľad miestnosti – tapeta a dokonca aj strop stratia svoju prezentáciu, opravy bude potrebné vykonať veľmi skoro;
 • ak sa používa plynový sporák, potom oxid uhoľnatý generovaný počas prevádzky nikam nepôjde a môže nepriaznivo ovplyvniť ľudské zdravie.

Z absencie kapucne samozrejme plynie podstatne viac nevýhod ako výhod. Mnoho ľudí žije bez toho celý život a nič hrozné sa im nestane. Ukazuje sa, že v niektorých prípadoch sa môžete bez tohto zariadenia bezpečne zaobísť..

Argumenty pre: Je potrebná extrakcia

Napriek výzvam výrobcov digestorov o ich výhodách je na bežných spotrebiteľoch, aby sa rozhodli pre potrebu kuchynských digestorov na základe praktických skúseností. Na mnohých internetových fórach nájdete recenzie na ľudí, ktorí vo svojich bytoch používajú kukly. V prospech potreby digestora v kuchyni hovoria nasledujúce argumenty:

Odstraňuje silné pachy v kuchyni, ktoré sa šíria do ďalších miestností. Tento problém je obzvlášť výrazný v štúdiových apartmánoch, kde nie sú oddelené oplotené kuchyne..

Nútene zvyšuje výmenu vzduchu pri nedostatočnom objeme privádzaného vzduchu prirodzeným vetraním.

Odsáva častice tuku a sadzí, ktoré sú vo vzduchu a môžu sa usadiť na nábytku, riade a spotrebičoch.

Odstraňuje prebytočnú vlhkosť zo vzduchu, ktorý sa objaví počas varenia.

Ergonómia kuchyne sa zvyšuje: nad digestor je možné zavesiť ďalšiu úložnú skrinku, ktorú nie je možné usporiadať priamo nad elektrický sporák.

Čistí vzduch od produktov spaľovania v kuchyniach s plynovým sporákom

V tomto prípade je však veľmi dôležité správne používať výfukové zariadenie, to znamená, že ho nezapnete súčasne s prevádzkou plynového stĺpca.

Mnoho žien v domácnosti si okrem hlavnej funkcie všimne aj ďalšiu vlastnosť odsávača pár: vstavané žiarovky osvetľujú elektrický sporák, čo uľahčuje proces varenia.

Môžete to urobiť bez kapucne

Jednomyseľne sa používatelia zhodli na tom, že na účinné čistenie vzduchu by sa malo používať odsávacie zariadenie pripojené k prirodzenému ventilačnému kanálu, a nie k cirkulačnému typu, najmä nad sporákmi s plynovým stĺpcom..

Argumenty proti: nie je potrebný odsávač pár

Odporcovia vyjadrujú svoj názor, že potrebu jeho inštalácie kladú výrobcovia digestorov a kuchynského nábytku, ktorých dizajn často zabezpečuje prítomnosť týchto zariadení. Proti povinnej prítomnosti výfukového „dáždnika“ existuje niekoľko argumentov:

 1. Používatelia nevidia hmatateľný rozdiel medzi prítomnosťou a neprítomnosťou tohto zariadenia v kuchyni: každá druhá žena v domácnosti tvrdí, že sa bez neho dobre urobila..
 2. Mnoho ľudí zaznamenáva hluk počas prevádzky odsávača pár, čo spôsobuje určité nepríjemnosti.
 3. Na účinné vetranie malej miestnosti stačí otvoriť okno, po ktorom sa zvýši prievan v prirodzenom vetracom potrubí, takže nie je potrebné inštalovať výfukové zariadenie. Ženy v domácnosti často zastávajú názor: „V Chruščove mám veľmi malú kuchyňu, kde sa digestor jednoducho nehodí, takže sa bez neho zaobídem.“.
 4. Výfukový systém inštalovaný v mestskom byte môže vytvárať prievan z ventilačného hriadeľa kúpeľne a vytvárať problémy s vetraním pre susedov.
 5. Filtračné zariadenie odsávača pár hromadí veľké množstvo nečistôt a mastnoty a takéto prostredie má priaznivý vplyv na vývoj rôznych baktérií. Treba poznamenať, že pri pravidelnej údržbe filtra a lapačov tukov takéto problémy nevznikajú..

