Balzamová miestnosť

Rastlina balzamu

Rastlina balzamu (Impatiens) je známym zástupcom rodiny Balsamin. Tento rod zahŕňa takmer 500 rôznych druhov, ktoré sa nachádzajú v afrických a ázijských trópoch a subtrópoch. V Severnej Amerike sa nachádza niekoľko druhov. Vďaka svojej vysokej dekoratívnosti a nenáročnosti si balzam dlho získal lásku pestovateľov kvetov. Tieto rastliny sa pestujú doma aj na záhonoch v záhrade..

Medzi ľuďmi má táto kvetina mnoho rôznych názvov spojených s jej typom alebo vlastnosťami. Balzam sa často nazýva dotykový – počas dozrievania jeho semien škatule s nimi prudko praskajú na dotyk aj z dychu vánku. Latinský názov rastliny – Impatiens – je preložený ako „citlivý“. Samotný názov “balzam” je spojený s arómou tropických odrôd rastlín. Pochádza z arabského „balzamu“.

Vzhľadom na dlhé kvitnutie Nemci prezývali kvetinu „horlivá Lisa“, niektorí ju nazývajú „vždy kvitnúce“ a jasná farba kvetov rastliny jej dala iné meno – „svetlo“. Kvety balzamu doslova ožarujú miestnosť alebo záhradu svojimi farbami. V domácej kultúre je krík známy aj ako „Wet Roly“. Balzamy reagujú na vysokú vlhkosť uvoľňovaním kvapiek cukru na okrajoch listov po zalievaní alebo v predvečer dažďov..

Popis balzamu

Popis balzamu

Vlasťou balzamu je ostrov Zanzibar, africké a stredoázijské subtropy. V európskych krajinách sa exotický kvet objavil už v 16. storočí a rýchlo si získal veľkú popularitu. Balzam bol do Ruska privezený až o 300 rokov neskôr.

Napriek obrovskému počtu typov balzamu (asi 500) sa v kultúre používa iba 15. Ako pôvodom z teplých krajín balzamy milujú jasné svetlo a vlhkosť, ale asi 8 druhov je vhodných na pestovanie v miernych šírkach..

Medzi balzamy sú letničky aj trvalky. Prvé sa zvyčajne používajú na ozdobu záhrad, zatiaľ čo druhé sa pestujú doma. Takéto balzamy sú pozoruhodné tým, že môžu kvitnúť doslova po celý rok..

Zástupcovia rodu majú vláknité korene, ležiace v malej hĺbke a mierne priehľadné krehké stonky naplnené miazgou. Dĺžka kultivovaných druhov môže dosiahnuť 35 až 50 cm, aj keď v prírode existujú aj 2 metrové exempláre. Stonky môžu byť rovné, v tvare kríka alebo ustlané. Ich farba môže byť zelená alebo fialová. Lístie dosahuje dĺžku 7 cm a má tvar srdca alebo predĺženého oválu. Sú usporiadané v poradí. Okraje doštičiek majú denticely rôznych veľkostí a na špičke sú doplnené stredne veľkou chrbticou. Farba lístia obsahuje zelené odtiene a v niektorých prípadoch môže mať lila alebo hnedý odtieň. Farba žíl je zvyčajne tmavšia ako farba samotného listu..

Kvety balzamu sú päť okvetné lístky, ale tvar a usporiadanie týchto okvetných lístkov môže byť celkom neobvyklé. Môžu byť uvoľnené alebo čiastočne tavené. Kvety rastú v 1-2 kusoch alebo tvoria kvetenstvo, niekedy majú okvetný lístok vo forme ostrohy. Farba okvetných lístkov zahŕňa odtiene ružovej a bielej, fialovej a červenej a môže tiež kombinovať niekoľko farieb naraz. Hybridné odrody majú ešte pestrejšie farby, ale modro-modrá škála tam nie je zastúpená. Púčiky sú biele a tiež sa líšia tvarom. Existujú aj balzamy s kvetmi rôzneho stupňa zdvojenia. Po odkvitnutí sa vytvorí ovocný box.

