Výsadba trávnika na jeseň

Výsadba trávnika alebo sejba trávy na jeseň

Každý záhradník má svoj vlastný názor na najvhodnejší čas na výsadbu trávnatých tráv. Výsadba na jar – začiatkom marca alebo na jeseň – v septembri alebo koncom novembra má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Ale najdostupnejším časom pre letných obyvateľov, keď môžete zasadiť trávnik, je stále jesenné obdobie..

Výhody jesennej výsadby

Jeseň je vhodný čas na rýchle klíčenie semien a tvorbu koreňov. Na tento účel existujú všetky prírodné faktory – to je vlhká pôda a dostatočné zavlažovanie vo forme dažďov, mierna teplota vzduchu (na rozdiel od letných horúčav a horúčav).

Na pestovanie kvalitného trávnika je potrebný určitý čas na prípravu pôdy, čo na jar nestačí a na jeseň (po zbere) je to oveľa viac..

V jesennom období počet škodcov na mieste klesá a burina prakticky prestáva rásť..

Pri skorej výsadbe (zhruba od 1. septembra do 15. septembra) bude mať tráva na trávnik čas dobre zakoreniť a dorásť do výšky asi 10 cm ešte skôr, ako prídu prvé nočné mrazy. Pred nástupom skutočného chladného počasia môžete dokonca stihnúť prvé kosenie trávnika. Pri neskoršom výseve existuje riziko, že mladé nezrelé rastliny zamrznú, keď príde zima, pretože ešte dostatočne nevyrástli.

Pri výseve semien trávnikových rastlín v zime sa prvé zelené výhonky objavia skoro na jar. Odporúča sa zasiať semená pri teplote 0 až 5 stupňov Celzia (koncom októbra – začiatkom novembra) a ihneď prikryť mulčovacou vrstvou pozostávajúcou z rašeliny alebo suchej pôdy. Prezimované semená sa „otužujú“ a mladé rastliny, ktoré sa objavili na jar, sa môžu cítiť skvele pri akýchkoľvek teplotných extrémoch, s miernymi mrazmi a s predĺženým horúcim počasím. Choroby a škodcovia takýchto rastlín sú v minimálnych prípadoch nebezpečné..

Jesenná výsadba a jej nevýhody

Ak teplé jesenné obdobie trvá dlho, potom výsev podzimu začne klíčiť pred začiatkom zimy a potom sadenice zahynú s prvým mrazom.

Subwinternú metódu výsevu trávnatých tráv nemožno použiť na plochy, ktoré sú na svahu, pretože keď sa na jar topí sneh, semená odplávajú s pôdou.

Pravidlá výsadby trávnika na jeseň

Pravidlá výsadby trávnika na jeseň

Výsadba trávnika pozostáva z troch hlavných bodov: príprava pozemku, aplikácia rôznych obväzov na pôdu, výsev semien.

Príprava miesta

Príprava pôdy začína približne 20-30 dní pred výsadbou. Záhradkári, ktorí tento postup nevykonávajú prvýkrát, odporúčajú začať s touto prácou koncom leta. Príprava zahŕňa odstránenie veľkých skál, trosiek, buriny, mŕtvych kríkov a vytrhávanie pňov. Pri veľkom počte burín sa odporúča použiť chemikálie na ošetrenie miesta. Po vyčistení miest pre budúci trávnik pokračujú v kopaní celej vybranej oblasti a opätovnom vyčistení dnes už zvyškov rastlín, ktoré sa našli pri hĺbení pôdy..

V oblastiach, ktoré sa nachádzajú v nížinách a sú zaplavované pramenitými vodami, bude potrebná ďalšia drenážna vrstva. Je ľahké ho postaviť aj pre neskúsených záhradníkov. Najprv musíte odstrániť hornú vrstvu pôdy, vyplniť oblasť akýmkoľvek stavebným odpadom (napríklad rozbitými tehlami alebo štrkom), potom vrstvou hrubého riečneho piesku (asi 10 cm) a vrchom odstránenej úrodnej vrstvy pôdy. . Odporúča sa vyrovnať každú vrstvu valčekom alebo hrubou guľatinou..

Hnojenie

Pôdu v oblasti na výsev trávnikových rastlín je potrebné nakŕmiť asi za 7-10 dní. Odporúča sa rozptýliť komplexné minerálne hnojivá obsahujúce dusík alebo vrchné obväzy špeciálne na trávniky na povrch pozemku a použiť hrable na jeho uzavretie do malej hĺbky..

Metódy výsadby

Semená sa vysádzajú ručne pomocou sejacieho alebo hydraulického sejacieho stroja.

Semená sa vysádzajú ručne pomocou sejacieho alebo hydraulického sejacieho stroja.

Ručný výsev je najlacnejší a najvhodnejší pre každý trávnik. Počasie v deň výsevu by malo byť pokojné a teplé. Povrch pôdy na mieste musí byť navlhčený rozprašovačom. Jeden meter štvorcový bude vyžadovať asi 60-70 g semien. To je o niečo vyššia ako priemerná miera jarnej výsadby, ale napriek tomu musíte trávu na jar často vysiať, ak niektoré semená nevyklíčili..

Semenný materiál zmiešaný v rovnakých častiach so suchou zeminou alebo jemným pieskom by mal byť rozdelený na dve polovice a zasiate inak. Jeden pozdĺž celej plochy zeme a druhý naprieč. Ďalší výsev semien (voliteľný) sa odporúča vykonať po celom okraji trávnika. Potom je celý povrch pokrytý malou vrstvou mulča (zo suchého piesku, rašeliny alebo pilín), zvlhčený rozprašovačom a ľahko zhutnený veľkým polenom alebo ručným valčekom.

Hydroseeding sa vykonáva pomocou špeciálneho moderného zariadenia – hydraulického sejacieho stroja. Používa sa na výsadbu veľkoplošných trávnikov, ako aj na svahy a iné ťažko dostupné miesta. Sadivový materiál osiva spolu s vodou a všetkými potrebnými živinami sa postrieka hydraulickým sejačkou na povrch pripravenej plochy. Po niekoľkých hodinách zmes stvrdne a semená sú v bezpečí pred škodcami a silným vetrom..

Ako správne zasiať trávnik a akú starostlivosť potrebujete (video)

Výsadba trávnika // FORUMHOUSEVýsadba trávnika // FORUMHOUSE