Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Prečo je potrebné regulovať tok tepla vo vykurovacom systéme?

Pri príprave projektu vykurovania domu je potrebné vykonať tepelný výpočet, vďaka ktorému sa vyberie optimálny výkon zariadenia, výkon siete a tepelná bilancia v celom dome. Počas prevádzky sa režim môže zmeniť z mnohých dôvodov:

 • zmena teploty vonku;
 • slnečná aktivita;
 • poryvy vetra;
 • tepelné žiarenie z domácich spotrebičov.

V dôsledku toho je narušená vypočítaná teplotná rovnováha. Jednotlivé sekcie vykurovacích batérií však nemôžete odstrániť ani prehlušiť. Na odstránenie tejto situácie je potrebné nainštalovať ďalšie prvky, pomocou ktorých je regulovaná teplota chladiacej kvapaliny..

Medzi výhody trojcestného zmiešavacieho ventilu patria:

 • jednoduchá inštalácia;
 • dlhá životnosť;
 • funkčné vlastnosti;
 • praktickosť;
 • schopnosť nezávisle meniť teplotu kvapaliny.

Z negatívnych aspektov je potrebné zdôrazniť: vysoké náklady a nemožnosť fungovania so znečistenými tokmi

Limit nastavenia tepelného toku

Je dôležité vedieť, že princíp činnosti jednotky vám umožňuje regulovať činnosť batérie v určitých medziach. Limitné sadzby závisia od technických parametrov produktov. Každý radiátor má svoj vlastný maximálny odvod tepla. Môžete to objasniť v pase výrobcu pri inštalácii.

Čo to je a na čo to slúži?

Trojcestný termostatický ventil je zmiešavač určený na zmenu teplotného režimu nosiča tepla vo vykurovacom systéme.

všeobecné informácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že problém nerovnomerného rozloženia tepla v miestnosti často robí majiteľom veľa problémov. Aby ste sa zbavili nepríjemného javu a vytvorili pohodlný teplotný režim, do vykurovacieho systému musí byť zavedené špeciálne zariadenie – regulátor tepelného výkonu alebo trojcestný ventil.

Mechanizmus zaisťuje recirkuláciu teplonosnej tekutiny zmiešaním určitého množstva chladeného spracovania s hlavným prúdom. V súčasnosti sú odpalíky inštalované v systémoch dodávky teplej vody, vykurovacích okruhoch a vodovodných systémoch..

Trojcestný ventil – multifunkčný, odolný

Vo vykurovacích systémoch s mnohými uzlami a obvodmi sú vo väčšine prípadov inštalované trojcestné kohútiky, ktoré sú nevyhnutné na stabilizáciu teploty vo všetkých radiátoroch. Použitie zariadenia vám umožňuje ovládať tok chladiacej kvapaliny a rozdeľovať ju do rôznych častí miestnosti (napríklad do kuchyne, garáže a obývačky). Medzi hlavné výhody vynálezu patria:

 • kompaktné a ergonomické rozmery;
 • multifunkčnosť;
 • jednoduchosť inštalácie, prevádzky a údržby;
 • vysoká tesnosť;
 • dlhá životnosť;
 • pohodlie prepínania medzi prevádzkovými režimami.

Tričká majú okrem kladov aj nevýhody. Patrí sem pravdepodobnosť zaseknutia ventilu v prípade nedodržania prevádzkových pravidiel a rýchle opotrebovanie lacných výrobkov..

Ako správne nainštalovať trojcestný ventil – toto video vám povie:

Úloha trojcestného ventilu

Účelom trojcestného ventilu je presmerovanie, zmiešanie alebo oddelenie pracovného toku / média, ktoré je v konečnom dôsledku určené účelom systému ako celku..

Používa sa v potrubných systémoch kotolní, chladiacich staníc, vodovodu a vetrania.

Čo je trojcestný ventil

Trojcestný ventil na vykurovanie termostatom vyzerá ako mosadzné odpalisko (niekedy oceľové alebo liatinové). Ale funguje to inak. Vo vnútri je špeciálny termostatický mechanizmus. Podľa štruktúry mechanizmu sa rozlišujú dva typy takéhoto mechanizmu: rotačný a sedlový.

ventil

V prvom sa zdvihnutím drieku otvoria odbočné potrubia, zmiešajú sa studené a horúce toky, celková teplota odchádzajúcej kvapaliny klesá.

Druhý (rotačný) je založený na rotácii sférického tvaru. Priestor medzi tryskami sa otvára úplne alebo čiastočne otáčaním gule s otvorom (pripomínajúcim guľový ventil).

Účel a rozsah zariadenia

Aj keď vezmeme do úvahy všetky tepelné straty a vybavíme vykurovací okruh v úplnom súlade s údajmi výpočtu tepla, nebude fungovať na vylúčenie poruchy tepelnej bilancie v dôsledku vonkajších faktorov (teplotné rozdiely, zaťaženie vetrom atď.) ).

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Aby bolo možné včas reagovať na tieto procesy a dlhodobo udržiavať príjemnú teplotu v miestnosti, sú v potrubí inštalované uzatváracie a regulačné ventily-trojcestné termostatické ventily.

Používajú sa v konvenčnom radiátorovom vykurovacom okruhu aj v systémoch podlahového vykurovania, kde poskytujú:

 • Presmerovanie (distribúcia) tokov chladiacej kvapaliny.
 • Miešanie prúdov nosiča tepla s rôznymi teplotami na získanie vopred určenej teplotnej lišty.
 • Ochrana podlahovej krytiny pred prehriatím (v systémoch podlahového vykurovania).

Na ten istý účel sa trojcestné tepelné ventily často používajú v systémoch teplej vody pre domácnosť, kde vykonávajú funkciu známeho mixéra..

Špecifikácia trojcestných ventilov

Hlavné technické vlastnosti trojcestných termo zmiešavacích ventilov sú:

 • Výkon: spotreba kubických metrov vody za hodinu pri nominálnych hodnotách teploty (20 ° C) a tlaku.
 • Vnútorný priemer trysiek.

Parametre priepustnosti a vnútorných prierezov všetkých 3 trysiek trojcestných ventilov sú najčastejšie rovnaké.

 • Maximálny pracovný tlak.
 • Dynamický rozsah regulácie (pomer priepustnosti tepelného ventilu v podmienkach úplne otvorenej klapky k rovnakému indikátoru s polouzavretou klapkou).

Na poznámku! Dynamický rozsah trojcestných termostatických ventilov, ako napríklad 50: 1 alebo 30: 1, sa považuje za priemerný. Najlepšie regulačné vlastnosti vykazujú zariadenia s indikátorom dynamického rozsahu regulácie 100: 1..

Veľkosti a hodnoty menovitého pracovného tlaku trojcestných termostatických ventilov sú regulované GOST 28338-89 a 26349-84, resp..

Oddeľovacie a miešacie zariadenia

Trojcestný ventil vizuálne pripomína odpalisko, ale vykonáva úplne iné funkcie. Takáto jednotka vybavená termostatom patrí k uzatváracím ventilom a je jedným z jej hlavných prvkov..

Existujú dva typy týchto zariadení: separácia a miešanie.

Prvý sa používa vtedy, keď musí byť chladiaca kvapalina dodávaná súčasne v niekoľkých smeroch. V skutočnosti je jednotka mixér, ktorý vytvára stabilný prietok so stanovenou teplotou. Montujú ho do siete, cez ktorú sa dodáva ohrievaný vzduch, a do vodovodných systémov.

Trojcestný ventil

Trojcestný ventil sa používa ako zmiešavač aj ako rozdeľovač vzduchu alebo teplej vody

Výrobky druhého typu sa používajú na kombináciu tokov a ich termoregulácie. Existujú dva otvory pre prichádzajúce toky s rôznymi teplotami a jeden pre ich výstup. Používajú sa pri inštalácii podlahového vykurovania, aby sa zabránilo prehriatiu povrchu..

Trojcestný ventil a regulátor teploty sa predávajú samostatne. V prípade autonómnych vykurovacích systémov sa stále považuje za racionálnejšie a efektívnejšie riešenie nákup konštrukcie s termostatom.

Konštrukcia trojcestných ventilov

Podľa konštrukcie sú ventily rozdelené na sedlové a rotačné. Princíp činnosti prvého je založený na rytmickom pohybe stonky vertikálne – schéma úpravy „kmeň -sedlo“. Tento typ sa týka zmiešavacích ventilov. Často sa ovláda elektromechanickým pohonom.

Kľúčovým prvkom otočnej štruktúry je rotujúci sektor. Počas pohybu tyč pôsobí na guľový ventil a čiastočne alebo úplne prerušuje dodávku chladiacej kvapaliny. Táto schéma nastavenia sa nazýva “guľová objímka”.

Tieto zariadenia sú veľmi odolné. Sú prispôsobené veľkým teplotným výkyvom a sú klasifikované ako uzatváracie ventily. V súkromných domoch, kde sa voda spotrebúva v relatívne malom množstve, môžu fungovať aj ako vodovodné batérie..

Zvláštnosťou zmiešavacieho ventilu je prítomnosť jedného výstupu a dvoch vstupov. Je navrhnutý tak, aby reguloval teplotu pracovnej tekutiny kombináciou prúdov vysokých a nízkych teplôt. Keď je produkt správne nainštalovaný, môže a bude oddeľovať toky.

Trojcestný žeriav

Tu je schematicky znázornená činnosť trojcestného ventilu sedlového miešacieho a separačného typu

Trojcestný ventil oddeľovacieho typu sa používa vtedy, keď je potrebné dodať horúcu chladiacu kvapalinu v niekoľkých smeroch..

Všetky modely takýchto žeriavov sa navzájom líšia v niektorých ohľadoch:

 • mechanika uzávierky – môže to byť napätie alebo upchávka;
 • pahýľ – existujú v tvare L, T, S;
 • typ uzávierky – existuje valcovitý, sférický, kužeľovitý;
 • pripojenie k obvodu – pomocou spojky, príruby, zváraním atď .;
 • metóda ovládania – automatická, poloautomatická, manuálna.

Miešacie zariadenie je vybavené centrálne umiestneným driekom, v ktorom je iba jeden guľový ventil. V správnom čase zatvorí uzávierku vstupu.

V zariadeniach oddeľovacieho typu je driek vybavený dvoma ventilmi namontovanými vo výstupných dýzach.

Funguje podľa mierne odlišnej schémy. Práca trojcestného ventilu je jasnejšia po podrobnej analýze jeho konštrukcie.

Podrobný popis trojcestného ventilu

Trojcestný ventil pozostáva z: telesa (1), ventilovej vložky (2), kužeľa ventilu (3), lešteného drieku ventilu (4), sedla ventilu (5), odľahčovacej komory (6), upchávky (7)

Telo tohto druhu výrobku je odliate. Je vyrobený z mosadze alebo bronzu s chróm-niklovým pozinkovaným povlakom. Vykonáva ochranné aj dekoratívne funkcie. Na pripojenie k potrubiu existujú závitové vetvy – iba tri kusy. Typ skrutkového spojenia závisí od zvoleného modelu.

Optimálne tlakové parametre vo vykurovacom systéme pre stabilnú prevádzku ventilu sú 10 kg / cm². Ak je táto hodnota prekročená, môžu nastať problémy..

Existujú aj teplotné limity – 95 ° pre kotly, 110 ° pre solárne panely. Prípustná regulácia teploty chladiacej kvapaliny pre rôzne modely je v rozmedzí 20-60 °. Produktivita sa pohybuje od 1,6-2,5 m3 / h.

Z akých materiálov sú vyrobené trojcestné tepelné ventily?

Na výrobu trojcestných termostatických ventilov sa používa množstvo kovov a zliatin. Pokiaľ ide o priemyselné zariadenia, najčastejšie sa používa:

Liatina. Líši sa v antikoróznych vlastnostiach a pomerne vysokej pevnosti. V prípade porušenia výrobných a prevádzkových technológií však môžu byť liatinové výrobky dosť krehké.

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Čierna uhlíková oceľ. Materiál je odolný, lacný, ale korozívny. Aby sa vyhladila posledná nevýhoda, trojcestné ventily sú poniklované a chrómované..

Nerezová (legovaná) oceľ. Parametre sú vyššie kvôli pridaniu zliatiny niklu a chrómu. Vysoká pevnosť, odolnosť voči oxidácii a korózii poskytuje výrobkom dlhú životnosť. Takéto tepelné ventily sú však oveľa drahšie..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Pre vykurovacie systémy súkromných domov sa najčastejšie používajú mosadzné trojcestné ventily. Ich teplotný režim je obmedzený na 200 ° C, ale v povolenom teplotnom rozsahu môžu mosadzné zariadenia fungovať dlho. Nemenej populárne sú polymérové ​​výrobky používané v zodpovedajúcich vykurovacích alebo vodovodných obvodoch..

Drahšie sú trojcestné ventily vyrobené z bronzu, ktoré nie sú nižšie ako ich mosadzné náprotivky. Bronzové výrobky sú spravidla inštalované v medených vykurovacích okruhoch.

Dôležité! Niekedy v predaji nájdete uzatváracie ventily zo silumínu (zliatina hliníka s nízkou pevnosťou a kremíkom). Navonok sú veľmi podobné výrobkom z nehrdzavejúcej ocele alebo mosadze, ale zároveň sú niekoľkonásobne lacnejšie a bohužiaľ slúžia presne tak, ako sa odhaduje..

Vnútorný uzamykací mechanizmus v domácich výrobkoch môže byť vyrobený z keramiky (s výnimkou trojcestných motorických tepelných ventilov). Keramické mechanizmy sú chemicky inertné a trvanlivé, ale extrémne citlivé na čistotu prepravovanej chladiacej kvapaliny. Jeho nízka kvalita je dôvodom rýchleho opotrebovania keramických prvkov..

Zariadenie a princíp činnosti trojcestného ventilu

Konštrukcia trojcestného tepelného ventilu je podobná odpalisku. Na 3 stranách sú časti potrubia (dýzy):

 1. Dva (priamy a obtok, na fotografii ďalej označený ako A a B) sú určené pre prichádzajúci alebo odchádzajúci prúd v zmiešavacom alebo separačnom režime, resp..
 2. Jeden (spoločný, na fotografii – AB) – pre odchádzajúce alebo prichádzajúce (aj v režime miešania alebo oddeľovania chladiacej kvapaliny).

Vo vnútri puzdra sú umiestnené:

 1. Tyč, ktorá zaisťuje pohyb mechanizmu uzávierky.
 2. Uzamykací mechanizmus (uzávierka).
 3. 2 sedlové krúžky zaisťujúce ventil (nie sú k dispozícii pre všetky modely).