Rastúci balzam. CHOROBY. STAROSTLIVOSŤ.Rastúci balzam. CHOROBY. STAROSTLIVOSŤ.

Stručné pravidlá pre pestovanie balzamu

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o balzam doma.

Úroveň osvetlenia Hojné svetlo a teplo sú hlavnými podmienkami dobrého rastu kríka..
Teplota V lete balzamy vyžadujú normálnu izbovú teplotu 20-28 stupňov. V zime, keď kríky odpočívajú, sa odporúča nechať ich vychladnúť..
Režim zavlažovania V lete sa zavlažovanie vykonáva často – denne alebo každý druhý deň, v zime sa ich počet zníži na niekoľkokrát týždenne.
Vlhkosť vzduchu Balzamy zvyčajne príliš nereagujú na úroveň vlhkosti..
Pôda Balzam je najlepšie pestovať v ľahkej úrodnej pôde, voľnej a dostatočne priedušnej.
Top dressing Top dressing sa vykonáva od polovice jari do októbra, hnojenie rastliny každých 10-14 dní.
Prenos Mladé kríky by mali byť transplantované do nového kontajnera každý rok. Transplantácie sa zvyčajne vykonávajú na jar, kým rastlina nezačne kvitnúť..
Prerezávanie Rýchla rýchlosť kvetu znamená pravidelné prerezávanie kríka počas celého jeho života..
Bloom Kvitnutie trvá takmer celý rok, od začiatku jari do decembra.
Spiace obdobie Napriek tomu, že balzam nemá vyslovene spiace obdobie, rastlina potrebuje po odkvitnutí čas na odpočinok..
Reprodukcia Semená, odrezky.
Škodcovia Roztoč pavúk, muška.
Choroby Bakteriálna a koreňová hniloba.

Starostlivosť o balzam doma

Starostlivosť o balzam doma

Napriek tomu, že rôzne druhy a odrody môžu mať individuálne preferencie, existujú všeobecné pravidlá starostlivosti o balzam doma, rovnaké pre všetky odrody..

 • Kríky by mali byť uchovávané na svetlých a teplých miestach..
 • Balzamy milujú vlhkosť a ľahšie vnímajú premokrenie pôdy, ako by ju vysušovali. Z nedostatku vlhkosti môže krík odhodiť spodné listy a stať sa letargickým..
 • Kvety pre normálny vývoj potrebujú príval čerstvého vzduchu, ale mali by byť chránené pred prievanom a odstránené z dráhy prúdu vzduchu..
 • Izbové rastliny kvitnú najhojnejšie v mierne stiesnených kvetináčoch..
 • Balzamy môžete položiť na ľahké parapety, odporúča sa však zatieniť ich pred poludňajším slnkom.
 • V zime sa kríky premiestňujú ďalej od studeného skla, ale súčasne sa uchovávajú na chladnejšom mieste (asi 12-16 stupňov). Objem zavlažovania počas tohto obdobia sa mierne znižuje.
 • Na leto môžu byť kríky transplantované do otvorenej zeme, na jeseň, vrátením celého kríka alebo jeho stonky do hrnca. Na záhonoch sú umiestnené v prelamovanom tieni stromov..
 • Balzamy sa môžu množiť odrezkami a semenami, ktoré zostanú životaschopné až 8 rokov. Kríky získané zo semien sú viac rozvetvené a menej často natiahnuté. Jednoročné rastliny sa dajú pestovať iba týmto spôsobom. Vďaka „explozívnemu“ šíreniu semien na ulici sa zároveň môžu kvetinové druhy doslova zmeniť na záhradnú burinu.
 • Semená na vnútornom balzame sú viazané až po umelom opelení a tiež si nemusia zachovať vlastnosti odrody. Mnoho hybridných foriem izbových rastlín produkuje málo semien, takže je jednoduchšie a rýchlejšie množiť takéto kvety odrezkami..
 • Krehkosť vetvičiek rastliny je jedným zo spôsobov jej reprodukcie.
 • Verí sa, že druhy s tmavočervenými purpurovými kvetmi sú choré menej ako svetlo kvitnúce.

