Acer alebo americký javor

Javor americký jaseňolistý Fotografia a popis stromu, listov

Rodina: Javor alebo Sapind. Tyč: Javor. Druh: javor americký (Acer negundo) alebo javor jaseňolistý.

Nachádza sa vo voľnej prírode v Severnej Amerike. Vzťahuje sa na svetlo milujúce rastliny. Preferuje výživné, stredne vlhké pôdy. Vyžaduje mierne zalievanie. Výška rastliny dosahuje 20 metrov a o niečo viac. Stredná dĺžka života vo voľnej prírode je až 100 rokov. Reprodukčná metóda: semenami.

Americký javor a listy

Americký javor patrí k listnatým stromom. Strom má krátky, hnedý kmeň rozvetvený v spodnej časti. Čím je strom starší, tým je kôra jeho kmeňa tmavšia. Mladé javory majú na povrchu kôry malé praskliny. Keď strom „dozrieva“, stávajú sa hlbšími a postupne sa menia na drážky.

Z rozvetvenia kmeňa siahajú dlhé, roztiahnuté, hladké vetvy zelenej alebo olivovej farby. Na vetvách stromu môžete často vidieť modrastý, menej často purpurový kvet. Koruna je široká a šíri sa.

Listy sú zložené, perovité, stopkaté

Listy sú zložené, perovité, stopkaté. Každý list sa skladá z 3 alebo 5 dlhých (až 10 cm) listov. Listy majú zúbkovaný okraj a špicatý, niekedy laločnatý vrchol. Horný povrch listu je tmavší ako spodný. Spodná časť listu je mierne pubertálna. Na jeseň listy menia farbu na odtiene žltej a červenej..

Listy amerického javora majú podobný vzhľad ako listy jaseňa, preto je jedným z „mien“ tejto rastliny – javor v tvare popola. Javor je dvojdomá rastlina. Na tom istom strome, ale na rôznych vetvách, sú samičie aj samčie kvety. Samčie kvety sa zbierajú do závesných strapcov. Ich prašníky sú sfarbené do červena. Ženské súkvetia sú zelené a zbierajú sa v kefovom kvetenstve. Americký javor začína kvitnúť v máji. Kvitnutie pokračuje, kým sa neobjavia prvé listy. Na jeseň sa na strome tvoria biele nadýchané púčiky.

Plody perutýnia, obsahujúce jedno semeno a dve krídla, sú asi 4 cm dlhé. Lionfish dozrieva koncom leta (august, september) a zostáva na rastline až do jari. Zrelé stromy sú vysoko mrazuvzdorné a ľahko znášajú nízke (až -35 ° C) teploty. Mrazuvzdornosť mladých stromov je oveľa nižšia.

  Lilac

Ovocie leva, obsahujúce jedno semeno a dve krídla, dlhé asi 4 cm

Rastlina sa vyznačuje rýchlym rastom a dynamickým vývojom. Ľahko toleruje vysoké znečistenie ovzdušia, prispôsobené rastu v mestskom prostredí. Stredná dĺžka života vo vonkajších podmienkach je približne 30 rokov. Líši sa vo vysokej krehkosti. Rozmnožuje sa semenami (samovýsev) a pneumatickými výhonkami.

Distribúcia amerického javora jaseňolistého

Vo voľnej prírode sa americký javor nachádza v tugai (les pozdĺž neprerušovaných brehov rieky) v Kanade a USA. Je ho možné vidieť na Ďalekom východe, v Strednej Ázii, v listnatých lesoch na vysoko zvlhčenej, ba až bažinatej pôde..

V Rusku je v divokom stave rozšírený v strednom regióne a na Sibíri. Americký javor úspešne koexistuje s rôznymi druhmi topoľov, vŕb, ale aj dubov a jaseňov.

Použitie javora

Vďaka svojmu rýchlemu rastu a nenáročnosti je americký javor široko používaný pri terénnych úpravách mestských ulíc, pri vytváraní parkov a uličiek.

Táto rastlina ako záhradník má však nevýhody:

  • krátka životnosť v mestských podmienkach (až 30 rokov).
  • krehkosť spôsobená silným vetrom, dažďom a krupobitím.
  • prítomnosť rýchlo sa rozvíjajúceho koreňového rastu, ktorý ničí asfalt a vyžaduje opravu.
  • tvorba veľkého množstva peľu počas kvitnutia, čo môže u ľudí spôsobiť alergické reakcie.
  • veľmi veľká, široká koruna tieniaca ulice, ktorá je biotopom hmyzu vrátane kliešťov.
  • Korene a rozpadajúce sa listy uvoľňujú toxíny, ktoré môžu inhibovať rast iných rastlín rastúcich v blízkosti javoru.
  • Bohaté samoopelenie vedie k zarastaniu, s ktorým treba zaobchádzať ako s burinou.

Použitie tejto rastliny ako záhradníka nie je vždy odôvodnené..

Z dekoratívneho hľadiska má americký javor malú hodnotu. Má nádhernú korunu, malebne namaľovanú prírodou na jeseň. Vďaka rôznym odtieňom listov (zelený, žltý a červenkastý) vyzerá veľmi pôsobivo.

V krajinnom dizajne sa rastlina prakticky nepoužíva. Je to spôsobené štrukturálnymi vlastnosťami jeho kufra. Je krátky, rozvetvený, často zakrivený. Konáre sú veľmi krehké. Americký javor nie je vhodný na vytváranie živých plotov a najčastejšie sa používa ako dočasné plemeno používané na rýchle terénne úpravy v kombinácii s inými, ozdobnejšími, ale pomaly rastúcimi druhmi..

