Starší

Bezová rastlina

Rastlina bazy čiernej (Sambucus) je krík z čeľade Adoksovcov. Nejaký čas bol pripisovaný Zimolezu a bol tiež pridelený rodine s rovnakým menom. Latinský názov pre bazu čiernu – Sambucus – sa údajne prekladá ako „červená farba“ a označuje používanie plodov bezu ako farbiva. Ďalším variantom pôvodu je odkaz na strunový nástroj sambuca, ktorý bol vyrobený z bazy čiernej..

Rod zahŕňa asi 40 druhov žijúcich v subtrópoch a miernom podnebí na rôznych kontinentoch. Táto rastlina je ľuďom známa už od staroveku: Plinius vo svojich dielach spomenul krík. Na ozdobu záhradných pozemkov sa dnes často používajú rôzne druhy a odrody bezu..

Popis bazy

Popis bazy

Bezinka je zvyčajne malý strom alebo ker, aj keď súčasťou tohto rodu sú aj trváce bylinky. Mnoho druhov bazy uprednostňuje teplo, v stredných zemepisných šírkach sa však dá pestovať viac ako 10 druhov tejto rastliny, z ktorých najobľúbenejšou je čierna beza..

Rovnako ako väčšina príbuzných má tento druh tvar kríka alebo stredne veľkého stromu. Výška exemplárov Sambucus nigra dosahuje od 2 do 6 m. K prírodným biotopom bazy čiernej patrí podrast, kde je schopná vytvárať celé húštiny. Strieľa dobre, má tenkú kôru a mäkké, ľahké jadro. Čerstvé výhonky sú sfarbené do zelena, ale neskôr sivejú a sú pokryté malými lenticelami. Na vetvách sú veľké listy asi 20 cm dlhé, majú nepárno-zpeřenú štruktúru a skladajú sa z predĺžených, dlhých, špicatých listov, ktoré sa držia malých stopiek. Veľké kvetenstvo-štíty dosahujú priemer až 25 cm, obsahujú voňavé malé kvety krémovej alebo hnedožltej farby. Veľkosť jedného kvetu je asi 5-8 mm. Rastlina je považovaná za medonosnú rastlinu. Bezinky kvitnú začiatkom leta. Potom sa na vetvách vytvoria takmer čierne „bobule“ kôstok do veľkosti 7 mm. Obsahujú sladkokyslú tmavočervenú dužinu a 2-4 semená. Plody dozrievajú bližšie k septembru.

Okrem svojho dekoratívneho účinku má tento druh černého bezu aj veľké množstvo liečivých vlastností. Ale všetky časti kríka, okrem kvetov, pokožky a dužiny zrelých bobúľ, sú považované za jedovaté.

Starostlivosť o rastliny: baza čierna. Typy, pristátie, starostlivosť // FORUMHOUSEStarostlivosť o rastliny: baza čierna. Typy, pristátie, starostlivosť // FORUMHOUSE

Stručné pravidlá pre pestovanie bezu

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie bezov na otvorenom poli..

Pristátie Bezinky začínajú vysádzať na otvorenom priestranstve na jar alebo na jeseň..
Úroveň osvetlenia Rastlinu sa zvyčajne pokúšajú umiestniť na mierne slnečný východ alebo na mierne otvorenú severnú stranu..
Režim zavlažovania V daždivom lete nebude krík vôbec potrebovať zalievanie, ale v suchom lete sa výsadba zalieva týždenne.
Pôda Sod-podzolická pôda alebo hlinka sú vhodné na pestovanie. Príliš kyslá pôda je vápenná a pridáva sa do nej dolomitová múka. Ťažkú pôdu je možné uvoľniť pridaním piesku alebo rašeliny.
Top dressing Bezinky rastúce v živnej pôde nebudú zvlášť potrebovať ďalšie kŕmenie. Ak je pôda na mieste dostatočne chudobná, na jar av lete sú kríky oplodnené zlúčeninami obsahujúcimi dusík.
Bloom Kvitnutie začína začiatkom leta. Potom sa na vetvách vytvoria „bobule“.
Prerezávanie Ker má od prírody pomerne úhľadnú korunu, takže takmer nepotrebuje formáciu.
Reprodukcia Semená, vrstvenie, odrezky, delenie kríkov.
Škodcovia Zelená voška, ​​roztoč.
Choroby Kríky niekedy infikujú vírusové alebo plesňové infekcie.

