Vykôstkovaný citrón. Časť 2

Izbový citrón. Starostlivosť o citróny. Semienkový citrón

Citrón môžete pestovať ako z odrezkov, tak zo semien. Z obyčajného ovocia zakúpeného v obchode musíte odstrániť kosti, vybrať tie najväčšie, ošetriť ich stimulátorom tvorby koreňov a zasadiť. Na to sa dobre hodia malé poháre s objemom 100 ml, stačí do nich urobiť dieru na odvodnenie pôdy a pod pôdnu vrstvu dajte určite keramzit, vermokulit alebo inú drenáž. Po niekoľkých mesiacoch vyberieme zo sadeníc najsilnejší a presadíme ho do malého črepníka. Teraz máte svoj vlastný citrón! Ale tu je hádanka – ako prinútiť rastlinu, aby prinášala ovocie? Citrusové plody vyžadujú dosť úzkostlivú starostlivosť a podmienky v mestských bytoch pre nich zďaleka nie sú ideálne. Ak necháte proces prebiehať sám, o 10-15 rokov budete piť čaj s domácimi citrónmi. Pri starostlivej starostlivosti sa však čakacia doba na prvý zber môže skrátiť na 5 rokov..

Po prvé, rastlina musí mať správne vytvorenú korunu. Za týmto účelom sa mladé konáre niekoľkokrát zovrú, aby sa jediný rýchlo rastúci výhonok zmenil na úhľadný hustý krík. Prvé zovretie sa vykonáva bezprostredne po výsadbe v kvetináči. Len s dostatočným počtom listov môže byť citrón schopný energeticky zabezpečiť kvitnutie a rast plodov..

Za druhé, citrusové plody pochádzajú z juhovýchodnej Ázie. Vyžadujú imitáciu teploty, vlhkosti a osvetlenia svojej historickej vlasti..

mladé konáre sú niekoľkokrát zovreté

Teplotný režim. Citrón je subtropická rastlina, preto by ste sa nemali snažiť priblížiť podmienky jeho údržby parnému kúpeľu. V lete sa cíti celkom príjemne pri teplote + 20 ° C, najmä na ulici. Ale v zime je žiaduce obdobie odpočinku v chladnejších podmienkach. V mestských bytoch nebude možné vytvoriť potrebných + 10-14 ° С. Ak nie je príliš chladno, vyvezte rastlinu na zasklený balkón alebo verandu, ak je to možné. Rastlinu môžete nechať na parapete neizolovaného okna. Citrón, ktorý nie je v zimnom období odpočinutý, bude zle kvitnúť a plodiť, pretože naruší svoj ročný rytmus.

Osvetlenie. Všetky citrusové plody vyžadujú svetlo. Jasné rozptýlené svetlo je ideálne pre mladú rastlinu. Na trvalý pobyt je vhodný okenný parapet na južnej alebo východnej strane. Avšak aj na najjasnejšom mieste v zime je potrebné rastlinu dodatočne osvetliť, čím sa denné svetlo zvýši na 12 hodín. Je lepšie, ak ide o špeciálny fytolamp, v najhoršom prípade – žiarivka s reflektorom. Pamätáte si, ako svietia vitríny knedlí v obchodoch s potravinami? Toto je efekt, ktorý je potrebné dosiahnuť. Aby ste zaistili, že všetky časti rastliny dostanú dostatok slnečnej energie, pomaly hrniec otáčajte okolo svojej osi, zhruba o štvrť otáčky za týždeň..

Vlhkosť. Citrón nemá rád výdatnú zálievku a bažinatú pôdu, ale dostatočná vlhkosť vzduchu je pre ňu životne dôležitá. Ak máte doma zvlhčovač, použite ho. Ak nie, venujte dostatočnú pozornosť postreku rastliny. To sa musí vykonať najmenej 2 krát denne. Vedľa kvetináča môžete umiestniť aj širokú nádobu s vodou na odparovanie. Batérie prikryte vlhkou handričkou..

Zalievanie. V lete potrebuje rastlina denné, ale mierne zalievanie. Zabráňte vysušeniu alebo zamokreniu pôdy. Hrniec by mal mať otvor a dobrú drenážnu vrstvu – expandovanú hlinku a riečny piesok. V zime stačí zalievať dvakrát týždenne (ako si pamätáme, odpočinok).

