Zásoba na zimu: jedinečný hroznový džem

Ako vyrobiť hroznový džem doma

Teraz je najplodnejšie obdobie na doplnenie zimných zásob – konzervácia, samozrejme, a džem vrátane. Všetky druhy receptov z obrovského množstva ovocia a bobúľ sa nám zdajú známe. Hrozno však v tomto zozname nie je. Často sa verí, že z hrozna je možné vyrobiť iba víno, hrozienka a kompót. Toto je úplne mylný názor. Hroznový džem je skvelý dezert, ktorý si okamžite získa vaše srdce a nielen vaše..

Výhody hrozna

Výhody hrozna

Hlavná vec, ktorá je zaznamenaná v bobuliach hrozna, je množstvo šťavy a chuti. Máte predstavu o výhodách hrozna? V 100 gramoch hrozna je 72 kalórií a veľké množstvo sacharidov. A tento aspekt sa odráža vo výživovej hodnote týchto bobúľ. Aby ste zvlášť nezaujali vašu pozornosť, jednoducho vám predstavíme zoznam všetkých užitočných zložiek bobúľ hrozna:

 • Voda;
 • Bielkoviny;
 • Lipidy;
 • Celulóza;
 • Sacharidy vrátane mono- a disacharidov;
 • Polysacharidy;
 • Zásadité kyseliny (vínna, citrónová, šťaveľová, jablčná atď.);
 • Fyziologický roztok.

A okrem toho veľká sada vitamínov a mikro – a makroživín dodá vášmu telu potrebnú energiu, bude mať pozitívny vplyv na zdravie a zlepší pohodu. A vo výsledku to ovplyvní náladu v dobrom zmysle slova..

Hrozno sa používa nielen na varenie. Funguje ako základ pre výrobu liekov a samozrejme v kozmetickom priemysle. Hrozno obsahuje prvky, ktoré odolávajú rakovine, chorobám obličiek, artritíde. Hrozno sa používa aj na obnovu poškodeného tráviaceho systému..

Hroznový nektár je baktericídny, diuretický, laxatívny, diaforetický a expektorant. Stále hroznový nektár má posilňujúci a tonizujúci účinok na ľudské telo, eliminuje ochabovanie svalov, znižuje krvný tlak. Ani lekári sa neboja odporučiť hroznový nektár pri liečbe diagnózy, faryngitídy, kataru horných dýchacích ciest, diatézy kyseliny močovej, anémie, tlaku, dny, tento zoznam je možné ešte rozšíriť.

Viacstupňový džem. Pár receptov

Viacstupňový džem. Pár receptov

Milovníci bobúľ hrozna si uvedomujú, že konkrétny druh má svoju vlastnú individuálnu chuť a vlastnosti. Prirodzene to treba vziať do úvahy pri výrobe džemu vlastnými rukami. Postupujte podľa nižšie uvedených receptov a budete úspešní..

Obecným pravidlom výroby hroznového džemu je malé množstvo komponentov a viacstupňový a dlhý proces varenia.

Príprava misky z bieleho hrozna

Čo teda potrebujete na varenie:

1. Biele hrozno – 1 kilo.

2. Cukor – 1 kilo.

3. Dva poháre vody.

4. Pol lyžičky vanilkového cukru.

5. Pol lyžičky kyseliny citrónovej.

Bobule jemne opláchnite. Vysušte ich. Potom ich vyberte z vetvičiek a odstráňte semienka. Samozrejme, to druhé je na vás, ale je lepšie, ak počas jedla nedrvíte kosti..

Viacstupňový džem. Pár receptov

Tip: Aby ste uľahčili „strihanie“ strapcov hrozna, upravte na tento účel tupé nožnice. Pomôže to zachovať celistvosť bobúľ..

Ďalšou vecou je uvariť tvrdý sirup. Prečo vziať vriacu vodu a pridať do nej cukor. Dusíme 10 až 15 minút..

Necháme vychladnúť Hrozno vložte do už studeného sirupu a začnite znova variť. Takže ste sa dostali k tajomstvu varenia hroznového džemu. V počiatočnom štádiu varte ingrediencie asi hodinu na miernom ohni, po uplynutí určeného času plameň zvýšte a potom varte na vysokej teplote ďalších 10 minút. Nakoniec pridáme kyselinu citrónovú a vanilkový cukor. Dobre premiešajte. Džem bol teda uvarený. Teraz zostáva naliať ju do sterilných nádob..