Výsadba bazy na otvorenom priestranstve

Výsadba bezov na otvorenom priestranstve

Najlepší čas a miesto nástupu

Bezinky začínajú vysádzať na jar alebo na jeseň. Táto rastlina láka svojou nenáročnosťou, ale stále má svoje vlastné charakteristiky kultivácie. Na výsadbu sa odporúča použiť mladé sadenice, ktoré majú iba 1-3 roky. Také rastliny sa jednoduchšie udomácnia na novom mieste a zakvitnú zhruba v 2.-3. roku kultivácie. Na výsadbu je vybrané svetlé miesto s výživnou pôdou. V tieni a na chudobných pozemkoch kríky spomalia svoj rast a stratia dekoratívny efekt, ale tiež ich neodporúčajú vysádzať na silné slnečné lúče. Sod-podzolická pôda alebo hlinka sú vhodné na pestovanie. Príliš kyslá pôda je vápenná a pridáva sa do nej dolomitová múka. Ťažkú pôdu je možné uvoľniť pridaním piesku alebo rašeliny. Odporúča sa vykonať takéto spracovanie niekoľko rokov alebo najmenej šesť mesiacov pred výsadbou kríkov..

Obvykle sa tieto rastliny pokúšajú umiestniť na mierne slnečný východ alebo na mierne otvorenú severnú stranu. Je žiaduce, aby popoludní bol krík v tieni. Poloha kríka môže byť tiež ovplyvnená jeho odrodovými vlastnosťami. Pestré formy bezu teda budú potrebovať aktívnejšie osvetlenie. K výsadbe rastliny môžete pristúpiť z praktického hľadiska. Mladé vetvy kríkov vyžarujú nepríjemný zápach, ktorý odháňa muchy, a tak využívajú vlastnosti rastliny tým, že ju vysadia vedľa toalety, smetného koša alebo hromady kompostu..

Výsadba na jar

Bezinka je čierna. Návod na výsadbu. Záhradné vlastné rukyBezinka je čierna. Návod na výsadbu. Záhradné vlastné ruky

Príprava na jarnú výsadbu začína asi mesiac pred premiestnením sadenice na jej konečné miesto. Na to je pripravená jama s hĺbkou asi 80 cm a šírkou asi pol metra. Ak sa baza pestuje ako strom, okamžite sa do jamy nainštaluje kolíková podpera. Mal by vyčnievať asi 50 cm nad zemou.Kruhy rastlín, ktoré sú nízkeho vzrastu, nebudú vyžadovať oporu. Pôda zostávajúca po vykopaní diery sa zmieša s hnojivami. K tomu sa pridá asi 7,5 kg humusu a minerálne prísady: zlúčeniny draslíka (30 g) a fosfáty (50 g). Výsledná zmes sa dôkladne premieša a naleje späť do jamy, aby sa naplnila do 2/3.

Na presádzanie bezov vyberte teplý deň. Pôda v jame sa opäť uvoľní – počas prípravného obdobia bude mať čas na balenie. Sadenica sa umiestni do otvoru, jej korene sa posypú uvoľnenou zeminou a zvyšná pôda sa naleje na vrch. Po výsadbe by mal koreňový krček mierne stúpať nad zemou. Pôda v blízkosti sadenice sa zhutní a potom sa tam naleje asi 1-1,5 vedra vody. Po zalievaní, keď pôda absorbuje vodu a zmenšuje sa, koreňový krček kríka by sa mal rovnať úrovni pôdy. Ak bola do jamy nainštalovaná podpera, sadenica je k nej viazaná ako posledná. Aby sa bezinka bez povolenia nešírila po záhrade, odporúča sa obklopiť rastlinu prekážkami. Vo vzdialenosti 1,5 m od rastliny do hĺbky asi pol metra sa vykopá bridlica alebo iný dostatočne hustý materiál.

Výsadba na jeseň

Proces transplantácie bazy čiernej v jesennom období sa nelíši od jarnej, ale v tomto prípade je jama tiež pripravená vopred, aby mala čas doplniť pôdu všetkými živinami potrebnými pre rastlinu..

Starostlivosť o bezinky

Starostlivosť o bezinky

Jarná starostlivosť

Jasné marcové slnko môže spáliť kôru z černého bezu. Tento jav je spôsobený skutočnosťou, že počas dňa sa kôra rastlín príliš zahrieva na slnečnom svetle a nočný chlad vytvára pre kríky hmatateľný teplotný kontrast. Aby sa zabránilo silnému zahrievaniu, kostrové konáre a stonka bezu sú zafarbené vápnom. Biela kompozícia pomôže odrážať slnečné lúče.

Ak v zime bezu hrýzli myši, oblasti nimi poškodené sa dezinfikujú ošetrením nasýteným roztokom manganistanu draselného a pokrytím záhradným lakom. Niektoré druhy bazy čiernej sú schopné svojou vôňou zahnať hlodavce..

Rez bezov sa vykonáva v teplom a suchom dni. Ak bola v zime bezovka omrzlá, na jar sa v takýchto kríkoch začnú aktívne vyvíjať bazálne výhonky. Takýto rast je tiež potrebné odrezať – pritiahne sily kríka na seba a rýchlo predbehne hlavnú korunu v raste.

