Pelargonium zonálne

Rastlina pelargonium zonálna

Rastlina pelargonium zonale (Pelargonium zonale) alebo lemovaná – obyčajný domáci kvet z rodiny Geranium. Ľudia mu často hovoria pelargónie. Na rozdiel od skutočných divokých muškátov je zonálne pelargonium teplomilnejšie, aj keď niektoré jeho odrody je možné pestovať vonku ako letničky. Vlasť kvetu je juh afrického kontinentu..

Vlastnosti pelargonium zonal

Vlastnosti pelargonium zonal

Názov tohto druhu pelargónia je spojený s farbou jeho listov. Mierne dospievajúce kruhové listové dosky s drážkami majú zelenú farbu a tmavší prstencový vzor. Vzdušná časť kríka obsahuje éterické oleje, ktoré dodávajú rastline charakteristickú arómu.

Kríky zónovaného pelargónia dosahujú výšku 90 cm. Aby bol kvet kompaktný a atraktívny, je systematicky rezaný. Vďaka svojmu vysokému tempu rastu (až 30 cm za sezónu) sa pelargonium rýchlo zotavuje. Kríky raz za niekoľko rokov omladnú. Kvitnú v letnom období. V tomto období sa na rastlinách objavujú jednoduché alebo dvojité dáždnikové súkvetia, skladajúce sa z bielych, ružových, karmínových alebo červených kvetov. Existujú monofónne odrody aj kvetenstvo so zložitejšou farbou..

Zonálne pelargonium je nenáročné a pri dodržaní jednoduchých pravidiel starostlivosti poteší svojimi kvetmi po dlhú dobu.

Pelargonium je zonálne. Ako dosiahnuť svieži kvet.Pelargonium je zonálne. Ako dosiahnuť svieži kvet.

Stručné pravidlá pre pestovanie zonálneho pelargónia

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o zónové pelargonium doma.

Úroveň osvetlenia Rastliny uprednostňujú jasné, ale rozptýlené svetlo..
Teplota obsahu Za najpohodlnejšie podmienky na pestovanie sa v lete považuje 20-25 stupňov. V zime by mala byť teplota 13-15 stupňov.
Režim zavlažovania Rastlina vyžaduje v lete výdatnú zálievku a v zime miernu..
Vlhkosť vzduchu Rastlina potrebuje strednú vlhkosť.
Pôda Na pestovanie je vhodný univerzálny substrát..
Top dressing Top dressing sa vykonáva každé 2 týždne od polovice jari do augusta.
Prenos Ak je kvet v kvetináči stiesnený, na jar sa presadí do trochu objemnejšieho.
Prerezávanie Postup prerezávania rastlín sa vykonáva dvakrát ročne..
Bloom Obdobie kvitnutia zonálneho pelargónia pripadá na letné mesiace.
Spiace obdobie Spiace obdobie sa zvyčajne vyskytuje v zime..
Reprodukcia Semená, apikálne odrezky.
Škodcovia Voška, ​​roztoč pavúk, muška, mealybug.
Choroby Hrdza, čierna noha, plesne, plesňové choroby.

Starajte sa o pelargonium zonal doma

Starajte sa o pelargonium zonal doma

Zónové pelargonium kvôli svojej nenáročnosti málokedy dáva majiteľom veľa problémov, ale pre zdravie kvetu by mali byť dodržané jeho základné požiadavky. Je to dobré osvetlenie, mierne stiesnená kapacita, dodržiavanie sezónneho plánu zavlažovania a hnojenia, chlad počas vegetačného pokoja a systematické prerezávanie..

Osvetlenie

Bez ohľadu na odrodu sú pelargónie fotofilné. V tmavšej miestnosti sa natiahnu, odhalia spodnú časť stoniek a ich listy začnú získavať svetlejšiu farbu a menšie veľkosti. Pelargonium môže najveľkolepejšie kvitnúť na južnej strane domu. V tomto prípade bude potrebné na poludnie kríky trochu zatieniť, aby páliace slnko nezanechalo na ich listoch popáleniny..

