TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Čo je to výmenník tepla?

Na rozdiel od mnohých iných vykurovacích zariadení tento spotrebič odstraňuje splodiny horenia vonku, takže nie je potrebné „púšťať“ dovnútra čerstvý vzduch a strácať vytvorené teplo. Na to musí mať stan v hornej časti aspoň jeden poklop. Okrem komína z konštrukčných prvkov stojí za to zdôrazniť prítomnosť potrubí na ohrev vzduchu a ventilátora na zvýšenie účinku (beží na batérie alebo akumulátor).

Ako funguje výmenník tepla v zimnom rybárskom stane? Spodný horák ohrieva rúrky výmenníka, ktorými je vzduch nasávaný ventilátorom. Prechádzajúc nimi, tiež sa zahrieva a dostáva sa do stanu. Plyny vznikajúce pri spaľovaní paliva odchádzajú von komínom. Ako vidíte, nič zložité. Tento dizajn je podobný výmenníkovým výmenníkom tepla používaným v kotloch na tuhé palivá a funguje na rovnakom princípe. Vzduch prechádzajúci vyprážanými rúrkami sa mení na suché teplo a ohrieva vnútro stanu.

Výmenníky tepla môžu mať rôzne tepelné žiarenie. Niektoré majú silnejšie žiarenie, iné slabšie. Táto dôležitá technická charakteristika závisí od:

 • tepelný výkon horáka;
 • vyhrievaná plocha;
 • materiál, z ktorého je zariadenie vyrobené;
 • tvar výmenníka tepla.

Pokiaľ ide o tvar, okrúhla verzia je efektívnejšia ako obdĺžniková, pretože v nej nie sú žiadne rohy, kde by teplo mohlo „stagnovať“.

Na čo slúži výmenník tepla?

Existuje mnoho typov plynových stanových kachlí. A ich bežnou nevýhodou je, že niektoré z nich neodstraňujú produkty spaľovania vonku. Je to dosť nebezpečné, hrozí otrava splodinami horenia. Do priestoru stanu sa tiež dostáva vlhkosť zo spaľovacieho procesu – vlhké teplo nie je optimálnym prostredím pre dlhý pobyt ľudí.

Zimný stanový výmenník tepla je vynikajúcim riešením pre bezpečnejšie vykurovanie plynovými horákmi. Ich princíp činnosti je jednoduchý:

 • Horák umiestnený pod výmenníkom tepla ohrieva konštrukciu;
 • Vzduch je ťahaný rúrkami výmenníka, ktorý sa zahrieva a dostáva sa do zimného stanu;
 • Spaľovacie produkty sú vypúšťané komínom von zo stanu.

Chladič z počítača

Batéria sa používa ako zdroj energie; ako ventilátor sa používajú nízkošumové počítačové chladiče alebo iné typy ventilátorov.

Zariadenie svojou konštrukciou pripomína malý výmenník tepla s ohniskovou trubicou, ktorý sa používa v kotloch na vykurovanie tuhého paliva. Teplo z horáka ním prechádza a vzduch je vedený rúrkami. Pri východe dostaneme suché teplo, ktoré je celkom pohodlné a ohrieva ľudí..

Výhody rybolovu s výmenníkom tepla

Z akýchkoľvek hustých tkanín je stan vyrobený, bez dodatočného zahrievania bude schopný chrániť iba pred vetrom, ale nie pred mrazom alebo vlhkosťou. Preto ho musí rybár zahriať. A ak sa na pár hodín stále dokážete zaobísť s parafínovou sviečkou alebo niekoľkými tabletami suchého alkoholu, potom na dlhý rybolov budete potrebovať niečo vážnejšie. Prečo si vybrať výmenník tepla? Toto zariadenie má viac než dosť výhod. Tie obsahujú:

 • Vektor výmenníka tepla b

  schopnosť zahriať stan v priebehu niekoľkých sekúnd;

 • najefektívnejšia spotreba tepla produkovaného horákom;
 • uvoľňovanie plynov vyplývajúcich zo spaľovania paliva a kyslíka;
 • nedostatok nežiaducej vlhkosti (vzduch vo vnútri sa stáva nielen teplým, ale aj suchým);
 • kompatibilita s akýmikoľvek plynovými horákmi, ktoré sú dnes v predaji;
 • schopnosť použiť ho ako dlaždicu (napríklad môžete zahriať vychladený čaj);
 • kompaktnosť (zariadenie nezaberá veľa miesta).

Existujú aj nevýhody. Výmenník tepla je možné umiestniť iba do stanu, ktorý má otvor pre výstup komína. Mimochodom, niektorí vynaliezaví rybári vylepšujú (podľa ich názoru) skladovacie zariadenia a vynášajú komín zospodu – medzi podlahu stanu a jeho stenu. Na správnu funkciu zariadenia je navyše potrebné napájanie, čo znamená, že musíte z auta vybrať batériu alebo nosiť so sebou iný zdroj energie..

Ďalším negatívnym bodom je, že výmenník tepla zaberá určitý priestor. Ak sú dvaja rybári chytení v trojčlennom stane, nespôsobí to žiadne nepohodlie, ale stáva sa, že sa pod jednu kupolu pokúša zmestiť viac ľudí, než by sa malo. V takom prípade pre zariadenie nebude miesto, budete sa musieť zahriať vlastným dychom..

Výhody a nevýhody kompaktných plynových ohrievačov

Hlavnou výhodou stanových ohrievačov je ich malá veľkosť. Široký zoznam návrhov, ktoré dnes výrobcovia ponúkajú, nie vždy zodpovedá účelu zariadenia. Napríklad v obchodoch sú vzorky označené ako kompaktné vykurovacie zariadenie. Ale v skutočnosti to tak nie je, pretože takéto modely majú rozmery v rozmedzí 70 ÷ 80 cm na výšku a hmotnosť až 7 kg. Je zrejmé, že takýto model nie je kompaktný a je nepravdepodobné, že bude fungovať, keď ho budete nosiť. Potrebuje miesto v aute.

Kompaktné zariadenia majú rozmery nie viac ako 20 – 30 cm a vážia nie viac ako 2,5 kg. Treba však poznamenať, že prvé modely je možné stále používať v stanoch, často ich používajú rybári, ktorí sa venujú rybolovu na ľade. Takéto zariadenie sa zahreje na slušný objem, takže nebude možné zmraziť.

Hlavnou výhodou sú kompaktné rozmery

Hlavnou výhodou sú kompaktné rozmery

O ďalších výhodách autonómnych stanových ohrievačov je možné hovoriť iba osobitným zvážením typov zariadení. A líšia sa od seba hlavne spôsobom prenosu tepelnej energie. Preto sú niektoré rozdiely v dizajnoch.

Tajomstvo popularity plynového konvektora

Konvektory, ktoré používajú plyn, sa používajú na vybavenie obytných, priemyselných a komerčných zariadení. Sú obzvlášť žiadané v súkromných domoch, malých dielňach, kaviarňach, ktoré nie sú napojené na systémy centralizovaného vykurovania..

Na vykurovanie veľkých vozidiel: táborníkov, nákladných automobilov, autobusov sa často používajú plynové konvektory. Používajú sa pohodlnejšie ako kachle na tuhé palivá a ohrievače motorovej nafty, sú úspornejšie ako elektrické spotrebiče.

Konvektory, v ktorých je vzduch ohrievaný plynovým horákom, sú inštalované v mestských bytoch, ktoré nie sú napojené na centralizovaný prívod plynu alebo sú umiestnené v prvých poschodiach nedostatočne izolovaných výškových budov

Takmer všetky modely plynových konvektorov sú schopné prevádzky na hlavné palivo dodávané organizáciami dodávajúcimi plyn aj na valcové palivo

Pripojenie plynového konvektora, do ktorého má byť dodávaný plyn pre spaľovací proces, sa vykonáva hadicou k valcu alebo k potrubiu verejnej siete na dodávku plynu

Inštalácia plynového konvektora sa vykonáva iba na hlavných stenách, aby sa skrátila cesta na odstraňovanie produktov spaľovania na ulicu

Plynové konvektory sa aktívne používajú pri usporiadaní letných chát a nízkopodlažných vidieckych domov. Na organizáciu plynového vykurovania nepotrebujete položiť potrubie, nainštalovať kotol, nainštalovať uzatváracie a regulačné ventily

Pomocou plynových konvektorov môžete rýchlo a lacno zlepšiť podmienky vo vchodoch viacpodlažných obytných budov, nákupov, športových komplexov, verejných budov, komerčných prevádzok

Plynové konvektory sú najlepším riešením na usporiadanie predmetov vzdialených od oblastí s dobre vybavenou infraštruktúrou. Perfektne zohrejú autoservisy umiestnené na diaľnici, montáž pneumatík a ďalšie dielne

Zariadenia na lokálne vykurovanie

Na takýto dizajn budete potrebovať dva kusy obdĺžnikového skla, kovovú fóliu, parafínovú alebo stearínovú sviečku, drevený blok (alebo blok iného dielektrického materiálu), elektrický kábel so zástrčkou, plech na kontakty.

Výrobný postup pre takýto mini ohrievač je nasledujúci:

 • Vezmite dva rovnaké obdĺžnikové kusy skla, v tomto prípade sú rozmery 4 × 6 cm, ale to nie je kritické, môžete použiť iný pomer, hlavnou vecou je, že plocha je asi 25 cm2. Vyčistite a odmastite ich povrch.
 • Zapálenou sviečkou jemne naneste vrstvu sadzí na jeden povrch pohára. Dávajte pozor na rovnomerné pokrytie a distribúciu sadzí, pretože bude pôsobiť ako vodivý materiál.

  Prvky na výrobu ohrievača

  prvky na výrobu ohrievača

 • Vatovým tampónom alebo tyčinkou do ucha vyčistite okraj údeného skla asi o 5 mm.
 • Odrežte kúsok fólie rovnakej šírky ako sklenený povrch potiahnutý sadzami. Na dĺžku by mal vyčnievať 3-4 cm za okraj skla. Na sklo dajte fóliu.
 • Okraj skla prikryte tmelom a zarovnajte obe polovice spolu s fóliou medzi nimi.

  Zarovnajte dva poháre

Okraje fólie preložte na jednej strane pod sklo.

 • Upevnite kovové kontakty na drevený blok a konce elektrických vodičov spájkujte zástrčkou. Položte sklo na lištu – ohrievač je pripravený.

  Pripevnite čapy k drevenému bloku

  Je potrebné poznamenať, že maximálna teplota takéhoto ohrievača by mala byť asi 40 ° C. Prirodzene, taký domáci ohrievač nebude fungovať na vykurovanie domu, dachy, garáže s takýmto domácim ohrievačom, je vhodný na vykurovanie stanov, pracovného priestoru pred pracovným stolom alebo iného priestoru priamo pred pracovným povrchom.

Najjednoduchšie modely domácich ohrievačov sú určené na lokálne vykurovanie. Ich maximálna teplota zahrievania je asi 40 ° C..

Domáce vykurovacie výrobky väčšinou patria k vyžarovacím zariadeniam fungujúcim na princípe IR ohrievačov a elektrických radiátorov. Sú pripojené k jednofázovej sieti s tradičnými zariadeniami pre domácnosť 220 V. Tí, ktorí sa chcú zapojiť do nezávislej výroby zariadení, potrebujú znalosti v oblasti elektrotechniky a elektroinštalácie.

Základom ohrievača budú dva kusy skla. Jedná sa o rovnaké obdĺžniky s rozmermi 4×6 cm.

Dĺžka a šírka pracovnej oblasti ohrievača sa môže líšiť. Hlavná vec je, že plocha každého skla je asi 25 centimetrov štvorcových..

Na výrobu takého domáceho ohrievača budete tiež potrebovať:

 • medený dvojžilový kábel;
 • multimeter;
 • parafínová sviečka;
 • drevený blok;
 • kliešte;
 • tmel; epoxidové lepidlo;
 • bavlnený obrúsok;
 • hygienické tyčinky.

Pred začatím práce musí byť kábel vybavený zástrčkou.

Vykurovacím telesom bude kus alobalu, ktorý používajú ženy v domácnosti na pečenie, ktorého hrúbka je 0,1 mm

Prvým krokom je vyčistiť sklenené polotovary, odstrániť zvyšky prachu a nečistôt obrúskom, odmastiť a dôkladne vysušiť. Vyčistené obrobky sa ochladia. Je to nevyhnutné, aby sa usadeniny uhlíka lepšie usadili na povrchu pri následnom vypaľovaní..

Sviečka zapálená vo svietniku je zapálená. A potom zasa uchopte každý sklenený polotovar kliešťami za roh a jemne ho presuňte cez sviečku, aby bolo sklo pokryté sadzami. Je potrebné dosiahnuť rovnomerné ukladanie uhlíkových usadenín na celý sklenený povrch; spálená časť a bude pôsobiť ako vodivý prvok.

Manipulácie so sviečkou budú musieť byť pravidelne prerušované, aby sa zahriate sklo trochu ochladilo..

Hlavnou výhodou takéhoto zariadenia je, že značnú časť tepelnej energie uvoľňuje materiál zahriaty na určitú teplotu vo forme infračerveného žiarenia.

Po vychladnutí polotovarov sa okraje vyčistia na každom z nich. Aby ste to urobili, pomocou hygienických tyčiniek pozdĺž obvodového obrysu odstráňte 5 milimetrov od okraja.

Na spálenú časť, ktorá bude pôsobiť ako vodivý prvok, sa rovnomerne nanesie lepidlo, na ktoré sa nanesie vopred pripravený kus fólie. Prúžky budú slúžiť ako svorky potrebné na pripojenie vodičov..

Rovnaké akcie sa vykonávajú s druhou polovicou. Obe časti sú spojené. Aby sa zaistila tesnosť zariadenia, kĺby sú ošetrené tmelom, pokrývajúcim koniec po celom obvode.

Na výrobu vykurovacích prvkov sa z fólie odrežú dva pásy, ktorých šírka zodpovedá veľkosti zafajčenej plochy na sklenených polotovaroch.

N = I2 x R,

kde „N“ je sila, „I“ je aktuálna sila a „R“ je odpor.

Výkon by nemal prekročiť prípustné hodnoty 1,2 wattu. Ak odpor prekročí hodnotu 120 Ohm, na jeho zníženie je potrebné urobiť uhlíkovú vrstvu o niečo hrubšiu. Tu platí nasledujúce pravidlo: čím viac sadzí, tým menší elektrický odpor..

Ak sú parametre v normálnom rozsahu, pokračujú do konečnej fázy montáže. Za týmto účelom sa vyčistené okraje polotovarov namažú lepidlom a voľné konce rezov fólie sa ohnú a prilepia na jednu zo strán..

Stojan je vyrobený z dreveného bloku a sú naň pripevnené kontaktné podložky pripojené k elektrickému káblu

Konštrukcia zostavená zo skla a fólie je inštalovaná na drevenej plošine a zariadenie je pripojené k 12-voltovému zdroju.

Ak sa po inštalácii vykurovacej infračervenej podlahy vyskytnú útržky filmu, mali by byť bezpečne použité na výrobu nástenného ohrievača, napríklad pre letnú chatu alebo garáž.

Zo zvyškov infračerveného filmu, ktoré zostali po inštalácii teplej podlahy v dome, môžete postaviť stenový panel a v prípade potreby ho ozdobiť laminovanou veľkoformátovou fotografiou

Infračervený film spotrebuje menej energie ako ostatné elektrické vykurovacie zariadenia. Na malú miestnosť asi 2 × 2 m stačí 1 m systému uhlíkového filmu.

Krok 1: Aby ste sa pri práci nerozptyľovali, musíte si vopred vybaviť všetko potrebné. Zo spotrebného materiálu budete potrebovať fóliový substrát pre infračervenú podlahu, priamo film, drôt 0,75, termostat alebo zásuvku s časovačom a bitúmenovou páskou

Krok 2: Vystrihnite infračervenú fóliu podľa požadovaných rozmerov. Strihame iba v priehľadných pásoch, kríženie uhlíkových pásov pod uhlom alebo prerezávanie nie je dovolené

Krok 3: Dostupná svorka, ku ktorej bude drôt pripojený, má väčší priemer. Na pevné upnutie je potrebné vykonať prípravné opatrenia

Krok 4: Ohnite drôt zbavený izolácie asi o 10-15 cm na polovicu, potom ešte raz a všetko stočte do zväzku a stlačte kliešťami

Krok 5: Pevne skrútený, zapečatený kliešťami, vložte drôt do svorky

Krok 6: Svorku spojíme drôtom s okrajom medeného prvku prúdu prenášajúceho film a odpojíme hranu priehľadného polymérového obalu od zadnej strany.

Krok 7: Spodok svorky je vložený do priestoru medzi oddelenou plastovou fóliou a medeným vodičom

Krok 8: Pripravte si bitúmenovú pásku. Používa sa na izoláciu všetkých elektrických spojov a prerezanie medeného vodiča na opačnej strane pripojenia.

Príprava materiálov a nástrojov

Odstrihnite infračervený film na požadovanú veľkosť

Príprava vodiča na pripojenie k systému

Zahusťovanie pre svorkové spojenie

Inštalácia káblového zväzku do svorky

Pripojenie elektrického vodiča k systému

Špecifickosť pripojenia drôtu k filmu

Asfaltová páska na výrobu izolácií

Teraz musíte všetko starostlivo izolovať, aby film na kontaktoch neiskril a nevytváral žiadne hrozby v procese vlastnej práce..

Ponúkame ďalší cenovo dostupný spôsob výroby domáceho zariadenia na lokálne vykurovanie, ktoré je založené na princípe činnosti ventilátorového ohrievača. Jeho výroba nebude trvať dlhšie ako dve hodiny. Hlavnou výhodou takéhoto zariadenia je jednoduchosť výroby a dostupnosť potrebných materiálov..

Medzi nevýhody návrhu patrí skutočnosť, že počas procesu zahrievania bude spaľovať kyslík a v niektorých prípadoch dokonca cítiť ako spálený..

Telo zariadenia bude vyrobené z plechovky s výškou 20 cm a priemerom 10 cm a pásy na navíjanie nichrómovej špirály budú vyrobené z nefóliového textolitu

Okrem plechovky na montáž vykurovacej konštrukcie je potrebné pripraviť:

 • 12 voltový transformátor;
 • diódový mostík;
 • nichromový drôt s prierezom 1 mm2;
 • ventilátor;
 • dierovač s tenkou vŕtačkou;
 • spájkovačka;
 • počítačový fanúšik.

Z DPS je potrebné predrezať dve polotovary, ktorých veľkosť zodpovedá rozmerom vybranej plechovky. Na pripojenie zariadenia k sieti a prepínanie režimov budete potrebovať aj elektrický kábel a vypínač.

V prvom rade odstráňte fóliu z kusu DPS a vyrežte vnútornú časť tak, aby vyzerala ako rám.

Otvory sú vyrobené z textolitového polotovaru pomocou tenkého vrtáka, pričom sú voči sebe mierne odsadené

Konce nichrómového drôtu sú zakopané do vytvorených otvorov. Na voľné konce drôtu navinutého pod rámom sú spájkované „chvosty“ elektrických drôtov zbavené izolácie..

Hustota prúdu v elektricky nichrómových špirálách v kontakte so vzduchom je asi 12-18 A / mm2. V závislosti od stupňa zahrievania sa ich sýtosť farieb zmení z gaštanovej na jasne červenú. Teplota vonkajšieho povrchu žiariča zároveň nepresahuje 70 stupňov.

Zoberú transformátor, diódový mostík a chladič a zatvoria ich pevným nichromovým vodičom do jedného obvodu, pričom nezabudnú pripojiť prepínač

Na napájanie chladiča je potrebný diódový usmerňovač a malý 12 V transformátor.

Normy pre umiestnenie plynových konvektorov

Plynové konvektory sú inštalované vo vyhrievaných obytných, úžitkových a priemyselných priestoroch. Povolené je ich používanie v skladoch, garážach a iných výbušných predmetoch podľa pravidiel používania.

Počet zariadení sa vypočíta na základe objemu miestnosti, ktorá sa má spracovať. Verí sa, že v priemere 1 kW generovaný zariadením je schopný poskytnúť 20 m³ tepla. Na presný výber priemerných hodnôt majú okrem toho výpočty vplyv klimatické podmienky a skutočné tepelné straty budovy, ale už môžete získať predstavu o približnom počte požadovaných konvektorov..

Upevnenie je domáce, že továrenský plynový konvektor je vyrobený na hlavnej stene. Odporúča sa umiestniť ho priamo pod okno, ale nie do výklenku, ktorý bráni pohybu prúdu vzduchu. Zariadenie je potrebné nainštalovať tak, aby nič nerušilo prevádzku a údržbu..

Väčšina výrobcov plynových konvekčných zariadení odporúča udržiavať od stavebných konštrukcií nasledujúce vzdialenosti:

 • Z roviny podlahy s horľavým povlakom najmenej 150 mm.
 • Z roviny podlahy s povlakom, ktorý nie je náchylný na horenie, 100 mm.
 • Z okenného parapetu alebo inej podobnej konštrukcie, ktorá sa týči nad konvektorom, najmenej 100 mm.
 • Zľava / doprava / späť od štruktúr a predmetov po 150 mm.
 • Od prednej steny plynového konvektora k najbližšej prekážke od 500 mm.

Je nevyhnutné, aby bol plynový konvektor vybavený koaxiálnym komínom vyvedeným na ulicu hlavnou stenou alebo strešným systémom. Hrúbka steny kríženej komínom môže byť 600 … 800 mm.

Deflektor pre koaxiálny komín z konvektora

Odporúča sa vybaviť koaxiálnu rúrku spojenú s plynovým konvektorom s deflektorom vonku. Vylúči prienik vtákov, lístia, konárov do zariadenia, zabráni fúkaniu nárazovým vetrom

Pri výstupe cez stenu medzi koaxiálnou rúrkou a povrchom zeme nesmie byť menší ako 300 mm. Ak vyjde vo výške viac ako 2 000 mm od povrchu Zeme, mala by byť zabezpečená ochrana pred atmosférickými negatívami a neoprávneným vstupom..

Spotreba plynu a elektriny

Pretože toto zariadenie má ventilátor, budete navyše potrebovať zdroj energie vo forme batérie. Aby bolo možné vybrať kapacitu akumulátora pre výmenník tepla, je potrebné vynásobiť hodnotu pasu aktuálnej spotreby výmenníka tepla počtom hodín strávených rybolovom a korekčným faktorom – 1,2. Priemerná spotreba jedného ventilátora výmenníka tepla je 0,4 – 0,5 ampéra.

Spotreba plynu priamo závisí od typu dlaždice, napríklad turista Hefaistos, „neochutený“ reduktorom, spotrebuje maximálne 120 gramov za hodinu..

Najpopulárnejšie modely stanových výmenníkov tepla:

 1. Copressi Ripus
 2. Desná BM
 3. Suchý vietor
 4. Sibtermo
 5. Copressi-Beaver

Posledný výmenník tepla je možné rozlíšiť vzhľadom na skutočnosť, že sám vyrába elektrinu pre ventilátor, na tento účel sa používajú vstavané prvky Peltier.

Integrované plynové ohrievače

Aby bola zaistená väčšia bezpečnosť, používatelia plynových varných dosiek do nich integrujú ovládanie plynu, ktoré v prípade vyblednutia kachlí vypne prívod plynu. Na trhu sa však objavili hotové riešenia, ktorými sú výmenníky tepla so vstavaným horákom a automatizáciou-plynové ohrievače vzduchu Copressi OGP.

Séria ohrievačov vzduchu obsahuje niekoľko modelov s výkonom od 1 do 3 kW, ako aj modely s núteným (s ventilátorom) a prirodzeným (bez ventilátora, princípom kachle-sporák) konvekciou. Všetky zariadenia sú vybavené neprchavou automatickou kontrolou plameňa a zvukovou a svetelnou signalizáciou automatickej prevádzky.

Typy ohrievačov

Pokiaľ ide o hotové riešenia, priemysel ponúka pre stany:

 • prenosné ohrievače na kvapalné palivo;
 • plynové ohrievače;
 • ohrievače sviečok;

Aby ste si mohli vybrať jedno z nich, musíte poznať vlastnosti každého jednotlivého zariadenia..

Benzínový ohrievač

Jedná sa o dosť starodávny vynález, ktorý úspešne použili sovietski turisti. Moderní výrobcovia naďalej vyrábajú obľúbené benzínové horáky, o ktoré je neustály dopyt..

Náklady na značkové zariadenia tohto typu začínajú od 5 000 rubľov. Lacnejšie modely sa dajú nájsť. Ich hlavnou výhodou je spoľahlivosť a výkon. Sú schopní pracovať v najťažších mrazoch..

Benzínové horáky nefajčia, pracujú ticho a je ich možné používať v uzavretých priestoroch. Benzínové ohrievače preto čoskoro neopustia trh. Nie bez nevýhod: vyžadujú od používateľov určité zručnosti, ľahko sa zapália a majú množstvo požiadaviek na kvalitu paliva. Navyše nekvalitný benzín môže upchať horák..

Preprava takýchto zariadení nie je jednoduchá – benzín silne zapácha a ohrievač musí byť starostlivo zabalený.

Objavili sa pohodlnejšie viacpalivové kombinované horáky, pre ktoré sú vhodné plynné a kvapalné palivá. Majú jednu významnú nevýhodu – vyššiu cenu. Náklady na takéto modely začínajú od 10 000 rubľov.

Kovové radiátory

Navonok pripomínajú viečko z oceľovej sieťoviny. Toto je ochranný štít, ktorý oddeľuje žiariaci horák. Za ním je nainštalovaný parabolický reflektor. Také stabilné horáky sú schopné vytvárať príjemné teplotné podmienky na veľkých plochách. Konfigurácie tohto typu môžu byť vybavené jedným alebo dvoma horákmi.