  Zimostráz

Potom sa kríky postriekajú roztokom zmesi Bordeaux alebo nitrafénu – tieto opatrenia budú slúžiť ako prevencia proti rozvoju chorôb a výskytu škodcov. Ďalšie jarné postupy budú spočívať v vyčistení kruhu kmeňa od izolácie a spadnutého lístia. Ak je jar po zime s malým snehom suchá, rastliny zalejú, aby sa obnovila rovnováha vlhkosti..

Ako sa starať o leto

Ako sa starať o bezu v lete

Po kvitnutí sú kríky ošetrené múčnatkou, ako aj výskytom škodcov.

Začiatkom leta sa z kríkov bezinky vytvára vaječník a nové výhonky. V tejto dobe obzvlášť potrebujú dostatočné množstvo vlhkosti a mikroelementov. Zalejte výsadby podľa potreby a snažte sa, aby bola pôda okolo kríkov vždy vlhká a uvoľnená.

V auguste niektoré z odrôd už začínajú dozrievať plody, po zbere sa rastliny začínajú pripravovať na zimu. Ak bolo leto daždivé, môžu kríky vytvárať mladé bočné výhonky. Aby tieto výhonky dozreli pred mrazom, kruh v blízkosti stonky sa očistí od kompostu a vrcholy týchto stoniek sa zovrú.

Jesenná starostlivosť

Na jeseň pokračuje príprava rastliny na nadchádzajúce zimovanie. Na konci augusta až septembra sa z kríka odstránia zrelé bobule a vykoná sa hygienické prerezávanie. Zhromaždené bobule sa uchovávajú v chladničke maximálne 10 dní alebo sa nechajú spracovať. Nestrihané ovocné kefy môžu visieť na konároch celú zimu, niekedy ich tam nechajú ozdobiť záhradu alebo nakŕmiť vtáky..

Do konca septembra je krajina pri kríkoch vykopaná a oplodnená tam. Ak na jeseň takmer neprší, bazu bezovú bude potrebné pred zazimovaním dobre zavlažiť. Ak sa na budúci rok na jar plánuje postup vysádzania nových kríkov bezu, v septembri sú pre nich pripravené aj jamy..

V októbri sa bezinky liečia na choroby a škodcov postrekom kôry a blízkej stonky. Hlavné vetvy a kmeň je možné ihneď vybieliť vápnom alebo kriedou s prídavkom síranu meďnatého a kazeínového lepidla. Takže na jar budú rastliny chránené pred popáleninami, okrem toho také opatrenia vydesia škodcov od nich. Pôda vedľa bezu na zimu je mulčovaná suchým lístím, humusom alebo rašelinou a po vytvorení snehovej pokrývky sa pod kríkom vytvorí závej.

Preventívna liečba

Preventívna liečba bezinky

V rámci prevencie vzniku chorôb a výskytu škodcov sa bezinky ošetrujú dvakrát za sezónu – na jar a na jeseň. Jarné spracovanie sa vykonáva pred kvitnutím listov a na jeseň – po páde. Na tento účel sa použijú roztoky kvapaliny Bordeaux (1%), síranu meďnatého (1%) alebo Nitrafenu (2-3%). Je dovolené použiť iné podobné prostriedky. Na jar možno bezinky postriekať 7% roztokom močoviny. Takéto ošetrenie dezinfikuje pôdu a slúži aj ako včasný doplnok dusíka pre kríky..

Zalievanie

V daždivom lete nebude baza potrebovať žiadnu zálievku, ale v suchom lete sa výsadby zalievajú týždenne a na každý krík sa minie 1-1,5 vedra vody. Bezinka odoláva krátkemu suchu, ale iba na mokrej zemi dosahuje svoj maximálny dekoratívny efekt. Mladé sadenice budú potrebovať vlhkosť obzvlášť silno – pôda v blízkosti takýchto kríkov by nemala vyschnúť, ale nemala by byť povolená stagnácia vlhkosti v koreňoch. Po zrážkach alebo zalievaní sa oblasť kruhu kmeňa uvoľní a vytiahne odtiaľ všetky buriny.

Mulčovanie kruhu kmeňa navyše pomôže udržať pôdu vlhkú. Mulčovacia vrstva udrží vlhkosť v pôde, čím zabráni jej rýchlemu odparovaniu, spomalí rast buriny a zabráni tomu, aby sa vrchná vrstva zeme zmenila na kôru. Na tento účel je vhodný kompost alebo hnoj, ktorý sa dokázal otáčať..

