Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti, pravidlá inštalácie

Stojí za to dať tepelné hlavy na vykurovacie radiátory

Nákup a inštalácia zariadenia sa ospravedlňuje v podmienkach vykurovania malých miestností. V prípade správneho použitia v byte alebo garáži poskytuje zariadenie najlepšie úspory. Pre priestory väčšej plochy, kde pracuje niekoľko radiátorov, je nákup samostatných tepelných hlavíc nepraktický. Je výnosnejšie ich zostaviť do jedného okruhu inštaláciou spoločného nástenného termostatu.

Inštalácia na liatinové vykurovacie radiátory starého modelu sa tiež neospravedlňuje. Na rozdiel od bimetalových alebo hliníkových náprotivkov sa takýmto batériám dlhšie zahrieva a ochladzuje a lepšie akumulujú teplo. V dôsledku zvýšenej zotrvačnosti sa tepelná hlava stáva menej účinnou.

Prehľadné informácie

Termostatické hlavice rôznych spoločností s rozsahom prevádzkových teplôt od 0 do 40 stupňov nad nulou umožňujú nastaviť teplotu v miestnosti v rozmedzí od 6 do 28 stupňov. Medzi nimi sú nasledujúce zariadenia:

 • Danfoss living eco, elektronický programovateľný model.
 • Danfoss RA 2994, mechanický typ, vybavený plynovým mechom.
 • Danfoss RAW-K mechanický, líši sa tým, že mech nie je naplnený plynom, ale kvapalinou a je určený pre oceľové doskové radiátory.
 • HERZ H 1 7260 98, mechanický typ, mech je naplnený kvapalinou, zariadenie tejto spoločnosti bude stáť o niečo menej.
 • Oventrop „Uni XH“ a „Uni CH“ s tekutým vlnovcom, mechanicky upravené.

Princíp činnosti termostatickej hlavice

 • Hlavným senzorom je vlnovec, v ktorom je kvapalina alebo plyn pod určitým tlakom. Nastavovacia pružina je zodpovedná za vyváženie zariadenia, ktoré stláča mech, keď nastavíme potrebnú teplotu otáčaním otočného gombíka.

  So zvyšujúcou sa teplotou sa objem vlnovca zvyšuje (hlavne v dôsledku expanzie plynu alebo čiastočného odparovania pracovnej tekutiny).

 • Zvýšenie objemu vlnovca spôsobí uvoľnenie pružiny držiacej stonku a ventil postupne uzatvára medzeru v potrubí..
 • Toto pokračuje, kým sa vo vnútri zariadenia nestanoví rovnováha, alebo kým sa ventil chladiča pod tepelnou hlavou úplne nezatvorí, t.j. stonka sa nepohne do najnižšej polohy.

Rozšírené modely fungujú podobným spôsobom. Jediným rozdielom je, že na zmeny teploty reagujú buď špeciálne programovateľné zariadenia (systémy klimatizácie), alebo diaľkové senzory (kvapalinové, plynové alebo elektronické). Až potom informácie prejdú na mechanizmus tepelného ventilu a aktivujú driek.

Vlastnosti štruktúry tepelnej hlavy

Najpopulárnejšia tepelná hlava sa skladá z telesa, vlnovca, uzamykacieho prvku, posúvača, drieku (uzamykacieho kužeľa), vratnej pružiny, tesnenia a spojovacích prvkov.

Množstvo chladiacej kvapaliny prechádzajúcej do chladiča je riadené ventilovým zariadením. Väčšina výrobkov je doplnená týmto prvkom..

Plastové telo je vyrobené lisovaním za tepla. Môže byť buď priehľadný alebo farebný – od bielej po čiernu. Vlnovce sú vyrobené z mosadze alebo pozinkovanej ocele. Vo väčšine modelov je puzdro hlavy chladiča a termostatický ventil kompatibilné.

Takúto vlnovcovú výplň ako plynový kondenzát má najväčšiu reakčnú rýchlosť na teplotné výkyvy..

Konštrukcia tepelnej hlavy

Dve pružiny z nehrdzavejúcej ocele pomáhajú otvárať a zatvárať stonku. Jeden z nich vracia driek do pôvodnej polohy po zatvorení ventilu a druhý po jeho otvorení.

Úplne hore je na tele uzamykací prvok. Je potrebné opraviť nastavenia. Ak sa nastavenia dlhší čas nezmenili alebo sú pohyblivé prvky zariadenia neaktívne, môžu sa držať.

Na boj proti tomuto javu odborníci odporúčajú demontovať tepelné hlavy z ventilov hneď po skončení vykurovacej sezóny. Keď je termostatický ventil navrhnutý na tlak 4 atm, pravdepodobnosť prilepenia sa výrazne zníži..

Existuje niečo ako „gestéza“ hlavy. Čím je zariadenie menšie, tým rýchlejšie reaguje na zmeny teploty..

Charakteristika termoventilov

Na preskúmanie uvediem niekoľko základných technických charakteristík termostatických ventilov:

 1. Maximálny pracovný tlak – 1,0 MPa.
 2. Tlakové skúšky pred uvedením do prevádzky – 1,5 MPa.
 3. Maximálna prevádzková teplota – +110 ° C..
 4. Maximálna prípustná teplota okolia – +50 ° C..
 5. Kapacita ventilu – od 1,6 do 2,5 m³ / h.
 6. Rozsah regulácie teploty – + 20 … + 60 ° C..
 7. Čas odozvy – 25 min.
 8. MTBF s manuálnym ovládaním – 8 000 cyklov.

  Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Z akých materiálov sú vyrobené

Na výrobu telesa termostatického ventilu sa používajú kovy odolné voči korózii:

 • Mosadz.
 • Bronz.
 • Nehrdzavejúca oceľ.

Výhody moderných termostatov

Modely termostatov, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú, sa nielen pohodlne používajú, ale majú aj estetický vzhľad vhodný do interiéru takmer každej miestnosti..

Treba poznamenať, že inštalácia týchto zariadení nie je náročná nielen v nových vykurovacích systémoch, ale ani v existujúcich. Okrem toho majú podľa odborníkov pomerne dlhú životnosť, počas ktorej sa prakticky nevyžaduje preventívna a technická údržba. Po inštalácii termostatov nie je potrebné regulovať teplotný režim otváraním okien alebo dverí.

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti, pravidlá inštalácie

Termostat pre radiátor

Teplotný rozsah pre normálnu prevádzku tohto zariadenia je 5-27 ° C, požadovaný režim teploty si môžete zvoliť sami a bude sa udržiavať v miestnosti s presnosťou 1 ° C. Termostat nainštalovaný na radiátore vám navyše umožňuje zabrániť nadmernému zahrievaniu vzduchu v miestnosti priamym slnečným žiarením, elektrickými spotrebičmi alebo veľkým počtom ľudí..

Termostaty sú schopné nielen vytvárať tepelný komfort v miestnosti, ale tiež zabezpečiť rovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny v celom vykurovacom systéme. V prípade, že je zariadenie nainštalované na kotle, úplne všetky radiátory budú mať rovnakú teplotu, dokonca aj tie, ktoré sú od neho v maximálnej vzdialenosti..

Stojí za zmienku, že pri inštalácii termostatu je najlepšie začať s miestnosťami, v ktorých sú pozorované ostré teplotné výkyvy, napríklad v kuchyni, miestnostiach na slnečnej strane alebo v obývacej izbe, v ktorej môže veľký počet ľudí zhromaždiť súčasne..

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti, pravidlá inštalácie

V autonómnych vykurovacích systémoch sa často používajú termostaty, pretože keď sú nainštalované, náklady na palivo sa znížia o 25%. To zase znižuje množstvo nebezpečného odpadu, ktorý vzniká v dôsledku jeho spaľovania, a znižuje náklady na vykurovanie..

Výhody použitia termostatov vo vykurovacom systéme sú dosť významné, ich osobitnú účinnosť je možné zaznamenať v súkromných domoch a chatách, pretože v tomto prípade sa inštalácia týchto zariadení vypláca kvôli úspore paliva doslova za rok.

Inštaláciu termostatov v súkromných domoch by ste mali začať z horných poschodí, pretože medzi teplotou v dolných poschodiach a teplotou v horných miestnostiach je zvyčajne značný rozdiel..

Vysokú ekonomickú účinnosť môžu poskytnúť panelové radiátory, ktoré majú značnú reakčnú rýchlosť na otváranie a zatváranie ventilov termostatu..

Pri výbere termostatu by ste mali venovať pozornosť prítomnosti osvedčenia o kvalite a zhode, vysokokvalitné zariadenia vždy majú tieto dokumenty. Životnosť takýchto výrobkov dosahuje 20 rokov.

Termostatické súpravy: cena je zodpovedná za kvalitu

Presne povedané, termostatická súprava je zariadenie, ktoré obsahuje: valec, ventil, termostat s reguláciou teploty, otáčanie, ktoré ručne nastavuje tepelný režim miestnosti. Potom ho zariadenie automaticky podporuje.

Súprava môže navyše obsahovať:

 • Zástrčky chladiča.
 • Američanky za pripojenie batérie;
 • Montážne konzoly.

Prevádzka termostatu vám umožňuje udržiavať teplotu na príjemnej úrovni pre ľudí. Cez deň – 20 – 23 stupňov, v noci – 18.

Jedným z alternatívnych zariadení na meranie teploty je termočlánok (GOST R 8.585-2001). Princíp činnosti termočlánku je činnosť odlišných vodičov, ktoré sú navzájom v kontakte v jednom alebo viacerých bodoch. Keď dôjde k zahriatiu, vytvorí sa určité napätie.

Záruka, certifikácia, kvalita tepelných hlavíc chladičov

Európski výrobcovia tepelných hlavíc pre vykurovacie radiátory bez ohľadu na ich popularitu v Rusku prechádzajú najprísnejšou európskou kontrolou kvality a certifikáciou. Záruka na tovar (európski výrobcovia) je poskytovaná od 1 roka do 10 rokov, v závislosti od konkrétnej spoločnosti. Aj po uplynutí záručnej doby budete pokojne dlhé roky používať tepelné hlavice radiátorov európskej výroby.

Charakteristiky dielu

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor musí byť inštalovaná iba v jednorúrkových systémoch s obtokom. Keď sa ventil spustí, prietok chladiacej kvapaliny sa úplne vypne, zariadenie necirkuluje vo vykurovacích okruhoch. Riešenie problému spočíva v obtokovej trubici, po priereze ktorej sa bude chladiaca kvapalina pohybovať.

Preto je v časti potrubia na prívod chladiacej kvapaliny vyrezaný ventil do chladiča, potom je naskrutkovaná tepelná hlava pre chladič. Smer pohybu ovládača musí byť kolmý na prúd tekutiny.

Pohľady a konfigurácia

Odborníci zistili nasledujúce variácie termostatu vykurovacieho systému:

 • Jednorúrkové systémy sú pomerne zriedkavé, úspešne ich vyrába moderná spoločnosť Danfoss. Populárne sú RA-G, RTD-G.
 • Väčšina termostatických hlavíc pre vykurovacie systémy sú dvojrúrkové – mnoho spoločností má objem výroby až 97%.

Majstri dokážu rozlíšiť vizuálne hlavy pre systém 2 rúrok podľa veľkosti nastavovacej čiapky a farby:

 • Jednotrubkové obvody majú veľké zariadenia v šedej alebo bielej farbe.
 • Uzávery s malým priemerom sú umiestnené na hlavách 2-rúrkových systémov s vysokým tlakom a nízkym prietokom.

Ako nastaviť tepelnú hlavu na vykurovacom radiátore

Po inštalácii tepelnej hlavy na batériu vykonajte počiatočné nastavenie. Za týmto účelom zapnite kúrenie, zatvorte miestnosť a pripravte teplomer. Potom:

 • regulátor je otočený, kým nie je k dispozícii plná schopnosť bežkovania;
 • čakanie na zahriatie miestnosti o niekoľko stupňov – od 5 a vyššie;
 • zatvorte prívodný ventil, kým sa neobnoví počiatočná hodnota;
 • postupne otvárajte ventil, kým sa vykurovací radiátor nezohreje.

Niektoré zariadenia majú od výrobcu svoje vlastné algoritmy prispôsobenia.

Klasifikácia a princíp činnosti

Okrem ventilu je tepelná hlava pre vykurovací radiátor úplne zbytočná, pretože v jeho vnútri je snímač, ktorý je vyvolaný zmenou teploty v miestnosti. Komora s vlnovcom obsahuje pevnú, kvapalnú alebo plynnú látku, ktorá mení objem.

Komora je spojená s driekom, ktorý buď úplne zatvorí termostatický ventil, alebo ho otvorí na regulovanú úroveň. Toto je hlavný rozdiel medzi tepelným ventilom a regulačným ventilom, ktoré je možné použiť na mierne zníženie / doplnenie prietoku chladiacej kvapaliny vo vnútri vykurovacieho registra..

