Indická cibuľa (vtáčia búdka)

Indický luk. Vtáčia hydina. Pestovanie a starostlivosť. Aplikácia v medicíne

Táto neobvyklá trvalka je obľúbená u mnohých milovníkov kvetov. Nájdete ho v mestskom byte aj v súkromnom dome, pretože indická cibuľa rastie v interiéri aj exteriéri. Ľudia, ktorým kvetinárstvo nie je ľahostajné, poznajú túto rastlinu pod iným názvom – hydinová farma s chvostom. Tradičná medicína už dlho oceňuje túto trvalku pre svoje liečivé a prospešné vlastnosti..

Hydinová záhrada je nenáročná a veľmi odolná rastlina. Potvrdzuje to fakt, že ho možno nájsť v krajinách Južnej Afriky, kde je podnebie veľmi horúce. Je to odolná cibuľovitá rastlina, ktorá sa svojim pestovaním veľmi podobá mečíku. Jeho listnatá časť sa vyznačuje aktívnym rastom s minimálnou údržbou a jasné a veľmi atraktívne kvitnutie trvá dlho..

Nie nadarmo dostala hydina s chvostom také zaujímavé meno. Jeho tenké a dlhé listy rýchlo rastú a vytvárajú neobvyklé tvary. Koreň je hľuza, ktorej vrchol je na povrchu pôdy. Vďaka tomu je možné pozorovať, ako sa počas sezóny malá hľuza zmení na veľkú guľu. Rastlina spočiatku prekvapuje jedinečným zložením listov, ale veľmi skoro sa medzi touto zelenou kyticou objaví šípka kvetu. Jeho rýchly rast udivuje nielen svojou takmer metrovou výškou, ale uchvacuje aj nádherným kvitnutím..

rýchly rast udivuje nielen svojou takmer metrovou výškou, ale uchvacuje aj nádherným kvitnutím

Začínajúci záhradníci a neskúsení pestovatelia si môžu mýliť indickú cibuľu s kvetom bokarnea. Majú podobnosť v externých údajoch, existujú však aj významné rozdiely..

Pestovanie a starostlivosť

Chvost vták je rastlina z cibuľovitej rodiny, ktorá nevyžaduje komplexnú starostlivosť. Cíti sa skvele vonku v akejkoľvek voľnej oblasti a môže sa tiež nazývať izbová rastlina. Všetko, čo potrebuje, je zvlhčiť a kŕmiť sa včas a správne. Na konci kvitnutia musia byť staré žiarovky a mladé žiarovky starostlivo vykopané a uložené v zime v chladnej miestnosti alebo chladničke..

Pôda. Krytá hydináreň bude dobre rásť v malom kvetináči. Pred výsadbou sa musíte postarať o pôdu. Mala by to byť zmes jednej časti listu a jednej časti pôdy, ako aj dvoch častí riečneho piesku. Na dno hrnca musíte naliať malú vrstvu drenáže a potom pripravenú zmes. V zemi by mala zostať iba spodná časť žiarovky..

Zalievanie. Rastlina nemá rada premokrenie, pri silnej vlhkosti môže aj uhynúť. Preto je lepšie polievať indickú cibuľu, keď je ornica úplne suchá. Táto cibuľovitá rastlina má veľmi rada vodné procedúry vo forme postrekov. Tento spôsob zvlhčovania vzduchu v blízkosti rastliny pomáha odolávať nebezpečným chorobám. Pri nedostatočnej vlhkosti vzduchu rastlina zožltne a zvinie listy.

Pestovanie a starostlivosť doma

Osvetlenie. Normálny rast a vývoj hydinárskej farmy závisí od správneho osvetlenia. Nedostatok slnečného svetla sa odrazí na vonkajšom nezdravom vzhľade rastliny. Kvetináče by mali byť na južnej alebo východnej strane. Ak nie je možné neustále udržiavať rastlinu pod takým osvetlením, potom ju môžete prestavať asi týždeň na priaznivom mieste najmenej raz za mesiac. Slnečné ošetrenia nahradia nedostatok svetla.