Top dressing

Bezinky rastúce v živnej pôde nebudú zvlášť potrebovať ďalšie kŕmenie. Ak je pôda na mieste dostatočne chudobná, na jar av lete sú kríky oplodnené zlúčeninami obsahujúcimi dusík. Na tento účel môžete použiť organické aj minerálne dresingy. Na pestovanie sú vhodné suspenzie alebo infúzie kuracieho hnoja, ako aj močoviny alebo komplexné kompozície minerálnych prvkov v suchej forme. Roztok močoviny nielen pomáha zlepšovať vlastnosti pôdy, ale tiež chráni rastlinu pred škodlivým hmyzom a mikroorganizmami. Na jeseň, keď by mala rastlina spomaliť vývoj, by nemala byť kŕmená dusíkatými hnojivami..

Prerezávanie bazy

Prerezávanie bazy

Bezinka má od prírody pomerne úhľadnú korunu, takže takmer nepotrebuje formáciu. Na hygienické účely sa kríky každoročne prerezávajú a odstraňujú z nich poškodené vetvy. Kríky omladzujú raz za 3 roky a ponechávajú len asi štvrtinu dĺžky výhonkov. Takéto prerezávanie je obzvlášť dôležité pre ovocné kríky – vetvy od 6 rokov a staršie prestávajú vytvárať vaječníky. Hlavné prerezávanie sa vykonáva na jar, kým sa puky neprebudia, zatiaľ čo beza ešte spí. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva na jeseň po zbere a páde listov.

Jarný rez

V prvom roku po výsadbe sa beza spravidla neoreže, ale niektorí záhradníci po prenose sadenice na zem skrátia jej vetvy asi o 10 cm a urobia rez nad veľkým vonkajším púčikom. V budúcnosti bude potrebné z rastliny odstrániť iba zahusťujúce vetvy, ktoré rastú vo vnútri koruny alebo porušujú dekoratívny efekt staršieho. Odstránené sú tiež zlomené, mrazené alebo príliš oslabené výhonky. Aj keď je krík príliš zmrazený, môžete rastlinu odrezať až ku koreňu – rýchlo sa zotaví. Prebytočné koreňové výhonky z bazy čiernej sa odstránia.

Aby krík tak rýchlo nestarol, možno z neho ročne odstrániť asi štvrtinu starých konárov. Sú narezané na základni, pričom rezy sú rozmazané záhradným ihriskom..

ELDER BLACK Letné opravné prerezávanie (časť 2)ELDER BLACK Letné opravné prerezávanie (časť 2)

Prerezávanie na jeseň

Postup jesenného prerezávania sa nepovažuje za povinný – vykonáva sa iba v prípade potreby, keď sú na rastline zlomené, choré alebo zhrubnuté vetvy. Po zbere sa odstránia. Prerezávanie proti starnutiu je možné preniesť aj na jeseň.

Propagácia bazy

Propagácia bazy

Na rozmnožovanie bezov môžete použiť semená aj odrezky alebo vrstviť. Nové kríky je možné získať aj delením starých. Vzhľadom na skutočnosť, že baza čerstvá pestovaná zo semien si nezachováva odrodové vlastnosti a vzhľad sadenice môže byť ľubovoľný, metódy vegetatívneho rozmnožovania sa považujú za najobľúbenejšie. Pre dekoratívne formy je to jediná možná možnosť..

Pestovanie zo semien

Semená sa odstraňujú zo zrelých plodov v polovici jesene trením plodiny cez sito. Po spracovaní sa ihneď vysejú do riadkov, pričom medzi riadkami zostane vzdialenosť asi 25 cm. Zároveň je každé semeno pochované asi o 2-3 cm.Výsledné sadenice na budúcu jeseň dosiahnu výšku 50-60 cm.Predbežná skarifikácia škrupiny pomôže zlepšiť klíčivosť semena. Napríklad za týmto účelom môžete rozomlieť semená hrubým pieskom..

Sadenice budú na zimu potrebovať pravidelnú zálievku, mulčovanie a úkryt. Takáto baza čierna sa na vybrané miesto presadí o rok..

Rezne

Čierna baza. Tri metódy chovu. 100% výsledok.Čierna baza. Tri metódy chovu. 100% výsledok.

Rezne z bazy čiernej sa režú až do polovice leta. Na tento účel sú vhodné segmenty mladých zelených vetiev dlhé asi 10 až 12 cm s 2 až 3 internódiami a listami v hornej časti. Na stopke nie sú zachované všetky listy, ale iba 2 horné segmenty. Odrezky sa vysádzajú do rašelinovo-piesočnatej pôdy a umiestnia sa do skleníka, prikryjú sa vrecom alebo nádobou. Na zlepšenie prežitia môžete spodné časti vopred ošetriť stimulátorom rastu koreňov. Prvých niekoľko dní po výsadbe budú odrezky potrebovať vysokú vlhkosť, takže vrecko alebo téglik by sa mali pravidelne striekať zvnútra pomocou jemného postreku. Kapky by zároveň nemali padať na listy – inak môže stopka hniť. O niekoľko mesiacov majú tieto odrezky čas zakoreniť, potom ich možno transplantovať na zvolené miesto..

