Izbový jazmín

Izbový jazmín. Domáca starostlivosť. Transplantácia a reprodukcia

Tento krásny kvet nemá nič spoločné s tým, čo rastie v prímestských oblastiach a na záhonoch. Ale stále nie, domáca kvetina sa právom nazýva jazmín, ale kríky na ulici s voňavými kvetmi sú falošne oranžové (falošný jazmín). Tieto rastliny spája iba príjemná aróma, ktorá pochádza z kvetov..

Z izbových druhov sa najčastejšie vyskytujú dva – Sambac (arabský jazmín) a Holoflower. Arabský jazmín poteší svojim kvitnutím celé leto a jeseň, preto ho pestovatelia kvetov veľmi milujú. Takáto kvetina sa kvôli dlhým stonkám často používa ako ampelová rastlina. Jasmín vpletený do oblúka vyzerá veľmi pôsobivo, často sa predáva len tak.

Proces starostlivosti o takýto kvet nie je vôbec komplikovaný. Paradoxne sa však môže zdať, že jeho bohatú vôňu možno pripísať nevýhodám. Spánok vedľa jazmínu, ktorý má kvety, nie je ani zďaleka neškodný, nasledujúce ráno sa môže objaviť strašná bolesť hlavy. Je teda lepšie neumiestňovať ho do spálne, ale do priestrannej a pomerne svetlej obývačky, ktorá je pre takúto rastlinu najprestupnejším miestom, môže byť vhodná aj kancelárska recepcia.

Ako sa starať o domáci jazmín?

Teplota. Táto voňavá rastlina nemá žiadne špeciálne požiadavky na teplotu vzduchu. V lete sa cíti skvele ako v teple, tak pri bežných teplotách. Na čerstvom vzduchu je tiež veľmi dobrý. Len jeden moment, jazmín zle vníma prievan, preto ho treba pred nimi chrániť. V zime je rastlina vhodnejšia pre miernu teplotu, dokonca o niečo nižšiu. Pri udržiavaní v zime je teplotný režim v rozmedzí +8 – +20 stupňov, horná značka môže byť vyššia, až potom bude potrebné monitorovať zalievanie a postrek, to sa bude musieť vykonávať častejšie.

Osvetlenie. Jazmín patrí k svetlomilným rastlinám, dokonca dobre vníma priame slnečné lúče, ale nie dlho. Ale napriek tomu by ste nemali kaziť kvetinu priamym úderom horiacich lúčov, je trochu žiaduce zatieniť.

  Mučenka

Polievanie, kŕmenie a vlhkosť vzduchu. Pôdu nevysušte, jazmínu sa to veľmi nepáči. V letnom počasí je potrebné, aby bola pôda neustále navlhčená, aby sa v tejto dobe malo vykonávať bohaté zavlažovanie. V zime sa počet zálievok zníži s prihliadnutím na teplotu vzduchu, ak stúpa, treba polievať častejšie. Veľmi dôležitý bod – vodu na zavlažovanie by ste mali vždy používať mäkkú a teplú a striekať rovnako. Keď je potrebné striekať leto mimo okna každý deň, v zime – podľa potreby, ak je v miestnosti sucho a teplo, je potrebné ho postriekať a pri chladnej teplote nemôžete navlhčiť listy rastlina.

Ako sa starať o domáci jazmín?

Od polovice jari do konca augusta, raz za 7-10 dní, jazmín aktívne rastie, a preto ho treba prihnojiť. Bežné hnojivá používané pre izbové rastliny, ktoré kvitnú, fungujú dobre. Môžete tiež použiť kompletné minerálne hnojivo. Najlepšie je však aplikovať obe hnojivá striedavo s tekutými hnojivami, ktoré obsahujú draslík..

Prenos. Vo väčšine prípadov sa každoročne transplantujú iba mladé rastliny, v prípade potreby dospelé osoby, ale malo by sa to robiť každé dva až tri roky. Na to je lepšie použiť zmes pôdy, ktorá sa skladá z rovnakých častí sodnej a listovej pôdy, rašeliny a skleníkových pôd, ako aj z polovice piesku a ihličnatej pôdy. Dobrá drenáž je nevyhnutná.

Prerezávanie a zvieranie. Aby jazmín potešil svojou nádherou a krásou, musia sa tieto akcie vykonať bezchybne. Orezávanie kvetu neprinesie nič zlé a pokojne ho toleruje, takže ho môžete pokojne zvládnuť. Je lepšie vykonať podobný proces na jar (koniec februára – marec), zatiaľ čo rast sa nezačal. Ak sú stonky tenké a slabé, potom ich možno rozrezať na polovicu, inak sa prerezávanie zvyčajne vykonáva o tretinu. To umožní nielen jazmínu získať krásny vzhľad, ale tiež poskytne stimul pre rast výhonkov na boku, kde sa začnú vytvárať púčiky kvetov..

  Fytolampa pre rastliny

Je vhodnejšie zaštipnúť mladé rastliny, pretože nie je takmer čo odrezávať. Dospelým tiež takýto postup nevadí, iba sa musí vykonávať selektívne..

Reprodukcia. Existujú dva spôsoby – odrezky a vrstvenie. Na tento účel je lepšie vybrať odrezky jednoročných detí, ktoré dobre vyzreli, s dĺžkou až 15 cm a s 2-3 uzlami, po orezaní je len veľa vhodných. Rezne sú zasadené do zmesi rovnakých častí zeme a piesku, alebo len do piesku, ale mokré.

A vizuálnejším spôsobom je nádoba s vodou, do ktorej umiestnite odrezky, kým sa nevytvoria korene. Predtým môže byť plátok ošetrený stimulantom. Bez toho sa rootovanie bude ťahať mesiac a pol. Najlepšia teplota na zakorenenie je +22 stupňov. Je ľahké množiť jazmín vrstvením. Ohyby je dovolené zakopávať počas celého leta..

Hlavní škodcovia izbový jazmín sú vošky, listonosce a roztoče. A ešte raz, na pripomenutie, v žiadnom prípade by táto rastlina nemala byť umiestnená v spálni a škôlke, aby sa predišlo silným bolestiam hlavy..