Ako sa prerezávanie vykonáva na prstenci, na vonkajšom alebo vnútornom púčiku

Ako sa prerezávanie vykonáva na prstenci, na vonkajšom alebo vnútornom púčiku

Stromy, ktoré nie sú každoročne strihané, veľmi rýchlo starnú, čo má za následok stratu výnosu. Len tak je možné strom omladiť a predĺžiť jeho plodnosť. Preto schopnosť prerezávať stromy nie je rozmar, ale zodpovednosť každého záhradníka..

Ale nie všetci záhradníci ovládajú správnu techniku ​​rezu, čo vedie k oslabeniu stromu. Tieto dôsledky sú spojené so stratou výnosu alebo môžu viesť k infekcii stromu rôznymi patogénmi. Na základe toho môžeme dospieť k záveru, že vetvy by mali byť správne orezané..

Môžete použiť dva základné typy orezávania: prstencový a obličkový.

Strihanie „na prsteň“

Strihanie „na prsteň“

Tento typ prerezávania sa používa pri odstraňovaní veľkých konárov. Stáva sa to v prípadoch, keď vetva vyschla, zlomila sa alebo neprináša ovocie. Vetvy sa úplne odstránia, ak sú nedostatočne rozvinuté alebo zakrpatené. Všetky vetvy na ich základni majú sotva znateľné prílivy umiestnené okolo celej vetvy. Tento príliv je schopný veľmi rýchlo generovať nové bunky na reprodukciu. Na tomto mieste sa stopy po píle alebo nožniciach hoja oveľa rýchlejšie. Ak teda treba konáre prerezať, tak iba na jednom mieste.

Plátky by mali byť rovnomerné, bez ďalšieho poranenia miesta rezu, pretože sa uťahujú rýchlejšie.

Aby sa príliv nezranil, technika rezania by mala byť nasledovná, najmä ak je vetva veľká. Na začiatok, ustúpením od prílivu 25-30 cm, vetva je podaná zospodu. Potom sa posunutím píly o 2-3 cm smerom k prstencu vetva konečne odreže. Potom opatrne odrežte výsledný pahýľ pozdĺž hornej časti prstenca.

Nie je dovolené odrezať vetvu spolu s prílivom, pretože to môže viesť k vzniku dutín na strome, rozpadu a úplnému vyschnutiu z tohto miesta alebo k novej zarastenej vetve. Skutočnosť, že nová zarastená vetva neprinesie ovocie, je jednoznačná. Po takom prerezaní môžete v budúcnosti prísť o celý strom, pretože môže ochorieť, najmä pri hubových chorobách..

Ak je ťažké určiť prítomnosť prílivu, potom sa rez urobí približne, ale v určitej vzdialenosti od miesta, z ktorého vetva rastie. V žiadnom prípade by ste nemali odstraňovať vetvu v jednej rovine so základňou. Uistite sa, že ustúpite o 1-2 cm, a potom urobte rez.

Prerezávanie obličiek: vonkajšie alebo vnútorné

Prerezávanie obličiek: vonkajšie alebo vnútorné

Aby sa správne vytvorila koruna stromu, vetvy sa skrátia. V tomto prípade sa prerezávanie vykonáva “obličkou”. V závislosti od smeru ďalšieho rastu sa prerezávanie vykonáva na vnútornom alebo vonkajšom púčiku. Tento typ prerezávania sa používa aj na vytvorenie koruny okrasných kríkov..

Ak chcete korunu zahustiť, nakrájajte ju na vnútornú obličku a ak je zriedenú, potom na vonkajšiu.

Rastliny s riedkou korunou vyžadujú posilnenie stredu. Prerezávanie sa preto vykonáva na vnútornom púčiku, to znamená, že ďalší rast stromu bude smerovať dovnútra koruny. Počas prerezávania by ste mali dodržiavať správnu techniku, tj. Pri odchýlke od obličky asi 5 mm sa urobí šikmý rez. Ak ustúpite viac, potom sa rez bude hojiť dlho, a ak menej, potom existuje možnosť poškodenia obličiek.

Po dokončení strihu musíte venovať pozornosť povahe rezu. Ak je drevo na tomto mieste tmavé alebo začalo tmavnúť, znamená to, že konár je nezdravý a je potrebné ho narezať na čerstvé drevo alebo ho úplne odstrániť.

Po dokončení všetkých akcií na rezanie vetiev by ste mali všetky rezy pokryť farbou špeciálne navrhnutou na tento účel, napríklad „Záhradnícke šťastie“. Niektorí záhradníci na to používajú záhradné ihrisko, aj keď sa odborníci domnievajú, že sa to nedá, pretože miesto rezu „nedýcha“, čo spomaľuje proces hojenia..

Všetky vetvy získané v dôsledku prerezávania sa presunú zo zdravých stromov a spália sa. To umožňuje zničiť väčšinu patogénov a škodcov. Výhody budú dvojaké, pretože popol je možné použiť ako hnojivo..

Ak nie sú skúsenosti s prerezávaním, najmä ovocných stromov, je lepšie to nerobiť bez konzultácie so skúseným záhradníkom. Nesprávne prerezávanie môže viesť k inhibícii rastu stromov a zníženiu plodnosti. Preto, keď začínate orezávať, musíte veľmi dobre premýšľať..

Pokiaľ ide o prerezávanie okrasných kríkov, je tu veľa priestoru na experimentovanie. Kríky sú dosť húževnaté a navyše odrezaná vetva nebude mať žiadny vplyv na jej rast.