Ich účinnosť je však nižšia ako u predchádzajúceho typu. Ak je v keramike až 50%, potom tu je maximálny indikátor 30%. Spotreba paliva takýchto horákov je tiež vyššia. Malo by sa pamätať na to, že sa zahrievajú, nie oveľa lepšie.

Tento dizajn používa panel zo sklenených vlákien. Na to sa nanesie vrstva patiny, ktorá je spaľovacím katalyzátorom. Jedná sa o najefektívnejšie spaľovače. Účinnosť takýchto zariadení je asi 100%.

Takéto ohrievače si vyberajú prívrženci ekologického prístupu k životnému prostrediu: palivo horí bez plameňa. Zariadenie rýchlo ohrieva vzduch, pracuje ticho, je najbezpečnejšie z hľadiska náhleho zapálenia.

Náklady na takéto zariadenia sú 1 000 rubľov. (pre malé vyhrievacie podložky) a 3 000 – 7 000 rubľov. pre výkonnejšie ohrievače. Medzi nevýhody patrí túžba výrobcov urobiť komponenty tohto ohrievača čo najpopulárnejšie..

Nedajú sa nahradiť podobnými, pre väčšinu z nich sú vhodné iba „pôvodné“ kazety. Nevýhoda všetkých plynových ohrievačov sa nazýva porucha pri silných mrazoch. Môže byť potrebná izolácia alebo vyhrievanie valca.

Ohnivý

Výkonné plynové ohrievače pre veľké miestnosti s katalytickým dodatočným spaľovaním sú drahé, ale rekordné, ekonomické a efektívne. V amatérskych podmienkach je nemožné ich reprodukovať: potrebujete mikroperforovanú keramickú dosku s platinovým naprašovaním v póroch a špeciálny horák vyrobený z precízne vyrobených dielov. V maloobchode bude jedno alebo druhé stáť viac ako nový ohrievač so zárukou.

Kempingové plynové mini ohrievače

Turisti, poľovníci a rybári už dávno prišli s prídavným spaľovaním s nízkym výkonom v podobe nadstavca na táborový sporák. Tieto sa vyrábajú aj v priemyselnom meradle, poz. 1 na obr. Ich účinnosť nie je taká horúca, ale zahriať stan pred zhasnutím svetiel v spacákoch stačí. Konštrukcia prídavného spaľovania je pomerne komplikovaná (položka 2), a preto továrenské stanové ohrievače nie sú lacné. Milovníci týchto tiež veľa zarábajú, a to z plechoviek alebo napr. z automobilových olejových filtrov. V tomto prípade môže ohrievač fungovať ako z plynového plameňa, tak zo sviečky, pozri video:

Tuhé palivo

Kachle na drevo sa predávajú kompletne s dymovým komínom (priemer sa líši v závislosti od modelu). Pre pohodlnejšiu prepravu je potrubie rozobraté na niekoľko častí. Spolu s modelom na spaľovanie dreva dostane kupujúci aj deflektor, ktorý ochráni potrubie pred zrážkami a zlepší vetranie..

Väčšina možností je z nehrdzavejúcej ocele. Bočné panely sú vyrobené z ohňovzdorného skla. Hlavná vec je, že tento druh materiálu poskytuje vynikajúci prenos tepla. Navyše slúži ako dodatočný svetelný zdroj, ktorý v stane vytvára skutočne úžasnú atmosféru pokoja a pohodlia. Sklo uľahčuje hasenie ohňa, pretože vždy vidíte, či potrebujete pridať drevo alebo nie.

Buďte opatrní s vodou, ktorá sa môže dostať na horúce sklenené tabule – môžu prasknúť. Okrem drahých kachlí existujú aj ďalšie kovové platne. V prípade poškodenia je možné ich použiť namiesto sklenených..

Takáto pec má na každej strane dodatočnú ochranu, aby sa vylúčila možnosť náhodného popálenia. Tiež chránia podlahy a steny pred prehriatím..

Ako opora slúžia hliníkové nohy. Pre väčšie pohodlie sú držadlá pripevnené tak, aby bolo zaistené bezpečné a ľahké čistenie popola.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Kvapalné palivo

Stanová pec môže byť naftová alebo petrolejová. Uvažovaná možnosť má jednu významnú nevýhodu – musíte so sebou nosiť palivo, ktoré váži slušne. Je lepšie používať takéto rúry, keď je cesta naplánovaná autom s veľkou nosnosťou..

Mnoho kvapalných kachlí je schopných používať rôzne palivá a umožňuje vám prepínať medzi naftou a benzínom bez veľkého úsilia.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Ohrievače sviečok

Duchová sviečka je možnosťou lacného ohrievača. Často sa používajú zariadenia vyrobené na základe tejto technológie. Tento typ nie je vhodný pri silných mrazoch: nemožno ho použiť, ak je teplota vzduchu nižšia ako 5 stupňov. Sviečky veľmi rýchlo dohoria. Preto sú takéto zariadenia vhodnejšie na krátkodobé vykurovanie stanu milovníkov zimného rybolovu alebo turistiky..

Dizajn je elementárne jednoduchý a nevyžaduje značné investície. Jeho podstata je nasledovná: nádoba je naplnená alkoholom, ponorím do nej knôt a zapálim. Na zaistenie bezpečnosti sa používajú rôzne puzdrá. Musia odolávať vysokým teplotám, pretože plameň sviečky sa zahrieva až na 120 stupňov.

Parafínové a voskové sviečky tiež generujú pri spaľovaní určité množstvo tepla a môžu ohriať stan o niekoľko stupňov. K nim sú namontované rôzne zariadenia, vďaka ktorým sú takéto ohrievače bezpečnejšie. Takéto ohrievače však nemožno nechať bez dozoru..

Materiály

Na výrobu čiapky budete potrebovať:

DIY stanový ohrievač

 • Tri keramické kvetináče takých priemerov, ktoré do seba ľahko zapadajú (menšie kvetináče by nemali vyčnievať z najväčších). Napríklad 5, 10 a 15 cm. Uprednostňuje sa hrniec s otvorom v spodnej časti.
 • Kovová tyč so závitom, priemer 6-12 mm.
 • Orechy – cca 8 ks..
 • Podložky – 20 ks.
 • Keramický držiak na sviečku.

Krokové pokyny

Otvory v kvetináčoch (ak je to potrebné) sa vystružujú na priemer tyče.

 1. Do najväčšieho hrnca je vložená tyč a zvonku zaistená maticou.
 2. Na tyči vo vnútri hrnca je navlečených niekoľko podložiek..
 3. Nasaďte druhý najväčší hrniec, upevnený podložkami a maticami.
 4. Tretí hrniec je nasadený a je tiež upevnený kovovými prvkami.
 5. Čiapka je pripevnená cez sviečku. Plameň musí byť prísne pod kovovým jadrom.

Všetky práce je potrebné vykonávať veľmi opatrne, pretože keramika je veľmi krehká a pri utiahnutí orechov môže prasknúť. V miestach kontaktu hliny s kovom môžete použiť nehorľavý tmel – zníži sa tým riziko prasklín a triesok

V miestach kontaktu hliny s kovom môžete použiť nehorľavý tmel – zníži sa tým riziko prasklín a triesok.

podpora

V zásade môže ako opora slúžiť akýkoľvek nehorľavý predmet vhodnej veľkosti. Napríklad tri tehly. Ak sa však pokúsite, môžete všetko zariadiť civilizovanejšie. Budete potrebovať:

 • Tri ploché kovové rohy, ktoré sa používajú na vystuženie okenných rámov (Jeden okraj v každom rohu by sa mal rovnať polomeru svietnika, druhý = výška nádoby na sviečku v svietniku + 2-3 cm.)
 • Silný postroj, drôt alebo šnúra.
 • Zváračka.
 • Vŕtačka.

DIY stanový ohrievač

Najprv musíte navzájom zvárať kovové rohy pod uhlom 120 °. Menšie konce smerujú dovnútra a sú zvarené v strede, dlhšie konce smerujú nahor.

V hornej časti dlhých koncov sú vytvorené malé otvory.

Je dôležité, aby boli od vrcholu v rovnakej vzdialenosti..

Cez otvory je prevlečený drôt, takže vznikne trojuholník. Na tento držiak kábla je nasadený kryt.

Ako ohriať stan improvizovanými prostriedkami?

Môže to byť:

 • otvorený zdroj ohňa, uzavretý v akomsi plášti;
 • vyhrievaný materiál absorbujúci teplo.

Druhá možnosť je prístupnejšia na túre a je bezpečnejšia. Hovoríme o kameňoch, ktoré dokonale udržujú teplo. Ak však do stanu prinesiete horúci kameň, okamžite sa veľmi zahreje, ale po hodine nebude po horúčave ani stopy. Preto je potrebné dbať na zvýšenie tepelnej zotrvačnosti kameňa: musí vydávať teplo pomaly.

To vyžaduje tepelný izolátor. Najlepšou možnosťou je fólia. V prvých hodinách ochráni stan pred prehriatím a jeho obyvateľov pred popáleninami. Dobre zahriaty kameň je zabalený do niekoľkých vrstiev fólie a vložený do panvice vhodnej veľkosti. Čím viac vrstiev fólie je, tým je tepelná izolácia silnejšia a kameň bude stan dlhšie ohrievať..

Ak je ráno v stane chladno, môžete odstrániť časť fólie a stan bude opäť teplý. Ide o osvedčenú metódu právnika Jegorova, ktorý je známy svojimi hackami z cestovateľského života. Navrhuje vybrať kameň veľkosti ľudskej hlavy a hrniec zvoliť tak, aby sa kameň nedotýkal dna. Celá táto konštrukcia musí byť umiestnená v stane na doske alebo inom izolačnom materiáli..

Primus

Mnoho rybárov si vyberá kachle na vykurovanie svojich stanov. Sú kompaktné, pohodlné a veľmi dobre vyhrievajú miestnosť. Stan sa veľmi rýchlo zohreje. Primus má však aj svoje nevýhody. Pretože jazdia na kvapalné palivo, je táto možnosť vykurovania stanu pre rybárov drahšia ako predchádzajúca. Rybári by navyše mali mať vždy poruke zásobu petroleja alebo benzínu. Temnejšou stránkou veci je, že ak sú ruky alebo rybárske potreby nasýtené pachom paliva, pretrvávajúci zápach rybu vydesí..

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Suché palivo

Na vykurovanie stanov sa často používa aj bežné suché palivo. Tento výrobok sa predáva vo forme tabliet, ktoré horia bezfarebným plameňom a nešíria sa pritom. Suché palivo navyše nefajčí a nezanecháva popol..

Nevýhodou tohto produktu je, že tablety sa konzumujú veľmi rýchlo. Preto, ak plánujete dlhý zimný rybolov, budete si musieť kúpiť veľkú zásobu paliva. Ďalšou nevýhodou je, že v procese používania tohto výrobku musí byť plameň neustále monitorovaný. Suché palivo si môžete kúpiť nielen v špecializovaných predajniach, ale aj v bežných supermarketoch..

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Parafínové sviečky

Ďalšou možnosťou rozpočtu na vykurovanie stanu je sada malých sviečok. Táto metóda je vhodná iba vtedy, ak zima nie je príliš chladná. Je tiež potrebné pripomenúť, že sú veľmi rýchlo spotrebované. Pri výbere tejto metódy vykurovania je dôležité zabezpečiť stály tok čerstvého vzduchu do miestnosti, aby nedošlo k vyhoreniu..

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Pravidlá výberu

Neexistuje žiadne jediné pravidlo pre výber vykurovacích zariadení. To, čo je vhodné pre nadšencov zimného rybolovu, nebude horolezcom vyhovovať..

Infračervené ohrievače, ako si vybrať, funkcie práce a oveľa viac, nájdete na našej webovej stránke.

Ako vyrobiť digestor v kúpeľni? Neviem?! Tu je užitočný materiál len pre vás.!

Voľba závisí od:

 • podnebie a počasie, v ktorom bude horák prevádzkovaný;
 • trvanie túry;
 • spôsob prepravy zariadenia na túre;
 • počet účastníkov túry.

Pozrime sa bližšie:

 1. Palivo.Plynové horáky sú vhodné na leto, jeseň, jar. Sú bezpečné, pohodlné, jazdia na skvapalnený plyn, ktorý nezaberie veľa miesta, žiadne sadze ani zápach, len jednoduché použitie. Dôležitým bodom je, že plynové fľaše nemožno prepravovať v lietadlách. Takéto horáky však v zime zlyhávajú: nefungujú v silných mrazoch. Zimní turisti si preto vyberajú olejové horáky. Môžu používať cenovo dostupné a lacné palivá: benzín, naftu a petrolej. Tieto horáky nie sú také bezpečné ako plynové horáky;
 2. Výkon zariadenia Toto je dôležité výberové kritérium. Malo by stačiť poskytnúť potrebnú oblasť teplu. Zvážte prevádzkový čas bez tankovania;
 3. Veľkosti. Ak turisti nosia všetko vybavenie na sebe, potom je potrebné starostlivo zvoliť veľkosť. Navyše v malom stane veľký ohrievač jednoducho nemôže nájsť miesto a spať vedľa horáka nie je bezpečné – môžete ho omylom prevrátiť;
 4. Bezpečnosť Toto je hlavné kritérium. Na tomto nemôžete ušetriť. Dávajte pozor na ďalšie funkcie vykurovacích zariadení a vyberte si známych výrobcov.

Odrody plynových ohrievačov

Výrobcovia dnes ponúkajú tri typy plynových stanových ohrievačov:

 • infračervená metalíza;
 • keramické;
 • katalytický.

Infračervený ohrievač s kovovou sieťovinou

V skutočnosti je to plynový horák, na ktorom je nainštalovaná kovová sieť. Ten sa zahrieva a začína vydávať tepelnú energiu. Čím sú bunky menšie, tým je plocha prenosu tepla väčšia.

Tento typ vykurovacieho zariadenia je k dispozícii v dvoch modifikáciách:

 • vo forme dýzy;
 • ako samostatná izolovaná konštrukcia.

Tryska Primus

Prvá možnosť nie je najbezpečnejšia. Trysku je potrebné používať opatrne, pretože je to otvorený prvok, ktorý nie je ničím chránený. A v stane, kde je tak málo miesta, sa môže stať čokoľvek. Druhou možnosťou je chránený povrch pred dotykom, uzavretý zábradlím.

Plynové ohrievače pre stan tohto typu sú k dispozícii s jedným alebo dvoma horákmi a sú tiež vybavené parabolickým reflektorom (reflektorom), ktorý usmerňuje tok tepla jedným smerom.

Teraz uvádzame výhody a nevýhody:

klady Mínusy
Veľmi jednoduchý dizajn, ľahko pochopiteľný Odvod tepla nie je na najvyššej úrovni
Normálna funkčnosť, žiadny problém Nízky výkon
Nízka cena Neekonomické zariadenie

Infračervený keramický plynový stanový ohrievač

Čo je potrebné urobiť, aby bol ohrievač energeticky náročný? Tu existujú dva prístupy:

 • zvýšiť účinnosť výberu tepelnej energie z horľavého paliva;
 • znížiť spotrebu plynu.

Keramický horák má poréznu štruktúru, ktorá zvyšuje spaľovanie paliva, to je riešenie druhého prístupu. Čím intenzívnejšie propán spaľuje, tým viac uvoľňuje tepelnú energiu. A účinnosť extrakcie tepla sa dosahuje použitím špeciálnej dosky, ktorá je vyrobená z plástovej keramiky..

Keramická platňa vyhrievaná horľavým plynom uvoľňuje 50% konvekčnej energie a 50% infračervenej energie. Teraz výhody a nevýhody keramického modelu.

klady Mínusy
Kompaktné rozmery Vyššia cena ako úprava kovového pletiva
Ekonomická spotreba paliva
Uvoľňuje sa menej produktov spaľovania propánu
Smerové pôsobenie tepelnej energie Nesmie sa vznietiť pri teplotách pod -5 ° C
Zariadenie je v prevádzke nenáročné

Pozor! Modely tejto odrody sa dodávajú s plynovými kazetami, ktoré sú vložené do ohrievača. U bežných ľudí sa tieto zariadenia nazývajú „dichlorvos“ kvôli podobnosti plechovky s plechovkou lieku, ktorý bol v minulosti známy na ničenie rôznych druhov hmyzu..

Plynový ohrievač s keramickou sieťovinou

Plynový ohrievač s keramickou sieťovinou

Konštrukcie keramických horákov sú vybavené držadlami na ľahké prenášanie, piezo zapaľovaním, regulátorom, pomocou ktorého sa nastavuje a ovláda intenzita zahrievania, a ochrannými sieťami alebo mriežkami z rôznych predmetov, ktoré sa dostávajú dovnútra horáka.

Infračervený ohrievač

Na výrobu infračerveného ohrievača vlastnými rukami môžete použiť niekoľko možností zariadenia. Zvážte dva najjednoduchšie na implementáciu, pre jeden z nich použijeme IR fóliu používanú v systéme podlahového vykurovania a pre druhý vyrobíme vykurovací panel z dostupných nástrojov. Ak máte stále filmový IR ohrievač od podlahy alebo ho môžete získať, výrazne vám to zjednoduší úlohu..

Na výrobu takého infračerveného modelu potrebujete kus tepelnej izolácie z valcovanej fólie, vykurovaciu fóliu, napájací kábel na pripojenie k elektrickej sieti, svorky na pripojenie drôtu k fólii, termostat alebo iné zariadenia na zmenu teploty ohrievač..

Výrobný proces pozostáva z nasledujúcich etáp:

 • Vyberte si miesto, pretože ohrievač fólie nemôže sám stáť na podlahe alebo stole, musí byť pripevnený k stene, stropu, rámu alebo inému pevnému povrchu.
 • Odrežte tepelnú izoláciu na veľkosť infračervenej fólie a pripravte povrch fólie na lepenie fólie.

  Odstrihnite izoláciu na správnu veľkosť

  Prilepte fóliu na pripravený kotúč a uistite sa, že dobre prilieha po celej dĺžke. Na lepenie povrchov môžete použiť lepidlá aj obojstrannú pásku. Miesta aplikácie lepidla však nesmú byť umiestnené na infračervených žiaričoch..

  Miesta na nanášanie lepidla

 • Upevnite svorky pozdĺž okrajov filmu, najskôr k nim pripojte drôt, ktorý dodá elektrickú energiu.

  Pripojte terminál k medenej tyči

  Izolujte elektrické spojenia elektrickou páskou, tepelne zmršťovacou alebo bitúmenovou páskou. Je to nevyhnutné, aby pri pripájaní vykurovacieho zariadenia k sieti bola vylúčená hrozba úrazu elektrickým prúdom z ohrievača a izolovali sa živé časti od stien a iných konštrukčných prvkov budov..

  Izolujte elektrické kontakty

  Zahrňte do konštrukcie elektrického ohrievača termostat; najpohodlnejším spínacím bodom je napájací vodič. Pretože ovládací prvok môže byť umiestnený na najpohodlnejšom a prístupnom mieste. To vám umožní ovládať kapacitu prenosu tepla ohrievača na vykurovanie garáže..

 • Pripevnite IR ohrievač na stenu alebo iný konštrukčný prvok. Ak ho chcete nainštalovať na podlahu, môžete si vyrobiť drevený rám.

Pracovný prvok infračerveného ohrievača môže byť vyrobený nezávisle. Vzorec keramického ohrievača berieme ako vzorku, budete na to potrebovať dva identické panely z tepelne odolného plastu (s rozlohou asi 1 m2), grafitovú múku, epoxidové lepidlo, šnúru na napájanie elektrického ohrievač.

Celý proces je rozdelený do nasledujúcich etáp:

 • Pripravte povrch plastu, najskôr očistite a odmastite stranu, na ktorú sa bude vodivá zmes nanášať.
 • Zmiešajte grafitový prášok s epoxidovým lepidlom v pomere 1: 1 alebo 1: 1,5, treba poznamenať, že so zvýšením množstva epoxidového lepidla sa zvýši odpor ohrievača a zníži sa výkon zariadenia. S väčším počtom grafitu sa zvýši vodivosť okruhu ohrievača, zvýši sa tečúci prúd a výkon..

  Výroba vodivých zlúčenín

  Pomocou špachtle naneste na vyčistený plastový povrch zmes grafitu a epoxidového lepidla, ako je to znázornené na montážnom diagrame nižšie:

  Schéma kreslenia grafitovej stopy

  Počkajte, kým zmes grafitu a epoxidu vyschne, a na vrch prilepte druhú vrstvu plastu. Nainštalujte svorky na zlom vo vodivej dráhe.

 • Pripojte elektrický kábel k svorkám svoriek pre následné pripojenie zariadenia k elektrickej sieti.

DIY plynový ohrievač: možnosti najlepších domácich výrobkov

Hotový ohrievač by mal byť testovaný multimetrom – nainštalujte sondy na koncovky konektorov a zmerajte elektrický odpor. Potom by sa mal pridelený výkon vypočítať podľa nasledujúceho vzorca: P = U2 / R

Kde P – výkon zariadenia, U – napájacie napätie, R – odpor obvodu ohrievača.

Výhodou takéhoto vykurovacieho zariadenia je infračervené žiarenie, ktoré zohreje všetky predmety, a z nich je miestnosť už vyhrievaná. Z tohto dôvodu sa konkrétne objekty a ľudia v zóne žiarenia okamžite zahrievajú. Preto je IR ohrievač výhodné používať na vykurovanie garáží, terás, altánkov, verand a priestorov, kde nie je potrebné vynakladať zdroje na neustále udržiavanie teploty vzduchu..

Ak sa vám zdá, že dizajn ohrievača nie je dostatočne pevný na použitie v nejakej miestnosti, dá sa ľahko vylepšiť dreveným rámom po obvode.

Kroky na montáž a upevnenie na stenu

Na výstup koaxiálneho potrubia cez stenu je potrebné do neho vyvŕtať otvor, ktorého polomer vám umožní vytiahnuť komín, izolovať a utesniť medzeru medzi potrubím a stenou. Podľa polohy vyvŕtaného otvoru označte na stene upevňovacie body konvektora.

Stena budovy, cez ktorú bude vychádzať koaxiálna rúra, je v skutočnosti označená a posunie požadovanú vzdialenosť od úrovne dokončenej podlahy.

Vyvŕtame otvory v rohoch označeného otvoru, aby sa nám ľahšie pracovalo, a vyrežeme otvor

Vyrezaný otvor vybavíme tepelnoizolačnými doskami značky Termoizol. Hrúbka izolačných dosiek 6 cm

Kusy vyrezané z tepelne izolačnej dosky prilepte k sebe tmelom

Z vnútornej strany chránime miestnosť pred tepelnými stratami inštaláciou pevnej tepelnoizolačnej dosky s otvorom

Aby sa zabránilo vnikaniu zrážok do otvoru pomocou koaxiálnej rúrky, nainštalujeme silikónovú prírubu zvnútra a pripevníme ju samoreznými skrutkami

Aby sme vyskúšali polohu koaxiálneho potrubia, ktoré potrebuje mierny sklon smerom k ulici, zostavíme zariadenie upevnením dielov páskou

Ak nie je k dispozícii svah „do ulice“ požadovaný na odvod kondenzátu, otvor mierne upravíme stavebným nožom

Krok 1: Označenie „okna“ pre výstup koaxiálneho potrubia

Krok 2: Vytvorenie otvoru pre aranžmán

Krok 3: Usporiadanie otvoru s doskovou tepelnou izoláciou

Krok 4: Spojenie rezaných dosiek tmelom

Krok 5: Inštalácia izolačnej dosky zvnútra

Krok 6: Lepenie izolačnej príruby

Krok 7: Zostavenie koaxiálnej rúry na montáž

Krok 8: Oprava polohy potrubia, ak je to potrebné

Prirodzene, prvým krokom je upevnenie konzol, na ktorých bude zariadenie zavesené. Po dokončení ich fixácie pokračujte v inštalácii jednotky a jej pripojení ku komínu a plynovému potrubiu. Najprv ho však musíte pripraviť na inštaláciu..

Plášť sa vyberie z konvektora a do otvoru umiestneného na zadnej strane sa nasadí O-krúžok. Zariadenie sa potom prevráti o stenu, čo spôsobí vloženie koaxiálneho potrubia do utesneného otvoru na zadnej strane jednotky. Potom musí byť spojenie posilnené montážnym puzdrom.

Teraz sa musíte pripojiť k potrubiu alebo hadici dodávajúcej plyn. Je žiaduce, aby v prípade pripojenia na hlavný plyn bolo potrubie už privedené na miesto, kde je inštalovaný konvektor. Pred vstupom do plynového kanála do zariadenia musí byť ventil, aby bolo možné prívod vypnúť, ak sa plánuje oprava, výmena alebo čistenie.

Upozorňujeme, že pripojenie k potrubiu centralizovaného plynového systému môžu vykonávať iba zástupcovia organizácie, s ktorou bola uzavretá dohoda o dodávke plynného paliva a údržbe plynových zariadení. Kapitán musí mať osvedčenie od výrobcu s právom vykonávať inštalačné práce.

DIY plynový ohrievač: možnosti najlepších domácich výrobkov

Povinnosti plynára povolaného na inštaláciu plynového konvektora zahŕňajú pripojenie k systému dodávky plynu a kontrolu tesnosti spojovacej jednotky. Po dokončení musí zamestnanec vydať vlastníkom akt, v ktorom sú uvedené všetky úkony, ktoré vykonal..