  Vistéria

Niekedy sa na reprodukciu používajú aj odrezky z jednoročných výhonkov, ktoré dokázali stuhnúť. Sú nakrájané na konci jesene a uložené v chladnom suteréne alebo dokonca v zime na snehu. Na jar sa také odrezky vysadia v záhrade a pripravia pre nich voľnú pôdu. Rovnako ako v prípade letnej výsadby, sadenice sa umiestnia do improvizovaného skleníka, kým nie sú úplne zakorenené..

Reprodukcia vrstvením

Propagácia bazy bezovej vrstvením

Najľahší spôsob propagácie bezov vždy poskytuje vynikajúce výsledky, kríky získané týmto spôsobom kvitnú po 3-4 rokoch. Ak chcete na kríku vytvoriť vrstvenie, vyberte mladú vetvu alebo tuhý výhonok vo veku 2 až 3 roky. Je ohnutý k zemi, vložený do vopred pripravenej drážky a upevnený kovovým háčikom. Potom je výhonok zakopaný a na vrchu zostáva iba jeho vrchol..

Ak sa postup na vytváranie vrstiev začal v máji až júni, bude mať čas zakoreniť sa pred pádom. Bude možné ho oddeliť od hlavného kríka a presadiť na konečné miesto v tej istej sezóne, je však vhodné tento postup odložiť na jar.

Delenie kríkov

Rozdelenie bezového kríka sa vykonáva na jeseň. Dospelá rastlina sa vyberie zo zeme a sekerou alebo pílou sa rozdelí na rovnaké časti, aby každá divízia mala silné výhonky a korene. Všetky kusy sú posypané popolom z dreva a potom sú nové kríky zasadené do pripravených jám alebo do nádob, v ktorých budú čakať na jarnú výsadbu. Pri všetkej namáhavosti je hlavnou výhodou tejto metódy súčasná výroba niekoľkých veľkých rastlín..

Škodcovia a choroby

Bezové škodcovia a choroby

Bezinka je pozoruhodná svojou odolnosťou voči chorobám a škodcom. Vôňa rastliny môže vydesiť mnoho hmyzu. Niekedy sa na listoch rastliny objaví zelená voška alebo roztoč pavúka, aby sa znížilo riziko ich výskytu, na jar sú kríky ošetrené Karbofosom podľa pokynov.

Kríky niekedy infikujú vírusové alebo plesňové infekcie. Na vyliečenie rastliny z hubových chorôb (napríklad z múčnatky) sa ošetrí fungicídmi. Väčšina chorôb spôsobených vírusmi (napr. Mozaika) sa považuje za nevyliečiteľné. Preventívne ošetrenia, pravidelné odstraňovanie buriny, dodržiavanie pravidiel starostlivosti o bezinky, ako aj počiatočná výsadba kríkov, zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu, pomôžu chrániť rastlinu a podporia jej imunitu. Ovplyvnené časti rastlín by mali byť ihneď odstránené a zničené..

Druhy a odrody bazy čiernej s fotografiami a názvami

Spolu s čiernym bezom opísaným vyššie sa v záhradách nachádza aj mnoho ďalších druhov tejto rastliny:

Baza modrá (Sambucus coerulea)

Modrý baza

Dekoratívne severoamerické druhy, nie veľmi odolné. Sambucus caerulea vo svojom prirodzenom prostredí žije v blízkosti riek a potokov, ako aj na pasienkoch vo vysočine. Výška stromov tohto druhu dosahuje 15 m, ale nachádzajú sa v ňom aj kríky. Majú tenké výhonky, ktoré sa postupne menia z červenej na svetlo piesočnatú. Olistenie obsahuje asi 5-7 modrozelených listov so zúbkovaným okrajom, ktorých dĺžka dosahuje 15 cm. Šírka kvetenstva je asi 15 cm, obsahujú voňavé krémové kvety. Kvitnutie trvá asi 3 týždne. Potom sú na bezu viazané sférické čierne plody pokryté modrastým kvetom..

Sibírsky bez (Sambucus sibirica)

Sibírsky starší

Táto baza čierna žije v Rusku, ako aj vo východoázijských krajinách. Sambucus sibirica sa nachádza v zmiešaných a tmavých ihličnatých lesoch, niekedy rastie v impozantnej (až 2,2 km) výške. Veľkosť kríka dosahuje 4 m, stupeň jeho mrazuvzdornosti je stredný. Niektoré klasifikácie zaraďujú tieto rastliny medzi poddruhy bazy červenej..

