Rozchodník

Rozchodník (rozchodník). Domáca starostlivosť. Výsadba a chov

Rozchodník (rozchodník) je zástupcom sukulentov a súvisí aj so známym „stromom peňazí“. Tieto rastliny sú priamo príbuzné bastardom. Preto je starostlivosť o takúto rastlinu celkom jednoduchá..

Tento rod je dosť početný, obsahuje najmenej 600 druhov. Najväčší počet z nich sa nachádza výlučne v ich prírodných podmienkach. Niekoľko druhov zdobí záhrady a kvetinové záhony. Na parapetoch, podobne ako izbové rastliny, rastie len niekoľko. pôvodne sa pestoval ako izbový kvet, začal rozchodník Morgana a Weinberga. Potom zaradili Greggov rozchodník, kompakt a Siebold, ako aj ďalšie

Väčšina pestovateľov kvetov uprednostňuje pestovanie tejto rastliny ako ampelous (zavesenie). Vzhľad týchto kvetov sa navzájom veľmi líši, ale mali by ste ich pestovať a starať sa o ne rovnakým spôsobom..

Rozchodník (rozchodník): domáca starostlivosť

Rozchodník (rozchodník): domáca starostlivosť

Miesta a osvetlenie

Rozchodník veľmi miluje svetlo. Väčšina skúsených floristov tvrdí, že sa nebojí priamych slnečných lúčov. Toto tvrdenie však nie je celkom pravdivé. V prípade, že rastlina nedostane dostatok svetla, farba listov bude menej nasýtená. A ak svetlo bolestne chýba, listy úplne vyblednú a samotný kvet sa roztiahne a bude mať chorý, zakrpatený vzhľad..

Rozchodník potrebuje pre normálny rast a vývoj priame slnečné svetlo, ale nie vo veľkom množstve. Tu však stojí za zváženie, že v lete, v horúcom počasí, ak je rozchodník umiestnený na parapete na južnej strane so zatvoreným oknom, rastlina v dôsledku toho jednoducho „vädne“. Rastlinu je najlepšie vziať von v letných mesiacoch, a ak taká možnosť neexistuje, otvorte okno alebo tienidlo aspoň trochu.

Rozchodník sa nebude môcť cítiť pohodlne, ak v miestnosti nebude čistý a čerstvý vzduch. Preto je také dôležité vyvetrať miestnosť, v ktorej sa nachádza, aj keď nežije.

Teplota

Táto rastlina sa líši od mnohých iných tým, že sa môže cítiť skvele v teple aj v chlade. Najpriaznivejšia teplota pre rozchodník je v lete od 8 do 26 stupňov. Ak je o kvetinu starostlivo postarané, vyššie teploty pre ňu nebudú hrozné. Niektoré druhy rozchodníkov dobre znášajú aj malé mrazy..

Stojí za zváženie, že v zime má rozchodník obdobie pokoja. Preto ho stačí umiestniť do miestnosti, kde bude teplota v rozmedzí 8-10 stupňov. Ak je miestnosť príliš teplá, potom sa výhonky kvetu silne roztiahnu a prejdú deformáciou..

Polievanie a vlhkosť

Táto rastlina je šťavnatá, preto je kontraindikované hojné zalievanie.

Táto rastlina je šťavnatá, preto je kontraindikované hojné zalievanie. Ak je pôda veľmi podmáčaná, rozchodník môže dobre uhynúť, najmä v zimnom období.

Na jar a v lete sa zalievanie vykonáva až po vysušení vrchnej vrstvy substrátu. V zime, keď je rastlina v pokoji, sa polieva raz za 4 týždne (za predpokladu, že teplota nie je vyššia ako odporúčaná). Nie je vôbec potrebné ho navlhčiť a je potrebné to urobiť iba preto, aby sa prach zmyl..

Top dressing a hnojivá

V jarnom a letnom období by mal byť rozchodník kŕmený hnojivami pre kaktusy a to by sa malo vykonávať iba raz za mesiac. V jesennom a zimnom období nie je potrebné kŕmiť rastlinu..

Prenos

Mladý rozchodník potrebuje pomerne častú transplantáciu, asi 1 krát za rok. Keď sa stane dospelým, môže byť transplantovaný každé 3 alebo 4 roky, alebo dokonca menej často. Sedum vo všeobecnosti toleruje transplantáciu celkom ľahko, ale problém je v tom, že má veľmi jemné listy. Môžu sa uvoľniť aj ľahkým dotykom. Preto je potrebné rastlinu v prípade núdze transplantovať. Napríklad, keď je kvetináč príliš malý pre kvetinu.

Vzhľadom na to, že koreňový systém rozchodníka sa nachádza blízko povrchu pôdy, črepník by nemal byť zvolený príliš vysoký, ale skôr široký. Na opätovnú výsadbu si môžete vybrať takmer akúkoľvek pôdu. Na to je celkom vhodný pozemok pre kaktusy, ktorý je možné kúpiť v každom kvetinárstve alebo si ho pripraviť sami. Za týmto účelom premiešajte listovú a trávnatú pôdu, piesok a tehlové štiepky v pomere 1: 1: 1: 0,5. Odporúča sa tiež pridať nejaké uhlie. Dobrá drenáž je nevyhnutná.

Reprodukcia

Rozchodník sa šíri odrezkami

Rozchodník sa šíri odrezkami. Na to musíte odrezať a zasadiť do pripravenej pôdy (akákoľvek špeciálna príprava samotného rezania je úplne zbytočná). Na výsadbu odrezkov je vhodná kompostová zemina zmiešaná s pieskom v pomere 1: 1, ako aj zmes trávnika a listovej pôdy s pieskom. Už po 4 týždňoch, a možno aj skôr, sa na rezne objavia prvé korene.

Stojí za zmienku, že existuje niekoľko typov rozchodníkov, napríklad Potozinsky rozchodník, ktoré rastú pomerne rýchlo a vyžadujú každoročnú obnovu..

Liečivé vlastnosti

Rozchodník je liečivá rastlina. Je teda schopný rýchlo liečiť rany a používa sa aj na liečbu popálenín. A rozchodník používajú na liečebné účely veľmi dlho..

Opatrne

Sedum Morgana je pomerne nebezpečná rastlina. Faktom je, že ak budete jesť aspoň jeden list (čo deti môžu robiť dobre), potom dôjde k silnej otrave, ktorá je sprevádzaná vracaním, hnačkou a inými príznakmi. Rastlinu by ste preto mali uchovávať mimo dosahu detí..