Konvektor môžete pripojiť k plynovej fľaši pomocou hadice sami. Malo by sa však pamätať na to, že pripojenie musí byť vykonané pomocou reduktora a plynového ventilu. Musíte tiež vedieť, že dýzy na prívod zmesi hlavného plynu a zmesi skvapalneného plynu sa líšia v priemere..

Ak bol spotrebič predaný so vstrekovačmi navrhnutými na hlavný plyn, pred inštaláciou by mali byť zmenené na veľkosti a modely uvedené výrobcom zariadenia. Všetky vstrekovače v zariadení musia byť vymenené..

Nezabudnite, že plynový valec akejkoľvek kapacity nemôže byť umiestnený nad suterénom, umiestnený v suteréne a suteréne domu. Je zakázané inštalovať ho priamo vedľa ohrievača. Medzi zariadením a valcom je potrebné dodržať vzdialenosť najmenej jeden meter. Je lepšie mať viac, aby bolo zahrievanie valca ohrievačom úplne vylúčené.

Olejový ohrievač

Pretože technický olej má dobré funkcie prenosu tepla, je široko používaný v ohrievačoch. Takýto ohrievač oleja si môžete zostaviť sami doma. Na to budete potrebovať starý vykurovací radiátor (liatinová alebo bimetalová batéria, register alebo inú rúrkovú konštrukciu), rúrkový vykurovací článok, samotný olej ako nosič tepla, utesnené zátky na umiestnenie vykurovacieho telesa.

Príklad použitia registra BU

Na maximalizáciu bezpečnosti prevádzky olejového zariadenia môže byť doplnené snímačom vykurovania, ktorého vypínacie kontakty sú pripojené k napájaciemu obvodu.

Proces výroby chladiča oleja je nasledujúci:

 • Vezmite si starý chladič, je dôležité, aby bol vymenený z dôvodu inovácie systému, nie z dôvodu porušenia integrity puzdra. Je vhodné si to sami overiť zaliatím tekutiny alebo aspoň externým vyšetrením.

  Vezmite si starý radiátor

  V ohrievači pripravte dva otvory – pre vykurovacie teleso a pre plnenie oleja. Prvý otvor musí byť vybavený závitom a umiestnený v spodnej časti tak, aby sa ohriate hmoty zdvihli. Je vhodnejšie umiestniť druhý otvor do hornej časti, keď bude ohrievač uvedený do prevádzky, bude musieť byť tiež zapečatený. Okrem toho je možné vytvoriť otvory pre vypúšťanie oleja a pre núdzový poistný ventil..

  Pripravte si dva otvory

  Zaskrutkujte vykurovacie teleso do otvoru na chladiči. Pri výbere konkrétneho modelu vykurovacieho telesa je dôležité uistiť sa, že priemer závitu zodpovedá priemeru otvoru a súprava obsahuje gumové tesnenia odolné voči oleju.

  Zaskrutkujte vykurovacie teleso do spodného otvoru

  Ďalší dôležitý bod – priemer vykurovacieho telesa by mal byť taký, aby sa nikdy nedotýkal stien chladiča. Na tesnenie sa používajú obloženia, špeciálne zmesi a kúdeľ.

 • Ak ste opustili porty vypúšťania oleja a senzorov, nainštalujte do nich príslušné zariadenie. Utesnite všetky otvory, ktoré sa v budúcnosti nebudú používať, nechajte iba plniace hrdlo oleja.
 • Ohrievač naplňte technickým olejom asi 85% z celkového počtu. Pre voľný priestor, ktorý kvapalina zaberie po zahriatí a tepelnej rozťažnosti, je potrebná 15% rezerva. Nikdy nepridávajte olej od začiatku do konca. Zatvorte plniace hrdlo oleja.

  Zatvorte plniace hrdlo oleja

  Ohrievač uzemnite k uzemňovacej slučke.

Treba poznamenať, že na zvýšenie životnosti takéhoto zariadenia by mal byť vykurovací prvok zvolený v súlade s materiálom tela. V opačnom prípade v dôsledku veľkého rozdielu vo výstupnom napätí častíc týchto kovov dôjde k zničeniu prvkov. Všimnite si tiež, že ohrievač bude mať slušnú hmotnosť, preto je vhodné ho zaistiť bezpečne vo vesmíre alebo vytvoriť štruktúru pre ľahký pohyb..

Dizajn na pohyb na kolieskach

Pravidlá správnej prevádzky

Iba dospelí používatelia, ktorí si dôkladne preštudovali príručku a odporúčania na použitie, môžu zapínať a vypínať plynový konvektor, upravovať režimy jeho prevádzky. Je neprijateľné, aby sa do týchto procesov zapojila mladšia generácia alebo zdravotne postihnutí ľudia. Ak nie je možné chrániť plynový konvektor pred ich rušením, je lepšie odmietnuť inštaláciu zariadenia vopred..

Vetranie v miestnosti plynovým konvektorom

Miestnosť, v ktorej je plánovaná prevádzka plynového konvektora, musí byť vetraná, pre ktorú je potrebné mať okno alebo aspoň okno. Je žiaduce, aby dverné krídlo malo vetracie mriežky.

Nezabudnite, že v prípade detekcie špecifického zápachu plynu v miestnosti by mal byť kohútik na vstupe konvektora okamžite zatvorený. V žiadnom prípade by ste nemali „iskriť“ v takejto situácii: udrieť zápalkami, zapnúť osvetlenie, použiť zapaľovač atď. Ak tieto požiadavky nedodržíte, malý únik pri prvých pocitoch môže spôsobiť deštruktívny výbuch..

Miestnosť, v ktorej sa zistil únik, musí byť okamžite vetraná otvorením okien a dverí dokorán. Mali by ste okamžite zavolať zamestnancov plynárenskej organizácie, ktorá pripojila vaše zariadenie k centralizovanej linke, alebo pohotovostnú službu. Plynový ohrievač bude možné prevádzkovať až po úplnom odstránení úniku alebo po oprave zariadenia..

Špirálový ohrievač

Klasická verzia ohrievača špirálového typu zahŕňa zahrnutie vykurovacích cievok do siete. Tepelne odolná dielektrika bola použitá ako základ pre inštaláciu špirály v takýchto modeloch. Jedná sa však o celkom jednoduché možnosti, preto v rámci tohto článku zvážime princíp výroby zariadenia, ktoré svojimi vlastnosťami nie je nižšie ako plynový ohrievač. Používa rovnaký princíp ako teplovzdušná pištoľ, ale s menším odvodom tepla..

Na výrobu potrebujete vyhrievaciu špirálu, elektrický ventilátor, kovovú trubicu alebo krabicu na puzdro, dielektrický žiaruvzdorný rám a napájací kábel. Výrobný proces ohrievača zahŕňa nasledujúce etapy:

 • Odrežte azbestocementovú rúrku na požadovanú dĺžku (v tomto prípade sa použije na výrobu nosného rámu).

  Odrežte rúrku na požadovanú dĺžku

  Do potrubia vyvŕtajte niekoľko otvorov z rôznych strán, aby do nich bolo možné vložiť nichrómovú špirálu.

 • Do otvorov vložte špirálu, v tomto prípade sú vyrobené vo forme mriežky, ale to nie je dôležité, je dôležité, aby vykurovacie telesá mali iný uhol sklonu.

Ak zostavujete niekoľko kusov špirály, spojte ich dohromady na vonkajšej strane potrubia..

 • Na jednu stranu potrubia umiestnite ventilátor, aby fúkal vzduch. Smer lopatiek by mal zaistiť pohyb vzduchu smerom k špirálam natiahnutým v potrubí. Vzdialenosť od ventilátora k vykurovaciemu telesu musí zaistiť bezpečnú prevádzku, aby sa lopatky neroztopili. Ventilátor a azbestová trubica môžu byť oddelené v kryte pre ďalšie chladenie.

  Oddeľovací ventilátor a trubica s ohrievačom

 • Izolujte elektrické spojenia od ventilátora k napájaciemu káblu a od nichrómovej cievky. Na izoláciu špirálových spojov je možné použiť micanitovú pásku, ktorá je navinutá priamo na azbestový povrch..
 • Hotový ohrievač umiestnite do najvhodnejšieho krytu. V tomto prípade je na ochranu pred náhodným kontaktom so špirálou pred rúrkou nainštalovaná prídavná mriežka.

Treba poznamenať, že výkon ventilátora by nemal byť príliš vysoký, aby sa špirály mali čas zahriať. V praxi musíte dosiahnuť duichik efekt a vykurovací výkon je možné prispôsobiť dĺžkou špirály. Odporúča sa tiež pokryť azbestovú rúrku vo vnútri tepelne odolným lakom, aby sa častice azbestu nedostali do vzduchu. Uzemnenie telesa ohrievača k uzemňovacej slučke nebude nadbytočné.

Katalytický typ

Všetky vykurovacie zariadenia, ktorých princíp činnosti spočíva v spaľovaní paliva, majú jednu významnú nevýhodu – uvoľňovanie veľkého množstva produktov spaľovania. Plyn musí zároveň horieť za prítomnosti čerstvého vzduchu a budete sa musieť starať o likvidáciu plynu. Katalytický stanový ohrievač nemá túto nevýhodu, pretože spaľovanie plynu v tomto zariadení je bezplameňové. Ako sa to robí:

 1. Platňa je vyhrievaná zo sklolaminátu a na vrch je posypaná platinovým práškom. Teplota vykurovania + 200 ÷ 500 ° С.
 2. Vo vnútri špeciálnej komory, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou ohrievača, sa pripraví zmes vzduchu a plynu, ktorá sa privádza na tanier.
 3. Tu horí bez plameňa.

Katalytický plynový ohrievač

Katalytický plynový ohrievač

Výhody a nevýhody modelu.

klady Mínusy
Kompletné a efektívne spaľovanie paliva, účinnosť takmer 100% Vysoká cena
Vysoká šetrnosť k životnému prostrediu vďaka bezplameňovému spaľovaniu plynu
Kompaktné rozmery
Vysoká prevádzková bezpečnosť
Maximálna produktivita

Plynová rúra na stan

Už samotný názov naznačuje, že tento typ plynového ohrievača je možné použiť na varenie jedla. To znamená, že má dvojitú funkciu: ohrievanie stanu a varenie. Takéto zariadenia sa nazývajú univerzálne. Čisto konštruktívnym rozdielom je tyč, na ktorej je horák držaný. Dá sa otáčať horizontálne aj vertikálne. Výkon takýchto zariadení nie je menší ako 1 kW.

Existujú modely, ktoré pripomínajú miniatúrnu varnú dosku pokrytú mriežkou. Táto odroda je stabilná, pretože je inštalovaná na štyroch nohách. Plyn sa dodáva zboku cez hadicu z valca alebo je vo vnútri nainštalovaný „dichlorvos“.

Plynová miniatúrna rúra s „dichlorvosom“

Plynová miniatúrna rúra s „dichlorvosom“

Po demontáži všetkých typov vykurovacích zariadení teda môžeme sebavedomejšie povedať, ktorý plynový ohrievač pre stan pre zimný rybolov alebo turistiku je lepší. Ak je úlohou jednoducho efektívne vykurovanie, ideálnou možnosťou sú katalytické modely. Ak potrebujete zvýšiť funkčnosť varenia ulovených čerstvých rýb v chladnom počasí, je lepšie vziať si so sebou sporák.

Plynový keramický infračervený horák

Toto je najkompaktnejšie zariadenie zo všetkých vyššie uvedených. V skutočnosti je to len horák uzavretý v kryte, na ktorý je nainštalovaná keramická sieť. Práve druhý menovaný je zdrojom infračerveného žiarenia po silnom zahriatí. Horák je pohodlný, pretože je jednoducho pripojený k plynovej fľaši pomocou hadice. Môže sa použiť na vykurovanie malého stanu pre jednu alebo dve osoby..

Infračervený stanový plynový horák

Infračervený stanový plynový horák

Ako si vybrať kempingový ohrievač

Mobilné ohrievače je možné klasifikovať podľa druhu použitého paliva.

 1. Petrolej. Takéto ohrievače nie sú bezpečné, pretože pri náhodnom prevrátení nezhasnú. Počas prevádzky navyše vydáva nepríjemný zápach..
 2. Benzín. Moderné benzínové ohrievače majú bezpečnostné možnosti, ale nie sú opäť obľúbené kvôli nepríjemnému zápachu produktov spaľovania..
 3. Plyn. Toto je najobľúbenejšia a najžiadanejšia skupina zariadení. Plynová fľaša je ľahká a kompaktná a môžete si ju vziať na akúkoľvek túru. Plynové ohrievače nevydávajú nepríjemný zápach, ekonomicky spotrebúvajú palivo.

Medzi plynovými ohrievačmi sú obzvlášť obľúbené infračervené modely. Na druhej strane sú to:

 • kov, ktorý vám umožní variť jedlo na horáku;
 • keramické, kompaktné a ekonomické;
 • katalytický, najbezpečnejší z dôvodu absencie otvoreného ohňa a absencie škodlivých emisií.

Pri výbere ohrievača pre stan by ste sa mali riadiť podmienkami jeho použitia. Na kempovanie a cestovanie autom je teda vhodný model na benzín. V iných situáciách je lepšie zvoliť plynový ohrievač, pretože je nepohodlné nosiť so sebou zásoby paliva. Kempingový ohrievač musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • bezpečný;
 • ľahký, kompaktný;
 • ekonomické;
 • ľahko ovládateľný.

Horáky

#1

TURISTIKA Krab TM-300

Hodnotenie odborníka: 99/100

Prenosný model Krab TM-300 s keramickým horákom je jedným z najlacnejších mini-sporákov v triede. Zariadenie je veľmi ľahké, ľahko sa ovláda a v zloženom stave zaberá minimum miesta. Tieto vlastnosti sú potrebné pre pohodlnú prepravu, varenie / ohrievanie jedla a rýchlo vriacu vodu v poľných podmienkach..

Technické údaje:

 • typ zariadenia – horák;
 • výkon – 1,75 kW;
 • balón – klieština;
 • ďalšie možnosti – sklopné nohy, piezo zapaľovanie, regulátor plameňa;
 • rozmery (V x Š x H) – 8,6 x 11,3 x 10,7 cm;
 • hmotnosť – 0,33 kg;
 • kompletná sada – puzdro na tašku.

Sporák je vybavený jedným horákom a pracuje z jednorazového plynového valca s objemom 220 gramov. Výkon je riadený regulátorom. Spotreba paliva je približne 125 g / h. Horák môže pracovať nepretržite až 105 minút.

Dôstojnosť

 • Nízke náklady
 • Pohodlné použitie a prenášanie
 • Nízka spotreba plynu
 • Piezo zapaľovanie

nevýhody

 • Na skladacie nohy je ťažké pripevniť malý riad

KOVEA KB-0408

Ľahký, kompaktný, ale celkom výkonný „cestovný“ gadget

Hodnotenie expertov: 98/100

Horák od spoločnosti KOVEA je praktické a praktické zariadenie, ktoré pomáha milovníkom rekreácie v prírode. Líši sa vo funkčnom prevedení horáka a horáka, ktoré vám umožňuje ľahko inštalovať riad rôznych tvarov a priemerov.

Model patrí do ponúk strednej cenovej kategórie, aktívne sa používa počas turistiky, rybolovu a kempovania. S jeho pomocou môžete uvariť jedlo pre skupinu 3 až 5 osôb.

Technické údaje:

 • typ zariadenia – horák;
 • výkon – 2,03 kW;
 • balón so závitom;
 • ďalšie možnosti – sklopné nohy, piezo zapaľovanie, regulátor plameňa;
 • rozmery (V x Š x H) – 9 x 8,8 x 9,6 cm;
 • hmotnosť – 0,232 kg;
 • kompletná sada – obal.

Vďaka optimálnemu výkonu poskytuje horák rovnováhu medzi rýchlosťou vriacej vody a spotrebou paliva. Zariadenie spotrebuje iba asi 148 g plynu za hodinu. Litr vody na nej vrie asi 4 minúty.

Skladacie nohy majú protišmykový zárez. Intenzita plameňa sa nastavuje pomocou otočného ventilu.

Dôstojnosť

 • Veľká pracovná plocha
 • Stabilita balóna a vysoká tuhosť nôh
 • Možnosť pripojenia na klieštinový valec pomocou adaptéra Cobra
 • Riad na varenie s dnom akéhokoľvek priemeru je možné ľahko nainštalovať na horák

nevýhody

 • Na normálne zapálenie musíte zariadenie nainštalovať na miesto chránené pred vetrom
 • Vlákno pre balón je vyrobené z mäkkého kovu, ktorý sa časom opotrebuje

KOVEA KB-0703WU

Všestranný integrovaný turistický systém

Hodnotenie expertov: 97/100

Tento model má špeciálny dizajn, vrátane plynového horáka a špeciálneho hrnca, na ktorého dno je privarený výmenník tepla-radiátor. Toto riešenie podporuje účinný prenos tepla z plameňa, čo vedie k rýchlejšiemu varu vody s nižším výkonom. A pretože plameň je vo vnútri spotrebiča, nevyfukuje ho vietor..

Nízky výkon stabilizuje prácu v zime. Preto sa horák používa nielen v pokojných, ale aj v extrémnych turistických podmienkach. Je to praktická možnosť pre 1-2 osoby.

Technické údaje:

 • typ zariadenia – horák;
 • výkon – 1,01 kW;
 • balón so závitom;
 • ďalšie možnosti – piezo zapaľovanie, ochrana pred vetrom, regulátor plameňa;
 • rozmery (V x Š x H) – 17,5 x 13 x 13 cm;
 • hmotnosť – 0,535 kg;
 • kompletná sada – mäkké a neoprénové kryty, hliníkový hrnček, zátka, plastový pohár, veko, oceľová tryska na riad.

K telu systému sú privarené pohodlné sklopné držadlá, horák je pevne pripevnený k panvici. Systém môže byť zavesený v stane alebo v aute a je možné ho prenášať aj počas prevádzky. K tomu slúži neoprénový kryt. Teplotu varu vody je možné ľahko ovládať pomocou priehľadného krytu. Spotreba plynu v zariadení – asi 90 g / h.

Dôstojnosť

 • Jednoduchý montážny mechanizmus
 • Minimálne tepelné straty a odolnosť proti vetru
 • Nízka spotreba paliva pri používaní kanvice
 • Výsuvný regulačný ventil pre flexibilné ovládanie intenzity plameňa
 • Adaptér na jednoduchý riad s plochým dnom vybavený 4 podpernými nohami

nevýhody

 • Vysoká cena
 • Striekanie a striekanie vody počas varu v aktívnej fáze
 • Nie je to najtuhšia fixácia hrnca na horáku

TURISTIKA PEGAS TM-070

Praktická a odolná turistická varná doska s varnou doskou

Hodnotenie expertov: 96/100

Tento model vyniká jedným z najvyšších výkonových tried vo svojej triede. Je vybavený objemnou pracovnou plochou a clonou odrážajúcou teplo, ktorá neumožňuje rozptýlenie tepla. Vďaka tomu sa zníži spotreba plynu a proces varenia sa výrazne urýchli..

Takýto mini-varič je veľmi vhodný na použitie na kempingových výletoch, počas piknikov, lovu, rybolovu..

Technické údaje:

 • typ zariadenia – horák;
 • výkon – 2,3 kW;
 • balón so závitom;
 • ďalšie možnosti – piezo zapaľovanie, sklopné nohy, regulátor plameňa;
 • rozmery (V x Š x H) – 9,8 x 9 x 9 cm;
 • hmotnosť – 0,31 kg;
 • kompletná sada – plastové puzdro.

Vďaka sklopným prvkom je možné zariadenie premeniť na kompaktnú prenosnú verziu. Piezo zapaľovanie odstraňuje potrebu ďalších zdrojov ohňa.

Pri výrobe dielov pre zariadenie sa používa chróm, ktorý zvyšuje odolnosť proti korózii a eliminuje riziko predčasného opotrebovania. Minisporák je poháňaný závitovým plynovým valcom. Maximálna spotreba plynu – 170 g / h.

Dôstojnosť

 • Veľká sila
 • Kompaktnosť a vysokokvalitná montáž
 • Tepelne odrážajúci štít pre lepší výkon nástroja

nevýhody

 • Vyššia spotreba plynu v porovnaní s podobnými modelmi v tomto rade
 • Pre panvice s malým priemerom je potrebná ďalšia mriežka adaptéra.

TURISTIKA MINI-1000 TM-100

Bezpečnostná mini baterka s diaľkovou hadicou

Hodnotenie odborníka: 94/100

Tento model je považovaný za najlepšiu možnosť z hľadiska pomeru ceny a kvality. Jeho vlastnosťou je diaľková hadica, ktorá vám umožňuje odstrániť plynovú fľašu zo zariadenia, čím sa zvyšuje bezpečnosť prevádzky. Vďaka tomuto prevedeniu je možné nádobu s palivom umiestniť do stanu alebo spacieho vaku, čo je v mrazivom počasí veľmi dôležité..

Zariadenie sa používa v letných chatkách, kempovaní a turistike. Je tu dostatočná kapacita na to, aby slúžila skupinám 2-3 osôb.

Technické údaje:

 • typ zariadenia – horák;
 • výkon – 1,5 kW;
 • balón – klieština;
 • ďalšie možnosti – piezo zapaľovanie, sklopné nohy, regulátor plameňa;
 • rozmery (V x Š x H) – 10 x 16 x 16 cm;
 • hmotnosť – 0,45 kg;
 • kompletná sada – plastové puzdro, diaľková hadica.

Horák je vybavený pohodlným skladacím dizajnom, ktorý sa zmestí do puzdra z tvrdého plastu. Pripojí sa k valcu klieštinového ventilu, ktorý sa k zariadeniu pripevní ľahkým stlačením. Účinnosť a účelnosť vykurovania zvyšuje štít odrážajúci teplo. Spotreba paliva – až 150 g / h.

Dôstojnosť

 • Bezpečná prevádzka vďaka diaľkovému pripevneniu nádrže s palivom
 • Špeciálne ventilové zariadenie, ktoré zabraňuje prevráteniu a kývaniu valca
 • Zvýšená tepelná odolnosť materiálov

nevýhody

 • Piezo iskra nie vždy zapáli plyn
 • Zlá fixácia nôh v tele
 • Problémy s úpravou plameňa

Ohrievače

#1

Ballu BIGH-4

Hodnotenie expertov: 98/100

Kompaktný plynový ohrievač nezávisí od zdrojov energie a priťahuje absolútnou účinnosťou: jeho účinnosť je 100%. Slúži na lokálne vykurovanie potrebných plôch na voľných priestranstvách, vykurovanie terás, altánkov, autoservisov, stanov. Približná vykurovacia plocha – 40 – 60 m².

Infračervené zariadenie sa navyše používa na čistenie povrchov od snehu a ľadu, ohrievanie a sušenie materiálov, varenie a varenie vody v poľných podmienkach..

Technické údaje:

 • typ ohrievača – dlaždice;
 • typ ovládania – mechanický;
 • použitý plyn – propán / bután;
 • výkon – 3 kW / 4,5 kW;
 • rozmery (V x Š x H) – 37,2 x 33,8 x 27,8 cm;
 • približná spotreba paliva – 0,32 kg / h;
 • hmotnosť – 2,3 kg;
 • kompletná sada – reduktor, valec, plynová hadica.

Model je vyrobený z keramického panelu, ktorý je upevnený v oceľovom puzdre a zakrytý oceľovou mriežkou. Telo je pokryté žiaruvzdorným smaltom, inštalovaným na kovovej sklopnej nohe. Pripojenie je uskutočnené k akémukoľvek plynovému valcu s objemom 5-50 litrov.

Na reguláciu výkonu je k dispozícii otočný gombík. Citlivý termočlánkovo ​​ovládaný plynový ventil poskytuje ochranu proti úniku v prípade hasenia plameňa.

Dôstojnosť

 • Kúrenie + varenie
 • Plynulá regulácia výkonu
 • Ovládanie plameňa
 • Stabilný kučeravý stojan na nohy
 • Kompletná kompletná sada

nevýhody

 • Iba systém manuálneho zapaľovania
 • Pri prevrátení sa nevypne
 • Nie najkompaktnejšia veľkosť

Pathfinder Hearth

Jednoduchý a spoľahlivý ohrievač kachlí vyrobený doma

Hodnotenie expertov: 97/100

Prenosný ohrievač značky Pathfinder sa vyznačuje jednoduchým používaním a vysokým odvodom tepla. Rozsah modelu je dosť široký: je vhodný na vykurovanie vidieckych a poľovníckych chát, stanov, dočasných stavebných štruktúr, používa sa ako na účely cestovného ruchu, tak v každodennom živote. Maximálna obslužná plocha – 15 m2.

Ak chcete ohrievač používať ako varnú platňu na varenie a ohrievanie potravín, musíte sklopiť rukoväť, premeniť ju na stojan a postaviť spotrebič vodorovne s mriežkou nahor.

Technické údaje:

 • typ ohrievača – dlaždice;
 • typ ovládania – mechanický;
 • použitý plyn – propán / bután;
 • výkon – 1,5 kW;
 • rozmery (V x Š x H) – 27 x 27 x 18 cm;
 • približná spotreba paliva – 0,11 kg / h;
 • hmotnosť – 1,8 kg;
 • kompletná sada – adaptér na pripojenie štandardnej plynovej fľaše.

Infračervený ohrievač je vybavený keramickým horákom, piezoelektrickým zapaľovacím mechanizmom a systémom predhrievania paliva. Poháňané lacnými klieštinami na klieštiny, ktoré sa zmestia do špeciálneho priestoru v zadnej časti puzdra.