Kish-mish hroznový džem

Kish-mish hroznový džem

Koniec leta – začiatok jesene je časom zberu kish -mishu. Táto odroda je známa množstvom šťavy a jedinečnou chuťou. A možno najväčšou vlastnosťou, ktorá pomohla získať dav fanúšikov, je nedostatok semien. Pokiaľ ide o džem, je to spravidla neoceniteľná vlastnosť. Bobule nestratia svoj tvar a chuť sa blíži k elegantnejšej.

Budete potrebovať nasledujúce prísady:

1. Kish -mish – pol kilogramu.

2. Cukor – 400 gramov.

3. Pol pohára vody.

4. Pol lyžičky vanilínu.

Prejdite cez hrozno. Rozdrvené alebo zhnité vyhoďte, zrelé zoberte. Hrozno dôkladne opláchnite v cedníku pod tečúcou studenou vodou. Nechajte vodu odtiecť.

Potom vodu v hrnci priveďte k varu. Pridajte cukor do vriacej vody. Varte, dôkladne premiešajte, vyžaduje sa, aby sa cukor dôkladne rozpustil vo vriacej vode. Do pripraveného sirupu nalejte hrozno a duste dve minúty. Potom hrniec odstavte z ohňa. Potom panvicu prikryte utierkou a nechajte stáť asi 8 hodín..

Po 8 hodinách oddeľte sirup od bobúľ. Je potrebné variť a variť 5-8 minút. Potom hrozno ponorte do vriaceho sirupu. Potom panvicu vyberte z horáka a znova nechajte variť pri izbovej teplote asi osem hodín..

Po nasledujúcich ôsmich hodinách vráťte hrniec hrozna s ohňom. Varte to a pokračujte, kým nie je varené. A to príde, keď sa bobule usadia na dne a stanú sa transparentnými. Teraz je čas pridať vanilín. Džem dobre premiešajte. Mimochodom, už je to hotové. Preneste ho do sterilnej nádoby.

Súvisiace video: Hroznový džem Kish Mish

Nebojte sa príliš o dlhých „prestojoch“, pretože zatiaľ čo podstata a záležitosť trvajú na tom, džem je možné použiť na výrobu džemu z iného druhu hrozna.

Isabella hroznový džem

Isabella hroznový džem

Chuť tohto hrozna je ťažké zameniť s iným a samotné bobule sú mimoriadne šťavnaté. Samozrejme, vyskúšali ste víno Isabella, stačí sa zamyslieť nad tým, aký druh džemu je možné z tejto odrody získať. Napriek tomu, že príprava takéhoto džemu vám nezaberie veľa času.

Aké sú teda ingrediencie, ktoré musíte pripraviť na džem Isabella:

1. Hrozno “Isabella” – jeden a pol kilogramu.

2 300 mililitrov vody.

3,4,5 šálky cukru.

Hrozno dôkladne opláchnite, vyberte z vetvičiek, nechajte odkvapkať.

Na výrobu sirupu zohrejte vodu a pridajte 300 gramov cukru. Varte a miešajte, kým sa všetok cukor nerozpustí vo vode. Potom do sirupu pridajte hrozno a duste ďalších päť minút. Teraz musíte panvicu odstaviť z ohňa. Počkajte, kým sirup s bobuľami vychladne, a potom začnite znova variť na miernom ohni. Pridajte zvyšok cukru a varte asi 30 minút. To je všetko. Džem vložte do nádob, ktoré boli pôvodne sterilizované.

Džem so semienkami

Džem so semienkami

Vo všetkých receptoch je často údaj o odstránení semien z hrozna. Jedná sa o pomerne náročný podnik. Preto sme našli recept, v ktorom je džem pripravený bez odstránenia semien. Na odrode navyše nezáleží. V prítomnosti semien v džeme samozrejme existuje určitá pikantnosť, ale sú veľmi užitočné a obsahujú zložky, ktoré budú pôsobiť ako preventívne opatrenia na prevenciu mnohých chorôb. Nie nie je dôležitá chuť. Džem so semienkami chutí inak ako džem bez nich. Skús to!

