Thuja domov

Thuja domov

Thuja je považovaná za celkom bežnú plodinu pre záhradnícke pestovanie. V organizácii krajinného dizajnu nemá obdoby. Nízke stromy sú vynikajúcou ozdobou parkov, námestí a letných chát. Okrem svojich kompaktných rozmerov a vizuálnej príťažlivosti thuja účinne čistí aj vzduch. Chovatelia sa thuju naučili pestovať nielen pod holým nebom, ale pestovať ju aj v interiéri. Na plný rast takého domáceho záhradníka budete musieť vynaložiť veľké úsilie, poskytnúť náležitú starostlivosť a zvoliť ten správny vzhľad, ktorý sa v byte bez problémov zakorení..

Popis thuja

Thuja patrí do skupiny vždyzelených drevín a je príbuzná rodine ihličnatých cyprusov. Jednodomá rastlina má výraznú arómu a prináša plody so samičími aj samčími šiškami. Proces opeľovania v thuja gymnosperms ovplyvňuje obdobie od apríla do mája. Potom dozrievajú okrúhle semená vo vajcovitých šiškách. Na jeseň zrelé bolky praskajú. Zrná sa z nich vylievajú rôznymi smermi. V rámci prirodzených hraníc sa kultúra uprednostňuje usadiť sa v lesnom páse na severovýchode alebo severe USA a Kanady. Rastlina rastie pomaly. Najväčšie exempláre sú dlhé 10 metrov..

Indická rasa nazýva thuju „železným stromom“ kvôli silnému drevu a prítomnosti stabilných vlastností proti rozkladu. Dovážané odrody sa nazývajú západná thuja. Prvýkrát sa dozvedeli o pyramídovom strome v Európe v 16. storočí. Na juhu Ruska sa kultivácia kultúry začala až v 18. storočí. Obzvlášť obľúbenou sa stala výsadba v parku na Kaukaze a na Kryme..

Veľké množstvo orientálnych tují sa pestuje v ázijských krajinách, kde sa strom používa na dekoratívne a liečivé účely. Svahy pohorí v Japonsku, Číne a Kórei sú domovom voľne žijúcich druhov. Často môžete počuť, ako sa thuja nazýva „strom života“. Pred desaťročiami bolo zvykom vysádzať rastlinu v blízkosti mešít a iných svätých miest. Východní liečitelia si veľmi vážia jeho liečivé vlastnosti..

Starostlivosť o thuju doma

Starostlivosť o thuju doma

Normálny vývoj domácej thujy znamená pravidelnú starostlivosť. Odchýlka od režimu zavlažovania, kŕmenie alebo porušenie iných ukazovateľov povedie k problémom s rastom.

Poloha a osvetlenie

Vo vlasti thujy, a hovoríme o Severnej Amerike, prevláda prevažne chladná mikroklíma. Preto sú v bytových podmienkach kvetináče so stromom chránené pred priamymi lúčmi. V opačnom prípade sa listy spália a ihličnaté ihly zožltnú. Rastlina patrí k formám tolerujúcim tieň, ale je chybou zanedbávať prirodzené svetlo. Vetvy sa v tomto prípade roztiahnu..

Pre thuju je vybrané miesto, ktoré sa nachádza blízko okna, najlepšie na južnej strane budovy. Ak je okno otočené na sever, črepník sa zdvihne k parapetu..

Teplota

Rast ihiel na vetvách závisí od teploty vzduchu v miestnosti. Kolísanie teploty v zime a v lete by sa nemalo veľmi líšiť. Kritické limity sú 20-30 ° C. V lete sú kríky držané v miestnosti, vytiahnuté na balkón alebo ponechané v záhrade pred príchodom prvého jesenného chladného počasia. Pri vonkajšom spôsobe pestovania je strom umiestnený v polotieni, kde mu napoludnie neublížia slnečné lúče..

  Transplantácia myrty

Tui je zlé pre horúci a suchý vzduch. V zime sa odporúča uchovávať hrnce v chladnej miestnosti pri teplote nepresahujúcej 15 ° C. Zimovanie bude úspešné na uzavretom izolovanom balkóne. Ľahké mrazy nie sú nebezpečné, ale mrazivé noci môžu ochladiť koreňový systém a viesť k zamrznutiu a prievan narúša rast stromu. V zime je kvetináč dočasne zabalený v utierke a umiestnený pod kartón..

Režim zavlažovania

Pestovanie tuje doma

Thuja toleruje dlhotrvajúce suché počasie a nebojí sa nízkej vlhkosti. Kríky zalievame s mierou, bez prebytočného hromadenia tekutiny v koreňoch, ale Zem by nemala vyschnúť. Dehydratácia substrátu v štádiu aktívnej vegetácie alebo po presadení hrozí vyhynutím stromu. V teple je pôda niekoľkokrát týždenne navlhčená..

