Tolumnia orchidea

Tolumnia orchidea

Medzi zástupcami rodiny orchideí sa rozlišuje malá generická vetva Tolumnia. V botanických prameňoch bol tento rod zaradený do skupiny Oncidium. Dnes asi 30 kvitnúcich trvaliek spája spoločné znaky a názvy. V prirodzenej línii je tolumnia zriedkavá. Divoké formy je možné vidieť iba v Karibiku. Skúsení pestovatelia orchideí sa už dlho zaoberajú domácou kultiváciou oncidia aj tolumnie. Oba druhy ochotne ponúka mnoho kvetinárstiev..

Popis orchideí tolumnea

Zástupcovia kvetu ordiche – oncidium a tolumnia – majú svoje vlastné špecifické vlastnosti. Napríklad v tolumnii nie sú žiadne výrazné pseudobulby alebo sú na stonkách prakticky neviditeľné. Skrátený a tenký proces prichádza ako náhrada pseudobulbov. Listy sa vyvíjajú v pároch na oddenku, plazivom výhonku, ktorý je charakteristický pre väčšinu sympoidných rastlín. Platne sú navzájom v tesnom kontakte a sú usporiadané do ružíc malého priemeru. Lístie je kopijovité alebo oválne so zahrotenými koncami. Dĺžka listových dosiek sa pohybuje od 5 do 20 cm a šírka je asi 5 až 15 cm.

Okrem mäsitej zelene má kvet dlho rozprestierajúce sa stopky nesúce niekoľko súkvetí. Výška stopiek je u vytrvalých odrôd 50-75 cm. Každý stopka obsahuje 12-60 drobných púčikov s priemerom 1,5 až 3 cm.

Kvetenstvo zygomorfného typu je zložito usporiadané. Celkovo ide o 3 úzke malé sepaly alebo sepaly s klinovitým alebo obvejčitým obrysom a 2 vlnité okvetné lístky s nerovným okrajom. Sepaly sú často zamieňané s okvetnými lístkami. Trojlaločný ret sa rozdvojí na polovicu. Základňa pery je úzka; ako rastie, ohýba sa v objemnom okrúhlom ventilátore. Priemer kvetu je menší ako priemer pery. Niekedy sa veľkosti líšia 2-3 krát v prospech 3. okvetného lístka (pier). Zahustené nízke procesy ako krídla pôsobia ako reprodukčný orgán..

Rozdiel medzi druhmi

Popis orchideí tolumnea

Farba súkvetí je rôzna. Na okvetných lístkoch sú monofónne púčiky so vzorovaným vzorom. Existuje napríklad odroda s ružovkastým kalichom pokrytým malými a veľkými vínovými škvrnami. Škvrny sa nanášajú buď do stredu kvetu, alebo sú roztrúsené po celej ploche sepálov. V tomto prípade farba postupne prechádza z vínovej do červenej. Ďalšou vecou sú kvety guiana tolumnia (Tolumnia guianensis), ktoré sú namaľované bohatou žltou farbou. V spodnej časti púčika sú tiež viditeľné drobné tmavé škvrny..

Krásna tolumnia (Tolumnia pulchella) sa vyznačuje svetlo ružovým kvetom. Široký pysk je pokrytý krátkymi žltými pruhmi, ktoré na vonkajšej strane vytvárajú chaotický vzor.

Hybridy

Hybridné odrody tolumnie sa vyznačujú rovnako bizarnou farbou. Najbežnejším druhom je dúha Tolumnia Jairak. Získal sa krížením odrôd Tolumnia Catherine Wilson a Tolumnia Tsiku Vanessa. Tento hybrid sa môže pochváliť unikátnym viacfarebným zafarbením. Poháre sú zdobené svetlými škvrnami a pruhmi roztrúsenými v rôznych smeroch. V kvetenstvách hybridných odrôd dominujú biele, vínové, ružové a žlté tóny. Sýtosť konkrétnej farby je pre každé meno individuálna.

Odroda s názvom Očarujúca sa vyznačuje červenkastými sepálmi. Na okvetných lístkoch vyniká tenký snehobiely okraj. Po okrajoch pery prevládajú malinové odtiene, bielo-žlté s červenými bodkami v strede. Bližšie k základni škvrny splývajú do pevnej červenej škvrny.

Starostlivosť o orchidey Tolumnia doma

Starostlivosť o orchidey Tolumnia doma

Ak vezmete do úvahy základné požiadavky na starostlivosť o toluminium pre rodinu orchideí ako celok, ktoré sa týkajú teploty chovu, napájania a režimu kŕmenia, a budete ich dodržiavať bez prerušenia, dá sa vyhnúť problémom s kultiváciou.

Poloha a osvetlenie

Tolumnia orchidea miluje jasné rozptýlené svetlo. Rastline neškodia ani priame lúče nasmerované na listy a súkvetia skoro ráno alebo pri západe slnka. Cez deň v čase slnečného svitu je však lepšie dať kvetináč s kvetom do tieňa, aby ste predišli spáleniu šťavnatej zelene. Orchidea je držaná na parapetoch v blízkosti okna na západnej alebo východnej strane domu. S nedostatkom prirodzeného svetla, a to sa stáva v období jeseň-jar, je v blízkosti hrnca nainštalované dodatočné osvetlenie vo forme špeciálnych fytolampov. Denné hodiny pre rastlinu by mali byť najmenej 10 hodín denne a úroveň osvetlenia by mala byť od 6 000 do 8 000 lúmenov.