Osvetlenie

Balzam doma

Doma balzam najlepšie rastie na južných alebo juhovýchodných oknách. Hojné svetlo a teplo sú hlavnými podmienkami dobrého rastu kríka. Mnoho druhov rastlín môže tolerovať malý tieň, ale nemali by byť uchovávané v hlbokom tieni ani na príliš jasnom slnku. Mladé vzorky v popoludňajších hodinách sa odporúča zatieniť pred horiacimi lúčmi pomocou svetelných závesov. Aby sa zabránilo popáleninám v lete, môžu byť tieto kríky držané na východných alebo západných oknách. V zime a mimo sezónu sa balzamy nebojí tak jasného slnka. Počas krátkeho denného svetla by sa mali zamerať na najjasnejšie miesto..

Väčšina odrôd balzamu vôbec nekvitne v tieni. Tienenie vedie k tomu, že výhonky kríkov sa začnú rozťahovať a stonka v dôsledku padania spodných listov začne byť holá. Kvety sa môžu objaviť iba na vrchole takýchto rastlín. Ak je krík držaný na svetle, jeho kvitnutie môže pokračovať od skorej jari do neskorej jesene. Po krátkej zimnej prestávke kvitnutie pokračuje.

Ak chcete balzamom dopriať čerstvý vzduch, môžete ich v lete vziať na balkón alebo verandu. Hlavná vec je, že kvetinový kútik je chránený pred nárazovým vetrom a silnými zrážkami..

Teplota

Izbový balzam

V lete balzamy vyžadujú normálnu izbovú teplotu 20-28 stupňov. Kvety môžu prospievať v horúcom počasí aj v miernych horúčavách, treba sa však vyhnúť náhlym zmenám. V zime, keď začína obdobie pokoja, sa odporúča nechať rastliny chladné (asi 12-16 stupňov). V miestnosti by ale nemalo byť príliš chladno – kvety sú teplomilné a medzi kvitnutím potrebujú len krátku prestávku.

Zalievanie

Vlhkosť pôdy hrá dôležitú úlohu pri pestovaní balzamov. Pôda v kvetináči s ňou by nemala vyschnúť hlbšie ako 1 cm. V lete sa zalievanie vykonáva často – denne alebo každý druhý deň, v zime sa ich počet zníži na niekoľkokrát týždenne. Na zavlažovanie je potrebné použiť usadenú vodu najmenej na deň alebo filtrovanú vodu. Ak je povrch pôdy v kvetináči pokrytý plakom, na zavlažovanie sa použije príliš tvrdá voda. V tomto prípade sa odporúča nahradiť hornú vrstvu zeme čerstvou..

Napriek vlhkomilnej prírode sa tiež neoplatí výsadby príliš zvlhčovať. Prebytočnú vodu z panvice je potrebné vypustiť. Je lepšie zalievať kríky častejšie, ale postupne. Konštantná stagnácia vlhkosti v pôde môže viesť k rozpadu koreňov, ako aj k výskytu ischiatických mláďat. Zvlášť silne sa riziko nástupu ochorenia zvyšuje v chlade a pri zlom osvetlení. Aby ste tomu zabránili, je potrebné do kvetináča dať dobrú drenáž a vybrať nádoby s otvormi na dne. Pri správnom zalievaní by sa na balzamových listoch mali objaviť malé kvapôčky vody, ktoré sa postupne cukrom.

Pri polievaní by ste mali do hrnca nalievať vodu opatrne, aby sa nevyliala na koreňový krček kríka. Na zlepšenie prúdenia vzduchu ku koreňom sa odporúča po zalievaní mierne uvoľniť pôdu v kvetináči.

Niekedy sa balzam môže použiť na úpravu vody. Prašné listy kríkov sa umyjú pod studenou tečúcou vodou a pokrývajú zem v hrnci filmom. Vrstva prachu môže interferovať s produkciou chlorofylu.