Pozor! Tepelnú hlavu pre vykurovací radiátor s ventilom je možné nainštalovať iba do obtokových systémov jednorúrkových systémov. Keď sa ventil spustí, prietok sa úplne vypne, a preto sa cirkulácia vo vykurovacích okruhoch zastaví. Obtoková obtoková trubica úplne rieši problém.

Do prívodného potrubia chladiva k vykurovaciemu radiátoru sa teda najskôr vyreže ventil, na ktorý je kolmo na prúd tekutiny naskrutkovaná tepelná hlava. Existuje niekoľko úprav tepelnej hlavy:

 • pre jednorúrkové systémy-vyrába obmedzený počet spoločností, napríklad modely RA-G, RTD-G od spoločnosti Danfoss;
 • pre dvojrúrkové systémy – v každom obchode je 97% sortimentu hláv tohto druhu.

2-trubkové hlavy môžete vizuálne rozlíšiť podľa veľkosti nastavovacej čiapky a farby. Zariadenia pre jednorúrkové vykurovacie okruhy sú väčšie, majú sivú, bielu farbu. Červené hlavice malého priemeru vhodné na hlavy pre vysokotlakové a nízkotlakové 2-rúrkové systémy.

Šípky na tele označujú smer toku vykurovacieho média; inštalácia proti šípke je zakázaná. Pri výbere je preto potrebné vziať do úvahy, či horúca voda prúdi zospodu alebo zhora do batérií rôznych miestností bytu..

Princíp činnosti tepelnej hlavy pre vykurovací radiátor je veľmi jednoduchý:

 • používateľ nastaví požadovanú hodnotu teploty vzduchu v miestnosti, pre ktorú je na zariadení stupnica s rozdeleniami (napríklad 21 stupňov zvyčajne zodpovedá hodnote 3);

Nastavenie mierky tepelnej hlavy

 • keď teplota stúpne o 1 stupeň, látka vo vnútri mechovej komory sa zahreje, zvýši objem, zatlačte na driek ventilu;

Prevádzka tepelnej hlavy v systéme bez bypassu

 • prívod teplej vody do batérie bude úplne vypnutý, obeh vo vykurovacích okruhoch však zostane cez obtok;

Štrukturálne rozdiely medzi jednorúrkovými a dvojrúrkovými systémami

 • nefunkčný register povedie k zníženiu teploty, zníži sa objem látky v mechu, tlak na drieku zmizne, ventil sa otvorí.

V tomto prípade je technológia regulácie teplotného režimu miestnosti účinná iba pre radiátory s minimálnou zotrvačnosťou..

Bimetalové, hliníkové a oceľové batérie sa ochladzujú / zahrievajú rýchlejšie, preto sú optimálne pre automatické úpravy pomocou tepelných hláv.

Liatinové radiátory sa dlho zohrievajú, akumulujú teplo, dlhšie chladnú, takže účinnosť úprav tepelnými hlavicami klesá.

Tipy pred začatím inštalácie

Okrem toho vám chceme dať niekoľko užitočných rád pred inštaláciou zariadenia:

 1. Nezabudnite si prečítať pokyny od výrobcu, pretože inštalácia a konfigurácia každého zariadenia môže mať svoje vlastné charakteristiky, bez toho, aby ste vedeli, ktoré zariadenie môžete pokaziť.
 2. Všetky spoje dobre utesnite, matice príliš neutiahnite, aby ste nepoškodili diely.
 3. Pozrite sa, v akom smere ukazujú šípky na telese termostatu – budú zodpovedať smeru prúdenia chladiacej kvapaliny v systéme.
 4. Ak bude inštalácia prebiehať s jednorúrkovým vykurovacím systémom, nezabudnite zabezpečiť obtoky, inak váš termostat zrazí všetku svoju prácu.
 5. Vyberte miesto na inštaláciu termostatu tak, aby nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu a neboli v blízkosti iné zdroje tepla, napríklad domáce spotrebiče. To umožní nástrojom pracovať presnejšie. Koncepty sú pre nich tiež kontraindikované.
 6. V najchladnejších miestnostiach sa rozhodnite pre elektronické zariadenia, pretože sú citlivejšie..

Pravidlá sú pomerne jednoduché, ale napriek tomu sú veľmi účinné a pomôžu vám ušetriť na kúrení, čím nielen náklady na samotné regulátory, ale aj ich zvýšenie v priebehu času.

Možnosti inštalácie a odporúčania

Aby mala tepelná hlava pre vykurovací radiátor maximálnu účinnosť regulácie mikroklímy v miestnostiach, musí byť správne nainštalovaná. Hlavné chyby domácich remeselníkov sú tradične:

 • zvislé umiestnenie na ventile – aby zariadenie nevytŕčalo do strany, nerušilo chôdzu v blízkosti batérie, mokré čistenie, je namontované zvisle, pričom vlnovec je ohrievaný prúdom tepla stúpajúcim z ventilu, hlava by mala byť umiestnená horizontálne smerom von;

Nesprávna inštalácia tepelnej hlavy na ventile chladiča

 • inštalácia do výklenkov – v uzavretých priestoroch sa znižuje prúdenie, teplo sa hromadí za závesmi, pod okennými parapetmi, teplota spúšťania hlavy sa neodráža správne;

Inštalácia termostatu za závesy vedie k nesprávnemu určeniu teploty

 • inštalácia v dolných prievanoch na parapete – mech je intenzívne chladený ťahom z okna, vetracie otvory, prestáva fungovať.

Uvažuje sa o optimálnom nastavení tepelnej hlavy pre vykurovací radiátor pomocou externého senzora umiestneného na stenách. Priemysel vyrába hlavy s rúrkami do 2 m, čo vám umožňuje normálne odstrániť snímač z ohrievača a prievan z okna.

Pravidlá pre inštaláciu regulačného ventilu

Ako je uvedené vyššie, najväčšia účinnosť sa dosiahne, keď je tepelný kohútik nainštalovaný vodorovne na radiátor..

Tepelná hlava je inštalovaná podľa špeciálnych pravidiel, podľa ktorých je úprava potrebná iba pre výkonné radiátory. Nevybavujte preto týmto zariadením všetky batérie v obytnej zóne. Najväčšiu účinnosť je možné dosiahnuť inštaláciou termostatu na najsilnejší vykurovací článok zo všetkých dostupných v miestnosti..

Neodporúča sa inštalovať faucet s tepelnou hlavou pre radiátor na liatinové radiátory, nedáva to požadovaný účinok. Dôvodom je inertnosť liatinových batérií, v dôsledku čoho dochádza k veľkému oneskoreniu nastavenia. Inštalácia tepelnej hlavy v tomto prípade preto nedáva zmysel..

Princíp činnosti tepelnej hlavy vykurovacieho radiátora

Najlepšou možnosťou je nainštalovať ventil na prívodné potrubie počas pripojenia batérie k systému. V opačnom prípade je potrebné zariadenie vložiť do hotového systému. Za týmto účelom sa jednotlivé prvky vykurovacieho okruhu demontujú a potrubia sa odrežú, pričom sa predtým uzavrie kohútik. Je dosť problematické vyrobiť vložku do kovových rúrok, takže si musíte preštudovať návod, ako nainštalovať tepelnú hlavu na vykurovací radiátor.

Po dokončení inštalácie termostatu je potrebné opraviť tepelnú hlavu. Tento proces nie je obzvlášť náročný a je nasledujúci:

 • Na tele oboch prvkov sú zodpovedajúce značky, ktoré musia byť zarovnané.
 • Na upevnenie tepelnej hlavy musíte zariadenie mierne stlačiť.
 • Tupé kliknutie indikuje správnu polohu a inštaláciu na svojom mieste.

Inštalácia termostatov odolných voči vandalom je náročnejšia. V tomto prípade na vyriešenie problému s inštaláciou tepelnej hlavy na chladič potrebujete šesťhranný kľúč 2 mm.

Princíp činnosti tepelnej hlavy vykurovacieho radiátora

Práca pokračuje v nasledujúcom poradí:

 • Pomocou hmoždiniek je na stenu pripevnená doska.
 • Telo zariadenia je pripevnené k doske.
 • Kapilárna trubica je pripevnená k stene pomocou svoriek.
 • Nainštalujte ventil s tepelnou hlavou pre radiátory, zarovnajte značky a zatlačte na hlavné telo.
 • Utiahnite upevňovaciu skrutku šesťhranným kľúčom.

Voľba optimálnej verzie termostatickej hlavice pre radiátor nie je obzvlášť náročná. Hlavnou podmienkou je, že možnosť musí zodpovedať vykurovaciemu systému bez ohľadu na to, či je vo fáze návrhu alebo je už zostavený. Okrem toho by ste mali vziať do úvahy vlastnosti inštalácie každého typu termostatov. Podľa odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami umožňujú programovateľné zariadenia získať maximálne výhody a úspory..

Ako správne nainštalovať uzatváracie ventily?

Ak už bolo zariadenie vybrané a zakúpené, ďalším krokom je zistiť, ako nainštalovať tepelnú hlavu na chladič. Prirodzene, v prvom rade si musíte vybrať miesto, kde bude zariadenie umiestnené..

Ako miesto na inštaláciu je často vybraná samotná batéria, ktorá nie je zakrytá závesmi, panelmi a inými ozdobnými zariadeniami. Prítomnosť rušenia je veľmi dôležitým faktorom, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť správnosť údajov..

Okrem toho môže byť teplotný režim zariadenia ovplyvnený:

 • Slnečné lúče;
 • prievan;
 • v blízkosti inštalovaná klimatická technológia.

Existuje aj iná možnosť umiestnenia zariadenia – oblasť v horizontálnej časti systému umiestnená pred samotnou batériou.

Ak je vykurovací systém dvojrúrkový, trochu ustúpiaci od batérie, musíte nainštalovať obtok. V dvojrúrkovom zariadení sa inštalácia vykonáva priamo na hornom prietokovom potrubí.

Základné kroky inštalácie:

 • Všetka chladiaca kvapalina je vypustená.
 • Na jednorúrkovom zariadení je namontovaný obtok, v opačnom prípade sa stupeň vynechá.
 • Tepelná hlava je inštalovaná do závitového otvoru v batériách.
 • Niť je obalená páskou FUM, aby sa zlepšila tesnosť.
 • Zariadenie sa inštaluje. Je dôležité správne umiestniť zariadenie podľa smerových šípok na tele, ktoré musia byť v rovnakom smere s prúdom vody, inak môže termostatický ventil pre vykurovací radiátor zlyhať alebo jednoducho stratiť svoje prevádzkové vlastnosti..

Regulácia batérie pomocou termostatu

Aby zaistili neustálu údržbu nastavenej teploty v miestnosti, používajú termostaty na radiátory (termostaty). Tieto zariadenia majú aj iné názvy – termostatický ventil, termostatický ventil atď. Existuje mnoho mien, ale všetky sa týkajú jedného produktu..

Termoventil a termoventil sú spodnej časti zariadenia a termohlavica a termočlánok sú vrchnou časťou. Väčšina týchto produktov funguje bez napájania. Výnimkou sú modely s digitálnym displejom, v ktorých sú batérie umiestnené v termostatickej hlavici. Často ich nie je potrebné meniť, pretože súčasná spotreba je zanedbateľná..

Termostat radiátora sa skladá z niekoľkých komponentov:

 • termostatický ventil, ktorý sa nazýva „teleso“, „termoventil“, „tepelný ventil“;
 • termostatická hlavica alebo „termostatický prvok“, „termoelement“, „tepelná hlavica“.

Telo (ventil) je vyrobené z kovu, zvyčajne z bronzu alebo mosadze. Navonok jeho dizajn pripomína ručný ventil. Mnoho výrobcov robí dno

radiátorový termostat zjednotený. To znamená, že na jeden kryt je možné namontovať rôzne typy hláv bez ohľadu na ich výrobcu..

Na tepelný ventil je teda možné nainštalovať tepelný prvok s rôznym ovládaním – manuálnym, mechanickým alebo automatickým, čo je veľmi výhodné. Ak existuje túžba zmeniť spôsob nastavenia, nie je potrebné kupovať celé zariadenie, stačí nainštalovať iný termostatický prvok.

Automatické regulátory sa líšia v princípe ovplyvnenia uzamykacieho mechanizmu. V ručnom zariadení sa jeho poloha zmení otočením rukoväte. Pokiaľ ide o automatické modely, spravidla majú sifón, ktorý vyvíja tlak

pružinový mechanizmus. V elektronických produktoch riadi pracovný tok procesor..

Vlnovec je hlavným prvkom termočlánku (tepelnej hlavy). Vyzerá to ako malý zapečatený valec s kvapalinou alebo plynom vo vnútri. Obe tieto látky majú spoločnú vlastnosť – ich objem závisí od teploty. Po zahriatí plyn a kvapalina začnú výrazne zvyšovať objem a tým roztiahnu valec.

Vlnovec, keď je na pružinu vyvíjaný tlak, blokuje tok chladiacej kvapaliny. Keď sa objem pracovného média pri chladnutí zmenšuje, pružina stúpa a tým sa zvyšuje prietok tekutiny a chladič sa opäť zahrieva. Vďaka použitiu takéhoto zariadenia je v závislosti od jeho kalibrácie možné nastavenú teplotu udržiavať s vysokou presnosťou – až do jedného stupňa.