Čo teda potrebujete na vytvorenie džemu z hroznových jadier:

 1. Hrozno akejkoľvek odrody – 1 kilogram.
 2. Cukor – 1 kilogram.
 3. Pol litra vody.
 4. 1/2 čajovej lyžičky kyseliny citrónovej.

Hrozno dobre umyte, vyberte z konárov. Blanšírujte ich vo vriacej vode asi dve minúty. Potom nechajte obrobok vychladnúť. Vychladnuté hrozno namáčajte v horúcom sirupe. Varte niekoľko minút, vyberte z horáka a potom, keď džem vychladne, vráťte ho späť do horáka a na miernom ohni ho priveďte k varu. Varte niekoľko minút. Na konci varenia pridajte kyselinu citrónovú. Dobre premiešajte, aby sa kyselina citrónová v džeme úplne rozpustila. Teraz musíte džem opäť ochladiť a potom ho distribuovať do bánk.

Súvisiace video: Hroznový džem si urobte sám

Multivitamín alebo spolu s inými zložkami

Mnoho bobúľ je dobre doplnených prísadami. A hrozno nie je výnimkou. Dokonale dopĺňa viaczložkové šťavy, kompóty, zaváraniny. A je tu len prielom všetkých druhov užitočných komponentov.

Hrozno a jablká v jednom džeme

Toto je už klasika. Chuť jabĺk a hrozna si pamätáme už od detstva. Tandem jabĺk a hrozna je mimoriadne potrebný pre ľudí všetkých vekových skupín. Ignorovať takýto recept by bolo veľkým opomenutím. Každá sebavedomá žena v domácnosti by sa mala pokúsiť „zavrieť“ taký džem.

Čo teda potrebujete na výrobu klasického hroznového a jablkového džemu:

1. Zrelé jablká – 3 kilogramy.

2. Hrozno v klastroch – 1 kilo.

3. Voda – liter.

Jablkovú dužinu umyjeme a olúpeme. Nakrájajte ho na tenké plátky. Hrozno a lúpané jablká dajte do hrnca a zalejte vodou. Vložte na sporák a varte. Potom znížte teplotu a nechajte pár minút dusiť. Potom odstavte z varnej platne a nechajte štyri hodiny vychladnúť. Po uplynutí tejto doby vráťte panvicu na oheň a priveďte k varu na miernom ohni..

Na výrobu džemu "prežil" zimu a „nevyfúklo“ tieto akcie treba duplikovať s intervalom štyroch hodín dva dni po sebe.

Potom môžete bezpečne zabaliť do sterilných pohárov.

Hrozno a vlašské orechy

Hrozno a vlašské orechy

Toto je recept na extrémne zavlažujúci džem. Určite to bude vyhovovať vkusu vašej rodiny..

Čo potrebujete na výrobu hroznového džemu s vlašskými orechmi:

1. Hrozno bez ohľadu na druh – 1 kilogram.

2. Cukor – pol kilogramu.

3. Voda – tretina pohára.

4. Lúpané vlašské orechy – 10 kusov.

5. Vanilín a čerešňový list, posledné voliteľné.

Musíte začať s výrobou sirupu. Stačí rozpustiť cukor vo vriacej vode. Medzitým, kým sa sirup pripravuje, začnite pripravovať hrozno. Predprané a oddelené od konárov je potrebné blanšírovať.

Potom by malo byť hrozno skombinované so sirupom. Potom varte najmenej sedem minút.

Nechajte obrobok mimo varnej platne a nechajte ho vychladnúť pri izbovej teplote a nalaďte 10 hodín. Je to nevyhnutné, aby boli zložky nasýtené sirupom. Po 10 hodinách vráťte panvicu na oheň. Varte. Potom pridajte vanilín a jemne nasekané orechy. Varte ďalších 15 minút a potom vyberte z tepla. Teraz nalejte do nádob. Džem je pripravený.

Hrozno a hrušky

Hrozno a hrušky

To je tiež celkom bežná kombinácia..

Čo potrebuješ:

1. Hrušky – 2 kilogramy.

2. Cukorový piesok – 2 kilogramy.

3. Hrozno – 300 gramov.

4,1 citrónu.