Bezinka bylinná alebo páchnuca (Sambucus ebulus)

Bezinka bylinná alebo zapáchajúca

Veľkosť takejto rastliny dosahuje 1,5 m na výšku. Sambucus ebulus sa nachádza v listnatých lesoch Európy, niekedy v lesostepiach alebo horách. Bezové kríky tiež často žijú v blízkosti riek. Nevydávajú veľmi príjemnú arómu, ale sú veľmi dekoratívne počas kvitnutia a tvorby ovocia. Vôňa kvetov tohto druhu pripomína mandľu, preto sa sušené kvety niekedy používajú na parfumáciu jabĺk počas skladovania. Bobule takejto bazy sú jedovaté – obsahujú kyselinu kyanovodíkovú. Ich šťava nepríjemne zapácha.

Vôňa vychádzajúca zo samotného kríka sa používa ako prostriedok odpudzujúci hmyz. Vzhľadom na schopnosť zahnať škodlivé motýle a roztoče obličiek môžu byť takéto kríky vysadené vedľa ríbezlí. Šírenie takého bezu však treba pozorne sledovať – ​​jeho plazivé korene sa môžu rýchlo rozšíriť na nové územia, a preto sa rastlina ľahko zmení na burinu. S príchodom zimy úplne odumiera, na jar sa jej výhonky objavujú už v krátkej vzdialenosti od starého miesta. Ale vďaka tejto funkcii je veľmi ľahké propagovať túto bazu – na to stačí časť oddenky s púčikom..

Kanadský starší (Sambucus canadensis)

Starší kanadský

Tento druh žije na východe severoamerického kontinentu. Sambucus canadensis miluje vlhkú pôdu bohatú na živiny. Vzhľadom na svoj dekoratívny účinok sa takéto kríky často používajú na zdobenie záhrad. Majú výšku až 4 m, žltkasto šedé stonky a veľké listy až do veľkosti 30 cm. Kvetenstvo má tvar mierne konvexných dáždnikov, ich veľkosť dosahuje 25 cm. Kvety druhu sú žltobiele a príjemne vonia. Lesklé okrúhle bobule sú považované za jedlé a majú sýtu purpurovú farbu. Všetky ostatné časti rastliny, s výnimkou kvetov a plodov, sú považované za jedovaté. Tento druh je v kultúre známy od polovice 18. storočia. Jeho kríky v mnohom pripomínajú čierny bez, ale sú považované za mrazuvzdornejšie. Základné formy:

 • Acutiloba – kríky elegantného tvaru, ktorých listy majú silnú pitvu;
 • Aurea – zelené lístie takého bezu získava na jeseň a na jar žltú farbu;
 • Maxima – najväčšia zo všetkých foriem;
 • Chlorokarp – bobule sú zelené a listy sú žltkasté.

Bezová racemóza alebo červená (Sambucus racemosa)

Bezová racemóza alebo červená

Tento druh, bežný v Eurázii aj v Severnej Amerike, je považovaný za svoju vlasť v západoeurópskych horských oblastiach. Sambucus racemosa – stredne veľké stromy až 5 m vysoké alebo opadavé kríky s hustou oválnou korunou a krehkými vetvičkami. Môžu žiť v roklinách, ako aj na okraji lesa. Ich zpeřené listy dosahujú dĺžku 16 cm a majú svetlo zelenú farbu. Každá komplexná platňa pozostáva z 5 až 7 predĺžených listov so špicatým vrcholom a zúbkovanými okrajmi. Kvetenstvo je podlhovasté a svieže, až do priemeru 6 cm. Ich súčasťou sú drobné zelenožlté kvety. Po odkvitnutí sa na kríkoch objavia malé červené bobule, ktoré pôsobia veľmi elegantne. Na rozdiel od čierneho bezu majú nepríjemný zápach, ale sú veľmi obľúbené u vtákov, ktoré prispievajú k šíreniu semien..

Lístie a vetvy takéhoto bezu majú tiež zvláštny zápach. V kultúre sa tento druh používa od konca 16. storočia. Medzi jeho formy:

 • Žltkastý – žlté bobule majú oranžové strany;
 • Nízka – miniatúrna forma trpasličího kríka;
 • Plumose – zúbkované čepele listov, rozrezané takmer na polovicu, keď sa objavia, majú purpurovú farbu;
 • Fialová – kvety sú namaľované v ružových alebo fialových odtieňoch;
 • Pitvané – jedna z najznámejších foriem, ktorá má veľké skoro sa objavujúce listy, ktorá obsahuje 2- 3 páry jemne rozrezaných listových čepelí;
 • Tenkolistý – s jemným olistením s veľmi tenkými segmentmi. Počas kvitnutia sú listy zafarbené na purpurovo. Vďaka riedkej korune vytvárajú také kríky ľahký čiastočný tieň, ktorý umožňuje vysádzanie svetlomilných druhov v blízkosti..
  Okrasné kríky do záhrady: fotografie a mená

Niektoré odrody červeného bezu sú tiež veľmi obľúbené:

 • Plumosa Aurea – odroda s prelamovanými listami, ktorá v tieni získava zelenú farbu a na slnku žltú farbu;
 • Sutherland Gold – silne členité lístie je žlté, odolné voči popáleninám.

