Európsky céder

Európsky céder alebo borovica európska

Európsky céder, nazývaný aj borovica obyčajná, patrí do rodiny borovíc. Nachádza sa v južných oblastiach Francúzska, ako aj vo východných oblastiach Álp, Tatier a Karpát. Preferuje stredne vlhkú hlinitú pôdu. Dorastá do výšky 25 metrov a jeho životnosť je od 800 do 1 000 rokov. Medzi borovicami patrí k mrazuvzdorným a je schopný odolávať teplotám až do -43 stupňov. Rastie v nadmorských výškach od 1 500 do 2 000 metrov nad morom, pričom dáva prednosť južným alebo juhovýchodným svahom. Normálny rast vyžaduje prítomnosť potrebnej teploty a vlhkosti, veľa slnečného svetla. V zásade je to rastlina odolná voči suchu, okrem jari, keď potrebuje výdatnú zálievku..

Európsky céder je veľmi podobný sibírskemu cédru, má však nižšiu výšku kmeňa stromu a vyznačuje sa tenkými, ale dlhšími ihlami. Koruna cédrového stromu má široký vajcovitý tvar. Priemer kmeňa môže dosiahnuť 1,5 metra s výškou 10 až 25 metrov. Na začiatku rastu, keď je ešte mladý, má kmeň štíhly tvar, ale ako rastie, ohýba sa a môže mať bizarnú postavu. Spolu s kmeňom sú ohnuté vetvy, na ktorých rastú ihly rozložené vo zväzkoch a s 5 ihlami v každom zväzku dlhom asi 9 centimetrov. Na strome sa okrem ihiel nachádzajú aj šišky, zhruba 8 cm dlhé a 7 cm široké. V šiškách európskeho cédru sú semená. Veľkosť týchto semien sa pohybuje od 8 do 12 mm. Na jeden kilogram ich môže byť až 4 tisíc. Drevo je pokryté sivohnedou kôrou s pubertou a charakteristickými ryhami. Má silný, široko rozšírený koreňový systém, ktorý siaha hlboko do zeme.

V šiškách európskeho cédru sú semená

Drevo z európskeho cédru je široko používané na výrobu remesiel alebo dekoratívnych obkladov obytných priestorov, pretože má veľmi krásny vzor. Jeho drevo je navyše celkom trvanlivé, dokonca aj v porovnaní so sibírskym cédrom. Jeho ročný nárast nie je väčší ako 15-25 cm na výšku a asi 10 cm na šírku.

Európsky céder je široko používaný v záhradníctve. Tieto stromy vyzerajú dobre ako pri skupinovej výsadbe, tak aj pri jednorazovej výsadbe. Súčasne sa dobre hodí k listnatým výsadbám, dobre harmonizuje s kosodrevinou, smrekovcom, dubom, horským popolom. Rastie dobre v blízkosti vodných útvarov. Tento strom sa neodporúča rezať alebo orezávať, ale je možné vytvoriť korunu vylomením rastových púčikov skoro na jar alebo na jeseň. Prípadne aj prerezávanie rastúcich konárov v lete.

Európsky céder nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Najlepšie je kúpiť sadenice v kvetináči, čo umožní zachovanie koreňového systému. Výsledkom je, že rastlina dobre zakorení na novom mieste. Okrem toho, nákupom sadeníc cédrového dreva v črepníku je možné ho presadiť od polovice marca do konca novembra vrátane období uprostred horúčavy. Európsky céder je odolný voči suchu a môže rásť na suchých aj vlhkých pôdach. A iba na jar, počas prebúdzania, vyžaduje hojné zalievanie a časté postreky. Na normálny ďalší rast musíte udržiavať určitú vlhkosť vzduchu a v mladom veku vyžaduje neustále postrekovanie.

Správna výsadba a pestovanie cédru alebo borovice

Pri jeho výsadbe a počas jeho ďalšieho rastu nebude nadbytočné kŕmiť rastlinu. Za týmto účelom sa do pôdy počas výsadby pridáva humus alebo nitroammofoska. V budúcnosti je možné aplikovať hnojivá v malých množstvách: 30-40 gramov na meter štvorcový. Európsky céder nevyžaduje v dospelosti žiadnu dodatočnú zálievku. Počas celého rastu sa okolo koreňového systému vytvára hrubá vrstva steliva spadnutých ihiel. Táto vrstva humusu výborne zadržiava vlhkosť. Je potrebné zabezpečiť, aby táto vrstva nebola silne zhutnená a čas od času ju uvoľniť..

Vylomením ročných porastov je možné spomaliť rast stromu a ďalších výhonkov. Bude teda možné vytvoriť hustejšiu korunu. Napriek tomu, že je rastlina mrazuvzdorná, mladé sadenice je potrebné chrániť pred nízkymi teplotami. Na tento účel sú mladé stromy na zimu pokryté rôznymi vhodnými materiálmi. Po skončení mrazov sú stromy od takejto ochrany oslobodené..

Borovica európska (európsky céder) má viac ako 100 druhov. Medzi týmito druhmi nájdete aj dekoratívne, ktoré záhradníci úspešne používajú na ozdobenie svojich záhradných pozemkov..

Tipy a triky, ako sa starať o céder

Európsky céder dáva hodnotné drevo, jeho semená majú veľmi radi vtáky a hmyz, liečivé prípravky (vitamíny) sa vyrábajú z ihličia a varí sa odvar proti oderu. Drevo má navyše antiseptické vlastnosti a príjemnú vôňu. Remeslá, ako aj nábytok z cédrového dreva, nehnijú a dlho pretrvávajú. V nedávnej minulosti sa z neho vyrábali mliečne vane a mlieko dlho nekyslo. Je potrebné poznamenať, že cédrové drevo je veľmi ľahko spracovateľné..