Pokyny, ako vytvoriť kresbu domu vlastnými rukami krok za krokom

Zhromažďovanie informácií a prípravná fáza

Bezplatné výkresy rámových domov sú na internete k dispozícii v hojnom počte. Nehovoríme o súboroch hotovej projektovej dokumentácie, ale o výkresoch súkromných domov, chát na niekoľkých poschodiach s podkrovím a garážou. Výkresom je v tomto prípade niekoľko podobných plánov vnútorného usporiadania, schém umiestnenia komunikácií a orientácie budovy na svetové strany..

Dispozície prvého a druhého poschodia dvojpodlažnej chaty

Aby ste si vytvorili svoj vysnívaný domov, musíte sa zoznámiť s množstvom existujúcich a bezplatných možností plánovania. Ak skôr všetky domy vyzerali jeden druhému a aj naoko by sa dalo povedať, čo a ako sa vo vnútri nachádza, dnes sa všetky stereotypy rúcajú..

Klasický dom so štvorcovým boxom môže ponúkať najrozmanitejšie architektonické riešenia a dizajnové radosti. Práve kvôli tomu, aby ste si pre seba vybrali najlepšiu ponuku na dnešnom trhu, stojí za to si prezrieť viac ako tucet bezplatných projektov, podrobné výkresy a rozloženie súkromných domov..

Výber miesta na stavbu

Po určení hlavného smeru, prípustnej vzdialenosti od veľkého mesta, ako aj prioritných chatových osád, osád, záhradných združení alebo jednoducho pozemkov kategórie IZhS si môžete vybrať najvhodnejšie miesto. Ak je to možné, je lepšie sa bližšie pozrieť na oblasti, ktoré sú dosť ploché a bez výsadieb. Výnimkou môžu byť oblasti v lesoch, obklopené storočnými borovicami. Pred nížinami sa uprednostňuje vrchovina. Dom postavený na vyvýšenine má najlepšie výkonové charakteristiky. Na takom mieste prakticky neexistuje problém s vysokou podzemnou vodou, lepšou výmenou vzduchu a vyššou úrovňou slnečného žiarenia. Navyše z okien takého domu, najmä ak ide o stavbu dvoch alebo troch poschodí, sa otvára krásny výhľad na okolie..

trojpodlažný dom

Pri stavbe domu na kopci bude možné výrazne ušetriť na elektrine a kúrení, pretože takéto usporiadanie, ak je zvolené správne usporiadanie domu, zabezpečí maximálny prienik slnečného svetla do priestorov. Moderné stavebné technológie umožňujú nielen využívať prírodnú energiu na prirodzené osvetlenie obytnej chaty, ale aj akumulovať vyrobené teplo a využívať ho na vykurovanie budovy..

Orientácia chaty na svetové strany

Dispozícia domu bude úplne závisieť od umiestnenia lokality vzhľadom na svetové strany a orientácie samotnej chaty. Čo ešte stojí za pozornosť, je tvar budovy a typ strechy..

plán domu s hosťovskou izbou

Pri stavbe domu so šikmou strechou by mala byť najotvorenejšia fasáda otočená na juh a sklon strechy by mal byť orientovaný na sever. Pri stavbe klasickej sedlovej strechy alebo komplexnej strechy sú možné určité odchýlky od všeobecných odporúčaní. Na mieste musí byť dom umiestnený v severovýchodnej časti. To umožní budove prijať maximálne možné množstvo slnečného svetla, ako aj vytvoriť minimum tieňa v okolitej oblasti. Tento faktor sa v počiatočnom štádiu výstavby len zriedka berie do úvahy a následne spôsobuje mnoho problémov s usporiadaním rekreačnej oblasti, plánovaním lokality a rozvojom krajinného dizajnu. Dispozícia domov je realizovaná tak, že centrálna fasáda je otočená na južnú stranu. Dom môže byť doplnený masívnou verandou, otvorenou verandou alebo terasou. Vďaka svojej slnečnej strane sú ideálnym miestom na relaxáciu vonku..

plán umiestnenia domu na mieste

Keď je vybraný pozemok, bolo určené miesto na stavbu domu a box je orientovaný na svetové strany, môžete zostaviť plán domu. Umiestnenie miestností vo vnútri bude tiež závisieť od základných bodov:

 • Východ a juhovýchod – spálne rodičov a hosťovské izby;
 • Juh a juhovýchod – obývacia izba, detské izby a spálne;
 • Západ a juhozápad – obývacia izba, rodinná izba, jedáleň;
 • Sever – kuchyňa, predsieň, nebytové technické miestnosti, skladové priestory.