V chladnom období sa zavlažovanie uskutočňuje menej často, zakaždým sa zníži množstvo aplikovanej vody. V teplej miestnosti je pôda navlhčená iba 2 krát za mesiac. Ak je na teplomere 0 ° C, zalievanie zastavte. Vezmite usadenú kvapalinu pri izbovej teplote, substrát sa neleje.

Vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu na raste tuje skutočne nezáleží, takže každodenné postrekovanie môžete odmietnuť. Ak je počasie dlho horúce, koruna sa navlhčí, aby sa odstránil prach..

Pôda

Výsadba domácej tuje sa vykonáva na ľahkom vzdušnom substráte, ktorý nebude zasahovať do koreňov, absorbovať vodu a kyslík. Zloženie pôdy sa líši v závislosti od toho, ako stará rastlina dosiahla. V prípade mladých sadeníc sa pôdna zmes zbiera z piesku, listov a ihličnatých pôd. Už spevnené kríky, ktoré v blízkej budúcnosti nevyžadujú transplantáciu, sú ponorené do sodnej pôdy s prídavkom rašeliny a piesku. Pre dospelé stromy s rozvinutým rámom je vhodná hotová hlinená zmes pre ihličnany. Je k dispozícii v mnohých špecializovaných predajniach..

Kvetináč

Hrniec na výsadbu thujy

Hrniec na výsadbu thujy sa vyberá s prihliadnutím na veľkosť koreňového systému. Oddenok izbovej thujy je spravidla dlhý, preto je lepšie kúpiť si vysoký hrniec. Aby ste zabránili prevráteniu stromu, vezmite si stabilnú nádobu. Thuja je transplantovaná do nového kvetináča, ktorý je o 2 cm širší ako starý kontajner. Na dno sa naleje tenká vrstva drenáže. Vytvoria sa aj otvory na odtok prebytočnej tekutiny do panvice..

Aby kultúra nezamrzla s príchodom chladného počasia, je dôležité starať sa o bezpečný kontajner. Odporúča sa používať pevné nádoby z neporézneho materiálu, ktorý neabsorbuje vodu. Potom budú koreňové procesy chránené pred podchladením. Ak sa plánuje thuja skladovať v miestnosti, kde teplota vzduchu neklesne pod 10 ° C, nie je potrebné brať ohľad na kvalitu kvetináča..

Top dressing

Domáca thuja nepotrebuje časté kŕmenie. Pôdu stačí raz za mesiac obohatiť o ďalšie živiny. V marci až apríli sa stromy kŕmia dusíkatými hnojivami a v lete sa striedajú s draselnými a fosforečnými hnojivami. Keď životné procesy začnú ustupovať, zavedenie minerálnych komplexov sa zastaví. V zime potrebuje rastlina odpočinok.

  Skirpus (trstina)

Ako transplantovať thuju

Ako transplantovať thuju

Bližšie k jari sa organizuje domáca transplantácia tuje. Kým je krík malý, transplantuje sa vzhľadom na šírku kvetináča raz za rok. Ako už bolo spomenuté, nový kontajner by mal byť o 2 cm priestrannejší ako ten predchádzajúci. Pretože tento postup vyžaduje stromu veľa sily a energie na zotavenie, pokúšajú sa dotknúť už založenej rastliny iba ako posledná možnosť..

Odporúča sa transplantovať thuju podľa nasledujúcej schémy:

  • na dno hrnca je nevyhnutné položiť drenážny materiál;
  • zalejte krík bez meškania na novom mieste;
  • pri preprave sadenice použiť metódu prekládky;
  • stromy s vysoko rozvetvenou korunou sú predrezané;
  • koreňový krčok je prehĺbený, aby sa mohli vytvárať postranné korene.

Orezávanie

Korunovanie stromu sa vykonáva na jar. Rozlišujte medzi formovaním a hygienickým prerezávaním tuje. Aby rastlina vyzerala atraktívne a menej napadnutá škodcami, odstráňte všetky sušené konáre. Krík bude rásť v sférickom alebo pyramídovom tvare, ak okrem rezania pravidelne zvierate vrcholy výhonkov.

Chovné metódy pre domácu tuju

Chovné metódy pre domácu tuju

Domácu thuju rozmnožujeme odrezkami alebo pestujeme zo semien..

Pestovanie zo semien

Táto metóda chovu sa považuje za namáhavú. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, musíte vynaložiť veľké úsilie a vedieť, ktorým bodom by ste mali venovať osobitnú pozornosť. Ak je cieľom záhradníka zachovať odrodové vlastnosti kríka, táto metóda nemusí fungovať..

