Jalovec trváci

Vytrvalá vytrvalá riasa - výsadba a starostlivosť na otvorenom poli. Pestovanie rasce zo semien. Popis, druhy. Foto

Trvalka vytrvalá (Lolium perenne) je jedným z najodolnejších a nenáročných typov trávnatých tráv, patriacich do trávnikových zmesí z rodiny Cereals, ktoré sú označené ako odrody „Šport“.

Vytvorenie krásneho a upraveného trávnika, ktorý ozdobí záhradnú plochu, vyžaduje veľa úsilia. Táto úloha sa zdá byť na prvý pohľad jednoduchá, ale v skutočnosti nevyhovuje ani všetkým skúseným záhradníkom. Na začiatok musíte správne vybrať trávu, ktorá je vhodná pre typ pôdy a podnebie oblasti. Len tak vytvoríte atraktívny a rovnomerný trávnik..

Pred výsadbou je dôležité mať predstavu, za akým účelom bude trávnik pestovaný. Môže ozdobiť územie, pokryť prázdne oblasti alebo slúžiť ako zelená rekreačná oblasť, kde budú deti zaneprázdnené aktívnymi hrami..

Popis trávnika z rasce

Výhonky raže sú veľmi rozvetvené a sú pokryté malými jasne zelenými listami. Silný koreňový systém sa vyznačuje rýchlym rastom. Rastlina nestráca svoju bohatú zelenú farbu až do začiatku prvého mrazu. Keď je orezaný a pokosený, dokáže sa v krátkom čase zotaviť. Krásna a elegantná bylina pestovaná na rovnakom mieste môže prežiť viac ako 5 rokov.

Jalovec trváci je trvalka a v porovnaní s inými odrodami trávnikovej trávy je vysoko odolný voči pošliapaniu. Rastlina so všetkými svojimi výhodami netoleruje nadmerné zamokrenie pôdy, preto často zomiera v prípade záplav alebo zaplavenia lokality. Pri absencii snehovej pokrývky v zime alebo príliš nízkych teplotách korene tráv zamrznú.

Jalovec vytrvalý má niekoľko názvov, napríklad jalovec vytrvalý, anglický alebo pasienkový.

V prírodných podmienkach sa dá nájsť v Európe alebo severnej Afrike. Niekedy bylina rastie v určitých oblastiach Ázie..

Pestovanie trávnatej trávy zo semien

Pestovanie trávnatej trávy zo semien

Vytrvalá rasca sa pestuje zo semien, ktoré sa vysievajú priamo do voľnej pôdy. Pred výsadbou musíte pripraviť miesto. Odstráňte burinu a veľké kamene, vykopajte pôdu, aby sa stihla pred sejbou usadiť. Krátko pred sejbou sa vyžaduje dodatočné zhutnenie pôdy a vyrovnanie povrchu. Neodporúča sa vyberať oblasť s uhlom sklonu viac ako 30 stupňov, inak sa pôda bude plaziť.

  Výsadba trávnika na jeseň

Na jeseň je lepšie kultivačnú oblasť raže obohatiť o potašové a fosforečné hnojivá. Na jar potrebuje pôda hnojenie zlúčeninami dusíka..

Za najlepší čas na výsev sa považuje skorá jar, keď teplota vzduchu neklesne pod 2-4 stupne. Ak je možné trávnik neustále polievať, potom je možné semená vysievať celé leto. Sú roztrúsené po pripravenej ploche a pokryté tenkou vrstvou zeminy. O týždeň neskôr sa za priaznivých poveternostných podmienok objavia prvé výhonky.

S príchodom leta je potrebné trávu trávnika pravidelne polievať. Potom začne aktívne rásť a vytvárať svieži a hustý koberec. Počas celej sezóny je potrebné kosiť trávnik niekoľkokrát, aby si zachoval atraktívny vzhľad a obmedzil aktívny rast výhonkov..

Konzumácia tejto trvalky na pastvinách počas výsevu sa môže líšiť. Na vyplnenie 1 hektára pôdy budete spravidla potrebovať asi 14 kg zmesi čistej rasce. Ak použijete trávnu zmes, potom jej spotreba nepresiahne 10 kg..

Plný, hustý povlak sa vytvára veľmi rýchlo. Na kosenie trávy sa používa kosačka. Výhonky majú vynikajúcu schopnosť zotavenia, takže po chvíli opäť pokryjú územie jasne zeleným kobercom..

Pokiaľ ide o zmes, samozrejme, zmiešaný typ trávnika vyzerá oveľa krajšie, ale niektoré bylinky budú vyžadovať väčšiu údržbu ako čistá ražná tráva..