Odlišné usporiadanie izieb môže byť spôsobené pravidlami feng shui. Výučba zahŕňa výber umiestnenia miestnosti vo vnútri domu v súlade s charakteristikami majiteľa. Aj keď sa dajú vysledovať aj všeobecné zásady. Dispozícia domu by mala byť postavená tak, aby sa v miestnostiach určených na odpočinok a voľný čas otvoril z okna výhľad na malebnú panorámu..

Môže to byť krásna záhrada, správne vyzdobený dvor a príjemná krajina. Je lepšie vyhnúť sa umiestneniu domu, v ktorom okná zasahujú do prázdneho plotu, prístavieb alebo susedných domov.

Podrobnosti o budúcom rozložení

Predtým, ako začnete navrhovať dom a preniesť svoje nápady na list papiera, musíte sa rozhodnúť pre niektoré nuansy, ktorým bude alebo nebude naša štruktúra zodpovedať. Deje sa to tak, aby počas plánovania architekt neurobil príliš veľa chýb a rozhodol sa pridať napríklad niekoľko ďalších miestností po tom, čo už bola strecha nakreslená..

Plán domu s nápismi.

Aby ste si mohli nakresliť plán domu sami na počítači alebo na papieri, musíte vziať do úvahy nasledujúce nuansy:

 • počet poschodí, ktoré budú v budove;
 • či je potrebná kúpeľňa pre druhé a nasledujúce poschodia;
 • bude pod strechou podkrovie;
 • je v budove garáž;
 • aká by mala byť strecha;
 • koľko miestností bude;
 • bude tam pivnica?.

A to sú len hlavné nuansy, ktorými sa musí architekt riadiť pri plánovaní domu. V budúcnosti môžete mať počas plánovania ďalšie otázky: potrebuje dom balkón, terasu, lodžiu a podobne?.

Na čo sa zamerať pri kreslení

Projekt by sa mal začať kumulatívne s prihliadnutím na všetky inžinierske a konštrukčné vlastnosti domu. Pri stavbe budovy musíte myslieť na možnosti zabezpečenia elektrickej energie, vodovodu a kanalizácie aj pri kúpe pozemku. Aj keď sa vývoj kresieb vykonáva veľmi opatrne, zle informovaná osoba nemusí stále brať do úvahy všetky jemnosti. Z tohto dôvodu môžu počas výstavby nastať nepredvídateľné okolnosti, ktoré stavbu na pomerne významné obdobie spomalia..

Moderná škála stavebných materiálov a dostupné informácie výrazne zjednodušujú prácu súkromným vývojárom. Teraz v sieti môžete ľahko nájsť obrovské množstvo všetkých druhov bezplatných štandardných projektov, odkiaľ je ľahké vybrať si niečo vhodné pre seba.

Zároveň by sa však malo pamätať na to, že nikto nebude poskytovať dobrú a kvalitnú prácu zadarmo na široké použitie. Všetko, čo je prezentované na internete, nie je úplný výsledok, ktorý si vyžaduje veľmi serióznu prácu „urob si sám“..

Pohodlné usporiadanie jednoposchodového domu

zónovanie stránok

Rozloženie prímestskej oblasti

označenie okna

Plány a výkresy obytných budov s rozmermi

suchá skriňaVýkresy drevených toaliet pre letné chaty

evakuačný plán požiaru

Vypracujeme plán lokality alebo spôsob organizácie priestoru

Bez ohľadu na veľkosť stránky musí byť poriadne naplánovaná. Aby bolo priľahlé územie pohodlné na používanie, plánovanie miesta sa vykonáva pred začatím stavby domu a vykonávaním pozemných prác. Prvou fázou je alokácia funkčných oblastí a ich vzájomné umiestnenie. Na diagrame sú malé nezávislé oblasti zvyčajne označené kruhmi a oválmi:

 • Miesto pre obytnú budovu;
 • Garáž alebo parkovisko;

  dispozícia veľkého pozemku

 • Penzión, kúpeľný dom alebo sauna;
 • WC, vonkajšia sprcha, ostatné prístavby;
 • Altánok, rekreačná oblasť;
 • Miesto na pikniky: letná kuchyňa a rôzne nástroje na varenie na otvorenom ohni;
 • Detské ihrisko;
 • Záhradnícka zóna;
 • Prvky dekorácie a krajiny.
  Výber novoročných hier pre školákov s hudbou

Niektoré z funkčných oblastí môžu chýbať, niektoré môžu byť čisto symbolické – všetko je individuálne a je zahrnuté v pláne v súlade s konkrétnymi želaniami klienta. Plánovanie stránok môžete vykonať ručne, alebo na tieto účely môžete použiť bezplatné programy.

schéma územného plánu pozemku

Základným pravidlom pre umiestnenie lokality je udržať maximálnu úroveň slnečného žiarenia a tiež nebrániť výmene vzduchu v danej oblasti. Aby ste to urobili, stojí za to opustiť výstavbu hluchých vysokých múrov a plotov..