Navyše pôvodný kuchynský dizajn často nezaručuje prítomnosť kapucne. V tomto prípade ho majitelia buď úplne opustia, alebo nainštalujú kompaktný obehový model.

Či už nainštalujete odsávač pár alebo nie, je každého osobná vec. Musíte pochopiť, že v každom konkrétnom prípade existujú nuansy, ktoré určujú, či je to potrebné. Výfukový „dáždnik“ je určite užitočný, ak je k dispozícii plynový sporák a veľký objem denného varenia..

Môžete to urobiť bez kapucne

Ako kompromisné riešenie sa môžete rozhodnúť pre vstavané zariadenia – sú kompaktné, neviditeľné na pozadí nábytku a zachovávajú jedinečný štýl miestnosti..

Kompromis

Kompromisnou možnosťou by boli vstavané domáce spotrebiče, ktoré lakonicky zapadnú do celkového interiéru a nebudú sa zameriavať na obmedzený priestor. Odsávač pár, rovnako ako všetky ostatné domáce spotrebiče, môže byť vstavaný napríklad do dosky stola alebo do nástennej skrinky s mikrofónom. Jedinou nevýhodou môže byť, že vstavané modely sú oveľa drahšie ako bežné klasické. To je však ľahko odôvodnené jeho všestrannosťou a krásnym vzhľadom. Urobte informované rozhodnutie o tom, či potrebujete v kuchyni digestor, a potom budete radi, že budete v tejto miestnosti, a taktiež budete radi rozmaznávať svoju rodinu zdravým a chutným jedlom..

Rozloženia

V závislosti od veľkosti, tvaru miestnosti, požadovanej funkčnosti, priestrannosti náhlavnej súpravy si môžete vybrať rôzne možnosti rozloženia.

Žiadne skrinky na jednej strane

S rohovým usporiadaním môžete dosiahnuť trendový dizajn bez toho, aby ste obetovali priestornosť a známe úložisko. Na to stačí uvoľniť iba jednu stranu skriniek..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Lineárne

Ďalšia univerzálna možnosť rozloženia. Ak je miestnosť malá, potom lineárna kuchyňa nebude taká priestranná. V ostatných prípadoch je to dobré riešenie na vytvorenie symetrického nábytkového súboru..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Na bokoch môžete usporiadať vysoké skrinky-skrinky alebo stĺpiky pre vstavané spotrebiče alebo skladovanie potravín.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Dvojradové alebo rovnobežné

V tomto prípade sú podstavce najlepšie kombinované so stĺpmi, vysokými peračníkmi, príborníkmi alebo príborníkmi..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Potom bude k dispozícii ešte viac úložného priestoru ako v konvenčných dvojstupňových náhlavných súpravách..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

S ostrovom

Ostrov môže byť veľmi funkčný: s úložným priestorom pod doskou, so vstavanými spotrebičmi atď..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Ostrov je možné kombinovať s vysokými skrinkami.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Ako organizovať úložisko?

Ak vopred premýšľate o tom, kam budete ukladať riady, korenie a všetko, čo väčšina žien v domácnosti zvykne uchovávať v horných skrinkách, nebudete musieť obetovať pohodlie a funkčnosť pre módny dizajn. Povieme vám, ako môžete nahradiť obvyklý ukladací priestor.

1. Všetky sa hodia do dolných podstavcov

Zamyslite sa nad tým, možno vrchné skrinky vlastne veľmi nepotrebujete. Ako to určiť? Tu je niekoľko znakov:

 1. väčšina políc v hornej časti je prázdna, pretože pre vašu malú rodinu nie je potrebných veľa úložného priestoru. A v dolných podstavcoch nie sú všetky rohy natlačené na vrchol..
 2. nevidíte žiadne problémy v častom ohýbaní sa pre potrebný kuchynský riad.
 3. ste otvorení novým dizajnovým nápadom, radi zmeníte váš obvyklý odkvapkávač na riad na vlastný – zabudovaný do spodnej skrinky.