Pred použitím radiátora sa každý, kto sa rozhodne preň kúpiť termostat, musí rozhodnúť, akú reguláciu teploty by mal mať:

 • Manuálny;
 • auto;
 • so vstavaným alebo diaľkovým senzorom.

Typy tepelných hláv a ich fungovanie

Tepelné hlavy patria k uzatváracím a regulačným ventilom.

Existujú tri typy termostatických hlavíc:

 • Manuálny;
 • mechanický;
 • elektronický.

Funkcie sú rovnaké, ale metódy implementácie sú rôzne. V závislosti od posledného parametra majú rôzne možnosti..

Čo sú to ručné tepelné hlavy?

Pokiaľ ide o dizajn, termostatické hlavice duplikujú štandardný kohútik. Otáčaním regulátora môžete nastaviť objem chladiacej kvapaliny prepravovanej potrubím.

Nastavenie tepelnej hlavy

Nastavením termostatu len o 1 ° nižšie môžete za rok ušetriť 6% zo sumy, ktorú musíte zaplatiť za elektrinu

Sú namontované namiesto guľových ventilov na protiľahlých stranách chladiča. Sú spoľahlivé a lacné, ale budete ich musieť ovládať ručne a otáčať ventilom zakaždým, spoliehajúc sa výlučne na svoje pocity, nie je príliš pohodlné. V zásade sú také tepelné hlavy inštalované na liatinových batériách..

Ak prepnete tiahlo ventilu niekoľkokrát denne, zotrvačník ventilu zoslabne. V dôsledku toho tepelná hlava rýchlo zlyhá..

Mechanický

Zabezpečte ovládanie izbovej teploty v autonómnom režime. V okamihu, keď tepelná hlava začne pracovať, sa vykoná výberom stupňov na stupnici. Každá divízia umožňuje drieku uzavrieť ventil chladiacej kvapaliny iba do určitej úrovne.

V porovnaní s manuálnymi tepelnými hlavicami poskytujú mechanické hlavy možnosť nepretržitej úspory tepelnej energie. Rozdiel v nákladoch sa rýchlo vypláca, kompatibilita s rôznymi druhmi vykurovacích radiátorov je vysoká.

Vlastnosti mechanických tepelných hláv

Tepelné hlavy mechanického typu majú zložitejšiu konštrukciu a udržiavajú nastavenú teplotu v automatickom režime..

Zariadenie je založené na vlnovci vo forme malého flexibilného valca. Vo vnútri je teplotné činidlo v kvapalnej alebo plynnej forme. Spravidla má vysoký koeficient tepelnej rozťažnosti..

Akonáhle špecifikovaný teplotný indikátor prekročí normu, pod vplyvom vnútorného prostredia, ktoré výrazne zvýšilo svoj objem, sa tyč začne pohybovať.

Výsledkom je zúženie prierezu priechodného kanála tepelnej hlavy. V tomto prípade dôjde k zníženiu priepustnosti batérie a následne k zníženiu teploty chladiacej kvapaliny na stanovené parametre..

Keď sa kvapalina alebo plyn v mechu ochladzuje, valec stráca svoj objem. Tyč stúpa, čím sa zvyšuje dávka chladiacej kvapaliny prechádzajúcej chladičom. Ten sa postupne zahrieva, obnovuje sa rovnováha systému a všetko začína odznova.

Pozitívny výsledok bude iba vtedy, ak sú vo všetkých miestnostiach a na každom radiátore termostaty.

Zariadenia s mechom naplneným kvapalinou sú obľúbenejšie. Aj keď je reakcia plynov rýchlejšia, technológia ich výroby je dosť komplikovaná a rozdiel v presnosti merania je iba 0,5%..

Mechanický regulátor

Mechanický regulátor je pohodlnejší na používanie ako ručný. Je plne zodpovedný za vnútornú klímu. Existuje mnoho modelov takéhoto tepelného ventilu, ktoré sa navzájom líšia spôsobom signalizácie.

Termostatická hlavica je namontovaná tak, aby bola orientovaná smerom do miestnosti. To zlepší presnosť merania teploty..

Ak pre takúto inštaláciu nie sú žiadne podmienky, je namontovaný termostat s diaľkovým snímačom. S tepelnou hlavou je spojený kapilárnou rúrkou s dĺžkou 2 až 3 m.

Účelnosť použitia externého senzora je spôsobená nasledujúcimi okolnosťami:

 1. Ohrievač je umiestnený vo výklenku.
 2. Radiátor je hlboký 160 mm.
 3. Tepelná hlava je skrytá za žalúziami.
 4. Veľká šírka okenného parapetu nad chladičom, pričom vzdialenosť medzi ním a hornou časťou batérie je menšia ako 100 mm.
 5. Vyvažovacie zariadenie je umiestnené vertikálne.

Všetky manipulácie s radiátorom sa budú vykonávať s orientáciou na teplotu v miestnosti..

Aký je rozdiel medzi elektronickými tepelnými hlavicami?

Pretože okrem elektroniky obsahuje taký termostat batérie (2 ks), má väčšiu veľkosť ako predchádzajúce. Stonka sa tu pohybuje pod vplyvom mikroprocesora.

Tieto zariadenia majú širokú škálu ďalších funkcií. Takže môžu nastaviť teplotu na hodinu – v noci bude v miestnosti chladnejšie a ráno teplota stúpne.

Je možné naprogramovať hodnoty teploty pre jednotlivé dni v týždni. Bez zníženia úrovne pohodlia môžete výrazne ušetriť na vykurovaní domu.

Napriek tomu, že sú batérie dostatočne nabité, aby vydržali niekoľko rokov, stále ich treba sledovať. Hlavnou nevýhodou však nie je to, ale vysoká cena elektronických tepelných hláv.

Diaľková senzorová hlava

Na fotografii je tepelná hlava s externou verziou snímača. Obmedzuje teplotu na nastavenú hodnotu. Možnosť nastavenia od 60 do 90 °

Ak je na chladič nainštalovaná ozdobná clona, ​​tepelná hlava bude zbytočná. V tomto prípade je potrebný regulátor so snímačom, ktorý zaznamenáva vonkajšiu teplotu..

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor

Pred začatím práce je dôležité vedieť, ako správne nainštalovať tepelnú hlavu na radiátor, od toho bude závisieť ďalšia funkčnosť zariadenia..

Čo potrebuješ:

 • Tepelná hlava
 • Navliekanie závitov
 • Fumlenta
 • Dva nastaviteľné kľúče
 • Poistné matice

Prípravné práce

Inštalácia tepelnej hlavy na batériu sa zvyčajne vykonáva spolu s inštaláciou nových radiátorov. Aby ste to urobili, musíte zatvoriť stúpačku a vypustiť chladiacu kvapalinu zostávajúcu v potrubiach do vedra. Práce je najlepšie vykonávať mimo vykurovacej sezóny..

Výber miesta na inštaláciu tepelnej hlavy

Ak vezmeme do úvahy chyby v inštalácii termostatickej hlavice, o ktorých sme hovorili vyššie, môžeme vyvodiť závery o tom, kde presne nestojí za inštaláciu termostatickej hlavice. Aké sú najlepšie možnosti? Je dôležité, aby tepelné toky z radiátora na neho nepadali a neboli ovplyvnené faktormi, ktoré môžu spôsobiť falošné vnímanie teploty..

Nasledujúce fotografie zobrazujú bežné možnosti správnej inštalácie termostatickej hlavice na batérie. Ak je namontovaný v hornej časti chladiča, mal by byť umiestnený iba horizontálne. V spodnej časti je možné ho namontovať horizontálne aj vertikálne, pretože neexistujú žiadne silné tepelné toky ohriateho vzduchu – stúpa nahor.

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti, pravidlá inštalácie

Navliekanie rúr

Na upevnenie hlavy na chladiči je potrebné odstrihnúť závity v miestach pripojenia. Za týmto účelom sa na stierky prichádzajúce zo stúpačky a chladiča nareže závit pomocou matrice

inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor

Hlavové zloženie

Na stierku vychádzajúcu zo stúpačky je naskrutkovaná poistná matica. Je obalený dymom a je naň priskrutkovaný termostat, ale upevňovacie prvky nie sú utiahnuté. Ďalej urobte to isté so stierkou vychádzajúcou z chladiča. Nainštalovaná tepelná hlava musí byť zaistená – súčasne dotiahnite obe matice dvoma nastaviteľnými kľúčmi.

Inštalácia vyvažovacieho ventilu

Termostatický vyvažovací ventil sa používa na hydraulické nastavenie vykurovacieho systému. Poskytuje rovnomerné zásobovanie vodou všetkými vykurovacími zariadeniami. Okrem toho sa hodí na malý okruh na viazanie kotlov na tuhé palivá, ak je uzavretý na vyrovnávacej nádrži. S jeho pomocou je teplota v okruhu udržiavaná najmenej 60 0 С a nie je potrebné usporiadať miešaciu jednotku. Pri tomto usporiadaní musí prietok malého okruhu prekročiť prietok vykurovacieho okruhu. To je zaistené ventilom inštalovaným na napájanie.

Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Najlepšou možnosťou by bolo nainštalovať termostatický vyvažovací ventil na každý okruh vrátane podlahového vykurovania a dodávky teplej vody..

Rozdiely a účel tepelného ventilu

Konštrukčne je termostatický ventil pre vykurovací radiátor veľmi podobný štandardnému ventilu. Zariadenie tepelného ventilu obsahuje sedlo a uzatvárací kužeľ, ktoré vám umožňujú otvoriť alebo zatvoriť lúmen, cez ktorý sa chladiaca kvapalina pohybuje. Práve tento princíp je základom činnosti ventilu – nastavením množstva chladiacej kvapaliny môžete ovplyvniť prenos tepla radiátorom.

Ventily inštalované na jednorúrkovom a dvojrúrkovom vedení majú určité rozdiely:

 • Termostatický ventil pre radiátory jednorúrkového systému má nižší hydraulický odpor (spravidla dvojnásobný rozdiel v tejto hodnote), čo umožňuje vyváženie systému;
 • V systémoch s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny sa spravidla inštalujú rovnaké ventily ako pre jednorúrkové systémy – v dôsledku toho sa zvýši hydraulický odpor, ale porucha systému nebude nasledovať;
 • Na dvojrúrkové vykurovanie sa preto používajú ventily so zvýšeným hydraulickým odporom.

  Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

  Na výrobu ventilov je možné použiť nasledujúce materiály:

 • Chrómovaný a poniklovaný bronz;
 • Poniklovaná mosadz;
 • Nehrdzavejúca oceľ.

Všetky tieto kovy sú chránené pred koróziou, a preto sa používajú vo vykurovacích systémoch. Najziskovejšou možnosťou je nehrdzavejúca oceľ – dokonale odoláva daným prevádzkovým podmienkam. Jedinou nevýhodou ventilov z nehrdzavejúcej ocele sú ich vysoké náklady..

Mosadzné a bronzové ventily sú bežnejšie a dostupnejšie a majú takmer rovnakú životnosť

Pri výbere takýchto ventilov by ste mali venovať pozornosť výrobcovi – spoločnosti s dobrou povesťou monitorujú kvalitu použitých zliatin, na rozdiel od neznámych spoločností, ktoré vyrábajú výrobky úprimne pochybnej kvality .. Posledným rozdielom medzi ventilmi je typ prevedenia

Existujú priame a uhlové ventily a výber vhodného typu sa vykonáva v závislosti od toho, ako sú v systéme nainštalované radiátory..

Posledným rozdielom medzi ventilmi je typ prevedenia. Existujú priame a uhlové ventily a výber vhodného typu sa vykonáva v závislosti od toho, ako sú v systéme nainštalované radiátory..

Plynové alebo kvapalinové termostaty

Aký je rozdiel medzi vlnovcom naplneným plynom a kvapalinou? Existuje rozdiel a bolo by lepšie o ňom vedieť pri nákupe!

 1. Plynové zariadenia majú dlhú životnosť – asi 20 rokov. Plyn súčasne veľmi hladko reaguje na zmeny teploty, čo nespôsobuje nadmerné ostré zaťaženie zariadenia..
 2. Tekuté naopak pracujú rýchlo, čo má o niečo silnejší vplyv na opotrebovanie pracovných častí, ale umožňuje vám rýchlo reagovať na pokles alebo zvýšenie teploty. Pracujú presnejšie ako plyn.
 3. V kvapalinových termostatoch môže byť snímač diaľkový alebo vstavaný. Ak je vstavaný, zariadenie je umiestnené v horizontálnej polohe, aby sa znížil vplyv konvekčných prúdov z chladiča a potrubí.
 4. Odporúča sa nainštalovať snímače vzdialeného typu, keď je zariadenie zatvorené hrubými závesmi, ktoré ovplyvňujú prenos tepla, termostat je umiestnený zvisle, radiátor je inštalovaný v hlbokom výklenku steny alebo príliš blízko parapetu.

