Izbové rastliny milujúce tieň a tolerantné voči odtieňom: fotografie a mená

Izbové rastliny milujúce tieň a voči odtieňom odolné

Prevažná väčšina izbových rastlín dáva prednosť jasnému, rozptýlenému osvetleniu, ale niektoré druhy sú schopné rásť a prosperovať v tieni. Takéto kvety sa stávajú nepostrádateľnými pri terénnych úpravách slabo osvetlených rohov domov a bytov..

Čo izbové rastliny môžu pestovať v tieni

Čo izbové rastliny môžu pestovať v tieni

Všetky druhy rastlín, ktoré sa môžu bez problémov vyvíjať v tieni, sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

  • Odolný voči odtieňom – druhy, ktoré môžu rásť na slnečných aj tienistých miestach.
  • Milujúci tieň – rastliny, ktoré uprednostňujú iba tienisté miesto.

Rastliny tolerujúce tieň sa najčastejšie cítia rovnako dobre na slnku aj v tieni. Nedostatok svetla nemá takmer žiadny vplyv na rýchlosť ich rastu a vonkajšiu atraktivitu. Tieto druhy majú spravidla široké, hladké listy, ktoré majú špecifické umiestnenie. Vďaka tomu, že sú listy v jednej rovine, navzájom si netienia. Niekedy sa táto funkcia nazýva „listová mozaika“.

Okrem charakteristického umiestnenia môžu listy rastlín odolných voči tieňom na svetle získať aj určitú farbu: hnedastú alebo červenofialovú. Je to spôsobené produkciou antokyanínového pigmentu, ktorý často prispieva k ozdobnejšiemu olisteniu. Ale v iných rastlinách, ktoré môžu rásť v tieni, listy naopak začnú blednúť a blednúť od jasného svetla..

Populárne kvety ako balzam a oxalis patria k tým, ktoré tolerujú tieň; niektoré odrody begónií a fialiek tolerujú tieň. Medzi okrasné kríky pestované doma patrí do tejto skupiny dicentra (zlomené srdce) a fuchsie..

Rastliny milujúce tieň nie sú také početné. V prírodných podmienkach tieto druhy uprednostňujú najhlučnejšie a najtemnejšie zákutia, kam sa slnečné lúče takmer nedostanú. Neobvyklé usporiadanie môže zanechať na listoch popáleniny, preto sa neodporúča vysádzať takéto rastliny na slnko. Najslávnejšími predstaviteľmi tejto skupiny sú machy a papradie. Neobvyklý vzhľad a láska k tieňu sa vyznačuje aj krovinami alebo selaginellou, ktorá sa pestuje aj ako izbová rastlina..

TOP 10 DOMÁCNYCH TIEŇOVÝCH RASTLIN &# 127807;TOP 10 TIEŇOVÝCH RASTLINÍ DOMOV ��

Druhy rastlín tolerujúcich tieň a tieňov milujúcich rastlín

Každá skupina týchto rastlín zahŕňa niekoľko hlavných kategórií v závislosti od charakteristík ich štruktúry a vývoja. Niektoré druhy lákajú krásnymi kvetmi, iné veľkolepým olistením, ktoré najlepšie vyzerá v tieni, a ďalšie svojou nenáročnosťou alebo inými hodnotnými vlastnosťami..

Kvitnúce rastliny odolné voči tieňom

Existuje mnoho elegantných kvetov, ktoré sa môžu cítiť rovnako dobre na slnku aj v tieni..

Begonia

Begonia

Populárne a nenáročné begónie často uprednostňujú polotieň. V takých podmienkach ich listy nadobúdajú väčšiu veľkosť a jasnú farbu. Na prudkom slnku sa môžu listy listov zmenšiť a vyblednúť..

Rod begónií je veľmi početný, zahŕňa kvitnúce aj dekoratívne listnaté druhy a každý z nich môže mať svoje vlastné požiadavky na osvetlenie. Begónie s krásnym olistením (napríklad kráľovské alebo rexové) teda uprednostňujú tienisté miesta a popoludní potrebujú tieňovanie. Druhy kríkov (napríklad koralové) sú schopné rásť na slnku aj v čiastočnom tieni a hľuzovité a stále kvitnúce begónie budú potrebovať na úplné kvitnutie svetlejšie rohy..