Tipy a jemnosti na chov citrónu z ksotochky

Prenos. Citrón nemá rád zmeny v scenérii (premiestňovanie hrnca, časté transplantácie). Ale ak je vašim cieľom získať úrodu, tento bod by mal byť upravený. Aby rastlina začala prinášať ovocie už 4-5 rokov od výsadby semena, musí byť transplantovaná dvakrát ročne – vo februári a júni. Každý nový kvetináč by mal mať v priemere o 3-4 cm väčší ako predchádzajúci, pretože koruna aj koreňový systém rastú veľmi rýchlo. Celá hruda zeme nie je odstránená z koreňového systému, aby nedošlo k jej poškodeniu. Stačí do hrnca pridať čerstvú zeminu.

Príprava pôdy na transplantáciu. Mladá rastlina veľmi potrebuje živiny. Tu je recept na pôdu, ktorý spĺňa naše ciele: 1 diel zhnitých listov lipy alebo javora, 1 diel trávnikovej pôdy a 1 diel trusu.

Top dressing. Ani taká výživná pôda a časté transplantácie nezabezpečia rastline všetko, čo potrebuje, viac ako šesť mesiacov. Preto musí byť citrón hnojený minerálnymi aj organickými zlúčeninami, ktoré sa striedajú. V lete sa hnojivá aplikujú na pôdu každých 7-10 dní a iba v tekutej forme. Tým sa dosiahne maximálna stráviteľnosť a zníži sa riziko poškodenia jemných koreňov. Z organických hnojív uprednostnite slabé infúzie divozelu alebo vtáčieho trusu. Je užitočné pridať do závlahovej vody dvojtýždňovú infúziu žihľavy. Vo štvrtom roku od výsadby semena pridajte do tohto zoznamu infúziu vaječnej škrupiny.

Bandážovanie. Keď je citrón už starý štyri roky, je tu dobre tvarovaná koruna, na samom základe rastliny musíte kmeň pretiahnuť medeným drôtom a mierne prerezať kôru. Po 6-12 mesiacoch odstráňte krúžok, ošetrite stopu na kmeni záhradným lakom a prikryte elektrickou páskou. Vďaka tejto manipulácii sa v mieste zvonenia vytvára príliv so zásobou živín potrebných na kvitnutie a tvorbu vaječníkov..

Ak budete tieto podmienky dôsledne dodržiavať, váš citrón sa vám odmení prvým ovocím do 5 rokov po vysadení semienka. Poznamenáva sa, že rastlina „vychovaná“ v mestskom byte je oveľa menej rozmarná ako jej skleníkové a skleníkové náprotivky..

Keď váš strom začne kvitnúť a prinášať ovocie, kontrolujte počet vaječníkov. Jedno ovocie musí mať najmenej 25 listov, inak bude rastlina vyčerpaná. V prvom roku plodenia je vhodné uložiť 3-4 ovocie a v ďalšom – až 6, potom až 10, resp..

Citrón pestujeme z kameňa vlastnými rukami

Citrusové plody sú bohužiaľ náchylné na napadnutie parazitmi, a predovšetkým na hmyz. Jedná sa o veľmi malý hmyz, ktorý je ťažké odhaliť v počiatočných štádiách ochorenia. A neskôr sa šikovne skryje na spodnej strane listu a rýchlo sa pohybuje cez rastlinu. Citrón pravidelne kontrolujte, či neobsahuje tohto parazita. Ak si všimnete samotný hmyz, svetlohnedé malé škvrny na listoch alebo vetvách, lepkavú gumu na nich, okamžite začnite liečbu. Použite liek “Aktara” alebo “Prázdny list”. Po ručnom spracovaní zozbierajte z rastliny všetok hmyz. Ošetrenie opakujte po 10 dňoch, pretože počas tejto doby sa z lariev môžu liahnuť nové jedince.

Pracujúcim záhradkárom želáme veľa úspechov. Nechajte svoj citrón potešiť sviežou hustou korunou a lahodným šťavnatým ovocím! Môžete sa zoznámiť s prvou časťou tohto článku – Semenný citrón.