Ako pestovať goji (tibetský čučoriedok) v krajine

Ako pestovať goji (tibetský čučoriedok) v krajine

Goji alebo tibetská čučoriedka je pomerne známa rastlina po celom svete. Plody tohto kríka príjemnej chuti sú považované za takmer univerzálny liek na väčšinu chorôb. Ich obscénne vysoké náklady nezastavia ľudí, ktorí si chcú zlepšiť zdravie alebo pristúpiť k zdravému životnému štýlu..

Veľká podobnosť medzi goji a obyčajnou čučoriedkou naznačuje, že je predsa možné pokúsiť sa tu pestovať tieto bobule. Tibetská čučoriedka je veľmi odolná a nenáročná rastlina. Ľahko toleruje všetky rozmary počasia – teplo, sucho, dážď, mráz. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, prakticky netrpí chorobami a škodcami a môže priniesť veľkú úrodu aj v severnejších oblastiach..

Najväčším a jediným problémom je dopestovať dobré sadenice a zasadiť ich v súlade so všetkými pravidlami a odporúčaniami. Sadenica vypestovaná zo semien vlastnými rukami je oveľa spoľahlivejšia ako tie, ktoré je možné kúpiť v akejkoľvek škôlke..

Pestovanie plodov goji zo semien

Pestovanie plodov goji zo semien

Čerstvo nazbierané semená (z čerstvých bobúľ) sú ideálne, ale v našej oblasti nie sú realistické. Preto na výsadbu goji budete musieť použiť semená zo sušených bobúľ. Ich klíčivosť to výrazne neovplyvní. Pred výsadbou sa semená musia uchovávať najmenej niekoľko hodín v jednom z prípravkov alebo infúzií, ktoré stimulujú rast budúcich rastlín. Na tento účel sú vhodné Epin, Zirkón alebo infúzie podľa ľudových receptov s použitím popola, aloe, medu, zemiakovej šťavy a cibuľových šupiek..

Pôdna zmes na výsadbu semien by mala pozostávať z obyčajnej pôdy (šesťdesiat percent), rašeliny (tridsať percent) a popola (desať percent). Naleje sa do nádoby, urobia sa drážky a vysejú sa semená. Navrch dajte polcentimetrovú rašelinovú vrstvu a zakryte priehľadnou fóliou. Krabica by mala byť v teplej a tmavej miestnosti, kým sa neobjavia prvé výhonky..

Ihneď po objavení sa prvých výhonkov musí byť nádoba prenesená do miestnosti s dobrým osvetlením alebo umiestnená na parapet. Jemné mladé sadenice vyžadujú neustálu údržbu vlhkosti. K tomu pomôže postrek jemným sprejom..

Vyberanie sa vykonáva až po objavení sa celého štvrtého listu. Každá mladá rastlina musí byť transplantovaná do samostatného hlbokého hrnca alebo skla (objem najmenej 500 mililitrov), pretože rastlina má dlhé korene. Toto je potrebné vziať do úvahy pri presádzaní a používať iba metódu prekládky, neoddeľujte hlinenú hrudku od koreňového systému.

Tibetská čučoriedka sa vysádza na otvorenom priestranstve začiatkom leta, keď je pôda už dobre zahriata a nehrozia jej nočné mrazy.

Výsadba goji

Miesto na výsadbu goji je potrebné zvoliť slnečné a bez nebezpečenstva stojatej vody

Miesto na výsadbu goji je potrebné zvoliť slnečné a bez nebezpečenstva stojatej vody, to znamená niekde na malom kopci alebo pahorku. Pre rastlinu je vhodná akákoľvek pôda, ale bude preferovaná zásaditá a kamenistá pôda.

Medzi sadenicami je potrebné nechať vzdialenosť najmenej jeden a pol metra. Hĺbka každého otvoru je 20 centimetrov. Pred vysadením sadenice je potrebné do každej jamky naliať malé množstvo zmesi popola a humusu.

