Paludárium pre domácich majstrov

Ako vyrobiť paludárium vlastnými rukami? Rastliny, foto

Paludarium je mini kútik prírody, ktorý kombinuje skleník, akvárium a terárium. Táto miestnosť obsahuje rôznych predstaviteľov flóry a fauny. Pre ich plnohodnotnú existenciu sú potrebné špeciálne podmienky zadržania, za ktorých bude vysoká vlhkosť a vysoká teplota vzduchu. V umelo vytvorenom tropickom podnebí môžete pozorovať vodnú a polovodnú faunu a obdivovať neobvyklé vodné a pobrežné rastliny. Paludárium doma je vynikajúci spôsob, ako obohatiť vzduch v interiéri kyslíkom a udržať požadovanú úroveň vlhkosti..

Ako vyrobiť paludárium vlastnými rukami

Ako vyrobiť paludárium vlastnými rukami

Výber sedadla

Umiestnenie nádoby s rastlinami by nemalo byť osvetlené priamym slnečným žiarením, pretože pri takom osvetlení sa namnožia modrozelené riasy. Slnečné svetlo tiež nepriaznivo ovplyvňuje vývoj rastlín a ich plný rast..

Dimenzovanie

Veľkosť paludária závisí od účelu jeho vzniku a od možností miestnosti, v ktorej bude umiestnené. Malá nádoba s rastlinami sa môže stať tiež nádhernou ozdobou, ale napriek tomu sa na veľkej ploche budú cítiť oveľa priaznivejšie. Čím väčšie zariadenie bude vybudované, tým lepšie podmienky bude možné vytvoriť pre zástupcov flóry a fauny..

Usporiadanie kapacity

Usporiadanie začína položením vrstvy pôdy na dno nádoby. Pre vegetáciu pestovanú v paludáriu sú najvhodnejšie zalievacie zmesi na báze rašeliny. Odporúča sa umiestniť substrát vo forme prirodzených pôdnych vrstiev (vo viacerých úrovniach), ak má rastliny vysádzať akoby na police. Je možná aj iná možnosť. Prízemná vrstva môže byť šikmá zozadu dopredu. Hrúbka vrstvy pri neďalekej stene by mala byť približne 7-8 cm.

Rastliny a zvieratá pre paludárium

Na výsadbu vegetácie v podvodnej časti nádoby alebo nádoby sa odporúča použiť tie, ktoré dobre zakoreňujú a rastú do výšky a týčia sa nad vodnou hladinou (napríklad Anubias alebo Echinodorus). Pri pestovaní rastlín v kvetináčoch môžu byť ozdobené rôznymi prvkami. Môže to byť akáciová vetva alebo pekné naplavené drevo, ako aj obyčajné kamene rôznych veľkostí a tvarov. Podobnosť s džungľou sa dá dosiahnuť výsadbou epifytických vždyzelených kríkov (napríklad tillandsia). To bude vyžadovať sphagnum a malú suchú vetvu, na ktorej je krík pripevnený..

  Saintpaulia (Usambara fialová)

Používanie žiab, jašteríc, rôznych druhov rýb a inej fauny v paludáriu si vyžaduje špeciálne podmienky a individuálny prístup..

Výsadba rastlín a dekoračné prvky

Výsadba rastlín a dekoračné prvky

Rastliny môžu byť vysadené v pôdnej vrstve, ale pre jednoduchšiu údržbu je lepšie použiť na výsadbu malé plastové alebo keramické nádoby. Kvetináče vyrobené z týchto materiálov sú skvelé pre všetky druhy rastlín a vyzerajú skvele. Ako dekoratívne prvky pre paludárium môžete použiť keramické alebo drevené výrobky, ktoré sú umiestnené v akejkoľvek časti konštrukcie. Podvodnú časť je možné ozdobiť mangrovníkom zakúpeným v kvetinárstve a povrchovú časť epifytmi alebo vetvami stromov (napríklad akácia).

Vykurovanie a zvlhčovanie

Pri použití dodatočného zahrievania koreňovej časti rastlín pomocou akváriového termostatu je možné dosiahnuť priaznivé podmienky pre plný rozvoj zástupcov flóry. Ideálny teplotný rozsah je od 25 do 35 stupňov Celzia. Pravidelné postrekovanie vzchádzajúcich rastlín (najmenej dvakrát týždenne) pomôže udržať stálu teplotu.

Top dressing

Ak sú v paludáriu zástupcovia fauny, hnojivo na listovú časť je potrebné nanášať veľmi opatrne a iba s použitím slabej koncentrácie..

Osvetlenie

Svetelným zdrojom pre paludárium a jeho zástupcov môžu byť špeciálne osvetľovacie zariadenia pre rastliny alebo žiarivky. Odporúča sa umiestniť ich na vonkajšiu stranu nádoby. Osvetlenie, ktoré zodpovedá objemu konštrukcie, bude úplné. Na osvetlenie nádoby s objemom jeden liter to bude trvať asi 0,5 wattu..

Paludarium – vnútorná vodná záhrada

paludáriumpaludárium