Ak ste aspoň na jedno z vyššie uvedených tvrdení dali kladnú odpoveď, potom je načase premýšľať o tom, aké oddelenie vezmete na taniere, hrnčeky, kde určíte hrnce, kde bude nové miesto na skladovanie obilnín. Tu je niekoľko možností, ako to všetko zmestiť do spodných skriniek..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Nápady na skladovanie v hrnci

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

2. Skladujte v peračníkoch, skriniach, na policiach

Jedna taká vysoká skrinka môže nahradiť celý horný rad stredne veľkých náhlavných súprav.

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Aj v malej kuchyni môžete vyhradiť priestor na jeden taký vysoký peračník a v niektorých prípadoch je možné umiestniť dokonca dva také moduly..

3. Racionálne využite priestor pod umývadlom

Aj pri hlbokom dreze môžete využiť priestor pod umývadlom. Pomocou háčikov zaveste rukavice a kefy, košíky na tašky, prepravky. Nasledujúca fotografia ukazuje niekoľko nápadov, ako používať túto zónu..

Odsávač pár: odrody, výhody a nevýhody

Aký odsávač pár je vhodný do vašej kuchyne

Pri výbere odsávača pár do kuchyne je dôležité vyhodnotiť jeho technické vlastnosti. Tu musíte vziať do úvahy silu vzduchu prechádzajúceho cez kapotu počas hodiny prevádzky..

Ak máte malú kuchyňu, kde tak často nevaríte, potom je celkom vhodný digestor s kapacitou 150-300 m3 za hodinu. Ak sú v rodine 3-4 ľudia, potom stojí za to sa bližšie pozrieť na výkonnejšiu kapotu s indikátormi od 400 do 500 m3 za hodinu..

Za zváženie stojí aj frekvencia výmeny vzduchu, čo znamená pomer objemu kuchyne s vyčisteným vzduchom do hodiny. Bude to normálne, ak sa vzduch do hodiny obnoví 6 až 12 krát.

Napríklad s kuchyňou s objemom 25 metrov kubických (plocha 10 štvorcov a výška 2,5 metra) môžete vzduch 6krát obnoviť pomocou odsávača pár s objemom 150 m3 za hodinu..

Teraz musíte zistiť veľkosť odsávača pár a potrebnú vzdialenosť od kachlí. Optimálna veľkosť digestora bude rovnaká ako veľkosť dlaždíc, čo znamená, že veľkosť digestora 50 na 60 cm bude malá, pretože šírka varnej dosky je v priemere 60-90 centimetrov.

Napriek prievanu vzduchu a veľkosti potrubia je preto nepravdepodobné, že s tak malou kapucňou dosiahnete požadovaný efekt. Ak chcete vyčistiť vzduch čo najviac, potom pri šírke dosky 90 centimetrov by mala byť šírka digestora najmenej 120 cm..

Pokiaľ ide o inštalačnú výšku, vzdialenosť od odsávača pár k varnej doske by nemala byť menšia ako 65 cm, čo pomôže zabrániť prehriatiu zariadenia a vzniku horľavej situácie..

Najlepší odsávač pár

Najlepší odsávač pár

Všetky škodlivé nečistoty sú odstránené vzduchovým potrubím, s dobrým ťahom sa zaobídete bez filtra, ale v prípade spätného zdvihu sa všetky nečistoty vrátia do okolitej atmosféry..

technické údaje

 • Na filtre sa používa tuk a drevené uhlie.
 • Štandardné parametre prípadu.

klady

 • Pri recirkulácii prúdi čistý vzduch späť.
 • Efektivita práce sa výrazne zvyšuje.
 • Náhradné diely je možné ľahko kúpiť.
 • Jednoduchý prístup k potrebným prvkom.

Najlepší odsávač pár

Mínusy

 • Pravidelná výmena uhlíkových filtrov.
 • Prvky tuku sa vyčistia a opláchnu, keď sa znečistia..

Najlepšia recirkulačná digestor

Najlepšia recirkulačná digestor

Recirkulácia znamená, že nasávaný vzduch po vyčistení filtračným systémom prúdi späť do miestnosti. Takéto jednotky nemajú vzduchové potrubie..

technické údaje

 • Dvojstupňový filtračný systém.
 • Kompaktný dizajn.

klady

 • Pohybom rovnakého vzduchu v miestnosti sa zahreje.
 • Jednoduchosť inštalácie.
 • Nevyžaduje sa žiadne potrubie.
 • Úspora miesta.