Prispôsobenie produktu

V tejto polohe kvapalina úplne naplní batériu, v dôsledku čoho dôjde k maximálnemu prenosu tepla. Po určitom čase by sa mal výsledok zaznamenať..

Potom sa hlava otočí na doraz v opačnom smere – teplota klesne. Keď teplomer ukazuje hodnoty požadované pre konkrétnu miestnosť, zariadenie sa otvorí, kým nebudete počuť zvuk vody a systém sa začne prudko zahrievať. V takýchto situáciách sa otáčanie hlavy zastaví a fixuje sa jeho poloha..

Je dovolené zvoliť si termostatický ventil podľa osobných preferencií a finančných možností. Na domáce použitie sú optimálne mechanické alebo elektronické zariadenia..

Proces inštalácie pre automatické agregáty

Potom otvorte ventil chladiča umiestnený na prívode vody do systému. Potom sa zatvoria všetky kohútiky. Ďalej musíte adaptér odstrániť. Pred vykonaním týchto manipulácií je potrebné pokryť podlahovú krytinu handrou alebo uterákom. Puzdro musí byť držané nastaviteľným kľúčom a druhým odskrutkujte matice umiestnené na potrubí a adaptéri chladiča. Potom sa jednotka odskrutkuje z tela..

Po odstránení starej konštrukcie pristúpia k inštalácii novej. Manipulácie prebiehajú v opačnom poradí. Niť musí byť obalená dymovou páskou. Po dokončení inštalačných prác pokračujte v inštalácii nového goliera. Rozobrať ho je často ťažké, preto sú prvky odrezané pílkou alebo skrutkovačom a potom odstránené..

Ďalej je nainštalovaný termostat. Je namontovaný na golieri a je vedený ukazovateľmi v tvare šípky. Potom je k nemu pripevnený ventil a všetky matice sú dobre utiahnuté. V poslednej fáze musíte otvoriť ventily a naplniť chladič vodou, skontrolovať funkčnosť systému a absenciu netesností. V dvojrúrkových systémoch sa inštalácia vykonáva na hornom spojení.

Inštalácia ventilu

Termostaty je možné nainštalovať tak na vstup chladiča, ako aj na výstup – to neovplyvní účinnosť zariadenia. Pred inštaláciou zariadenia však musíte vedieť, ako termostat funguje na batérii, a študovať množstvo parametrov, ktoré ovplyvňujú funkčnosť a výkon zariadenia..

Pravidlá inštalácie tepelnej hlavy

Miesto pripojenia pri inštalácii tepelnej hlavy na chladič nezávisí od jeho typu. V každom prípade je to potrubie, ktoré priamo dodáva chladiacu kvapalinu do batérie..

Aby zariadenie fungovalo správne, musí okolo neho nepretržite cirkulovať vzduch.

Čo je potrebné nainštalovať?

 • Tepelná hlava
 • Navliekanie závitov
 • Fumlenta
 • Dva nastaviteľné kľúče
 • Poistné matice

Odporúčania pripojenia

Každý výrobca dáva odporúčania, ako pripojiť tepelnú hlavu.

Napriek tomu existujú všeobecné podmienky inštalácie:

 1. Kryt musí byť chránený pred priamym UV žiarením. V opačnom prípade zariadenie nebude fungovať správne..
 2. Tepelná hlava musí byť otvorená. Nemali by ho skrývať žiadne ochranné boxy, nábytok.
 3. Zariadenie nesmie byť umiestnené nad vykurovacími rúrkami. V tomto prípade bude existovať nesúlad medzi izbovou teplotou a oblasťou okolo hlavy..
 4. Ak je zariadenie prakticky izolované, je potrebné v oblasti prívodného potrubia a spiatočky usporiadať obtokové potrubie alebo nainštalovať obtokový ventil.
 5. Pripojené potrubie nesmie vyvíjať tlak na teleso ventilu.

Pri inštalácii musí byť regulátor tepelnej hlavy nastavený na maximum. Tým sa zabezpečí správna činnosť zariadenia. Bezprostredne pred inštaláciou musí byť pohyb vody alebo iného chladiva v okruhu vypnutý a potom vypustený.

Poloha tepelnej hlavy vzhľadom na podlahu

Je zakázané inštalovať tepelnú hlavu vertikálne. Mal by byť rovnobežný s podlahou. Táto poloha zaisťuje, že naň nebude pôsobiť teplý vzduch.

Poradie inštalácie zariadenia

Inštalácia musí začať prerezaním rúrok, ktoré sa vykoná, trochu odstúpi od chladiča. Ďalším krokom je demontáž existujúcich ventilov. Potom oddeľte stopky od ventilov a zaskrutkujte ich do zástrčiek chladiča.

Potrubie je namontované na mieste, po predchádzajúcom zostavení sú potrubia spojené. Zostáva nastaviť teplotu otáčaním gombíka termostatu, kým sa zárezy nezhodujú s existujúcimi značkami na tele zodpovedajúcimi určitej teplote..

Upevnenie tepelnej hlavy

Nedoporučuje sa príliš dotiahnuť upevňovacie matice tepelnej hlavy, pretože materiály, z ktorých je vyrobený, sú dosť mäkké. Na tento účel je lepšie použiť momentový kľúč.

Je dôležité, aby šípka na tele smerovala k toku horúcej chladiacej kvapaliny v systéme. V opačnom prípade bola práca vykonaná márne, nič nebude fungovať. Tepelnú hlavu je možné nainštalovať tak na vstup, ako aj na výstup.

Odporúčania výrobcov týkajúce sa úrovne inštalácie zariadenia nemožno ignorovať, pretože sú kalibrované pre teplotný režim v tejto výške. V zásade je to 0,4 – 0,6 m od podlahy.

Ale nie všetky batérie majú horný zdroj, môže byť nižší. Ak neexistuje žiadna vzorka vhodnej výšky, ukončite nastavenie tepelnej hlavy na nižšiu teplotu.

Pretože je na podlahe chladnejšie a spotrebič je nastavený na teplotu, ktorá by mala byť v hornej časti batérie, bude v miestnosti horúco. Aby ste to neurobili, môžete nainštalovať tepelnú hlavu s diaľkovým snímačom. Existuje aj taká možnosť, ako je automatické doladenie regulátora..

Špecifiká nastavenia

Na normálnu prevádzku zariadenia je potrebná predbežná konfigurácia. Predtým zapnú kúrenie a izolujú miestnosť zatváraním dverí.

V určitom okamihu je nainštalovaný teplomer a spustí sa nastavenie:

 1. Otočte tepelnú hlavu doľava, kým sa nezastaví, aby bol prúd chladiacej kvapaliny úplne otvorený.
 2. Počkajte, kým teplota nestúpne o 5-6 ° v porovnaní s originálom.
 3. Otočte hlavu úplne doprava.
 4. Keď teplota klesne na požadovanú hodnotu, ventil sa postupne odskrutkuje. Zastavte otáčanie, keď sa v chladiči objaví hluk a teleso sa zahreje.

Posledná poloha tepelnej hlavy zodpovedá príjemnej teplote. Bude neustále podporovaná..

Elektronická konštrukcia tepelnej hlavy

Zabudované programy sú začlenené do konštrukcie elektronických tepelných hláv. Umožňujú nastaviť teplotu s veľkou presnosťou – až do 1 stupňa

Opísaná sekvencia je vhodná pre väčšinu nástrojov. Ak je to iné, nie je ťažké ho vyplniť, pretože všetko je uvedené v pase.

Voľba mechanizmu ovládania

Termostat pre radiátory musí byť vybavený vhodným riadiacim mechanizmom:

 • uzamykacia rukoväť;
 • vlnovcová tepelná hlava;
 • servo poháňaná hlava;
 • elektronická tepelná hlava.

Vypínacia rukoväť

Z termostatu sa stane konvenčný ventil. Rukoväť sa zvyčajne používa vtedy, keď je potrebné spoľahlivo zatvoriť ventil pri opravách alebo výmene vykurovacieho zariadenia. Možno ho považovať za odnímateľné príslušenstvo..

Tepelná hlava s vlnovcom

Pri pohľade na rozobratý termostat môžete vidieť mechy – elastickú nádobu naplnenú kvapalinou alebo plynom s vysokou tepelnou citlivosťou.

Ak teplota vzduchu v oblasti tepelnej hlavy stúpne, vlnovec sa roztiahne a pritlačí na tlačný kolík, takže sa ventil s ventilom posunie nadol. Keď sa vlnovec ochladí, proces sa obráti..

Termostat tohto typu nainštalovaný na radiátore je neprchavý, stačí ho raz nastaviť a úroveň zahrievania batérie sa bude automaticky udržiavať s dostatočne vysokou presnosťou..

Servo poháňaná hlava

Vreteno ventilu sa pohybuje nahor alebo nadol v miniatúrnom elektromotore, ktorý prijíma príslušné signály z elektronickej riadiacej jednotky.

Takýto systém umožňuje veľmi presnú reguláciu ohrevu vykurovacieho prostriedku. Inštalácia vyžaduje vedenie káblov pre napájanie motora a prenos riadiacich signálov.

Podrobný návod na správnu inštaláciu

Prípravné práce

Inštalácia tepelnej hlavy na batériu sa zvyčajne vykonáva spolu s inštaláciou nových radiátorov. Aby ste to urobili, musíte zatvoriť stúpačku a vypustiť chladiacu kvapalinu zostávajúcu v potrubiach do vedra. Práce je najlepšie vykonávať mimo vykurovacej sezóny..

Výber miesta na inštaláciu tepelnej hlavy

Ak vezmeme do úvahy chyby v inštalácii termostatickej hlavice, o ktorých sme hovorili vyššie, môžeme vyvodiť závery o tom, kde presne nestojí za inštaláciu termostatickej hlavice. Aké sú najlepšie možnosti? Je dôležité, aby tepelné toky z radiátora na neho nepadali a neboli ovplyvnené faktormi, ktoré môžu spôsobiť falošné vnímanie teploty..

Nasledujúce fotografie zobrazujú bežné možnosti správnej inštalácie termostatickej hlavice na batérie. Ak je namontovaný v hornej časti chladiča, mal by byť umiestnený iba horizontálne. V spodnej časti je možné ho namontovať horizontálne aj vertikálne, pretože neexistujú žiadne silné tepelné toky ohriateho vzduchu – stúpa nahor.

1679_termostat

Navliekanie rúr

Na upevnenie hlavy na chladiči je potrebné odstrihnúť závity v miestach pripojenia. Za týmto účelom sa na stierky prichádzajúce zo stúpačky a chladiča nareže závit pomocou matrice.

Hlavové zloženie

Na stierku vychádzajúcu zo stúpačky je naskrutkovaná poistná matica. Je obalený dymom a je naň priskrutkovaný termostat, ale upevňovacie prvky nie sú utiahnuté. Ďalej urobte to isté so stierkou vychádzajúcou z chladiča. Nainštalovaná tepelná hlava musí byť zaistená – súčasne dotiahnite obe matice dvoma nastaviteľnými kľúčmi.

1679_loosen_valve_1

Nastavenie zariadenia

Zatvorte všetky okná a dvere, aby sa do miestnosti nedostalo teplo. Do stredu miestnosti umiestnite podperu, napríklad rebrík. Položte naň teplomer. Mala by byť vo výške rovnajúcej sa polovici výšky miestnosti. Zapnite ventil tepelnej hlavy na maximum. Miestnosť sa zahreje na maximálnu teplotu. Sledujte čítanie teplomera. Stĺpec teplomera sa zvýši: akonáhle teplota stúpne o 5 – 7 ° C, otočte gombík termostatu v opačnom smere. Prietok chladiacej kvapaliny sa zníži, čo znamená, že teplota v miestnosti začne klesať. Sledujte pokles na teplomere. Akonáhle uvidíte požadovanú hodnotu, napríklad 22 ° C, otáčajte gombíkom termálnej hlavy, aby ste zvýšili, kým nebudete počuť zvuk vody v jej tele. Pozíciu rukoväte si môžete zapamätať a urobiť si značku na tele. Nechajte termostat v tejto polohe. Niektoré zariadenia majú teplotnú stupnicu a počas procesu nastavenia ju musíte iba skontrolovať..

1679_radiátor

Tip: na konci vykurovacej sezóny odstráňte tepelné hlavice z radiátorov. Dlhodobá nečinnosť môže viesť k uviaznutiu pohyblivých častí zariadení. Ich odstránením predĺžite životnosť dôležitých častí..

Teraz viete, ako správne nainštalovať tepelnú hlavu na batériu a ako sa vyhnúť chybám. S touto úlohou sa môžete ľahko vyrovnať. Zostáva len kúpiť všetko, čo potrebujete na inštaláciu – môžete to urobiť v našom internetovom obchode. Ponúkame iba značkové výrobky: radiátory a termostatické hlavice. Nezabudnite si kúpiť súvisiace prvky: kohútik Mayevského, uzatváracie ventily a ďalšie užitočné drobnosti, bez ktorých sa žiadny vykurovací systém nezaobíde. Ak potrebujete poradiť, zavolajte manažérovi našej spoločnosti. Pomôže vám vybrať všetko, čo potrebujete.