Výnimkou môže byť severný a západný smer – odkiaľ najčastejšie fúka silný a studený vietor.

A predtým, ako budete mať letnú kuchyňu, musíte sa rozhodnúť pre veternú ružicu a urobiť to tak, aby sa dym z uhlia a varených jedál nerozšíril po vašom webe, ale okamžite presiahol plot..

Klasický plot a alternatíva

Absencia susedov je zriedkavá. Aj vo vlastnom dome sú možné pomerne blízke kontakty so susednými rodinami. Aj keď je dispozícia domov navrhnutá tak, aby maximalizovala ochranu a súkromie, sme mimo budovy zraniteľní..

dom s klasickým plotom

Budovanie vysokých prázdnych plotov nie je vždy možné a vhodné. Stavebné predpisy napríklad zakazujú inštaláciu plotov nad 1 meter medzi dvoma susednými oblasťami. V takom prípade môžete použiť neškodné, ale veľmi účinné alternatívy. Plot môže byť:

 • prístavby;
 • Zelené priestory;
 • siete a podpery pre popínavé rastliny;
 • záhradné zásteny, pergoly a oblúky.

Ak to orientácia stránky dovoľuje, môžete oplotiť susedov priamo pri dome a umiestniť ich tak, aby zakrývali nádvorie pred zvedavými očami..

Dom s garážou alebo garážou pri dome

Pri výbere projektov súkromných domov stojí za zváženie pešej vzdialenosti od verejnej dopravy a počtu automobilov v rodine. Ak sú v blízkosti zastávky autobusu, v blízkosti je elektrický vlak a neexistuje auto, ktoré sa neočakáva, potom bude stačiť usporiadanie domu bez garáže. Táto možnosť je prijateľnejšia v prípade výstavby vidieckeho domu. Ale aj napriek tomu je potrebné malé parkovisko priamo pred domom. V prípade, že k vám prídu hostia, prineste si stavebný materiál alebo je tu iná potreba auta. Dispozícia domov so vstavanou garážou je vhodnejšia na výstavbu chát, ktoré budú slúžiť na celoročné bývanie. V takom prípade je potrebné vziať do úvahy počet automobilov, aby nedošlo k prekročeniu rozmerov garáže..

dispozícia domu s garážou

Vstavaná garáž môže byť vykurovaná a nevykurovaná miestnosť umiestnená v suteréne alebo na rovnakej úrovni s prvým poschodím budovy. Rôzne projekty poskytujú rôzne možnosti prístupu do priestorov. Do garáže sa dostanete iba z ulice, cez vstupnú bránu a špeciálnu bránu. Dokonalejším riešením je usporiadanie druhého vstupu a výstupu: z garáže môžete ísť priamo do domu a obísť ulicu. Náklady na výstavbu garáže v kombinácii s domom postaveným na rovnakom základe, pod rovnakou strechou a so spoločnými stenami sú oveľa vyššie ako náklady na samostatnú stavbu. Spoľahlivosť, funkčnosť a možnosti jeho použitia však výrazne prevyšujú samostatnú budovu..

dom s garážou

Akákoľvek možnosť umiestnenia garáže vyžaduje malé parkovacie miesto. Je veľmi výhodné nechať auto pred domom a nenaštartovať ho v garáži, ak počas dňa opakovane jazdíte. Tiež vaši priatelia budú využívať parkovisko, keď prídu na návštevu. Parkovisko a garáž by mali byť umiestnené čo najbližšie k bráne. Za ideálny sa považuje priamy vstup, ktorý vylučuje zbytočné manévre na území lokality. Je to pohodlnejšie z hľadiska prevádzky a prospešné z hľadiska využívania územia..