Dôstojnosť

 • Kúrenie + varenie
 • Minimálne vyhorenie kyslíka v miestnosti
 • Stabilné podperné nohy
 • Ekonomická spotreba plynu

nevýhody

 • Plameň často zhasína pri minimálnej dodávke plynu
 • V mrazivom počasí balón zamrzne

TURISTKA LASKA

Ultraľahký a kompaktný ohrievač pre stany a dočasné stavby

Hodnotenie expertov: 96/100

Model TOURIST LASKA je univerzálny, pretože funguje s klieštinovými aj závitovými plynovými fľašami. V porovnaní s inými zariadeniami v tejto kategórii má veľmi nízku hmotnosť a kompaktné rozmery..

Hlavným účelom zariadenia je vykurovať poľovnícke a letné chaty, stany, stany až do 12 m².

Technické údaje:

 • typ ohrievača – dlaždice;
 • typ ovládania – mechanický;
 • použitý plyn – propán / bután;
 • výkon – 0,7 kW;
 • rozmery (V x Š x H) – 19 x 13,5 x 16 cm;
 • približná spotreba paliva – 0,05 kg / h;
 • hmotnosť – 0,27 kg;
 • kompletná sada – adaptér, látkový poťah, stojan.

Zariadenie je vybavené piezoelektrickým zapaľovaním, clonou odrážajúcou teplo a silnou ochrannou mriežkou. Infračervený žiarič ohrieva priamo okolité povrchy bez plytvania palivom na nevyužitý priestor. Trvanie nepretržitej práce na jednom valci – až 4 hodiny.

Dôstojnosť

 • Kompaktný a ľahko prenosný dizajn
 • Stabilný stojan na statív
 • Nízka spotreba plynu

nevýhody

 • Balenie neobsahuje fľašu
 • Nie je dostatočne silný na to, aby zahrial veľké stany

KOVEA Little Sun (KH-0203)

Účinný a bezpečný cestovný ohrievač s vysokou účinnosťou

Hodnotenie expertov: 95/100

Plynový ohrievač má štýlový a praktický dizajn a je vybavený mnohými pokročilými technológiami. Konštrukcia poskytuje ohrievaciu dosku valca, spoľahlivý a bezpečný keramický žiarič, pretlakový ventil, ktorý v prípade prekročenia prípustných limitov preruší dodávku paliva..

Tento model je vhodný na vykurovanie interiérov automobilov, malých stanov a miestností do 15 m².

Technické údaje:

 • typ ohrievača – rúra;
 • typ ovládania – mechanický;
 • použitý plyn – bután;
 • výkon – 1,67 kW;
 • rozmery (V x Š x H) – 34,3 x 19,1 x 27,7 cm;
 • približná spotreba paliva – 0,12 kg / h;
 • hmotnosť – 2,1 kg;
 • kompletná sada – krabica, návod na obsluhu.

Ohrievač pracuje z klieštinových valcov, ktoré sú niekoľkokrát lacnejšie ako závitové. Valec je namontovaný v uzavretom oddelení na zadnej strane puzdra. Horúci vzduch počas prevádzky vertikálne stúpa.

Výkon je regulovaný plynovým regulátorom. Pri otáčaní zapne aj piezo zapaľovanie, až kým sa nezastaví.

Dôstojnosť

 • Pohodlná skladacia rukoväť na prenášanie
 • Stabilná prevádzka pri nízkych teplotách
 • Vypnutie dodávky paliva v prípade prekročenia prípustných hodnôt tlaku
 • Stabilná konštrukcia

nevýhody

 • Vysoká cena

TURISTICKÁ MINI AFRIKA

Kompaktný a ekonomický zdroj tepla pre nadšencov turistiky a rybolovu

Hodnotenie odborníka: 94/100

Prenosný keramický ohrievač sa vyznačuje vysokou účinnosťou a efektívnou distribúciou tepelnej energie. Vybavený viacstupňovým bezpečnostným systémom, ktorý obsahuje pretlakový poistný ventil, ochranu proti úniku a automatické vypínacie mechanizmy, ak sú nainštalované nesprávne..

Model sa používa v interiéri aj exteriéri. Tento plynový sporák sa často používa počas zimného rybolovu na vykurovanie stanov, stanov a dočasných rybárskych prístreškov. Maximálna vykurovacia plocha je 12 m².

Technické údaje:

 • typ ohrievača – rúra;
 • typ ovládania – mechanický;
 • použitý plyn – propán / bután;
 • výkon – 1,2 kW;
 • rozmery (V x Š x H) – 26 x 13 x 30 cm;
 • približná spotreba paliva – 0,1 kg / h;
 • hmotnosť – 1,5 kg;
 • kompletná sada – krabica, návod na obsluhu.

Infračervené zariadenie funguje z jednorazových klieštinových klieští. Trvanie nepretržitej práce je asi 5-6 hodín. Malá miestnosť sa zároveň doslova zohreje v priebehu niekoľkých minút. Flexibilné ovládanie zaisťuje regulátor výkonu a piezo zapaľovanie.

Dôstojnosť

 • Vysoká rýchlosť ohrevu
 • Ekonomická spotreba palivovej zmesi
 • Pohodlná rukoväť na prenášanie
 • Mikroporézny keramický radiátor pre efektívnu distribúciu tepla

nevýhody

 • Nespoľahlivý systém fixácie plynových fliaš
 • Zápach výfukových plynov pri práci v interiéri

Hyundai H-HG3-25-UI777

Tento infračervený model je ideálny na turistiku, pretože ho možno použiť aj na varenie (grilovací rošt je súčasťou dodávky). Výkon zariadenia je 2,5 kW. Ohrievač je poháňaný propánom alebo butánom. Ekonomická spotreba paliva – nie viac ako 218 g / h. Plynový sporák je ideálny do miestností s rozlohou maximálne 25 m².

Hyundai H-HG3-25-UI777

Charakteristickou črtou modelu sú skladacie nohy. To zvyšuje mobilitu ohrievača a stabilitu jeho konštrukcie..

Zariadenie je vybavené keramickým horákom, ktorý sa zapaľuje ručne. Je bezpečný a ľahko sa používa. Metóda infračerveného ohrevu poskytuje vysoko kvalitné zahrievanie nie vzduchom, ale pevnými látkami a povrchmi. Takto sa nemrhá palivom.

Tiež tip: Najlepších 10 olejových ohrievačov

Výhody:

 • mobilita a kompaktnosť;
 • môže byť použitý na varenie;
 • svetlo;
 • stabilná konštrukcia;
 • pekný dizajn;
 • bezpečné.

Nevýhody:

 • nie je vhodný pre veľké miestnosti.

Katalyzátor KOVEA Handy Sun (KGH-1609)

Toto zariadenie je ideálne pre malý stan. Model sa nelíši vysokým výkonom – 0,9 kW. Palivo sa spotrebuje veľmi ekonomicky – nie viac ako 60 g / h. Tento model je kompatibilný iba so závitovými valcami s rovnakým názvom. Sú k dispozícii v dvoch veľkostiach: 230 a 450 g..

Katalyzátor KOVEA Handy Sun (KGH-1609)

Charakteristickou črtou modelu je kompaktnosť a mobilita. Ohrievač je veľmi malý a ľahký. Je veľmi výhodné vziať si ho na výlety do krajiny, pretože zariadenie je uložené v plastovom puzdre, ktoré ho chráni pred poškodením.

Výhody:

 • kompaktnosť;
 • mobilita;
 • rýchlo sa zahrieva;
 • ziskovosť;
 • súčasťou je kryt;
 • ľahkosť.

Nevýhody:

 • príliš malá;
 • funguje iba pod dohľadom;
 • potrebujete špeciálne valce.

Solyrogaz GII-2,3

Solyrogaz GII-2,3 je multifunkčné zariadenie. Ohrievač je možné použiť nielen na rekreáciu v prírode, ale aj na varenie, pri stavebných a maliarskych prácach. Maximálny výkon zariadenia je 2,3 kW. Spotreba plynu je nízka – 180 g / h. Zariadenie je vhodné do miestností s rozlohou od 10 do 18 m².

Solyrogaz GII-2,3

Ohrev je zabezpečený keramickým prvkom Raushert, ktorý zaisťuje rovnomerné vyžarovanie tepla po celej ploche povrchu. Keramické vykurovacie telesá sú odolné a bezpečné na používanie. Teplo nie je zbytočné. Zahrievajú sa iba pevné látky, ktoré potom sálajú teplo, nie vzduch. Zariadenie je navrhnuté tak, aby nedošlo k otvorenému ohňu, takže použitie dlaždice je úplne bezpečné..

Výhody:

 • ziskovosť;
 • žiadny otvorený oheň;
 • bezpečnosť;
 • účinnosť;
 • tichá práca;
 • rýchlo sa zahrieva;
 • vysokokvalitná montáž a materiály;
 • multifunkčnosť;
 • kompaktnosť.

Nevýhody:

 • výkon nie je regulovaný;
 • žiadny stojan;
 • nie je vhodný pre veľké miestnosti.

Tramp TRG-037

Zariadenie je vhodné na vykurovanie malých miestností – stanov, pavilónov, stanov. Zariadenie je napájané keramickým vykurovacím telesom, ktoré je ekonomické a bezpečné. Výkon modelu je 1,3 kW. Spotreba paliva – nie viac ako 100 g / h.

Tramp TRG-037

Ohrievač je vybavený systémom ochrany proti úniku plynu, ktorý sa skladá zo spontánneho bezpečnostného zariadenia pre plyn a regulačného ventilu tlaku plynu. Model funguje bez otvoreného ohňa. Vďaka tomu je toto zariadenie úplne bezpečné..

Výhody:

 • prenosnosť a kompaktnosť;
 • bezpečnosť;
 • rýchlo sa zahrieva;
 • svetlo;
 • ziskovosť.

Nevýhody:

 • nie je vhodný pre veľké miestnosti.

Továrenské modely

Zvážte najobľúbenejšie typy výmenníkov tepla pre zimné stany. Vybavenie je nové, takže rozmanitosti tu veľa neuvidíme. Ale toho, čo je v predaji, je viac než dosť.

Výmenník tepla Sukhovey

Výmenník tepla Sukhovey

Pred nami je dobré zariadenie, vyrobené z odolnej nehrdzavejúcej ocele a hliníkovej trubice. Má kapacitu až 184 kubických metrov. m / h a môže pracovať pri vyšších a nižších rýchlostiach. Premyslený dizajn zaisťuje vysokú účinnosť a ventilátor s nízkym hlukom eliminuje zbytočný hluk pre používateľov. Zariadenie je možné ľahko rozšíriť do pracovného stavu a funguje s dlaždicami od výrobcu Hephaestus. Cena modelu je asi 7 000 rubľov.

Je tiež možné použiť iné horáky, ktoré zodpovedajú rozmerom tohto výmenníka tepla.

Výmenník tepla pre rybolov Sibtermo ST-1.6

Výmenník tepla pre rybolov Sibtermo ST-1.6

Prezentovaný model sa vyznačuje prítomnosťou dvoch ventilátorov naraz, čo zvyšuje priechodnosť. Je to vynikajúci výmenník tepla pre stan na zimný rybolov, ktorý vám umožní rýchlo zahriať veľký objem vzduchu. Jednotka váži iba 1,88 kg a je možné ju prevádzkovať v spojení s akýmikoľvek plynovými a infračervenými horákmi. Aj v najkrutejšej zime bude váš stan teplý a pohodlný. Komín v tomto modeli je spojený zhora.

Náklady na výmenník tepla pre zimný stan Sibtermo ST-1,6 sú asi 5600 rubľov.

07.jpg

Výmenník tepla “Desna BM”

Extrémne kompaktný, s jedným ventilátorom, ideálny do zimného stanu. Funguje v automatickom aj v turbo režime. Môže byť použitý spoločne s akýmikoľvek horákmi a sporákmi (vrátane infračervených). Telo je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a chránené odolným smaltom, ktorý odoláva vysokým teplotám. Výrobca uvádza vysokú účinnosť, neporovnateľnú s účinnosťou akýchkoľvek iných analógov. Náklady na jednotku sú asi 7 000 rubľov.

Plynová rúra na stan

Ako ohrievač sa často používa kempingový plynový sporák s jedným alebo dvoma horákmi. V závislosti od modelu sa hmotnosť môže pohybovať od 400 g do 2 kg. Táto možnosť má nasledujúce výhody:

 • schopnosť pohodlne variť alebo ohrievať jedlo;
 • povrch sa ľahko umyje od nečistôt;
 • často dizajn umožňuje skladanie do kompaktného kufra;
 • ekonomická spotreba paliva;
 • dostupnosť ochranného systému.

Plynový turistický sporák

Rovnako ako v špeciálnych ohrievačoch sa tu používa plynová nádoba. Nie je súčasťou balenia, ale kupuje sa samostatne. Je lepšie uprednostniť modely s poistným ventilom, ktorý v prípade prehriatia alebo iných neštandardných situácií vypne prívod plynu. K obnoveniu spaľovania dôjde po stlačení červeného tlačidla umiestneného na prevodovke.

Je dôležité mať na pamäti, že vykurovanie stanu v zime pri rybolove bez výparov vyžaduje neustále vetranie priestoru. Ponechajte aspoň minimálnu vzdialenosť, aby produkty spaľovania unikali do atmosféry, s výnimkou náhodnej otravy..

Plynový ohrievač do stanu

Turistická možnosť ohrievača je možno najbezpečnejšia. V prvom rade bol pôvodne navrhnutý tak, aby vytváral teplo v uzavretom priestore pre vreckovky, takže nehrozí riziko vznietenia iných predmetov, otravy oxidom uhoľnatým atď..

plynový ohrievač do stanu

Väčšina modelov je vybavená piezo zapaľovaním, ktoré eliminuje potrebu používať zápalky alebo zapaľovač – nástroj na vytvorenie iskry je vždy po ruke. Niektorí používatelia poznamenávajú, že v silných mrazoch ohrievač stratí napájanie a plyn vstupujúci do ohrievača stanu sa prestane odparovať. V tomto prípade musíte zahriať prívodné potrubie paliva niekoľkými zápalkami alebo tabletou suchého alkoholu..

Odporúča sa vybrať model so systémom predhrievania plynu. Jeho podstata spočíva v prítomnosti trubice, ktorá prechádza plameňom a rámuje balón. Výsledkom je, že plyn sa zahrieva ešte skôr, ako sa uvoľní, a preto stabilne horí aj pri teplote -30.

Je dôležité ponechať vetracie spojenie s vonkajším priestorom. To umožní:

 1. Zabráňte tvorbe kondenzátu vo vnútri stanu, ktorý zabráni vlhkosti.
 2. Zabezpečte včasné odstránenie oxidu uhličitého, ktorý má škodlivý vplyv na celkový stav tela.

plynový ohrievač

Medzi výhody plynového ohrievača patria:

 • miera vykurovania priestorov;
 • dobré sušenie bielizne;
 • schopnosť ohrievať jedlo a vodu.

Medzi nevýhody patrí:

 • relatívne vysoké náklady na zariadenie a samotné palivové kazety;
 • potreba výmeny kazety v noci.

Horáky (kachle)

Jedná sa o všestrannú možnosť ohrievača, ktorá v závislosti od modelu používa plynné alebo kvapalné palivá. Hlavne v špecializovaných predajniach sú plynové horáky. Pri výbere modelu by ste mali venovať pozornosť výkonu – najmenej 2 000 W. S touto hodnotou tohto parametra varí liter vody po 5 minútach.

Samostatne by sa mali spomenúť možnosti, ktoré môžu podporovať spaľovací proces z oboch typov palív. Prechod medzi plynným a kvapalným palivom nastáva výmenou dýzy.

horák

Čistý benzínový ohrievač stanu má také výhody, ako je mrazuvzdornosť, pohodlie, spoľahlivosť, dobrý odvod tepla. So všetkými pozitívnymi aspektmi ho však nemožno odporučiť rybárom a tu je dôvod:

 1. Kanister s kvapalným palivom váži oveľa viac ako plynová fľaša, a ak potrebujete prekonať veľkú vzdialenosť na ľade, pri hľadaní miest na parkovanie rýb to môže byť značný test.
 2. Aj pri najopatrnejšom použití sa vám palivo dostane do rúk. Vo všetkých ostatných prípadoch je to v poriadku, ale počas rybolovu to negatívne ovplyvní úlovok. Po kontakte s nástrahami alebo návnadou zostane na rukách pach paliva, ktorý môžu podvodní obyvatelia ľahko počuť..

horák v stane

 1. Keď horí benzín a petrolej, do ovzdušia sa uvoľňuje veľa oxidu uhoľnatého a sadzí. Stan bude musieť byť otvorený a všetky odevy budú cítiť splodiny horenia.

Existujú aj petrolejové ohrievače. Majú všetky výhody a nevýhody uvedené pre ohrievače kvapalných palív..

TOP katalytické plynové ohrievače pre stan

Miesto Hodnotenie produktu Hmotnosť

Modely do 1 kW

#1

Požiarna lopta KOVEA (KH-0710)

Takmer beztiažový spotrebič kombinuje vykurovanie a prípravu rýchleho jedla

Hodnotenie expertov: 96/100

Zariadenie efektívne funguje v malých miestnostiach, umožňuje vám variť čaj, ohrievať / variť jednoduché jedlá na túre alebo si v Turci pripraviť teplú prírodnú kávu.

Robustné kovové telo je robustné, dobre drží tvar a pri náraze sa neohýba. Stabilnú polohu konštrukcie zaisťujú nohy spojené s telom spoľahlivými spojovacími prvkami.

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • maximálny výkon – 0,9 kW
 • typ plynu – propán / bután
 • obslužná plocha – 8 m2
 • ovládanie – mechanické
 • piezo zapaľovanie – áno
 • ovládanie – mechanické
 • balón – kupuje sa samostatne
 • funkcie-štít odrážajúci teplo, systém Anti-Flare, odolná vonkajšia spojovacia hadica, upevňovacie príslušenstvo pre reflektor, kompatibilita so závitovými a klieštinovými valcami, plastové puzdro na ochranu puzdra pred náhodným poškodením

Tento model plne uspokojuje potrebu pohodlnej mikroklímy a teplého jedla počas rybolovu, lovu alebo turistiky.

Dôstojnosť

 • Robustný a spoľahlivý žiarič volfrámu
 • Robustná sieťovina, ktorá pojme ťažké a objemné riady
 • Praktické rozťahovacie nohy zaisťujú stabilitu ohrievača

nevýhody

 • Krátka doba prevádzky na jeden plný valec
 • Nízky základný výkon

Ohrievač Amor KOVEA (KH-1203)

Praktický model s puzdrom odolným voči nárazom a vysokou účinnosťou aj v nárazovom vetre

Hodnotenie expertov: 95/100

Vykurovacie zariadenie je vybavené keramickým vykurovacím telesom a je dodávané v robustnom eloxovanom kovovom kufríku.

Počas prevádzky spotrebuje minimálne množstvo energie, nerobí takmer žiadny hluk a do okolitej atmosféry vypúšťa minimálne množstvo produktov spaľovania. Odoláva intenzívnemu používaniu a je odolný voči agresívnym látkam, zásadám a kyselinám.

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • obmedzujúci výkon – 1 kW
 • typ plynu – propán / bután
 • obslužná plocha – 10 m2
 • piezo zapaľovanie – áno
 • ovládanie – mechanické
 • balón – nie je súčasťou
 • Vlastnosti – keramické vyhrievacie teleso, ergonomická rukoväť, odolné plastové puzdro na ochranu pred vonkajším poškodením počas prepravy / prevádzky

Keramický plynový infračervený ohrievač KOVEA Cupid Heater je vhodný na vykurovanie stredne veľkého plachtového stanu, dočasného úkrytu v prírode, malej miestnosti vo vidieckom dome, dočasnej chaty alebo kôlne..

Dôstojnosť

 • Vysoká úroveň zabezpečenia
 • Stabilná prevádzka počas mrazu
 • Odolnosť voči prehriatiu
 • Ekonomická spotreba plynu

nevýhody

 • Zlá stabilita na hrboľatých povrchoch

Pathfinder Dixon

Prídavné zariadenia so stredným výkonom s nízkou hmotnosťou a kompaktnými rozmermi za priaznivú cenu

Hodnotenie expertov: 96/100

Napriek minimálnemu výkonu a ekonomickej spotrebe paliva zariadenie odvádza vynikajúcu prácu pri vykurovaní stanov, stanov, prístreškov a malých priestorov..

Okrem toho môže byť použitý na varenie. Aby ste to urobili, musíte jednotku nainštalovať na statív a zabezpečiť, aby sa voda z hrnca alebo kanvice nedostala na horúci keramický povrch..

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • maximálny výkon – 1,15 kW
 • typ plynu – propán
 • obslužná plocha – 10 m2
 • ovládanie – mechanické
 • piezo zapaľovanie – nie, manuálne zapaľovanie
 • balón – kupuje sa samostatne
 • Vlastnosti – Vybavenie s dýzou na prevádzku na zemný plyn

FOUNDER Dixon je ideálny pre turistov, rybárov a poľovníkov. Vďaka svojej nízkej hmotnosti a kompaktným rozmerom ho môžete nosiť jednoducho a pohodlne.

Dôstojnosť

 • Kompaktnosť
 • Minimálna hmotnosť
 • Ekonomická spotreba plynu
 • Dlhá práca na jednej čerpacej stanici (5 litrov stačí na 10 hodín)

nevýhody

 • Nedostatok piezo zapaľovania
 • Nízke nohy
 • Jedna pracovná poloha

KOVEA Power Sense (KH-2006)

Odolný a spoľahlivý žiarič volfrámu na zahrievanie stanov v extrémnych podmienkach

Hodnotenie odborníka: 94/100

Pohodlné vykurovacie zariadenie nemá plastové prvky, ktoré sú vo vnútri náchylné na tavenie. Vybavený špeciálnym ventilom na zníženie prebytočného tlaku plynu, ku ktorému dochádza počas prevádzky.

Nebojí sa znižovania teploty okolia. Poskytuje príjemné teplo aj v tých najťažších mrazoch. Pracuje až 3 hodiny na jednej čerpacej stanici.

Technické údaje:

 • typ – rúra
 • maximálny výkon – 1,04 kW
 • typ plynu – bután
 • obslužná plocha – 10 m2
 • piezo zapaľovanie – áno
 • ovládanie – mechanické
 • balón – nie je súčasťou
 • Vlastnosti – odolný žiarič volfrámu, ľahké kovové telo, 4 pevné podpery na udržanie stabilnej polohy na rôznych povrchoch, ľahké telo, tvrdý plastový kryt na ochranu pred mechanickým poškodením

Modul je vhodný pre rybárov, poľovníkov, letných obyvateľov a cestovateľov. S jeho pomocou je v malej miestnosti alebo turistickom stane ľahké rýchlo vytvoriť pohodlné podmienky..

Dôstojnosť

 • Odolný voči agresívnym médiám a korózii
 • Zjednodušený spôsob výmeny valcov
 • Estetický vzhľad
 • Optimálne náklady
 • Jasná farba, viditeľná v tme

nevýhody

 • Krátka doba práce na nabitom valci

Modely od 2 kW

#1

Solyrogaz GII-2.9

Praktický výkonný spotrebič s robustnou ochrannou mriežkou

Hodnotenie expertov: 98/100

Model vyzerá jednoducho a elegantne. Kovové telo sa nebojí korózie a kontaktu s agresívnymi médiami. Vykurovacie teleso je chránené robustným roštom. Tento dizajn úplne vylučuje možnosť popálenia počas prevádzky..

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • maximálny výkon – 2,9 kW
 • typ plynu – propán
 • obslužná plocha – 15-25 m2
 • piezo zapaľovanie – nie, manuálne zapaľovanie
 • ovládanie – mechanické
 • balón – kupuje sa samostatne
 • vlastnosti – keramický blok vyrobený v Nemecku, dobrá odolnosť voči vetru, dve pracovné polohy

Jednotka je vhodná na vykurovanie veľkých stanov alebo dočasného ubytovania. Často sa používa ako sušiace činidlo pre maliarske a stavebné práce.

Dôstojnosť

 • Jednoduchosť použitia
 • Veľká sila
 • Ekonomická spotreba plynu
 • Zabezpečenie
 • Účinnosť

nevýhody

 • Žiadne nohy
 • Nedostatok regulátora výkonu

Aeroheat IG 3000

Pohodlná mobilná jednotka na vykurovanie miestností od 16 do 28 m². m.

Hodnotenie expertov: 96/100

Telo dlaždice je vyrobené z odolného eloxovaného kovu. Povrch je natretý práškovým emailom bez obsahu olova a korózie. Model pracuje ticho a ľahko sa vyrovná s vykurovaním nadrozmerných stanov a priestorov.

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • maximálny výkon – 2,9 kW
 • typ plynu – propán / bután
 • obslužná oblasť – až 28 m²
 • piezo zapaľovanie – nie, manuálne zapaľovanie
 • ovládanie – mechanické
 • balón – nie je súčasťou
 • vlastnosti – 2 pracovné polohy, keramický žiarič Rauschert (Nemecko), bez azbestu

Výrobok kombinuje výkon a účinnosť. Vhodný pre tých, ktorí chcú vykurovať veľkú plochu bez toho, aby míňali peniaze navyše.

Dôstojnosť

 • Veľká sila
 • Rýchle zahriatie pri nízkych teplotách
 • Robustná konštrukcia
 • Udržateľnosť
 • Minimálny hluk

nevýhody

 • Nedostatok regulátora výkonu

Pathfinder Ion

Ľahké a kompaktné plynové zariadenie s dobrou účinnosťou a nízkou spotrebou plynu

Hodnotenie expertov: 95/100

Zariadenie malej veľkosti sa používa v každodennom živote aj v poľných podmienkach. Ideálne na použitie v ťažkých poveternostných podmienkach v Rusku.