Úroveň vlhkosti

Hladina vlhkosti pre balzam

Balzamy zvyčajne príliš nereagujú na úroveň vlhkosti. Výnimkou sú obdobia intenzívnych horúčav, v dôsledku ktorých listy rýchlo strácajú vlhkosť. V takýchto obdobiach sa odporúča udržiavať v blízkosti kríkov vlhkosť asi 50%. Vedľa hrnca môžete postaviť otvorené nádoby s vodou, použiť zvlhčovače vzduchu a v zime prikryť batérie vlhkou handričkou. Vzduch vedľa kríkov je možné striekať z jemnej striekacej pištole, ale nemali by ste smerovať prúd do samotných kríkov. Počas obdobia kvitnutia to môže viesť k poškodeniu púčikov alebo strate dekoratívnosti kvetov. Druhy s nadýchanými listami by sa tiež nemali postrekovať..

Výber kapacity

Aby sa balzam dobre vyvíjal a bohato kvitol, je dôležité vybrať preň ten správny črepník. Na kvitnutie musí krík úplne pokryť hrudku pôdy koreňmi, takže sa rastlina bude najlepšie vyvíjať v malých nádobách. Príliš priestranné veľké hrnce povedú k tomu, že všetky sily balzamu pôjdu k tvorbe koreňov. Okrem toho takáto kapacita často vedie k okysleniu pôdy a chorobám koreňov..

Na dne hrnca by mali byť umiestnené drenážne otvory. Pred naplnením pôdy do nádoby by tam mala byť tiež položená drenážna vrstva, kde bola okrem kamienkov, expandovanej hliny alebo iných podobných prvkov pridaná drvené aktívne alebo drevené uhlie. Hrniec musí byť umiestnený na palete, ktorá bude zbierať prebytočnú vodu..

Pôda

Pôda na pestovanie balzamu

Balzam je najlepšie pestovať v ľahkej, úrodnej pôde, voľnej a dostatočne priedušnej. Na to môžete použiť univerzálne substráty pre kvitnúce druhy alebo si sami pripraviť pôdnu zmes. Na tento účel sa používa trávnik, humus, piesok a listová pôda, do ktorých sa pridáva polovica rašeliny. Hotová zmes sa má dezinfikovať v pare, zmraziť alebo spracovať roztokom manganistanu draselného.

Top dressing

Kŕmenie balzamom sa vykonáva od polovice jari do októbra a prihnojuje sa každých 10-14 dní. Na tento účel sa používajú formulácie pre kvitnúce druhy obsahujúce draslík a fosfor. Dávku je možné znížiť v závislosti od úrodnosti a čerstvosti pôdy. Na jar môžete balzam kŕmiť dusíkom – tento prvok aktivuje rast lístia, takže neskoršie zavedenie poškodí kvitnutie. V zime sa kŕmenie vykonáva menej často alebo vôbec – v závislosti od podmienok kvetu. Ak je to potrebné, počas tohto obdobia oplodnite kvetinu, použite kompozície draslíka a fosforu.

Prenos

Transplantácia balzamu

Balzam je trvalka, ktorá postupom svojho rastu vyčerpáva živiny pôdy a čiastočne stráca dekoratívny účinok. Mladé kríky prerastú objem svojich kvetináčov rýchlejšie, preto by ich mali každý rok presadiť do novej nádoby. Jeho veľkosť by mala byť iba o niečo väčšia ako predchádzajúca. Transplantácie sa zvyčajne vykonávajú na jar, kým rastlina nezačne kvitnúť. Kvitnúce kríky by nemali byť zbytočne rušené.

Krík sa presadí do nového hrnca a prenesie ho tam spolu s pôdnou hrudkou. Je potrebné dávať pozor, aby ste nepoškodili krehké stonky a korene balzamu. Aby bolo jednoduchšie ho vytiahnuť, deň pred zákrokom musí byť krík dobre napojený. Po odstránení by mali byť balzamové korene preskúmané a poškodené, odstránené staré alebo choré časti rastliny. Miesta rezov sú ošetrené drveným uhlím, potom vložia krík do hrnca a pridajú tam zeminu. Transplantovaný kvet sa opäť zaleje a v prípade potreby naleje do hrnca zeme. Niekoľko dní po tomto postupe by mal byť balzam držaný na tienistom mieste – tentokrát strávime aklimatizáciou v novom kontajneri. Kvitnutie začne, keď ker úplne zvládne zvýšený objem pôdy..

