Obdobia života izbových rastlín

Obdobia života izbových rastlín: obdobie rastu a obdobie vegetačného pokoja

Plná starostlivosť o izbové rastliny by mala brať do úvahy nielen individuálne preferencie každej kultúry, ale aj obdobie jej života. Čokoľvek, čo dodáva rastlinám vitalitu a energiu v období rastu, môže v období vegetačného pokoja spôsobiť značné škody. Väčšina rastlinných plodín aktívne rastie a vyvíja sa v jarnom a letnom období a na jeseň av zime prechádzajú do stavu pokoja. Na svoj rast potrebujú veľa tepla a svetla, vlahu a kŕmenie, čerstvý vzduch a slnko a v období odpočinku prebiehajú prípravy na ďalšiu sezónu a mnohé životné procesy sa zastavujú..

Niektoré z rastlín si zachovávajú svoj vzhľad, ale prestanú rásť až do jari, zatiaľ čo ostatné dokonca odhodia a vädnú. Počas tohto dôležitého časového obdobia pre kvety sa zalievanie a kŕmenie zastaví alebo zníži na minimum, množstvo svetla a tepla sa výrazne zníži. Rastlinám sa v tejto fáze poskytuje kvalitný odpočinok. Ak dobrý odpočinok nevyjde, bude to mať negatívny vplyv na ďalší vývoj. Je možné, že kvet bude v sezóne jar-leto vyzerať slabo a obdobie kvitnutia vôbec nepríde. Aby sa v budúcnosti vyhli rôznym problémom, odporúča sa pri starostlivosti oň počas obdobia rastu a vegetačného pokoja zohľadniť vlastnosti každého izbového kvetu v každom ročnom období..

Jeseň

S príchodom jesene je potrebné preniesť izbové rastliny z otvorených balkónov a verand

S príchodom jesene je potrebné izbové rastliny preniesť z otvorených balkónov a verand, kde boli v letných mesiacoch pestované, do izbových podmienok. Jesenné studené vetry a dažde môžu poškodiť kvetinové plodiny, ak nie sú včas presunuté do miernych teplôt. Aby sa kvety nedostali do stresu z náhlej zmeny scenérie, odporúča sa postupne ich zvyknúť na obmedzený čerstvý vzduch a domáce prostredie. Za týmto účelom sa najskôr umiestnia čo najbližšie k otvorenému oknu alebo okennému listu a s príchodom silného chladného počasia a po úprave sa kvetinové kontajnery inštalujú na trvalé miesto na zimovanie..

  Izbové rastliny a domáce zvieratá

Od septembra tiež postupne klesá frekvencia zavlažovania a objem závlahovej vody. Rastliny, ako sú citróny, palmy a fikusy, sa odporúča zalievať v miernych dávkach raz za dva dni, pričom na zavlažovanie sa používa teplá voda s teplotou najmenej dvadsaťosem stupňov Celzia. V súčasnosti nie sú pre rastliny potrebné rôzne druhy výživových doplnkov. Hortenzie, fuksie a ďalšie kvety, ktoré opadávajú listy na jeseň a v zime, by sa mali skladovať v chladných tienistých podmienkach (napríklad v suteréne alebo v nebytovej miestnosti), pretože svetlo a teplo môžu spôsobiť ich predčasné prebudenie..

Zima

V zimných mesiacoch má miesto pestovania veľký význam pre izbové plodiny

V zimných mesiacoch má miesto pestovania veľký význam pre izbové plodiny, pretože mnohé z nich nemajú radi blízke umiestnenie ohrievačov a horúcich batérií, ako aj suchý vzduch a nedostatočnú úroveň vlhkosti v miestnosti. Kachle, krby a iné zdroje tepla a teplého vzduchu by mali byť mimo rastlín. Vzduch je potrebné zvlhčiť postrekom a ďalšími nádobami s vodou, ktoré sa nachádzajú vedľa kvetov.

