DIY vysokorýchlostné posuvné zariadenie

DIY alpská šmykľavka: podrobné pokyny, ako vytvoriť skalku

Alpská šmykľavka v záhrade alebo na dvore vám umožní splniť si sen o harmonickej oáze, v ktorej sú voľne žijúce zvieratá a neživá príroda dokonale kombinované. Dekoratívnosť skalky pozostáva z celého kompozičného súboru neprístupných a studených kameňov a sviežeho kvitnutia zelených plôch s vlastnou zvláštnou energiou. Umelo vytvorené horské svahy zdobené pokojnou zeleňou vám umožnia cítiť sa ako dobyvateľ vrcholov hôr a vychutnať si ich jedinečnú krásu..

Existuje mnoho typov alpských šmýkačiek a môžete si vybrať, čo je vhodnejšie z hľadiska zdrojov a preferencií. Ale vytvoriť „chuť“ vo vašej záhrade vo forme skalky neznamená iba rozložiť ploché kamene na územie, musíte stráviť veľa času, trpezlivosti a úsilia dosiahnuť úplný obraz a získať vysokú -výsledok kvality. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré sa odporúča vziať do úvahy pri samostatnom usporiadaní alpského tobogánu..

Výber miesta pre vysokohorskú šmýkačku

Prvá vec, ktorú treba začať, je vybrať si miesto na mieste, na ktorom bude predmet postavený. „Tvár“ alpského tobogánu by mala vyzerať v juhovýchodnom alebo juhozápadnom smere a „horský svah“ (ak je taký v pláne) – v južnom smere. Pozemok musí byť slnečný a otvorený. Objekt na ňom nemôže vyzerať osamelý a oddelený. Naopak, malo by byť v harmónii so všetkými susednými a blízkymi predmetmi a kultúrami. Ideálne miesto pre skalku je považované za rekreačnú oblasť alebo oblasť v blízkosti obytnej budovy. Táto dekoratívna štruktúra bude priťahovať pozornosť a obdiv..

Počet materiálov

Na to, aby ste projekt uviedli do života, budete potrebovať veľa rôznych prírodných kameňov.

Po výbere umiestnenia a posúdení dostupnej oblasti pre prácu môžete začať plán projektu. Je potrebné odraziť náčrty a náčrty budúcej štruktúry, postupnosť práce a samozrejme predbežné množstvo použitých materiálov..

Na to, aby ste projekt uviedli do života, budete potrebovať veľa rôznych prírodných kameňov. Ich počet závisí od rozsahu a typov alpského tobogánu. Napríklad na vysokú viacúrovňovú šmykľavku budete potrebovať veľké balvany prírodného nepravidelného tvaru (bez dodatočného spracovania), ktoré poslúžia na simuláciu rokliny, útesu, horského svahu alebo náhornej plošiny. Ošetrené kamene vo forme obdĺžnika sú potrebné na stavbu opornej steny. Tiež sa nemôžete obísť bez kamenných štiepok, štrku, drveného kameňa, piesku a cementu..

Pri budovaní kamennej záhrady s kvetinovou záhradou (skalka) sa predpokladá, že takáto krajina je budovaná mnoho rokov a nevyžaduje časté zmeny, takže na ňu bude potrebných menej kamenných materiálov. Ale pri vytváraní úľavy od umelých nepravidelností sa kamene budú používať oveľa viac.

Na vytvorenie prírodného a harmonického objektu sa krajinným dizajnérom odporúča, aby si na stavbu vybrali iba kamene danej oblasti a vždy rovnakého plemena. Minimálna hmotnosť jedného veľkého kameňa by nemala byť menšia ako tridsať kilogramov a celková hmotnosť obrovských kameňov na mieste začína známkou štyristo kilogramov. Celková priemerná hmotnosť malého „kamenného“ materiálu (drvený kameň alebo štrk) pre jednu skalku – 300 – 500 kg.

