Tvorba fikusu

Formácia fikusu - ako správne orezávať

Ficus je skutočným nálezom pre pestovateľov kvetov s rozvinutou predstavivosťou. Táto kvetina je ako plastelína, z ktorej môžete vyformovať takmer akúkoľvek postavu. Neobvyklý tvar stromu fikus dodá interiéru šťavu a stane sa skutočnou ozdobou domu. Ale! Vytvorenie jedinečného kvetu z obyčajného fikusu nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Na to musíte mať tvorivý talent, predstavivosť, určité znalosti o správnom pestovaní a starostlivosti o fikusy, ako aj veľkú trpezlivosť..

Tvorba koruny Ficus

Z výhonkov sa objavujú nové výhonky fikusu. Ich aktivita je rozložená tak, že aktívnejšie rastúce púčiky sú umiestnené v hornej časti kvetu a ďalej v zostupnom poradí. Túto vlastnosť je potrebné vziať do úvahy pri vytváraní určitej formy fikusu..

Aby bola tvorba tvaru fikusu úspešnejšia, je potrebné zvoliť poslušnejší vzhľad. Napríklad Benjaminov Ficus sa tvorí oveľa jednoduchšie ako Rubbery Ficus. Prvé kríky rastú samy a druhé siahajú nahor a zhadzujú spodné listy

Veľa závisí aj od času orezávania listov. Najpriaznivejším obdobím na prerezávanie je jar. Na jar má kvet dostatok sily na to, aby po prerezaní začal aktívny a rovnomerný rast..

V mladých rastlinách je potrebné vytvoriť kmeň, sú pružnejšie a ľahšie sa formujú. Je potrebné správne odrezať výhonky. Pri hrubých výhonkoch by mal byť rez šikmý. Na fikusoch sa pravidelne objavujú vzduchové korene. Treba im pomôcť a naviesť ich na pôdu.

Odrody foriem fikusu

Odrody foriem fikusu

Správne zvolená odroda fikusu umožňuje z nej vytvárať také formy ako: kríky, oblúky, bole, bonsaje atď..

Ako urobiť krík fikus

Aby ste získali taký tvar fikusu, musíte pripnúť hlavný stonku o 15 centimetrov. Vďaka tomu sa zostávajúce výhonky začnú aktívne rozvíjať a v dôsledku toho sa vytvorí huňatá forma..

Ako vyrobiť stonku fikusu

Na získanie takého tvaru je potrebné vziať za základ mladú rastlinu, v ktorej sa vytvoril iba centrálny kmeň. Potom opatrne orežte bočné výhonky, kým nezostane iba horná časť fikusu. Musíte pokračovať v orezávaní bočných, kým kvet nevyrastie do požadovanej výšky, potom musíte pripnúť hornú časť fikusu. Stonka môže byť tiež komplexnejšia – viacúrovňová. Aby ste to urobili, musíte rozdeliť Ficus na niekoľko častí a odrezať nepotrebné výhonky, aby ste striedavo dostávali listy a nechali priestor.

  Vanilková orchidea (vanilková orchidea)

Ako splietnuť fikus

Môžete splietnuť pigtail z fikusu. K tomu je potrebné postupne zapletať mladé klíčky. Aby sa v počiatočnom štádiu Ficus nerozpadol, musí byť upevnený niťami, na to sú najvhodnejšie mäkké vlnené nite. Kmeň fikusu môžete zapliesť, až kým nebude stonka stále mäkká a pružná. Potom, čo Ficus rastie, sa objaví veľmi krásny a neobvyklý kvet..

Dôležité! Pletené môžu byť iba výhonky rovnakej výšky. Kombinácia silných a slabých môže viesť k tomu, že malé klíčky jednoducho odumrú a nedovolia dokončiť vytvorenie krásneho vrkoča z kmeňov..

Okrem vrkoča môžete stonky zabaliť aj do špirály. Vyzerá to nemenej pôsobivo. Pre skúsenejších floristov môžete vyskúšať komplikovanejšie tkanie, napríklad tkanie živého plotu, ktoré sa stane skutočným umeleckým dielom..

Ako vyrobiť ficus bonsai

Ako vyrobiť ficus bonsai

Ficus bonsai je malá rastlina v malom kontajneri. Aby ste získali tento tvar, je najlepšie vybrať rastliny s malými listami. Vhodné sú fikusy Benjamin, zlatý fikus, natálny fikus, vzpriamený fikus atď. V závislosti od toho, ktorý druh fikusu bol vybraný na formáciu, závisí konečný tvar rastliny. Veľmi neobvyklé a originálne tvary sa získavajú s hrubými koreňmi a malými listami, s veľkými listami a povrchovými koreňmi..

Užitočné rady

  • Pri prerezávaní fikusov by ste v žiadnom prípade nemali nechávať uzly. Prostredníctvom nich sa môžu začať rozvíjať hubové choroby, z ktorých nie je také ľahké vyliečiť rastlinu..
  • Predtým, ako začnete prerezávať rastliny, musíte nástroje ošetriť roztokom alkoholu alebo manganistanu draselného.
  • Miesto rezu je potrebné utrieť vlhkou handričkou, kým mlieko neprestane vyniknúť. Potom ranu posypte aktívnym uhlím.
  • Po orezaní fikusu by sa všetky nástroje mali dôkladne umyť a otrieť alkoholom.
  • Ak je potrebné urýchliť rast kvetu, potom existujú špeciálne prípravky, ktoré výrazne urýchľujú rast fikusu.
  • Vyhnite sa vniknutiu ficusovej šťavy na pokožku. Ak sa mlieko dostane dovnútra, treba túto oblasť dôkladne opláchnuť tečúcou vodou..
  Ixora (Lesný plameň)

Ak si vyberiete vhodný druh fikusu a budete dodržiavať všetky pravidlá pre jeho tvorbu, potom môžete pestovať kvet mimoriadnej krásy s jedinečným a originálnym tvarom. Takáto kvetina sa určite stane atraktívnou súčasťou každého interiéru..

Vytvorené koruny fikusu. Orezávanie a zovretie (video)

Tvarované koruny Ficusa Benjamina Kinkiho. Orezávanie a zvieranie. Ficus benjamina výstrednýTvarované koruny Ficusa Benjamina Kinkiho. Orezávanie a zvieranie. Ficus benjamina výstredný