V závislosti od konkrétnej úpravy môže byť konštrukcia trojcestného termostatického ventilu doplnená o ďalšie prvky nevyhnutné pre jeho plnú prevádzku..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Konštrukcia mechanizmu uzáveru predpokladá rozdelenie trojcestných ventilov na 2 hlavné skupiny – sedlové a rotačné, v princípe činnosti sa mierne líšia. Okrem toho sa rozlišuje medzi zmiešavacími a oddeľovacími (distribučnými) tepelnými ventilmi..

Trojcestné guľové ventily sú vybavené otočným driekom, na ktorý je pripevnený guľový, tanierový alebo valcový ventil. Translačný pohyb drieku aktivuje mechanizmus uzávierky. Jeho funkcie:

 1. V režime miešania v extrémnej hornej polohe blokuje tok kvapaliny z odbočky A a súčasne otvára odbočku B. V extrémnej spodnej polohe blokuje tok chladiacej kvapaliny z odbočná rúra B, otvárajúca odbočnú rúru A.
 2. V delenom režime vedie najvyššia poloha žalúzie k uzatvoreniu odbočky B a súčasnému otvoreniu odbočky A. Extrémna dolná poloha naopak zatvára odbočku A a otvára odbočku B.

  Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Trojcestné rotačné ventily sú vybavené radiálnym otáčaním o 90 °:

 1. V režime miešania otočením drieku doľava sa otvor B otvorí, otvorí sa tok chladiacej kvapaliny z portu A. Otočením tyče doprava sa otvorí port A a otvorí sa port B.
 2. V režime deleného prietoku poloha úplne vľavo presmeruje tok nosiča k portu A a poloha úplne vpravo smerom k portu B.

  Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Na poznámku! Spoločná odbočná rúrka AB sa v žiadnej z možností neprekrýva, preto sa vyznačuje konštantným hydraulickým režimom.

Výhody a nevýhody termostatických trojcestných ventilov

Nepochybné výhody použitia trojcestných termostatických ventilov:

 1. Jednoduché ovplyvnenie teploty pracovného prostredia.
 2. Praktickosť a energetická účinnosť vykurovacieho systému.
 3. Jednoduchá inštalácia a údržba.
 4. Dlhá životnosť (závisí od materiálu, z ktorého je vyrobený).

Z nedostatkov by som poznamenal relatívne vysoké náklady a potrebu filtra vo vykurovacom okruhu na zaistenie vysokého stupňa čistoty chladiacej kvapaliny.

Elektricky ovládané trojcestné ventily: vlastnosti a výhody

Bez ohľadu na polohu drieku v trojcestnom ventile sa cirkulácia nezastaví, preto tento typ zariadenia nie je vhodný na zníženie prietoku chladiacej kvapaliny. Toto je hlavný rozdiel medzi trojcestným guľovým ventilom s elektrickým pohonom a dvojcestnými ventilmi, regulátormi a inými zariadeniami..

Elektrický pohon vám umožňuje automatizovať prevádzku trojcestného ventilu na vykurovanie

Elektrický pohon vám umožňuje automatizovať prevádzku trojcestného ventilu na vykurovanie

Trojcestné ventily pre podlahové vykurovanie a iné použitie

Existuje niekoľko možností použitia tohto typu ventilu:

 1. Aby sa zabránilo prehriatiu jednotlivých vetovacích systémov, sú inštalované trojcestné zmiešavacie ventily pre podlahové vykurovanie. Výsledkom je, že podlaha ohrievaná vodou sa rovnomerne zahrieva, čo prispieva k príjemnej mikroklíme v miestnosti a k ​​bezpečnosti systému..
 2. Nákup trojcestných ventilov pre kotly na tuhé palivá vám umožňuje vyrovnať sa so situáciou, keď kondenzát vypadne v kotlovej komore na začiatku pece.
 3. V vykurovacom systéme sú nainštalované trojcestné ventily na oddelenie prietokov a napájanie okruhu TÚV.
 4. Na obtokové potrubie radiátorov sa používajú trojcestné zariadenia.
 5. Ventily sú optimálne na vytvorenie skratu pri príprave spiatočky.

Použitie trojcestného ventilu na reguláciu podlahového vykurovania

Dizajn a funkčnosť zariadenia

Trojcestné ventily (TC) sa líšia veľkosťou a materiálmi: nehrdzavejúca oceľ a bronz. Telo môže byť vyrobené z kovu aj polyméru. Aj keď ten druhý nie je veľmi populárny.

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Konštrukcia má 3 otvory: vstup a dva výstupy; vo vnútri je pohon, ktorý reguluje prietoky na dosiahnutie danej teploty.

Štrukturálne výrobok vykonáva prepojenie činnosti dvojice dvojcestných ventilov. Hlavným rozdielom je, že MC nezastavuje tok média, ale reguluje jeho intenzitu. 3-cestné zariadenia sú rozdelené do skupín podľa systému nastavenia: „driekové sedadlo“ a „guľové sedadlo“ a môžu byť spárované s tepelnou hlavou Herz.

Riadenie pohybu tyče sa zvyčajne vykonáva pomocou elektromechanického pohonu a používajú sa na inštaláciu do automatických riadiacich systémov tepelných procesov kotla Proterm a iného moderného tuhého paliva..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Princíp činnosti TC je založený na zmiešaní 2 teplotných tokov chladiacej kvapaliny na prívode a spätnom toku do všeobecného toku s indikátorom teploty nastaveným užívateľom..

Médium vo vnútornej dutine zariadenia sa pohybuje z jedného odbočného potrubia do druhého, kým sa jeho indikátor teploty nezmení na požadovanú veľkosť.

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Aplikácie

Trojcestný ventil, ktorého princíp činnosti bol diskutovaný vyššie, má pomerne široký rozsah aplikácií. Jeho odrody, ako napríklad elektromagnetické zariadenie alebo zariadenie s tepelnou hlavou, sa často nachádzajú na moderných diaľniciach, kde je potrebné upraviť pomery pri zmiešaní dvoch oddelených prúdov kvapaliny, ale bez zníženia výkonu alebo objemu..

Pokiaľ ide o domáce použitie, za najobľúbenejšie sa tu považuje termostatické miešacie zariadenie, pomocou ktorého, ako je uvedené vyššie, môžete regulovať teplotu pracovnej tekutiny. Túto kvapalinu je možné dodať do potrubia podlahového vykurovania aj do vykurovacích radiátorov. A ak má ventil aj automatické ovládanie, potom bude možné teplotu v obydlí ovládať bez problémov.!

Poznámka! Použitie trojcestného ventilu vo vykurovacom systéme na vyrovnanie poklesov teploty je mimoriadne výhodné nielen z hľadiska pohodlia a pohodlia, ale aj z hľadiska úspory nákladov..

Faktom je, že reguláciou teploty kvapaliny na “spiatočke” ohrievača je možné výrazne znížiť množstvo spotrebovaného paliva, čo bude mať pozitívny vplyv na účinnosť samotného systému. V niektorých systémoch je ventil jednoducho potrebný. Napríklad v systéme „teplej podlahy“ toto zariadenie zabraňuje prehriatiu podlahovej krytiny nad vopred stanovenú úroveň pohodlia, čím zbavuje používateľov nepríjemných pocitov..

aplikácia trojcestného ventilu

Ovládacie zariadenia tohto druhu sa používajú aj vo vodovodných systémoch, aby sa dosiahol trvalý prietok pri požadovanej teplote. Najjednoduchším príkladom je obyčajný mixér, v ktorom môžete vodu ohriať / ochladiť otvorením / zatvorením studeného kohútika..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Životnosť trojcestných ventilov

Najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce život trojcestného:

 1. Materiál, z ktorého je vyrobený.
 2. Dodržiavanie prevádzkových podmienok predpísaných výrobcom – teplotný režim a kvalita chladiacej kvapaliny.
 3. Intenzita prevádzky.
 4. Kvalita inštalácie.

V priemere výrobcovia poskytujú na svoje výrobky záruku v rozmedzí 5 až 7 rokov, čo znamená, že trojcestný ventil môže fungovať 2-krát dlhšie. Záruka na plastové modely však nepresahuje 1 rok..

Ventily s ručným riadiacim systémom boli vždy uznávané ako najspoľahlivejšie. Elektronické a termostatické snímače zlyhávajú oveľa rýchlejšie ako samotný ventil a vyžadujú opravu alebo úplnú výmenu.

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Určenie typu

Všetky trojcestné ventily sú rozdelené do 3 typov. Líšia sa štruktúrou a princípom činnosti, ktoré sú zrejmé z názvu. Miešacie ventily miešajú teplú a studenú vodu. Oddeľujúce – rozdeľujúce. Obvykle sa používajú na udržanie optimálnej teploty. Existuje však aj tretí typ – prepínač, ktorý prepína vodu medzi dvoma vedeniami. Používajú sa napríklad v plynových závesných kotloch alebo na vytvorenie okruhu TÚV..

Typy trojcestných ventilov a vlastnosti ich práce

Trojcestné tepelné ventily sú v prvom rade podľa účelu rozdelené na separáciu a miešanie:

 • V zmiešavacom ventile fungujú 2 smery na dodávku nosiča tepla rôznych teplôt (horúce a studené) a 1 smer dodáva už zmiešaný prúd tekutiny. Nastavenie požadovaných teplotných parametrov sa vykonáva úpravou teploty a pomerov dodávaných prietokov.

  Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

 • Na distribučnom termostatickom ventile dodáva 1 chladivo odbočné potrubie a 2 ďalšie ho rozdeľujú medzi seba a rozdeľujú v rôznych smeroch..

Pre tvoju informáciu! Za určitých podmienok môže trojcestný zmiešavací ventil pracovať v distribučnom režime.

Podľa spôsobu ovládania sú trojcestné tepelné ventily autonómne, manuálne, termostatické a elektrické. Posledné dva spravidla fungujú v automatickom režime..

Jednoduché samostatné modely sú vybavené termostatickým prvkom inštalovaným vo vnútri skrinky s výstupnou teplotou chladiacej kvapaliny už nastavenou vo výrobnom závode. Táto hodnota zostáva konštantná počas celej životnosti..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Samostatný zmiešavací trojcestný ventil
klady Mínusy
Nízka cena Potreba vybrať ventil pre teplotný režim spätného toku generátora tepla
Riadenie teplotného režimu chladiacej kvapaliny Teplotu nastavenú výrobcom nie je možné meniť.

Na ručné ovládanie je driek vybavený ventilom alebo otočným gombíkom a ovládacím panelom so značkami, podľa ktorého sa nastavuje tepelný režim.

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Ručný zmiešavací ventil
klady Mínusy
Relatívne nízka cena Potreba neustáleho monitorovania osobou, ako dôsledok, zdĺhavej povahy reakcie na zmeny environmentálnych podmienok
Riadenie teplotného režimu chladiacej kvapaliny
Možnosť zmeny teplotného režimu počas prevádzky Nerovnomerné zahrievanie vykurovacieho okruhu

Trojcestný termostatický ventil s termostatom je vybavený termostatom naplneným kvapalným alebo plynným médiom, ktoré reaguje na najmenšie výkyvy teploty chladiacej kvapaliny.

Hneď ako sa chladiaca kvapalina zahreje na nastavenú teplotu, v dôsledku expanzie činidla sa automaticky aktivuje piestový systém tepelného ventilu a odbočná rúrka s horúcimi prúdmi sa uzavrie..

Trojcestné ventily s termostatom môžu byť mechanické alebo elektronické. Výhodou mechanických modelov je ich absolútna autonómia. Elektronické vyžadujú pripojenie k elektrickej sieti alebo sú napájané batériami..

Túto nevýhodu však vyhladzuje úplná automatizácia procesu, jednoduché nastavenie a pokročilé funkcie – automatická zmena teplotného režimu podľa dennej doby, dní v týždni atď..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Trojcestný zmiešavací ventil s termostatom
klady Mínusy
Automatické ovládanie teplotného režimu chladiacej kvapaliny Vysoká cena
Schopnosť zmeniť teplotný režim Vyžaduje sa mimoriadne presné nastavenie, chyby v nastavených parametroch spôsobujú malú chybu v prevádzke systému
Rovnomerné zahrievanie vykurovacieho okruhu

Trojcestné termoventily s elektrickým pohonom sú ovládané elektronickou riadiacou jednotkou, ktorá pracuje na servopohone. Ak teplotný režim tepelného nosiča prekročí nastavené hodnoty, zistí to termostat nainštalovaný v module, ktorý to signalizuje regulátoru. Na pohon vyšle príkaz, ktorý reguluje tok studenej alebo horúcej chladiacej kvapaliny v systéme.

V tomto prípade nie je žiadna z dýz spravidla úplne uzavretá, ale je regulovaný iba objem dodávaného chladeného a horúceho nosiča tepla..

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Trojcestný zmiešavací ventil s elektrickým pohonom
klady Mínusy
Automatické ovládanie teplotného režimu chladiacej kvapaliny Vysoká cena
Možnosť zmeny teplotného režimu Zvýšená spotreba energie
Presná regulácia teploty prívodu vykurovacieho média Zvýšená spotreba chladiacej kvapaliny
Rovnomerné zahrievanie vykurovacieho okruhu

Materiál tela

 1. Mosadz. Je to najobľúbenejšia kovová zliatina kvôli spoľahlivosti a praktickosti..
 2. Oceľ. Možno ho nájsť oveľa menej často. Vyznačuje sa zvýšenou pevnosťou, ale menšou odolnosťou ako mosadz.
 3. Liatina. Nepoužíva sa v každodennom živote. Používa sa na inštaláciu priemyselných vykurovacích systémov, v ktorých majú potrubia priemer viac ako 40 mm.

Podľa princípu riadenia

Trojcestný kohútik pre vykurovanie domácností sa môže líšiť v spôsobe ovládania:

1. Ručné ovládanie. Výrobky tohto druhu majú otočné gombíky, ktoré regulujú tok chladiacej kvapaliny. Keď otočíte gombíkom, zmení sa podiel vody dodávanej z rôznych potrubí. Nevýhodou takýchto mechanizmov je nerovnomerné a dlhé zahrievanie diaľkových radiátorov. Takéto armatúry sa vyznačujú jednoduchým zariadením a nízkymi nákladmi..

2. Automatické ovládanie. Žeriavy, riadené automatikou, umožňujú zabezpečiť vykurovanie priestorov na požadovanú teplotu bez zásahu človeka. Kúrenie sa navyše stáva účinnejším, radiátory sa rovnomerne zahrievajú, nie je potrebné neustále monitorovať činnosť vykurovacieho okruhu. Regulačný ventil je možné ovládať pomocou servopohonu, ako aj pomocou hydrodynamického alebo pneumatického termostatu. Ďalej zvážime vlastnosti každého z týchto zariadení..

Manuálne ovládanie

Stonka je poháňaná otočným gombíkom alebo ventilom. Pre pohodlie je nainštalovaný ovládací panel, na ktorom sú umiestnené značky. Riziká zodpovedajú špecifickým tepelným hydrologickým režimom.