Časté chyby pri inštalácii

Najčastejšou chybou je zvislá poloha hlavy nad ventilom v hornej časti chladiča. Mnoho používateľov považuje túto metódu za estetickú a pohodlnú. To však negatívne ovplyvňuje činnosť prvku. Faktom je, že horúci vzduch stúpajúci z potrubia ohrieva hlavu – teplota na tomto mieste sa stáva oveľa vyššou ako v miestnosti. Zariadenie to vníma ako prekročenie úrovne pohodlia, rozhodne sa, že v miestnosti je horúco, a vypne radiátor. V dôsledku toho sa miestnosť prestane vykurovať..

Medzi nesprávne miesta inštalácie patria aj oblasti, kde sa teplota vzduchu veľmi líši od priemernej teploty v miestnosti. Radiátor je napríklad skrytý vo výklenku a je tam nainštalovaná tepelná hlava. V uzavretom priestore reaguje na teplo a vypne radiátor. To isté sa stane, ak je ventil umiestnený hlboko pod parapetom, je na priamom slnečnom svetle, uzavretý zatemňovacími závesmi, nábytkom atď. Ďalšou nesprávnou možnosťou je nainštalovať termostatický ventil na miesto, ktoré sa dostane pod prúd studeného vzduchu, napríklad na okraj okenného otvoru, kde sú často prievany. V takom prípade zariadenie „bude myslieť“, že je v miestnosti zima – teplota vykurovania sa zvýši a v miestnosti začne neznesiteľné teplo..

Ako vidíte, nesprávne miesto inštalácie tepelnej hlavy prakticky neguje bod jej použitia. Podľa odborníkov je lepšie ventil na chladič vôbec nedávať, ako vykonať nesprávnu inštaláciu.

Nezabudnite: miesto inštalácie termostatickej hlavice musí byť také, aby sa odrážala priemerná izbová teplota. Potom bude zariadenie správne reagovať na teplotu a bude udržiavať pohodlný režim..

Ako nainštalovať tepelné hlavy pre radiátory vlastnými rukami

Ako nainštalovať tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Moderné vykurovacie systémy sa dnes nezaobídu bez ďalších prvkov, takže zapojenie kolektorov alebo radiátorov podlahového vykurovania je prakticky nevyhnutne vybavené špeciálnymi ventilmi – tepelnými hlavicami, ktoré vám umožňujú regulovať teplotu. Vzhľadom na prevalenciu týchto častí je otázka, ako nainštalovať tepelné hlavy pre radiátory vlastnými rukami, stále bežnejšia..

Termoregulátory dnes nemôžu existovať bez dvoch ďalších komponentov – samotného ventilu, to znamená ventilu, a mechanizmu, ktorý má určitý vplyv na driek ventilu, inak sa tento mechanizmus nazýva tepelná hlava..

Pomocou termoventilu je možné regulovať prenos tepla. Táto možnosť prispieva k úsporám nákladov, pretože zabraňuje nadmernému tepelnému výkonu. Kmeň s kužeľom a samotné telo sú neoddeliteľnou súčasťou takého ventilu..

Je veľmi výhodné ovládať teplotu dvoma spôsobmi: ručne alebo automaticky. Otáčanie ručného kolesa má silný vplyv na stonku. Dochádza teda k rozťahovaniu alebo sťahovaniu priechodného oddelenia, čo so sebou prináša zmenu teplotného režimu. Ručná prevádzka nie je ani zďaleka najefektívnejšia, naopak uzáver nie je na takéto postupy určený.

Oveľa lepšie je inštalovať tepelné hlavy pre radiátory Kermi v automatickom režime, pretože obsahuje špeciálny mech, ktorý slúži ako determinant aktuálnej teploty v miestnosti. V tomto prípade je vlnovec naplnený kvapalinou, ktorej tepelný účinok prispieva k jeho expanzii.

V dôsledku rozťahovania sa dostane k drieku ventilu a vytlačí ho. Dodatočná časť v tvare kužeľa, keď pôsobí na stonku, postupne uzatvára vývrt, čím zabraňuje chladiacej kvapaline zahrievať sa väčšou silou a prispieva k jej chladeniu. Rovnaký algoritmus akcií sa vyskytuje v opačnom procese – ochladzovaní miestnosti. (Pozri tiež: Kúpiť dobrý kotol znamená porozumieť jeho komponentom)

Dizajn zariadenia

Moderný trh je plný podobných zariadení od rôznych výrobcov, ale najznámejšie sú dnes tepelné hlavy pre radiátory Danfoss. Konštrukcia zariadenia je mimoriadne jednoduchá – pozostáva z kombinácie ventilu a termostatu. Takéto jednoduché zariadenie má však pomerne komplikovaný princíp fungovania tepelnej hlavy pre radiátor: (Pozri tiež: Potrubie vykurovacieho radiátora)

 1. Výkon vlnovca je určený povinnou prítomnosťou tlaku a vo vnútri tohto prvku je špecifická kvapalina, niekedy existujú aj pary..
 2. Vlnovcová pružina má určitý index kompresnej sily, čo má priaznivý vplyv na reguláciu hodnoty tlaku svojou teplotou.
 3. Na obsah vlnovca pôsobí väčšie zahrievanie zariadenia expandujúcim alebo odparovacím spôsobom, čo má za následok zvýšenie tlaku..
 4. Objem vlnovca sa zvyšuje a začína pôsobiť na ventil, ktorý pod tlakom prvého prvku začína zužovať otvorenie toku vody.
 5. Zatváranie otvoru pokračuje, kým sa nedosiahne príjemná teplota, čím sa dosiahne rovnováha.
 6. Zníženie teploty spôsobuje reverzný proces, v dôsledku ktorého sa objemy vlnovca vrátia do svojej obvyklej fázy, ventil sa zasunie na miesto a otvorí otvor pre tok horúcej kvapaliny.
 7. Rovnováha sa samozrejme dosiahne potom, čo sú všetky prvky na svojom mieste a miestnosť sa zahreje na príjemnú teplotu..

Ventil je uznávaný ako druhý rovnako dôležitý komponent celého zariadenia. Každý vie, že jeho veľký význam je určený rovnako dôležitým účelom – regulovať tok chladiacej kvapaliny. Dnes sú tieto ventily k dispozícii v niekoľkých variantoch:

 • rovný;
 • uhlové;
 • RTD-G;
 • RTD-N.

Tretia možnosť je široko používaná vo viacpodlažných obytných budovách starej štruktúry, v budovách s jednorúrkovým systémom alebo vo vidieckych domoch s dvojrúrkovým systémom, ktorý nie je vybavený špecializovaným obehovým čerpadlom..

Pozitívnymi aspektmi týchto ventilov je ich silná prietoková kapacita. Posledná možnosť je neoddeliteľne spojená s dvojrúrkovým systémom a obehovými čerpadlami v chatkách, ako aj s novými obytnými budovami, kde je nainštalovaný dvojrúrkový vykurovací systém..

Druhy a typy tepelných hláv

Termostaty sú dnes navrhnuté pre dva hlavné vykurovacie systémy, ktoré mali zásadný vplyv na oddelenie týchto prvkov podľa typu. Existujú teda tepelné hlavy pre jednorúrkové vykurovacie systémy a samozrejme pre dvojrúrkové. Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor sa tiež vykonáva na základe určitého typu vykurovacieho systému. Veľké tlakové straty sú pod silou druhého typu tepelných hláv. Vďaka vysokému odporu hydrauliky obsiahnutej v regulačných ventiloch je možné v týchto miestach dosiahnuť tlakové straty.

V rámci tohto typu existuje aj určité rozdelenie na tepelné ventily s prednastaveným nastavením odporu a tepelné ventily bez tohto nastavenia. Druhá možnosť vám umožňuje dosiahnuť rovnaké ukazovatele úrovne toku nosičov tepla vo všetkých vykurovacích zariadeniach, ale to nie je pozitívny faktor. Pretože každá miestnosť má svoje vlastné ukazovatele tepelných strát, potom v nej musia byť ohrievače nainštalované s príslušným výkonom, to je to, čo nastaviteľné ventily umožňujú..

Nastavenie potrebných parametrov vám samozrejme umožní dosiahnuť optimálne výsledky z radiátorov, ktoré naopak miestnosť zahriajú na požadovanú úroveň. Preto je inštalácia tepelnej hlavy na chladič taká dôležitá. Zároveň je dôležité mať na pamäti, že riadiaci systém s takýmito časťami musí byť nevyhnutne doplnený obtokovými ventilmi, ktoré eliminujú rušivý hluk vyplývajúci z poklesov tlaku. (Pozri tiež: Ako vypočítať bimetalové vykurovacie telesá)

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor by mala byť zvolená nielen vo vzťahu k typu, ale aj vo vzťahu k typu. Ručné tepelné hlavy majú teda stupnicu s číslami a snehovou vločkou, čo výrazne uľahčuje nastavenie požadovanej teploty. V takom prípade nastavenie nuly na značku bude znamenať, že je zariadenie vypnuté..

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti, pravidlá inštalácie

Pozitívnou vlastnosťou manuálnej tepelnej hlavy je, že sa dá ľahko namontovať v akejkoľvek polohe. To môže byť horizontálne aj vertikálne. Horizontálna inštalácia uľahčí následnú konverziu na vlnovcový analóg. Prítomnosť záclon alebo akýchkoľvek iných záclon prekrývajúcich hlavu s vlnovcom negatívne ovplyvní jeho činnosť, preto je v tomto prípade najlepšie nainštalovať ručne ovládaný prvok. Túto situáciu však možno napraviť inštaláciou ďalších diaľkových senzorov..

Výrobné materiály

Telo zariadenia môže byť vyrobené z rôznych materiálov odolných voči korózii. Preto sa termostaty vyrábajú:

 • Vyrobené z bronzu, nasledované chrómovaním alebo poniklovaním.
 • Mosadz, poniklovaná.
 • Nehrdzavejúca oceľ.

Prirodzene, najspoľahlivejšie a najtrvanlivejšie puzdrá sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ale ceny za tieto zariadenia sú príliš vysoké, takže sú nedostupné pre široký okruh spotrebiteľov. Bronzové a mosadzné puzdrá majú takmer rovnakú životnosť, ale závisí to predovšetkým od kvality zliatiny. Za vydanie svojich výrobkov sú spravidla zodpovední známi výrobcovia. Treba poznamenať, že na trhu s takýmito výrobkami je dostatočný počet neznámych výrobcov, takže je celkom možné kúpiť si nekvalitný výrobok. Napriek tomu sa každý výrobca snaží byť slávny, preto monitoruje kvalitu svojich výrobkov. V každom prípade musíte určiť prítomnosť šípky na puzdre, čo môže byť dôkazom kvality termostatu.

Možnosti vykonania

Existuje niekoľko možností pripojenia radiátorov k vykurovaciemu systému, takže existujú dva typy termostatov: rovný (priamy) a uhlový. Vyberie sa typ prevedenia, ktorý je vhodnejší pre konkrétny vykurovací systém.

Priamy (priamy) ventil a uhol

Názov / spoločnosť Pre ktorý systém DN, mm Materiál telesa Pracovný tlak Cena
Danfos, uhlové RA-G, prispôsobiteľné jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 25-32 dolárov
Danfos, priamy RA-G, prispôsobiteľný jednorúrkové 20 mm, 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 32 – 45 dolárov
Danfos, hranatý RA-N, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm. 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 30 – 40 dolárov
Danfos, konfigurovateľný priamo RA-N dvojrúrkový 15 mm, 20 mm. 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 20-50 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 8-15 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 8-15 dolárov
BROEN, rohový, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 10-17 dolárov
BROEN, rohový, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 10-17 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 19-23 dolárov
BROEN, uhlové pevné nastavenie jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 19-22 dolárov
OVENTROP, axiálny 1/2 ″ Poniklovaná mosadz, smaltovaná 10 barov 140 dolárov

Nuance polohy

Os tepelnej hlavy musí byť vždy v horizontálnej polohe, aby bola presnosť merania teploty zariadenia vysoká..

Vo zvislej polohe bude snímač v rozsahu tepelných tokov nahor a nadol, v dôsledku čoho budú hodnoty teploty nesprávne.

Ak je hriadeľ drieku namontovaný zvisle, je lepšie použiť elektricky ovládaný alebo rádiofrekvenčný diaľkový elektronický prevodník..

Termoregulátory so vstavaným snímačom by mali byť umiestnené tak, aby boli na dohľad, ale nespadali do oblasti prevádzky tepelných zariadení. Všimnite si tiež, že teplo je tienené hrubými závesmi. Optimálna výška termostatu je najmenej 80 cm od povrchu podlahy.

Inštalácia termostatov na bimetalové, oceľové a hliníkové batérie je povolená. Ak je teleso chladiča odliate z liatiny, kvôli vysokej inertnosti tejto zliatiny sa neodporúča inštalovať termostat.

