Inštalácia elektroinštalácie vlastnými rukami

Inštalácia elektroinštalácie vlastnými rukami v byte, video

Tipy na zapojenie:

Zásuvky, vypínače, spojovacie skrinky a elektromer sú inštalované na miestach priaznivých pre inštaláciu a údržbu a zapojenie musí byť skryté.

Spínače osvetlenia sú zvyčajne inštalované pri vchode do miestnosti, aby ich dvere do miestnosti pri otvorení nezatvorili. Odporúčaná inštalačná výška spínača je 1,5 m a kvôli pohodliu v každej miestnosti na jednej strane.

Užitočné tipy na opravu rozvodov v súkromnom dome alebo byte vlastnými rukami ...

Podľa všeobecne uznávaných noriem sú zásuvky namontované vo vzdialenosti 50 – 80 cm od podlahy. Na základe pravidiel požiarnej bezpečnosti; na každých 6 metrov štvorcových plochy je potrebný najmenej jeden vývod a v kuchyni tri alebo viac.

Nie je dovolené inštalovať zásuvky a vypínače v kúpeľniach a toaletách, tiež bližšie ako 50 cm od plynových potrubí a všetkého, čo je uzemnené (umývadlá, batérie atď.).

Pri kladení elektrického vedenia musíte najskôr vypracovať schému zapojenia, aby ste neskôr počas inštalačných prác (zatĺkanie klincov, vŕtanie otvorov) nepoškodili káble uložené v stene. Dodržiavaním tejto schémy sa vyhnete takýmto problémom. Pomôže vám to tiež lepšie zvoliť počet vodičov v každej časti vedenia..

Pozri tiež: Oprava starej chladničky

Elektroinštalácia je položená striktne horizontálne a vertikálne. Inštalácia vodorovného vedenia sa vykonáva nie bližšie ako 5 – 10 cm od nosníkov a ríms, od stropu 10 – 15 cm a 15 – 20 od podlahy. Pri predlžovaní zvislého vedenia musí byť odstránený z dverí a okien, ako aj z rohových povrchov vo vzdialenosti najmenej 10 cm. Drôt sa nesmie dotýkať kovových konštrukcií.

Nie je dovolené ukladať drôty do zväzkov; medzi drôtmi musia byť najmenej 3 mm.

Nie je dovolené ukladať drôty do zväzkov; medzi drôtmi musia byť najmenej 3 mm. Elektrické vetvy sa vyrábajú iba v spojovacích boxoch. Spojovacia skrinka slúži aj ako referenčný bod na identifikáciu káblových vedení v miestnosti. Existujú dva spôsoby inštalácie vedenia, kombinované a skryté.

Je vhodnejšie nainštalovať skryté vedenie, ktoré je odolné a bezpečné v prevádzke. Je lepšie ho nainštalovať do miestností s vysokou vlhkosťou vzduchu (kúpeľňa, WC a kuchyňa). V otvorených priestoroch nie je nainštalované elektrické vedenie.

Kombinovaná metóda - vedenie je inštalované v dutých boxoch a soklových lištách s priečkami určenými v káblových kanáloch

Kombinovaná metóda – vedenie je inštalované v dutých boxoch a soklových lištách s priečkami, ktoré sú na to určené v káblových kanáloch. V týchto kanáloch je položený aj telefónny drôt a televízny kábel..

Najbežnejším a najbezpečnejším spôsobom inštalácie rozvodov je umiestnenie do steny, pod omietku. Pri takejto inštalácii je tiež značná nevýhoda – to je nedostatok schopnosti pripojiť k elektroinštalácii ďalších spotrebiteľov energie bez poškodenia omietky a všetkého, čo je na nej.

Existuje niekoľko pravidiel pre inštaláciu vedenia týmto spôsobom.Urobte si svojpomocne elektrické rozvody v dome

Existuje niekoľko pravidiel pre inštaláciu vedenia týmto spôsobom:

– Pri nanášaní na drevený podklad je medzi elektroinštaláciu umiestnený azbest s hrúbkou 3 mm.

– Vyhnite sa kríženiu plochých drôtov. Pri absencii takejto príležitosti sa izolácia v tomto mieste zlepší pomocou 3 – 4 vrstiev elektrickej pásky alebo pomocou kambricu.

– Prinášajú drôty na povrch zo stien v plastových a izolačných rúrkach.

– Je zakázané opravovať vedenie klincami. Obvykle je zaistený plastovými kravatami alebo alabastrom.

– Pripojenie vodičov sa vykonáva v spojovacích skriniach spájkovaním, lisovaním alebo svorkami.

– Nainštalujte vedenie tak, aby vodiče každej linky boli pevné a zapojené v spojovacích skriniach.

Inštalácia elektroinštalácie vlastnými rukami, video

Elektrické spotrebiče musia byť uzemnené, t.j. pripojený k obvodu, ktorý sa rozprestiera v celej miestnosti. Nie je dovolené uzemňovať na potrubiach prívodu vody a kúrenia.

Prečítajte si ďalšie tipy a triky na stránkach stavania DIY