  Kordátová alebo európska lipa

Je krátky, rozvetvený, často zakrivený. Pobočky sú veľmi krehké

Javorové drevo má krátku životnosť a nelíši sa v sile, preto je vhodné iba na výrobu drevených nádob a niektorých domácich potrieb.

Spodná, najširšia časť kmeňa (zadok) a výrastky na kmeni (burloch) tejto rastliny na reze majú neobvyklý vzor, ​​preto sa široko používajú na výrobu kreatívnych prác. Strihali vázy, sochy, vyrezávali držadlá nožov.

Na jar rastlina produkuje bohatú sladkú šťavu. V niektorých krajinách, napríklad v Severnej Amerike, sa javor začal používať ako cukrovar.

Vo voľnej prírode je rastlina obľúbená u vtákov, ktorí radi hniezdia v jej hustej korune, a na jeseň jedia perutýn. Milujú hodovanie na plodoch javora a veveričky.

Rastlina má šľachtiteľskú hodnotu. Na jeho základe vedci vytvárajú nové dekoratívne formy stromov a kríkov. Výsledkom výberu je javor Flamingo, ktorý má veľkú dekoratívnu hodnotu..

Starostlivosť o strom

Americký javor nevyžaduje dôkladnú údržbu. Ak budete rastline venovať zvýšenú pozornosť a rozmaznávate ju svojou pozornosťou, poďakuje vám nádhernou korunou a dodá vám tieň a chlad v horúcom letnom dni..

Starostlivosť o výsadbu spočíva v aplikácii minerálnych hnojív priamo na výsadbové jamy. Po výsadbe je žiaduce vykonať mulčovanie kruhov kmeňa. Mulčovanie sa vykonáva päťcentimetrovou vrstvou alebo rašelinou.

Na jar je rastlina kŕmená roztokom draselných a sodných hnojív. Letné kŕmenie sa vykonáva hnojivom „Kemira-universal“.

Starostlivosť o strom

Americký javor ľahko toleruje sucho, ale dobre sa mu darí a rastie lepšie, keď ho zalejete. Rýchlosť zavlažovania: 15 litrov pod stromom. V prípade mladých stromov by sa sadzba mala zdvojnásobiť. Rastlinu je vhodné zalievať raz za mesiac, suché leto – raz za týždeň..

V letnom období je žiaduce zaburinenie a uvoľnenie pôdy, aby sa obohatila kyslíkom. Letná starostlivosť zahŕňa prerezávanie suchých a chorých konárov. Niektoré odrody aktívne pestujú bočné vetvy, je tiež lepšie ich odstrániť..

Na konci jesene by mali byť koreňové krčky mladých (jednoročných) rastlín pokryté hustým materiálom alebo smrekovými vetvami. Sú citlivé na mráz. Zrelé rastliny sú mrazuvzdorné a nepotrebujú zimnú ochranu..

Rastie

Rastliny sa vysádzajú na jar alebo na jeseň. Výsadba sadeníc sa vykonáva v špeciálne upravených jamách, v malej hĺbke. Koreňový golier sadenice by mal byť na úrovni zeme. Ak podzemná voda prechádza v blízkosti miesta pristátia alebo sa výsadba vykonáva v bažinatých pôdach, je potrebné dno jamy dobre uvoľniť. Do výklenku na výsadbu sa zavádza drenáž obsahujúca piesok a stavebný odpad s vrstvou až 20 cm.

  Vŕba kozia

Pri výsadbe sa sadenice umiestnia vo vzdialenosti 3 až 4 metre od seba. Na vytvorenie živého plotu – každý jeden a pol, dva metre.

Javorolistý plameniak

Divoko rastie v Severnej Amerike. Strom bol dovezený do Európy v 17. storočí. V Rusku sa pestuje od roku 1796. Navonok je tento druh javoru nízky listnatý strom alebo ker s mnohými kmeňmi. Výška rastliny 5-8 metrov. Charakteristickými znakmi tohto druhu sú listy a koruna..

Javorolistý plameniak

Flamingo javor má zložité, zpeřené listy, pozostávajúce z jednotlivých listov stopkového (od 3 do 5). Dĺžka listu je 10 cm. Farba listov sa mení, keď kvitnú:

  • na mladých výhonkoch sú listy striebristo sivé.
  • v lete sa na nich objavuje bielo – ružový okraj a škvrny rovnakého odtieňa, nerovnomerne rozložené po celej ploche listovej čepele.
  • bližšie k jeseni sa farba listov stáva jasne ružovou s tmavo ružovými a nazelenalými pruhmi.

Koruna stromu má zaoblený tvar s priemerom až 4 metre a prelamovaný vzhľad. Vyznačuje sa neobvyklou farbou. Strom vyzerá veľmi krásne a stáva sa skutočnou ozdobou ulíc, námestí a záhrad. Rastlina si zachováva svoj dekoratívny účinok po celý život..

Rovnako ako ostatní zástupcovia rodu Maple, aj javor plameňák je dvojdomá rastlina. Jedna rastlina obsahuje samčie aj samičie kvetenstvo. Sú dosť malé a majú zelenkastý odtieň. Plody – perutýn sivý.

Tento druh javora dobre rastie v osvetlených oblastiach, miluje úrodnú, dobre zvlhčenú pôdu. Odolný voči nízkym teplotám.