Teplota

Orchidee Tolumnia sa darí v mierne teplej mikroklíme. Nočné a denné poklesy teploty sú len prospešné. Normálny kvitnutie a rast listov sa dosahuje pri dennej teplote 18-22 ° C. V noci by izbový teplomer nemal klesnúť pod 14 ° C. Dôležitou podmienkou kvitnutia je rozdiel v denných teplotách. V opačnom prípade sa kvetinové vaječníky nebudú môcť vytvoriť alebo bude kvitnutie vzácne..

Zalievanie

Tolumnia orchidea

K ďalšej zálievke by ste sa mali uchýliť po zaschnutí substrátu. Nádoba s kvetom je ponorená do vody, aby nezaplavila hornú vrstvu pôdy. Koreňový systém potrebuje asi 20-30 minút, kým nie je nasýtený vlhkosťou. Po vybratí hrnca z vodnej nádrže sa prebytočná tekutina nechá odtiecť a potom sa nádoba vráti na parapet.

Na zavlažovanie sa odporúča vodu usadiť alebo zohriať na teplotu 30 ° C. Niektorí pestovatelia kvetov namočia do vody orchideu aj kvetináč. Podľa ich názoru táto metóda poskytuje najlepšiu hydratáciu. Oplachovanie listov pod teplou sprchou urýchľuje rast a tvorbu sady kvetov.

Na konci jesene a zimy začína pre orchideu tolumnia obdobie pokoja. Tento čas sa spravidla zhoduje s obdobím tepla a sucha vo vlasti kultúry. Zalievanie kvetu je polovičné. Inštancie, ktoré rastú na hlinených blokoch, sa polievajú raz za 2 týždne a črepníkové odrody stačí navlhčiť raz za mesiac. Keď sa objavia prvé stopky, zalievanie sa vykonáva v rovnakom režime..

Ak je rastlina zbavená pokoja, kvitnutie bude slabé alebo sa dokonca úplne zastaví..

Na poznámku! Kvitnutie orchideí trvá 2-3 mesiace. Keď skončí, neodrezávajte staré stonky kvetov. Obvykle po chvíli šípky znova kvitnú, keď sa vytvoria čerstvé mladé vetvy. Odstraňujú sa preto iba sušené vegetatívne časti, ktoré sa už nedajú obnoviť..

Vlhkosť vzduchu

Kvet preferuje stabilnú vlhkosť vzduchu. Optimálny výkon v izbových podmienkach je 45-70%. Na zvýšenie vlhkosti vzduchu počas vykurovacej sezóny sú v miestnosti nainštalované parné generátory a zvlhčovače. Listy sa systematicky postrekujú mäkkou teplou vodou z rozprašovača. Procedúra sa vykonáva výlučne ráno. Ďalším spôsobom, ako zvýšiť vlhkosť, je umiestniť vedľa kvetináča nádobu s vodou alebo naliať do palety keramzit..

Pôda

Tolumnia sa pestuje v závesných kvetináčoch alebo kvetináčoch

Tolumnia sa pestuje v závesných kvetináčoch alebo kvetináčoch naplnených hlinenou zmesou s prídavkom sphagna a posekanej borovicovej kôry na zvýšenie drenážnych vlastností. Prírodné zložky sa prijímajú v pomere 1: 5. Výsevné bloky sú vyrobené z hrubých kúskov kôry. Korene sú opatrne fixované vo vnútri bloku, predtým, ako pokryli povrch miernou vrstvou sphagna. Tento spôsob výsadby vám umožňuje pestovať zdravú a atraktívnu rastlinu, ktorá nie je náchylná na choroby..

Top dressing

Ako vrchný obväz sa používajú minerálne komplexné kompozície navrhnuté špeciálne pre plodiny orchideí, ktoré sa predávajú v kvetinových stánkoch. Dávku na rozpustenie lieku uvádzajú výrobcovia na obaloch. Hnojenie kvetmi je potrebné aplikovať každých 5 zalievaní..

Transplantácia dospelých rastlín

Tolumnia sa transplantuje do nového hrnca, iba ak koreňový systém už nezapadá do nádoby a korene vyčnievajú na povrch. Dôvodom transplantácie je tiež vykysnutie alebo rozpad substrátu, keď sú v pôdnej zmesi viditeľné stopy rias.

Tolumnia. Starostlivosť o orchidey, transplantácia orchideí. Tolumnia orchidea.Tolumnia. Starostlivosť o orchidey, transplantácia orchideí. Tolumnia orchidea.

Chovné metódy pre orchidey tolumnia

Vo vnútorných podmienkach sa orchidea tolumnia rozmnožuje delením oddenku. Aby sa kúsok úspešne zakorenil na novom mieste a začal rásť sám, zostanú na ňom najmenej 3 páry skutočných listov. Vo veľkoobchodoch alebo v skleníkoch sa kultúra chová klonovaním alebo výsevom semien.

Choroby a škodcovia

Tolumnia orchidea je zriedka postihnutá škodcami. Choroby sa vyskytujú v dôsledku pretečenia koreňového systému v chladnom období. Koreňová hniloba je považovaná za nebezpečnú chorobu a šírenie je ťažké zastaviť..