Cyprus

Cyprus. Domáca starostlivosť a kultivácia. Výsadba a chov

Cypress je veľmi atraktívny evergreen. Je jedinečný svojou stáročnou existenciou a neznámym pôvodom. Jeho ihly obsahujú liečivé aromatické oleje, ktoré ľudové liečitelia používajú už mnoho storočí. Remeselníci stavali lode a rôzne kusy nábytku zo silného dreva tejto rastliny..

Niektoré národy považujú cyprus za symbol smútku a smútku a zasadia ho na cintoríny v blízkosti hrobov. Iní naopak tvrdia, že cyprus symbolizuje večný život. Dokonca aj Biblia spomína tento vždyzelený ker ako zástupcu rajskej záhrady..

Cypress preferuje tropické a subtropické podnebie. Za priaznivých prírodných podmienok dosahuje jeho výška tridsať metrov. Koruna tejto rastliny sa môže šíriť alebo môže mať tvar pyramídy. Ihly cyprusu majú sýtu tmavozelenú farbu. Jeho plody sú šišky so šupinatým povrchom a vnútri semená..

Pri správnej starostlivosti je možné cyprus pestovať aj doma. Mnoho profesionálnych pestovateľov kvetov ju už považuje za izbovú rastlinu. Táto vždyzelená rastlina poteší obyvateľov domu po celý rok a naplní miestnosť príjemnou citrónovou vôňou..

Druhy vnútorných cyprusov

Druhy vnútorných cyprusov

Na domáce pestovanie sú vhodné obyčajné voľne rastúce odrody (je ich asi dvadsať) aj nové, vyšľachtené. Pred výberom jednej odrody alebo kultivaru sa musíte zoznámiť s podrobnosťami o jeho pestovaní a starostlivosti..

Cypress Goldcrest Wilma je obľúbený medzi izbovými rastlinami. Jeho individuálnou vlastnosťou je takmer žltá farba ihiel. Tento „zlatý“ pyramídový mini strom bol vyšľachtený britskými chovateľmi špeciálne pre domácu starostlivosť. Ak vezmeme do úvahy zvláštnosti starostlivosti, doma môžete pestovať veľkoplodý cyprus, vždyzelený cyprus a redukované nové druhy – hrachový cyprus a ovocie.

Cypress – pestovanie a starostlivosť doma

Cypress - pestovanie a starostlivosť doma

Teplotný režim

Cypřiš je rastlina pochádzajúca zo subtrópov. V miestnosti potrebuje nájsť miesto, kde je vždy teplo, svetlo, neexistuje priame slnečné svetlo a veľa voľného miesta..

V lete je rastlina vhodná pre izbovú teplotu. Hlavnou vecou pre neho je včasná hydratácia. Ale v zime bude potrebné zmeniť obvyklé podmienky a presunúť cyprus do miestnosti, kde nebudú žiadne vykurovacie zariadenia a priame vykurovanie. Štandardná izbová teplota v zime nie je pre rastlinu žiaduca. V ideálnom prípade potrebujete teplotu v rozmedzí 5-10 stupňov Celzia. V zime je zálievka obmedzená, ale pôda nesmie byť presušená.

Vzhľadom na všetky teplotné preferencie cyprusu umiestnite v lete na severne alebo východne orientované okno. Je lepšie, aby rastlina zimovala v južnej časti bytu alebo na zasklenej lodžii..

Poloha a osvetlenie

Keďže rastlina je svetlomilná, v miestnosti by malo byť dostatočné množstvo svetla. Len žiadne priame slnečné svetlo. Rastline to uškodí. V zime prirodzené svetlo nebude stačiť, preto bude potrebné umelé osvetlenie. Nedostatok osvetlenia okamžite ovplyvní vonkajší stav cyprusu – jeho koruna a vetvy získajú predĺžený tvar.

V zime umiestnite cyprus do južnej časti domu a v lete na sever. Pestovateľskou oblasťou môže byť okenný parapet, podlaha alebo stojan na kvety.