Na úplný rozvoj vyžadujú kríky asi 16 hodín svetla denne. Východný alebo západný smer nebude schopný poskytnúť obzvlášť veľké kvetinové čiapky a kvitnutie skončí o niečo skôr. Navyše v tienistých rohoch môžu kontrastné kruhové vzory na listoch zmiznúť, kým sa rastlina nevráti k jasnejšiemu svetlu..

Teplota

Rastúce zónové pelargonium

Rovnako ako všetci domáci zástupcovia rodiny Geranievov, zónové pelargonium uprednostňuje teplo. Počas vegetačného obdobia, ktoré sa vyskytuje na jar a v lete, by mala byť teplota v miestnosti s ním asi 20-25 stupňov. V zime je kvetina udržiavaná na chladnom parapete (asi 13-15 stupňov). Kritické ukazovatele pre domáce pelargonium sú 8 stupňov. Je dôležité chrániť kvetinu pred náhlymi zmenami podmienok, ako aj pred studeným prievanom. V zime by listy rastlín nemali prísť do kontaktu s okenným sklom..

Zalievanie

Zdravie zonálneho pelargónia do značnej miery závisí od správneho plánu zavlažovania. Hrudka pôdy v kvetináči by nemala byť ani presušená, ani príliš vlhká. V období sucha začnú listy pelargónia žltnúť a prebytočná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov.

Pelargonium by malo byť napojené, keď pôda vyschne asi o 2 cm. V lete sa zalievanie vykonáva asi každý druhý deň, v zime – asi raz za týždeň alebo dokonca za desať rokov. Prebytočná voda sa vypustí z panvice.

Úroveň vlhkosti

Pelargonium zonálne

Listy zónového pelargónia nemusia byť neustále striekané; môžete to urobiť iba pravidelne, obzvlášť v horúcom počasí. V zime musíte zabezpečiť, aby kvetina nebola v bezprostrednej blízkosti batérií a nevychádzal z nich suchý vzduch. V tejto dobe môžete vedľa hrnca umiestniť nádoby s vodou alebo ich položiť na paletu s mokrými kamienkami..

Pôda

Na pestovanie zonálneho pelargónia je vhodná stredne úrodná pôda. Nadmerné množstvo živín povedie k prerastaniu výhonkov a listov na úkor kvitnutia. Môžete použiť hotové univerzálne substráty alebo si sami zostaviť pôdu na výsadbu. Za týmto účelom zmiešajte trávnik s rašelinou a humusom a potom pridajte trochu hrubého piesku. Ďalšia prísada, drevené uhlie, bude chrániť pred vznikom hniloby. Výsledný substrát by mal mať neutrálnu alebo mierne zásaditú reakciu. Na dno nádoby musí byť položená drenážna vrstva.

Top dressing

Top dressing z pelargonium zonal

Aby zonálne pelargonium kvitlo pravidelne a hojne, musí byť kŕmené zlúčeninami bohatými na draslík a fosfor. Dusíkové doplnky prispejú k rozvoju zelenej časti kríka, preto by mal byť ich objem obmedzený na minimum. Môžete použiť špecializované formulácie pre pelargónie alebo alternatívne minerálne doplnky s prídavkom infúzie kuracieho hnoja. Top dressing sa vykonáva približne raz za 2-3 týždne, od apríla do konca leta. Začínajúc na jeseň prestávajú hnojiť kríky.

Živinové formulácie sa aplikujú obvyklým aj listovým spôsobom. Po transplantácii by kríky nemali byť kŕmené asi 1,5 mesiaca. Počas tohto obdobia budú mať dostatok látok z čerstvej pôdy..