 • Medzi pozitívne aspekty patrí:
 • nízke náklady na manuálny pohon;
 • priame ovládanie indikátorov režimu;
 • schopnosť okamžite zmeniť poradie práce.

Hydraulické

Trojcestný ventil na vykurovanie termostatom je dodávaný s termostatom inštalovaným vo vnútri krytu. Zariadenie pracuje podľa parametrov teploty vody na výstupe, ktoré sú nastavené vo výrobnom závode. Hydraulický pohon obsahuje plášť v tvare kotúča.

Nízka cena patrí k pozitívnym stránkam používania. Negatívnou stránkou je potreba zvoliť hydraulický pohon pre teplotu kvapaliny v tepelnom potrubí. Druhou nevýhodou je nemožnosť zmeny režimu vykurovania nastaveného z výroby..

Pneumatické

Pneumatický pohon automatizuje činnosť regulačného ventilu a slúži na diaľkové ovládanie. Pohony sú valce s piestom, ktoré sa pohybujú pod pôsobením stlačeného vzduchu.

Výhody použitia pneumatických pohonov:

 • rýchla kontrola pri zmene podmienok prostredia;
 • jednoduchosť dizajnu a zameniteľnosť;
 • zmena sily sa dosiahne jednoduchým obmedzením tlaku vzduchu v akčnom člene.

Automatické ventily

Vyššie bolo uvedené, že trojcestné ventily je možné ovládať ručne pomocou drieku, ktorý je umiestnený na jednej strane ventilu a je vybavený otočnou rukoväťou alebo maticou. Tento spôsob ovládania však nie je celkom pohodlný..

Ako viete, výkon vykurovacieho okruhu sa nastavuje s prihliadnutím na teplotu spiatočky, preto je možné manuálnou metódou určiť iba podiel zmiešanej vody s rôznymi vedeniami. Zmena konečného teplotného indexu môže trvať príliš dlho a distribúcia tepelného potenciálu je nerovnomerná..

Vďaka tejto funkcii sú v poslednej dobe veľmi obľúbené automatické ventily, ktoré fungujú na báze servopohonov alebo špeciálnych hydrodynamických a pneumatických hlavíc. Tieto prvky sú schopné okamžite zmeniť aktuálnu konfiguráciu trojcestného ventilu, pričom zohľadnia teplotu na výstupe.

Automatické ventily

Automatické ventily sa pohodlne používajú, preto sú obľúbenejšie ako ručné

Podľa princípu činnosti je elektrický pohon podobný ručnému ovládaniu, ale funguje bez zásahu človeka, ale na základe elektronickej riadiacej jednotky. Samotná jednotka je elektráreň, ktorá otáča tyč a mení svoju polohu na základe signálu.

Takmer všetky trojcestné ventily podporujú inštaláciu servopohonu, odporúča sa však kúpiť špeciálne prevedenie, ktoré má malú veľkosť a je určené pre elektrické pohony..

Po získaní požadovaných hodnôt je na servo vyslaný signál, aby konal, potom začne meniť polohu predstavca alebo otáčať loptičku vo vnútri odpaliska. Nepretržitá a kvalitná prevádzka systému je zabezpečená činnosťou elektronickej riadiacej jednotky. Absencia tohto uzla robí inštaláciu zbytočnou..

Servo má mnoho výhod. Ich hlavná výhoda spočíva v schopnosti automatizovať celú prevádzku vykurovacieho systému a zbaviť sa ďalších problémov. Ak prepojíte uzol so systémom Smart Home, umožní vám to tiež ovládať vykurovanie priamo zo smartfónu..

Typy trojcestných ventilových pohonov

Typ pohonu Funkčný princíp Ako funguje
Sedlo Doplnené o tyč, ktorá umožňuje translačné pohyby hore / dole. Sedlo vo vnútri uzla je prekrývané kužeľom pripevneným na konci tyče..
Otočný Doplnené rotujúcou guľou (sektor) Drôt posúva tyčový prvok a núti loptu otvorom otvoriť alebo zatvoriť pohyb chladiacej kvapaliny medzi tryskami.

Otočný mixér

Trojcestný termostatický ventil

Tento výrobok je doplnený termostatom – plynom alebo špeciálnou kvapalinou. Termostat je umiestnený v konkrétnej dutine vo vnútri zostavy. Reaguje aj na najmenšie výkyvy chladiacej kvapaliny.

Keď teplota stúpa, termostat sa rozpína ​​a poháňa piestový systém, ktorý zastavuje prístup k horúcim prúdom.

To je dôležité! Pred inštaláciou jednotky s termostatom je potrebné ju nakonfigurovať čo najpresnejšie: nastaviť teplotné limity, vďaka ktorým bude regulované zahrievanie kvapaliny vo vykurovacom systéme.

Hlavnou výhodou produktu je absolútna autonómna prevádzka..

Trojcestný termostatický ventil

Schéma pripojenia trojcestného ventilu na vykurovanie termostatom na vedenie

K tomuto netreba veľa hovoriť. Stačí sa pozrieť na diagram, je zrejmé, ako sa začlenenie vykonáva. Ponúkame niekoľko schematických obrázkov inštalácie takýchto zariadení..

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma, odrody, potreba použitia

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma, odrody, potreba použitia

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma, odrody, potreba použitia

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma, odrody, potreba použitia

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma, odrody, potreba použitia

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma, odrody, potreba použitia

Šírka pásma

Na ventile by mal mierne prekročiť konštrukčnú kapacitu všeobecného vykurovacieho systému. Pri prechode obvodom 2 m3 / h je potrebný ventil 2,5 m3 / h. Ale stav ventilu tiež ovplyvňuje – ako je otvorený alebo zatvorený. Stonásobný rozdiel v tokoch sa považuje za ideálny. Pomery 50: 1 a dokonca 30: 1 však stačia.

Odrody termostatov pre radiátor

Termostat pre vykurovací radiátor pomôže udržať pohodlnú mikroklímu v každej miestnosti. Tento článok popisuje možnosti vykonávania týchto zariadení, spôsoby ich inštalácie a niekoľko obľúbených modelov termostatov s cenami a charakteristikami, ktoré vám uľahčia výber..

Inštalácia termostatov je možná na zástrčky priechodu batérie. S ich pomocou je prívod kvapaliny k produktu čiastočne alebo úplne zablokovaný. Na rovnakom princípe funguje aj žeriav vybavený termostatom. Stačí nastaviť parametre raz, fungovanie celého systému v budúcnosti prejde v uvedenom režime. Elektronické zostavy majú osobitnú presnosť a funkčnosť..

Toto by ste mali vedieť! Termostat nemôže zmeniť pôvodné údaje o výkone zariadenia. S jeho pomocou však môžete vytvoriť optimálnu teplotnú rovnováhu a príjemnú vnútornú klímu..Termostat namontovaný na radiátore

Princíp činnosti termostatu

Typ ovládania Princíp činnosti Výhody Nevýhody
Mechanický Základný princíp činnosti termostatu je založený na fyzikálnych vlastnostiach teplotného činidla (plynu alebo kvapaliny) vo vnútri hlavy expandujúceho pod vplyvom teploty..

Do práce stačí otočiť gombíkom s delením a nastaviť ho na požadovanú teplotu.

Toto je najjednoduchšie a najspoľahlivejšie zariadenie. Na prevádzku nie je potrebné externé napájanie. Môže tam byť chyba, nízka funkčnosť
Elektronické Regulácia teploty je plne automatizovaná.

Údaje sa zobrazujú na paneli.

Riadenie pohybu tyče vykonáva mikroprocesor.

Zariadenie funguje na batérie.

Môžete nezávisle nastaviť príjemnú teplotu a viazať ju na čas. Veľká veľkosť, je potrebné monitorovať nabitie batérie a vysoké náklady

Konštrukcia termostatu

Princíp činnosti rôznych termostatov

K nárastu kvapaliny v mechu dochádza buď zahrievaním z chladiacej kvapaliny, alebo zo snímača izbovej teploty. Tu si každý vyberie, čo je pohodlnejšie. Ak je chladič pod oknom, pod ktorým fúka, vnútorný snímač môže chybne odčítať teplotu, čo povedie k nadmernej spotrebe paliva alebo elektriny. V tomto zmysle je elektronický izbový teplomer pripojený k regulátoru vykurovania pohodlnejší a spoľahlivejší. Elektronika však stráca na trvanlivosti voči kvapalným vlnovcom, ktoré fungujú z ohrevu chladiacou kvapalinou.

Termostat na vykurovacom radiátore sa ľahko používa

Termostat na vykurovacom radiátore sa ľahko používa

Princíp činnosti termostatu je možné porovnať s armatúrami odtokovej nádrže. Tlak vody stlačí ventil, kvapalina neopustí nádrž. Zdvihnutím gumového ventilu dávame vode voľný prietok, pričom odtok zostáva otvorený, kým sa tlak vody nestane minimálnym. Po poklese tlaku sa ventil automaticky zatvorí. Ide samozrejme o hrubú analógiu, ale tu je niečo spoločné..

Klasifikácia ventilov

Bez predĺžených injekcií poznamenávame, že zariadenie môže byť dvoch typov podľa princípu činnosti. To môže byť:

 • oddeľujúce;
 • miešanie.

Charakteristiky akcie každého typu sú zrejmé už z ich názvu. Miešacie zariadenie pozostáva z dvoch výstupov a vstupu. Inými slovami, je to nevyhnutné na miešanie prúdov kvapalín, ktoré môžu byť potrebné na zníženie jeho teploty. Mimochodom, toto je najoptimálnejšia možnosť na nastavenie požadovaného režimu v „teplej podlahe“.

Schéma činnosti trojcestného rotačného ventilu

Samotný postup nastavenia teploty je veľmi jednoduchý. Potrebujete len vedieť o aktuálnych ukazovateľoch teploty prichádzajúcich prúdov tekutín, presne vypočítať požadované proporcie každého z nich, aby ste na výstupe získali požadované ukazovatele. Mimochodom, toto zariadenie po správnej inštalácii a nastavení dokáže fungovať a rozdeľovať tok..

nákres 3-cestného zmiešavacieho ventilu

Delený ventil však rozdeľuje jeden prietok na dva, a preto je vybavený jedným vstupom a dvoma výstupmi. Toto zariadenie slúži hlavne na rozdelenie toku teplej vody v systémoch TÚV. Aj keď sa často vyskytuje aj v potrubí ohrievačov vzduchu.

Navonok sú obe možnosti takmer totožné. Ak sa však zoznámite s ich rezovým výkresom, ich hlavný rozdiel je možné okamžite vidieť. Stonka, ktorá je inštalovaná v zmiešavacom zariadení, má jeden guľový ventil. Je vycentrovaný a prekrýva hlavný priechod..

štruktúra sekčných ventilov

Pokiaľ ide o oddeľovacie zariadenia, stonka v nich má dva také ventily, ktoré sú inštalované na výstupoch. Fungujú podľa nasledujúceho princípu: jeden z nich je pritlačený na sedadlo, zatvára sa priechod a druhý súbežne s tým otvára priechod č. 2.

pracovné možnosti

Podľa metódy ovládania môžu byť moderné modely:

 • elektrické;
 • ručne.

foto elektrického ventilu

Vo väčšine prípadov sa používa ručné zariadenie, ktoré navonok pripomína obyčajný guľový ventil, ale je vybavené tromi výstupnými rúrkami. Elektrické modely s automatickým ovládaním sa však používajú hlavne v súkromných domoch, a to na distribúciu tepla. Užívateľ môže napríklad nastaviť teplotný režim pre miestnosti a pracovná tekutina bude prúdiť v súlade so vzdialenosťou medzi miestnosťou a ohrievačom. Prípadne ho môžete skombinovať s „teplou podlahou“.

Video – Zariadenie v skupine kotlov

Kde sa používajú trojcestné ventily??

Existujú ventily tohto typu v rôznych schémach. Sú zahrnuté v schéme zapojenia podlahového vykurovania, aby sa zabezpečilo rovnomerné vykurovanie všetkých jeho sekcií a aby sa vylúčilo prehrievanie jednotlivých vetiev..

V prípade kotla na tuhé palivo sa v jeho komore často pozoruje kondenzácia. Inštalácia trojcestného žeriavu pomôže s tým zaobchádzať..

Ventil v systéme

Ventil zabudovaný do systému „teplej podlahy“ je zodpovedný za udržiavanie teploty na požadovanej úrovni zmiešaním malých častí horúcej vody do chladiacej kvapaliny

Trojcestné zariadenie vo vykurovacom systéme funguje efektívne vtedy, keď je potrebné pripojiť okruh TÚV a oddeliť tepelné toky.

Použitie ventilu v potrubí radiátorov eliminuje potrebu obtoku. Jeho inštalácia na spätné vedenie vytvára podmienky pre skratové zariadenie..

Kde sa toto zariadenie používa??

Trojcestný ventil, ktorého princíp činnosti bol diskutovaný skôr, sa používa pomerne široko. Napríklad jeho odrody ako elektromagnetické zariadenie alebo zariadenie s tepelnou hlavou je možné ľahko nájsť na moderných diaľniciach, kde je potrebné upraviť pomery počas miešania dvoch oddelených prúdov kvapaliny, ale súčasne objem alebo výkon by nemal byť znížený..

V každodennom živote je najobľúbenejšie termostatické miešacie zariadenie, ktoré, ako už bolo spomenuté, pomáha regulovať teplotu chladiacej kvapaliny. Môže byť dodávaný ako do potrubia podlahového vykurovania, tak aj do vykurovacích radiátorov. A v prípade, že je ventil vybavený automatickým ovládaním, regulácia teploty sa vykoná bez problémov..

Poznámka! Použitie trojcestného vykurovacieho systému vo vykurovacom systéme na vyrovnanie poklesov teploty je prospešné nielen zo strany vytvorenia pohodlia a pohodlia, ale tiež vám ušetrí peniaze..

Pointa je, že nastavením teploty chladiacej kvapaliny na „spiatočke“ ohrievača môžete výrazne znížiť množstvo spotrebovaného paliva a navyše sa zvýši účinnosť samotného systému. Na niektorých systémoch je inštalácia ventilu jednoducho potrebná. Napríklad v systéme „teplej podlahy“ toto zariadenie neumožňuje prehriatie podlahovej krytiny vyššie, ako je potrebné pre pohodlné podmienky, čím šetrí používateľov pred nepríjemnými pocitmi..

Regulačné zariadenia tohto druhu sa používajú aj vo vodovodných systémoch na dosiahnutie trvalého prietoku pri požadovanej teplote. Najbežnejším príkladom je konvenčný mixér, ktorý vám umožňuje regulovať teplotu vody otváraním a zatváraním ventilov..

