Katalpa

Catalpa: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie v záhrade

Catalpa (Catalpa) je kvitnúca okrasná drevina z čeľade Bignoniev. Existuje približne 10 až 40 druhov tejto rastliny. Miesto, kde v prírode rastie katalpa, je Severná Amerika, Západná India, Čína a Japonsko..

Popis stromu Catalpa

Catalpa je listnatý, okrasný, vždyzelený alebo listnatý strom. Dorastá do výšky 20 m, koruna je zaoblená. Listy sú dostatočne veľké, 30 cm dlhé a asi 20 cm široké. Môžu byť opačné, presýpané bahno, dlho stopkaté. Kvety sú lievikovitého tvaru, majú príjemnú arómu, krémovej farby s tmavými škvrnami na hltane. Vzpriamené súkvetia panikulárno-pyramídového tvaru. Plody sú podobné závesným čiaram, v ktorých dozrievajú lietajúce semená, sú dosť dlhé a dorastajú až do dĺžky 40 cm. Strom kvitne uprostred leta a jeho neobvyklé plody môžu klesať počas celej zimy..

Výsadba katalpy na otvorenom priestranstve

Výsadba katalpy na otvorenom priestranstve

Pri výsadbe a starostlivosti o túto okrasnú rastlinu musíte dodržiavať všeobecné pravidlá pre pestovanie stromov. Najlepšie je kúpiť sadenice katalpy v špeciálnych centrách a škôlkach. Catalpu je možné vysádzať skoro na jar, pred tokom šťavy alebo na jeseň po opadaní listov. Miesto výsadby by malo byť bez prievanu a chránené pred vetrom, aby neboli poškodené jemné listy stromu.

Musíte si tiež vybrať miesto, kde bola podzemná voda dostatočne hlboká. Jedná sa o rozľahlý dekoratívny strom, takže potrebuje veľa miesta. Pri výsadbe by mala byť vzdialenosť medzi sadenicami najmenej 5 m. Jama na výsadbu by mala byť hlboká, hlboká asi 1 m a priemer najmenej 70 cm.

Ako substrát je najlepšie použiť pripravenú pôdu zo zmesi piesku, humusu, rašeliny a listovej zeme. Pridajte popol z dreva a fosfátovú horninu. Malo by sa pamätať na to, že pôda musí mať neutrálnu kyslosť. Na dno jamy musíte umiestniť hrubú vrstvu sutiny, biografiu tehly alebo kamienka, ktorá bude slúžiť ako drenáž. Potom naplňte drenážnu vrstvu veľkým množstvom pripravenej pôdy a položte sadenicu na vrch. Korene jemne rozotrite, prázdne miesta zasypte výživnou zeminou a dobre rozdrvte. Po výsadbe je potrebné bohaté zavlažovanie. Musíte zasadiť sadenicu tak, aby bol krk mierne nad úrovňou zeme. Po zalievaní, keď je voda dobre absorbovaná, by mala byť okolo rastliny vytvorená hrubá vrstva mulča z rašeliny, suchého lístia alebo pilín..

  Akcia

Starostlivosť o katalpu v záhrade

Starostlivosť o katalpu v záhrade

Zalievanie

Catalpa veľmi miluje vlhkosť, preto potrebuje pravidelnú zálievku raz za týždeň. Toto je obzvlášť dôležité v období sucha. Ak zle zalejete rastlinu, listy visia a začnú vädnúť, pretože strom stratí svoj dekoratívny účinok. Pri zalievaní potrebuje jedna rastlina najmenej dve vedrá s vodou. Ak je počasie chladné a daždivé a kruh kmeňa je dobre mulčovaný, zalievanie sa môže znížiť na 2-3 krát za mesiac. Po každom zalievaní alebo daždi treba uvoľniť pôdu v kruhu kmeňa a odstrániť burinu. Ak je počasie príliš horúce a suché, zalievanie by malo byť o niečo častejšie, niekoľkokrát týždenne..

Top dressing a hnojivá

Čo sa týka aplikácie hnojív, tie nemožno zanedbať, musia byť a musia byť pravidelné. Dvakrát za sezónu musí byť do kruhov kmeňa pridaný roztok s prídavkom zhnitého hnoja. Na jar bude katalpa potešená zavedením Nitroammofosky, na jeseň rastlina potrebuje hnojivá s vysokým obsahom draslíka a fosforu, strom v súčasnosti nepotrebuje dusík.

Prerezávanie

Jar je považovaná za vhodný čas na prerezávanie, zatiaľ čo púčiky ešte nie sú opuchnuté. Pri jarnom reze katalpy je potrebné odstrániť konáre, ktoré sú zmrazené, poškodené, suché a nesprávne rastúce. Na jar musíte vykonať prerezávanie, ktoré vytvorí krásny a úhľadný tvar koruny. Ľavé hlavné vetvy je niekedy potrebné skrátiť a prebytočné a nesprávne rastúce vetvy treba úplne odstrániť.

Reprodukcia katalpy

Reprodukcia katalpy

Catalpu môžete množiť pomocou semien alebo letných odrezkov..

Propagácia semien

Najvhodnejší čas na výsadbu semien katalpy pre sadenice je koniec februára a začiatok marca. Semená musíte najskôr namočiť do vody na 8 až 12 hodín. Počas jesennej výsadby pred zimou nie je namáčanie potrebné. V pripravených nádobách s pôdou je potrebné vytvoriť drážky a rovnomerne v nich rozložiť semená. Všetko zasypte zeminou a vodou, aby sa semená nevyplavili z pôdy. Na vytvorenie skleníkového efektu musia byť nádoby zakryté plastovým obalom alebo sklom. Semená musíte pestovať pri teplote 20-22 stupňov. Každý deň odstráňte film a nádoby nechajte 10 minút vetrať. Osvetlenie by malo byť dobré, ale nemalo by byť vystavené priamym ultrafialovým lúčom. Polievanie by malo byť pravidelné, ale mierne. V druhej polovici mája je potrebné vysadiť sadenice na otvorenom priestranstve, v tom čase sa už pôda dostatočne zahreje a nočné mrazy sa pravdepodobne nevrátia..