Zaberá minimum miesta a prakticky nerobí hluk. Poskytuje vysokokvalitný tok tepla pri silných mrazoch a silnom vetre.

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • obmedzujúci výkon – 2 kW
 • typ plynu – propán / bután
 • obslužná plocha – 15 m2
 • piezo zapaľovanie – áno
 • ovládanie – mechanické
 • balón – kupuje sa samostatne
 • vlastnosti – schopnosť regulovať dodávku plynu

Zariadenie je vhodné na rybolov alebo poľovníctvo. Vykuruje veľké stany, svetelné stany a ďalšie malé miestnosti, kde sú ľudia dočasne vysoko kvalitní.

Dôstojnosť

 • Nízka hmotnosť
 • Vynikajúca sila
 • Ekonomická spotreba paliva
 • Prevádzková životnosť

nevýhody

 • V procese práce je potrebná vysokokvalitná ventilácia
 • Silné zahriatie ochranného grilu

Fenix ​​3600

Veľká a výkonná dlažba so širokým vykurovacím panelom

Hodnotenie odborníka: 94/100

Akýsi spoľahlivý turistický infračervený plynový ohrievač z rozpočtovej série. Je uložený v robustnom eloxovanom kovovom kufríku. Nebojí sa prevádzkového zaťaženia a pracuje efektívne pri nízkych teplotách, nárazovom vetre a vysokej vlhkosti.

Technické údaje:

 • typ – dlaždica
 • maximálny výkon – 3,6 kW
 • typ plynu – propán
 • servisná oblasť – až 40 m²
 • piezo zapaľovanie – áno
 • ovládanie – mechanické
 • balón – nie je súčasťou
 • vlastnosti – vykurovací prvok vyrobený z odolnej keramiky, schopnosť pracovať na zemný plyn

Dlaždica je vhodná na vytváranie pohodlných podmienok vo veľkých stanoch, vidieckych domoch, dočasných chatách, chatkách a iných dočasných a hlavných priestoroch..

Dôstojnosť

 • Vysoký výkon s nízkou spotrebou paliva
 • Robustná ochranná sieťovina
 • Robustné eloxované kovové telo

nevýhody

 • Nestabilné nohy

Najlepšie modely ohrievačov

Teraz je veľký výber kvalitných ohrievačov. Preto pri príprave na rybolov musíte vedieť, ktorému z nich by ste mali venovať pozornosť..

Tramp TRG-036

 • Nominácia na všeobecný účel

  Konštrukcia zariadenia poskytuje 2 polohy – naklonené na ohrev vzduchu a horizontálne na varenie. Na sieťový reflektor je zároveň stabilne položený hrnček, turk alebo panvica..

 • technické údaje
 • Priemerná cena: 3 500 rubľov.
 • Krajina: Čína
 • Výkon (kW): 1,3
 • Vykurovacia plocha, sq. M .: žiadne údaje
 • Hmotnosť, kg: 2,34
 • Rozmery, mm: 250 x 230 x 290
 • Druh paliva a spotreba: propán-bután, izobután, 0,1 kg / h
 • Piezo zapaľovanie: áno

Výhody a nevýhody

 • Vstavaný adaptér pre „letný“ valec
 • Spontánna aktivačná poistka
 • Univerzálny rozsah
 • Relatívne veľké rozmery a hmotnosť
 • Žiadna vyhrievacia doska valca

Comfort Clever GO-3,3 kW

 • K ohrievaču výrobca dodáva trysku na pripojenie na zemný plyn, skrutky na montáž plynovej prípojky, kryciu dosku na inštaláciu riadu na žiarič tepla, ako aj návod na obsluhu a záruku 12 mesiacov..

 • technické údaje
 • Priemerná cena: 1780 rub.
 • Krajina: Rusko (vyrobené v Číne)
 • Výkon (kW): 3,3 kW
 • Vykurovacia plocha, sq. M.:25
 • Hmotnosť, kg: 1,3
 • Rozmery, mm: žiadne údaje
 • Druh paliva a spotreba: propán, 0,24 kg / h
 • Piezo zapaľovanie: nie

Aeroheat IG 2000

 • technické údaje
 • Priemerná cena: 1 280 rubľov.
 • Krajina Rusko
 • Výkon (kW): 2,3 kW
 • Vykurovacia plocha, sq. M .: 18
 • Hmotnosť, kg: 1,8
 • Rozmery, mm: 281 x 188 x 140
 • Druh paliva a spotreba: propán-bután, 0,2 kg / h
 • Piezo zapaľovanie: nie

Infračervený ohrievač nevyžaruje otvorený plameň, jednoducho sa pripojí k zdroju tepla a rýchlo prejde do prevádzkového režimu. Takéto konštrukčné vlastnosti umožňujú jeho použitie na vykurovanie stanu na lov alebo zimný rybolov, v skleníku, v maloobchode, na stavbách. Pri použití zariadenia v uzavretom priestore je potrebná vysoko kvalitná ventilácia, pretože spaľuje kyslík a vydáva znateľný zápach plynu. Presunutím krytu do horizontálnej polohy sa otvára možnosť varenia jedla na povrchu žiariča tepla. Napriek slušnej hmotnosti zariadenia ho stále stojí za to vziať si so sebou na kemping, pretože nahrádza 2 zariadenia naraz.

Kovea KH-0203 Little Sun

 • Little Sun má vstavané prvky, ktoré zvyšujú spoľahlivosť a bezpečnosť modelu: keramický infračervený žiarič, vyhrievaciu dosku plynového valca a pretlakový ventil.

 • technické údaje
 • Priemerná cena: 15 400 rub.
 • Krajina: Južná Kórea (vyrobené v Rusku)
 • Výkon (kW): 1,67 kW
 • Vykurovacia plocha, sq. M.:15
 • Hmotnosť, kg: 2,45
 • Rozmery, mm: 277 x 191 x 343
 • Druh paliva a spotreba: bután, 0,12 kg / h
 • Piezo zapaľovanie: áno

Juhokórejská značka “Koveya” sa špecializuje na výrobu plynových zariadení. Jeho inžinieri neustále zlepšujú dizajn a špecifikácie a vyvíjajú sortiment spoločnosti úžasnou rýchlosťou – 1 model za mesiac. KH-0203 bol teda vytvorený ako odpoveď na dopyt po kompaktných, bezpečných a spoľahlivých ohrievačoch kempingových stanov s minimálnou úrovňou hluku a zápachu. Prenosné zariadenie funguje iba z klieštinových plechoviek, dá sa ľahko zapáliť pomocou piezoelektrického prvku a ohrieva miestnosť až 15 metrov štvorcových. Aby sa maximalizovali úspory propánu, musí sa spočiatku dobre zahriať, potom sa regulátor musí prepnúť do úsporného režimu, v ktorom stačí 1 mini valec na celú noc.

Požiarna lopta Kovea KH – 0710

Toto zariadenie je skvelé na vykurovanie stanov v chladnom období. Infračervený ohrievač je možné použiť aj na varenie alebo ohrev jedla. Zariadenie na 1 plnú fľašu môže fungovať až tri hodiny. Hlavnou nevýhodou tohto ohrievača sú jeho vysoké náklady. Kupujú si ho hlavne tí turisti a rybári, ktorí často relaxujú v prírode..

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

“Pathfinder Ion PF-GHP-S01”

Tento kompaktný ohrievač pracuje efektívne a zároveň spotrebuje minimálne množstvo paliva. Takéto zariadenie je lacné, pracuje na plyn. Ideálne pre zimnú turistiku a rybolov. Navyše je celkom možné vziať si toto zariadenie so sebou do dachy, pretože sa dokáže vyrovnať aj s vykurovaním malej miestnosti..

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

NÁSLEDNÝ ORION PF-GHP-S02

Tento model vyzerá ako vylepšená verzia predchádzajúceho a ako úplne iné zariadenie. V prospech druhého tvrdenia hovorí iný typ žiariča tepla. Jedná sa o veľmi kompaktný kovokeramický sieťový blok. Zahreje sa na výraznú teplotu pre lepší odvod tepla.

NÁSLEDNÝ ORION PF-GHP-S02

Na usmernenie toku žiarenia je navrhnutý pomerne veľký reflektor. Ak je to žiaduce, vďaka špeciálnemu stojanu je ľahké umiestniť tepelný blok dokonca aj horizontálne. Jednotka je veľmi kompaktná a môže byť použitá ako žiarovka.

 • cermetový žiarič;
 • smer tepelného toku;
 • dostatok príležitostí na zmenu situácie;
 • pracuje s rôznymi valcami.
 • adaptéry pre neštandardné valce nie sú súčasťou balenia;
 • malá vzdialenosť medzi vysielačom a balónom;
 • pri úprave krmiva sa môžete popáliť;
 • je zakázané variť jedlo.

ElekonPower PG7B

Tento ohrievač bol vytvorený kórejským výrobcom. Je obľúbený medzi outdoorovými nadšencami po celom svete. Jeho hlavnými výhodami sú účinnosť, nízka hmotnosť a schopnosť fungovať bez elektriny. Zariadenie je ideálne na vykurovanie stanu až do desať metrov štvorcových.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

NeoClima UK – 02

Tento moderný cestovný ohrievač funguje efektívne a udrží vás v teple niekoľko hodín. Vhodný na vykurovanie veľkých stanov a poľovníckych chát. Ohrievač je ľahký a kompaktný, čo znamená, že je veľmi praktické prenášať ho z miesta na miesto.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

“Sogra-3”

Jedná sa o vynikajúci sporák, ktorý je vhodný na vykurovanie stanov. Beží na drevo a udržuje dobrú úroveň tepla po celú noc. Zároveň sa materiál spotrebúva pomaly, takže nie je potrebné neustále vyhadzovať palivové drevo. Temnejšou stránkou tohto ohrievača je, že je dosť drahý..

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Boxer Solyrogaz Aeroheat HS S2600 m

Jedinečné mobilné zariadenie určené na dočasné zahriatie a pohodlie v chladnom počasí pri sušení, ohrievaní a varení jedál. So svojimi pomerne kompaktnými rozmermi zariadenie produkuje výkon 2,6 kW.

Princíp činnosti motorová nafta, petrolej
Krajina Rusko
Maximálna plocha. 26 metrov štvorcových
Spotreba 0,23 kg / h
Maximálny výkon 2 600 hm

Náklady od 2950 do 3484 rubľov.

klady

 • záručná doba 3 roky;
 • doba horenia 1 náplň až 14 hodín;
 • ovládanie napájania na prednom paneli;
 • sieťový uzol s kremenným sklom;
 • plášť vyrobený z tepelne odolnej nehrdzavejúcej ocele;
 • dobre sa zahrieva a vydáva veľkú silu;
 • ekonomická spotreba paliva v porovnaní s obvyklými 2 -krát;
 • veľký objem palivovej nádrže – 2,5 litra;
 • pekný dizajn;
 • do nádrže je možné pridať naftu bez prerušenia práce.

Mínusy

 • vôňa petroleja a nafty.

Kúpil som sporák do stanu na jar, na jeseň. Testované na petroleji (KO-25) a letnej motorovej nafte. 1 liter paliva vystačí v priemere na 7 hodín. Pri zapálení petrolej dymí viac ako motorová nafta, predný regulátor je v porovnaní s ventilom veľmi praktické riešenie. Úžasný sporák! Ostatné bolo úspechom

Pathfinder MB-GH-I01

Zariadenie je možné použiť na dodatočné alebo hlavné vykurovanie priemyselných priestorov, garáží, dielní, hospodárskych budov, skleníkov. Používajte iba v miestnostiach s prirodzeným vetraním. Ohrievač vydáva mäkké a pohodlné teplo a umožňuje vám udržiavať teplotu vo výške miestnosti. Ideálne pre outdoorových nadšencov.

Typ dlaždica
Maximálna plocha. 26 metrov štvorcových
Spotreba 0,068 cbm / h
Krajina Rusko
Maximálny výkon 2300 hm

Cena sa pohybuje od 900 do 1140 rubľov.

klady

 • slúži až 5 rokov;
 • nízka hmotnosť;
 • nespôsobuje miešanie vzduchu v miestnosti;
 • môže byť použitý ako sporák na varenie;
 • zaberá málo miesta.

Mínusy

 • zápach, miestnosť by ste rozhodne mali vyvetrať.

Beriem so sebou rybolov, poľovníctvo a turistiku. Myslím si, že je to nepochybné plus, že môžete variť na sporáku, a nielen ho udržiavať v teple. Dobrá pomoc na celé chladné obdobie a počas turistickej sezóny. Vďaka domácemu výrobcovi.

PAMIR RADEK

Poľský prenosný plynový ohrievač od tohto výrobcu je veľmi obľúbený medzi ruskými rybármi, horolezcami, členmi vedeckých expedícií, turistami alebo ľuďmi, ktorí uprednostňujú aktívny životný štýl. Kompaktnosť zariadenia a nízka hmotnosť robia z výrobku nepostrádateľného spoločníka na dlhé túry v chladnom období. Zariadenie nezávisí od prístupu k elektrickej energii. Ekonomika spotreby paliva a tichá prevádzka sú jednou z hlavných výhod tohto zariadenia. Prítomnosť reflektora umožňuje rovnomerné rozloženie tepla. Palivo je propán-butánový plyn. Rozsah prevádzkových teplôt sa pohybuje od +5 do +40 stupňov. Rozmery ohrievača sú 18 x 23,7 x 28 cm a hmotnosť 0,4 kg. S týmto zariadením môžete ohriať plochu až 20 m². Priemerná prevádzková doba zariadenia je 17,5 hodiny. Náklady na výrobok sú 2 321 rubľov.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Výhody:

 • Výkon reflektora;
 • Stabilita konštrukcie;
 • Rozsah prevádzkových teplôt;
 • Mobilita;
 • Účinnosť;
 • Kvalita;
 • Úspora spotreby paliva;
 • Tichá prevádzka.

Nevýhody:

 • Cena;
 • Pripojte iba vo vetraných priestoroch.

SOLAROGAZ PO – 2,5 SAVO

Kompaktná veľkosť zariadenia od ruského výrobcu vám umožňuje prepravovať ho v kufri auta alebo ho nosiť so sebou v batohu. Ohrievač je úplne autonómny. Je určený na vykurovanie dobre vetraných priestorov. Telo je vyrobené zo žiaruvzdornej ocele. Zariadenie môže pracovať na petrolej alebo naftu. Palivo z nádrže je gravitačne privádzané do nádrže, kde je namontovaný špeciálny knôt. Po zapálení horák začne vytvárať teplo. Leštený štít z nehrdzavejúcej ocele efektívne odráža a koncentruje prijaté teplo. Regulácia výkonu sa vykonáva pomocou ventilu obmedzením dodávky paliva z nádrže. Objem palivovej nádrže je 2,5 litra a spotreba paliva je 200 g / h. Údržba spočíva v pravidelnom odstraňovaní prachu, nečistôt a výmene knôtov. Rozmery zariadenia sú 32 x 37 x 42 cm a hmotnosť 5,6 kg. Náklady na výrobok sú 2 300 rubľov.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Výhody:

 • Kompaktnosť;
 • Pohodlie;
 • Cena;
 • Rýchlosť ohrevu;
 • Ziskovosť;
 • Jednoduchosť použitia;
 • Praktickosť;
 • Spoľahlivosť;
 • Účinnosť;
 • Vyžaduje minimálnu údržbu;
 • Prenosnosť;
 • Rovnomernosť vykurovania miestností;
 • Riadenie spaľovania.

Nevýhody:

 • Prítomnosť zápachu;
 • Nedostatok regulácie teploty;
 • Nemôžete nechať bez dozoru;
 • Sadze.

KAMtec

Ohrievač čínskeho výrobcu patrí k krátkovlnnému typu infračervených zariadení. Môže byť použitý na piknik, turistiku, rybolov, kempovanie, letnú chatu. Jas farebnej schémy hrá významnú úlohu, pretože je ťažké stratiť zariadenie v tráve alebo ho zabudnúť na mieste odpočinku. Plynová fľaša je inštalovaná vo vnútri ohrievača. Vďaka tomu je možné ho chrániť pred mechanickým poškodením. Prítomnosť ergonomickej rukoväte vám umožňuje pohodlne prenášať zariadenie z jedného miesta na druhé. Pri prehriatí valca sa spustí ochrana proti pretlaku. Materiál na výrobu takéhoto zariadenia je oceľ. Vykurovacia plocha je až 13 m². Trvanlivosť a spoľahlivosť zariadenia je zaistená prítomnosťou keramického plynového vykurovacieho telesa. Rozmery zariadenia sú 30 x 14 x 27 cm a hmotnosť 1,6 kg. Palivo je propán-butánový plyn. Spotreba paliva je 100 g / h. Náklady na výrobok sú 3 150 rubľov.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Výhody:

 • Moc;
 • Úrovne ochrany;
 • Kompaktnosť;
 • Váha;
 • Mobilita;
 • Keramické vykurovacie teleso;
 • Cena;
 • Jednoduchá inštalácia;
 • Výkon;
 • Dizajn;
 • Farebné riešenie.

Nevýhody:

 • Jednorazové balóniky;
 • Vyžaduje sa vetranie;
 • Používanie iba pod dohľadom.

RIO

Kórejský výrobca dodáva na ruský trh prenosné plynové infračervené ohrievače určené na vykurovanie obytných priestorov, poľovníckych a vidieckych domov, stanov a stanov. Zariadenie môže pracovať z 220-gramových klieštiny alebo závitových valcov na 230 a 450 gramov. Ohrievač je dodávaný s látkovým poťahom a adaptérom. Materiály na výrobu sú oceľ, hliník, mosadz a vysokokvalitný plast. Valec môžete naplniť butánom, propánom alebo izobutánom. Spotreba paliva je 100 g / h. Toto zariadenie vykuruje miestnosť s rozlohou 20 m². Použitie takého ohrievača vyžaduje dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Rozmery zariadenia sú 20,5 x 12,522 cm a hmotnosť 0,49 kg. Náklady na výrobok sú 3 400 rubľov.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Výhody:

 • Cena;
 • Vybavenie;
 • Jednoduchosť použitia;
 • Účinnosť;
 • Rýchlosť ohrevu;
 • Výrobný materiál;
 • Nezohrieva povrchy pod nimi;
 • Ekonomická spotreba;
 • Ochranný gril;
 • Kvalita;
 • Dizajn;
 • Obrazovka odrážajúca teplo;
 • Piezo zapaľovanie;

Nevýhody:

 • Prítomnosť zápachu;
 • Nebezpečenstvo ohňa.

Ohrievač Cupid KOVEA KN-1203

Plynový ohrievač s piezo zapaľovaním, keramický ohrievací prvok, sa etabloval ako spoľahlivé a trvanlivé zariadenie, ktoré by ste vždy mali vziať na rybársky výlet, na turistiku alebo do práce na poli. Zariadenie je ovládané mechanicky. Palivo je propán-bután. Spotreba plynu je 0,07 kg / h, čo je výrazne menej ako 98% podobných ohrievačov. Sila tohto produktu je dostatočná na vykurovanie rybárskeho, turistického stanu. Pri maximálnom výkone vydrží používanie plynovej fľaše 4 hodiny. Sada obsahuje plastové puzdro a návod na obsluhu. Rozmery zariadenia sú 23 x 17 x 24 cm a hmotnosť 1,4 kg. Náklady na výrobok sú 8 900 rubľov.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Výhody:

 • Váha;
 • Kompaktnosť;
 • Spotreba paliva;
 • Vykurovacia oblasť;
 • Žiadny zápach;
 • Dizajn;
 • Piezo zapaľovanie;
 • Kvalita;
 • Spoľahlivosť;
 • Trvanlivosť;
 • Plastové puzdro;
 • Jednoduchosť použitia;
 • Pretlakový ventil.

Nevýhody:

 • Cena;
 • Valec je potrebné zakúpiť samostatne.

Kerona WKH-3300

Tento všestranný ohrievač od kórejského výrobcu sa môže ľahko zmeniť na kempingový sporák. Môžete si ho vziať so sebou na dačo, na piknik, na ryby alebo na lov. V hornej časti ohrievača je vstavaná plošina slúžiaca na inštaláciu kanvice alebo kanvice. Zariadenie ohrieva stan až do 15 m². Palivom je svetelný alebo letecký petrolej. Objem nádrže je 7,2 litra, čo umožňuje spaľovanie z jedného tankovania až 19 hodín. Výrobok je vybavený regulátorom vykurovacieho výkonu. Senzor hladiny paliva umožňuje vždy včas doplniť palivo do valca. Vykurovacie telesá sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a knôt je vyrobený zo sklolaminátu. To nám umožňuje zaručiť spoľahlivosť a trvanlivosť zariadenia. Ochrana pred únikom paliva je zaistená dvojitou stenou palivovej nádrže. Rozmery zariadenia sú 32,5 x 32,5 x 50,6 cm a hmotnosť 13 kg. Náklady na výrobok sú 9 000 rubľov.

TOP plynové sporáky do stanu: prehľad najlepších horákov a ohrievačov

Výhody:

 • Rýchlosť vykurovania miestnosti;
 • Ziskovosť;
 • Možnosť použitia na varenie;
 • Jednoduchá údržba;
 • Dizajn;
 • Pohodlie;
 • Kvalita;
 • Výrobný materiál.

Nevýhody:

 • Náklady na zariadenie;
 • Cena paliva.

Ako si vybrať

Voľba modelu zariadenia závisí od podmienok jeho použitia. Pre jednodielne stany sú najvhodnejšie plynové ohrievače. Na cestovanie autom sú vhodné podlahové ohrievače. Turisti, ktorí radi prekonávajú dlhé pešie trasy, by si mali dať pozor na ľahšie a kompaktnejšie modely..

Benzínové a alkoholové zariadenia sú vhodné pre rybárov a poľovníkov, ktorí majú vždy blízko k prístupu k palivu, ako aj pre tých, ktorí cestujú so zastávkami v kempingoch. Elektrické ohrievače sú určené na spanie v automobiloch..

Porovnávacia tabuľka charakteristík

Pre väčšiu prehľadnosť uvádzame niektoré parametre modelov, ktoré sme zvažovali, v porovnávacej tabuľke..

názov Palivo Max. vykurovacia plocha, sq. m Spotreba plynu, kg / h Maximálny výkon, W Rozmery, mm Hmotnosť, kg
Aeroheat IG 3000 plyn 28 0,23 2900 190 x 315 x 140 2,3
TURISTICKÁ MINI AFRIKA plyn 12 0,1 1200 130 x 300 x 260 1,5
Boxer Solyrogaz Aeroheat HS S2600 m motorová nafta, petrolej 26 0,23 2 600 350 x 290 x 270 4.5
Pathfinder MB-GH-I01 plyn 26 0,068 2300 150 x 235 x 95 1,2
Ballu BIGH-4 plyn 60 0,32 4500 338 x 278 x 372 2,3
Kovea KH-0203 Little Sun plyn 15 0,12 1670 191 x 277 x 343 2.1
TRAMP TRG-037 plyn 13 0,1 1300 230 x 290 x 250 2.23

Prehľad cien

Plynový ohrievač pre stan na zimný rybolov si dnes môžete kúpiť v internetovom obchode. Ukážeme niekoľko cien známych značiek:

Model technické údaje Priemer, rub.
Plynový ohrievač pre stan: typy, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Sibiryachka – 1.15

 • Výkon 1,15 kW
 • Spotreba paliva – 0,25 l / h
 • Teplota žiarenia – + 800 ÷ 900 ° С
 • Vyhrievaná plocha – 10 m2
 • Rozmery 224 x 107 x 94 mm
 • Hmotnosť – 1 kg
1700
Plynový ohrievač pre stan: typy, princíp činnosti, výhody a nevýhody

Solyrogaz GII 2.3

 • Výkon 2,3 kW
 • Spotreba plynu 0,35 l / h
 • Teplota žiarenia 800C
 • Vyhrievaný objem 23 m³
 • Rozmery 240 x 190 x 120 mm
 • Hmotnosť 1,2 kg
1800
Plynový ohrievač pre stan: typy, princíp činnosti, výhody a nevýhody

NAMILUX BDN-100-2

 • Výkon 1,3 kW
 • Spotreba plynu 100 g / h
 • Vykurovacia plocha až 15 m²
 • Rozmery 280 × 220 × 200 mm
 • Poháňaný 200 g plynovou nádobou.
2 500
Plynový ohrievač pre stan: typy, princíp činnosti, výhody a nevýhody

ElekonPower TT-15S

 • Výkon 1,5 ÷ 4,4 kW
 • Spotreba 0,22 kg / h
 • Vykurovacia plocha – 35 m²
 • Produktivita 3800 kcal / hod
 • Výdrž batérie až 50 hodín
 • Celkové rozmery 228 × 203 × 285 mm
 • Hmotnosť 1,5 kg
3800

Ceny ukazujú, že do stanu si lacnejšie kúpi prenosný plynový ohrievač, ale ani jeho charakteristiky nie sú také vážne. Preto je v prvom rade potrebné zmerať cenu a výkon zariadenia a najlepšie zahriaty objem.