5 300 mililitrov vody.

Prísady dobre umyte a osušte. Hrušky nasekáme najemno. Pripravte si sirup asi z polovice toho, čo recept vyžaduje, a pridajte do neho bobule hrozna. Trochu povaríme a pridáme hrušky.

Teraz nalejte zvyšný cukor do džemu. Obsah hrnca varte asi 60 minút. Na samom konci nalejte do džemu citrónovú šťavu. To je všetko, čo môže zvinúť váš lahodný dezert.

Hrozno a pomaranče

Hrozno a pomaranče

Tento recept bude určite obľúbeným dezertom vo vašej rodine. Doprajte si na raňajky exotiku.

Čo potrebujete na výrobu hroznového a pomarančového džemu:

1. Veľká oranžová v jednom čísle.

2. Hrozno – 1 kilogram.

3. Cukor – 1 kilogram.

4,250 mililitrov vody.

Varte vodu a pridajte k nej 300 gramov cukru. Počkajte, kým sa cukor úplne rozpustí, potom nalejte olúpané a umyté hrozno do sirupu. Varte niekoľko minút a nechajte 4 hodiny lúhovať.

Potom džem vráťte na sporák a priveďte ho do varu, potom pridajte ďalších 300 gramov cukru. Varte najmenej 10 minút. Vyberte z varnej platne. Trvať na tom, 10 hodín.

Postup bude potrebné zopakovať a pridať zvyšný cukor. V posledných krokoch varu pridajte pomarančový džús. Všetko.

Pikantný hroznový džem

Tento recept je neobvyklý a pikantný. Určené pre gurmánov alebo milovníkov všetkého nového.

Musíte pripraviť:

1. Hrozno – 1 kilogram.

2. Veľká citrónová šťava.

3 100 mililitrov vody.

4 800 gramov cukru.

5. Karafiát.

6. Kúsok škorice, asi 1 centimeter.

Rada. Majte na pamäti, že škorica a klinčeky sú extrémne voňavé a majú výraznú vôňu a chuť. Radšej sa nehlásiť, než to preháňať. Môžete tiež použiť mletú škoricu. Je to tak, že vo forme kôry sa toto korenie ľahšie odstráni z džemu. Pomôže to udržať džem číry a husto jantárový..

Pripravte sirup: zmiešajte cukor, vodu, citrónovú šťavu, korenie.

Odstráňte hrozno z konárov a umyte ho. Kožu zo všetkých hrozna prepichnite ihlou zo všetkých strán. Potom namočte hrozno do teplého sirupu.

Džem je potrebné zahriať na 70 stupňov asi trikrát. To sa musí urobiť, aby sa zachoval tvar bobúľ a nasýtili sa sirupom..

Na druhý deň džem uvaríme a odložíme na 24 hodín. Na druhý deň džem varíme na miernom ohni asi 10 minút. Pravidelne miešajte, kým sirup nezhustne. Teraz pridajte citrónovú šťavu. Tým sa zabráni kryštalizácii džemu a tekutina zostane číra. To je všetko. Zostáva len zrolovať v bankách.

Ako uchovávať?

Každá hostiteľka je citlivá na svoju prácu. A aby nechodil fackovať a džem zostal priehľadný, nepokazil sa a nevyfúkol viečko, stačí dodržať niektoré podmienky.

Hore sme hovorili o skutočnosti, že citrónová šťava alebo jej dehydrovaná verzia je prírodný konzervant. Džem nestráca farbu a ani veľmi nezhustne.

Konzervovaný hroznový džem na dlhodobé skladovanie by mal byť skladovaný na chladnom a tmavom mieste. Ideálna by bola chladnička alebo podlaha.

Je tiež dôležité, ako dobre ste nádobu spracovali. Musí byť suchý a sterilný. Je tiež potrebné podrobiť sa sterilizácii a viečka nie sú dôležité nylon alebo železo.

Džem miluje suché miesta, preto je lepšie sa vyhnúť vlhkým miestnostiam..

To je všetko, čo sme chceli povedať o hroznovom džeme. Bude pre nás veľmi príjemné, ak si na to čo len trochu spomeniete, ochutnávaním skvelého hroznového džemu v priateľskej spoločnosti.