Prenos

Pelargonium je zonálne. Prenos. Ako udržať pelargonium dlho v malých kvetináčochPelargonium je zonálne. Prenos. Ako udržať pelargonium dlho v malých kvetináčoch

Zonálne pelargonium je možné transplantovať počas celého obdobia rastu, ale napriek tomu je vhodné to urobiť na jar. Hrniec musí zodpovedať veľkosti koreňového systému puzdra. Iba v mierne stiesnenej nádobe bude rastlina lepšie kvitnúť. Transplantácie do priestrannejšieho hrnca sa vykonajú, keď korene pelargónia úplne vyplnia existujúci objem a začnú sa pozerať cez drenážne otvory.

Najzrelšie kríky nemožno transplantovať, ale jednoducho nahradiť hornú časť pôdy.

Prerezávanie

Prerezávanie pelargonium zónové

Dekoratívnosť zónového pelargónia v mnohých ohľadoch závisí presne od správneho vytvorenia jeho koruny. Tento postup sa vykonáva dvakrát ročne. V opačnom prípade sa rastlina výrazne roztiahne a začne obnažovať vetvy a jej kvitnutie bude vzácnejšie..

Prvá etapa prerezávania sa vykonáva na jar. V tejto dobe sú vrcholy výhonkov odrezané z pelargónia. Rastlina začne kríky, čo prispeje k hojnosti jej kvitnutia. Na každej vetve by zároveň malo zostať asi 2-5 púčikov..

Ďalšia tvorba sa vykonáva na jeseň. V tejto dobe by mali byť púčiky na vrcholoch vetiev zovreté a tiež treba odstrániť najslabšie vetvy. Na orezávanie používajte iba ostrý a vopred sterilizovaný nástroj. Vyhnete sa tým infekciám..

Bloom

Obdobie kvitnutia zonálneho pelargónia pripadá na letné mesiace. Púčiky sa začínajú objavovať na konci jari a kvitnúca vlna končí až na jeseň. Aby vydržal čo najdlhšie, treba zvädnuté súkvetia odstrániť..

Farebná paleta kvetov pelargónia je veľmi rozmanitá. Obsahuje rôzne odtiene bielej, červenej a ružovej. Kvety často môžu kombinovať niekoľko tónov naraz vo forme farebných prechodov alebo kontrastných škvŕn na okvetných lístkoch. Vďaka práci chovateľov, ktorí neustále pracujú na získavaní nových odrôd s neobvyklou farbou alebo tvarom kvetov, môžete nájsť pelargonium, ktorého vzhľad je veľmi vzdialený od obvyklého.

Chovné metódy pre pelargonium zonal

Chovné metódy pre pelargonium zonal

Zónové pelargonium môžete množiť odrezkami a semenami. Vegetatívna metóda sa považuje za rýchlejšiu a umožňuje vám zachovať všetky vlastnosti odrody..

Rezne

Rezne pelargónia je možné rezať od samého začiatku obdobia rastu kríka až do jeho dokončenia v septembri, aj keď sa väčšina pestovateľov kvetov pokúša dokončiť všetky postupy do polovice leta. Veľkosť odrezkov by mala byť od 7 do 15 cm. Rez sa urobí a ustúpi od uzla nadol asi o 0,5 cm. Súčasne sa odstráni najnižší list. Príliš veľké čepele listov je možné skrátiť, aby sa znížilo odparovanie vlhkosti. Existujúce stopky tiež podliehajú odstráneniu – odoberú silu rezu a zasahujú do tvorby koreňov. Ak bol rez odobratý z oslabenej rastliny, môžete rez ošetriť stimulátorom zakoreňovania..

Odrezky pelargónia sa spravidla veľmi dobre zakoreňujú. Ak má miestnosť najmenej 20 stupňov, korene sa objavia asi za pár týždňov. Odrezky môžete ihneď zasadiť do zeme alebo ich vopred držať vo vode. Je dôležité zabezpečiť, aby sa sadivový materiál nenachádzal súčasne na studenom okne – to môže vyvolať vývoj „čiernej nohy“.