Niekoľko balzamových kríkov je možné umiestniť do veľkých nádob naraz, pričom sa dodržiava vzdialenosť 5-7 cm. Rastliny s kvetmi rôznych farieb budú vyzerať obzvlášť dekoratívne..

Dospelé kríky s veľkým počtom holých výhonkov možno namiesto presádzania omladiť opätovným zakorenením ich apikálnych odrezkov. Rastliny, ktoré v zime odpočívajú, zároveň nestrácajú na príťažlivosti tak rýchlo ako tie, ktoré kvitnú po celý rok..

Prerezávanie

Prerezávanie balzamu

Rýchly rast balzamu vyžaduje pravidelné prerezávanie kríka počas celého života. Aj keď sa semenáčiky pestujú zo semien, sú od útleho veku štípané, aby vytvorili krásnu korunu..

Prerezávanie sa vykonáva na jar. Minuloročné zisky sa znižujú zhruba o polovicu. V budúcnosti bude tvorba koruny spočívať v zovretí výhonkov na požadovanej úrovni. To umožní kríku vytvárať bočné stonky, ktoré môžu tiež kvitnúť. Vrcholy výhonkov zostávajúce z orezávania možno použiť ako odrezky na množenie kríkov..

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva celoročne podľa potreby. Staré a príliš predĺžené vetvy, zvädnuté listy alebo kvety, ako aj choré časti kríkov podliehajú odstráneniu. Aby sa vytvorila rovnomerne vyvinutá koruna, musí byť krík otočený k svetlu v rôznych smeroch. Starostlivé vyšetrenie a čistenie kríka pomôže nielen zachovať krásu rastliny, ale včas si všimnúť aj príznaky choroby alebo výskyt škodcov..

S pomocou tvarovania môžete z balzamového kríka urobiť akýsi strom. Na tento účel sa používajú rastliny s hlavným drevnatým kmeňom. Odstráni sa z nich všetko spodné lístie a stonka sa zovrie. Rezy sú ošetrené práškovým uhlím. Potom sa uskutoční tvorba rastúcich bočných výhonkov. Rezanú rastlinu je vhodné kŕmiť vermikompostom alebo močovinou.

Spiace obdobie

Spiace obdobie balzamu

Napriek tomu, že balzam nemá vyslovene spiace obdobie, rastlina potrebuje po odkvitnutí čas na odpočinok. Kríky zvyčajne odpočívajú v zimných mesiacoch, keď je denné svetlo obmedzené na minimum. Je žiaduce, aby tento čas strávili v chlade – asi 16 – 18 stupňov. Kritický pokles teploty pre balzamy je 10 stupňov..

Ak sú kvety v chladnej miestnosti, treba ich zalievať menej často, ale dbajte aj na to, aby pôda nevyschla. Ak je miestnosť dostatočne teplá a suchá, mali by ste sa pokúsiť zvýšiť úroveň vlhkosti. Top dressing v zime sa nevykonáva.

Nedostatok svetla v zime je možné kompenzovať žiarovkami. V tomto prípade je dovolené nechať balzam teplý a starať sa oň ako obvykle. Top dressing sa vykonáva raz za mesiac s použitím zníženej koncentrácie kompozície.

Reprodukcia balzamu

Reprodukcia balzamu

Balzam sa môže množiť semenami a odrezkami. Rozmnožovanie semenami je namáhavejšie. Nalejú sa do vlhkej pôdy, čím sa vytvorí skleníkový efekt, ale nie je pravda, že sa získa očakávaný vzhľad kvetu. Je však lepšie množiť izbový balzam pomocou odrezkov. Horná časť rastliny je odrezaná s dĺžkou 6 až 7 centimetrov s dvoma internódiami. Na ňom sú odstránené spodné listy. Stopka je hlboko ponorená do vody, inak vyschne. O dva týždne stonka vyklíči. Možno zasadiť do zeme. Rezne tiež zakorenia v piesku, v pôdnej zmesi. Jeho zloženie si môžete vyrobiť sami. Za týmto účelom vezmite jednu časť rašeliny, jednu časť mulčovacieho substrátu (vermikulit) a dve časti perlitu. Môžete pristáť v plastovom riade. Balzam začne rásť, získavať silu. V priebehu času môže byť transplantovaný na určené miesto..