Sieboldov starší (Sambucus sieboldiana)

Starší Siebold

Tento druh žije na Ďalekom východe, ako aj v Japonsku a Kórei, ale Sambucus sieboldiana je obľúbený aj medzi Európanmi – tam sa táto baza široko používa v dekoratívnych výsadbách. Sieboldov druh môže vytvoriť strom vysoký až 8 m alebo ker s rozprestierajúcimi sa vetvami. Rastlinka svojim vzhľadom pripomína červený bez (niektoré klasifikácie považujú bezovku Sieboldovu za poddruh), ale veľkosťou ju prevyšuje. Olistenie je rozdelené na 5-11 lalokov, dĺžka listových dosiek dosahuje 20 cm so šírkou asi 6 cm Kvetenstvo tiež presahuje veľkosť červeného bazy, ale kvety v nich nie sú také husté. V kultúre sa tento druh používa od začiatku 20. storočia..

Baza čierna (Sambucus nigra)

Čierna baza

Vyššie popísaný čierny starší má tiež niekoľko bežných dekoratívnych foriem..

 • Guincho Purple – kríky vysoké až 2 m. Tvar je pozoruhodný zmenou farby listov. Na začiatku rastu sú zelené, potom získajú tmavofialovú farbu a na jeseň mierne sčervenajú. Konáre sú sfarbené do fialova. Púčiky majú jasne ružovú farbu, ale kvitnúci kvet sa stáva bielym s jemným ružovkastým nádychom. Takéto farebné metamorfózy je možné pozorovať iba vtedy, ak beza rastie na slnku: v tieni bude farba listov obyčajná – zelená.
 • Marginata – ker až 2,5 m vysoký s rýchlym tempom rastu. Olistenie má selektívne strieborno-krémové ohraničenie.
 • Práškové Je pomaly rastúci bazový čerň s nádherným olistením. Je pokrytý svetlými pruhmi, pruhmi a škvrnami..

Mnoho odrôd tohto bezu sa tiež rozšírilo. Medzi nimi – „Čierna čipka“ – krík s vyrezávanými tmavými listami s ružovkastým odtieňom a ružovými kvetenstvami.

Dekoratívne formy bezu môžu výrazne diverzifikovať záhradnú krajinu. Často sú spárované s inými krásnymi kríkmi alebo sa používajú ako jediná výsadba – ich ozdobené listy umožňujú týmto rastlinám vyzerať dobre počas celej sezóny. Takéto pestované odrody sú však spravidla mrazuvzdorné nižšie ako druhy staršie..

Vlastnosti a použitie bezu

Vlastnosti a použitie bezu

Zrelé čierne bazy sa používajú ako farbivo v potravinárskom priemysle aj na farbenie hodvábu. Drevo tejto rastliny sa dobre leští a používa sa na výrobu hodiniek. Plody čierneho bezu sa často používajú pri varení, vyrábajú sa z nich želé a zaváraniny, ako aj víno. Bezinka je súčasťou tradičného anglického nápoja, pridáva sa aj do jabĺk, ktoré sa vkladajú do koláčov. Sušené ovocie sa používa ako korenie na konzervovanie zeleniny..

Kvety bazy čiernej sú obľúbené v mnohých krajinách. Nemci z nich napríklad vyrábajú sirup, pridávajú sa do cukríkov a nápojov a Rumuni ich zaraďujú aj do osviežujúcich nápojov. Niekedy sa mladé kvety zmiešajú s hroznovým muštom pre špeciálnu kyticu..

Konáre bezu odstrašujú hlodavce a čerstvé bobule sa používajú na čistenie medeného riadu od stmavnutia..

Bezové ovocie sa používa aj pri varení a vinárstve a používa sa ako farbivo. Lístie a kôra takejto rastliny pomáhajú v boji proti škodlivému hmyzu..

Liečivé vlastnosti čierneho bazy

Liečivé vlastnosti čierneho bazy

Mnoho druhov bazy čiernej má liečivé vlastnosti, ale čierna farba je považovaná za jednu z najužitočnejších. Kvety tejto bazy čiernej sú bohaté na rôzne cenné látky. Obsahujú cukry, organické kyseliny (valeriána a jablčná, octová atď.), Triesloviny a provitamín A, silicu, cholín a ďalšie dôležité prvky, vďaka ktorým sú súkvetia tejto rastliny skutočne jedinečné.