Voľba počtu podlaží domu

Koľko poschodí bude v chate, závisí od túžby majiteľov domov a charakteristík konkrétneho miesta. Všeobecne sa uznáva, že používanie jednoposchodového domu je pohodlnejšie a dvojpodlažná budova je lacnejšia v stavebníctve a ekonomickejšia z hľadiska vykurovania a spotreby energie..

jednopodlažný plán domu

Chata

Odporúča sa postaviť jednopodlažný dom, ak je na stavbu vyhradená veľká a pomerne rovná plocha. V tomto prípade budú náklady na pozemné práce minimálne. Rodiny so staršími ľuďmi a malými deťmi sa v takom dome budú cítiť oveľa pohodlnejšie. Absencia schodov a druhá úroveň robí dom bezpečnejším a pohodlnejším na používanie. Dispozícia domov na jednom poschodí veľkej plochy môže pripomínať starý kaštieľ, alebo môže mať ultramoderný vzhľad. Všetko závisí od tvaru boxu, strechy, exteriéru, použitých materiálov a technológií.

Dvojposchodový dom

Projekty dvojpodlažných domov vám umožňujú vybrať si vhodné vidiecke domy, vytvoriť veľké chaty a nájsť riešenie za prítomnosti malého stavebného pozemku. Plán domu na dvoch poschodiach poskytuje viac príležitostí na umiestnenie technických miestností a používanie architektonických funkčných dekorácií:

 • balkóny;
 • terasy;
 • verandy;
 • arkýře;
 • garáž.

Dispozícia domov na dvoch poschodiach môže spĺňať tie najskromnejšie požiadavky a predstavuje pravidelný box bez kudrliniek, alebo môže ísť o celý palác s komplexnými fasádami a prerušovanými líniami striech..

pôdorys dvojpodlažného domu

Vnútorné usporiadanie domu

Vnútorný priestor domu a všetky miestnosti sú rozdelené na funkčné zóny.

 1. Denná obývacia časť – kuchyňa, jedáleň, obývačka, rodinná izba, pracovňa.
 2. Nočný obývací priestor sú spálne, detské izby, hosťovské izby, šatňa.
 3. Spoločné priestory – vstupná chodba, chodba, chodba, schodiskový priestor, kúpeľne.
 4. Úžitkový blok – sklady, kotolňa, garáž.
 5. Voliteľné vybavenie – telocvičňa, sauna, bazén, kino, hudobná miestnosť atď..

V závislosti od počtu podlaží budovy sa na vnútorný priestor uplatňuje vertikálne a horizontálne zónovanie. Pri stavbe veľmi veľkých domov môže plán chaty zahŕňať oba princípy..

dispozícia 2-podlažnej budovy s rozdelením na zóny

V dvojpodlažných domoch sú tradične na poschodí usporiadané súkromné ​​miestnosti a na poschodí sú spoločné a technické miestnosti. Podľa iných pravidiel je horná časť domu slúžiaca ako léno detí a hostí a rodičovská časť je usporiadaná nižšie. Dispozícia domov na jednom poschodí predpokladá rovnaké členenie, ale používa horizontálnu orientáciu. Obývačky sú umiestnené v jednej časti domu – hlavne na juhu a východe. Spoločné a technické miestnosti sú zoskupené v ďalšej časti domu – severnej a západnej časti. Ak je budova obmedzená svojou malou veľkosťou, potom niektoré miestnosti nemožno osamostatniť, zvýrazniť. Niektoré z nich sú celkom kompatibilné. V jednom priestore napríklad dobre spolupracuje kuchyňa, jedáleň a obývačka. Všetko, čo potrebujete, je vizuálne zónovanie a kompetentné zariadenie.

pôdorys domu z baru 8x12

Veranda alebo terasa: príjemný doplnok vidieckeho domu

Vypracovanie plánu pre dom s terasou alebo verandou nebude oveľa drahšie ako pre obyčajný box bez týchto architektonických štruktúr. Prijateľná bude aj výstavba z hľadiska rozpočtu. Ale výhody a výhody takéhoto doplnku sú masové. V závislosti od toho, kde plán domu poskytuje terasu, budú závisieť aj vnútorné vlastnosti rozloženia..