Najlepšia recirkulačná digestor

Mínusy

 • Vyžaduje sa častá výmena filtračných prvkov.
 • Nízka účinnosť, vzduch je čistý iba z 80 percent.
 • Na konci práce v kuchyni sa odporúča vypnúť jednotku a vetrať miestnosť oknom, aby sa obnovil teplotný režim..
 • Pri recirkulácii je výkon menší ako v prietokovom systéme.
 • Nie je možné nainštalovať na plynový sporák.

Najlepší odsávač pár s ventilátorom

Najlepší odsávač pár s ventilátorom

Používa sa vtedy, keď vo ventilačnom hriadeli nie je dostatočný prievan. Pomerne primitívne zariadenie, ktoré sa ľahko používa, stačí stlačiť jedno tlačidlo.

technické údaje

 • Ventilátory sú rozdelené na: axiálne, radiálne, diametrálne.
 • Kompaktné rozmery.
 • Spätný ventil.
 • Bezpečnosť použitia.
 • Štandardná biela farba.

klady

 • Vysoká účinnosť za nízke náklady.
 • Dlhá životnosť.
 • Chráni pred škodlivým hmyzom.
 • Ventilátor je schopný vysať vlákna.
 • Nezaberie veľa miesta.
 • Nízke náklady.
 • Jednoduché ovládanie.
 • Jednoduchosť použitia.

Najlepší odsávač pár s ventilátorom

Mínusy

 • Hlasitosť práce.
 • Nízka účinnosť, priamo zo sporáka sa nečistoty nedostanú do výfukového otvoru, kde je umiestnený ventilátor.

Najlepší odsávač pár s mikrovlnkou

Najlepší odsávač pár s mikrovlnkou

Inštaluje sa nad sporák a vykonáva niekoľko funkcií naraz.

technické údaje

 • Veľká sila.
 • Veľké rozmery.

klady

 • Multifunkčnosť.
 • Nie je potrebné kupovať ďalšie vybavenie, dva v jednom.
 • Jednoduchosť použitia.
 • Úspora miesta.

Najlepší odsávač pár s mikrovlnkou

Mínusy

 • V prípade poruchy akéhokoľvek prvku prejdú obe zariadenia do nefunkčného stavu.
 • Pri použití mikrovlnnej rúry nebude ventilačný systém fungovať na plný výkon.
 • Len málokedy sa dá nájsť na ruských pultoch, takéto exempláre chutia viac Američanom.
 • Vysoká cenovka.

Najlepšia kapota s automatickým štartovaním

Najlepšia kapota s automatickým štartovaním

Spotrebič sa automaticky zapne v závislosti od intenzity varenia. Po vyčistení sa systém sám vypne. Nenahraditeľná možnosť v kuchyni zábudlivých ľudí.

technické údaje

 • Prítomnosť senzora, ktorý zachytáva obsah vzduchu.
 • Niekoľko úrovní citlivosti systému.

klady

 • Nie je potrebné ovládať činnosť zariadenia, automatizácia bola vynájdená pre pohodlie spotrebiteľa.
 • Samoregulačný výkon.
 • Neodvádza pozornosť od procesu varenia.

Najlepšia kapota s automatickým štartovaním

Mínusy

 • Vysoké náklady na výrobok. Podobné modely bez senzorov sú oveľa lacnejšie..

Nápady na interiérový dizajn

Kapucňa v interiéri kuchyne bude harmonickým doplnkom dizajnu, ak vyberiete správny model.

V kuchyni v štýle krajiny alebo Provence sa ústredným prvkom stane veľká kapucňa s vyrezávaným okrajom. Aby bol ešte viditeľnejší, zvoľte možnosť kontrastnej farby.

Klenutá kapucňa so zlatými ozdobami harmonicky ladí s klasickým interiérom. Alternatívnou myšlienkou pre klasický štýl je akákoľvek kapucňa skrytá za drevenými stranami pod fasádami.

drevené kuchynské fronty

Na fotografii je priestranná kuchyňa s oceľovými spotrebičmi

bronzová kapucňa

dekor kuchynského digestora

Pri zdobení modernej kuchyne v secesnom štýle dávajte pozor na naklonené sklenené možnosti alebo moderné ostrovné modely.