Spínací obvod ventilu

Ako si vybrať trojcestný ventil

Sortiment trojcestných termoventilov je mimoriadne široký. Ako si vybrať model tak, aby zodpovedal technickým vlastnostiam systému vykurovania domu? Dávajte pozor na nasledujúce parametre:

 1. Typ mechanizmu uzávierky je otočný alebo sedlový. Ten poskytuje tesnejšiu priľnavosť ventilu a presnejšie reguluje tlak aj pri vysokých teplotách a poklesoch tlaku.
 2. Typ ovládania. Môže byť autonómny, manuálny, termostatický a elektrický. Na vodné podlahové vykurovanie sú najvhodnejšie elektrické servopohony.
 3. Rozsah použitia. Zásobovanie teplou vodou, kúrenie – radiátorové alebo podlahové kúrenie. Na TÚV – rozdeľovací, na vykurovacie okruhy – zmiešavací.
 4. Materiál ventilu. Mosadzné a medené tvarovky vydržia oveľa dlhšie.
 5. Priemer potrubí, ku ktorým bude pripojený tepelný ventil.
 6. Spôsob pripojenia – závitový alebo prírubový. Pri prierezoch nad 65 mm sa spravidla inštalujú prírubové modely.

Ďalej by ste sa mali spoliehať na údaje tepelného a hydraulického výpočtu vykurovacieho okruhu a konkrétne oblasti, kde sa plánuje inštalácia trojcestného ventilu:

 • Tlak.
 • Maximálna teplota vykurovacieho média v mieste inštalácie ventilu.
 • Priemerná spotreba vody (m³ za hodinu).

Tieto údaje sa musia nevyhnutne zhodovať s označením na samotnom ventile alebo s informáciami v sprievodnej dokumentácii k produktu..

Na poznámku! Trojcestný termo zmiešavací ventil by sa nemal zamieňať s podobným ventilom. Napriek podobnému dizajnu a princípu činnosti je rozdiel v riadiacom systéme značný. Pre komplexné vykurovacie systémy je lepšie použiť ventil a pre malé a čo najjednoduchšie je celkom vhodný ručne ovládaný kohútik..

Nuance výberu zariadenia

Pri výbere vhodného trojcestného ventilu sú bežné nasledujúce pokyny:

 1. Uprednostňujú sa uznávaní výrobcovia. Na trhu sú často ventily nízkej kvality od neznámych spoločností..
 2. Výrobky z medi alebo mosadze sú odolnejšie voči opotrebovaniu..
 3. Manuálne ovládanie je spoľahlivejšie, ale menej funkčné.

Kľúčovým bodom sú technické parametre systému, v ktorom má byť inštalovaný. Zohľadňujú sa nasledujúce charakteristiky: hladina tlaku, najvyššia teplota chladiacej kvapaliny v mieste inštalácie zariadenia, prípustný pokles tlaku, objem vody prechádzajúcej ventilom.

Iba správne dimenzovaný ventil bude fungovať dobre. Aby ste to urobili, musíte porovnať výkon vášho vodovodného systému s koeficientom priepustnosti zariadenia. Na každom modeli je povinne označený..

Pre miestnosti s obmedzeným priestorom, ako je kúpeľňa, je iracionálne vybrať si drahý ventil s tepelným mixérom.

Na veľkých plochách s podlahovým vykurovaním je potrebné zariadenie s automatickou reguláciou teploty. Usmernením pre výber by mal byť aj súlad výrobku s GOST 12894-2005.

Náklady môžu byť veľmi odlišné, všetko závisí od výrobcu.

Vo vidieckych domoch s inštalovaným kotlom na tuhé palivá nie je schéma vykurovania veľmi komplikovaná. Trojcestný ventil so zjednodušeným dizajnom je tu v poriadku..

Funguje autonómne a nemá tepelnú hlavu, snímač ani tyč. Termostatický prvok, ktorý riadi jeho činnosť, je nastavený na určitú teplotu a je umiestnený v kryte.

Úprava prietokov pracovnej tekutiny. Na čo si dať pozor pri kúpe?

Ručné nastavenie sa vykonáva pomocou konvenčného guľového ventilu. Vizuálne je veľmi podobný jednoduchému ventilu, ale má ďalší výstup. Ventily tohto druhu sa používajú na nútené ručné ovládanie..

Pokiaľ ide o automatické nastavenie, používa sa tu špeciálny trojcestný ventil vybavený elektromechanickým zariadením na zmenu polohy drieku. Mal by byť pripojený k termostatu, aby bolo možné nastaviť teplotu v miestnosti..

Nezabudnite, že pri kúpe ventilu je nevyhnutné vziať do úvahy technické parametre zariadenia, ktoré zahŕňajú nasledujúce.

 • Priemer pripojenia k vykurovacej sieti. Tento indikátor sa často pohybuje od 2 do 4 centimetrov, aj keď veľa závisí od charakteristík samotného systému. Ak nebolo možné nájsť zariadenie vhodného priemeru, budete musieť použiť špeciálne adaptéry.
 • Možnosť inštalácie servopohonu na trojcestný ventil, princíp činnosti je popísaný na začiatku článku. Vďaka tomu bude zariadenie schopné pracovať automaticky. Tento moment je veľmi dôležitý, ak je zariadenie vybrané na prevádzku v „teplých podlahách“ vodného typu.
 • Nakoniec je tu priepustnosť potrubia. Tento koncept znamená objem kvapaliny, ktorý ním môže prejsť za určitý čas..

Kritériá výberu pre trojcestný ventil na vykurovanie

Pred kúpou takéhoto zariadenia musíte porovnať parametre modelov. Porovnanie sa robí:

 • podľa typu ovládača;
 • typ pohonov;
 • prítomnosť a typ termostatu;
 • výrobca a náklady.

Aby sme čitateľovi uľahčili orientáciu v sortimente takýchto výrobkov, zvážte modely niektorých výrobcov uvedené na ruskom trhu..

Pre rúry s veľkým priemerom existujú trojcestné ventily.

Rozdiely v dizajne

V závislosti od konštrukcie môže byť regulačný ventil:

 • sedlo – pohyb drieku prebieha kolmo na sedlo. Funkciami tohto typu zariadenia sú spravidla miešanie prúdov s rôznymi teplotami;

Vertikálny kmeňový ventil

Vertikálny kmeňový ventil

 • rotačný – keď sa driek pohybuje, klapka sa otáča, čo reguluje smer a silu tokov.

Zariadenie brány

V domácej sfére sa najčastejšie používajú rotačné ventily. Sedlové prevody sú inštalované iba v prípade vystavenia vysokým teplotám a vysokým prietokom.

Rôzne typy diskov a ich vlastnosti

Kmeň trojcestného ventilu je možné ovládať:

 • termosenzitívny prvok nainštalovaný na termostate. Výhody tohto typu ovládania sú jednoduchosť, vysoká presnosť a nie je potrebné napájanie;

Trojcestný ventil s termostatom

Trojcestný ventil s termostatom

 • elektrický pohon. Ventily s elektrickým pohonom dostávajú parametre nastavené užívateľom z teplotných senzorov inštalovaných na rôznych miestach alebo zo spoločného riadiaceho regulátora. Náklady na takéto zariadenie sú vysoké, ale hlavnou výhodou je maximálna presnosť zariadenia..

Elektricky poháňané zariadenia

Elektricky poháňané zariadenia

Výpočet šírky pásma

Zvolenie trojcestného ventilu podľa priemeru odbočky vykurovacieho telesa alebo prívodného potrubia nebude fungovať. Faktom je, že v procese automatickej regulácie prvok vytvára premenlivý hydraulický odpor, ktorý musí obehové čerpadlo prekonať, aby sa zabezpečil požadovaný prietok chladiacej kvapaliny. Výpočtom je ventil zvolený tak, aby prechádzal požadovaným objemom vody v rôznych polohách drieku.

Trojcestné ventily vo vykurovacom systéme: princíp činnosti a schémy inštalácie

Hlavnou konštrukčnou charakteristikou akéhokoľvek trojcestného ventilu je nominálna kapacita označená písmenom Kvs a vyjadrená v m³ / h. Táto hodnota uvedená v pasu produktu odzrkadľuje množstvo chladiacej kvapaliny prechádzajúcej úplne otvoreným ventilom za 1 hodinu. V tomto prípade pokles tlaku v sekcii pred regulátorom a po ňom je 1 bar.

Ak chcete vybrať regulačný ventil pre výkon, musíte najskôr určiť prietok chladiacej kvapaliny pretekajúcej regulovaným potrubím. Používa sa nasledujúci vzorec:

Tu:

 • G je požadovaný prietok vody, m³ / h;
 • Q je tepelné zaťaženie vykurovacej vetvy, kW;
 • ∆t je teplotný rozdiel medzi prívodnou a vratnou vodou, zvyčajne sa rovná 20 ° С a v teplých podlahách – 10 ° С.

Ďalším krokom je výpočet skutočného koeficientu K priepustnosti zmiešavacieho ventilu s prihliadnutím na pokles tlaku v ňom 0,2 baru podľa vzorca:

Pre ten istý príklad bude hodnota K rovná 0,86 / √0,2 = 0,86 / 0,45 = 1,9 m³ / h. Potom otvorte katalóg vybraného výrobcu ventilov a vyberte z radu trojcestný ventil, ktorého Kvs je rovnaká alebo väčšia ako získaná hodnota. Vezmite si známu značku Danfoss a vyberte si z produktového radu VRB3 ventil s tryskami DN15 a Kvs = 2,5 m³ / h. Predchádzajúca nominálna hodnota v sérii je 1,6 m³ / h, čo v našom prípade zjavne nestačí..

Zjednodušené miešacie prvky s teplotným blokovaním

Autonómny trojcestný ventil zjednodušeného typu je možné nainštalovať do jednoduchých vykurovacích systémov vidieckych domov, kde sa teplo získava z kotla TT. Na prevádzku nepotrebuje tepelnú hlavu s teplotným snímačom a nie je tam ani stonka..

Termostatický prvok, ktorý je inštalovaný vo vnútri puzdra, je napríklad nastavený na určitú teplotu chladiacej kvapaliny na výstupe. оС (malo by byť vyznačené na puzdre).

Trojcestný ventil na vykurovacom systéme: princíp činnosti, výber, inštalácia

Miešací ventil tejto vzorky vždy udržuje nastavenú teplotu chladiacej kvapaliny na výstupe, toto nastavenie sa nemení. Pri použití takejto armatúry teda existujú pozitívne a negatívne body:

 • výhodou je, že je to lacnejšie ako jednotka s tepelnou hlavou. Rozdiel je asi 30%;
 • nevýhoda – neexistuje možnosť nastavenia ohrevu odchádzajúcej chladiacej kvapaliny. Ak sú výrobné nastavenia nastavené na 55 ° C, potom bude neustále dodávať vodu pri danej teplote ± 2 ° C;
 • pred kúpou ventilu zjednodušeného návrhu si dôkladne preštudujte dokumentáciu pre kotol na tuhé palivá, spravidla uvádza minimálnu teplotu spiatočky.

Termostatický trojcestný ventil je veľmi užitočná vec vo vykurovacom systéme súkromného domu, ktorý umožňuje efektívne využívať ohrievanú kvapalinu, a tým šetriť palivo. Táto časť vám navyše umožňuje predĺžiť životnosť kotlov na tuhé palivá a hrá tiež úlohu bezpečnostného prvku. Na druhej strane by ste nemali ventil nikde vyrezávať, vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý sa v tomto dobre orientuje..

Ako si vybrať trojcestný ventil pre vykurovací systém súkromného domu

Teraz viete, pre aké prípady sa používajú určité typy ventilov. Nie je to však jediné výberové kritérium, pretože ventily majú niekoľko spôsobov regulácie teploty a rôznych prietokov. A materiál výroby sa môže líšiť. Poďme sa tým zaoberať podrobnejšie..

Metóda regulácie teploty

Ručné trojcestné ventily

Začnime s ručnými úpravami. Tu je driek spojený s ventilom alebo držadlom, pod nimi sú značky, pomocou ktorých je teplota regulovaná. Je to najjednoduchší a najlacnejší spôsob, preto ho niektorí ľudia považujú za spoľahlivejší. Verím však, že všetko závisí od spoločnosti: ak je ventil vysoko kvalitný, nebude fungovať o nič menej s automatickým nastavením ako s manuálnym.

Výhody nevýhody
Nízka cena v porovnaní s inými typmi ventilov Na všetky zmeny environmentálnych podmienok musíte nezávisle reagovať
Funguje bez pripojenia elektriny Vykurovací okruh sa nezahrieva rovnomerne

Termostatické trojcestné ventily

Termostatické.

Ak je v konštrukcii zabudovaný termostat, takýto ventil sa nazýva termostatický ventil. Spravidla sa konfiguruje iba raz. Potom sám vyberie polohu stonky na základe teplotných výkyvov. Je za to zodpovedná teplocitlivá kvapalina alebo plyn: keď teplota stúpne, roztiahnu sa a začnú pohybovať stonkou. Tieto ventily sú elektronické a mechanické. Trojcestný ventil s termostatom je oveľa pohodlnejší ako manuálny, pretože pracuje automaticky, ale stojí aj viac.

Výhody nevýhody
Automatická regulácia teploty Vysoká cena v porovnaní s ručnými ventilmi
Rovnomerné zahrievanie vykurovacieho okruhu
Mechanické modely bežia bez elektriny

Motorizované trojcestné ventily

Poháňané servomotorom.

Najpresnejšie sú trojcestné ventily s elektrickým pohonom. Majú vstavaný termostat, ale sú riadené elektronickou jednotkou, ktorá pracuje na servopohone. Keď sa teplota zmení, termostat vyšle signál do regulátora. A už ovláda pohon, zdvíha alebo spúšťa predstavec.

Výhody nevýhody
Nevyžaduje účasť človeka na regulácii teploty Vysoká cena
Najvyššia presnosť zo všetkých trojcestných ventilov Závislosť od elektriny
Najvyššia kvalita a rovnomerné vykurovanie Vyššia spotreba energie v porovnaní s elektronickými termostatickými ventilmi

Myslím si, že je lepšie zvoliť strednú možnosť. Ručné nastavenie je nepohodlné a motorický ventil je drahý. A takáto presnosť sa v domácom prostredí vyžaduje len zriedka..