 1. Veranda môže zdobiť hlavnú fasádu budovy a byť kombinovaná s verandou.
 2. Veranda sa nachádza na bočnej strane obývačky a je z nej samostatný prístup. Na takejto terase môžete vybaviť letnú rekreačnú oblasť, dať hojdacie kreslá alebo jednoducho postaviť konferenčný stolík obklopený prúteným nábytkom..
 3. Terasa z kuchynskej strany je v lete jedinečnou príležitosťou presunúť jedálenský kút pod holým nebom.
  Nový rok 2021 aké zviera. Ako sa pripraviť na stretnutie

Bez ohľadu na umiestnenie bude terasa vždy skvelým miestom na odpočinok v daždivom a nepriaznivom počasí. Môžete tu pohodlne posedieť s priateľmi alebo organizovať voľnočasové aktivity pre deti v zlom počasí.

Jedinou črtou usporiadania domov a terás v miestnych klimatických podmienkach je usporiadanie krytého priestoru s veľkou zasklenou plochou. To vám umožní používať nevykurovanú miestnosť za nepriaznivého počasia, udržiavať dokončovacie materiály v správnej forme dlhšie a chrániť ich pred účinkami zrážok..

Na čo slúži rozloženie s rozmermi??

Dispozícia domu bude zahŕňať niekoľko dosť dôležitých bodov. Predtým, ako porozumiete architektonickým zložitostiam, musíte pochopiť, aký je rozdiel medzi projektom domu – parametre, popisy budúcej stavby a výpočty.

Zahŕňa účtovníctvo stavebných materiálov a priľahlý systém:

 1. Popis architektonických prvkov – kresba budovy, technických miestností, dispozície obytných budov, označenie dverí a okien.
 2. Výpočet základovej konštrukcie, strechy, boxov, ako aj schematické výkresy výkresov s ďalšími poznámkami.
 3. Elektrické zariadenie s podrobným plánom pripojenia domu k elektrickej sieti a schémou zapojenia zásuviek.
 4. Inžinierske služby – plyn, vetranie, septik, kúrenie a vodoinštalácia.

Ako je uvedené vyššie, schematická štruktúra bude zahŕňať plán domu s podkrovím, v ktorom je predpísaná plocha, vnútorné umiestnenie priestorov hlavnej budovy s predpisom dverí, schodísk, priečok a okien v schéme. Ukazuje sa, že v prípade odmietnutia služieb architekta všetky súčasti projektovej dokumentácie padnú na majiteľa nehnuteľnosti. Faktom je, že dispozícia bytu jednoducho nemôže existovať oddelene od plánovaného výpočtu. A napriek tomu, pod vedením projektanta, môže vlastník budovy nakresliť plán sám..

Ako vytvoriť plán koláča vlastnými rukami

Na začatie stavby kaštieľa je potrebné navrhnúť umiestnenie vnútorných miestností a priečok. Výkres plánu musí byť v súlade s technologickým procesom:

 • Výpočet základovej konštrukcie

  Určite všetky požadované rozmery.

 • Označenie osového stredu plných stien.
 • Výkres priečok vnútorného typu všetkých miestností.
 • Vhodne umiestnite dverové a okenné otvory.

Potom nakreslite funkčné štruktúry:

 • Toaleta, WC.
 • Plynové zariadenie.
 • Inštalatérske siete.
 • Vetracie potrubie.
 • Rozpätie schodov (ak sú poskytnuté podľa schémy).
 • Nosné stenové konštrukcie.

Hranice nebytových miestností sú označené bodkovanou čiarou. Výška miestnosti a počet podlaží budú uvedené oddelene. Ďalej je každému jednotlivému objektu priradené číslo, na základe ktorého bude tabuľka vytvorená. Ostatné akcie vykonáva priame architektonické oddelenie.

Schémy obytných budov s plánovaním

Pred výberom príkladu projektu na stavbu na súkromnom pozemku chaty je nevyhnutné rozhodnúť sa, koľko poschodí bude v miestnosti. Od toho bude závisieť oblasť, ako aj rozpočet. Dôležitú úlohu bude tiež hrať účel priestorov. V niektorých prípadoch je stavebná plocha vynikajúcim argumentom pre výstavbu budovy na jednom poschodí..

Projekt domu na jednom poschodí 8 * 8 metrov

Plán bytovej budovy a kresba štruktúry 8 x 8 metrov sú v individuálnej výstavbe a dokonca aj v podmienkach veľmi hustej budovy mimoriadne žiadané. Je to spôsobené ich pomerne nízkymi nákladmi. Plán jednopodlažného domu sa môže líšiť v závislosti od toho, či sú v suteréne, v garáži alebo v podkroví alebo v priestoroch. V prípade potreby môžete zapnúť aj nulové poschodie..