Široká škála ponúkaných modelov

Prevádzková bezpečnosť

Bez ohľadu na úpravu plynového ohrievača je to zariadenie, v ktorom sa spaľuje palivo. To znamená, že počas prevádzky je potrebné prísne dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Čo je potrebné urobiť, aby sa zabránilo nenapraviteľným následkom:

 1. Vzdialenosť od zariadenia k stenám stanu by nemala byť menšia ako pol metra.
 2. Organizácia vetrania na odstránenie produktov spaľovania propánu. Stan pravidelne vetrajte..
 3. Nesmerujte horák a jeho reflektor na steny stanu, oblečenie a iné horľavé predmety a materiály.
 4. Nenechávajte vykurovaciu jednotku zapnutú cez noc, keď ju nikto neovláda..
 5. Ochladzujú sa plyny oxidu uhoľnatého, kde sa môžu sústrediť. Miesto na spanie by preto malo byť najmenej 25 cm nad podlahou..
 6. Osobitná pozornosť sa venuje plynovým fľašiam. Pre ohrievače tohto typu je lepšie použiť špeciálne nádoby s automatickou ochranou proti úniku a v prípade zhasnutia plameňa horáka.
 7. Plynová fľaša sa musí meniť mimo stanu na ulici striktne podľa pokynov výrobcu.
 8. Je zakázané sušiť oblečenie nad ohrievačom..
 9. Zariadenie neinštalujte v blízkosti horľavých alebo výbušných materiálov..

Pozor! Pod plynový ohrievač musí byť inštalovaná dodávka z nehorľavého materiálu. Zariadenie by malo byť o 30% väčšie ako samotný ohrievač.

Správne umiestnenie plynového ohrievača v stane

Správne umiestnenie plynového ohrievača v stane

Kritériá výberu pre stanové vybavenie

V obchode s prístrojom musíte porozumieť účelu nákupu a poznať niekoľko dôležitých nuancií, ktoré vám pomôžu vybrať optimálny model, ktorý plne spĺňa všetky požiadavky..

Hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú výber kempingového plynového horáka:

 1. Potrebuje.
 2. Počasie.
 3. Hmotnosť, rozmery a palivová úspornosť.
 4. Objem balenia.
 5. Kompatibilný s rôznymi druhmi plynových fliaš.
 6. Piezo zapaľovanie.

Čím viac ľudí sa zúčastní túr a výletov, tým väčšie budú rozmery použitých kotlebovcov. V takýchto prípadoch budete potrebovať širší a stabilnejší horák. Pre menšie skupiny sú kompaktné, ľahké modely vhodné pre malé riady s malým priemerom dna..

Nastavenie plameňa v plynovom horáku

Stojí za zváženie skutočnosť, že sa bude variť hlavne na mini sporáku. Ak ide napríklad o jedlá, ktoré vyžadujú dusenie, je potrebný citlivý systém riadenia plameňa.

Zvolený horák musí byť vhodný pre zamýšľané prevádzkové podmienky. Tí, ktorí ho plánujú používať pri nízkych teplotách, by mali skontrolovať stabilitu palivového zariadenia v mrazivom počasí..

Systém ochrany pred vetrom v horáku

Nepretržitú prevádzku pri teplotách pod nulou zaisťuje možnosť predohrevu paliva, čelného skla alebo možnosť inštalácie čelného skla, prevedenie s diaľkovými hadicami

Hmotnosť, rozmery, baliaci objem horáka sú veľmi dôležité. Pohodlie pri preprave, inštalácii a prenášaní závisí od týchto parametrov..

Indikátor spotreby paliva poskytne hrubú predstavu o tom, ako ekonomicky bude zariadenie v prevádzke..

Plynové fľaše pre prenosné horáky

Skontrolujte, s ktorými typmi plynových fliaš je zariadenie kompatibilné. Najčastejšie ide o valce s upínacími klieštinami alebo závitmi. Prvá možnosť je bežnejšia a lacnejšia. Existujú aj univerzálne modely, ktoré pracujú s valcami rôznych štandardov.

Z ďalších funkcií v zariadení je dôležitý systém elektrického zapaľovania. Umožní vám to jednoducho naštartovať plyn stlačením tlačidla, čím sa odstránia problémy so zabudnutými zapaľovačmi doma a mokrými zápalkami vo vrecku..

Pri kúpe plynového ohrievača do stanu zvážte nasledujúce body:

 1. Vykurovací výkon a plocha.
 2. Spotreba paliva.
 3. Bezpečnostný systém.
 4. Účinnosť.
 5. Multifunkčnosť.

Hlavným parametrom ohrievača je tepelný výkon. Je lepšie ho vybrať podľa typu vášho stanu. Tiež stojí za to venovať pozornosť maximálnej možnej vykurovacej ploche..

Stredný stanový ohrievač

Pre konštrukcie vyrobené z tenkých letných materiálov sú potrebné výkonnejšie zariadenia. Pre výrobky určené pre modely jeseň / jar – stredný výkon. Na izolované zimné možnosti stačia ľahké kompaktné zariadenia

Je potrebné predvídať, že plynové horáky a akékoľvek zariadenie na vykurovanie stanu so zvýšeným výkonom zvyčajne spotrebúvajú viac paliva..

Aby ste ich natankovali, budete si musieť so sebou vziať veľa náhradných plechoviek. V priemere jeden valec vystačí na 4-5 hodín nepretržitej prevádzky. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s pokynmi na doplnenie paliva do plechovky vlastnými rukami..

Infračervený stanový ohrievač

Pretože stan môže vyhorieť v priebehu niekoľkých minút, v ohrievači je potrebné zvážiť bezpečnostný systém. Infračervené modely sú najbezpečnejšie v segmente

Je žiaduce, aby bolo zariadenie dodatočne vybavené pretlakovým poistným zariadením, mechanizmami na ochranu pred únikom a systémom automatického vypínania. Niektoré z bezpečnejších a účinnejších typov plynových stanových ohrievačov sú katalytické.

Ohrievač, ktorý slúži na vykurovanie stanu plynom, s kompaktným objemom, musí zabezpečiť dostatočnú tepelnú účinnosť a stan rýchlo zahriať. Na turistiku a rekreáciu v prírode sú ideálne univerzálne modely kombinujúce možnosť vykurovania a varenia.

Požiadavky na výber plynového ohrievača

Najdôležitejšou vecou, ​​o ktorú by sa mal užívateľ starať, je jeho vlastná bezpečnosť. Pri kúpe zariadenia preto musíte venovať pozornosť dvom položkám:

 1. Automatický ochranný systém. Je určený v prípade, že dôjde k náhodnému prevráteniu zariadenia alebo k prekročeniu maximálneho povoleného sklonu. V stiesnených podmienkach stanu je pravdepodobnosť takejto situácie vysoká..
 2. Prítomnosť analyzátora plynu, ktorý bude monitorovať koncentráciu oxidu uhoľnatého. Či sa vám to páči alebo nie, ani dobre fungujúca ventilácia nemôže zaručiť stopercentné odstránenie produktov spaľovania paliva..

Kompaktnosť je dôležitým kritériom výberu. Čím je zariadenie menšie, tým je prenášanie jednoduchšie. Aj keď pre milovníkov zimného rybolovu, ktorí cestujú autom, naopak, čím výkonnejší aparát, tým lepšie.

Rozpočtová alternatíva k tradičnému vykurovaniu: výroba plynového ohrievača vlastnými rukami

DIY plynový katalytický horák

Prevádzka takýchto štruktúr je oveľa výnosnejšia a dá sa ľahko naučiť. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s niekoľkými technológiami na výrobu plynového ohrievača vlastnými rukami, berúc do úvahy požiadavky na bezpečnosť a jednoduché používanie v každodennom živote a v pomocnej oblasti..

Výhody a nevýhody

Bez ohľadu na typ vykurovacieho telesa pre váš domov, ktorý sa rozhodnete implementovať vlastnými rukami, bez ohľadu na zložitosť konštrukcie a schémy, musíte sa postarať o nasledujúce požiadavky:

 • jednoduchosť montáže a prepravy, ergonómia;
 • bezpečnosť a spoľahlivosť počas prevádzky;
 • účinnosť v procese spotreby energetických nosičov, plynu alebo tuhého paliva;
 • vysoká účinnosť a produktivita;
 • dostupnosť konštrukčných prvkov a materiálov na montáž vlastnými rukami;
 • trvanlivosť.

V závislosti od funkčných požiadaviek si môžete vybrať správny typ ohrievača.

Tip: infračervené, kremenné ohrievače a elektrické konvektory sú považované za najúčinnejšie, najbezpečnejšie pre domáce použitie a bežné medzi majiteľmi domov..

Hlavnými výhodami domácich vykurovacích zariadení pre rôzne typy priestorov, obytných a nebytových, sú:

 • používanie lacných a dostupných materiálov na stavbu;
 • individuálny výpočet potrieb počas prevádzky a vysokej účinnosti;
 • kvalita a jednoduchosť montáže.

Kúpou modelu továrenského ohrievača nie je vždy možné získať presne tie vlastnosti, ktoré uspokoja vašu potrebu vykurovania miestnosti..

Základné požiadavky na plynový ohrievač

Plynové vykurovacie zariadenie môžete bezpečne používať, ak dodržiavate nasledujúce požiadavky:

 • všetky prevádzkové prvky zodpovedné za dodávku plynu musia byť vyrobené z výroby a starostlivo skontrolované z hľadiska integrity;
 • návrh poskytuje a implementuje jednoduché a zrozumiteľné spôsoby aktivácie / deaktivácie jednotky;
 • návrh a usporiadanie plynového ohrievača je potrebné dôkladne premyslieť.

Až na zriedkavé výnimky sú plynové ohrievače veľmi mobilné, zaberajú málo miesta a dajú sa ľahko zostaviť. Hovorme o výhodách plynových vykurovacích štruktúr:

 • jednoduché použitie a montáž;
 • vysoká účinnosť a účinnosť;
 • minimálne škody na prírode a domácnostiach, produkty úplného spaľovania sú prakticky neškodné, hlavnou vecou nie je zabudnúť na dôležitosť inštalácie vetrania;
 • rýchle zahriatie miestnosti;
 • zemný plyn, skvapalnený alebo v sieti, je považovaný za najdostupnejší zo všetkých zdrojov energie;
 • niektoré továrenské a domáce modely tiež kombinujú elektronickú náplň potrebnú na fungovanie riadiacich jednotiek a ventilácie, ale náklady neovplyvnia rodinný rozpočet.

Výber schémy

So všetkými ťažkosťami pri zhromažďovaní vykurovacích zariadení vlastnými rukami alebo pod vedením skúseného blogera z videa je výroba plynového ohrievača považovaná za jednoduchú. Po správnom vyhodnotení vašich schopností a potrieb môžete zostaviť mobilný alebo stacionárny ohrievač.

Prenosný (mobilný) plynový ohrievač bude vynikajúcim riešením pre letnú chatu, garáž, stodolu, skleník, počas pikniku alebo rybolovu. Takéto konštrukcie sa rýchlo montujú a pripájajú k maloobjemovým valcom, sú ergonomické..

Stacionárny typ plynových ohrievačov bude vyžadovať viac úsilia na pripojenie k centralizovanému vedeniu alebo k štandardným 50 -litrovým valcom.

Dôležité: všetky plynové ohrievače musia byť vybavené komínom na uvoľňovanie produktov spaľovania. Bez ohľadu na veľkosť a výkon jednotky je z bezpečnostných dôvodov vetranie vždy zabezpečené v obytných a nebytových priestoroch..

Mobilná konštrukcia plynového horáka

Model mobilnej jednotky, najľahšieho prevedenia, prenosného, ​​ľahkého dizajnu a obsluhy, sa často používa v letnej chate a v poľných podmienkach.

Na výrobu kompaktného zariadenia budete potrebovať:

 • plynový sporák alebo klieštinový valec s uzatváracím ventilom;
 • malý plech cínu;
 • kovové nity;
 • „Kuchynské“ sito vyrobené z kovu.

Vyzbrojení týmto zoznamom môžete vytvoriť účinný horák, ktorý bude mať dostatok energie na zahriatie vášho záhradného domčeka v chladnom období. Bohužiaľ, ale na zimu bude horák veľmi málo ohrievaný..

Na zostavenie mobilného horáka budete potrebovať nástroje:

 • vŕtačka;
 • vŕtačka s malým priemerom;
 • nitovač;
 • nožnice na kov.

Skúsení remeselníci navrhujú zostaviť plynový ohrievač podľa nasledujúcej schémy.

 1. Vezmeme malý kúsok cínu a rámom dole naň priložíme kuchynské sitko.
 2. Sito obkreslíme značkovačom a k nakreslenému kruhu vo vizuálne jednotnej vzdialenosti a na štyroch stranách nakreslíme obdĺžnikové uši. Upozorňujeme, že jedno očko by malo byť o niečo dlhšie ako ostatné tri..
 3. Výsledný obrobok vystrihnite kovovými nožnicami.
 4. Vystrihnutý kruh pomocou uší pripevníme k horáku pomocou skrutiek.
 5. Ohýbame uši a kontrolujeme stupeň pripevnenia sita k obrobku.

Ako je možné tento model zefektívniť a vylepšiť? Postupujte podľa pokynov a do zoznamu materiálov pridajte malý kúsok sieťoviny.

 1. Z plechu vystrihneme kruh s ušami, úplne identický s prvým.
 2. V okrúhlom obrobku, berúc do úvahy malý posun od okraja, vyvŕtame niekoľko otvorov.
 3. Príprava úzkeho pásu sieťoviny s malou šírkou.
 4. K prvému a druhému kruhu pripevníme pás oka pomocou uší ohnutých v pravom uhle a nitov.
 5. Získame valcový tvar, ktorý lepšie odvádza teplo v miestnosti..

Plynový sporák

Ako zostaviť stolný ohrievač z plynového sporáka sami? Ponúkame osvedčenú technológiu na vytváranie kameniva na báze prenosnej plochej štvoruholníkovej dlaždice s mriežkou.

Tento typ ohrievača sa vyrába pripevnením varnej platne k kovovému plášťu so spaľovacou komorou a ventilátorom. Takýto dizajn sa robí nezávisle podľa predbežných výpočtov a schémy..

Meriame požadovanú dĺžku a šírku budúceho tela, berieme do úvahy úplné dodržanie rozmerov dlaždíc. Výsledný plášť zafixujeme prídržnými háčikmi. Na jednej strane je tyč pohyblivá. Za týmto účelom je k zdvíhaciemu ramenu pripevnená pružina, ktorá je pripojená. V budúcnosti vám to umožní prípadné vybratie a nasadenie puzdra..

Ak v predchádzajúcej verzii nebol ventilačný systém k dispozícii, potom je v tomto modeli súčasťou konštrukcie. Skúsení remeselníci odporúčajú používať náhradné diely po ruke, napríklad ventilátor z okennej klimatizácie to urobí. Ak sú čepele príliš veľké, je možné ich narezať na požadovaný priemer. Ventilátor je inštalovaný v zadnej časti vytvoreného puzdra.

Na vytvorenie ťahu je vo vnútri tela upevnená kovová spaľovacia komora a pozdĺž jeho povrchu sú po celej ploche vytvorené otvory. Je žiaduce, aby boli od seba v krátkej vzdialenosti..

Na internete sú prezentované rôzne variácie tohto dizajnu, na základe funkčných úloh si môžete vybrať požadovanú schému. Všimnite si, že účinnosť ohrievača je celkom hmatateľná a účinnosť zariadenia bola opakovane osvedčená remeselníkmi a inovátormi. Na rozdiel od plynového horáka sa takýto ohrievač môže používať aj v zimnom období zvýšením teploty na príjemnú úroveň..

Ako vyrobiť plynový ohrievač pre stan vlastnými rukami

Kúpiť turistický plynový ohrievač do stanu dnes nie je problém. Rybári sú však kreatívni ľudia. A aby sa vyhli nepredvídaným nákladom na kúpu továrenského zariadenia, pokúšajú sa ho vyrobiť sami. Existuje veľa možností dizajnu, aj keď všetky majú rovnakú sadu dielov.

Na výrobu teda potrebujete plynový horák s kohútikom a hadicovým pripojením. Ten pripojí ohrievač k plynovej fľaši. Kovová sieťovina a puzdro akéhokoľvek tvaru, do ktorého bude vložený horák. Najoptimálnejší tvar je obdĺžnikový. Telo je vyrobené z rohu v podobe mini stolíka so štyrmi nohami (z rovnakého rohu). Konštrukčná výška v rozmedzí 10 ÷ 20 cm.

Jedna z úprav domácich plynových ohrievačov

Jedna z úprav domácich plynových ohrievačov

Rám na nohách je zváraný, ktorý je zospodu a zo strán opláštený železným plechom s hrúbkou 2 ÷ 2,5 mm. Na jednej strane je ponechaný otvor pre horák, kde je vložený. Mal by byť umiestnený tak, aby nepresahoval horné roviny rohov, ktoré tvoria rovinu stola. Na vrch stola je položená kovová sieťovina. Možno ho upevniť bodovým zváraním, skrutkami alebo samoreznými skrutkami. Pri posledných dvoch možnostiach budete musieť vyvŕtať otvory po obvode.

Po montáži je valec spojený s horákom pomocou hadice. Otvorí sa prívod paliva, oheň sa zapáli cez rovinu stola. Pomocou žeriavu je výkon zariadenia regulovaný.

Ako ohriať zimný stan benzínovým ohrievačom

Palivo umožňuje zariadeniu zahriať stan v chladnom období a pracovať za každého počasia, čo ho robí všestranným. Aby sa predišlo náhodnému požiaru, benzín sa prepravuje opatrne a dodržiavajú sa bezpečnostné pravidlá:

 1. V stane je vetranie.
 2. Zariadenie je inštalované na kovovom podklade vo vzdialenosti 50 cm od stien markízy.
 3. Oxid uhoľnatý sa hromadí zospodu, preto odborníci odporúčajú nainštalovať ho vo výške 25 cm od povrchu podlahy.
 4. Plocha kovového substrátu by mala byť o 30% väčšia ako plocha samotného ohrievača.

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Medzi výhody benzínového ohrievača patrí vysoká požiarna bezpečnosť.

Vykurovanie zimného stanu lampou

Plynová lampa slúži nielen ako zdroj svetla v noci, ale v zime je schopná stan mierne zahriať. Výhody – nízka spotreba paliva a vysoká požiarna bezpečnosť.

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Medzi nevýhody plynovej žiarovky patrí nízka tvorba tepla žiarovkou.

Vyhrievanie stanu primusom (petrolejové pece)

V zime pomôže ohriať stan v prírode metóda testovaná starými otcami: petrolejová lampa. Primus sa nepoužíva na vykurovanie počas spánku. Ale na zahrievanie otvoru je široko používaný. Výhody zariadenia: kompaktnosť, nízka hmotnosť, dostupnosť paliva, vysoký prenos tepla. Z nedostatkov je zaznamenaná neustála ponuka knôtov..

Všestranná petrolejová lampa je súčasťou arzenálu vybavenia pre mnohých rybárov a turistov v zime. Moderné modely vážia 500 g. A 0,5 litra paliva stačí na 12 hodín nepretržitého používania. Okrem petroleja môžete použiť benzín alebo alkohol.

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Nepríjemný zápach vydávaný pri dohorení žiarovky vytláča čerstvý vzduch, preto je počas používania potrebná neustála ventilácia

Ako zahriať stan na túre suchým palivom

Vykurovanie v stane v zime je jednoduché a lacné. Používa sa suché palivo. Toto je dostupný materiál. Výhodou je nízka hmotnosť a rozmery. Jednoduché použitie, dobrý odvod tepla.

Tableta je vložená do plechovky alebo hotovej prenosnej rúry. Steny sa zahrievajú a tiež vydávajú teplo. Niektoré modely pecí na suché palivo umožňujú inštaláciu kuchynského riadu.

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Nepríjemný zápach emitovaný počas spaľovania vytláča čerstvý vzduch, takže dvere stanu sú mierne otvorené

Ako ohriať stan v zime alkoholovým horákom

Moderné modely s vysokým odvodom tepla. Duchová lampa ohrieva stan v zime v chladnom počasí za niekoľko minút; vyznačuje sa rôznymi modelmi, ktoré okrem ohrevu umožňujú aj varenie jedla. Niektoré modely fungujú efektívne pri teplote – 20 0С.

Medzi výhody zariadenia patrí mobilita, ľahkosť, kompaktnosť a hospodárnosť. Významnou nevýhodou je potreba neustáleho vetrania, pretože horák spaľuje kyslík.

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Podstatnou výhodou alkoholového horáka je dostupnosť paliva.

Výhodou zariadenia je, že rybári robia zariadenie vlastnými rukami. Na to sú potrebné dve plechovky od nápoja. Horná časť je odrezaná od plechoviek. Pozdĺž obvodu dna sú v prvom urobené otvory 2-3 mm s krokom 7-10 mm. Druhá plechovka je umiestnená na dne a prvá je umiestnená v nej, pričom otvory sú hore. Výsledná nádoba je naplnená injekčnou striekačkou. Horná časť zariadenia je zapálená.

Ako ohriať stan v chladnom počasí pomocou sporáka

Najúčinnejší a najlacnejší spôsob vykurovania v zime. Výrobcovia vyrábajú zariadenie z nízkotaviteľnej a žiaruvzdornej kovovej zliatiny. Vybavený komínom a zapečatenými dverami.

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Rúra dokáže udržať teplo dlho

Malé rozmery uľahčujú používanie. Nohy a ďalšie prvky sú umiestnené vo vnútri ohniska a rybári ich pohodlne prepravujú. Jedlo a čaj sú pripravované na priestrannej varnej doske. Pohodlná výsuvná popolník, ak je to potrebné, vyčistený počas kúrenia drevom.

Pozor! Povrch mobilných sporákov na tuhé palivá je veľmi horúci. Odborníci preto odporúčajú inštalovať ho zo stien stanu a ďalších predmetov vo vzdialenosti 50 cm.

Vyhrievané stany na zimný rybolov s kamienkami

Stan môžete počas túry zahriať aj improvizovanými prostriedkami. Rybári často používajú kamene, ktoré ležia okolo nádrže. Rekreanti zakladajú oheň a zakladajú ho po obvode. Zvyšujú teda prenos tepla a predlžujú udržiavanie teploty bez pálenia guľatiny..

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Nevýhodou tejto metódy je vysoké nebezpečenstvo požiaru.

Dobre rozpálené kamene udržujú v zime teplo až do siedmej hodiny, počas ktorých sa rybári dostatočne vyspia a ráno začnú opäť loviť. Spodok ohňa je pokrytý kovovým štítom.

Ako ohriať stan vonku s ohňom

Vykurovanie stanu v zime na rybačke vlastnými rukami je často vybavené ohňom. Toto je najefektívnejší a najrýchlejší spôsob, ako sa udržať v teple. Prítomnosť lesa okolo nádrže ju oslobodzuje.

Aby sa zvyšok nezmenil na nehodu, dodržiavajú sa bezpečnostné pravidlá. Existuje niekoľko efektívnych metód. V prvom prípade sa drn odstráni po celom stane s hĺbkou 20-30 cm.Z hrubých konárov je vytvorený oheň. Po spálení sú uhlie rovnomerne rozložené po celej ploche základne. Na vrch sa naleje zemina s vrstvou 10 cm. Stan sa postaví na pripravené miesto. V zime bude takto pripravené miesto teplé až do rána..

Ďalšia možnosť vykurovania stanu v zime bude vyžadovať inštaláciu potrubia. Na zem je položená kovová rúra s dĺžkou 3-5 m. Jeden koniec je vložený do ohňa a druhý do stanu. Horúci vzduch bude prúdiť potrubím do miestnosti a ohrievať ho. Táto metóda vyžaduje dodatočnú prípravu stanu. Musí byť chránený pred ohňom a musia byť vytvorené otvory pre prítok potrubia. Aby sa udržalo stále zahrievanie, rybári zriadili hodinky, ktoré udržujú oheň v plameňoch..

Ako a čím vykurovať stan v zime a na jeseň na rybačke bez výparov

Ak je zem zamrznutá a nie je možné odstrániť drn, táborák sa zbaví spálených uhlíkov a zasype smrekovými konármi a na vrchu sa postaví stan. Vykurovanie stanu v zime ohňom je jednou z najnebezpečnejších metód, aj keď je to rozpočtová metóda. Zaistite neustály prísun čerstvého vzduchu, aby ste sa nemuseli dusiť oxidom uhoľnatým.

Ako sa nepopáliť v stane

K tragédiám v zime dochádza v dôsledku nasýtenia vzdušného priestoru produktmi spaľovania. Na zimný rybolov zahrievajte stan a nenechajte sa otráviť oxidom uhoľnatým, zaistite vetranie.

Dodržiavajú sa nasledujúce pravidlá:

 • kryt nie je tesne uzavretý, niekoľko centimetrov zostáva na čerstvý vzduch;
 • pravidelne otvárajte dvere alebo okno na vetranie;
 • ak sa hlava točí dovnútra alebo sa rybári necítia dobre, lekári odporúčajú ísť na čerstvý vzduch;
 • vykurovacie zariadenia nenechávajú v noci bez dozoru;
 • ohrievače sú umiestnené vo vzdialenosti 50 cm od stien markízy a vecí;
 • substrát pod vykurovacím zariadením je inštalovaný z nehorľavého materiálu.

Výrobný proces stanového výmenníka tepla

Predné a zadné kryty:

Z plechu pozinkovanej ocele vyrežeme dva štvorce s rozmermi 250 × 250 mm.

Do plechov v šachovnicovom vzore vyvŕtame 4 rady otvorov s priemerom 10 mm. Pre zrkadlové usporiadanie otvorov sú vyrobené v dvoch listoch naraz.

Na listogibe ohneme okraje listov o 25 mm, aby sme získali nízke boxy.

DIY stanový výmenník tepla

Pomocou hrubého jadra alebo guľatiny nabrúsenej na kužeľ a rúrku s priemerom 25 mm rozširujeme otvory.

DIY stanový výmenník tepla

Vtlačíme jadro do škatule.