Výrobný materiál

Trvanlivosť výrobku závisí od materiálu použitého na výrobu puzdra. Hneď chcem povedať, že niekedy existujú ventily vyrobené zo silumínu. Napriek tomu, že sú oveľa lacnejšie, neodporúčam im venovať pozornosť. A existuje mnoho ďalších spoľahlivých materiálov:

 1. Čierne ventily z uhlíkovej ocele sú odolné a relatívne lacné. Žiaľ, korodujú, a preto sú väčšinou pokovované niklom alebo chrómom. Často sa používa aj nehrdzavejúca oceľ, ale takéto výrobky sú drahšie..
 2. Liatina je pevná, trvanlivá a nekorozívna. Obvykle sú to však ventily starého štýlu, pretože v súčasnosti sa používajú pokročilejšie materiály..
 3. Najpopulárnejšie sú mosadzné a bronzové výrobky. Jedná sa o trvanlivé, pevné a nehrdzavejúce materiály. V priemyselných podmienkach, kde teplota presahuje 200 stupňov, ich nemožno použiť, ale sú ideálne pre domáce potreby. Radím vám, aby ste si vybrali práve také trojcestné ventily, ak materiál nie je uvedený v charakteristikách, vždy ho možno identifikovať podľa charakteristickej farby a textúry..

Chcel by som tiež povedať o keramike. Prakticky sa nepoužíva ako materiál pre telo. Ale vnútorné detaily sú z toho často vyrobené. Je to spôsobené tým, že keramika nie je napadnutá chemikáliami. Je tiež odolný.

Teplotný rozsah a pracovný tlak

Pri výbere trojcestného ventilu by sa mal brať do úvahy aj rozsah nastavenia teploty. Napríklad tepelný mixér na podlahové vykurovanie je zvyčajne nastavený na 30-40 ° C. Aj keď je tento rozsah najpohodlnejší na získanie horúcej vody. Rozdielny je aj maximálny tlak, ktorý ventil vydrží. Niektoré modely vydržia až 16 barov. Aj keď zvyčajne v domácich podmienkach nie je potrebných viac ako 6 barov. Hodnoty pracovného tlaku pre tieto zariadenia sú vo všeobecnosti regulované GOST 26349-84.

Iné

Nezabudnite, že trojcestné ventily majú rôzny priemer spojovacích potrubí. Najbežnejšie domáce veľkosti sú 1 a ¾ palca. Vlákno môže byť vnútorné alebo vonkajšie.

Počet litrov, ktoré prejdú ventilom za hodinu, závisí od indikátorov priepustnosti. Malo by byť zvolené tak, aby ventil mal koeficient o niečo vyšší ako vypočítaný výsledok. Ak napríklad systémom preteká 2 m³ za hodinu, mal by byť zvolený ventil s kapacitou 2,5 m³ za hodinu..

Kapacita sa však líši v závislosti od toho, či je ventil úplne otvorený alebo mierne otvorený. Pomer týchto ukazovateľov sa nazýva dynamický rozsah regulácie. Čím vyšší je pomer, tým lepšia je zachovaná priepustnosť. Za najlepší pomer sa považuje 100: 1, ale je to dosť zriedkavé. Najbežnejšími indikátormi sú 50: 1 alebo 30: 1, ventily s takýmito indikátormi je možné bezpečne odobrať.

Trojcestný ventil na vykurovanie s termostatom: schéma a hlavné funkcie

Napriek vonkajšej podobnosti s odpaliskom ventil vykonáva úplne iné funkcie. Jednotka doplnená tepelnou hlavou je hlavným prvkom uzatváracích ventilov.

Udržiavanie príjemnej teploty

Aby ste udržali príjemnú teplotu vzduchu, musíte ovládať kúrenie. To je možné vykonať dvoma spôsobmi. V každom prípade sú nevyhnutné manipulácie s prúdmi chladiacej kvapaliny. Tepelné zmiešavacie ventily sa odporúčajú inštalovať do domov s teplými podlahami.

Kvalitatívna zmena vlastností radiátorov

Na reguláciu kvality chladiacej kvapaliny musí byť generátor tepla prepnutý na ľahký režim prevádzky (do batérií je dodávaný studený prúd).

Mali by ste to vedieť! V súkromnom dome môžete zmeniť režim v kotlovom zariadení. V mestských výškových budovách zostáva len regulovať teplotu v batérii..Pomocou mixéra môžete udržiavať príjemnú mikroklímu

Kvantitatívna regulácia tepelného toku

Ak nie je možné teplotu chladiacej kvapaliny žiadnym spôsobom zmeniť, množstvo kvapaliny by malo byť regulované trojcestným regulačným ventilom. Potrubím prejde menej prietokov, preto sa teplota vzduchu v miestnosti zníži.

Takýmto zariadením je trojcestný ventil s termostatom. S jeho pomocou môžete obmedziť (zvýšiť) množstvo kvapaliny, ktorá prechádza vykurovacím systémom. Inými slovami, cez batérie prejde menšie (väčšie) množstvo chladiacej kvapaliny, respektíve sa zmení teplotná bilancia miestnosti.

Regulátor je možné nainštalovať oddelene na batériu a trojcestnú zostavu, ale na zvýšenie účinnosti sa odporúča nainštalovať mixér s termostatom.

Schéma rozdelenia toku

Hodnotenie výrobcov

Na to, ktorý výrobca vyrába najlepšie trojcestné ventily, nie je možné jednoznačne odpovedať. Každý výrobok má svoje silné a slabé stránky. V tomto zozname sú miesta rozdelené podľa pomeru cena / kvalita.

 1. ESBE (Švédsko);
 2. Danfoss (Dánsko);
 3. Watty (Európska únia);
 4. Valtec (Rusko-Taliansko);
 5. Caleffi (Taliansko);
 6. Herz (Rakúsko);
 7. Barberi (Taliansko).

Najznámejší výrobcovia a modely: vlastnosti a ceny

Teraz chcem hovoriť o najobľúbenejších a najspoľahlivejších trojcestných ventiloch, aby bolo pre vás jednoduchšie vybrať si správny model..

ČAS

Výrobca z Číny. Ponúka pomerne kvalitné výrobky na vykurovanie a zásobovanie vodou za relatívne nízku cenu.

Foto Model technické údaje Zvláštnosti Náklady, rub.
TIM ZEISSLER BL3110C04 (ZEISSLER) BL3110C04 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 35-60

Pracovný tlak: 2-5 bar

Priemer: 1 palec

Miešanie, na vykurovanie a dodávku teplej vody 2 300-3 000
TIM BL8803 BL8803 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 38-60

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: ¾ palca

Mixovanie, externé pripojenie cez americký 2 800-3 500
TIM BL8804A BL8804A Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 38-60

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: 1 palec

Miešanie, s elektrickým pohonom 2 000-2 600

Esbe

Táto švédska spoločnosť sa zaoberá výrobou rôznych modelov ventilov a regulátorov. Verím, že výrobky tejto spoločnosti sú najvyššej kvality. Aj keď drahé.

Foto Model technické údaje Zvláštnosti Náklady, rub.
Esbe VTA321 VTA321 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 35-60

Pracovný tlak: 2-10 bar

Priemer: ¾ palca

Miešanie, na vykurovanie a dodávku teplej vody 6 000-6 500
Esbe VTA372 VTA372 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 20-55

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: 1 palec

Miešanie, vysoká priepustnosť 7 000-8 000
Esbe VTC511 VTC511 Materiál: liatina

Teplotný rozsah: 60-75

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: 1 palec

Pre kotly na tuhé palivá 8 000-9 000

STOUT

Spoločná výroba Ruska, Talianska, Španielska a Nemecka. Výrobky sú dokonale prispôsobené ruským podmienkam.

Foto Model technické údaje Zvláštnosti Náklady, rub.
Stout SVM-0120-164325 SVM-0120-164325 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 20-43

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: 1 palec

Miešanie, na vykurovanie a dodávku teplej vody 4 500-5 000
Stout SVM-0125-186520 SVM-0125-186520 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 30-65

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: ¾ palca

Miešanie, na zahrievanie 4 000-4 300
Stout SVM-0120-256025 SVM-0120-256025 Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 35-60

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: 1 palec

Miešanie, vysoká priepustnosť 5 200-5 800

WATTS

Jeden z najväčších výrobcov vykurovacích zariadení v Európe. Obrovský sortiment produktov.

Foto Model technické údaje Zvláštnosti Náklady, rub.
Watty Aquamix 61C Aquamix 61C Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 32-50

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: ¾ palca

Miešanie na dodávku horúcej vody 5 200-5 700
Watty Aquamix 63C Aquamix 63C Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 25-50

Pracovný tlak: 1-10 bar

Priemer: ¾ palca

Miešanie, na podlahové vykurovanie 5 500-6 000
Watts V3GB Watts Classic Classic V3GB Watts Materiál: mosadz

Teplotný rozsah: 20-50

Pracovný tlak: 3-10 bar

Priemer: 1 palec

Miešanie, s elektrickým pohonom 12 500-14 000

“Navien”

Výrobca “Navien” je známy výrobou kotlových zariadení. Trojcestné ventily sa vyrábajú na reguláciu prietoku zariadení na tuhé palivá. Uvoľnenie trojcestných ventilov a kotlov jedným výrobcom „Navien“ je významným plusom. To je zárukou efektívnej prevádzky celého vykurovacieho systému..

Trojcestný ventil

Danfoss

Pomerne populárny nemecký výrobca Danfoss vyrába trojcestné žeriavy s elektrickým pohonom, ktoré sa ľahko obsluhujú, sú odolné a spoľahlivé. Žeriavy sú dostatočne kompaktné. Najdôležitejšie je vybrať správny model, potom sa dosiahne výsledok..

Okrem vyššie uvedených výhod je potrebné poznamenať:

 • presnosť regulácie teploty;
 • stabilita;
 • ľahká údržba;
 • práca je plne automatizovaná.

Trojcestný ventil Danfoss

Prehľad cien

Predtým, ako pôjdete do maloobchodnej predajne kúpiť trojcestný kohútik, musíte si objasniť všetky technické body týkajúce sa mixéra a vykurovacej siete. Okrem toho môžete využiť naše rady, pozrieť sa na recenzie výrobcov.

Ponúkame prehľad osvedčených výrobcov a odhadované náklady na ventily:

 • Švédsky výrobca “Esbe” ponúka žeriavy od 3 900 rubľov;
 • Honeywell ponúka pohodlné a jednoduché trojcestné ventily na vykurovanie termostatom za cenu 5 500 rubľov;
 • Spoločnosť Valtec vstúpila na trh nie tak dávno, ale výrobky sa osvedčili iba z pozitívnej stránky. Žeriavy je možné zakúpiť za cenu 3 500 rubľov;
 • mixéry výrobcu „Danfoss“ ponúka za cenu 3 550 rubľov;
 • Výrobky Heimer možno nazvať lídrami v rozpočtovom riadku. Môžete si ich kúpiť od 2 000 rubľov.

Technické vlastnosti “ESBE VRG131” v porovnaní s “ESBE VTA522”

Model Pracovný tlak, bar Max t, ° С Priemer závitu, palec Výkon, m3 / h
ESBE VRG131

ESBE VRG131

desať 110 ¾ 6.3
ESBE VTA522

ESBE VTA522

desať 95 1 3.2

Trojcestné ventily Esbe: návod na inštaláciu a funkcie

Medzi hlavné výhody modelov Esbe patrí jednoduchosť a dostupné náklady..

Trojcestný ventil Esbe na vykurovanie

Užitočné rady! Ak potrebujete nastaviť ventil, opustite jednoduché modely, ktorých hlavnou nevýhodou je neschopnosť stabilizovať teplotný režim na výstupe.

Pri inštalácii ventilu je potrebné vziať do úvahy niekoľko funkcií:

 1. Miešacia jednotka vám umožňuje v systéme vytvoriť ďalší okruh, ktorý je k rozvodnému potrubiu pripojený dvoma bodmi, čo zaručuje nepretržitú cirkuláciu vody na výstupe.
 2. Na vstupe je prietok zaistený v prípade potreby dodatočného tepla.
 3. Ventil s termostatom je pripojený k zmiešavacej jednotke.
 4. Na zvýšenie prietoku čerpacieho zariadenia, ktorý je často nedostatočný z dôvodu zúženia ventilov zbiehajúcich sa v jednom bode, je potrebné ďalšie potrubie na zníženie spotreby energie čerpadla. Takéto opatrenia však nie sú relevantné pre všetky modely Esbee..
 5. Ak je potrebné druhé vedenie, plánuje sa inštalácia vyvažovacieho ventilu alebo pripojenie čerpadla k tomuto dodatočnému vedeniu, čo povedie k vyrovnaniu teplôt vstupného a výstupného toku..

Ventil Esbe je integrovaný do vykurovacieho systému

“Navien”: zariadenie zmontované v Kórei

Stalo sa, že kórejské výrobky sú vždy vysokej kvality. Toto tvrdenie platí pre všetky techniky, pokiaľ s nimi nie je manipulované. Renomovaní výrobcovia ako Navien dodržujú všetky technologické postupy. A nízke náklady sú spôsobené práve tým, že výroba v ČĽR je lacnejšia ako v iných krajinách..

Trojcestný ventil „Navien“ pôvodne z Kórey

Trojcestný ventil „Navien“ pôvodne z Kórey

Náklady na trojcestné ventily „Navien“ sú nižšie ako náklady na predchádzajúcu značku, ale to neznamená, že sú horšie. Psychológia tu hrá svoju rolu. Výrobca je menej známy, čo znamená, že označenie značky je menšie..

Prehľad cien trojcestných ventilov na vykurovanie na ruských pultoch

Náklady na uvažované modely trojcestných ventilov so servopohonom sú uvedené k januáru 2018.

značka, model Pracovný tlak, bar Pracovná teplota, ° С Čas odozvy, s Náklady, rub.
A20S

A20S

desať 0 ÷ 90 osem 3300
SMART QT5304 / 5306

SMART QT5304 / 5306

dvadsať 0 ÷ 90 neuvádza sa 6 800
Mosklapan MS-311-32-50

Mosklapan MS-311-32-50

dvadsať 0 ÷ 95 40-50 7 800
SMART QT3308

SMART QT3308

16 0 ÷ 95 16 2700
ARM CR03

ARM CR03

16 0 ÷ 90 osem 2 000

Inštalácia ventilov vlastnými rukami

Pri inštalácii trojcestného termomixovacieho ventilu vlastnými rukami musíte vziať do úvahy schému vášho kotla a dodávky tepla v dome. Dôsledne dodržujte všetky pokyny a body pripojenia. Pozorne si prečítajte aj diagram hlavných uzlov. Uzly zahŕňajú všetky jednotky, ktoré sú inštalované v blízkosti nášho kotla na telesné zásobovanie domu.