Top dressing. Hydinová farma vo vnútorných podmienkach vyžaduje kŕmenie komplexnými hnojivami s rôznymi minerálmi alebo tekutými organickými hnojivami (napríklad slabým roztokom mangánu). Bude to stačiť raz za mesiac.

Prenos. Pri transplantácii je potrebné mať na pamäti, že nový kontajner pre rastlinu bude potrebovať o niečo viac ako ten predchádzajúci. Indická cibuľka sa po presadení rýchlo udomácni na novom mieste a získa novú silu a krásu. Musí byť transplantovaný.

Teplota. Hydina chvostová je teplomilná rastlina. Izbová teplota je pre neho skvelá. Ale v zime musí byť chránený pred podchladením. Pri teplotách pod dvanásť stupňov Celzia môže rastlina ochorieť a uhynúť..

Reprodukcia. Táto cibuľovitá rastlina sa množí tromi spôsobmi.

Reprodukcia. Táto cibuľovitá rastlina sa reprodukuje tromi spôsobmi:

  • Žiarovky – deti
  • Semená
  • Rozdelením žiarovky

Reprodukcia cibuľovitých detí je považovaná za jednu z najjednoduchších a najbežnejších metód. Na konci obdobia kvitnutia rastie na hľuze veľké množstvo takýchto malých žiaroviek. Musia byť starostlivo oddelené a môžu byť ihneď zasadené bez koreňov do vlhkej pôdy. Bude to trvať len dva týždne a každá mladá žiarovka sa zakorení a už môže rásť a vyvíjať sa nezávisle.

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Hydina chvostová je v ľudovom liečiteľstve dlho známa a obľúbená. Verí sa, že táto rastlina môže poskytnúť prvú pomoc pri mnohých chorobách. Jeho hlavnou vlastnosťou je úľava od bolesti. Liečivá šťava sa používa vo forme trenia a obkladov na rôzne druhy bolestí – bolesti hlavy, kĺbov, po modrinách a vyvrtnutiach. Šťava z tejto rastliny urýchľuje hojenie rán a bojuje proti vírusom..

Na ošetrenie sa používa iba čerstvo vylisovaná šťava zo starých listov. Tierajú ním boľavé miesto a desať až pätnásť minút ho obalia vlnenou tkaninou. V takom krátkom čase akútna bolesť zmizne. Na boj proti vírusom a prvým príznakom prechladnutia potierajú šťavou nosa a spánky, lymfatické uzliny a zadnú časť hlavy šťavou.

Indickú cibuľu je možné porovnať s takými izbovými liečivými rastlinami, ako sú aloe, agáve, Kalanchoe. Mali by byť v každej domácnosti ako domáca lekárnička. Táto rastlina vždy príde na pomoc všetkým členom rodiny..

Na ošetrenie používajte iba čerstvo vylisovanú šťavu zo starých listov.

Táto trváca rastlina má však aj kontraindikácie. Je to silný alergén a môže spôsobiť alergické prejavy. Pri indickej šťave z cibule musíte byť veľmi opatrní. Je veľmi nebezpečné dostať šťavu na sliznice. Ak telo túto rastlinu nevníma, potom sa na koži objavia vyrážky, pálenie a svrbenie, dokonca aj začervenanie a opuch..

Nevykonávajte samoliečbu. Pred použitím šťavy z chvostovej sliepky sa poraďte so špecialistom. Každá liečivá rastlina môže nielen liečiť, ale aj škodiť. Je nevyhnutné vziať do úvahy individuálne vlastnosti každého konkrétneho organizmu..

S mnohými prospešnými liečivými vlastnosťami by ste nemali zabúdať na jeho neobvyklé dekoratívne vlastnosti. Táto trváca cibuľovitá rastlina nielenže priťahuje svojou krásou, ale tiež vzbudzuje veľký záujem medzi skutočnými znalcami kvetinového umenia. Mnoho pestovateľov kvetov považuje chvostovú hydinu za svoju pýchu..