DIY stanový výmenník tepla

Potrubie:

Rezali sme hliníkové rúry (18 ks) po 350 mm.

DIY stanový výmenník tepla

Vyrábame rúrku s priemerom 50-60 mm z kovu alebo kupujeme hotovú. Je žiaduce, aby bola na ňu položená polypropylénová rúrka, ktorá bude slúžiť ako komín.

Pomocou kovových nožníc urobíme tucet rezov dlhých 20 mm a ohneme ich von pomocou klieští, ako je znázornené na obrázku..

DIY stanový výmenník tepla

Bočné steny a horná časť:

Z kovu vystrihneme pevný plech, z ktorého ohneme bočné a horné steny výmenníka tepla.

DIY stanový výmenník tepla

V hornej časti vyvŕtame otvor zodpovedajúci priemeru kovovej rúry pre komín.

DIY stanový výmenník tepla

Po obvode vyvŕtame malé otvory s okrajom a potom dlátom rozrežeme veľký.

DIY stanový výmenník tepla

Pilníkom alebo vŕtačkou upravíme veľkosť a geometriu otvoru tak, aby doň rúrka tesne zapadla. Odstraňovanie otrepov.

DIY stanový výmenník tepla

Listogibom ohýbame teleso výmenníka tepla.

DIY stanový výmenník tepla

Bočnice je možné zrolovať, aby sa spevnila konštrukcia. Do okvetných lístkov rúrok a tela vyvŕtame otvory a pomocou nitov ich spojíme.

DIY stanový výmenník tepla

Zhromaždenie:

Na zjednodušenie montáže vložte spodný rad rúrok a prednú a zadnú stenu dotiahnite vlásenkou alebo svorkou.

DIY stanový výmenník tepla

Všetky prvky zmontovanej konštrukcie fixujeme kontaktným zváraním (pomocou nitov).

DIY stanový výmenník tepla

Príprava rúr na výmenu tepla

Našou prvou úlohou je priamo postaviť samotný výmenník tepla na obraz a podobu jeho náprotivku s plameňovou trubicou. Aby ste to urobili, musíte vziať dva obdĺžnikové rezy plechu a označiť v nich otvory pre rúrky na výmenu tepla. Odporúčame vytvoriť tri rady v šachovnicovom vzore – päť rúrok v hornom a dolnom rade, štyri rúrky v strednom rade. Najťažšou úlohou je zvárať rúry na oboch stranách na dva kovové plechy.

Zostavenie puzdra

Ďalej zbierame telo zo štyroch ďalších segmentov. V hornej časti urobíme otvor pre komín. Musí sa to premyslieť, aby sa komín dal ľahko vybrať. Horný kryt privaríme k nášmu výmenníku tepla, bočné kryty zvaríme po stranách. Je príliš skoro na to, aby ste sa pokúsili zahriať zimný stan – musíte si urobiť nohy.

Najlepšie je, ak sú nohy sklopné, ale bez toho sa zaobídete. Vyrobte ich z tenkých kovových tyčí (drôtu), pričom pri meraní ich dĺžky nezabudnite vziať do úvahy výšku použitej kachle / horáka. Spodná časť nášho zimného stanového výmenníka tepla preto nie je súvislá – je tu výrez, v ktorom sú viditeľné duše. Prostredníctvom tohto prerušenia plameň a teplo preniknú do našej jednotky..

Elektrické práce

Na prevádzku výmenníka tepla v zimnom stane je potrebný dobrý ventilátor. Odporúčame vám vziať si zo stolného počítača produktívny chladič s priemerom 120 mm. Tieto chladiče majú dobrú šírku pásma a minimálnu hladinu hluku. Na zadnú stranu nášho výmenníka tepla privaríme vhodné upevňovacie prvky, upevníme ventilátor, spájkujeme dlhé vodiče na pripojenie k batérii (vhodný je ShVVP 2×0,75).

Teraz je všetko pripravené na spustenie výmenníka tepla. Umiestime do zimného stanu, spojíme komín a vynesieme, sporák / horák umiestnime zospodu. Pripojíme plynovú fľašu, zapálime plyn, zapneme chladič a čakáme na zahriatie. Kým kov nespáli, je možný nepríjemný zápach. Po 10-15 minútach prejde naša jednotka do prevádzkového režimu – teplotu vzduchu upravte nastavením kachlí / horáka.

Kúpte si hotový výmenník tepla do zimného stanu alebo zostavte domáci výrobok – je to na vás. Domáce riešenie je však lacnejšie a pokiaľ ide o spoľahlivosť, nie je nižšie ako továrenské náprotivky..

Vlastnosti domáceho dizajnu

Hlavnou úlohou, ktorú budúce zariadenie vlastnej výroby bude vykonávať, je vykurovanie miestnosti, stanu, garáže a ďalších priestorov. Pri vlastnej montáži vzhľad zariadenia a jeho dekoratívne vlastnosti ustupujú do pozadia.

A dôležitú úlohu bude zohrávať dostatok množstva generovaného tepla, bezpečnosť prevádzky a jednoduchosť prepravy zariadenia..

Konštrukcia horáka

Ľahké, prenosné a ľahko použiteľné konštrukcie vyrobené z plynových horákov odvádzajú dobrú prácu pri vykurovaní malých priestorov

Na účely vykurovania sa používa množstvo domácich plynových štruktúr. Výroba ohrievačov z plynových horákov alebo plynových sporákov vlastnými rukami nie je náročná. Na rýchlu montáž budete potrebovať vopred pripravený diagram, materiál, z ktorého bude ohrievač vyrobený, a množstvo nástrojov.

Domáci plynový ohrievač sa často berie na kempingový výlet do prírody alebo na rybársky výlet na rôzne poplatky ako zdroj dodatočného tepla. V takýchto prípadoch bude stačiť zostaviť zariadenie, skontrolovať jeho výkon, skontrolovať tesnosť a začať priamo ohrievať.

Niekedy sa ako alternatívny zdroj vykurovania plánuje použiť domáci ohrievač. Napríklad v krajine, v stodole, ohrade, v garáži a v iných priestoroch, aby sa ušetrili peniaze za účty za energie a za nákup plynového zariadenia.

Prenosný plynový horák

Prototypom na výrobu mobilných plynových ohrievačov sú často plynové infračervené horáky a dlaždice vyrobené v továrni.

V takýchto prípadoch je potrebné dbať na minimalizáciu tepelných strát vo vykurovanej miestnosti. To sa vykonáva izoláciou vonkajších a vnútorných stien, podlahy a stropu konštrukcie. Najúčinnejšie je vykonávať postupy pre vnútornú aj vonkajšiu izoláciu. Potom teplo vydrží čo najdlhšie a spotreba plynu sa výrazne zníži..

Ak nie je možné vykonať dva druhy izolácie súčasne, musíte budovu izolovať aspoň zvnútra. Je to efektívnejšie. Počas postupu je potrebné použiť materiál vhodný na tepelnú izoláciu, ako aj žiaruvzdorné materiály a nátery..

Plynový ohrievač v izolovanej miestnosti

Izolácia vykurovanej miestnosti výrazne znižuje tepelné straty. V takýchto miestnostiach nebude vykurovacie zariadenie márne, a preto používateľ neutratí ďalšie peniaze za nákup plynu.

Pri používaní plynového zariadenia musíte vždy dodržiavať bezpečnostné opatrenia a dodržiavať pravidlá pre inštaláciu zariadení a izoláciu priestorov. Ak je vykurovaná budova dokončená žiaruvzdornými materiálmi, bude odolná voči ohňu. To výrazne znižuje riziko požiaru a neočakávaných požiarov..

Najlepšie je umiestniť domáci plynový ohrievač do stredu vykurovanej miestnosti. V tomto prípade sa generované teplo stenami nestratí ani neabsorbuje, pretože s nimi nie je žiadny kontakt. Teplý vzduch bude stúpať až k stropu miestnosti. Ak na stropy nainštalujete aj špeciálne reflektory, v miestnosti sa vytvorí efekt tepelného uzáveru..

Tento pozitívny jav vám umožňuje výrazne ušetriť peniaze na vykurovanie priestorov pomocou domácich plynových štruktúr. Teplý vzduch cirkuluje v celom priestore a neopúšťa ho. Stojí za to vedieť, že efekt tepelného uzáveru sa vytvára, keď ohrievač vydáva dostatočne intenzívne prúdenie vzduchu..

Vonkajší plynový infračervený ohrievač

Hlavnou kvalitou, ktorú by malo mať zariadenie vlastnej výroby, je prevádzková bezpečnosť. Ak pri použití ohrievača dôjde k úniku, okamžite zatvorte prívod plynu.

Podľa výsledkov montáže by domáce vykurovacie zariadenie malo mať nasledujúce parametre:

 • bezpečná a jednoduchá obsluha;
 • ekonomická spotreba energetických zdrojov, v tomto prípade plynu;
 • efektívne a rýchle vykurovanie priestorov;
 • rýchly štart zariadenia, možnosť dlhodobej prevádzky;
 • jednoduchosť montáže a ľahká výmena dielov, ktoré sú mimo prevádzky;
 • schopnosť prepravovať zariadenie;
 • rozmery vhodné na prenášanie, prepravu a obsluhu.

Všetky vyššie uvedené charakteristiky je dosť ťažké zapadnúť do jednej štruktúry. Niektorí remeselníci však dokážu nezávisle vyrobiť plynový ohrievač s dostatočným výkonom, pohodlný a ľahko použiteľný, ktorý používateľovi slúži dlho..

Výhody domácich plynových ohrievačov zahŕňajú:

 • Ekonomická práca. Niekedy môže jeden plný valec stačiť na 12 hodín nepretržitej prevádzky zariadenia. Samozrejme, všetko závisí od veľkosti balónika..
 • Schopnosť rýchlo sa zapnúť a vypnúť.
 • Kompaktný a ľahký. Niektoré domáce stavby sú vhodné na výlety. Nezaberajú veľa miesta a vážia niekoľko kilogramov. A priaznivý účinok ich používania je ťažké podceňovať..

Medzi nevýhody domácich návrhov patrí potreba vybrať vhodný valec alebo prítomnosť adaptéra. Preto sa musíte vopred postarať o nákup ďalších sprejov. Alebo byť schopný nalievať plyn z veľkého valca do malej nádrže.

Stacionárny plynový ohrievač s výmenníkom tepla

Výmenník tepla je dôležitou konštrukčnou súčasťou ohrievača. Je to oceľová skrinka, cez ktorú prechádzajú zvárané rúry. Výmenník tepla je inštalovaný v kovovom puzdre. Je tiež namontovaný ventilátor

Niektoré plynové ohrievače vlastnej výroby nemôžu odolávať extrémnym teplotám pod nulou a nespustia sa, ak je teplota vzduchu pod určitou značkou. Tvárou v tvár takémuto problému môže dôjsť k zamračeniu kempingového výletu. V miestnostiach však teplota zvyčajne neklesne na veľmi nízke úrovne..

Ak je ohrievač prevádzkovaný v uzavretom priestore, je nevyhnutné zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu. Je tiež dôležité vziať do úvahy, že hladina oxidu uhličitého v miestnosti sa zvyšuje. Vlhkosť vzduchu výrazne klesá.

Nenechávajte zapnuté zariadenie bez dozoru a neprenášajte k nemu ani horľavé predmety. Mohlo by to viesť k požiaru a požiaru..

Účinnosť zariadenia navrhnutého vlastnými rukami je určená jeho hlavnými charakteristikami..

Účinnosť. Tento indikátor je určený pomerom energie, ktorá sa používa na vykurovanie, k energii, ktorá sa spotrebuje na jej výrobu. Plynové ohrievače majú rôzne hodnoty účinnosti.

Bezpečnosť nástrojov. Na vlastných konštrukciách sa často zanedbáva inštalácia zariadení, ktoré zaisťujú bezpečnú prevádzku: ventily, senzory, ktoré automaticky vypínajú horák.

Ohrievač s výmenníkom tepla

Prevádzka tohto zariadenia je nasledovná. Horák ohrieva duše. Vzduch, ktorý vstupuje zvonku, je ohrievaný rúrkami a na výstupe je horúci. Výfukové potrubie odvádza oxid uhličitý z miestnosti

Spotreba paliva a plocha vyhrievaná zariadením. V závislosti od veľkosti zariadenia sa mení aj spotreba paliva. Čím väčšia je miestnosť, tým väčší bude horák potrebný..

Zariadenie na plynový ohrievač

Všetky štruktúry sú zjednotené jediným systémom dodávky plynu. Plynové fľaše s propán-butánom alebo inými druhmi zmesí plynov pôsobia ako zdroj paliva. Tiež pre malé ohrievače sa na horáky používajú plynové kazety. Môžu byť starostlivo naplnené a naliate vlastnými rukami. Hlavnou vecou je dodržiavať bezpečnostné opatrenia..

Mnoho domácich plynových ohrievačov pracuje na infračervenom princípe. Spočíva v tom, že palivo postupne horí v horáku a tým ohrieva vykurovacie teleso, ktoré zase uvoľňuje teplo v infračervenom rozsahu. Týmto spôsobom sa vyhrievajú všetky položky v miestnosti alebo stane. Potom sa teplo uvoľní do vzduchu..

Plynové ohrievače vlastnej výroby sú celkom rozmanité a môžu mať rôznu hmotnosť od pol kila do desať kilogramov. Všetko závisí od zložitosti návrhu a požadovanej úrovne tepla generovaného na výstupe..

Domáci infračervený horák

Mnoho majiteľov sa zaujíma o nájdenie rozpočtovejšej alternatívy k tradičnému vykurovaniu. Domáce inštalácie sú skvelým riešením problému.

Domáce výrobky sú zvyčajne vyrobené z nasledujúcich základných prvkov:

 • ventilátory, ktoré rovnomerne rozdeľujú ohriaty vzduch po miestnosti;
 • regulátor výkonu, ktorý vám umožňuje nastaviť úroveň generovaného tepla a teplotu v miestnosti;
 • plynový horák, ktorý priamo spaľuje plyn a ohrieva systém;
 • tepelný žiarič – prvok, ktorý akumuluje tepelnú energiu a dáva ju vzduchu alebo predmetom v miestnosti;
 • mriežky, ktoré chránia tepelný radiátor pred priamym kontaktom s predmetmi.

Okrem hlavných prvkov budú potrebné aj ďalšie, medzi ktoré môžu patriť držadlá, mriežky, reflektory, kryty, upevňovacie prvky, plynové hadice a ďalšie polotovary.

Takto vyrobené zariadenie je vhodné na vykurovanie malých a stredných miestností a malých miestností. Zároveň nie sú potrebné elektrické spotrebiče a elektrina. Keď sa nasledujúci valec spotrebuje, môžete do neho natankovať palivo alebo si kúpiť nový.

Plynový infračervený ohrievač pre domácnosť

Hlavnou výhodou domáceho dizajnu je schopnosť používať lacné a dostupné komponenty. Montáž je navyše dôsledná a jednoduchá.

Niektoré domáce plynové infračervené ohrievače vykonávajú aj ďalšie funkcie, medzi ktoré patrí ohrievanie vody, sušenie oblečenia a rôzne položky. Niektoré zariadenia je možné použiť aj na varenie jedla. V noci taký ohrievač svieti a je zdrojom dodatočného osvetlenia..

Domáci spotrebič z plynového horáka

Nami navrhovanou metódou môžete zostaviť nie veľmi výkonný, ale pohodlný, kompaktný a prenosný plynový ohrievač. Takéto zariadenie je vhodné na vykurovanie malých miestností, garáže, malého skleníka, suterénu alebo stanu..

Na montáž konštrukcie sa používa plynový horák primus. Používa sa na varenie. Táto schéma je použiteľná aj pri použití valcov klieštiny..

Pripojenie plynového horáka k valcu

Plynové horáky a kachle sú napojené na oceľové alebo kompozitné plynové fľaše. Pracujú z akejkoľvek zmesi skvapalnených plynov

Okrem horáka budete potrebovať aj nasledujúci materiál:

 • plechový plech malej oblasti;
 • okrúhle kovové sito;
 • nity.

Budete tiež potrebovať nejaké nástroje: elektrickú vŕtačku s malou vŕtačkou, nitovacie zariadenie a kovové nožnice.

Domáci ohrievač

Prevádzka domácich plynových zariadení vyžaduje od užívateľa zvýšenú pozornosť k podrobnostiam. Bezpečnosť používateľa priamo závisí od toho, či sa dodržiavajú bezpečnostné opatrenia alebo nie.

Zostavenie zariadenia sa vykonáva nasledovne. Najprv musíte vziať vopred pripravený plech a pripojiť k nemu sito. Sito je potrebné krúžiť fixkou alebo stavebnou ceruzkou..

Potom sa sito odloží a obdĺžnikové uši alebo takzvaný sken sa úhľadne nakreslia na kruh ceruzkou s pravítkom na plechu. Jedno očko by malo byť o niečo dlhšie ako zvyšné tri.

Potom musíte vziať nožnice a opatrne vystrihnúť obložený obrobok. Je dôležité rezať diely tak, aby na ich povrchu neboli žiadne nerovnosti..

Potom, čo je kruh vyrezaný z plechu, musí byť priskrutkovaný k horáku. Na to potrebujete vŕtačku, s ktorou opatrne vyvŕtate rovnomerné otvory. Potom musíte orezať vyvŕtané otvory a vymazať zvyšok kovu pilníkom alebo rezať (zaostrovať) brúskou..

Koncový pohľad

V dôsledku toho je možné zostaviť ohrievač s vertikálne alebo horizontálne umiestnenou plynovou nádobou. To závisí od typu horáka a od zberateľskej túžby.

Pre výslednú štruktúru musíte ohnúť obdĺžnikové uši zhora a pripevniť kovové sito. Hlavnou úlohou sita počas prevádzky ohrievača bude odvádzať teplo. Tento dizajn je možné vylepšiť dodatočným použitím sieťoviny..

V prvom rade je z plechu vyrezaný ďalší kruh s ušami. Jeho rozmery sa musia zhodovať s rozmermi prvého dielu. Potom pomocou vŕtačky musíte vyvŕtať otvory do vystrihnutého kruhu, ktorý by mal byť umiestnený v krátkej vzdialenosti od okraja obrobku. Potom musíte zo siete odrezať malý pás..

Vystrihnutý úzky prúžok je uchytený nad sitkom k prvému a druhému cínovému kruhu ušami pomocou nitov. Uši by mali byť ohnuté pod uhlom 90 stupňov. V dôsledku toho bude štruktúra pripomínať kovový valec..

Po vyrobení takého plynového ohrievača vlastnými rukami pomocou plynového horáka je potrebné skontrolovať konštrukciu. Musíte sa uistiť, že sa dá bezpečne používať. Plynová kazeta je pripojená k horáku, prívod plynu je zapnutý, horák sa zapáli a zariadenie začne vyhrievať miestnosť..

Pomocou adaptačnej hadice môžete takýto horák pripojiť k veľkej plynovej fľaši. Potom nemusíte tráviť ďalší čas výmenou a tankovaním plynovej nádoby. Na valec musí byť nainštalovaný plynový reduktor, ktorý chráni konštrukciu pred spätným pohybom plynu a umožňuje vám regulovať tlak.

Plynová hadica

Je vhodné nalievať plyn z jednej nádoby do druhej podobnými hadicami domácej alebo továrenskej výroby, ako aj pripojiť ohrievač k zdroju plynu

Stojí za to pamätať, že výrobcovia plynových kaziet neodporúčajú opakovane používať svoje výrobky a tankovať kazety..

Podobným spôsobom môžete navrhnúť väčší domáci plynový ohrievač. Takéto zariadenia už budú pripomínať plynové kachle a môžu byť napájané priamo z plynového potrubia alebo veľkého valca. Prirodzene, výkon takejto pece stačí na vykurovanie väčšej miestnosti..

Takéto konštrukcie však nie je také ľahké presúvať z jedného miesta na druhé, zaberajú veľa miesta a často vyžadujú dodatočnú výstavbu komína a ventilačného systému..

Prenosný kachľový ohrievač

Malé miestnosti, garáž, skleník, stan je možné pohodlne vykurovať prenosným stolovým plynovým ohrievačom. Takéto zariadenie je vyrobené z obdĺžnikovej plochej dlaždice vybavenej kovovou mriežkou..

Zbierka tohto zariadenia zahŕňa pripevnenie časti plynového sporáka k kovovému plášťu. Vďaka nainštalovanej spaľovacej komore sa vzduch ohrieva na požadovanú teplotu a niekoľko alebo jeden ventilátor zaisťuje prívod teplého vzduchu a jeho cirkuláciu v celej miestnosti. Montáž takého zariadenia pozostáva z niekoľkých etáp a nevyžaduje špeciálne technické znalosti..

Ako vyrobiť plynový sporák

Plynový ohrievač vyrobený podľa tejto schémy je výkonnejší ako predchádzajúca verzia. S pomocou takéhoto zariadenia bude možné vykurovať malé miestnosti aj v zime.

Prvá fáza je práca s meracími nástrojmi. Je potrebné vykonať presné merania zo štvoruholníkovej dlaždice pomocou pravítka alebo pásky. Toto je potrebné na určenie parametrov telesa ohrievača. Po vykonaní meraní musíte nožnicami vystrihnúť polotovary z plechu. Ďalej sú obrobky pripevnené nitmi do puzdra.

Potom je puzdro upevnené háčikmi na dlaždici. Aby bolo možné rýchlo odstrániť a namontovať späť, musíte vytvoriť pohyblivú tyč. Túto tyč je možné ľahko vyrobiť pomocou malej pružiny, ktorá je pripevnená k zdvíhaciemu ramenu..

Vďaka tomuto riešeniu bude v budúcnosti možné ľahko odstrániť kryt na čistenie alebo prepravu. Uvažovaná domáca schéma predpokladá prítomnosť špeciálneho ventilačného systému. Na jeho inštaláciu budete potrebovať banálny ventilátor bez ďalších zložitých zariadení alebo materiálov..

Infračervený ohrievač

Namiesto dlaždice si môžete kúpiť aj keramický infračervený horák. Infračervený vykurovací systém zaisťuje distribúciu tepla podobne ako slnečné žiarenie. Takéto zahriatie neohrieva vzduch, ale predmety, ktoré potom sálajú teplo.

Na inštaláciu vetrania je vhodný malý ventilátor z akéhokoľvek domáceho zariadenia. Na úpravu veľkosti môžete použiť nožnice. Orezávanie, tvarovanie a zmena veľkosti lopatiek ventilátora trvá asi pol hodiny. Po vykonaní týchto krokov musíte za skriňu ohrievača nainštalovať hotový ventilátor, aby bol vo vnútri skrinky prievan.

Musíte tiež nainštalovať kovovú spaľovaciu komoru. Kryt spaľovacej komory musí byť posiaty mnohými malými otvormi. Môžu sa vykonávať elektrickou vŕtačkou a vŕtačkou do kovu alebo kladivom a klincom. Otvory by mali byť v krátkej vzdialenosti od seba.

Je tiež potrebné zakúpiť gumovú hadicu s adaptérom na pripojenie plochej dlaždice k plynovému potrubiu alebo plynovej fľaši. Ventilátor inštalovaný v zadnej časti krytu zaisťuje prívod a distribúciu teplého vzduchu v pomerne širokom rozsahu vo vyhrievanom priestore.

Pripojenie domáceho ohrievača k zdroju plynu

Plyn prúdi hadicou do horáka. Horák spaľuje zdroj a ohrieva tepelný radiátor, ktorý dodáva tepelnú energiu do miestnosti. V noci takýto ohrievač osvetlí malú oblasť okolo seba.

Takýto domáci plynový ohrievač sa dobre vyrovná s úlohou vykurovania miestnosti nielen v jesennom a jarnom období, ale dokonca aj v zimnom období. Také zariadenie je tiež ekonomické z hľadiska spotreby plynu a má vysokú účinnosť..

Konštrukcia ohrievača z potrubia

Tento domáci dizajn sa nazýva aj teplovzdušná pištoľ. Generuje výrazne viac tepla ako predchádzajúce ohrievače a absorbuje viac zdrojov energie. Také konštrukcie sú často vybavené komínmi, čo ich robí objemnými a ťažko prenosnými..

Princíp činnosti tepelnej pištole

Schéma vás zoznámi s princípom činnosti a konštrukčnými vlastnosťami plynovej tepelnej pištole. Tepelný tok generovaný spotrebičom je distribuovaný ventilátorom

Na zostavenie ohrievača sami musíte zhromaždiť nasledujúci materiál:

 • tri metrové rúrky rôznych priemerov (dve 8 cm a jedna 18 cm);
 • oceľové platne, pomocou ktorých sa bude vykonávať upevnenie;
 • Plech;
 • plynový horák s piezo zapaľovaním;
 • axiálny ventilátor.

Budete tiež potrebovať rôzne nástroje: vŕtačku, zvárací stroj, zvinovací meter, vodováhu, brúsku, nožnice na kov. Rúry je možné nahradiť valcami alebo hasiacimi prístrojmi vhodných priemerov. Brúska je potrebná na rezanie spodnej a vrchnej časti, ako aj skrátenie obrobkov.

Konštrukcia plynovej tepelnej pištole

Pri práci v intenzívnom režime stačí 40-litrový valec na vykurovanie miestnosti s rozlohou 15 metrov štvorcových asi týždeň. Pri práci delo vysušuje vzduch, preto ho musíte zvlhčiť.

V potrubí s priemerom 18 cm sú vyvŕtané dva otvory rôznych priemerov: 1 cm a 8 cm. Je potrebné ich vyvŕtať oproti sebe.