Rozmnožovanie odrezkami

V druhej dekáde leta je potrebné zberať odrezky na množenie. Stopka musí byť aspoň 8 cm dlhá a s niekoľkými živými púčikmi. Musia byť ihneď zasadené do zmesi piesku a rašeliny, pokryté plastovými fľašami, aby vytvorili skleníkový efekt. O odrezky sa musíte starať rovnako ako o sadenice. Akonáhle sa objavia listy, bude to znamenať, že rastlina sa úspešne zakorenila. V druhej dekáde mája je potrebné vysadiť odrezky na otvorenom priestranstve.

Choroby a škodcovia

Catalpa je celkom odolná voči rôznym chorobám a útokom škodlivého hmyzu, ale ak nie je o ňu náležitá starostlivosť, môžu ju postihnúť takí škodcovia ako muchy. Môžete sa ich zbaviť iba spracovaním špeciálnych produktov. Decis a Fastak sú na to skvelé. Nebezpečným škodcom pre katalpu je kmeňový škodca – horntail. Do kôry stromov kladú larvy, ktoré ju poškodzujú. To vedie k oslabeniu celého stromu, zhoršeniu vývoja a rastu. Rastlina začne chradnúť a slová času úplne odumrú. Stromy postihnuté týmto hmyzom spravidla hynú a nemožno ich zachrániť. Preto je nevyhnutné vykonávať preventívne opatrenia..

Z chorôb môže katalpa ochorieť na verticilárne vädnutie. Pri tejto chorobe listy v spodnej časti stromu žltnú a opadávajú. Rastlinu je možné vyliečiť iba na začiatku vývoja pomocou špeciálnych prípravkov. Napríklad Fundazol, Rovral alebo Maxim. Zanedbanú chorobu nemožno vyliečiť, preto je najlepšie predchádzať jej výskytu a vykonávať rôzne preventívne ošetrenia stromu.

Druhy a odrody katalpy

Druhy a odrody katalpy

Nie všetky druhy sa pestujú v kultúre, ale iba niektoré z nich:

Katalpa obyčajná (Catalpa bignonioides) alebo bignonioidná katalpa – strom dorastá do výšky 20 m. Koruna sa rozprestiera, má široko okrúhly tvar. Kôra je tenkovrstvová, svetlo hnedej farby. Listy sú tvarom podobné orgovánovým listom, len majú niekoľkonásobne väčšiu veľkosť. Svetlo zelená farba, až 20 cm dlhá a až 15 cm široká. Listy sú zhora hladké a zospodu sú pokryté vláknami pozdĺž žíl, ak ich rozomelete, ucítite nepríjemnú arómu. Kvety sú biele s červenohnedou škvrnou, veľmi voňavé, zhromaždené vo voľných pyramídových súkvetiach. Asi 30 cm na dĺžku a 20 cm na šírku. Strom kvitne asi 20 dní. Plody v tvare lusku, malé semená. Dekoratívne formy tohto druhu:

  • Zlatá (Aurea) – táto katalpa má jasne žlté listy.
  • Kene – veľmi zaujímavé žlté listy so zelenkastými žilkami a tmavou škvrnou v strede.
  • Nízka (nana) – tento tvar má sférickú korunu.

Catalpa speciosa alebo krásna katalpa – veľmi vysoký strom, dorastá do výšky 30 m. Kmeň je štíhly, koruna je široko pyramídová. Kôra je tenkovrstvová, sivastej farby. Listy sú lesklé, zelené, až 30 cm dlhé, až 15 cm široké. Kvety sú krémovo biele s purpurovými bodkami, okraj je vlnitý, veľmi voňavý.

Catalpa ovate (Catalpa ovata) – v prírode rastie až 10 m a v záhradách nie viac ako 4 m. Koruna sa rozprestiera, má tvar stanu. Kvety sú krémovo biele s purpurovým odtieňom hrdla. Listy sú trojlaločné, tmavozelenej farby, až 30 cm dlhé, asi 15 cm široké. Plody sú uviaznuté, až 45 cm dlhé. Táto odroda je veľmi milujúca svetlo a vyberavá na zloženie pôdy a jej plodnosť.

Catalpa fargesii – dorastá do výšky 20 m. Listy sú jednoduché, protiľahlé, celé, tmavozelenej farby. Kvety sú ružové alebo ružovo-purpurové so škvrnou fialovej. Tento druh je jedným z najviac dekoratívnych a kvitne skoro, pretože svieti takmer o 3 týždne skôr ako ostatné..

Catalpa hybrid (Catalpa hybrida) alebo sférická katalpa – dosahuje výšku 16 m. Koruna je zaoblená. Listy sú svetlo zelené, po rozotretí vydávajú nepríjemnú arómu. Malé kvety sa zbierajú vo voľných kvetenstvách. Tento typ sa najčastejšie používa na vytvorenie zaujímavého a originálneho krajinného dizajnu..

Catalpa: vlastnosti kultivácie (video)

Strom, ktorý priťahuje pozornosť. Moja záhrada. Moje skúsenosti.Strom, ktorý priťahuje pozornosť. Moja záhrada. Moje skúsenosti.