Je potrebné predbežne zvážiť spôsoby dopravy kameňov a iných ťažkých predmetov po mieste. Akýkoľvek vhodný dopravný prostriedok pomôže ušetriť čas, energiu a zdravie. Práce na stavbe je možné začať iba vtedy, ak sú už k dispozícii všetky potrebné nástroje a materiály.

Hlavné etapy práce

Hlavné etapy práce

Všetky práce pozostávajú z troch hlavných etáp, ale skôr, ako k nim pristúpite, musíte najskôr označiť územie podľa pripraveného plánu, vyhodnotiť predbežný výsledok a v prípade potreby ho opraviť vykonaním malých zmien. Pomocou lana alebo špagátu, drevených kolíkov a svetlých stužiek musíte načrtnúť obrysy alpského tobogánu a načrtnúť jeho najväčšie prvky. Potom môžete prejsť k prvej fáze..

  1. Pozemok musí byť vyčistený, musí byť položená drenážna vrstva (ak sa plánuje skalka), musia sa vytvoriť plánované umelé nerovnosti a kamenné kopce, musí sa položiť kanál pre budúci potok (alebo iný typ nádrže) a podpera. musia byť postavené steny skalnej záhrady.
  2. Práca spočíva v usporiadaní veľkých kameňov vo forme plánovanej kompozície alebo súboru a v príprave pôdnej vrstvy na výsadbu vegetácie.
  3. Fáza, ktorá vyžaduje vkus, kreatívne myslenie a predstavivosť, je dekorácia. Pozostáva z výsadby rastlín, umiestnenia ďalšieho príslušenstva a umiestnenia drobného kamenného materiálu (štrk a kamene).

Konštrukcia drenážnej vrstvy

Vysokokvalitná drenáž pomáha predchádzať stagnácii vody a hnitiu koreňového systému rastlín, kontroluje eróziu a zmršťovanie pôdy a mimo sezóny udržuje mierne teplo pôdy. Najvhodnejším materiálom na odvodnenie sú kamienky (veľké) alebo zlomené červené tehly.

Hornú vrstvu pôdy s hrúbkou desať až dvadsať centimetrov (v závislosti od typu skalky) je potrebné opatrne odstrániť a rozsypať po obvode jamy. Potom vyhlaďte výsledný povrch a dôkladne ho očistite od všetkej vegetácie a jej koreňov. Ak budúca skalka predpokladá plochý reliéf, potom je hrúbka drenážnej vrstvy 10 cm, s ďalšou výstavbou nerovností na území – 20 cm drenáže.

Po položení desaťcentimetrovej drenážnej vrstvy je pokrytá úrodnou pôdou a povrch je starostlivo vyrovnaný. Hrubá (20 cm) drenážna vrstva slúži ako hlavná platforma na stavbu rôznych kopcov a nerovností, a preto nie je pokrytá zeminou..

Vlastnosti zariadenia viacúrovňového alpského tobogánu

Vlastnosti zariadenia viacúrovňového alpského tobogánu

Viacúrovňová skalka je najťažším typom a pri stavbe vyžaduje veľa trpezlivosti a zodpovednosti. Jeho spoľahlivosť a trvanlivosť závisí od kvalitnej práce pri vytváraní tejto štruktúry..

Prvý rad kameňov, ktoré sú nosnou stenou, je rozložený po obvode, pričom sú umiestnené čo najtesnejšie k sebe a prehlbujú sa do zeme asi o desať centimetrov. Pre spoľahlivosť a pevnosť spojenia kameňov sa odporúča použiť cementovú maltu alebo lepidlo na dlaždice..

Pre plný rozvoj budúcich plantáží je veľmi dôležité pripraviť pôdu, ktorá bude umiestnená v spodnej časti skalky a pomôže udržať miernu vlhkosť, ako aj zabrániť erózii. Odporúča sa, aby sa odstránená zemitá vrstva rozložená pozdĺž okrajov jamy zmiešala s rašelinou alebo humusom, ako aj s jemnými kamienkami alebo hrubozrnným pieskom (v rovnakých pomeroch). Výsledná zmes musí byť položená na odtok, dobre utlačená a naliata veľkým množstvom vody na rýchle zmrštenie..