Bobuľové ovocie tiež obsahuje karotén a kyselinu jablčnú, ďalej glukózu a fruktózu, vitamín C a prospešné aminokyseliny..

Čerstvé listy rastliny obsahujú éterické oleje, karotén, živice a triesloviny, ako aj kyselinu askorbovú a suché listy – provitamín A1. Mnoho z týchto látok sa nachádza aj v kôre stromov a kríkov..

Vďaka takémuto súboru užitočných prvkov je bezinka napriek svojej toxicite cenným zdrojom liečivých surovín. Tradičné liečitelia široko používajú rôzne časti kríkov..

Zo sušeného ovocia sa pripravuje liečivý nálev (1:10). Stimuluje vylučovanie žlče, zlepšuje peristaltiku a diurézu. Kvety sa pridávajú do čaju, ktorý pomáha pri bolestiach hrdla a nachladnutí, ale aj pri neuralgii. Účinok takéhoto čaju G.Kh. Andersen opísal vo svojej rozprávke „Matka staršieho“. Ak tento čaj použijete nielen ako nápoj, ale aj ako infúziu na kloktanie, pomôže zmierniť zápal. Odvar alebo infúzia kvetov funguje aj ako diaforetický liek..

Na prípravu infúzie 1 polievková lyžica. lyžica sušených kvetov sa pridá do pohára horúcej vody a potom sa zmes varí na miernom ohni asi 15 minút. Po ochladení sa infúzia filtruje, stlačí a potom sa užíva 2-3 krát denne, 100 mg. Infúzia tiež pôsobí ako liek na reumu, problémy s kĺbmi a dnu. Odvar z kôry má podobné vlastnosti. Používa sa aj pri ochoreniach obličiek a kože..

Z kvetov rastliny sa dá vyrobiť aj kozmetické mlieko, ktoré má pozitívny vplyv na zdravie pokožky. 5 kvetov bezu je vložených do pohára vriacej vody a trvá asi jeden deň. Po precedení sa výrobok uchováva v chladničke..

Bezové listy uvoľňujú teplo, pôsobia upokojujúco, sťahujúco, močopudne a laxatívne. Naparené lístie sa používa zvonka na popáleniny, vredy a vyrážky z plienok, ako aj na liečbu hemoroidov. Ak listy uvaríte v mede, môžete získať prostriedok proti zápche..

Nákup surovín sa vykonáva v rôznych časoch. Kvetenstvo sa prerezáva v máji až júni, keď sú kvety úplne otvorené, a potom sa suší na vetranom mieste. Potom sa kvety oddelia od stopiek a vtierajú zozbierané suroviny cez veľké sito. Plody sa vyberú po úplnom dozretí a potom sa sušia na vzduchu alebo v sušičke (pri teplote 60 stupňov). Kôra, lístie a konáre sa zbierajú oveľa menej často..

Čierna baza &# 127793; Užitočné vlastnosti a vlastnosti pestovania záhradnej zeleninovej záhradyBezinka čierna �� Užitočné vlastnosti a vlastnosti pestovania záhradnej zeleninovej záhrady

Kontraindikácie

Rovnako užitočné ako rôzne druhy bazy, sú považované za jedovaté rastliny. Bobule červeného bezu sú úplne nejedlé, dokonca aj po dotyku s takýmto ovocím by ste si mali dôkladne umyť ruky mydlom a vodou. Kontakt ich šťavy na sliznicu alebo na kožné rany vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

Čierny bez je považovaný za jedlý, ale niektorým ľuďom sa neodporúča konzumovať jeho plody. Obmedzenie sa týka tehotných žien, pacientov s diabetes mellitus, ako aj osôb s chronickými ochoreniami žalúdka, Crohnovou chorobou alebo kolitídou. Zistená individuálna neznášanlivosť na zložky bezu je tiež prekážkou v používaní..

Niekedy nie je ľahké presne určiť typ bezu – v rôznych fázach dozrievania sú bobule čierneho a červeného druhu veľmi podobné, preto by ste bez dôvery v ich bezpečnosť nemali plody vytrhávať z kríkov. Navyše, keď sú nezrelé, dokonca aj jedlé čierne bobule môžu spôsobiť podráždenie žalúdka..

Jed môže byť obsiahnutý nielen v ovocí, ale aj v kvetoch a iných častiach rastlín tohto rodu, nekontrolované používanie takýchto liekov môže viesť k vážnej otrave, takže lieky na ich základe môžete používať iba pod dohľadom lekára..