Tepelné hlavy pre radiátory: nastavte tepelné toky v manuálnom a automatickom režime

Ako nainštalovať tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Ventil chladiča s tepelnou hlavou je zariadenie, ktoré reguluje prietok chladiacej kvapaliny do batérie v závislosti od teploty v miestnosti. Použitie takýchto zariadení v systémoch ústredného kúrenia vám umožňuje udržiavať optimálnu mikroklímu a v domoch s autonómnym vykurovaním tiež šetrí energiu vynaloženú na ohrev chladiacej kvapaliny..

V našom článku budeme hovoriť o návrhu takýchto zariadení, popíšeme princíp činnosti tepelnej hlavy pre radiátory a tiež dáme odporúčania pre ich výber a inštaláciu..

Prístupy k regulácii teploty

Aby sme zaistili optimálnu teplotu v dome alebo byte, musíme pravidelne upravovať stupeň zahrievania batérií. Najjednoduchším spôsobom je zmeniť objem prichádzajúceho chladiva, najmä preto, že túto úlohu je možné implementovať rôznymi spôsobmi..

Spôsob úpravy Popis
Ručne Táto technika je najľahšie implementovateľná, ale zároveň najmenej pohodlná:

 • Pri vchode do chladiča je žeriav vyrezaný – guľovitý alebo kužeľovitý.
 • Ak je potrebné znížiť stupeň zahrievania zariadenia, ventil je zatvorený (guľa – iba úplne, kužeľ – úplne alebo čiastočne).
 • Keď teplota v miestnosti klesne, môžete kohútik znova otvoriť a batéria bude pokračovať v zahrievaní.
S tepelným ventilom Táto metóda je celkom bežná a zahŕňa použitie špeciálnych termostatických ventilov. Princíp činnosti tepelnej hlavy pre vykurovací radiátor je pomerne jednoduchý:

 • Nastavili sme požadovanú teplotu vnútorného vzduchu.
 • Keď sa táto teplota zmení, ventilový mechanizmus reaguje zvýšením alebo znížením lúmenu vykurovacieho potrubia chladiacou kvapalinou.
 • Nastavenie sa vykonáva v automatickom režime.
S externým snímačom a pohonom Táto technika je podobná predchádzajúcej, s jediným rozdielom, že teplota je určená vo vzdialenosti od radiátora:

 • V miestnosti je nainštalovaný jeden alebo viac teplotných senzorov.
 • Senzory sú pripojené k servomotoru pripojenému k ventilu regulačného ventilu.
 • Akonáhle senzor reaguje na zmenu nastavenej teploty, dá elektrickému signálu servo, ktoré otvorí alebo zatvorí ventil..

Prirodzene, automatická regulácia je pohodlnejšia, a preto otázku, či stojí za to vložiť takéto zariadenie do systému, väčšina majstrov ani nekladie. Takmer vždy prevádzka tepelného ventilu optimalizuje vnútornú klímu a tiež pomôže znížiť náklady..

Hlavné prvky

Ventil s tepelnou hlavou pre radiátor má pomerne zložitý dizajn.

Jeho hlavnými prvkami sú:

 • Tepelný senzor.
 • Ovládač senzora.
 • Ventil, ktorý otvára a zatvára lumen potrubia.

Dnes existujú modely s diaľkovými aj vstavanými snímačmi..

Zariadenia druhého typu sú bežnejšie (a čo je dôležité, sú lacnejšie), preto sa podrobne zameriame na ich popis:

Základné konštrukčné prvky

 • Základom teplotného senzora pre tieto systémy je vlnovec – utesnená a elastická nádoba naplnená kvapalinou alebo plynom.
 • Vlnovec je spojený s ladiacou pružinou, ktorá vám umožňuje nastaviť teplotu odozvy mechanizmu.
 • Pružinový driek je pripevnený k mechovej komore a poháňa cievku ventilu..
 • Cievka je umiestnená v sedle – komore vo vnútri tela tepelnej hlavy. Keď sa tesnenie posunie do najnižšej polohy, úplne zablokuje medzeru v sedle a zablokuje tok chladiacej kvapaliny do chladiča.

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor, pracujúca pod kontrolou diaľkového ventilu, funguje inak:

Dvojdielne zariadenie: hlava + senzor

 • Funkciu vlnovca vykonáva tepelný snímač, ktorý je umiestnený vo vzdialenosti od chladiča.
 • Vnútri teplotného senzora je citlivý prvok, ktorý reaguje na zmeny teploty v miestnosti.
 • Senzor sa pripája k pohonu buď drôtmi alebo kapilárnymi trubicami (hydraulické modely).
 • Keď sa teplota zmení, informácie zo senzora vstupujú do tepelnej hlavy, vo vnútri ktorej je tyč spojená s nastavovacou pružinou.

Mechanizmus práce

Zistili sme hlavné konštrukčné prvky, teraz musíme analyzovať, ako tepelná hlava funguje na vykurovacom radiátore:

 • Hlavným senzorom je vlnovec, v ktorom je kvapalina alebo plyn pod určitým tlakom. Nastavovacia pružina je zodpovedná za vyváženie zariadenia, ktoré stláča mech, keď nastavíme potrebnú teplotu otáčaním otočného gombíka.

Súčasne bude cena takýchto vysoko presných tepelných hláv primeraná.

 • So zvyšujúcou sa teplotou sa objem vlnovca zvyšuje (hlavne v dôsledku expanzie plynu alebo čiastočného odparovania pracovnej tekutiny).
 • Zvýšenie objemu vlnovca spôsobí uvoľnenie pružiny držiacej stonku a ventil postupne uzatvára medzeru v potrubí..
 • Toto pokračuje, kým sa vo vnútri zariadenia nestanoví rovnováha, alebo kým sa ventil chladiča pod tepelnou hlavou úplne nezatvorí, t.j. stonka sa nepohne do najnižšej polohy.

Rozšírené modely fungujú podobným spôsobom. Jediným rozdielom je, že na zmeny teploty reagujú buď špeciálne programovateľné zariadenia (systémy klimatizácie), alebo diaľkové senzory (kvapalinové, plynové alebo elektronické). Až potom informácie prejdú na mechanizmus tepelného ventilu a aktivujú driek.

Kľúčové odrody

Pred inštaláciou tepelnej hlavy na chladič musíte zistiť, ktorý model je pre nás ten pravý. Okrem zladenia priemeru pripojenia (tento bod je potrebné vziať do úvahy) je tiež dôležité vybrať ventil podľa princípu činnosti a rozloženia.

V závislosti od toho, aký druh náplne je v mechu, sú tepelné hlavy rozdelené do dvoch skupín:

 • Kvapalina. Zaistite presnejšiu reguláciu prietoku chladiacej kvapaliny v závislosti od hodnôt snímačov. Pri zmene izbovej teploty kvapalina zároveň pomalšie mení svoj objem. Preto sa také zariadenia vyznačujú určitou zotrvačnosťou.
 • Plnené plynom. Oveľa rýchlejšie reagujú na zmeny v mikroklíme, ale zároveň neprenášajú informácie tak presne do riadiacej jednotky.

Fotografia plynového mechu v ochrannom puzdre

Pokiaľ ide o rozloženie, na trhu sú dve typické riešenia označené RTD-G a RTD-N:

 • Ventily RTD-G sa vyznačujú vysokou prietokovou kapacitou a používajú sa na reguláciu prietoku vykurovacieho média v jednorúrkových vykurovacích systémoch, ako aj v chatových dvojrúrkových systémoch, ktoré nepoužívajú obehové čerpadlá..
 • Zariadenia typu RTD-N sú navrhnuté na inštaláciu v dvojrúrkových systémoch a je v nich povinné obehové čerpadlo, ktoré zaisťuje nútený pohyb chladiacej kvapaliny.

Ak hovoríme o tvare výrobkov, potom existujú rovné a uhlové modely. Tiež v predaji nájdete špeciálne sady trysiek, ktoré vám umožňujú umiestniť tepelný ventil takmer do akejkoľvek polohy..

Pravidlá inštalácie ventilov

V skutočnosti tu nie je nič zložité, takže naše pokyny budú venované hlavne nuansám, o ktorých si neskúsený majster jednoducho nemusí byť vedomý:

 • Kupujeme ventil typu, ktorý potrebujeme, s priemerom zodpovedajúcim priemeru vykurovacieho potrubia.
 • Zostavujeme zariadenie pripevnením snímača k obturátoru.
 • Pomocou kľúča nainštalujte tepelnú hlavu na vstup chladiča. Utiahnite prevlečnú maticu čo najtesnejšie, aby bola zaistená tesnosť spoja.

Rada!

Pri inštalácii dbáme na to, aby sa smer pohybu chladiacej kvapaliny zhodoval s označením na telese ventilu.

 • Samotnú tepelnú hlavu umiestnime rovnobežne s podlahou, t.j. vo vodorovnej polohe, kolmej na rovinu batérie. Je to nevyhnutné, aby teplý vzduch z batérie mal minimálny vplyv na hodnoty snímačov..

Inštaláciu systému je možné vykonať aj ručne:

 • Nainštalujte rukoväť otočného ventilu tak, aby sa značka na disku zhodovala so zvolenou hodnotou teploty.
 • Zapíname vykurovací systém a ovládame vnútornú klímu.
 • Asi po hodine v prípade potreby opravíme zvolenú teplotu odozvy senzora nahor alebo nadol, v závislosti od hodnôt teplomera v miestnosti alebo našich vlastných pocitov.

Aké sú kritériá pre výber tepelnej hlavy?

Aby ste sa rozhodli správne, musíte sa riadiť nasledujúcimi kritériami:

 1. Tepelný ventil, ku ktorému bude pripevnená hlava. Pretože pripojenie môže byť pripínacie alebo závitové, musíte tomuto bodu venovať pozornosť. Ak je výrobca rovnaký, nebudú žiadne problémy.
 2. Typ závitového spojenia na samotnej hlave. Môže to byť vo forme matice s okenicami alebo len okrúhle. V prvom prípade je počas inštalácie potrebný ďalší nástroj na krimpovanie spojenia. V druhom je všetko oveľa jednoduchšie..
 3. Prítomnosť „sukne“. Hlava s ním vyzerá lepšie, pretože zatvára pracovný priestor.
 4. Výrobný materiál. Najlacnejšie sú termohlavice v plastovom kufríku. Drahé modely majú kovové puzdro.
 5. Kvalita plastu. Niektorí výrobcovia používajú na zlacnenie svojich výrobkov najlacnejší druh plastu. Sila štruktúry tým trpí a časom plast zožltne a stratí svoj estetický vzhľad..
 6. Typ pracovného predmetu. Bude sa musieť rozhodnúť medzi kvapalinou, plynom, elektronikou a parafínom.
 7. Plynulé otáčanie. Rukoväť by sa mala otáčať hladko. Toto je znak dobrej kvality. Všetky druhy praskania, škrípania a záchvatov naznačujú výrobok, ktorý nemá veľmi vysokú kvalitu..
 8. Odstupňovanie a dĺžka stupnice. U väčšiny modelov je v rozmedzí +5 – +30 ° C. Ak je stupnica rozdelení umiestnená po celom obvode hlavy, môže byť rýchlo vymazaná.
 9. Prítomnosť krytu proti vandalom. Chráni pred neoprávneným prístupom k nastaveniam.
 10. Dizajn. Pretože sa tepelné hlavy nachádzajú predovšetkým na očiach, je ich vzhľad a farebná schéma dôležitá..

Nie je potrebné kupovať hotovú súpravu pozostávajúcu z tepelného ventilu a tepelnej hlavy. Tieto zariadenia je možné zakúpiť samostatne.

Plynový mech

Plyny naplnené plynom nie sú príliš citlivé na vonkajšie zdroje tepla. To je jednoznačné plus, ale jeho cena je oveľa vyššia ako cena tekutého mechu.

Tepelná hlava vybavená automatizáciou veľa vyhráva, ale nie vždy je účinná. Nemá zmysel montovať ho na liatinové radiátory. Tento materiál je veľmi tepelne náročný a pretože hmotnosť batérie je veľká, má veľkú inertnosť. Tu môže správne fungovať iba typ ručnej hlavy..

Kritériá výberu

Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti + pravidlá inštalácie

Produkty na reguláciu teploty sú k dispozícii od mnohých známych spoločností. Patria sem Buderus, Danfoss, Oventrop. Majú svoje kancelárie vo všetkých väčších mestách..

Ak chcete nájsť najlepšie zariadenie, mali by ste sa spoliehať na nasledujúce kritériá:

 • Tepelný ventil, na ktorom je upevnená hlava. K dispozícii je klip a závitové pripojenie.
 • Typ závitu na samotnej tepelnej hlave. Môže to byť vo forme matice so závesmi alebo okrúhleho tvaru.
 • Prítomnosť sukne. Skryje pracovnú oblasť a zatraktívni vzhľad..
 • Materiál. Najlacnejšie zariadenia sú vyrobené z plastu, najdrahšie sú vyrobené z kovu. Prvé sú nespoľahlivé a krátkodobé.
 • Kvalita materiálu. Použitie lacného plastu síce znižuje náklady na stavbu, ale trpí na pevnosť a životnosť..
 • Typ pracovného predmetu. Stáva sa to kvapalné, plynové, elektronické, parafínové.