Fialka usambarská (Saintpaulia)

Fialová Usambara (Saintpaulia)

S náležitou starostlivosťou je tento nenáročný vytrvalý kvet schopný potešiť svojimi púčikmi väčšinu roka. Saintpaulias má krásne nadýchané lístie, ktoré je citlivé na priame jasné svetlo, a preto sa odporúča držať s nimi črepníky na mierne osvetlených západných alebo východných oknách. V lete sa fialky môžu cítiť dobre aj na severnej strane, ale v zime nebude táto úroveň osvetlenia stačiť na úplné pučanie. Odrody s tmavozeleným, pestrým alebo hustým olistením sa navyše považujú za odolnejšie voči jasnému svetlu ako odrody so svetlými, vlnitými alebo obzvlášť nadýchanými listami..

Ak majú fialky dostatok svetla, vytvárajú úhľadné rozety s jasným lístím a mnohými stopkami. V dôsledku prebytku svetla sa rast kríkov spomaľuje a lístie žltne alebo hnedne.

Anthurium

Anthurium

Rastlinu z čeľade Aroidovité, ktorá je bežná v domácom kvetinárstve, bude potrebné za určitých podmienok udržiavať. Ak sa anthurium udržiava správne, rastlina je schopná vytvárať kvety takmer po celý rok. Táto kvetina sa pestuje v stálom teple s miernym poklesom teploty v zime. Listy kríka sú schopné reagovať na slnečné svetlo, otáčajúc sa za ním, ale anthurium nemá rád jasné osvetlenie, ako aj úplnú absenciu slnka, pričom uprednostňuje rozptýlené lúče. Hrniec s takouto rastlinou sa zvyčajne nachádza na východnej alebo severovýchodnej strane domu, mimo južných okien. Horiace lúče povedú k zožltnutiu listov antúria a skráteniu jeho stopiek, ale prílišné tieňovanie môže ovplyvniť veľkosť a počet jeho kvetov..

  Štepenie izbových rastlín

Clivia

Clivia

Clivia je atraktívna rastlina príbuzná amaryllis. Na jeho kríku sa dvakrát ročne vytvoria vysoké stopky, z ktorých každý drží asi 10-20 púčikov. Kvety clivie pripomínajú malé ľalie a listy majú vejárovitý tvar. Najlepšie zo všetkého je, že takáto rastlina sa bude môcť rozvíjať na teplom a mierne vlhkom mieste a v zime bude potrebovať chladnú zimu. Osvetlenie pre pestovanie clivie by nemalo byť príliš jasné: kvôli horúcemu slnku sa na krásnom lístí môžu objaviť popáleniny. Bush sa cíti lepšie v rozptýlenom svetle východného alebo západného smeru, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebude kvitnúť na severnej strane. V lete môže byť kvetináč vytiahnutý do vzduchu na tienistom mieste..

Cyklámen

Cyklámen

Úhľadné cyklámenové kríky, zdobené kvetmi motýľov, milujú pestovatelia kvetov nielen pre svoj vzhľad, ale aj pre vysokú nenáročnosť. Priame slnečné svetlo cyklámenom neprospeje, a tak sa ho snažia udržať na miestach s rozptýleným svetlom, vyhýbajúc sa najmä horúcim južným oknám. Severná strana by naopak bola pre cyklámeny považovaná za príliš tmavú. Pri miernom svetle počas pučania a kvitnutia sa rastlina bude môcť prejaviť najlepším možným spôsobom a vytvorí kvety ružových, vínových alebo purpurových kvetov. Nedostatok osvetlenia v tomto období môže oddialiť tvorbu púčikov a nepriaznivo ovplyvniť vývoj listov..

Fuchsie

Fuchsie

Fuchsia tvorí kríky s jasnými kvetmi neobvyklého tvaru a vyzerá neuveriteľne pôsobivo. Doba kvitnutia takýchto rastlín trvá niekoľko mesiacov. V tejto dobe sa na nich môžu objaviť kvety namaľované v rôznych odtieňoch ružovej, červenej, purpurovej alebo fialovej alebo s dvojfarebnou farbou. Na pestovanie fuchsie budete potrebovať aj rozptýlené svetlo. Kríky môžu byť na priamych lúčoch iba ráno alebo večer, takže po zvyšok času by mali byť udržiavané v čiastočnom tieni. Pri silnom zatienení začnú fuchsie hojne vytvárať olistenie na úkor kvitnutia.

Dicenter

Dicenter

Dicentrum sa pestuje nielen v miestnosti, ale aj v záhradnej kultúre. Záhradné rastliny sú veľkých rozmerov. Domáce odrody dicentra majú najčastejšie výšku nie viac ako pol metra. V období dostatočne dlhého kvitnutia sa na kríkoch objavujú súkvetia so sploštenými srdcovitými kvetmi bielej, ružovej, žltej alebo purpurovej farby. Tenký odtieň a čiastočný odtieň sú považované za optimálne pre pestovanie dicentra. Pri úplnom zatienení bude môcť kvitnúť aj dicentrum, ale bude na ňom menej súkvetí a skôr vyblednú.

