Pestovanie medových agarík doma

Pestovanie medových agarík doma: technológie a rady

Nie všetky odrody týchto húb je možné pestovať doma v suterénoch alebo na balkóne. Na tieto účely sa vyberá iba určitá odroda medových agarík – zimná medová agarika, ktorá je v ázijských krajinách veľmi obľúbená vďaka prítomnosti pôsobivého množstva živín v zložení, ktoré zabraňujú vzniku onkologických ochorení. Mladé čiapky takýchto medových húb je možné jesť surové, pridané do akéhokoľvek studeného občerstvenia bez predbežného varenia. Pokiaľ ide o nohy „divokých“ húb, pre svoju tuhosť sa prakticky nepoužívajú na jedlo. Medové huby pestované v umelom prostredí, kde boli prísne dodržané určité parametre vlhkosti a teploty, sa ukazujú byť oveľa chutnejšie..

Popis hríbových medových agarík

Zimnú medovú agariku nájdete v lesoch aj neskoro na jeseň. Tieto huby dobre rastú pri nízkych teplotách, takže skúsení hubári ich ľahko nájdu až do prvého snehu. Tento druh medovej agariky má svoje vlastné charakteristické črty. Čiapka je sfarbená do žlta alebo svetlohneda a má priemer najviac 8 cm. Povrch viečka je mierne vlhký a lepkavý, lesklý na slnku.

Noha huby je na dotyk zamatová a vyzerá podlhovasto. Farba stonky je zvyčajne oranžová alebo tmavo hnedá. Buničina huby má žltú alebo bielu farbu. Staré huby sú chuťovo ťažké a ťažko stráviteľné.

Domáce huby môžu mať bledú farbu, ak počas rastu nedostávajú dostatok svetla. Živiny v nich sú však dobre zachované aj po uvarení. Medové huby, ktoré rástli vo vysokých nádobách, sa vyznačujú dlhými predĺženými nohami..

Technológia kultivácie medového agaru

Technológia kultivácie medového agaru

Domáce huby je možné pestovať v skleníkoch alebo v suterénoch, a to aj za zlých svetelných podmienok. Ako substrátový blok môžete použiť zakúpené nádoby z obchodu alebo si ich vyrobiť sami.

Na výrobu dvojlitrového bloku budete potrebovať asi 200 gramov pilín akéhokoľvek druhu stromu. Dokonalé sú hobliny z hoblíka, do ktorých môžete pridať slnečnicové šupky, ako aj malé lupienky konárov. Potom sa do tejto zmesi pridá jačmeň alebo perličkový jačmeň. Niekedy sa pridáva obilie. Výsledný substrát sa zmieša s malým množstvom vápennej múky alebo kriedy.

  Ako pestovať hlivu ustricovú

Hotová zmes sa nechá napučať vo vode asi niekoľko minút, potom sa varí asi hodinu. Tento proces vytvára antibakteriálne prostredie, v ktorom sú usmrtené všetky spóry plesní. Prebytočná voda sa odvedie a kašovitá hmota sa suší v sušiarni, pričom sa stratí asi 1/5 celkového objemu pôvodného substrátu. Niekedy je varenie nahradené sterilizáciou, ktorá sa vykonáva pri teplote najmenej 90 stupňov.

Spracovaná zmes je zabalená v bežných sklenených nádobách alebo malých plastových vreckách. Zabalený substrát sa ochladí na izbovú teplotu.

Rozdrvené mycélium sa naleje do pripravených balíkov so substrátom. Sú viazané lanom a umiestnené do bavlneného korku s hrúbkou 3 cm Opatrenia na výsadbu mycélia na zrno by sa mali vykonávať striktne v sterilnom prostredí. V sklenenej nádobe je tiež potrebné nechať medzeru, aby ste mohli vložiť bavlnenú zátku.

Po zasiatí sa nádoby, v ktorých sa nachádza mycélium, skladujú pri teplote 12 až 20 stupňov. Substrát bude postupne meniť farbu, zvýši sa jeho hustota. Vytvorenie prvých hľúz plodoviek bude trvať asi mesiac. Potom sa vrecká s mycéliom opatrne premiestnia na miesto určené na budúce plodenie..

Zimné huby sa pestujú pri teplote 8 až 12 stupňov, pričom vlhkosť v miestnosti by mala byť asi 80%. Ak je teplota vzduchu zvýšená, nádoby s hubami sa musia ihneď ochladiť. Odošlú sa na niekoľko dní do chladničky. Niekedy je povolené šokové chladenie, v ktorom sa nádoby uchovávajú v mrazničke tri hodiny.

Aby huby začali aktívne rásť, odstráňte viečka z plechoviek a odstráňte zátky z vaty. Smer rastu ovocných telies spravidla závisí od zdroja čerstvého vzduchu. Odkiaľ to pochádza, huby budú rásť týmto smerom. V substráte sa vytvorí zväzok húb. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou vzduchu sa z bloku odstráni plastová fólia, ktorá umožňuje hubám rásť v ľubovoľnom smere. V priebehu času sa taká nádoba s vysiatým mycéliom začína podobať kaktusu s tvarom ihiel..

  Ako pestovať huby doma

Medové huby s dlhými nohami sa zbierajú oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Ich dĺžku je možné počas plodov upraviť. Za týmto účelom sú k blokom pripevnené špeciálne papierové obojky, ktoré je možné ľahko vystrihnúť zo zostávajúcich obalov zo skladovacieho substrátu. Medové huby s krátkymi nohami sa pestujú pod intenzívnym svetlom bez obojkov.

Zimné huby sa cítia skvele kedykoľvek počas roka na zasklených balkónoch alebo lodžiách, pričom si zachovávajú vysoký výnos. V letných mesiacoch však budete stále potrebovať ďalšie zvlhčovanie vzduchu..

Zo všetkého vyššie uvedeného vyvodzujeme záver, že pestovanie zimných húb sa dá robiť bez veľkého úsilia doma. Plody húb by však nemali vstupovať na ovocné stromy. Medové huby majú jedinečnú schopnosť rásť nielen na mŕtvom dreve, ale tiež sa usadiť na kôre živých stromov, čo môže predstavovať vážnu hrozbu pre váš záhradný pozemok.

Pestovanie medových agarík v banke (video)

Pestovanie medových agarík v bankovom experimentePestovanie medových agarík v bankovom experimente