Ako si vyrobiť dobrý trávnik

Ako vytvoriť dobrý trávnik v krajine vlastnými rukami. Technológia výsadby, zalievania a starostlivosti o trávnik v lete i v zime

Mnoho majiteľov súkromných domov sníva o príjemnej zelenej tráve na svojom dvore, po ktorej sa môžete prechádzať naboso a kde môžete stráviť dovolenku s rodinou a priateľmi. Ale v skutočnosti sa vám pred očami častejšie objavuje úplne pochmúrny obraz s neupraveným nádvorím a veľkým počtom veľmi odlišných „potrebných“ predmetov. Keď sa urobí pevné rozhodnutie – vytvoriť trávnik na mieste, potom sa musíte najskôr zoznámiť s metódami jeho vytvárania a pravidlami starostlivosti.

Kvalita a vzhľad trávnatého trávnika priamo závisí od toho, ako sa oň staráte. „Konštrukcia“ je rozmarná a veľmi zraniteľná, ale každý, kto ju chce udržať v perfektnom stave.

Metódy tvorby trávnika

Metódy tvorby trávnika

Výsev trávnika semenami alebo rozmetanie trávnatého koberca po pozemku je na rozhodnutí majiteľa stránky, ale musíte vedieť, že každá metóda má svoje pozitívne aj negatívne stránky..

Výsev semien

Táto metóda je oveľa ekonomickejšia, ale bude vyžadovať veľa úsilia a trpezlivosti. Na prvý pohľad sa zdá, že výsev trávnika semenami je veľmi jednoduchý. Najprv musíte kúpiť správne semená. Priaznivý čas na siatie je marec, apríl, máj. Výsev semien sa vykonáva na mokrom povrchu zeme do hĺbky 2 až 3 cm, potom sa pôda odroluje pomocou ručného valca a vykoná sa bohaté zavlažovanie. Plochu budúceho trávnika je potrebné neustále udržiavať vlhkú. Operení priatelia, ktorí milujú hostinu na semenách, ako aj neustále rastúca burina, prinášajú veľa problémov. Môže sa objaviť nečakaný problém v podobe choroby. Ochrana mladých výhonkov bude trvať dlho. Trávnik získa svoj krásny a požadovaný vzhľad asi o rok neskôr..

Pokládka trávnika

Pokladanie sódy bude vyžadovať oveľa viac materiálnych zdrojov a táto práca je veľmi namáhavá. Ale stojí to za to, pretože trávnik získa svoj dekoratívny vzhľad do mesiaca a pol po jeho položení. Malo by sa pamätať na to, že zakúpený trávnik má krátku trvanlivosť a musí sa vo vybranej oblasti naliehavo rozložiť. Získať taký vysokokvalitný náter nie je jednoduché. Na mieste sa veľmi často spolu s krásou usádza mnoho burín. Toto je jedna z nevýhod tejto metódy..

  Dekorácia kvetinových záhonov pozdĺž živých plotov, múrov a plotov

Nasadený drn, stočený do roliek, sa ľahko prevalcuje po povrchu pôdy a je jednoduchšie sa oň starať. Existujú však aj nevýhody – miesto musí byť dokonale ploché a čisté. Výber takéhoto sadivového materiálu je stále obmedzený a cena takéhoto materiálu je veľmi vysoká..

Pravidlá starostlivosti o trávnik

Pravidlá starostlivosti o trávnik

Kosenie

Včasné a pravidelné strihanie vlasov prispieva k vytvoreniu krásneho a hustého zeleného pokrytia. Jeho frekvencia závisí od zloženia pôdy v danej lokalite, od druhu vysiatej trávy, od ročného obdobia a poveternostných podmienok. Výška trávnika by mala byť stredná. Vysoká tráva kazí vzhľad trávnika a príliš nízka povedie k vzniku plešatých miest, na ktorých sa veľmi rýchlo objaví burina alebo mach..

Procedúra sa vykonáva počas celého teplého obdobia-od polovice jari do polovice jesene. Frekvencia strihania vlasov v letných mesiacoch je každé 3-4 dni a po zvyšok času stačí raz za týždeň.

Mulčovanie

Mulčovacia vrstva na trávniku ju pomáha posilňovať a obnovovať. Okolo konca októbra sa odporúča aplikovať mulč z listového humusu alebo rašeliny na celý povrch. Jeden taký postup za rok je veľmi účinný a prispieva k vynikajúcemu vzhľadu trávnika a zachovaniu jeho dekoratívneho efektu..

Zalievanie

Frekvencia a množstvo zavlažovania závisí od poveternostných podmienok v oblasti a zloženia pôdy v danej lokalite. Piesočnatá pôda absorbuje a absorbuje vodu veľmi rýchlo, preto sa v horúcich letných dňoch odporúča zalievať trávnik každé 3-4 dni. V chladnom období alebo v letných dňoch s nízkymi teplotami vzduchu budú stačiť tri zálievky za mesiac. Vhodný čas na zalievanie je skoro ráno alebo večer po západe slnka. Ak sa na povrchu trávnika nahromadila malá mláka, musíte trávnik prepichnúť, aby lepšie prechádzal vlhkosť.

Ako správne pripraviť a vysiať trávnik (video)

Ako správne pripraviť a vysiať trávnik [Leroy Merlin]Ako správne pripraviť a vysiať trávnik [Leroy Merlin]

  Druhy trávnikov