Ako pestovať prvosienku izbovú. Foto

Prvosienková izbová starostlivosť doma. Foto

So začiatkom jari sa predáva neobvykle krásny kvet, prvosienka. Kvety rôznych farieb obklopené zelenými listami potešia oko a vytvoria jarnú náladu. Primrose môžete nielen kúpiť na trhu, ale aj pestovať doma vlastnými rukami..

Pravidlá starostlivosti o prvosienku izbovú

Prvosienka je známa aj pod iným názvom – prvosienka, ktorú dostala za to, že ako jedna z prvých po dlhej zime rozkvitla. V prírode existuje viac ako 500 druhov jednoročných aj viacročných rastlín tejto rodiny..

Prvosienka je známa aj pod iným názvom - prvosienka, ktorú dostala za to, že ako jedna z prvých po dlhej zime rozkvitla. V prírode existuje viac ako 500 druhov jednoročných aj viacročných rastlín tejto rodiny.

Prvosienkové listy sa zbierajú do ružice, vráskavé a mierne plstnaté. Majú podobný tvar ako srdce. Každý list je umiestnený na dlhom stopke.

Prvosienkové kvety sú nápadné svojou rozmanitosťou farieb. Môžu byť buď samostatné, alebo zhromaždené v kvetenstvách. Primrose kvitne pomerne dlho.

Primrose sa pestuje nielen ako izbová rastlina, ale aj ako záhradná rastlina. Táto kvetina má okrem svojho kúzla aj liečivé vlastnosti: upokojujúce, posilňujúce, diaforetické. Prvosienkové listy sú bohaté na vitamín C..

Dôležitý bod: niektoré druhy prvosienky môžu spôsobiť alergickú reakciu vo forme začervenania kože, vyrážok.

Prvosienka ozdobí každú izbu. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel starostlivosti budete môcť dosiahnuť dlhotrvajúce kvitnutie, príjemné pre oči..

Osvetlenie

Prvosienka uprednostňuje dobre osvetlené miesto, snažte sa však vyhýbať priamym lúčom, ktoré môžu spôsobiť popáleniny. Toto pravidlo platí aj pre chalupu – vysaďte na tienisté miesto..

Teplota

Primulka potrebuje na aktívny rast chladné miesto. Pohodlná teplota do 15 stupňov.

Polievanie a vlhkosť

Rastlina reaguje na pravidelnú, výdatnú zálievku, najmä počas kvitnutia. Ale nepreháňajte to, pretože prebytočná vlhkosť vedie k hnilobe koreňov. Po odkvitnutí sa zalievanie zníži, ale bez toho, aby pôda vyschla.

Rastlina reaguje na pravidelnú, výdatnú zálievku, najmä počas kvitnutia. Ale nepreháňajte to, pretože prebytočná vlhkosť vedie k hnilobe koreňov. Po odkvitnutí sa zálievka zníži, ale bez toho, aby sa pôda vysušila.

Vlhkosť vzduchu nie je pre prvosienku kritickým faktorom, ale stojí za zmienku, že suchosť v miestnosti hrozí, že špičky listov začnú schnúť..

Hnojenie

Rastlina je kŕmená počas pučania, pričom si vyberte okamih, kým začnú púčiky kvitnúť. Hnojenie pred pučaním má za následok rýchly rast zelene, a nie predĺženie trvania kvitnutia.

Rastlina je kŕmená počas pučania, pričom si vyberte okamih, kým začnú púčiky kvitnúť. Hnojenie pred pučaním má za následok skôr dynamický rast zelene než predĺženie doby kvitnutia.

Ako vrchný dresing je vhodné slabé riešenie komplexného hnojiva s minerálmi.

Transplantácia

Keď prvosienka vybledne, je ideálne vysadiť ju vonku do konca leta. Rastliny ponechané doma sa vysádzajú delením do jamiek.

Metódy chovu prvosienky

Primrose sa môže množiť niekoľkými spôsobmi, tu sú niektoré z nich:

  1. Výsev semien. V prvých mesiacoch leta sa semená vysejú do širokej nádoby, mierne posypanej vlhkou zeminou a na vrch sa prikryjú sklom. Pred klíčením sa nádoba umiestni na chladné, polotmavé miesto. Klíčky sa začnú objavovať za 10-14 dní. Ďalším krokom je transplantácia pestovaných sadeníc do oddelených nádob..Výsev semien. V prvých mesiacoch leta sa semená vysejú do širokej nádoby, mierne posypanej vlhkou zeminou a na vrch sa prikryjú sklom. Pred klíčením sa nádoba umiestni na chladné, polotmavé miesto. Klíčky sa začnú objavovať za 10-14 dní. Ďalším krokom je transplantácia pestovaných sadeníc do oddelených nádob.
  2. Delenie kríkov. Trojročná rastlina je už považovaná za dospelú, často silne rastie. Nové rozety sa navzájom rušia, oslabujú materský ker a skracujú obdobie kvitnutia. Preto sa odporúča na konci leta oddeliť dcérske ružice od hlavného kríka a položiť ich na zakorenenie..
  3. Zakorenenie axilárneho výhonku. Na jar musíte bočný proces starostlivo oddeliť. Pripravte si škatuľu s pieskovým substrátom, do ktorej umiestnite výhonok. Vrchnú časť prikryte fóliou alebo z nej postavte sklenenú nádobu. Hneď ako sa objavia korene, zasadte ich do kvetináča.

Ako správne destilovať prvosienku

Na destiláciu je vhodná rastlina dvoch rokov života alebo starší kvet rozdelený do kríkov. Pred nástupom mrazu by mali byť vykopané prvosienky, ktoré sa snažia udržať koreňový bal zeme. Potom sa rastliny ihneď vysadia do kvetináčov alebo debničiek..

Na destiláciu je vhodná rastlina dvoch rokov života alebo starší kvet rozdelený do kríkov. Pred nástupom mrazu by mali byť vykopané prvosienky, ktoré sa snažia udržať koreňový bal zeme. Potom sa rastliny ihneď vysadia do kvetináčov alebo debničiek.

Kvôli skladovaniu sú kvety umiestnené v suteréne, kde by mala byť teplota okolia + 4 + 8 stupňov. Ak necháte kvetinu v teplej miestnosti, zelená hmota bude rýchlo rásť, zatiaľ čo tvorba vaječníkov sa oneskorí. Počas tohto obdobia rastlina nepotrebuje zalievanie..

Koniec januára je čas priniesť primrosy do miestnosti. Sledujte však teplotu, nemala by presiahnuť 18 stupňov. Postupne začnite zalievať prvosienku a čakať na kvitnutie. Niektoré druhy rastlín začínajú kvitnúť vo februári. Teplotný režim nie vyšší ako + 15 umožňuje predĺžiť obdobie kvitnutia. Vyblednutá prvosienka sa ponechá v miestnosti až do okamihu, keď ju možno zasadiť do záhrady..

Koniec januára je čas priniesť primrosy do miestnosti. Sledujte však teplotu, nemala by presiahnuť 18 stupňov. Postupne začnite zalievať prvosienku a čakať na kvitnutie. Niektoré druhy rastlín začínajú kvitnúť vo februári. Teplotný režim nie vyšší ako + 15 umožňuje predĺžiť obdobie kvitnutia. Vyblednutá prvosienka sa ponechá v miestnosti až do okamihu, keď ju možno zasadiť do záhrady.

Prečítajte si tiež: Prvosienka domáca: domáca starostlivosť. Foto

Teraz to už vieš, ako pestovať prvosienku a nútiť. Postupujte podľa rád v tomto článku a váš byt bude mať vždy kvetinový kútik..