Osivový materiál sa zberá z kužeľov dospelých stromov, kým nie sú úplne zrelé. Púčiky sú starostlivo narezané a uložené na tmavom mieste, ktoré poskytuje teplé prostredie, kým koža nepraská a neobjavia sa nažky. Pred zasiatím sú zrná pokryté vlhkou handričkou, aby sa urýchlil proces klíčenia. Keď sa vlhkosť odparí, tkanina je navrchu navlhčená vodou..

Pripravená nádoba je naplnená hlinenou zmesou, ktorá je určená na chov thujy izbovej. Achenes sú ľahko zatlačené na povrch pôdy a posypané pilinami alebo pieskom. Nádoby so semenami sa potom nechajú pri izbovej teplote pri rozptýlenom svetle. Klíčky sa zobrazujú nad pôdou 4. alebo 6. týždeň po zasiatí. O sadenice sa pravidelne stará 3 až 5 rokov, kým nevyrastú štíhle a svieže stromy. Tento proces je zložitý a únavný, preto ho v zriedkavých prípadoch používajú záhradníci..

Reprodukcia a kultivácia odrezkov thuja vlastnými rukami domaReprodukcia a kultivácia odrezkov thuja vlastnými rukami doma

Rezne

Odrezky sa zbierajú z bočných vetiev s dĺžkou približne 10 cm.Rezať tak, aby sa zachoval kúsok lignifikovanej stonky. Rez je ošetrený Kornevinom na rýchle spustenie koreňov a prehĺbený do voľnej pôdy. Odrezky najskôr nepotrebujú zalievanie. Premiestnia ich na teplé miesto a z času na čas ich postriekajú na zem rozprašovačom. Keď sa na odrezkoch objavia zelené listy, dá sa pochopiť, že zakorenenie bolo úspešné a sadenice nič neohrozuje. Potom sa kontajnery premiestnia do dobre vetraného priestoru. Po určitom čase sa zakorenené odrezky vysadia do rôznych nádob na trvalý pobyt.

  Pestovanie myrty zo semien

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby

Rastúce ťažkosti

Najbežnejšie problémy s chovom kultivovaných thujov doma sú spojené s hubovými chorobami a škodcami. V dôsledku neopatrnej údržby alebo pretečenia strom zomrie. Žltnutie ihličnatých ihličiek a konárov je celkom bežné. Dôvody takýchto zmien s rastlinou vznikajú v situácii, keď je kvetináč so stromom dlho pod páliacim slnečným svetlom. Lístie bolo v dôsledku toho vážne spálené a zafarbené. Buď je pigmentácia spôsobená skutočnosťou, že koreňový krk je príliš pokrytý zeminou, alebo naopak, vyčnieva vysoko nad povrch pôdy. V zime je žltnutie ihiel bežným procesom, takže nie je potrebné panikáriť, že zelené zviera je choré..

Choroby

Vetvy tuje sú náchylné na plesňové infekcie. Hovoríme o fusáriu a cytosproze. Posledná choroba poškodzuje kôru. Na povrchu sa tvoria čierne pruhy. Spóry huby sa postupne prenášajú do vnútorných vrstiev kmeňa, čo nevyhnutne povedie k smrti kultúry..

Známky infekcie Fusarium sú zafarbenie ihiel na červenú alebo červenú farbu, po ktorom nasleduje vädnutie. Choroba postihuje aj podzemný koreň kríka. Ak sa opatrenia neprijmú včas, sadenicu bude ťažké zachrániť. Choré vzorky sa musia ošetriť zriedenou tekutinou Bordeaux alebo kartocidom. Chemické postreky sa opakujú každé dva týždne, kým sa tuja úplne nezotaví..

Útoky hmyzu

Ihličnany tuje lákajú hmyz z rozsahu a podkôrny hmyz. Škodcovia, usadzujúci sa na ihliciach, sa živia bunkovou šťavou. V dôsledku toho začnú vetvy žltnúť. Váhy sa usádzajú na semennom plášti a kôre. Keď sa kôra zasype malými dierkami alebo úzkymi skorodovanými kanálmi, mali by ste sa kôrovcov báť. Tento hmyz spôsobuje nenapraviteľné škody na dreve. Na boj proti hmyzu sa používajú chemikálie zo skupiny insekticídov, ktoré sa predávajú v záhradníckych predajniach..

Užitočné vlastnosti thujy

Thuja pestovaná v bytových podmienkach dokonale čistí vzduch a vytvára útulnú atmosféru. Voňavé ihly normalizujú spánok a upokojujú majiteľov po náročnom dni. Na základe listov sa pripravujú liečivé infúzie, ktoré v ľudovom liečiteľstve slúžia ako účinný liek na mnohé choroby. V zime, ak nie je po ruke žiadny vianočný stromček, môže byť strom thuja oblečený na novoročné sviatky.