Pravidlá zavlažovania

Je potrebné nájsť strednú cestu, pretože nadmerné zalievanie a vysychanie pôdy sú rovnako deštruktívne.

Polievanie je potrebné pravidelné a výdatné. Je potrebné nájsť strednú cestu, pretože nadmerné zalievanie a vysychanie pôdy sú rovnako deštruktívne..

Postrek sa vykonáva dvakrát – ráno a večer. Používajte iba usadenú vodu pri izbovej teplote. Tento postup by sa mal vykonávať denne, najmä v horúcich a suchých dňoch..

V zime sa zmení plán zavlažovania a zvlhčovania. Postrek sa zruší do jari a zalievanie sa vykonáva raz týždenne..

Vlhkosť vzduchu

Vo voľnej prírode rastú cyprusy v blízkosti jazier a vodných plôch, pretože obľubujú vysokú vzdušnú vlhkosť. V byte možno požadovanú úroveň vlhkosti udržať iba zalievaním alebo striekaním..

Pôda na výsadbu

Pôda na výsadbu cyprusu musí byť voľná. Môžete si kúpiť zalievaciu zmes pre ihličnany alebo si vyrobiť vlastnú. To bude vyžadovať hrubý riečny piesok, trávnatú pôdu a rašelinu v rovnakých častiach a dve časti listovej zeme.

Kvetináč musí mať otvory na odtok vody. Štvrtinu výšky nádoby by mala zaberať spodná drenážna vrstva. Môžu to byť kúsky peny alebo zlomené tehly, kamienky alebo expandovaná hlina. Pôdna zmes sa naleje do drenáže.

Top dressing a hnojivá

Cypress je exotická rastlina a obyčajné hnojivá alebo komplexné hnojenie pre izbové rastliny mu nebudú vyhovovať

Cypress je exotická rastlina a obyčajné hnojivá alebo komplexné dresingy pre izbové rastliny mu nebudú vyhovovať. Humus môže napríklad aj uškodiť. Preto sa v tomto prípade neodporúča experimentovať..

Najvhodnejšie pre cyprus bude tekuté minerálne hnojivo určené pre ihličnany. Musí sa priniesť raz za mesiac – máj, jún, júl, august. Vysoký obsah dusíka nie je povolený ako súčasť obliekania, ale vyžaduje sa horčík.

Prenos

Pôdna zmes asi po dvoch rokoch stráca svoje užitočné vlastnosti a rastline chýbajú živiny. V tomto prípade môže pomôcť transplantácia rastliny do novej pôdy. Najpriaznivejším obdobím na to je jar. Pretože cyprus má veľmi citlivé korene, je lepšie ho transplantovať prekládkou..

Musíte začať s dôkladným zalievaním pôdy. Rastlinu je jednoduchšie extrahovať z vlhkej pôdy. Cyprus sa opatrne vyberie z hrnca spolu s hrudkou zeme. Pôdu, ktorá sa dá ľahko oddeliť od koreňov, je potrebné starostlivo odstrániť a starostlivo preskúmať stav koreňov..

Ak sa nájde mladý výhonok, je potrebné ho opatrne oddeliť od hlavného kmeňa spolu s časťou koreňového systému. Miesto, kde sú odrezky oddelené, je potrebné namazať záhradným lakom. Potom sa každá rastlina presadí do samostatného hrnca: dospelý – do väčšieho a výhonok – do malého kontajnera. Mladý cyprus je pre lepšie zakorenenie prikrytý sklenenou nádobou.

Nezabudnite nasypať na dno kvetináčov drenážnu vrstvu pred vrstvu pôdy.

Propagácia cyprusu

Cypřiš sa rozmnožuje semenami a odrezkami.

Cypřiš sa rozmnožuje semenami a odrezkami..

Metóda osiva

Metóda osiva sa používa iba na jar. Čerstvo zozbierané semená, ktoré je možné odobrať z otvorených plodov cyprusu (zo zelených šišiek), zasadíme do samostatnej nádoby na vlhkú pôdu. Klíčivosť semien je nízka, asi 25 percent.