Sadivový materiál je možné zakúpiť v obchodoch so záhradnými rastlinami. Keď už na mieste ražňa rastie, môžete sa zásobiť semienkami sami. Kosenie jednoducho ponechá malý kúsok trávy nedotknutý, aby klásky dozreli. Potom, čo zožltnú, sa klásky nakrájajú a vyberú sa semená..

Pasienok netoleruje pestovanie v nížinách a v oblastiach náchylných na záplavy. Rastlina je pri výbere pôdy nenáročná, ale nebude rásť v kyslej pôde. Na túto trávnatú trávu dobre fungujú úrodné a hlinité druhy pôdy.

Jalovec starostlivosti o trávnik

Jalovec starostlivosti o trávnik

Zalievanie

Prvá vec, ktorej by ste mali venovať osobitnú pozornosť, je pravidelné zavlažovanie trávy. Ryža nereaguje dobre na sucho a nadmerné podmáčanie lokality môže spôsobiť smrť koreňov. Pred sejbou je tiež potrebné pôdu dobre nasýtiť vodou. V období rastu trávnika sa na pôdu aplikujú organické hnojivá.

  Aké jednoročné kvety kvitnú celé leto?

Účes

Nebojte sa častého kosenia trávy, pretože môže rýchlo vyrásť a hrabať sa, aby pokryla záhradu. Rastlina je odolná voči škodcom a chorobám. Táto trávnatá tráva prakticky neochorie.

Zimovanie

Mrazivé zimy bez snehu sú nebezpečné pre pestovanie vytrvalých raždov, počas ktorých sa stráca veľké percento vegetácie. Mladé sadenice môžu zomrieť počas neskorých jarných mrazov. Ak v oblasti, kde tráva rastie, sú viditeľné medzery, potom sú tieto medzery vyplnené semenami..

Najoptimálnejšími podmienkami pestovania sú mierne klimatické parametre. Korene trávy môžu vydržať nie viac ako -18 stupňov mrazu. Ak je povrch lokality chránený hustou snehovou pokrývkou, zvyšuje sa šanca, že trávnik prežije..

Ryegrass v krajinnom dizajne

Táto pasienková trvalka je vynikajúcou ozdobou prírodného záhradníka. Vysádza sa v parkoch, záhradách alebo na športoviskách..

Ryegrass sa krásne mieša s lucernou a ružovou ďatelinou a obilniny ako lúčna modra, kostrava alebo hrebeň doplnia trávnatý porast.

Užitočné vlastnosti

Jalovec vytrvalý sa často vyskytuje v poľnohospodárstve. V apríli začína rýchly rast trávy. V máji môže byť trávnik použitý ako pastvina. Rastlina produkuje bohatú úrodu vo forme hustých, výživných zelení, ktoré slúžia ako potrava pre dobytok, kone alebo ovce. Za priaznivých podmienok sa z jedného hektára pôdy získa až 400 centrov trávnych zmesí. Rovnaká plocha pôdy dáva 90 až 100 centov sena.

Ryža má pozitívny vplyv na štruktúru pôdy a zlepšuje jej úrodné vlastnosti, znižuje riziko erózie.

Druhy a odrody trávy rasce

Chovatelia z celého sveta sa pokúsili vyvinúť najrozmanitejšie zelené povlaky, ktoré môžu zdobiť športové ihriská a rekreačné oblasti. Sú osiate jednotlivými plodinami alebo používajú trávne zmesi.

Trávne zmesi označené „Šport“ zahŕňajú nasledujúce odrody trávnikov: dodávka Greenfield, Henrietta a Roadrunner. Okrem nich nie je o nič menej obľúbená vytrvalá raž, chovaná domácimi chovateľmi:

  • Leningradsky – Táto odroda sa vyznačuje hladkými svetlo zelenými výhonkami a pestuje sa hlavne v severozápadných oblastiach;
  • Phoenix – charakterizované plazivými výhonkami, rastie na severe a severozápade krajiny;
  • Popoluška – nazýva sa mrazuvzdorný a nenáročný vysoký stupeň trávnatej trávy. Po kosení však aktualizácia výhonkov trvá dlho;
  • Voronež – považovaná za jednu z najreproduktívnejších odrôd.
  Ako sa zbaviť púpavy v záhrade

Ryegrass alebo anglický plev – vlastnosti rastliny (video)

Spit vytrvalá alebo anglická ražňa Lolium perenne (rusky)Spit trvalka alebo anglická ražňa Lolium perenne (rusky)