&# 127802; Osevný balzam, osvedčená metóda. Balzamový základný náter. Pestovanie balzamu zo semien doma&# 127802;Ing výsev balzamu, osvedčená metóda. Balzamový základný náter. Pestovanie balzamu zo semien doma��

Choroby a škodcovia balzamu

Choroby

Choroby balzamu

Problémy s kvitnutím balzamu môžu byť spôsobené niekoľkými dôvodmi. Krík môže byť počas tvorby púčikov prekrmovaný dusičnatými hnojivami, prerezaný príliš hlboko alebo zle napojený. Na kvitnutie má vplyv aj nadmerná vlhkosť a nedostatok svetla. Ak kvety a listy rastliny začnú opadávať, môže byť príčinou zlé osvetlenie, nedostatočné zalievanie alebo príliš suchý vzduch..

Ak sa na listoch rastliny objavia mokré, zaoblené škvrny, je to znak bakteriálnej hniloby. Takéto škvrny stmavnú, začnú sa spájať a vydávať nepríjemný zápach. Stonky zároveň zhnednú. S touto chorobou sa nebude možné vyrovnať, takže postihnuté vzorky budú musieť byť zničené. V zriedkavých prípadoch sa môžete pokúsiť zachovať rastlinu odstránením postihnutých častí alebo opätovným zakorenením zdravých výhonkov. Samotný krík a pôda sa postriekajú oxychloridom meďnatým. Aby sa zabránilo výskytu takejto choroby, kvety by mali byť správne napojené a mala by sa monitorovať cirkulácia vzduchu..

Kríky postihnuté hnilobou koreňov majú tmavé korene a výhonky. To sa môže stať pri balzamoch vysadených v ťažkej a nedostatočne odvodnenej pôde. Ak si všimnete takéto znaky včas, môžete rastlinu vyliečiť. Vyberie sa zo zeme, odstránia sa všetky postihnuté oblasti, ošetrí sa fungicídom a vysadí sa do čerstvej pôdy..

Škodcovia

Škodcovia balzamu

Zo škodcov na balzamoch sa najčastejšie objavujú roztoče. Listy zároveň začnú žltnúť a pokrývať sa tenkou pavučinou. Škodcovia zvyčajne vznikajú v dôsledku vysokej suchosti vzduchu a nedostatočného vetrania. Proti kliešťu pomôže akaricídny liek.

Niekedy sa na kríkoch objaví biela muška. V tomto prípade začne lístie rastliny žltnúť a opadávať a na vnútornej strane listov bude viditeľný malý biely hmyz. Larvy bielych mušiek zanechávajú na listoch lepkavé sekréty. Proti takémuto škodcovi by sa mali používať aj špeciálne prípravky..

Druhy a odrody balzamu s fotografiami a menami

Wallerov balzam

Wallerov balzam

Tento druh tvorí kríky so vzpriamenými výhonkami a oválnymi listami zelenej alebo hnedastej farby. Impatiens walleriana je považovaná za jeden z najbežnejších typov domáceho pestovania. Maximálna veľkosť kríkov je asi pol metra, ale zvyčajne majú malú výšku asi 20 cm. Farba lístia závisí od odrody.

Takéto rastliny uprednostňujú teplé a svetlé miesta. Kvety môžu byť pevné alebo v kombinácii dvoch farieb. Vytvárajú sa na kríku vo veľkom počte, čo mu dodáva veľmi elegantný vzhľad. Tieto rastliny sa často používajú na vytváranie hybridných foriem..