Pri výsadbe veľkých sadeníc goji zakúpených v škôlke by mali byť otvory dvakrát tak hlboké (najmenej 40 centimetrov) a naliať väčšie množstvo živnej zmesi. Na každú rastlinu budete potrebovať jedno vedro rašeliny a kompostu, ako aj drevený popol (asi jednu litrovú nádobu). Voliteľne pridajte superfosfát do pôdy (200 gramov).

Ihneď po výsadbe mladých kríkov sa vykoná bohaté zavlažovanie, mulčovanie pôdy v blízkosti sadenice a inštalácia podpery na viazanie konárov.

Pravidlá starostlivosti o goji

Pravidlá starostlivosti o goji

Polievanie a kŕmenie

Top dressing pre tibetskú čučoriedku sa nevyžaduje a zavlažovanie sa vykonáva iba vo veľmi horúcom počasí a pri dlhej neprítomnosti zrážok – nie viac ako dvakrát za sedem dní. Inokedy nie je potrebné zalievať..

Prerezávanie a tvarovanie kríka

Prerezávanie sa vykonáva na jeseň. K tvorbe kríka dochádza najčastejšie dvoma spôsobmi: vo forme stromu alebo klasickým spôsobom.

Klasické prerezávanie začína od prvého roku života rastliny. Počas prvých troch rokov (každý rok) je potrebné starostlivo preskúmať celú rastlinu a vybrať najsilnejšie a najdlhšie vetvy (môže ich byť asi päť) a všetky ostatné sú bez váhania odrezané. Po troch rokoch na každej takejto vetve musíte nechať jeden (alebo dva) výhonky s priemernou dĺžkou 30-40 centimetrov. V ďalšej sezóne tieto výhonky uvoľnia nové ovocné vetvy, z ktorých tri (najsilnejšie) treba nechať a zvyšok treba odrezať..

Ďalej každý rok prerezávanie ovocných vetiev pokračuje a na každom z nich zostáva najmenej jeden púčik. Takéto pravidelné prerezávanie podporuje vznik mladých výhonkov, ktoré poskytnú očakávanú úrodu..

V jednom stonku môžete vytvoriť krík. Táto metóda sa používa od druhého roku života rastliny. Absolútne všetky vetvy podliehajú prerezaniu, okrem jedného – najsilnejšieho a najdlhšieho. Takéto prerezávanie sa vykonáva pravidelne (každý rok), kým jediná vetva nevyrastie do výšky jeden a pol metra. Na podporu tejto vetvy sa musíte postarať o podporu a podväzok..

Všetky ďalšie prerezávky sa vykonávajú podľa scenára klasickej metódy, aby sa vytvorili ovocné vetvy.

Ďalej každý rok prerezávanie ovocných vetiev pokračuje a na každom z nich zostáva najmenej jeden púčik.

Nezabudnite na útržky „zlepšujúce zdravie“. Rastlinu je potrebné včas zbaviť poškodených a vysušených konárov. Krík nepotrebuje konáre umiestnené vo výške až 40 centimetrov od zeme, ani konáre, ktoré neprinášajú ovocie.

Prístrešok na zimu

Goji je mrazuvzdorná rastlina, ale pri teplotách pod 15 stupňov pod nulou môže uhynúť. Aby ste tomu zabránili, musíte použiť akýkoľvek vhodný krycí materiál (napríklad vrcholy zeleniny, smrekové konáre alebo iné).

Chov goji

Spôsob rozmnožovania výhonkami sa osvedčil ako vynikajúci. V lete je možné mladé vetvičky goji vykopať do samostatnej nádoby a na jeseň už môžu zakoreniť. Takéto výhonky je možné transplantovať na konci budúcej jari..

Video – pestovanie bobúľ goji

Goji Berry (Dereza). RastieGoji Berry (Dereza). Rastie