  Tepelná hlava pre vykurovací radiátor: typy, princíp činnosti + pravidlá inštalácie

  Hladké otáčanie rukoväte. Ovplyvňuje presnosť charakteristík nastavenia.

 • Prítomnosť ďalších charakteristík. Existujú bezdrôtové modely s WiFi, rôznymi senzormi a inými riadiacimi a regulačnými zariadeniami.
 • Odstupňovanie, dĺžka stupnice.
 • Existuje ochrana proti vandalom?.
 • Vzhľad.

Obchody ponúkajú hotové súpravy pozostávajúce z ventilu a tepelnej hlavy. Tieto položky je možné v prípade záujmu zakúpiť aj samostatne. Najmä pre radiátory Rifar a Kermi si musíte kúpiť termostat zvlášť. Zariadenia Danfoss sú veľmi obľúbené.

Tiež stojí za to vopred vybrať, ktorá tepelná hlava bude použitá podľa metódy ovládania. Termostatická hlavica pre vykurovací radiátor so snímačmi a automatizačným systémom je pohodlnejšia, ale nie je vhodná pre všetky typy batérií.

Pre liatinové ohrievače sú vhodné iba modely s ručným nastavením. Je to spôsobené tepelnou kapacitou materiálu a jeho veľkou zotrvačnosťou..

Dizajn regulátora

Konštrukcia regulátora vykurovania pre batériu obsahuje nasledujúce prvky:

 • ventil alebo ventil;
 • termostatický mechanizmus.

  Inštalácia a nastavenie termostatu - foto 14

Zariadenie regulačného zariadenia

Termostat alebo tepelný ventil je štandardný ventil v puzdre s regulačným mechanizmom.

Kužeľ je považovaný za vypínací prvok, ktorý pri pohybe mení množstvo chladiacej kvapaliny.

Pohyb kužeľa uľahčuje tepelná hlava, pozostávajúca z valca s tepelnou zložkou.

Valec sa nazýva vlnovec a ako tepelné súčiastky sa používa špeciálna kvapalina alebo plyn.

Pri zahrievaní tento komponent expanduje v objeme a napína valec, ktorý pohybuje kužeľovou časťou.

Kužeľ blokuje tok chladiacej kvapaliny a kompozícia sa ochladí.

Súčasne sa mechy zmenšujú.

Potom sa kužeľ zdvihne a kvapalina sa presunie do batérie a pomôže zahriať tepelnú hlavu zariadenia.

Táto technika vám umožňuje udržiavať požadovanú teplotu..

Ako to funguje - fotografia 32

Štruktúra termostatickej hlavice pre radiátory. Šípky označujú súčasti zariadenia..

Keď teplota klesne pod nastavenú hodnotu, plnenie vlnovca zmenší svoj objem a postup je opačný ako je popísané vyššie. Cirkulácia vykurovacieho média sa zvyšuje a teplota v miestnosti stúpa na požadovanú hodnotu.

Výhody použitia termostatu

Moderné termostaty majú mnoho výhod. Jednou z nich je extrémne jednoduché použitie. Takéto zariadenia sa ľahko inštalujú a ďalej používajú, je úplne ľahké to zistiť. Moderné zariadenia prispievajú k vytváraniu najpriaznivejšieho a najpohodlnejšieho vnútorného prostredia. Umožňujú vám výrazne ušetriť na vykurovaní a využívať zdroje čo najefektívnejšie..

Inštalácia a konfigurácia - obrázok 33

Princíp činnosti zariadenia je založený na zmene ventilovej časti.

Tepelný ventil je spojený s hlavou driekom a prevlečnou maticou. Stonka sa pohybuje pod vplyvom zaťaženia plynom alebo vodou, ktoré sa pri zahrievaní rozpínajú. Tlak sa zvyšuje vo vnútri hlavy, driek postupne klesá, úplne alebo čiastočne zatvára lumen ventilu.

Vlastnosti nastavenia termostatu pre vykurovacie potrubia závisia od riadiaceho systému:

 • automatické zariadenie s vlnovcom sa vyznačuje schopnosťou stonky vrátiť sa do pôvodného stavu, keď sa zmenia charakteristiky média;
 • elektronický typ regulátora je vybavený termostatom. Snímač teploty je v ňom zabudovaný alebo namontovaný na radiátore;
 • mechanické zariadenia, ktoré zahŕňajú ventil a ventil, sa vyrábajú bez vlnovca, majú manuálny režim prevádzky – používateľ musí otočiť rukoväťou ventilu.

  Ako si vybrať termostat pre vykurovacie telesá - foto 87

Aby sa ušetrilo na batériách, sú nainštalované termostaty, pomocou ktorých sa náklady na udržiavanie tepla v miestnosti znižujú o 25%. Pre väčšiu účinnosť je však potrebné vybrať správne zariadenie pre konkrétny vykurovací systém a vykonať jeho inštaláciu. Okrem toho stojí za to podrobne si preštudovať pokyny, ako správne nainštalovať tepelnú hlavu na chladič.

Diaľkové ovládanie

Niektoré modely tepelných hlavíc podporujú funkciu diaľkového ovládania. Vo väčšine prípadov táto možnosť iba zvyšuje pohodlie pri použití termostatu, avšak keď je prístup k puzdru zariadenia ťažký, diaľkové ovládanie sa stáva naliehavou potrebou..

Diaľkový senzor

Väčšina tepelných hláv je vybavená vstavanými snímačmi teploty, ale v niektorých prípadoch je prevádzka takýchto modelov neúčinná.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia - foto 96

Použitie externého senzora, upevneného vo vzdialenosti od batérií, okenných otvorov a iných horúcich miest teplotných rozdielov, sa vyžaduje, ak:

 • nie je možné zaistiť konštantný prietok vzduchu do skrinky zariadenia: radiátor je inštalovaný v nástennom výklenku, uzavretý závesom alebo falošnou stenou, vzdialenosť od horného okraja chladiča k okennému parapetu je menšia ako 100 mm ;
 • konvekčné prúdy ovplyvňujú presnosť údajov vstavaného senzora;
 • priame slnečné svetlo dopadá na telo zariadenia;
 • neexistuje spôsob, ako eliminovať prievan, ktorý tiež nepriaznivo ovplyvňuje presnosť údajov vstavaného senzora;
 • horizontálna inštalácia tepelnej hlavy nie je možná.

Vo väčšine prípadov je použitie externých senzorov voliteľné, odborníci sa zhodujú, že optimálny výkon termostatických hlavíc sa dosahuje iba pri použití takýchto periférnych zariadení..

Bežné chyby

Správna inštalácia vyžaduje starostlivosť od majstra v každej fáze práce, aby sa predišlo chybám. Najčastejším problémom je zvislá poloha hlavy. Vedie k tomu, že miestnosť sa prestane vykurovať, pretože samotný termostat sa ohrieva z prichádzajúceho vzduchu.

Často je zvolené nesprávne miesto inštalácie. Neinštalujte regulátor v mieste, kde sa teplota vzduchu veľmi líši od priemernej teploty v miestnosti. Zlým výberom miesta inštalácie stráca použitie tepelnej hlavy zmysel.

Bypass. Chyba

Bypass (anglicky bypass – bypass) – prepojka medzi napájacím a vratným potrubím. Stručne povedané, vysvetlím, prečo je pri zapojení vykurovacieho systému potrebný obtok.

Ak vypnete kohútiky na chladiči (prívod a spiatočka), cirkulácia chladiacej kvapaliny obíde batériu cez obtok (to znamená jednorúrkovú schému zapojenia).

Ak nemáte takú prepojku, potom keď zatvoríte kohútiky, teplo zmizne nielen z vás, ale aj zo všetkých susedov zdola a zhora pozdĺž stúpačky. V zásade zablokujete celú stúpačku.

V našom prípade je obchvatu niekoľko komentárov. Chladiaca kvapalina pozdĺž stúpačky, ako každá kvapalina, cirkuluje po ceste najmenšieho odporu. Obe naše poznámky budú založené na tejto téze..

 1. Pred rekonštrukciou mal byt úzke radiátory – 20 cm pozdĺž osí. Boli nahradené novými – 50 cm pozdĺž osí. V stene prebieha stúpačka. Je veľmi ťažké zmeniť vzdialenosť medzi prívodným a vratným potrubím priamo na stúpačke. Musíte teda riediť očné linky mimo stenu. Tu majster urobil chybu, keď nainštaloval prepojku bezprostredne pri východe zo steny. Chladiaca kvapalina preteká stúpačkou zhora nadol. Aby sa dostal do chladiča, potrebuje prekonať dva rohy. Ako som už uviedol vyššie, kvapalina sa bude pohybovať po ceste najmenšieho odporu: obíde chladič cez obtok.
 2. Možno sa tejto situácii dalo predísť inštaláciou prepojky s menším priemerom. Chladiaca kvapalina by teda napriek prekážkam pretekala potrubím s väčším prierezom.

Hodnotenie tepelných hláv pre vykurovacie radiátory

Pri nákupe je lepšie zamerať sa na výrobcov, ktorí sa už dlho osvedčili. Každá kategória má vedúce pozície, ktoré zhromaždili najlepšie recenzie o práci a kvalite prevedenia.

Danfoss

Dánska spoločnosť využívajúca špičkové technológie. Nové modely vám umožňujú ovládať chod aplikácie vo vašom smartfóne. Rozpočtový model RTS Everis je termočlánok nastaviteľný od 8 do 28 stupňov. Pre stabilitu a maximálnu životnosť je nainštalovaný na ventile tej istej spoločnosti.

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor: princíp činnosti, inštalácia, hodnotenie

Ergonómia, prehľadnosť, lakonický dizajn – 60 rokov skúseností na trhu s termostatmi

Thermo

Švajčiarska značka, líder v spoľahlivosti a trvanlivosti zariadení. Medzi vlastnosti patrí široký teplotný rozsah. Sú náročné na teplotu chladiacej kvapaliny – prekročenie baru o 100 stupňov má negatívny vplyv. Najčastejšie sa vyberajú modely radu Royal Thermo..

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor: princíp činnosti, inštalácia, hodnotenie

Mnoho modelov Royal Thermo je vybavených senzorom diaľkového ovládania

Caleffi

Špecializujú sa na elektronické tepelné hlavy. Vyznačujú sa jasnou indikáciou na displeji a programovateľnými režimami prevádzky. Existujú mechanickí a manuálni zástupcovia – napríklad Caleffi 210 000.

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor: princíp činnosti, inštalácia, hodnotenie

Všetky hlavy Caleffi sú dodávané s montážnym hardvérom

Oventrop

Nemecký výrobca zariadení a systémov pre obytné priestory. Napriek nedostatku špecializácie na výrobu termostatov vyrábajú vysokokvalitné zariadenia. Vyznačujú sa vysokým konečným zaťažením a univerzálnosťou inštalácie. Najlepší model – Uni LH, so vstavaným alebo diaľkovým snímačom teploty.

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor: princíp činnosti, inštalácia, hodnotenie

Tepelné hlavy Oventrop majú ergonomický dizajn a vysokú kvalitu

Honeywell

Lacné nemecké zariadenia. Vyznačujú sa príjemným dizajnom, kompatibilitou s väčšinou ventilov, ochranou proti zamrznutiu a mechanickému poškodeniu. Modely Thera-100 a Thera-4 Classic sú veľmi žiadané.

Inštalácia tepelnej hlavy na vykurovací radiátor: princíp činnosti, inštalácia, hodnotenie

Existujú aj drahé elektronické modely HONEYWELL, ale stále je ich na trhu málo..

Dôležité! Pred nákupom dovážaných zariadení je lepšie ešte raz skontrolovať možnosť inštalácie ventilu na radiátory starého štýlu.

Rýchly prehľad obľúbených značiek

Správnym rozhodnutím pri kúpe termohlavice je zamerať sa na renomovaných výrobcov. Neznáma ochranná známka s neznámou históriou je veľkým rizikom plytvania peniazmi.

Môžete bezpečne nakupovať výrobky od výrobcov, ako sú Dunfoss, Oventrop, Caleffi, Salus a ďalších známych spoločností..

Miesto č. 1 – Danfoss

Koncern Danfoss vyrába tepelné hlavy viac ako 60 rokov. Jedná sa o dánskeho výrobcu, na základe jeho licencie sa výrobky vyrábajú aj v Rusku..

Sortiment zariadení na automatizáciu vykurovacích systémov od koncernu Danfoss je bohatý a spĺňa pokročilé technológie. Na to môžete ovládať prácu a nastavovať tepelné hlavy na diaľku pomocou smartfónu

Najčastejšie kladenou otázkou je tepelná hlava RTS Everis. Jedná sa o vlnovcový výrobok s tekutou náplňou. Väzby so značkovými tepelnými ventilmi priamym upevnením. Ostatní potrebujú adaptér.