Z rúrky s priemerom 8 cm, ktorá bude predstavovať spaľovaciu komoru, je vyrezaný 30 cm segment. K tejto rúrke sú privarené spojovacie prvky a je do nej vyvŕtaný otvor s priemerom 1 cm. Potom sa táto rúrka vloží do prvého potrubia.

Z plechu musí byť vyrezaná zástrčka. Zatvorí medzeru medzi telesom ohrievača a spaľovacou komorou. K telu je privarená spaľovacia komora a k otvoru s priemerom 8 cm je privarená odbočná rúrka na výstup horúceho vzduchu. Potom je zástrčka zváraná. Potom, čo sa presvedčíte, že je plynový horák pevne pripevnený k spaľovacej komore, môžete hadicu pretlačiť cez centimetrové otvory.

Na zadnej strane zariadenia je nainštalovaný ventilátor a na vrch je nainštalovaný komín. Aby ohrievač stabilne stál na povrchu, mali by byť nohy zvárané. Plynová teplovzdušná pištoľ efektívne vykuruje priestory a ekonomicky využíva plyn. Pri jeho používaní by ste však mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Vykurovacie telesá

Pri ohrievačoch sledujte. typy si budú musieť kúpiť vykurovacie telesá: elektrické spotrebiče na 220 V s otvorenými ohrievačmi sú mimoriadne nebezpečné. Tu, ospravedlňte výraz, musíte v prvom rade premýšľať o svojej vlastnej koži s majetkom, formálny zákaz existuje alebo nie. S 12-voltovými zariadeniami je to jednoduchšie: podľa štatistík stupeň nebezpečenstva klesá úmerne so druhou mocninou pomeru napájacích napätí.

Ak už máte elektrický krb, ale teplo nie je dosť dobré, má zmysel nahradiť jednoduchý ohrievač vzduchu s hladkým povrchom (položka 1 na obrázku) rebrovaným, poz. 2. Charakter prúdenia sa potom výrazne zmení (pozri nižšie) a zahrievanie sa zlepší, keď je výkon rebrovaného vykurovacieho telesa 80-85% hladkého.

Vyhrievací prvok kazety v puzdre z nehrdzavejúcej ocele (položka 3) môže ohrievať vodu aj olej v nádrži vyrobenej z akéhokoľvek stavebného materiálu. Ak si vezmete jeden-uistite sa, že súprava obsahuje tesnenia vyrobené z gumy alebo silikónu odolného voči oleju, tepelnému benzínu.

Medený ohrievač vody pre kotol je dodávaný s rúrkou pre snímač teploty a horčíkovým chráničom, poz. 4, čo je dobré. Ale môžu ohrievať iba vodu a iba v nerezovej alebo smaltovanej nádrži. Tepelná kapacita oleja je oveľa nižšia ako tepelná kapacita vody a telo medeného vykurovacieho telesa v oleji čoskoro vyhorí. Dôsledky – k najťažším a smrteľným. Ak je nádrž vyrobená z hliníka alebo obyčajnej konštrukčnej ocele, potom elektrokorózia v dôsledku prítomnosti rozdielu kontaktných potenciálov kovov veľmi rýchlo zožerie chránič a potom bude jesť telesom vykurovacieho telesa.

Video: Prenosné ohrievače olejových filtrov

12 palcov

Domáci ohrievač ventilátora môže byť celkom bezpečný vo verzii 12 V nízkeho napätia. Nedá sa z neho dosiahnuť výkon viac ako 150-200 W; príliš veľký, ťažký a drahý budete potrebovať transformátor alebo napájací zdroj. Avšak 100-120 W stačí na udržanie malého plusu v suteréne alebo pivnici celú zimu, čo zaručuje mrazenú zeleninu a poháre s domácimi prípravkami, ktoré prasknú pred mrazom, a 12 V je napätie povolené v miestnostiach s akýmkoľvek stupňom nebezpečenstva úrazu elektrickým prúdom. Čokoľvek väčšie nemožno podávať v suteréne / pivnici, pretože sú obzvlášť nebezpečné podľa elektrickej klasifikácie.

Základom ohrievača s ventilátorom 12V je obyčajná červená pracovná dutá (dutá) tehla. Najlepšie zo všetkého je, že je vhodná hrúbka jeden a pol 88 mm (vľavo hore na obrázku), ale bude fungovať aj dvojitá hrúbka 125 mm (rovnaké miesto nižšie). Hlavnou vecou je, že dutiny sú úplné a rovnaké..

Zariadenie domáceho ohrievača na 12 V pre suterén a garáž.

Zariadenie “tehlového” ohrievača ventilátora pre 12 V pre suterén je uvedené na rovnakom mieste na obr. Počítajme im nichromové vykurovacie špirály. Berieme výkon 120 W, to je s určitou rezervou. Aktuálny prúd 10 A, odpor ohrievača 1,2 Ohm. Na jednej strane sú špirály prefukované. Na druhej strane tento ohrievač musí pracovať dosť dlho bez dozoru v dosť ťažkých podmienkach. Preto je lepšie zapnúť všetky špirály súbežne: jedna vyhorí, ostatné sa natiahne. A je vhodné nastaviť výkon – stačí vypnúť 1-2 alebo niekoľko špirál.

V dutej tehle je 24 kanálov. Špirálový prúd každého kanála je 10/24 = 0,42 A. Nestačí, nichróm je potrebný veľmi tenký, a preto nespoľahlivý. Táto možnosť by sa hodila pre domáci ohrievač ventilátora do 1 kW alebo viac. Potom sa musí ohrievač vypočítať, ako je popísané vyššie, pre prúdovú hustotu 12-15 A / sq. mm, a výslednú dĺžku drôtu rozdeľte na 24. Ku každému segmentu pridajte 20 cm na 10 cm spájajúce „chvosty“ a stred je skrútený do špirály s priemerom 15-25 mm. S “chvostmi” sú všetky špirály spojené do série pomocou svoriek vyrobených z medenej fólie: jej páska široká 30-35 mm je navinutá v 2 až 3 vrstvách na skladaných nichrómových drôtoch a skrútená 3 až 5 závitov pomocou malých klieští. Na napájanie ventilátorov budete musieť nainštalovať 12 V transformátor s nízkym výkonom. Takýto ohrievač je vhodný do garáže alebo na zahriatie auta pred cestou: rovnako ako všetky ventilátorové ohrievače sa rýchlo zohreje v strede miestnosti. bez plytvania teplom na tepelné straty stenami.

Ale späť do suterénu. Pozrime sa, ako veľmi je nichrom potrebný na zníženie na 10 A / sq. mm z dôvodu spoľahlivosti, prúdovej hustoty. Prierez drôtu, jasne bez výpočtov – 1 m2. mm. Priemer, pozri vyššie uvedené výpočty – 1,3 mm. Takýto nichróm je v predaji bez ťažkostí. Požadovaná dĺžka pre odpor 1,2 Ohm je 1,2 m. A aká je celková dĺžka kanálov v tehle? Berieme jeden a pol hrúbky (váži menej), 0,088 m. 0,088×24 = 2,188. Potrebujeme teda prejsť kus nichrómu cez dutiny tehly. Je to možné prostredníctvom jedného, ​​tk. podľa výpočtu potrebujete 1,2 / 0,088 = 13, (67), t.j. 14 stačí. Vytopili teda suterén. A je to celkom spoľahlivé – taký hustý nichróm a silná kyselina rýchlo nekorodujú.

IP a UPS

Na vykurovanie suterénu je lepšie vziať (vyrobiť) transformátor na železo s výkonnými vinutými kohútikmi na 6, 9, 12, 15 a 18 V, čo vám umožní regulovať vykurovací výkon v širokom rozsahu. 1,2 mm nichróm s fúkaním potiahne 25-30 A. Na napájanie ventilátorov potom potrebujete samostatné vinutie pre 12 V 0,5 A a tiež samostatný kábel s tenkými žilami. Na napájanie ohrievača potrebujete vodiče od 3,5 m². mm. Výkonný kábel môže byť tým najšikovnejším – netesností PUNP, KG, 12 V a poruchy sa nemožno obávať.

Možno nemáte možnosť použiť zostupný transformátor, ale okolo sa váľala spínacia jednotka (UPS) z nepoužiteľného počítača. Jeho 5 V kanál je z hľadiska výkonu dostačujúci; štandard je 5 V 20 A. Potom najskôr musíte prepočítať ohrievač na 5 V a výkon 85-90 W, aby nedošlo k preťaženiu UPS (priemer drôtu vychádza 1,8 mm; dĺžka je to isté). Za druhé, na napájanie 5 V musíte spojiť všetky červené vodiče (+5 V) a rovnaký počet čiernych (spoločný vodič GND). 12V pre ventilátory je odobratý z akéhokoľvek žltého vodiča (+ 12V) a akéhokoľvek čierneho. Po tretie, musíte skratovať obvod logického štartu PC-ON na spoločný vodič, inak sa UPS jednoducho nezapne. Vodič PC-ON je zvyčajne zelený, ale musíte skontrolovať: odstráňte kryt z jednotky UPS a pozrite sa na značky na doske, zhora alebo z montážnej strany..

Ako si vyrobiť tepelnú pištoľ sami

Základňa bude slúžiť ako plynový horák a valec, ktorý slúži na plnenie zapaľovačov. Plynové potrubie rozrežeme na polovicu a potom spájkujeme požadovaný kus rúrky s priemerom maximálne 90 mm. Potom označíme potrubie, do ktorého je vložený horák, a urobíme otvory – asi 5 mm – na cirkuláciu vzduchu. A výstup samotnej dýzy horáka je vystružovaný až do 3 mm.

Zariadenie pece:

 • ventilátor;
 • horák;
 • rúra.

Pri práci s plynovým delom je povinné dodržiavať všetky bezpečnostné pravidlá a predpisy!

Čo musíte vziať do úvahy pri montáži kanónu vlastnými rukami:

 • je potrebné vylúčiť možnosť vznietenia a výbuchu zariadenia;
 • vykurovacie telesá by nemali vypúšťať toxické látky a sušiť vzduch;
 • musí existovať schopnosť rýchlo zahriať garáž;
 • jednotka by mala zaberať minimum miesta;
 • náklady na domáce zariadenie by nemali presiahnuť zakúpené náprotivky;
 • na zaistenie príjemnej teploty v budove musíte spotrebiče vybaviť termostatmi.

Čo je zakázané robiť s funkčnou tepelnou pištoľou:

 • nasmerujte horúci prúd vzduchu na horľavé látky;
 • používajte jednotku ako sušičku vecí;
 • samonapĺňacie valce.

4-2.jpg

Video

Tipy na tvorbu

V snahe ušetriť položku nákladov veľa majiteľov, ktorí si vyberajú medzi možnosťami ohrievačov, neponáhľa kúpiť hotové továrenské modely. Koniec koncov, s túžbou a s príslušnými schopnosťami môže byť vykurovacie zariadenie vždy navrhnuté sami..

Samostatne postavený ohrievač poskytne v garáži pohodlnú teplotu počas opravy. Bežný radiátor napojený na mini systém s cirkuláciou teplej vody sa dokonale vyrovná s kúrením. Domáci majstri, ktorí majú zručnosti zvárača a majú zariadenie, sú celkom schopní vyrobiť buleryanskú pec. Tí, ktorí chcú rýchlo zostaviť zariadenie s minimálnym úsilím a prácou, budú považovať register, ktorý zostal po demontáži starého vykurovacieho systému, za užitočný. Register zváraný z rúrok, podobne ako zariadenie zostávajúce po demontáži, je naplnený vodou alebo technickým olejom. Ako vykurovací prvok sa používa konvenčný kotol alebo vykurovacie teleso z nepotrebných domácich spotrebičov. Vlastný ohrievač funguje iba za prítomnosti majiteľov garáže. Spotreba energie v dôsledku krátkodobých pobytov je zvyčajne nízka. Infračervený filmový systém funguje efektívne a najekonomickejšie v porovnaní s inými elektrickými zariadeniami. Ak nie je racionálne používať elektrickú energiu na dočasné vykurovanie miestnosti, je lepšie postaviť mini sporák na tuhé palivo..

Pri výbere garážového ohrievača pre domácich majstrov sa mnohé riadia dvoma parametrami:

 1. Vykurovacie zariadenie by sa malo ľahko aktivovať a rýchlo zahriať miestnosť.
 2. Zariadenie musí mať jednoduchý dizajn bez zložitých častí a prvkov..
 3. Prevádzka zariadenia by sa mala vykonávať s minimálnymi finančnými nákladmi..

Všetky tieto požiadavky spĺňajú tri možnosti pre nižšie vyrobené domáce ohrievače, ktoré pracujú na rôznych zdrojoch energie: plyn, tuhé palivo a elektrická energia..

2samodelnyi-obogrevatel-dlya-garazha.jpg

Originálny a zároveň bezpečný ohrievač je možné zostrojiť aj z improvizovaných nástrojov používaných v domácnosti

Dôležitá je aj bezpečnosť zariadenia. Preto bez ohľadu na spôsob vykurovania v garáži je potrebné vybaviť ventilačný systém. Koniec koncov, zníženie množstva kyslíka a akumulácia produktov spaľovania predstavuje riziko pre ľudský život..

Katalytický ohrievač: konštrukcia a princíp činnosti

DIY plynový katalytický horák

Dnes je na trhu klimatických zariadení veľké množstvo rôznych zariadení, ktoré sa navzájom líšia v princípe činnosti a účinnosti, niektoré zariadenia sú efektívnejšie, niektoré sú menej účinné. Jedným zo zástupcov zariadení so zlepšenými vykurovacími vlastnosťami je katalytický ohrievač.

Katalytický plynový ohrievač sa používa na dodatočné vykurovanie rôznych priestorov: vidiecke chaty, kancelárie, predajne, letné chaty, garáže, dielne, kabíny atď. Neodporúča sa však používať toto zariadenie v budovách, kde sa skladujú palivá a mazivá..

Odporúčania pre bezpečné používanie

Katalytický ohrievač sa neodporúča používať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (kúpeľne, šatne, práčovne, v blízkosti bazénov, umývadiel atď.), Rovnako ako v spálňach.

Zariadenie nepoužívajte na sušenie odevov. Je zakázané umiestňovať mokré oblečenie a obuv na ochranný gril, čo môže viesť k prehriatiu zariadenia a požiaru, ako aj k zníženiu účinnosti ohrievača..

Katalyzátor je zariadenie so zvýšeným nebezpečenstvom požiaru, pretože počas svojej činnosti sa katalyzátorová doska zahrieva na vysoké teploty. Preto je v blízkosti ohrievača zakázané umiestňovať predmety vyrobené z horľavých materiálov (nábytok, záclony, záclony, papier, odevy, domáce spotrebiče atď.). Vzdialenosť od takýchto predmetov by mala byť najmenej 1,5 m od prednej strany a najmenej 0,2 m od strán a zozadu..

Odporúča sa zapnúť zariadenie prvýkrát pri otvorených oknách. s vysokým stupňom pravdepodobnosti môže byť prvé spustenie sprevádzané nepríjemným zápachom, to je normálne. Pri nasledujúcom zapnutí už nebude cítiť žiadny zápach.

Zostavujeme tepelnú lampu vlastnými rukami

Čo potrebuješ:

 1. Keramické (kvetinové) kvetináče, lichobežníkové, s vonkajším priemerom dna 50, 100 a 150 mm, 1 ks. V tomto prípade by mal byť menší hrniec nižší ako veľký asi o 25 mm..
 2. Závitová vlásenka s priemerom 6-12 mm. Mal by prejsť otvormi v každom hrnci. V prípade potreby vyvŕtajte otvory na požadovaný priemer vrtákom na dlaždice.
 3. Podložky na vlásenku s vonkajším priemerom rovným vnútornému priemeru dna najmenšieho hrnca – 20 ks. Orechy 7-8 ks.
 4. Voľne tvarovaný rám, vešiak alebo stojan spĺňajúce nižšie uvedené špecifikácie (podmienky).
 5. Voliteľné – krbové tesnenie alebo nehorľavé (paronitové) tesnenia.

Prevádzkový postup

1. Nainštalujte kolík do otvoru najväčšieho hrnca a zvonku zaskrutkujte maticu.

2. Do hrnce vložíme do hrnca niekoľko podložiek, v prípade potreby ich zafixujeme maticami.

3. Nainštalujte stredný hrniec na vlásenku.

Pozor! Vonkajšie okraje menších hrncov by mali byť vo vnútri kupoly väčších v hĺbke 20-25 mm. 4

Stredný hrniec zafixujeme podložkami a maticami

4. Stredný hrniec zafixujeme podložkami a maticami.

5. Nastavte a zafixujte malý hrniec.

6. Okraje všetkých troch kupol by mali ísť dovnútra v krokoch po 20-25 mm. Úprava hĺbky výsadby pridaním podložiek a orechov.

7. Ak je vzdialenosť od jedného dna k druhému citeľne veľká, naplňte ho náhodne podložkami – tým získate väčšiu tepelnú vodivosť tyče.

8. Konštrukciu inštalujeme nad sviečku tak, aby bola tyč čapu umiestnená striktne nad plameňom vo výške 30-50 mm..

9. Ďalšie úpravy sa vykonávajú empiricky na základe pozorovaní.

Použitie tesnení a tesniacich materiálov. Chválili sme keramiku a taktne sme obišli jej najnevhodnejšiu nevýhodu – krehkosť (pichľavá). Aj pevná tehla sa drobí, padá na betón, čo povedať a kvetináče

Pri montáži žiarovky by ste mali veľmi opatrne dotiahnuť matice – stojí za to trochu príliš utiahnuť a stena praskne. Existuje tiež riziko náhodného rozdelenia počas používania alebo počas prepravy.

Tvrdý kov čapu rozdrví keramiku a môže prasknúť. Na zjemnenie ich kontaktu použite tesniaci materiál alebo nehorľavé tesnenia..

Potbelly sporák z použitého valca

Hrnčiarske kachle, ktoré boli obľúbené pred sto rokmi, sa dnes nevzdávajú svojich pozícií a pôsobia ako hlavný zdroj tepla v garážach a technických miestnostiach. A ich hlavnou výhodou je, že môžu pracovať nielen na dreve, ale aj na všetkom, čo horí.

DIY plynový sporák: ako vyrobiť efektívny domáci plynový sporák

Hrncelové kachle sú vyrobené z plynových fliaš obsahujúcich propán pred vyprázdňovaním s objemom 40-50 litrov, kusmi oceľových rúr a hrubostennými sudmi s malým objemom

Minimálna hrúbka steny takýchto štruktúr by mala byť 2 až 3 mm, ale stále je najlepšou možnosťou 5 cm, aby bolo možné použiť akýkoľvek druh paliva. Ak porovnáme modely horizontálneho a vertikálneho vykonávania, potom prvý vyhráva z hľadiska pohodlia načítania protokolov..

Vertikálne prevedenie

Najjednoduchšia možnosť výroby sporákov je použitie plynového valca: telo vykurovacej konštrukcie je už pripravené, zostáva len vybaviť oddelenia na plnenie paliva a popolník. Výška valca je asi 850 mm, priemer v obvode je 300 mm a dostatočná hrúbka steny umožňuje použitie akéhokoľvek druhu paliva.

Na vybudovanie vertikálne inštalovanej konštrukcie je valec rozdelený na dve časti, ktoré majú rôzny objem:

 • horný – zaberá 2/3 konštrukcie slúži ako prijímacia komora na kladenie palivového dreva;
 • dno – zaberá 1/3 štruktúry a slúži na zber popola.

Na výrobu sporáka sú v stene valca vyrezané otvory na veľkosť každej z dvoch sekcií na usporiadanie dverí. Samotné dvere môžu byť vyrobené z narezaného kusu steny balóna alebo vyrezané z plechu.

Na hranici medzi horným a dolným oddelením sú namontované roštové tyče. Pretože je ťažké nájsť hotový liatinový rošt vhodnej veľkosti, na jeho výrobu sa používajú hrubé tyče..

DIY plynový sporák: ako vyrobiť efektívny domáci plynový sporák

Základom výroby roštov je oceľová výstuž s hrúbkou 12-16 mm, ktorej rezané tyče sú umiestnené vo vzdialenosti 2 cm od seba

V hornej časti valca je vyrezaný otvor pre komín s priemerom najmenej 150 mm. Tento prvok je možné zvárať z rezu plechu. Hlavná vec je, že priemer výslednej odbočnej rúrky zodpovedá veľkosti komína, aby sa zjednodušil proces spájania.

Dvere sú vybavené zámkami a sú pripevnené k telu zváraním. Ak je to žiaduce, slučky môžu byť vyrobené z niekoľkých článkov hrubého oceľového reťazca.

DIY plynový sporák: ako vyrobiť efektívny domáci plynový sporák

Pretože kachliarska pec spočiatku nepatrí k počtu uzavretých vykurovacích štruktúr, nie je potrebné používať tesnenia

Na zablokovanie medzery vytvorenej po obvode dverí je lepšie zvárať malú stranu zvonku po obvode obrobkov – kovový pás široký 1,5 – 2 cm. Hotovú konštrukciu je možné pripojiť iba k komínu a testované.

Horizontálny model

Pri horizontálnom usporiadaní tela je oddiel zberu popola zváraný zo spodnej časti konštrukcie. Hlavný priestor je určený na skladovanie paliva a vykladanie spáleného uhlia. Je vybavený komínom s priemerom 10 cm.

DIY plynový sporák: ako vyrobiť efektívny domáci plynový sporák

Je módne postaviť oddelenie na zber popola z vhodnej veľkosti kanála alebo ho zvárať podľa určených rozmerov z rezu oceľového plechu

V bočnej stene telesa je vytvorený otvor na inštaláciu spaľovacích dverí. Jeho veľkosť by nemala presiahnuť priemer dymovodu. Samotné dvere sú vybavené západkou a nainštalované na pántoch..

V stene puzdra sú vytvorené otvory, ktoré budú smerovať nadol. Budú slúžiť ako rošt.

Na zlepšenie prenosu tepla rozžeravenej kachle na črepník môže byť komín vyrobený vo forme predĺženej zlomenej štruktúry. Hlavnou vecou pri usporiadaní takéhoto komína je vyhnúť sa horizontálnym častiam. Niektorí remeselníci, aby zlepšili vykurovanie miestnosti, postavili okolo valcov kryty z plechu..

Nezabudnite však, že sporák môže mať potenciálne nebezpečenstvo. Miestnosť, kde bude inštalovaná, by preto mala byť pravidelne vetraná..

Recenzie profesionálnych turistov o plynových ohrievačoch

Fisca11, Krby: Plynový ohrievač Baihui BDN -100 – ohrieva silne, ale nie dlho

Výhody: silné zahrievanie, jasné pokyny, prenosnosť

Nevýhody: problémy so vznietením, zápach pri práci, plechovka netrvá dlho

Čo môžem povedať: toto zariadenie má určite svoje plusy, a teda aj mínusy. Ako naznačuje názov, ohrievač pracuje na bežných plynových kazetách s objemom 520 kubických centimetrov. Je veľmi jednoduché vložiť a opraviť takú plechovku v špeciálnom oddelení kachlí..

Legendárny kórejský vysoko výkonný ohrievač

Legendárny kórejský vysoko výkonný ohrievač

Stradivary, Ufa: Plynový ohrievač Baihui BDN -100 – V stane vždy teplo a sucho

Výhody: Silné uvoľnenie tepla, stan veľmi rýchlo schne, pracuje v chladnom počasí, kvalita práce priamo závisí od kvality plynu. Piezo zapaľovanie. Ešte sa nikto nezbláznil.

Nevýhody: Aké sú nevýhody, ak je v stane teplo mínus 8?

Prenosný plynový ohrievač poskytoval teplo najmä stanu na cestách v neskorej jeseni, keď je skutočne chladno, najmä v noci, v mrazivom počasí, keď padá sneh, keď je teplota pod bodom mrazu. Používa sa nielen na konci jesene, ale aj v daždivom lete na sušenie stanu a v teplej jeseni len na pohodlie – vyzlečte sa alebo sa teplo oblečte.

Lakshmi, Moskva: Plynový ohrievač Kovea Little Sun KH-0203 je vynikajúce vykurovacie zariadenie bez elektrickej energie pre malú miestnosť alebo stan.

Výhody: kompaktnosť, ľahkosť, ľahké skladovanie, dobré zahrievanie

Nevýhody: nie

Horúci vzduch stúpa vertikálne – oproti samotnému ohrievaču nie je horúci prúd. Ovládanie je elementárne – regulátor sa úplne otočí a spustí sa piezo zapaľovanie, potom sa reguluje prívod plynu – viac -menej.

Otázky a odpovede

Aké sú najnebezpečnejšie stanové ohrievače??

Pri prevádzke ohrievačov na tekuté palivo existuje vysoká miera nebezpečenstva požiaru. Tieto zariadenia majú nechránené horáky. Tekuté palivo sa môže rozliať, ak s ním nebudete zaobchádzať opatrne..

Na čo sa zamerať pri zahrievaní stanov zariadeniami na benzínový pohon?

Benzínové modely musia byť naplnené iba vysoko kvalitným palivom. Zlý benzín nezabezpečuje stabilnú prevádzku zariadenia.

Čo je dôležité vziať do úvahy pri prevádzke plynového zariadenia?

Pri vykurovaní stanov plynovými spotrebičmi sa v nich môžu hromadiť toxické plyny. Stany vyhrievané plynom preto vyžadujú vetranie..

Ktoré stanové ohrievače sú najlepšie na zimu?

Na vykurovanie stanov je v zime lepšie použiť plynové zariadenie.?

Kempovanie v stanoch vyžaduje vykurovanie. Na tieto účely výrobcovia vyrábajú prenosné zariadenia, ktoré pracujú na rôznych druhoch paliva..

  Druhy drevených obkladov