Keď prvá úroveň vyschne, prejdú na stavbu druhej. Na povrch zeme sa nanesie vrstva drveného kameňa alebo štrku a rozloží sa druhá terasa kameňov, ktoré sa upevnia spoľahlivým riešením. Treba mať na pamäti, že medzi kameňmi musí byť ponechané miesto pre budúce dno nádrže. Terasa na druhom poschodí je pokrytá zeminou, výdatne zalievaná a ponechaná na zmrštenie.

S každou novou úrovňou sa plocha ďalšej terasy postupne zmenšuje. Vo finále je vystavený samostatný kameň, ktorý sa stane vrcholom skalky. Výška alpského tobogánu závisí od plochy pozemku, ktorý je použitý ako základňa. Na stavbu metrovej stavby budete potrebovať zhruba 10 metrov štvorcových pozemku.

Na dokončenie procesu poklesu pôdy a úplného vysušenia roztokov sa objekt ponechá asi 10-15 dní. Až potom môžete pristúpiť k zdobeniu, výsadbe rastlín a usporiadaniu nádrže. Rastliny sa odporúčajú vysádzať od vrchu a postupne sa presúvať k spodnej časti kopca..

Zariadenie malých skalničiek

Zariadenie malých skalničiek

Alpské šmykľavky s výškou asi sto centimetrov budú vyžadovať menšie úsilie a množstvo materiálov. Stavebný odpad (napríklad kusy tehál alebo kameňov) je možné použiť ako jadro a spoľahlivý základ pre stavbu. S ich pomocou sú uvedené obrysy sklíčka (vpravo na vrchu hlavnej drenážnej vrstvy) a potom sa naleje pôdna zmes, ktorá bude odolná voči erózii a zmršťovaniu. Jeho zloženie: záhradná pôda, expandovaná hlina, kúsky červených tehál a jemného štrku. Priemerná hrúbka tejto vrstvy je 50-60 cm.Ďalšou vrstvou je opäť drenáž, pozostávajúca z najmenších kamienkov alebo drveného kameňa, na ktoré sa kladú veľké kamene alebo sa kladú kamenné platne a zakopávajú sa asi o štyridsať percent do pôdy. Povrch skalky je pokrytý úrodnou pôdou hrubou asi 20 cm. Zloženie tejto pôdnej zmesi by malo byť ľahké, voľné a výživné a zodpovedať preferenciám kvetinových plodín..

Konečné zmrštenie podložných sklíčok trvá približne 20-25 dní. Potom môžete zasadiť množstvo rastlín, usporiadať rôzne dekoratívne detaily a malé kamene. Neodporúča sa používať veľké kamenné balvany na takom mini šmykľavke, pokiaľ nie sú umiestnené v spodnej časti konštrukcie..

Terénne úpravy skalných záhrad

Hlavnými rastlinami alpských tobogánov sú bylinné a polokerové druhy nízkej výšky. V prírodnom prostredí na horských svahoch nájdete hlavne nízke druhy a odrody. Vegetácia vytvorenej skalky by mala pôsobiť čo najprirodzenejšie a najvernejšie. A aby sa zachovala jeho príťažlivosť počas celého roka, odporúča sa vyberať zimovzdorné (vždyzelené) a ihličnaté plodiny. Farba zeleného lístia alebo ihličia sa hodí k kamenným kompozíciám.

Rastliny pre skalku by sa mali rozlišovať podľa týchto základných vlastností – nenáročnosti, odolnosti voči chladu a odolnosti voči suchu. Aby sa zachovala dekoratívnosť reliéfu a vytvorila harmonická kompozícia, skúsení pestovatelia kvetov a krajinní dizajnéri radia vysádzať kvetinové a listnaté plodiny v šachovnicovom vzore..

DIY alpské šmykľavky (video)

Terénne úpravy záhrady &# 127775; DIY alpská šmykľavka ➡ Majstrovská trieda od experta na hitsadTVTerénne úpravy záhrady �� Alpská šmykľavka pre domácich majstrov ➡ Majstrovská trieda experta na hityadTV