 1. Čerpadlo inštalujeme na spätné vedenie. Ak stojí na krmive z kotla, rýchlo sa pokazí..
 2. Je potrebné pripojenie, ktoré je možné vykonať aj ručne, ochráni celú jednotku na pripojenie vody pred prehriatím.
 3. V systéme prirodzenej cirkulácie chladiacej kvapaliny je potrubie prívodu studenej vody pripojené k vstupu do kotla (zvyčajne v spodnej časti). Potrubie teplej vody – do kotla zhora (ako je znázornené na obrázku). Je potrebné mať na pamäti, že rúrka horúceho chladiva musí byť vyrobená z dobrej ocele, medi, liatiny alebo zliatiny bis, pretože teplotu vody je možné zahriať až na 100-105 stupňov Celzia.
 4. Pripojenie expanznej nádrže (buď na spätnom potrubí, alebo na výstupe – na tom nezáleží, pozri diagram) slúži ako druh poistky a vyrovnávacej pamäte v našom uzle.
 5. Pripojenie k bezpečnostnej bezpečnostnej skupine: k tlakomeru ukazujúcemu tlak v kotle; k núdzovému poistnému ventilu tlaku; automatický bezpečnostný odvzdušňovací ventil. Tieto bezpečnostné zariadenia sú inštalované na výstupe z kotla na ovládanie vyhrievaného nosiča tepla (pozri obrázok).
 6. Inštalácia a pripojenie podľa schémy tepelného akumulátora.
 7. Potom je pripojenie trojcestného zmiešavacieho ventilu striktne v súlade s diagramom, je to on, kto zmieša horúcu vodu z tepelného akumulátora so studenou vodou zo spiatočky.

Ak ste sa dostali k tomuto článku prostredníctvom vyhľadávania, pravdepodobne ste už počuli niečo o zmiešavacích potrubných tvarovkách používaných vo vykurovacích systémoch súkromných domov a bytov. Bez dlhých predslovov preto navrhujeme diskutovať o 3 otázkach: ako funguje termostatický trojcestný ventil, kde je potrebné ho nainštalovať a ako vybrať ten správny, aby ste neutratili peniaze navyše.

Úlohou akéhokoľvek trojcestného ventilu je dodávať do požadovanej vody vodu požadovanej teploty zmiešaním alebo oddelením 2 prúdov. V súlade s tým je prvok vybavený tromi výstupmi, z ktorých jeden je vždy otvorený a ďalšie dva sa počas prevádzky úplne alebo čiastočne prekrývajú. Preto je názov žeriavu-trojcestný (niekedy sa hovorí aj „trojcestný“, čo nie je správne).

Podľa spôsobu prípravy chladiacej kvapaliny požadovanej teploty sú termostatické ventily rozdelené do 2 skupín, ktoré sú znázornené na fotografii:

 1. Miešanie. Sú dodávané s 2 prúdmi vody – horúcou a chladenou (vstupy sú označené písmenami „A“ a „B“) a z tretej odbočky (označenej „AB“) je zmes nastavenej teploty. Na mosadznom tele je značka vo forme šípky, ktorá sa zbieha z dvoch smerov.
 2. Delenie alebo distribúcia. Prichádzajúci tepelný nosič je rozdelený na 2 regulované variabilné prietoky. Označenie na tele – 2 rozchádzajúce sa šípky alebo písmená „A“, „B“ na výstupných potrubiach a „AB“ na vstupe.

Podľa princípu činnosti sú trojcestné ventily tiež rozdelené do dvoch typov – sedlové a guľové ventily. Zariadenie prvého je podobné bežným vodným ventilom, iba namiesto závitovej tyče sa používa tlakový ventil. Na ňom je pripevnený tanier, ktorý sa pohybuje medzi dvoma sedlami a blokuje postupne 2 priechody. Tyč je lisovaná tromi spôsobmi:

 • vstavaný termoelement
 • tepelná hlava s diaľkovým snímačom teploty
 • servo.

Termo-miešacie guľové ventily fungujú na princípe rovnakých ventilov, len s tromi výstupmi. Ovládajú sa ručne alebo z elektrického pohonu, ktorý na príkaz automatizácie otáča tyč. Prvky sú plné a vyznačujú sa vysokou prietokovou kapacitou, čo znamená nižší hydraulický odpor. Nevýhoda – závislosť na napätí v sieti a potrebe inštalovať neprerušiteľný zdroj napájania (UPS).

Pravidlá inštalácie armatúr

Na tele trojcestného ventilu obvykle výrobca uvádza pohyb toku vody šípkami. Podľa týchto referenčných bodov môžete tiež určiť typ ventilu. Pripojenie k systému prebieha podľa šípok. Miesto inštalácie by malo byť vhodné na následné úpravy alebo výmenu v prípade poruchy. Na tento účel je vhodný návrat aj dodávka. Pozorne si však prečítajte pokyny, pretože nie všetky ventily je možné nainštalovať na napájanie.

Pretože väčšina ventilov je vo vnútri vyrobená z keramiky, zle znášajú znečistenú vodu. Preto je lepšie pred ventil nainštalovať filter. Ak to neurobíte, spotrebič sa môže upchať. V niektorých prípadoch stačí vyčistiť, ale niekedy ani toto nepomôže. Nešetrite preto na filtroch..

Elektrický pohon by nemal byť umiestnený v spodnej časti a mechanickým termostatickým miešačom sa tiež neodporúča inštalovať týmto spôsobom, výlučne vertikálne. Ale z vlastnej skúsenosti poviem, že v niektorých prípadoch je to možné. A recenzie niektorých majiteľov to potvrdzujú..

Vnútorná organizácia

Existujú dva typy rotačných ventilov, sedlové a rotačné. Líšia sa vnútornou štruktúrou a typom aplikovanej sily na úpravu..

Rotačný trojcestný ventil má guľový ventil. Otočí sa, zablokuje jeden smer a otvorí ďalší (pozri obr.). Vnútorná štruktúra takéhoto faucetu je podobná guľovému ventilu..

Princíp činnosti trojcestného rotačného ventilu

Princíp činnosti trojcestného rotačného ventilu

Trojcestný sedlový ventil má vreteno s jedným (v miešacom) alebo dvoma (v oddeľovacom) uzatváracom zariadení (pozri obr.). Sú to kovové gule, ktoré tesne zapadajú do hniezda. Keď jeden z nich zablokuje tok, druhý je úplne otvorený.

Princíp činnosti trojcestného talířového ventilu

Ako nainštalovať zmiešavací ventil pre domácich majstrov

Táto schéma inštalácie sa používa hlavne v kotolniach vykurovacích systémov, ktoré sú pripojené k hydraulickému separátoru alebo k gravitačnému kolektoru. A čerpadlo, umiestnené v okruhu č. 2, zabezpečuje potrebnú cirkuláciu pracovnej tekutiny.

Trojcestné ventily vo vykurovacom systéme: princíp činnosti a schémy inštalácie

Poznámka! Ak bude trojcestný ventil pripojený priamo k obtokovému zdroju tepelnej energie pripojenému k portu B, bude potrebné nainštalovať ventil s hydraulickým odporom, ktorý sa rovná rovnakému odporu tohto zdroja.

Trojcestné ventily vo vykurovacom systéme: princíp činnosti a schémy inštalácie

Ak sa tak nestane, prietok pracovnej tekutiny v segmente AB bude kolísať v súlade s pohybom tyče. Všimnite si tiež, že táto inštalačná schéma počíta s možným ukončením cirkulácie tekutiny cez zdroj, ak by inštalácia bola vykonaná bez obehového čerpadla alebo hydraulického separátora v hlavnom okruhu.

Trojcestné ventily vo vykurovacom systéme: princíp činnosti a schémy inštalácie

Je nežiaduce pripojiť ventil k vykurovacím systémom alebo tlakovému potrubiu v neprítomnosti zariadení, ktoré obmedzujú nadmerný tlak. V opačnom prípade bude prietok kvapaliny v sekcii A-B kolísať a výrazne.

Trojcestné ventily vo vykurovacom systéme: princíp činnosti a schémy inštalácie

Ak je povolené prehriatie spiatočky, nadmerný tlak sa odstráni pomocou prepojky inštalovanej paralelne so zmesou ventilov v okruhu..

Vlastnosti inštalácie produktu

Pri inštalácii trojcestných ventilov vzniká veľa nuancií. Nepretržité fungovanie vykurovacieho systému závisí od ich účtovníctva. Výrobca prikladá ku každému ventilu pokyny, ktorých dodržiavaním sa následne vyhnete mnohým problémom..

Všeobecné pokyny pre inštaláciu

Hlavnou vecou je nastaviť ventil do správnej polohy podľa pokynov uvedených šípkami na tele. Ukazovatele naznačujú dráhu toku vody.

A znamená priamy pohyb, B znamená kolmý alebo obtokový smer, AB znamená kombinovaný vstup alebo výstup.

Na základe smeru existujú dva modely ventilov:

 • symetrický alebo v tvare T;
 • asymetrické alebo v tvare písmena L..

Pri montáži pozdĺž prvého z nich kvapalina vstupuje do ventilu cez koncové otvory. Po zmiešaní vyjde stredom.

V druhom variante teplý prúd vstupuje z konca a studený prúd vstupuje zospodu. Výstup po zmiešaní kvapaliny pri rôznych teplotách prebieha druhým koncom.

Schéma inštalácie ventilu č. 1

Schéma inštalácie ventilu zobrazená na fotografii sa používa v vykurovacích systémoch napájaných tlakovým rozdeľovačom

Druhým dôležitým bodom pri inštalácii zmiešavacieho ventilu je, že nesmie byť umiestnený s pohonom alebo termostatickou hlavou nadol. Pred začatím práce je potrebná príprava: pred miestom inštalácie je voda odrezaná. Ďalej skontrolujte potrubie, či v ňom nie sú zvyšky, ktoré môžu spôsobiť poruchu tesnenia ventilu.

Hlavnou vecou je vybrať miesto na inštaláciu tak, aby mal ventil prístup. V budúcnosti bude možno potrebné ho skontrolovať alebo demontovať. To všetko vyžaduje voľný priestor..

Vložka zmiešavacieho ventilu

Pri vkladaní trojcestného zmiešavacieho ventilu do systému diaľkového vykurovania existuje niekoľko možností. Voľba schémy závisí od povahy pripojenia vykurovacieho systému.

Keď je podľa prevádzkových podmienok kotla prípustný taký jav, ako je prehriatie chladiacej kvapaliny v spiatočke, nevyhnutne vzniká pretlak. V tomto prípade je namontovaný prepojka, ktorá škrtí prebytočnú hlavu. Je inštalovaný rovnobežne s ventilovou zmesou..

Schéma pripojenia ventilu č. 2

Tento obvod sa používa, keď je vykurovací systém pripojený k gravitačnému kolektoru. Je dôležité vybrať správnu možnosť inštalácie na základe charakteristík vášho potrubia.

Schéma na fotografii je zárukou vysokokvalitnej regulácie parametrov systému. Ak je trojcestný ventil pripojený priamo k kotlu, čo sa najčastejšie stáva v autonómnych vykurovacích systémoch, je potrebná vložka vyvažovacieho ventilu..

Ak sa nedodrží odporúčanie na inštaláciu vyvažovacieho zariadenia, v AB porte môžu nastať významné zmeny v prietoku pracovnej tekutiny v závislosti od polohy drieku..

Pripojenie podľa vyššie uvedeného diagramu nezaručuje neprítomnosť cirkulácie chladiacej kvapaliny cez zdroj. Aby ste to dosiahli, je potrebné k jeho okruhu dodatočne pripojiť hydraulický izolátor a obehové čerpadlo..

Miešací ventil je inštalovaný aj na oddelenie prietokov. Je to potrebné, keď je neprijateľné úplne izolovať zdrojový obvod, ale je možné obísť kvapalinu do spiatočky. Táto možnosť sa najčastejšie používa v prítomnosti autonómnej kotolne..

Schéma zapojenia č. 3

Vyvažovací ventil je inštalovaný v časti potrubia trojcestného ventilu pripojeného k portu označenému symbolom B. Jeho hydraulický odpor musí byť identický s kotlom.

Uvedomte si, že pri niektorých modeloch sa môžu vyskytnúť vibrácie a hluk. Je to spôsobené nekonzistentnými smermi toku v potrubí a zmiešavacom výrobku. Z tohto dôvodu môže tlak vo ventile klesnúť pod prípustnú hodnotu.

Inštalácia oddeľovacieho zariadenia

Keď je teplota zdroja vyššia, ako požaduje spotrebiteľ, je v okruhu zahrnutý ventil oddeľujúci prietoky. V tomto prípade pri konštantnom prietoku v kotlovom okruhu aj u spotrebiteľa k nemu prehriata kvapalina nepríde..

Aby obvod fungoval, musí byť v oboch obvodoch prítomné čerpadlo..

Na základe vyššie uvedených skutočností je možné zhrnúť všeobecné odporúčania:

 1. Pri inštalácii akéhokoľvek trojcestného ventilu sú manometre inštalované pred a za ním.
 2. Aby sa zabránilo vniknutiu akýchkoľvek nečistôt, je pred výrobok namontovaný filter.
 3. Telo zariadenia nesmie byť namáhané.
 4. Dobrá regulácia musí byť zaistená vložením pretlakového škrtiaceho zariadenia pred ventil..
 5. Pri inštalácii nesmie byť ventil nad pohonom.

Tiež je potrebné udržiavať pred výrobkom a po ňom rovné úseky odporúčané výrobcom. Nedodržanie tohto pravidla bude mať za následok zmenu deklarovaných technických charakteristík. Záruka na zariadenie nebude platná.

Rozloženie trojcestného ventilu vo vykurovacom systéme

Trojcestný ventil vo vykurovacom systéme s kotlom na tuhé palivo

Najjednoduchšia schéma v systéme s kotlom na tuhé palivá. Účel: ochrana pred kondenzáciou a prehriatím, udržiavanie teploty vo vykurovacom okruhu.Schéma pripojenia teplej podlahy k elektrickému kotlu

Vykurovacia schéma s elektrickým kotlom a podlahovým kúrením. Hydro kolektory slúžia na rozdelenie teplých podláh na niekoľko okruhov..Trojcestný ventil vo vykurovacom systéme s nepriamym kotlom

Použitie v potrubí pomocou nepriameho vykurovacieho kotla, ktorý vám umožňuje organizovať dodávku teplej vody pomocou jednokruhového kotla.

Použitie jednotiek

Okrem termostatickej hlavice je možné ventil ovládať aj inými spôsobmi. Prvý z nich je ručný, keď je hĺbka stlačenia tyče určená otáčaním držadla mimo tela. Nie je to najlepšia možnosť a je vhodná iba vtedy, ak je teplota vody vstupujúcej do potrubí nezmenená. Ďalšou možnosťou je ovládanie pomocou serva a elektrického pohonu, ktoré prijíma príkazy z ovládača. Na spoluprácu s rôznymi pohonmi sa používa iný typ ventilov – rotačné ventily, ktorých zariadenie je znázornené na obrázku:

Otočný trojcestný guľový ventil

Tento trojcestný ventil je veľmi podobný konvenčnému motorickému guľovému ventilu.