Aby sa zabránilo zamrznutiu domácich zvierat v noci na parapetoch, odporúča sa ich v noci premiestniť na iné miesto. A vysoká vlhkosť z vlhkosti nahromadenej na skle môže byť veľmi škodlivá..

Zalievanie by sa malo vykonávať, pretože horná vrstva substrátu schne o 5 až 10 mm, najlepšie ráno, priemerná teplota vody je 25 stupňov..

Aby sa zabránilo vzniku rôznych chorôb, je veľmi dôležité venovať veľkú pozornosť hygienickým postupom. Postrek a utretie listovej časti vlhkou mäkkou špongiou pomôže udržať rastliny čisté, čím budú plodiny odolnejšie voči chorobám a škodcom. Je lepšie postriekať kvety jemným olistením a je vhodné utrieť hrubé kožovité listové dosky na oboch stranách. Po takýchto vodných procedúrach je dobré odstrániť prebytočnú vlhkosť papierovým obrúskom..

V zime sa vetrá, aby sa kvetinám poskytol čerstvý vzduch. Hlavná vec je, že počas tejto akcie by sa všetky rastliny mali premiestniť mimo prúdu studeného vzduchu. Krátke denné hodiny a nedostatok osvetlenia je možné kompenzovať žiarivkou alebo fytolampou.

  Sparmania - lipa izbová

Oslabené alebo zvädnuté izbové rastliny vyžadujú v tomto pre nich náročnom zimnom období osobitnú pozornosť. Musíte sa o ne naďalej starať: odstráňte sušiace listy, uvoľnite a navlhčite pôdu v kvetináči, postriekajte ich a skontrolujte. Takáto podpora je potrebná pre kvety približne do polovice februára, keď začnú postupne vychádzať z vegetačného pokoja. Potom budú potrebovať viac slnečného svetla, viac závlahovej vody a výživné kŕmenie. Je veľmi dôležité nenechať si ujsť okamih prebúdzania kultúr zo „zimného spánku“.

Jar

Na jar sa mení frekvencia, objem a čas zalievania

Na jednoduchšie prekonanie prechodu (začiatkom marca) izbových rastlín z vegetačného pokoja do aktívnej fázy vývoja sa pestovateľom kvetov odporúča:

  • Vykonajte dôkladné preskúmanie rastlín, kvetinových nádob a pôdnej zmesi v nich a v prípade potreby kvety utrite a vymeňte pôdu a kvetináče;
  • Transplantujte, rozmnožujte a kŕmite.

Na jar sa mení frekvencia, objem a čas zalievania. Od začiatku apríla je priaznivejšie polievať rastliny večer. Pri vetraní môžu byť kvetinové plodiny ponechané na parapete alebo v blízkosti zdroja čerstvého vzduchu. V máji (počas dňa) môžete kvety nechať celý deň na otvorenej terase alebo na osobnom pozemku.

Leto

Leto je najaktívnejším obdobím pre rast a vývoj izbových rastlín.

Leto je najaktívnejším obdobím pre rast a vývoj izbových rastlín. Majú dostatok svetla, slnečného svetla, čerstvého vzduchu a vlhkosti. V tejto dobe rastliny výrazne zvyšujú rast, nádherne kvitnú, potešia jasnými farbami kvetov, ale aj v takom pre nich priaznivom čase je potrebné pokračovať v plnej starostlivosti o izbové rastliny.

Zalievanie kvetov by malo byť bohaté, postrek by sa mal vykonávať každý deň (večer) a v obzvlášť horúcich obdobiach – ráno a večer. V daždivých a chladných dňoch je možné polievanie obmedziť. Vyhnite sa nadmernému zamokreniu.

Slnečné svetlo tak nevyhnutné pre rastlinné plodiny im môže svojimi horúcimi priamymi lúčmi uškodiť, preto by ste sa mali o poludnie postarať o malé zatienenie. Tiež je potrebné chrániť kvety pred silnými nárazmi vetra..

  Calla domov

Včasné kŕmenie pomôže udržať vysokú dekoratívnosť a zvýšený rast..