PELARGONIA zonal \ GERANIUM Rozmnožovanie odrezkami vo vode Už to nemôže byť jednoduchšiePELARGONIA zonal \ GERANIUM Rozmnožovanie odrezkami vo vode Už to nemôže byť jednoduchšie

Pestovanie zo semien

Na reprodukciu sa môžu použiť aj semená. Získavajú sa alebo zbierajú nezávisle na sebe umelým opelením. Výsev sa vykonáva skoro na jar. Aby semená lepšie klíčili, je možné tvrdú škrupinu každého semena ľahko pretrieť jemnozrnným brúsnym papierom. Potom je semeno zabalené do tenkého plátna a namočené vo vode niekoľko hodín..

Takto pripravené semená sa vysejú do nádoby s vlhkou rašelinovou pôdou s prídavkom perlitu (1:10). Rozprestierajú sa na povrchu pôdy a potom ich jemne posypú a prikryjú filmom alebo sklom. Plodiny by sa mali udržiavať v teple (najmenej 20 stupňov) a mala by sa monitorovať úroveň pôdnej vlhkosti. Klíčenie trvá niekoľko týždňov. Po vzniku sadeníc sa prístrešok odstráni a oni sa pokúsia poskytnúť sadeniciam rozptýlené osvetlenie. Keď sa na nich vytvoria 2-3 pravé listy, rastliny sa ponoria.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia

Príčinami zonálnych chorôb pelargónia je zvyčajne použitie kontaminovanej pôdy, ktorá ešte nebola pred výsadbou dezinfikovaná, alebo nedodržanie odporúčaných poľnohospodárskych postupov. Medzi najbežnejšie problémy patria:

 • Nedostatok kvitnutia – nadbytočné doplnky dusíka, nedostatok svetla, nedostatok chladného zimovania.
 • Lístie kríka sčervená – nadmerne suchý alebo studený vzduch v miestnosti.
 • Spodné listy žltnú a sú pokryté hnedými škvrnami – presušenie pôdy.
 • Stonka začína hniť na úrovni zeme – nadmerné zalievanie.
 • Žlté škvrny na listoch – popáleniny od jasného slnka.
 • Okraje listových dosiek zožltnú – krík stál v prievane, v blízkosti batérie alebo bol vystavený prudkej zmene teploty.
 • Hroty listov vysychajú – vlhkosť v miestnosti je príliš nízka.
 • Pád dolných listov nie je najčastejšie znakom choroby, ale prirodzeným procesom rastu pelargónia.
 • Sčernenie stonky je znakom „čiernej nohy“, hubovej choroby, ktorá sa vyskytuje v dôsledku neošetrenej pôdy alebo nadmernej vlhkosti.
 • Svetlé kruhy na listoch sú príznakom hrdze. Spravidla je dôvodom vzniku takejto choroby prebytočné teplo a vlhkosť..
 • Stonky a zadná časť listov sú pokryté sivou chmýří – plesňou spôsobenou nadmerným zalievaním.

K škodcom Pelargonium patria vošky, roztoče, molice a múčniky..

Zónové odrody pelargonia s fotografiami a menami

ODRODY PELARGONIUM, Obzor (zónový),ODRODY PELARGÓNIA, prehľad (zónový),

Pelargonium bolo domestikované už v 18. storočí. Počas tohto pôsobivého obdobia mohli chovatelia získať viac ako tisíc veľkolepých odrôd tohto kvetu. Hlavná práca bola zameraná na zníženie veľkosti kríka a vytvorenie neobvyklých a bujnejších kvetenstiev..

Vzhľadom na obrovský počet odrôd majú pestovatelia kvetov mnoho vnútorných klasifikácií. Napríklad medzi odrodami zonálneho pelargónia možno podmienene rozlíšiť niekoľko skupín podľa tvaru kvetov.