Plán vidieckeho domčeka 9 * 9 metrov

Obmedzený zdroj zeme vám umožňuje umiestniť pomerne veľké chaty s rozmermi 9 * 9 metrov. Projekt takýchto budov je plnohodnotný a je tiež schopný pojať všetky potrebné priestory podľa individuálneho plánu. Stavebná technológia a stavebné materiály môžu byť odlišné. Pri plánovaní je dôležité vziať do úvahy pravidlá rozloženia s podlahou vo forme podkrovia alebo oddelenia na uloženie osobného auta..

Dispozícia domu 10 * 10 metrov

Podobná chata je vhodná pre malé rodiny. Predtým, ako začnete vytvárať rozloženie, musíte vziať do úvahy, ako bude budova na mieste umiestnená, koľko obyvateľov bude žiť. Je mimoriadne dôležité zvážiť druhy vykurovania a zásobovania vodou, ako aj možnosť pridania terás a garážových priestorov. Milovníci veľkých miestností tento plán určite ocenia na 100%. Veľké obdĺžnikové miestnosti budú spĺňať všetky charakteristiky individuálnej súkromnej budovy. Ponúkame vám možnosť pozrieť si videorecenziu rozloženia domu 10 * 10 metrov.

Dvojpodlažný dom + modrotlač

Vývoju dvojpodlažného domu a jeho projektu veľkej veľkosti musí architekt dôverovať. Rozumné umiestnenie miestností zvýši komfort budovy. Vopred je potrebné prediskutovať miesto inštalácie schodiska, ako aj umiestnenie miestnosti vzhľadom na svetlé strany. Kuchynské okná musia nevyhnutne smerovať na juh. Obývaciu izbu je potrebné umiestniť na západ a v spálni bude vždy svetlo, ak bude otočená na východ. Bolo by pekné dať schody zo severnej časti. je potrebné vziať do úvahy aj polohu chaty vzhľadom na ulice. Salóniky a spálne by napríklad mali byť umiestnené ďaleko od hlučných diaľnic. Všetky nuansy môžete prediskutovať s návrhárom.

Výkresy domov z rámu

Výkres rámu zrubového domu obsahuje grafické a textové materiály s modelmi budúcej stavby a ich podrobný popis. Môžete si kúpiť hotový typický projekt alebo si vytvoriť objednávku plánu vidieckeho domu na základe individuálnej požiadavky. Rámová technológia domov, ktoré je možné rýchlo postaviť, pozostáva z dvoch častí – výkresov so schematickým obrazom, ktoré sú dôležité pre stavbu, a tiež architektonického pasu. Popis štruktúry budovy a rozloženie fasádneho bloku, ktoré sú uvedené v pase, sa budú vyžadovať, ak potrebujete predložiť dokumenty úverovej inštitúcii na získanie hypotéky. Výkresy predpisujú všetky veľkosti a usporiadania dokumentov, ktoré sú potrebné na predloženie vládnemu orgánu na potvrdenie stavebného povolenia.

Jednopodlažné projekty súkromných domov

Prezentované ako vidiecke domy a hlavné veľké budovy.

Projekt domu

Projekt jednopodlažného domu s podkrovím

Sú postavené na pomerne priestranných pozemkoch, pretože majú veľké stavebné miesto. Na pohodlný pobyt štvorčlennej rodiny – dvoch detí a dvoch dospelých – stačí dom s rozlohou 120 – 160 metrov štvorcových. A ak k jednopodlažnému domu pridáte garáž a hospodárske budovy, plocha sa výrazne zvýši. A na malej ploche na to všetko jednoducho nemusí byť dostatok miesta..

Výhodou takýchto projektov je absencia schodov v dome, možnosť inštalovať iba jednu kúpeľňu, pohodlie pohybu po jednoúrovňovom priestore. Negatívny – široká zastavaná plocha, potreba starostlivého plánovania na zníženie nevyužitého mŕtveho priestoru.

Prečítajte si tiež Programy pre návrh krajinného dizajnu

Projekty dvojpodlažných chát

Pohodlné, ak potrebujete umiestniť veľkoplošný dom na malý pozemok, ako aj jasné zónovanie priestorov: spálne a rekreačná oblasť sa prenesú do druhého poschodia domu v podkroví, nachádzajú sa technické miestnosti a spoločenské miestnosti na prvom.