Smer high-tech je vhodný aj pre dizajnérsku šikmú kapotu z tvrdeného skla alebo kapucňu s oceľovou klenbou.

minimalistická kuchyňa

Fotografia zobrazuje interiér v štýle minimalizmu

kuchyňa s ostrovom

drevená kuchynská linka

V závislosti od prostredia sa do podkrovia kupujú oceľové alebo čierne kukly. Tvar je vhodný pre kupolovitý, valcovitý, obdĺžnikový.

kuchyňa v zrube

Príklady malých kuchýň

Hlavnou úlohou v kompaktnej kuchyni je ušetriť miesto. Tomuto parametru musí zodpovedať aj digestor. Najstručnejšie modely sú vstavané alebo ploché. Navyše, ak cirkulujú, nebudete musieť umiestňovať objemné potrubie..

Napriek všetkým svojim prednostiam nie sú vstavané alebo podskriňové modely najekonomickejšie. Existujú neviditeľnejšie, ale nie menej účinné technológie.

Zapustený strop rieši problém s úsporou miesta v skriniach. Ak kapotu umiestnite do napínacieho alebo sklopného rámu, môže to vôbec zostať bez povšimnutia – zvonku bude viditeľný iba ozdobný gril.

V súkromnom dome je možné do steny umiestniť vetracie zariadenie. Zostáva takmer neviditeľný a odvádza vynikajúcu prácu vo svojich funkciách..

Keď je neskoro na zmeny projektu alebo dokončenie, pomôže inštalácia modelu zabudovaného do dosky. Odsávač pár sa nachádza v bezprostrednej blízkosti varného priestoru a efektívne nasáva znečistený vzduch. A je oveľa jednoduchšie priblížiť sa k jeho vyčisteniu od tuku alebo k výmene filtrov..

kuchyňa s otvorenými policami

skrinka nad kapotou

skrytá kapucňa

Video rada: ako si vybrať správnu digestor do kuchyne

Tipy na obsluhu odsávačov pár

Niekedy sa stáva, že majitelia domov kúpili kapucňu, nainštalovali ju, a potom pobyt v kuchyni začal prinášať vážne nepohodlie..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Podobný problém je spojený s digestormi, ktorých prevádzka je sprevádzaná obrovskými hlukovými vlnami, čo znemožňuje pokračovať v konverzácii v miestnosti bez zvýšenia hlasu..

Hladina hluku zariadenia sa preto stáva jedným z určujúcich faktorov úspešnej voľby..

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Vynikajúce tiché kuchynské digestory fungujú nepostrehnuteľne bez toho, aby spôsobovali ďalšie problémy obyvateľom a hosťom bytu. Osoba, ktorá sa prvýkrát stretla s potrebou výberu prvkov vybavenia domácnosti, nevie, ktoré digestory do kuchyne sú lepšie.

(+90 fotografií) Odsávače pár: typy a výhody 90 fotografií

Všeobecné odporúčania

Veľa závisí od toho, aké zariadenie ste si kúpili. Ak chcete, aby bola technika krásna a funkčná, zvážte nasledujúce body:

 • Zmerajte varnú dosku. Pre malé stačí 50 cm a pre stredné zvážte modely od 60 cm.
 • Rozhodnite sa, ktorú konfiguráciu uprednostňujete – vloženú alebo nie. Pred kúpou odporúčame prečítať si o typoch odsávačov pár;
 • Zvážte umiestnenie skríň;
 • Ak je model so vzduchovým potrubím, budete musieť vyriešiť problém s krabicou – miestnosť pravdepodobne nebude zdobiť široká rúrka;
 • Odsávač pár zaveste vo výške najmenej 50 cm od sporáka, aby nedošlo k prehriatiu.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel pomôže vyhnúť sa nepríjemnostiam a zaistiť stabilnú prevádzku zariadenia. Teraz prejdeme k najzaujímavejšej veci – prezeraniu fotografií s úspešnými príkladmi šikmých výfukových panelov v interiéri kuchyne.