Schéma otočného žeriavu pre 3 výstupy

Tu je určitá podobnosť s guľovým ventilom, iba pracovný otočný prvok má iný tvar otvoru, aby chladiaca kvapalina mohla prechádzať dvoma smermi naraz. Princíp činnosti je tu jednoduchý: os je otočená do požadovaného uhla otočená pohonom. Ten je riadený regulátorom, ktorý prijíma impulzy z jedného alebo viacerých senzorov. Pohony ventilov sú spravidla inštalované v komplexných alebo automatizovaných vykurovacích systémoch riadených počasím..

Schémy pripojenia ventilu k vykurovaciemu systému

Keď pochopíte, čo je trojcestný ventil a z čoho pozostáva jeho práca, môžete zvážiť rôzne schémy pripojenia v závislosti od účelu a úlohy prvku pri vykurovaní domu. Inštalácia tepelného zmiešavacieho trojcestného ventilu sa vykonáva v 4 prípadoch:

 1. Chrániť kotol na tuhé palivá pred účinkami kondenzácie a teplotných šokov po náhlych výpadkoch elektrickej energie.
 2. Chladiaca kvapalina v okruhoch podlahového vykurovania sa musí zahriať na 45 ° C, teplotu udržuje zmiešavacia jednotka s trojcestným ventilom.
 3. Na udržanie požadovanej teploty vody v rôznych vetvách systému.
 4. Keď chcete pripojiť nepriamy vykurovací kotol na jednokruhový plynový kotol.

Aby bola vykurovacia jednotka na tuhé palivo chránená pred kondenzáciou, nie je možné umožniť dodávku chladenej vody zo siete radiátorov do nádrže kotla počas jej zahrievania. Na tento účel sa používa nasledujúca schéma zapojenia kotla s obtokom a trojcestným zmiešavacím ventilom:

Podrobný diagram inštalácie ventilu v okruhu kotla TT

Okruh funguje takto. Kým sa generátor tepla nezohreje, voda cirkuluje v malom kruhu obtokom. Keď sa chladiaca kvapalina vo vratnom potrubí zahreje na 50-55 ° C, ventil sa začne otvárať a zmieša sa so studenou chladiacou kvapalinou zo systému. Keď ohrievač vstúpi do prevádzkového režimu, obtok sa uzavrie a celý prietok prechádza radiátormi. Táto téma je podrobnejšie popísaná vo videu:

V systéme podlahového vykurovania plní tento prvok rovnaké funkcie. Cirkulačné čerpadlo poháňa chladiacu kvapalinu pozdĺž vykurovacích okruhov, kým sa nezačne ochladzovať. Hneď ako sa to stane, senzor a tepelná hlava budú fungovať, potom trojcestný ventil dodá horúcu vodu z kotla do uzavretého okruhu. Ako je správne nainštalované potrubie podlahového vykurovania, čerpadlo a ventil vlastnými rukami, je znázornené na obrázku:

Miešanie vody s 3-cestným ventilom

Čerpadlo cirkuluje vodu po obrysoch teplej podlahy a ventil udržiava svoju teplotu na 35 … 45 stupňoch

Ďalším príkladom použitia a pripojenia tejto dôležitej časti je potrubie generátora tepla na tuhé palivo a vyrovnávacej nádrže s akumulátorom tepla. Na dostatočne rýchle zahriatie musí byť teplota dodávanej chladiacej kvapaliny od 70 do 85 ° C, čo v radiátorovom vykurovacom systéme nie je vôbec potrebné. Trojcestný ventil inštalovaný za nádržou spolu so samostatným obehovým čerpadlom pomáha znižovať ho..

Schéma pripojenia vyrovnávacej nádrže k CO

V schéme s tepelným akumulátorom a kotlom TT sa používajú 2 zmiešavacie ventily, z ktorých každý reguluje teplotu vo svojom vlastnom okruhu.

Dôležité. Pri inštalácii zmiešavacieho ventilu nezabudnite, že čerpadlo musí byť umiestnené na strane, kde je umiestnené vždy otvorené pripojenie trojcestného ventilu..

Zložitý vykurovací systém veľkej chaty môže mať veľa spotrebiteľov spojených pomocou hydraulickej šípky a rozdeľovacieho potrubia. Navyše v každom z okruhov je potrebné dodať chladivo s inou teplotou. Najvyššia je potrebná pre nepriamy vykurovací kotol, preto nie sú na jeho prívode žiadne regulačné ventily. Ostatní spotrebitelia potrebujú chladnejšie chladivo, a preto sú pripojené prostredníctvom trojcestných ventilov.

Vykurovacia schéma chaty s podlahovým kúrením, radiátormi a kotlom

V každom okruhu okruhu je trojcestný ventil, pretože je potrebné pripraviť vodu s rôznymi teplotami. K hrebeňu je priamo pripojený iba kotol na teplú vodu

V schéme s nepriamym vykurovacím kotlom a jednokruhovým plynovým kotlom sa nemôžete zaobísť ani bez trojcestného ventilu. Úlohou prvku je na príkaz regulátora prepnúť prietok chladiacej kvapaliny do cievky kotla TÚV (spustí sa elektrický pohon).

Pripojenie termostatu na načítanie kotla

Kým cievka ohrieva kotol, ohrev je neaktívny, pretože ventil prepína prietok medzi 2 vedeniami

Schéma inštalácie trojcestného oddeľovacieho ventilu

Poskytuje kvantitatívnu kontrolu u spotrebiteľa – zmenou prietoku chladiacej kvapaliny. Používa sa, ak je podľa prevádzkových podmienok zdroja tepla dovolené obísť chladivo do vratného potrubia a nie je dovolené zastavenie obehu v zdrojovom okruhu..

Táto schéma inštalácie trojcestného ventilu bola široko používaná v jednotkách na ohrev vody a vzduchu pripojených z autonómnej kotolne. Na prepojenie hydraulických obvodov musí byť strata hlavy na vyvažovacom ventile v obtokovom potrubí rovnaká ako strata hlavy u spotrebiteľa..

Táto schéma inštalácie trojcestného ventilu je určená na pripojenie k potrubiu s pretlakom. Cirkulácia chladiacej kvapaliny v spotrebiteľskom okruhu je zabezpečená kvôli pretlaku vytváranému obehovým čerpadlom v okruhu zdroja tepla.

Schéma inštalácie trojcestného oddeľovacieho ventilu

Schémy inštalácie zmiešavacieho trojcestného ventilu na oddelenie

Poskytuje kvantitatívnu kontrolu u spotrebiteľa pomocou trojcestného zmiešavacieho ventilu. Používa sa, ak podľa prevádzkových podmienok nie je povolené ukončenie toku v zdrojovom okruhu a obtok chladiacej kvapaliny z prívodného potrubia do spiatočky je prijateľný.

Podobné schémy na pripojenie trojcestných ventilov sa široko používajú v potrubí ohrievačov vzduchu a chladičov vzduchu, ako aj v jednotkách na ohrev vody inštalovaných v autonómnych kotolniach..

Na zmiešavaciu rúrku trojcestného ventilu sa odporúča nainštalovať vyvažovací ventil s hydraulickým odporom, ktorý je rovnaký ako pre spotrebiteľa. Cirkulácia cez spotrebič a obtok sa vykonáva v dôsledku pretlaku v zdrojovom okruhu.

Pri správnom výbere ventilu a hydraulickom spojení obtoku so spotrebným okruhom je prietok zdrojom tepla konštantný a v spotrebiteľskom okruhu variabilný.

Schémy inštalácie zmiešavacieho trojcestného ventilu na oddelenie

Schéma zapojenia zmiešavacieho trojcestného ventilu na oddelenie prietoku od tlakového rozdeľovača

Pretože sa tok vody pohybuje v opačnom smere ako je smer toku v zmiešavacom ventile, na niektorých ventiloch sa môže zvýšiť hluk a vibrácie, ako aj zníženie prípustného poklesu tlaku cez ventil..

Schéma inštalácie trojcestného zmiešavacieho ventilu na oddelenie od hydraulického spínača Pri pripájaní jednotky s trojcestným separačným ventilom k zdroju tepla priamo alebo do beztlakového rozdeľovača je potrebné do prívodu alebo spiatočky nainštalovať obehové čerpadlo. rúra. Čerpadlo môže byť zdieľané niekoľkými obvodmi.

Schémy inštalácie zmiešavacieho trojcestného ventilu na oddelenie

Schéma zapojenia trojcestného ventilu rozdeľujúceho prietok s dodatočným obtokom v okruhu spotrebiteľa, rovnobežným so zmiešavacím potrubím, sa použije za predpokladu, že teplotný režim zdroja presahuje teplotný režim spotrebiteľa.

Zvláštnosťou tejto schémy je, že náklady v okruhu zdroja a spotrebiteľa budú konštantné a prehriata chladiaca kvapalina nepríde k spotrebiteľovi. Spotrebiteľovi bude poskytnutá regulácia kvality. Aby táto schéma fungovala, je potrebné nainštalovať čerpadlo do spotrebiteľského okruhu a do zdrojového obvodu..

Schémy inštalácie zmiešavacieho trojcestného ventilu na oddelenie

Rozpočtové prvky s pevnou teplotou vody

V jednoduchých vykurovacích systémoch vidieckych domov, ktoré získavajú tepelnú energiu z kotla TT, je možné nainštalovať trojcestný ventil zjednodušeného typu, ktorý funguje autonómne. Na prácu nepotrebuje tepelnú hlavu s teplotným snímačom a nie je tam ani tyč. Termostatický regulačný prvok je inštalovaný vo vnútri krytu a je nastavený na určitú teplotu výstupnej vody, napríklad 60 alebo 50 ° C (vyznačené na kryte).

Trojcestný ventil so vstavaným termočlánkom

Schéma činnosti a konštrukcia ventilu so vstavaným regulačným prvkom

Tento zmiešavací ventil tohto typu vždy udržuje pevnú výstupnú teplotu chladiacej kvapaliny; toto nastavenie nie je možné zmeniť. Preto je používanie takýchto tvaroviek plus a mínus:

 1. Výhodou sú nižšie náklady ako zostava tepelnej hlavy. Rozdiel je značný – asi 30%.
 2. Nevýhoda – nemôžete regulovať zahrievanie odchádzajúceho nosiča tepla. Keď je prvok z výrobného závodu nastavený na 55 ° C, potom bude vždy dodávať vodu s touto teplotou ± 2 ° C.

Rada. Pred kúpou ventilu zjednodušeného návrhu si pozorne prečítajte technickú dokumentáciu kotla na tuhé palivo, často udáva minimálnu teplotu vratného tepelného nosiča. Viac informácií o použití zmiešavacích ventilov nájdete v samostatnej publikácii..

Funkčné základy a základné typy kolektorov

Schéma práce kolektora pre teplú podlahu je pomerne jednoduchá. Vykurovacie médium z vykurovacieho kotla vstupuje do rozdeľovača dodávky. Odporúča sa umiestniť ho na vrch (nad spätný hrebeň), v závislosti od miestnych inštalačných vlastností a typu pripojeného zmiešavacieho zariadenia ho však môžete nainštalovať aj nižšie. Telo kolektora má dve alebo viac vetiev vybavených príslušnými uzatváracími a regulačnými ventilmi. Pre každú z vetiev je chladivo presmerované na určité potrubia TP. Výstupný koniec slučky potrubia sa uzatvára na spätnom potrubí, ktoré smeruje zozbieraný celkový prietok do vykurovacieho kotla.

Je zrejmé, že v najjednoduchšom prípade je kolektorom pre podlahu ohrievanú vodou kus potrubia s množstvom závitových vývodov. V závislosti od toho, akú konečnú konfiguráciu dostane, sa však zložitosť jeho montáže, nastavenia a ceny môžu výrazne líšiť. Uvažujme najskôr o najobľúbenejších základných modeloch rozdeľovačov pre vodný TP.

S príslušenstvom na pripojenie obvodov

Jeden z najviac rozpočtových, ale úplne pripravených na použitie, je hrebeň so vstupnými / výstupnými závitmi a príslušenstvom na spájanie kovových plastových alebo zosieťovaných polyetylénových rúrok. Jeden z týchto modelov je zobrazený na fotografii nižšie..

S integrovanými kohútikmi

V minimálnej konfigurácii nájdete aj kolektor pre podlahové vykurovanie vybavený dvojcestnými guľovými ventilmi (obr. 3). Takéto zariadenia nezabezpečujú úpravu obvodu – sú navrhnuté iba na zapínanie alebo vypínanie jednotlivých vykurovacích vetiev. Vzhľadom na to, že systém podlahového vykurovania je zakúpený a inštalovaný s cieľom zvýšiť komfort obyvateľov, ktorý je zaistený presným nastavením systému, vhodnosť použitia takýchto hrebeňov je čisto selektívneho charakteru. Na fotografii je podobný rozdeľovač pre tri okruhy s integrovanými dvojcestnými guľovými ventilmi.

Pri nákupe uvedených rozpočtových možností pre distribútorov je potrebné mať na pamäti, že ich použitie vyžaduje základné znalosti a rozsiahle skúsenosti s inštaláciou vykurovacích systémov. Úspory pri nákupe sú navyše dosť ľubovoľné, pretože všetky dodatočné zariadenia bude potrebné kúpiť samostatne. Prakticky zjednodušené kolektory pre teplú vodnú podlahu bez úpravy sú vhodné len pre pomocné systémy pre jednu alebo dve slučky krátkej dĺžky. Sú tiež vhodné pre niekoľko obvodov, ale s rovnakými tepelnými a hydraulickými charakteristikami. Koniec koncov, konštrukcia takýchto hrebeňov neposkytuje technickú možnosť inštalácie riadiacich a regulačných zariadení priamo na každú vetvu..

S regulačnými ventilmi

Ďalšou úrovňou z hľadiska nákladov a funkčnosti je rozdeľovací rozdeľovač podlahového vykurovania s regulačnými ventilmi. Takéto zariadenia, ak sú prevádzkované v manuálnom režime, už môžu poskytovať úpravu prietoku chladiacej kvapaliny pre jednotlivé vykurovacie okruhy. Pre nich je vo väčšine prípadov technicky možné inštalovať ovládače so servopohonmi namiesto ručných ventilov. Pohony je možné pripojiť buď priamo k elektronickým snímačom teploty inštalovaným v miestnostiach, alebo k centrálnemu programovateľnému riadiacemu zariadeniu. Obrázok 4 zobrazuje príklad rozdeľovača s regulačnými ventilmi.

Montáž z prívodných a vratných kolektorov

Ekonomická verzia kolektora pre teplovodnú podlahu zahŕňa aj spárované zostavy rozdeľovačov napájania a spiatočky (obr. 5). Môžu mať už ďalšie montážne otvory alebo nainštalované kohútiky Mayevsky, bezpečnostné skupiny, rýchlospojku so závitom „americký“ na jednoduché pripojenie k primárnym vykurovacím okruhom alebo zmiešavacej jednotke.