2. miesto – značka Oventrop

Tepelné hlavy Oventrop radu Uni sú medzi spotrebiteľmi veľmi žiadané. Sú vybavené tekutým mechom. Sú spojené s tepelným ventilom pomocou prevlečnej matice. Teplotu je možné nastaviť v rozmedzí +7 – +28 ° C.

Existuje možnosť úplného zatvorenia. Hlavy sú navrhnuté pre maximálnu teplotu v systéme +100 – +120 ° C – to sú charakteristiky uvedené výrobcom v sprievodnej dokumentácii.

Hlavy Oventrop Uni sú kompatibilné s inými inštalatérskymi výrobkami tejto spoločnosti. Môžu byť pripojené bez adaptéra k iným zariadeniam so vstavaným ventilom a zodpovedajúcim závitom

Namontujte ich na termostatické ventily s vhodným pripojením. Na hlavách mnohých sérií je špeciálna značka pre zrakovo postihnutých ľudí, antivandalský kryt.

Miesto č. 3 – Termo

Spotrebitelia švajčiarskej spoločnosti Thermo, najmä model Royal Thermo RTE 50.30, vyjadrili vysoké hodnotenie. Má široký rozsah ovládania – od +6 do +28 ° C, nízku hodnotu hysterézie – 0,55 stupňa. Existuje aj nulová poloha.

Pre správnu funkciu musí mať chladiaca kvapalina teplotu nie vyššiu ako 100 ° C. Spojka s ventilom – prevlečná matica.

Termo tepelné hlavy sa vyznačujú spoľahlivosťou a kvalitou konštrukcie. Medzi ponukami sú modely so senzorom diaľkového ovládania

Miesto č. 4 – producent Caleffi

Taliansky výrobca Caleffi dodáva široký sortiment tepelných hlavíc chladičov. Model Caleffi 210000 je programovateľný. Je vybavený digitálnym displejom teploty z tekutých kryštálov. Okrem hodnoty teploty zobrazuje čas, dátum, nastavený denný program.

Pri nákupe zariadenia pre vykurovacie systémy určite požiadajte predajcu o sprievodné dokumenty, záruku výrobcu a pokyny k produktu

Pri programovaní na týždeň môžete nastaviť 3 teplotné stupne: „Komfort“, „Ekonomický“, „Protimrazový režim“. Nainštalujte túto hlavu v tandeme s ventilmi Keleffi.

Miesto č. 5 – Salus

Nemecká spoločnosť Salus sa teší tiež zaslúženej povesti. Napríklad model Salus PH 60 je elektronická hlava s energeticky nezávislou pamäťou, schopnosťou nastaviť teplotný režim na týždeň. Teplotný rozsah – +5 – +40 ° C.

Napájanie je zabezpečené z 2 článkov AA. Displej má funkciu podsvietenia a zobrazovania parametrov teploty na obrazovke, ako aj úrovne nabitia prvkov.

Nový vývoj – mini -termálna hlava bezdrôtová, napájaná batériami. Po stiahnutí aplikácie Smart Home môžete zariadenie ovládať pomocou počítača alebo smartfónu

Technické inovácie nikdy neprestanú tešiť používateľov – bezdrôtové tepelné hlavy umožňujú majiteľovi vytvárať príjemnú vnútornú klímu, a pritom byť na druhom konci mesta alebo v inej krajine. A to všetko je možné, ak zariadenie integrujete do vykurovacieho systému inteligentného domu alebo si stiahnete patentovanú aplikáciu.

Termostat Danfoss – používateľská príručka

Ako odstrániť tepelnú hlavu danfoss?

Inštalácia termostatu na radiátor je príležitosťou na zníženie nákladov na vykurovanie, zlepšenie mikroklímy v dome a starostlivé využívanie energetických zdrojov Zeme..

Motívy môžu byť rôzne, ale rozhodnutie sa realizuje čoraz častejšie..

Mnoho ľudí volí Danfoss pri výbere výrobcu zariadenia..

A nie je prekvapením, že výrobky známej značky sa dajú ľahko nájsť na pultoch mnohých obchodov..

Technológia výroby ich termostatov na základe plynovým mechom je patentovaná a aplikovaná vo vlastných továrňach spoločnosti. Ak sa tiež rozhodnete pre kúpu termostatu Danfoss, príde vám vhod návod na montáž a obsluhu.

Účelom inštalácie termostatu je udržiavať teplotu vzduchu v dome zvolenú spotrebiteľom.

Konštrukcia termostatu pre radiátory obsahuje dva prvky, ktoré sa navzájom dopĺňajú:

 1. Termostat (alebo termostatický prvok).
 2. Ventil termostatu Danfoss.

Ventil je pripojený priamo k batérii a je naň nainštalovaný termostatický prvok.

Chrbticou základov je termostat. Je to on, kto reaguje na zmeny teploty okolia a ovplyvňuje ventil, ktorý blokuje tok chladiacej kvapaliny..

Vo vnútri hlavice termostatu je vlnovec (komora z vlnitej lepenky, ktorá môže meniť rozmery) naplnená plynom. Plyn v závislosti od teploty mení stav agregácie (pri ochladení kondenzuje). To vedie k zmene objemu a tlaku v komore. Komora sa zmenšuje, ťahá za stopku cievky, čím sa vo ventile otvára väčšia vôľa pre tok chladiacej kvapaliny.

Pri zahrievaní dochádza k opačnému procesu expanzie a prekrývania lúmenu (akceptovaná norma je 2 V ° C, keď teplota vzduchu prekročí nastavenú hodnotu).

Keď je na stupnici regulátora nastavená pohodlná teplota, vo vnútri sa nastaví určité stlačenie ladiacej pružiny, ktorá je prepojená s určitým tlakom plynu.

Danfoss vyrába plynové a kvapalné vlnovce. Posledne menované sú inertnejšie, na zmeny teploty reagujú pomalšie.

Druhy a symboly:

 • RTS – kvapalné vlnovce;
 • RTD-G-plynový vlnovec pre jednorúrkový systém alebo dvojrúrkový bez čerpadla;
 • RTD-N-plynové vlnovce pre dvojrúrkový systém a systémy s obehovým čerpadlom.

Existujú tiež úpravy termoelementov, v ktorých:

 • Je zabezpečená ochrana pred opätovným nastavením náhodnými osobami (skvelé pre verejné inštitúcie a detské izby).
 • K dvojmetrovej kapilárnej trubici je pripojený externý tepelný snímač, ktorý je možné nainštalovať ďalej od radiátora zapusteného do výklenku alebo preplneného nábytkom, čo poskytuje presnejšie výsledky merania..
 • S mierne nižším teplotným rozsahom ako konvenčné snímače na integráciu do systému priebežných platieb.

Systém podlahového vykurovania

Termostaty sa používajú aj pre systémy podlahového vykurovania. Termostat pre podlahové vykurovanie je nevyhnutnosťou!

Po vtlačení kvapaliny do obrysu podlahy musíte znížiť jej teplotu z 60 – 90 V ° C na príjemných 35 – 40 V ° C (pričom samotný povrch podlahy bude mať asi 25 V ° C).

Prietokomery sú bezmocné, ak tlak v systéme vyskočí, ak sa vzduch zahrieva napríklad od slnka a ak chcú obyvatelia počas svojej neprítomnosti ušetriť na vykurovaní.

Termomechanický regulátor sa najlepšie používa pre malé miestnosti asi 10 m2.

Na veľké plochy sa používajú izbové termostaty so snímačmi teploty podlahy..

Inštalácia termostatického prvku

V prvom rade je ventil namontovaný na chladiči. Za týmto účelom sa vypne prívod chladiacej kvapaliny..

 1. Na prívodnom potrubí sú vyznačené. Rezaná plocha sa musí zhodovať s dĺžkou telesa ventilu mínus závitové spoje.
 2. Vykurovacia rúrka je odrezaná, je odrezaný ďalší kus.
 3. Na vonkajšej strane narezanej rúrky sa pomocou nite alebo škrabky vyrobí závit.
 4. Pripojenie sa spracuje vodovodnou pastou a dymovou páskou.
 5. Teleso ventilu je naskrutkované na výsledný závit.
 6. Pretože rúrku nemožno skrútiť, na opačnej strane ventilu je skrútená americká prevlečná matica a potom zaskrutkovaná (šesťhranným kľúčom) do stlačenia chladiča..
 7. Telo zariadenia je naskrutkované do vlastnej prevlečnej matice pomocou gumovej podložky. Toto spojenie nie je potrebné nejako utesňovať, hlavnou vecou je, že je čisté..
 8. Po inštalácii ventilu na radiátor sa z neho odstráni ochranný kryt (umiestnený kolmo na potrubie).

Na tepelnej hlave sa nastaví maximálna teplota, potom sa ventil zatlačí (kým neklikne) na ventil..

Upevnenie snímača

Ako už bolo spomenuté, diaľkový senzor je potrebný, ak je batéria zabudovaná v stene alebo je niečím zakrytá (nábytok, obrazovka, zatemňovacie závesy).

Senzor a ladiaca jednotka sú kombinované v jednom kryte tohto prvku..

 1. Najlepšie je umiestniť zariadenie do otvorenej (ale bez prievanu) časti steny, vo výške asi 1,4 m od podlahy. Vyhýbajte sa miestam v blízkosti spotrebičov, ktoré môžu výrazne meniť teplotu prostredia – klimatizácie, sporáky a pod..
 2. Sada zariadenia má malý montážny panel, ktorý je na zvolené miesto upevnený pomocou dvojice samorezných skrutiek.
 3. Vo vnútri snímača je navinutá kapilárna trubica. Vytiahne sa na požadovanú dĺžku, aby sa zariadenie dostalo na pevnú tyč.
 4. Kapilárna trubica úhľadne zacvakne na zadnú časť ventilu.
 5. Senzor je umiestnený na lištu jednoduchým zaklapnutím.

Stanovenie limitu

Práca termostatov je založená na fyzikálnych zákonoch. Preto je potrebné pripomenúť, že podmienky, v ktorých sa zariadenie nachádza, môžu vykonať určité úpravy (napríklad vzdialenosť od zdroja tepla). Existujú orientačné tabuľky zhody stupnice regulátora a teploty, ktoré je možné pri inštalácii považovať za vodítko. Po základnom nastavení však budete musieť svojmu termostatu „porozumieť“..

Pre to:

 1. Nastavte teplotu na rukoväti značkami.
 2. O hodinu neskôr sa vykonajú kontrolné merania izbovým teplomerom na niekoľkých miestach v miestnosti.
 3. Ak je teplota vyššia alebo nižšia, hodnoty na držadle sa opravia.

Proporcionálne pásmo – 2 ° C. Ak nastavíte teplotu na 20 °, zariadenie udrží namerané hodnoty v rozmedzí od 20 do 22 ° C.

Dva kolíky, ktoré sú súčasťou snímača, pomôžu nastaviť minimálnu a maximálnu polohu termočlánku.

Sú umiestnené v spodnej časti zariadenia:

 1. Ak chcete nastaviť limit pri značke, napríklad „3“, musíte vytiahnuť obmedzovač a hodnoty na snímači nastaviť na značku „3“. Potom sa čap zasunie do otvoru, ktorý je v tejto polohe pod ikonou diamantu.
 2. Druhý limitný prah je nastavený rovnakým spôsobom. Rukoväť sa otočí na požadovanú hodnotu, iba kolík je zasunutý do otvoru pod ikonou trojuholníka.

Regulátor môžete zablokovať pri určitej teplote (chráni pred náhodným zlyhaním alebo detskými žartmi).

Pre to:

 1. Oba kolíky sú odstránené.
 2. Rukoväť je umiestnená na požadovanej hodnote.
 3. V tejto polohe je prvý kolík zasunutý do otvoru umiestneného pod diamantom..
 4. Druhý kolík je v diere pod trojuholníkom.

Termostaty Danfoss majú veľa pozitívnych recenzií. Jedná sa o veľmi ľahko použiteľné zariadenie, ktoré po počiatočnej inštalácii a nastavení nevyžaduje žiadnu pozornosť. Výsledkom však bude pohodlnejšia teplota v byte, ako aj v niektorých prípadoch výrazné úspory rozpočtu.

Zhrnutie

Regulátory je možné regulovať pomocou niekoľkých typov zariadení, ale odborníci sa domnievajú, že najlepším riešením by bolo použitie špeciálnych regulačných ventilov. Takými výrobkami sú ručné kohútiky a automatizované výrobky – termostaty a iba v niektorých prípadoch je možné použiť trojcestný ventil s tepelnou hlavou..

Vo výškových bytoch s centralizovaným vykurovaním je lepšie uprednostniť regulačné ventily alebo trojcestný ventil. Pokiaľ ide o jednotlivé systémy dodávky tepla, potom je problém s tým, ako znížiť teplotu chladiacej kvapaliny vo vykurovacej batérii, vyriešený použitím termostatov.

Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Ak vlastník bytu stále uprednostňuje automatickú reguláciu radiátorov, pred termostat by mal byť nainštalovaný filter – zachová väčšinu rôznych nečistôt.

  Výhody a nevýhody Adobe House