Balzam Nová Guinea

Balzam Nová Guinea

Skupina vytrvalých hybridov, ktoré sa vyznačujú obzvlášť jasnými a veľkými (až 8 cm) kvetmi. Nová Guinea Impatiens bola chovaná v 70. rokoch. Môžu sa pestovať ako na záhonoch (ako jednoročné), tak aj doma – v druhom prípade sa kríky stanú najzdobnejšími. V závislosti od veľkosti kríka sú rozdelené do troch skupín – kompaktné až do výšky 20 cm, šíriace sa (často používané ako ampeliózne) a vysoké od 60 cm a viac. Takéto balzamy majú obzvlášť silné a mäsité výhonky, husto listnaté a asymetrické kvety. Takéto rastliny sa neboja jasného slnka a spoľahlivo odolávajú chorobám a škodcom. Ich listy sú sfarbené do tmavozelena a majú žltkasté žilky. V teple a na svetle je kvitnutie kríkov obzvlášť bohaté. Tento druh je považovaný za veľmi citlivý na chlad.

Balzam Kandy

Balzam Kandy

Novo získaná odroda, nenáročná na starostlivosť. Jeho kríky tvoria šťavnaté výhonky s hladkým povrchom. Ich dĺžka dosahuje 50 cm Na stonkách sú zelené listy so špicatým koncom. Počas obdobia kvitnutia sa objavujú veľké kvety rôznych farieb. Okvetné lístky majú zamatový povrch.

Balzam “Jahoda so smotanou”

Balzam

Terry-kvitnúca odroda, ktorá tvorí kompaktné a rozvetvené kríky. Kvety tohto balzamu majú dvojfarebnú červeno-bielu farbu. Dlhotrvajúce kvitnutie aj v malom polotieni.

Balzam Peters

Balzam Peters

Tento druh pripomína Wallerov balzam, ale je väčších rozmerov. Impatiens petersiana má tmavé, bronzovo sfarbené listy a červenú, mierne pubertálnu stonku. Jeho kvety sú zvyčajne namaľované jasne červenou farbou, menej často lila alebo ružovkastou. Tento druh sa pestuje doma.

Orchideový balzam

Orchideový balzam

Stonky tohto druhu sú sfarbené do sýto ružovej farby. Listové žily Impatiens velvetea majú tiež výraznú červenú alebo ružovú farbu. Povrch listov kríka je zamatový a samy sú natreté v tmavozelenej farbe. Kvety v tvare topánok majú bielu farbu, niekedy sú doplnené bordovým alebo žltkasto-oranžovým vzorom. Okrem dekoratívneho účinku je tento druh pozoruhodný aj vysokou odolnosťou voči roztočom..

Balzam „Chlapec s prstom“

Balzam „Chlapec s prstom“

Odroda tvorí úhľadné rozvetvené kríky a mnoho dvojitých kvetov v tvare kamélií. Táto rastlina je vhodná na domáce aj záhradné pestovanie. Takýto balzam preferuje jasné slnko, ale môže sa vyvíjať v tienistom rohu, aj keď výhonky a kvety v tomto prípade začnú rásť menšie. Schopnosť rastu ovplyvňuje aj veľkosť kríka: záhradné exempláre budú väčšie. Odroda je považovaná za citlivú na vysychanie z pôdy, preto predpokladá výdatnú zálievku. Na lepšie odnožovanie sú výhonky zovreté.

Balzam “Cutie”

Balzam

Univerzálna odroda tvorí elegantné malé (až 20 cm vysoké) kríky pokryté lístím. Kvety môžu byť biele, červené alebo ružové. Napriek jednoduchej štruktúre kvetov, vzhľadom na množstvo ich vzhľadu, kríky vyzerajú veľmi pôsobivo. Doma kvitnutie trvá celý rok a v záhrade – v lete. Teplomilný balzam, ktorý môže rásť na slnečnom mieste aj v malom tieni.

Lososový šifón z balzamu

Lososový šifón z balzamu

Bohato kvitnúca odroda s obzvlášť veľkými ružovými kvetmi bohatej lososovej farby. Výška kríka dosahuje 40 cm. Mnoho jemných okvetných lístkov textúrou pripomína šifónovú tkaninu, čo sa odráža v názve odrody.

Napriek rozmanitosti balzamových odrôd sa začínajúcim pestovateľom neodporúča vyberať najnáročnejšie a rozmarnejšie odrody napriek ich dekoratívnemu účinku. Na udržanie atraktívneho vzhľadu môžu také kríky vyžadovať určitú a systematickú starostlivosť, preto by ste mali začať s nenáročnejšími a osvedčenými poddruhmi..