Dekoratívne rastliny odolné voči odtieňom

Rastliny tejto skupiny sa nemôžu pochváliť veľkolepým kvitnutím, ale majú krásne listy, ktoré im dodávajú rovnako dekoratívny vzhľad. Vďaka svojej schopnosti odolávať nedostatku jasného svetla sa často používajú na ozdobu tienistých zákutí bytu..

Chlorophytum

Chlorophytum

Jedna z najbežnejších izbových rastlín. Chlorophytum je pozoruhodné dlhými listami, ktoré tvoria zväzky bazálnej ružice. Môžu mať pevnú zelenú farbu alebo byť doplnené svetlým pruhom. Zelenolisté druhy sú považované za odolnejšie voči tieňom: takéto rastliny nemajú radi jasné slnko, preto sa ich pokúšajú neudržiavať na priamych lúčoch. Chlorophytum sa môže dobre vyvíjať aj na severných oknách.

Napriek stavu okrasných a listnatých druhov môže chlorofyt v panikulárnych súkvetiach vytvárať malé biele hviezdičky, ktoré kríku dodávajú na atraktivite. Elegantne pôsobia aj jeho vrstviace deti, ktoré sú stonkami s dcérskou koncovkou na konci.

Sansevieria

Sansevieria

Ďalší známy a veľmi nenáročný domáci kvet. V domácom kvetinárstve je najčastejšie trojprúdový výhľad, ktorý má listy ozdobené mramorovými škvrnami. Sansevieria má silné a elastické xiphoidné listy, maľované bohatou a jasne zelenou farbou. Na povrchu listov môžu byť tmavé alebo svetlé pruhy. Sansevierias milujú jasné, ale nie priame slnko, a dobre vnímajú aj stredne osvetlené miesta, ale aj tak sa neoplatí hrniec vyberať z okna príliš ďaleko. Pruhované odrody vyžadujú svetlo, ale sú považované za zraniteľnejšie voči horiacim lúčom..

Rovnako ako chlorofyt, sansevieria je nielen krásna, ale aj užitočná domáca kvetina, ktorá dokáže najefektívnejšie vyčistiť vzduch v byte. Sansevieria to robí iba v tme, takže rastlina je často držaná v spálňach a na odpočívadlách..

  Ako zalievať orchideu doma

Aspidistra

Aspidistra

Aspidistra je považovaná za jednu z najtrvalejších a najnáročnejších izbových rastlín. Jej krík je schopný existovať dlho aj pri najmenšej starostlivosti. Výška takejto rastliny dosahuje 50-70 cm s porovnateľnou veľkosťou kopijovitého lístia. Je natretý tmavozelenou farbou a má lesklý povrch. Na pestovanie aspidistry je vhodné tienisté aj mierne osvetlené miesto. Rastliny by ste však nemali držať v hlbokom tieni, ani by ste ich nemali vystavovať horiacim letným lúčom. V pestrých formách môžu listy listov z nedostatku osvetlenia stratiť svoj vzor, ​​preto sú na severnú stranu domu vhodné iba odrody s monochromatickým olistením..

Aglaonema

Aglaonema

Exotický aglaoném sa vyznačuje nádherným pestrým olistením. Zástupcovia tohto rodu sú schopní žiť v najtienistejších zákutiach. Veľkosť ich kríkov pri domácom pestovaní dosahuje 80 cm, aj keď existuje viac kompaktných odrôd. Aglaonema má veľké listy s hladkým povrchom a pestrou farbou, kombinujúce odtiene zelenej a striebornej alebo červenej. Kvety rastliny majú malú hodnotu. Doma sa takéto kríky chovajú na miestach, kde sa slnko takmer nedostáva: odrody so striebristými vzormi na listoch sa považujú za najjemnejšie a najviac trpia jasnými lúčmi.

Vinič a ampelous druhy odolné voči odtieňom

Horolezecké alebo kaskádové výhonky takýchto rastlín padajúcich z hrnca umožňujú ich použitie na vertikálne záhradníctvo domu. Vďaka svojej tolerancii tieňa ich možno použiť na ozdobu aj slabo osvetlených miest..