Dvojpodlažná chata môže byť postavená z rôznych materiálov. Tu sú tehlové projekty a domy vyrobené z blokov z guľatiny pomocou technológie rámových panelov. Výhodou takéhoto domu je, že náklady na výstavbu a vykurovanie sú lacnejšie ako vykurovanie domu s rovnakým obvodom, ale na jednom poschodí. Mínus dvojpodlažná chata v povinnej prítomnosti schodov v dome. Starším a malým deťom to nielen komplikuje život, ale taktiež zaberá významnú časť využiteľnej plochy..

projekt chaty

Projekt dvojpodlažnej chaty s dispozíciami

Projekt domu

Konečná fáza návrhu. V tejto fáze rozhodujú o tom, aký vzhľad budúci dom získa, ako aj o tom, aká bude vnútorná výzdoba priestorov. Samozrejme, je lepšie, ak je projekt dizajnu premyslený aj vo fáze prípravy hlavného projektu..

projektový projekt vidieckeho domu

Odrody plánov viacpodlažných budov na bývanie

Viacbytové domy a výškové budovy zaujímajú 1. miesto v praxi bytovej výstavby. Je to kvôli túžbe zvýšiť počet obytných priestorov prostredníctvom hustej zástavby na podlahách a zníženia plochy pre výstavbu..

Jednopodlažný dom a kresba plánu s rozmermi sú mimoriadne dôležité (ako posledný bod), pretože v opačnom prípade dôjde k silnému nárastu nákladov na inžinierske siete, vzdialenosť z domova do práce sa zvýši. Výber štruktúry ložiskového typu, objemu stavebného plánovania budovy, ovplyvňuje tvar, účinnosť a štruktúru viacpodlažnej budovy. Domy sa môžu líšiť v architektonických a plánovacích riešeniach a umiestnenie priestorov bude mať veľký význam. Plán budovy pre mnoho bytov môže byť niekoľkých typov.

Najpopulárnejší bol sekčný. Päťposchodové budovy, ktoré boli postavené pred 50 rokmi, sú vynikajúcim príkladom. Dom má schodisko, na ktoré nadväzuje určitý počet bytov. Samotné ihriská sú rôznych tvarov a byty sú ako štúdiové, jednoizbové, dvoj a trojizbové. Toto usporiadanie má spravidla spoločný východ na poschodie a samostatný vchod. Táto možnosť je ekonomická a má tiež vynikajúcu izoláciu bytu. Počet vchodov môže byť 4-12, v samostatnom prípade až 16. Ich počet bude závisieť od:

 • Popis architektonických prvkov

  Developerské pozemky.

 • Štruktúra pôdy.
 • Priania zákazníkov.

Rôzne kryty sekčných panelov sa považujú za bodové. Hovorí sa im aj veža, ktorá môže mať podobný pôdorys ako v prípade sekcií. Existuje však iba jeden vchod, napríklad ak je na stavebný proces vyčlenený malý pozemok, ktorý má zložité reliéfy, bude tento plán vynikajúcou možnosťou. Domy iného typu chodby sa nenachádzajú tak často. Rozdiel tu je v tom, že namiesto schodiska je vybudovaná dlhá chodba, do ktorej pôjdu všetky byty.

Upozorňujeme, že orientácia bytu je tu jednostranná – hlavná nevýhoda tohto usporiadania a izolácia tiež nie je na najvyššej úrovni. Z tohto dôvodu sa podobná schéma zvyčajne nachádza pri výstavbe ubytovní a hotelov..

Domy galerijného typu sú do istej miery podobné chodbovým domom. Každý byt má prístup na galériu pozdĺž pozdĺžnej konštrukčnej steny. Takéto byty, dokonca aj s minimálnou plochou, sú dobre vetrané. Ekonomicky je toto usporiadanie mimoriadne výnosné, pretože umožňuje obsluhu mnohých bytov malým počtom schodísk alebo výťahov. Technologický proces tepelnej izolácie v drsnom miestnom podnebí sa však nie vždy vyznačuje vynikajúcou kvalitou a trvanlivosťou..

Meranie

Akákoľvek fantázia môže čeliť neschopnosti zapadnúť do existujúcich rozmerov bytu. Kompetentné meranie priestorov je preto základom základov budúceho projektu..

Nakreslite alebo vytlačte rozloženie svojho bytu a naznačte na ňom všetky skutočné rozmery vašich priestorov. Označte v pláne komunikáciu, otvory, výšky. Pomocou kompasu označte svetové strany.

Foto: vo veľkom štýle, Tipy, Ekaterina Salamandra, predsedníctvo „Všeobecné námestie“ - fotografia na INMYROOM

Plánujte mierku

Teraz by ste mali nakresliť rozloženie bytu na stupnici, napríklad 1:50. To sa dá urobiť staromódnym spôsobom pomocou pravítok a ceruziek..