 • Rosaceae – dvojité kvety týchto odrôd pripomínajú miniatúrne ruže. Táto skupina odrôd je odolná voči suchu a ako všetky ostatné vyžaduje svetlo..
 • Tulipán – tvar kvetov tejto skupiny, vyšľachtený v polovici 20. storočia, pripomína mini-tulipány. Kvitnutie týchto odrôd je veľmi svieže..
 • Klinček – vďaka rozštiepeným okrajom okvetných lístkov pôsobia veľké kvety týchto pelargonií ako klinčeky.
 • V tvare hviezdy – lístie a kvety takýchto odrôd majú predĺženejší tvar a na okrajoch mierne naostrené, čo im dodáva neobvyklý a zaujímavý vzhľad. Táto skupina pelargonií sa objavila aj v 20. storočí..
 • Kaktus – pomerne dlhé a skrútené okvetné lístky týchto kvetov trochu pripomínajú kaktusové georgíny. Tento originálny „huňatý“ dodáva odrodám zvláštne čaro.
 • “Diakoni” – hybridy získané na základe pelargónia zonálneho a brečtanovitého, tvoria malé kríky, ale kvitnú veľmi bujne. Kvety môžu byť ružové, červené alebo oranžové..

Medzi najbežnejšie odrody zonálneho pelargónia:

Yu-Jiga

Pelargonium zonal Yu-Jiga

Vysoko dekoratívny štandardný stupeň. Elegantné a kompaktné kríky majú rovný kmeň. Kvetenstvo má jasnú koralovú farbu a pozostáva z kvetov s mnohými okvetnými lístkami.

Jazero

Jazero Pelargonium Zone

Táto odroda sa vyznačuje svojou nenáročnosťou a miniatúrnou veľkosťou. Listy týchto kríkov majú jasne zelenú farbu s hnedým stredovým kruhom. Ďalšou črtou jazera je jeho veľmi bujný kvet. Na kríku je vytvorených veľa stopiek, na ktorých sú umiestnené sférické kvetenstvo. Skladajú sa z dvojitých kvetov lososového odtieňa..

Rafaella F1

Pelargonium zonal Rafaella F1

Jedna z moderných odrôd s kompaktnosťou aj dekoratívnosťou. Na výšku takéto rastliny dosahujú iba 30 cm, počas kvitnutia sa na kríkoch vytvára veľké množstvo kvetenstiev. Sú tvorené dvojitými kvetmi, ktorých okvetné lístky k sebe tesne priliehajú. Farba pelargonií tejto série môže byť odlišná: od bielej po broskyňovú, oranžovú, šarlátovú alebo tmavofialovú.

Odvážne zlato

Pelargonium zonálne Bold Gold

Táto odroda je vhodná na pestovanie v záhrade aj na vonkajšie pestovanie. Kríky majú silné a rozvetvené výhonky. Olistenie má svetlo zelenú farbu a je doplnené veľkým hnedastým prstencom v strede. Guľovité súkvetia pozostávajú z husto dvojitých kvetov. Okvetné lístky môžu byť zafarbené v odtieňoch broskyňovej, oranžovej a ružovej.

Minx

Pelargonium zonal Minx

Odroda, ktorá sa vyznačuje svojou miniatúrnou veľkosťou a obzvlášť veľkolepým vzhľadom. Jeho krása spočíva v kombinácii smaragdových listov s veľkými karmínovými súkvetiami vrátane dvojitých kvetov. Ďalšou pozoruhodnou črtou tejto odrody je absencia potreby vytvoriť krík. Také rastliny sa samy dobre rozvetvujú a nerozťahujú, pričom si zachovávajú kompaktnosť..

Ainsdale Duke

Pelargonium pásmové Ainsdale Duke

Táto odroda patrí medzi štandardné. Ainsdale Duke sa môže pochváliť obzvlášť bohatým kvetom. Kríky majú vzpriamené, rozvetvené výhonky; na vytvorenie koruny bude stačiť pravidelné zovretie. Jasne červené kvety sú veľké a vytvárajú kvetenstvo v tvare gule.