Brečtan obyčajný (alebo chovateľ)

Brečtan

Brečtan má rozpoznateľné listy a vytvára dlhé elegantné výhonky. V prírode žijú živé ploty v lesoch a nížinách, kde dosahuje iba rozptýlené slnečné svetlo, preto patria k rastlinám tolerujúcim tieň. Dokážu sa rýchlo prispôsobiť existujúcim podmienkam, takže môžu rásť v tieni aj na slnku. Príliš tienisté miesto však môže byť vhodné iba pre druhy a odrody s monochromatickým olistením. Rozmanité formy živých plotov vyžadujú aktívnejšie, aj keď nie príliš jasné osvetlenie. Bez toho sa ich farba zmení na obyčajnú. Brečtan navyše nebude kvitnúť v úplnom tieni. Ak táto funkcia pestovateľovi neprekáža, vyzdobí tienisté miestnosti brečtanom, pričom výhonky nasmeruje na steny alebo pozdĺž stropu alebo pomocou držiaka ako plodnej kultúry..

Tradescantia

Tradescantia

Nenáročný kvet odolný voči odtieňom môže mať rovné aj plazivé výhonky. Vzhľadom na závažnosť listov začínajú visieť z kvetináča, takže Tradescantia sa zvyčajne používa ako ampelové rastliny. Farba ich listov môže byť rôzna: monochromatická alebo pestrá: zelená s bielymi, ružovými, žltkastými alebo vínovými škvrnami. Rozkvet Tradescantie je zvyčajne nenápadný. Čím pestrejšia je farba listov, tým viac slnka bude rastlina potrebovať, ale aj v tomto prípade bude potrebné tradescantiu mierne zatieniť pred páliacimi lúčmi, inak začnú blednúť a blednúť. Pre druhy s pevnými zelenými listami je vhodný polotieň. Bielokvetý druh je považovaný za najtolerantnejší voči tieňom..

Tetrastigma

Tetrastigma

Kučeravý zástupca rodiny Vinogradov, nazývaný „vnútorné hrozno“, má krásne laločnaté listy a silné výhonky. Bush tetrastigmy sa dokáže vyvinúť aj pri nedostatku svetla. Príliš jasné slnko je zlé pre vzhľad listov tetrastigmy. Na domácu kultiváciu sa najčastejšie používajú druhy Vuanye (olistenie je pubertálne zvnútra von, v izbovej kultúre takmer nekvitne) a kopijovité (má väčšie a tmavšie listy).

Veľké rastliny tolerujúce tieň

Do tejto skupiny patria kríky a stromy, ktoré sa pestujú v domoch alebo skleníkoch. Výška takýchto rastlín môže byť až niekoľko metrov. Nájdenie dobre osvetleného miesta pre takého obra nie je vždy možné, takže druhy odolné voči odtieňom nestrácajú na popularite..

Ficus Benjamin

Ficus Benjamin

Exotická rastlina široko používaná v domácom kvetinárstve môže mať zelené alebo pestré oválne listy s predĺženou špičkou. Benjaminove zelené fikusy je možné uchovávať na polotienistých miestach a zvyšok – iba v mäkkom a rozptýlenom svetle. Úhľadná koruna vám umožní z takejto rastliny vytvoriť krík alebo miniatúrny strom. V ideálnych podmienkach môže taký fikus dosiahnuť výšku viac ako 2,5 m.

V lete môžu byť fikusy so zeleným lístím uchovávané aj na severnej strane domu, ale v zime budú potrebovať dodatočné osvetlenie alebo presun na jasnejšie miesto..

Hamedorea

Hamedorea

Hamedorea patrí do rodiny Palm. Táto rastlina je odolná voči suchu, ale nemá rada jasné slnko. Na priamom svetle môžu veľké prelamované listy chamedorea vädnúť, takže takéto dlane by nemali byť držané na otvorených miestach. Táto funkcia je daná skutočnosťou, že relatívne nízka chamedorea v prírode žije pod baldachýnom väčších rastlín a dostáva menej svetla. Výška hamedorei doma spravidla nepresahuje 2 m s dĺžkou listu až 30 cm.

  Starostlivosť o domácu fialku (saintpaulia)

Optimálnym miestom pre vaňu s chamedorea bude oblasť blízko západného alebo východného okna, kde sa na palmu dostanú iba neškodné ranné alebo večerné lúče.

Rastliny, ktoré uprednostňujú polotieň

Tienisté alebo polotienené polohy vôbec neovplyvňujú dekoratívny efekt nasledujúcich rastlín. Nedostatok bohatého osvetlenia im nebráni v tom, aby zostali zdraví a vyvíjali sa obvyklým tempom.