Krabica s vysadenými semenami by mala byť umiestnená tam, kde nespadá priame slnečné svetlo (počas prvých 15-20 dní po výsadbe). Hneď ako sa objavia prvé výhonky, vyberte škatuľu na slnečné miesto. Po miernom vysušení pôdy bude potrebné mierne zavlažovanie..

Po mesiaci bude každý výhonok cyprusu pripravený na transplantáciu do samostatnej nádoby..

Spôsob rezania

Propagácia rezu sa používa skoro na jar alebo na začiatku jesene. Za týmto účelom vyberte už tuhú stopku..

Choroby a škodcovia

Ak je rastlina chorá, potom dôvod môže byť iba v nesprávnej starostlivosti.

Táto vždyzelená rastlina je schopná odolávať škodcom a je odolná voči rôznym chorobám. Jeho jedinečná aróma chráni pred škodlivým hmyzom. Neznesú vôňu ihličia..

Drevo cyprusu obsahuje chemikálie, ktoré ničia rôzne hubové choroby a škodlivé baktérie, a taktiež zabraňujú ich rozvoju..

Ak je rastlina chorá, dôvod môže byť iba v nesprávnej starostlivosti:

Nedostatok vlhkosti v pôde a vo vzduchu

Charakteristické vlastnosti – pavučiny na ihlách, vzhľad roztoče.

Riešením je ošetrenie špeciálnou chemikáliou, obnova správnej zálievky a udržiavanie vysokej vlhkosti vzduchu.

Nesprávne zvolená pôda alebo jej zlá kvalita

Typické znaky – vývoj a rast rastliny sa zastaví, ihly sa zmenia na farbu, na výhonkoch a ihliciach sa objaví malý kvet, ako aj malý hmyz.

Riešenie – ošetrenie postihnutých oblastí mydlovou vodou, postrek insekticídnymi prípravkami, vetranie.

Tipy na starostlivosť o cyprus od skúsených kvetinárstiev

  • Cypress potrebuje dobré osvetlenie, ale nie priame slnečné svetlo, ale rozptýlené svetlo.
  • Zemitá guľa v kvetináči s rastlinou musí vždy zostať vlhká..
  • Rastlina potrebuje každodenné postrekovanie a pravidelné zavlažovanie..
  • V prípade vysychania častí rastlín (vplyvom slnečného žiarenia alebo extrémnych horúčav) je potrebné orezať poškodené konáre na živý púčik.
  • Rastlina sa ľahko prerezáva a rýchlo sa zotavuje, môže dostať akýkoľvek tvar.

Tajomstvo popularity cyprusov

Cypřiše sú v našej dobe veľmi obľúbené rastliny.

Cypřiše sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené rastliny. Sú celkom bežné na záhradných pozemkoch, ale sú rozšírené aj ako izbové rastliny. Aké je tajomstvo ich popularity?

Zdá sa, že táto majestátna a vznešene vyzerajúca rastlina vyžaduje trochu neobvyklej pozornosti a starostlivosti. Ale v skutočnosti je to úplne nenáročné a nie rozmarné. Pravidlá starostlivosti o rastlinu sú pomerne jednoduché. Hlavnou vecou je ich presné dodržiavanie..

Tento vždyzelený strom sa vám poďakuje za dobrý prístup k nemu a energiu vynaloženú s jeho krásou. Cypress môže byť ozdobou dvora, kvetinovej záhrady, záhrady, akejkoľvek miestnosti.

Kyprový kvetináč môže byť hlavným dekorom verandy alebo verandy, uzavretého altánku a akejkoľvek miestnosti v dome. Dospelý ihličnatý strom môže nahradiť vianočný stromček a niekoľko rastlín sa môže stať živým plotom. Krajinní dizajnéri a kučeravé nožnice môžu z cyprusu urobiť skutočné majstrovské dielo.

Dekoratívne vlastnosti a jedinečná aróma ihličia – to je tajomstvo popularity cyprusu. Prajeme vám úspech pri pestovaní cyprusu doma.