Colorama

Pelargonium zonálna Colorama

Nenáročná rastlina, vhodná do domácnosti aj na záhradu. Kríky so silnými rozvetvenými výhonkami majú jasne zelené listy so vzorom vo forme nahnedlého prstenca. Kvety majú polodvojitú štruktúru a tvoria guľovité súkvetia. Farba husto rozmiestnených kvetov zahŕňa odtiene bielej, ružovej, fialovej, červenej a broskyňovej..

Kvantová svetlo ružová

Pelargonium zonal Quantum svetlo ružová

Táto odroda má veľmi originálny vzhľad. Takéto pelargonium dosahuje výšku asi 30 cm a má listy v tvare prsta. Jeho kvety sú obzvlášť neobvyklé. Vďaka predĺženým okvetným lístkom so špicatým hrotom pripomínajú hviezdy. Farba súkvetí je svetlo ružová, blednúca do stredu kvetu.

Grand Canyon

Pelargonium s pásmom Grand Canyon

Priemer hustých kvetenstiev tejto odrody dosahuje 12 cm. Samotné kríky majú veľmi kompaktnú veľkosť a ich výška nepresahuje 35 cm. Kvety sú namaľované v jemnom ružovo-lososovom odtieni, majú niekoľko radov okvetných lístkov a vzhľad. veľmi nádherné a elegantné na kríkoch.

Zmiešať

Mix zóny Pelargonium

Listy tejto skupiny kultivarov majú pre pelargonium neobvyklú farbu. Zaoblené listy v strede sú zafarbené v čokoládovom odtieni, keď sa blíži k okraju, táto farba sa zmení na svetlo zelenú. Farby kvetenstva zahŕňajú svetlé tóny, vďaka ktorým kvety kontrastujú s tmavým pozadím listov.

Pani Pollocková

Zóna Pelargonium pani Pollocková

Pestrá forma pelargónia. Bushes pani Pollock vyzerá neuveriteľne pôsobivo aj po odkvitnutí. Listy majú svetlo zelený stred obklopený tmavým vínovým prstencom a smerom k okrajom získava čepeľ listu svetlo béžovú farbu. Karmínové kvety majú jednoduchú štruktúru, ale tvoria pomerne veľké súkvetia.

Mirka

Pelargonium zonálna Mirka

Hlavný rozdiel medzi touto odrodou je veľký, až 15 cm v priemere, kvetenstvo v tvare gule. Skladajú sa z jednoduchých šarlátových kvetov a sú držané na pomerne vysokých stopkách. Kríky sú kompaktného tvaru, ich výška dosahuje 35 cm. Listy sú namaľované smaragdovým odtieňom a v strede majú vzor hnedého prstenca.

Kabaret

Zónový kabaret Pelargonium

Nenáročné rastliny s veľmi veľkými (od 12 do 15 cm) a hustými kvetenstvami. Kvety, ktoré sú v nich zahrnuté, môžu byť jednoduché alebo polodvojité. Ich farba môže byť mliečna, koralová, broskyňová alebo rubínová. Veľkosť kríkov dosahuje 30 cm.

Kvantový losos

Pelargonium zonal Quantum losos

Bohato kvitnúca odroda s neobvyklým tvarom kvetu. Listy palmátového listu takéhoto pelargónia sú sfarbené do sýto smaragdovo zelenej farby a sú doplnené nahnedlým prstencom. Každé zo súkvetí obsahuje mnoho kvetov v tvare hviezdy. Sú namaľované v broskyňovo-ružovom odtieni, ktorý sa rozjasňuje, keď sa približujú k okrajom..

Užitočné vlastnosti zónového pelargónia

Užitočné vlastnosti zónového pelargónia

Pelargoniové silice pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb. Vdýchnutie vône listov rastliny pomôže zbaviť sa nespavosti, vyliečiť neurózu a tiež sa vysporiadať s hypertenziou a chorobami srdca a ciev. Kvetina sa používa aj priemyselne – jej esenciálny olej nájdete v mnohých kozmetických prípravkoch. Fytoncidy vylučované pelargoniom pomáhajú čistiť vzduch v miestnosti od choroboplodných zárodkov a baktérií..