Okrasné rastliny

Vriezia

Medzi okrasné rastliny s podobnými vlastnosťami patrí Frizee (Vriese) z rodiny Bromeliad. Napriek podobnosti mien kvetina nesúvisí s fréziou. V prírode taký krík s jasnými kláskami a listami v ružiciach nájdete v Strednej alebo Južnej Amerike: žije na stromoch alebo skalách. Frisee dobre rastie v podmienkach nedostatku svetla, pre kvet sú dôležitejšie pravidelné zavlažovanie a vysoká vlhkosť. Takéto rastliny chránia pred priamymi lúčmi.

Paprade

Paprade

Prirodzeným biotopom papradí sú tienisté lesné zákutia. Ak je papraď držaná doma, taktiež sa neodporúča vystavovať ju jasnému svetlu. Listy takýchto rastlín nereagujú dobre na neobvyklé podmienky a môžu sa popáliť v dôsledku nevhodného osvetlenia. Je dovolené ponechať nádoby s papradím na všetkých oknách, okrem južných. Rôzne druhy papradí však môžu mať rôzne požiadavky na osvetlenie. Jeden z najviac milujúcich tieňov je považovaný za multiforme v tvare polmesiaca, schopné rásť v značnej vzdialenosti od okien. Na pestovanie takejto rastliny budete potrebovať nielen tieň, ale aj chlad – asi 16 – 18 stupňov v lete a 10 stupňov v zime..

Ihličnaté rastliny

Thuja

Thuja je považovaná za dobrý príklad ephedry milujúcej tieň. Tieto severoamerické rastliny môžu mať kompaktné rozmery, čo ich robí široko používanými v záhradách aj v domácnostiach. Tui majú dobrú výdrž, krásnu korunu a schopnosť čistiť okolitú atmosféru..

Domáce exempláre tuje nepotrebujú jasné svetlo – ich zelené ihly začnú blednúť a žltnúť. Vystavenie intenzívnemu teplu pod slnkom môže navyše na rastline spôsobiť popáleniny. Predvoľby osvetlenia sa však môžu líšiť v závislosti od zvolenej odrody thuja..

Ako si vybrať rastlinu na tienisté miesto

Ako si vybrať rastlinu na tienisté miesto

Pri výbere rastliny do tienistej časti domu by ste mali starostlivo zvážiť, ktoré druhy sú na to vhodné. Zohľadňuje sa oblasť voľného priestoru, teplota a tiež úroveň osvetlenia. Malé, polotienené miestnosti môžu byť ozdobené kvitnúcimi rastlinami, ktoré uprednostňujú rozptýlené svetlo. Medzi nimi sú begónie, saintpaulia, fuchsie, antúria atď..

Priestrannejšie izby s nedostatkom osvetlenia sú vyzdobené palmami odolnými voči tieňom alebo nenáročnými druhmi s ozdobnými listami. Vďaka prítomnosti veľkých rastlín bude miestnosť napriek súmraku útulnejšia. Balkóny a steny miestností na západnej alebo severnej strane môžu byť doplnené o ampelové alebo popínavé rastliny. Takéto druhy výrazne šetria miesto na oknách alebo stenách – jedna rastlina môže ozdobiť pomerne veľkú plochu a kompetentne nasmerovať svoje výhonky. Na to sa často používa brečtan. Hrniec s ním je zavesený, čo umožňuje výhonkom voľne visieť alebo ich položiť a posilniť stonky na podperách. Tradescantia je považovaná za ešte kompaktnejšiu, ktorá v sebe spája krásu a nenáročnosť..

Okrem úrovne osvetlenia majú všetky rastliny množstvo ďalších preferencií, ktoré je potrebné tiež dodržiavať. Mnoho exotických kultúr sa bojí studeného prievanu a náhlych teplotných zmien. Mali by byť držané mimo vetracích priestorov..

Aby zelené alebo pestré listy domácich kvetov nevädli a nestrácali farbu, vykonáva sa pre ne systematické kŕmenie. Každý druh môže mať svoje vlastné preferencie a obdobia aplikácie. Môžete si vybrať komplexné kompozície pre kvitnúce alebo dekoratívne listové druhy.

Nedostatok svetla môže v takýchto podmienkach výrazne ovplyvniť poľnohospodársku technológiu rastlín. V kombinácii s vysokou vlhkosťou môže viesť k šíreniu hubových chorôb. Aby sa tomu zabránilo, mal by byť striktne dodržaný rozvrh zavlažovania a postreku a snažte sa zvlhčovať rastliny viac ako obvykle..