A môžete si vytvoriť plán v špeciálnych programoch na počítači, napríklad vo vynikajúcej aplikácii Remplanner, kde môžete zadarmo nakresliť nielen rozloženie, ale aj vytvoriť plnohodnotný dizajnový projekt pre celý byt..

Online plánovač Remplanner

Funkčnosť Remplanneru je pôsobivá: neobmedzený počet možností prestavby a usporiadania nábytku, 3D vizualizácie, výpočtu nákladov na materiál a dokonca aj výpočtu odhadov a rozsahu prác pre staviteľov! Plus bezplatná profesionálna pomoc vo všetkých fázach.

A mimochodom, Remplanner je testovaný a schválený skutočnými inžiniermi a dizajnérmi – môžete si to vyskúšať sami.!

Online plánovač Remplanner

Online plánovač Remplanner

Technická úloha

Referenčný rámec je váš plán ďalšej práce na projekte. V ňom uvediete svoje želania týkajúce sa štýlu, kompozície a obsahu priestorov a ďalšie informácie, ktoré pomôžu urobiť interiér čo najlogickejším a splniť všetky vaše požiadavky..

Okrem textovej časti si vyzdvihnite aj fotografie interiérov, ktorými by ste sa chceli pri práci inšpirovať. To je možné vykonať pred meraním miestnosti..

Predsedníctvo projektového projektu „Obshchaya Ploshad“

Riešenie plánovania

Teraz je načase vziať si plán bytu a pokúsiť sa naň umiestniť svoje želania popísané v referenčných podmienkach. Ak je potrebná prestavba, naučte sa najskôr, ako to urobiť legálne. Vo výsledných miestnostiach označte funkčné oblasti a usporiadajte potrebný nábytok.

Aby ste získali ergonomické usporiadanie, odporúčame vám preštudovať si „Bibliu dizajnérov bytov“ – prácu Petra Neuferta a Ludwiga Neffa „Dizajn a konštrukcia“.

Foto: Rozloženie vo veľkom štýle, Tipy, Ekaterina Salamandra, predsedníctvo „Spoločné námestie“ - fotografia na INMYROOM

Volumetrický model

Je čas premeniť ploché usporiadanie bytu na trojrozmerný model a urobiť si v ňom premyslenú prechádzku! V SketchUp robím takýto model.

Výsledkom je pochopenie toho, ako budú „ploché“ nápady v živote vhodné, porozumenie kompetentnému používaniu rôznych typov dokončovacích materiálov, vypracovanie detailov nábytku a mnoho ďalších. Pre výsledný „rám“ potom budete môcť bez váhania vyzdvihnúť dokončovacie materiály a všetko, čo potrebujete.

Predsedníctvo projektového projektu „Obshchaya Ploshad“

Štylistické riešenie

Pred začatím tejto fázy máte jasné funkčné a ergonomické znalosti o svojom budúcom interiéri. Teraz je načase si znova prečítať zadanie, zrevidovať obrázky inšpiratívnych interiérov a začať s dizajnom v užšom zmysle slova..

Pri výbere dokončovacích materiálov, nábytku, osvetľovacích predmetov, dekoratívnych prvkov nezabudnite na parametre vášho bytu. Nízke stropy, nedostatok prirodzeného svetla a ďalšie faktory môžu zabrániť krásnemu stelesneniu vašich myšlienok. Mimochodom, vybrané materiály sa potom dajú ľahko preložiť do približného rozpočtu na ich nákup..

Predsedníctvo projektového projektu „Obshchaya Ploshad“

Plány

Je čas previesť vaše nápady do kompetentného pracovného plánu na ich implementáciu! Na kópiách rozloženia bytu musíte vytvoriť výkresy na demontáž, inštaláciu, umiestnenie dokončovacích materiálov, označiť body osvetľovacích zariadení, usporiadať zásuvky a vypínače, nakresliť rozloženie dlaždíc v kúpeľniach.

Musíte vytvoriť jasný plán práce, ktorý vám umožní pokojne preložiť proces opravy a byť spokojný s jeho výsledkom. Áno, s pracovnými výkresmi opravy majú svoj koniec!

Foto: Rozloženie vo veľkom štýle, Tipy, Ekaterina Salamandra, predsedníctvo „Spoločné námestie“ - fotografia na INMYROOM