Ako skontrolovať funkčnosť trojcestného ventilu

Najprv by sa malo vykonať externé vyšetrenie: na plastových a kovových puzdrách by nemali byť žiadne praskliny. Pokiaľ ide o regulátor, mal by sa plynulo otáčať vo všetkých smeroch. Na kontrolu tepelnej hlavy je potrebné ju zahriať. Napríklad stavebný sušič vlasov. V tomto prípade by sa stonka mala pohybovať v súlade s indikátormi. Ak má ventil elektrický pohon, jeho funkčnosť môžete skontrolovať pomocou testera, ale na to musíte elektrický pohon rozobrať.

Trojcestné ventily vyzerajú iba ako odpalisko. Ich zariadenie je oveľa komplikovanejšie a rozsah použitia je dosť rozmanitý. Zodpovedne vyberajte ventil, zvážte modely iba od známych a renomovaných výrobcov, našťastie ich je dosť. A potom toto malé, ale veľmi dôležité zariadenie bude fungovať mnoho rokov bez toho, aby spôsobilo problémy.

Pravidlá pre prevádzku trojcestného ventilu

T -kus nainštalovaný v systéme vyžaduje pravidelnú kontrolu opotrebovania a netesností. Ak sa zistí netesnosť, môžete sa pokúsiť utiahnuť závitové spojenie. Ak nie je možné únik opraviť, bude potrebné mixér rozobrať. Veľmi často sú to O-krúžky, ktoré sa opotrebujú. Ich výmena a čistenie prvkov od vodného kameňa predlžuje životnosť zariadenia..

Aby sa znížilo opotrebovanie zariadenia, musí byť pravidelne mazané špeciálnym vodovodným výrobkom..

Časté chyby a problémy pri inštalácii trojcestného ventilu

Chyby, ku ktorým došlo počas inštalácie „odpaliska“, nielenže skracujú jeho životnosť, ale tiež negatívne ovplyvňujú prevádzku celej linky:

 1. Nesprávne pripojenie odbočných potrubí zvyšuje hydraulický odpor.
 2. Použitie modelov s tesnením z PTFE v systémoch s prevádzkovou teplotou nad 150 ° C bude vyžadovať výmenu trojcestného mixéra po 2 až 3 mesiacoch.
 3. Inštalácia na ťažko prístupnom mieste skomplikuje preventívnu údržbu.

Odborná rada

 1. Mosadzné telo sa pri inštalácii ľahko poškodí. Aby ste tomu zabránili, je lepšie vložiť pod kľúč husté látkové tesnenie..
 2. Na inštaláciu trojcestného ventilu na plastové rúrky sú potrebné špeciálne adaptéry..
 3. Namiesto „odpaliska“ je možné použiť 2 konvenčné dvojcestné ventily. Mali by fungovať podľa opačnej schémy: keď sa jedna otvára, druhá sa zatvára.

Ako vytvoriť vykurovací systém so štvorcestným ventilom

Štvorcestný ventil je prvkom vykurovacieho systému, ku ktorému sú pripojené štyri rúrky s tepelnými nosičmi rôznych teplôt, aby sa zabránilo prehriatiu kotla na tuhé palivá. Termostatický ventil zabraňuje prekročeniu teploty vo vnútri kotla 110 ° C. Už pri teplote 95 ° C spustí studenú vodu na chladenie systému.

Štvorcestný ventil

Štvorcestný zmiešavací ventil. štvorcestný ventil na vykurovanie

Telo je vyrobené z mosadze, sú k nemu pripevnené 4 spojovacie rúrky. Vo vnútri tela je puzdro a vreteno, ktorých prevádzka má komplexnú konfiguráciu.

Termostatický zmiešavací ventil plní nasledujúce funkcie:

 • Miešanie prúdov vody rôznych teplôt. Vďaka miešaniu funguje plynulá regulácia ohrevu vody;
 • Ochrana kotla. Štvorcestný mixér zabraňuje korózii, čím predlžuje životnosť zariadenia.

Štvorcestný zmiešavací obvod

Princíp činnosti takého ventilu na vykurovanie je otáčanie vretena vo vnútri telesa. Navyše, toto otáčanie by malo byť voľné, pretože objímka nemá žiadny závit. Pracovná časť vretena má dva rezy, ktorými sa prúd otvára v dvoch priechodoch. Prietok bude teda regulovaný a nebude môcť prejsť priamo na druhú vzorku. Tok sa bude môcť zmeniť na ktorúkoľvek z dýz umiestnených na jeho ľavej alebo pravej strane. Všetky prúdy prichádzajúce z opačných strán sú teda zmiešané a distribuované cez štyri dýzy.

Existujú konštrukcie, v ktorých namiesto vretena funguje tlačná tyč, ale také zariadenia nedokážu miešať toky..

Štvorcestný zmiešavací ventil. štvorcestný ventil na vykurovanie

Ventil je ovládaný dvoma spôsobmi:

 • Manuálny. Rozdelenie prietokov vyžaduje inštaláciu drieku do jednej konkrétnej polohy. Túto polohu musíte nastaviť ručne..
 • Auto. Vreteno sa otáča v dôsledku príkazu prijatého z externého snímača. Týmto spôsobom vykurovací systém udržuje požadovanú teplotu po celú dobu..

Štvorcestný zmiešavací ventil zaisťuje stabilný prietok studeného a horúceho vykurovacieho média. Princíp jeho fungovania nevyžaduje inštaláciu diferenciálneho obtoku, pretože samotný ventil prechádza potrebným množstvom vody. Zariadenie sa používa tam, kde je potrebná regulácia teploty. V prvom rade ide o radiátorový vykurovací systém s kotlom na tuhé palivá. Ak v iných prípadoch dochádza k regulácii tepelných nosičov pomocou hydraulického čerpadla a obtoku, potom tu ventil úplne nahradí tieto dva prvky. Výsledkom je, že kotol pracuje v stabilnom režime a neustále prijíma odmerané množstvo chladiacej kvapaliny.

Vykurovanie štvorcestným ventilom

Inštalácia vykurovacieho systému so štvorcestným ventilom:

Štvorcestný zmiešavací ventil. štvorcestný ventil na vykurovanie

Štvorcestný zmiešavací ventil. štvorcestný ventil na vykurovanie

Schéma pripojenia vykurovacieho systému so štvorcestným mixérom pozostáva z nasledujúcich prvkov:

 1. Kotol;
 2. Štvorcestný termostatický mixér;
 3. Bezpečnostný ventil;
 4. Redukčný ventil;
 5. Filter;
 6. Guľový ventil;
 7. Čerpadlo;
 8. Vykurovacie batérie.

Inštalovaný vykurovací systém musí byť opláchnutý vodou. Je to nevyhnutné, aby sa z neho odstránili rôzne mechanické častice. Potom je potrebné skontrolovať činnosť kotla pri tlaku 2 bary a pri vypnutej expanznej nádobe.

Je potrebné poznamenať, že medzi spustením plnej prevádzky kotla a jeho kontrolou pod hydraulickým tlakom musí uplynúť krátka doba. Časový limit je spôsobený skutočnosťou, že pri dlhej neprítomnosti vody vo vykurovacom systéme dôjde k korózii

Praktické využitie

Všade tam, kde je potrebné zabezpečiť vysokokvalitnú reguláciu chladiacej kvapaliny, je možné použiť štvorcestné ventily. Kontrola kvality je kontrola teploty chladiacej kvapaliny, nie jej prietoku. V systéme ohrevu vody je len jeden spôsob, ako dosiahnuť požadovanú teplotu – zmiešaním horúcej a chladenej vody, získaním chladiva s požadovanými parametrami na výstupe. Úspešná implementácia tohto procesu je presne to, čo zaisťuje zariadenie štvorcestného ventilu. Tu je niekoľko príkladov nastavenia prvku pre takéto prípady:

 • v radiátorovom vykurovacom systéme s kotlom na tuhé palivá ako zdrojom tepla;
 • v okruhu podlahového vykurovania.

Ako viete, kotol na tuhé palivá v režime vykurovania potrebuje ochranu pred kondenzáciou, z ktorej sú steny pece vystavené korózii. Tradičné usporiadanie s obtokom a trojcestným zmiešavacím ventilom, ktorý zabraňuje vstupu studenej vody zo systému do nádrže kotla, je možné vylepšiť. Namiesto obtokového potrubia a zmiešavacej jednotky je nainštalovaný štvorcestný ventil, ako je znázornené na obrázku:

potrubie vykurovacieho systému so štvorcestným ventilom

Vzniká prirodzená otázka: aké je použitie takejto schémy, kde budete musieť nainštalovať druhé čerpadlo a dokonca aj ovládač na ovládanie servopohonu? Faktom je, že tu práca štvorcestného ventilu nahrádza nielen obtok, ale aj hydraulický oddeľovač (hydraulická šípka), ak je to potrebné. V dôsledku toho získame 2 oddelené okruhy, ktoré si podľa potreby navzájom vymieňajú chladivo. Kotol prijíma chladenú vodu v odmeranej dávke a radiátory prijímajú tepelný nosič s optimálnou teplotou..

Pretože voda cirkulujúca cez vykurovacie okruhy podlahového vykurovania sa zahrieva maximálne na 45 ° C, je neprijateľné v nich púšťať chladiacu kvapalinu priamo z kotla. Aby táto teplota vydržala, pred rozdeľovacie potrubie je spravidla inštalovaná zmiešavacia jednotka s trojcestným termostatickým ventilom a obtokom. Ak je však namiesto tejto jednotky nainštalovaný štvorcestný zmiešavací ventil, potom je možné vo vykurovacích okruhoch použiť vratnú vodu z radiátorov, ako je znázornené na obrázku:

zmiešavacie armatúry v okruhu podlahového vykurovania

Schematický obrázok

Funkčnosť štvorcestného ventilu je založená na otáčaní vretena nainštalovaného v ňom. Jeho pohyb nie je obmedzený, pretože na rukáve nie je žiadne vlákno. Na pracovnej časti pohyblivého prvku sú 2 vzorky. Prostredníctvom nich voda preteká dvoma kanálmi. To vedie k tomu, že kvapalina nemôže vstúpiť do všetkých kanálov súčasne a je distribuovaná rovnomerne.

Zdravý! Pohybujúca sa chladiaca kvapalina vstupuje do jednej z dvoch trysiek umiestnených na jej pravej alebo ľavej strane. Podľa tohto princípu je voda zmiešaná v celom systéme..

Existujú modely štvorcestných ventilov bez vretena. Namiesto nich je nainštalovaná tlačná tyč. Nevýhodou tohto návrhu je absencia funkcie na miešanie prúdov..

Riadenie činnosti štvorcestného ventilu sa vykonáva 2 spôsobmi:

 • Manuálny. Na distribúciu kvapaliny je stonka inštalovaná striktne v jednej polohe. Nastavenie režimov sa vykonáva aj ručne..
 • Automatické. Otočný prvok sa začne pohybovať po prijatí príkazu od externého snímača. Špeciálna konštrukcia zaisťuje konštantnú nastavenú teplotu.

Štvorcestný ventil na vykurovanie slúži na zníženie pretečenia použitého nosiča tepla. Jednoduchá konštrukcia zariadenia umožňuje ovládanie prvku bez diferenciálnych obtokov vďaka schopnosti ventilu prepúšťať cez seba iba určitý objem kvapaliny..

Zariadenie je nepostrádateľné tam, kde je potrebné neustále monitorovanie teploty chladiacej kvapaliny. V prvom rade sem patria vykurovacie systémy radiátorového typu s kotlom na tuhé palivo (palivové drevo, uhlie).

V prípade iných vykurovacích systémov je teplota chladiacej kvapaliny regulovaná vodným čerpadlom a obtokom, tu sú tieto funkcie priradené štvorcestnému ventilu. Výsledkom je, že prevádzka kotla je stabilná a množstvo prijatého tepelného nosiča nepresahuje normu..

Ako je systém zostavený

Konštrukcia vykurovacieho systému a schéma zapojenia vykurovacieho systému v kombinácii so štvorcestným ventilom vyzerá tak, ako je to znázornené na obrázku..

Zariadenie vykurovacieho systému je postavené z nasledujúcich komponentov:

 • 1 – kotol.
 • 2 – Štvorcestný ventil.
 • 3 – poistný ventil.
 • 4 – redukčný ventil.
 • 5 – Filter.
 • 6 – guľový ventil.
 • 7 – obehové čerpadlo.
 • 8 – Vykurovacie batérie (radiátory).

Honeywell

Americká spoločnosť špecializujúca sa na výrobu súčiastok a elektronických systémov na použitie v rôznych priemyselných odvetviach, od letectva až po vojenské vládne objednávky..

Ventily radu V5442A sú určené na prevádzku v systémoch, kde je chladiacou kvapalinou kvapalina s obsahom glykolu maximálne 50 jednotiek. Odoláva teplotným rozsahom od 2 do 110 ° C.

Ventily Honeywell sú k dispozícii v pripojovacích veľkostiach: 20, 25, 32 mm. Pracujú v spojení s elektrickými pohonmi. V systémoch s vysokou hodnotou výkonu sú inštalované prírubové výrobky zo série ZR-FA.

Valtec

Talianska spoločnosť, založená v roku 2002. Jedným zo smerov spoločnosti je výroba štvorcestných mixérov určených na nepretržitú prevádzku v systémoch vykurovania a klimatizácie..

S relatívne malou históriou existencie technické oddelenie značky analyzovalo výhody a nevýhody produktov popredných značiek a s prihliadnutím na ich chyby vytvorilo vlastnú líniu. Dnes, pokiaľ ide o kvalitu, nie je nijako horší ako známe značky..

Zhrňte

Trojcestný ventil na vykurovanie všeobecne a konkrétne na podlahové vykurovanie je užitočné a potrebné zariadenie. Vďaka nemu sa majiteľ zbavuje príliš nízkych alebo vysokých teplôt – je vždy na pohodlnej úrovni. Dnes, pri pohľade na zmenu klímy, sú trojcestné žeriavy stále viac žiadané. To znamená, že ľudia začali chápať dôležitosť inštalácie takejto jednotky do vykurovacieho systému..

Dúfame, že informácie uvedené v našom článku boli pre čitateľa užitočné, zaujímavé a zrozumiteľné. Možno máte pri čítaní akékoľvek otázky – radi vám na ne odpovieme v nižšie uvedených komentároch. Ak máte skúsenosti s výrobou takýchto diel, podeľte sa o to s menej skúsenými kutilmi, ktorí rady navštevujú náš online časopis..

  Druhy čerpadiel na odpadovú vodu