Žltačka

Žltačka: výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve, liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Žltačka (Erysimum) alebo heirantus je liečivá kvitnúca bylina z čeľade cruciferous, ktorá v rode obsahuje viac ako 250 rôznych druhov a prirodzene sa vyskytuje takmer na každom kontinente. Kultúra je v ľudovom liečiteľstve široko známa pre svoje liečivé vlastnosti a v preklade z gréčtiny znamená „pomôcť“. Každoročná alebo viacročná žltačka sú skutočne účinnými pomocníkmi pri liečbe mnohých chorôb..

Popis bylinkovej žltačky

Rastliny vo svojom prirodzenom prostredí často rastú v horských oblastiach. Pozostávajú z rovnej, svetlo zelenej stonky s mnohými výhonkami, celých podlhovastých listov šťavnatého zeleného odtieňa, racemóznych súkvetí bielych, žltých, purpurových alebo purpurových kvetov a plodov – luskov so semenami. Žltačka je vysoko odolná voči suchu, chorobám, škodcom, je veľmi milujúca svetlo a nenáročná na starostlivosť a pestovanie.

Výsadba žltačky na otvorenom priestranstve

Výsadba žltačky na otvorenom priestranstve

Kde zasadiť žltačku

Miesto, na ktorom sa plánuje výsadba žltačky, musí byť otvorené a slnečné a nesmie byť v nížinách. Rastlina má negatívny postoj k nadmernej vlhkosti a stagnácii vody v pôde. Na jar by sa na ňom nemal ukladať sneh. Pôda by mala mať ľahkú štruktúru, dobrú priepustnosť pre vodu a vzduch, mala by byť úrodná.

Pred sejbou semien a výsadbou sadeníc je potrebné pôdu na mieste vykopať do hĺbky 20-25 cm a pridať do nej kompost alebo zhnitý humus. Každý meter štvorcový pôdy bude vyžadovať 5-6 kg hnojiva. Po vykopaní sa odporúča vyrovnať celý povrch hrabľami..

Najpriaznivejší čas na výsadbu nastáva, keď teplota vzduchu už neklesne pod 15-16 stupňov Celzia. Najčastejšie je to druhá polovica mája..

Ako správne sadiť

Výsev semien sa vykonáva náhodne po celom povrchu kvetinovej záhrady, potom sa nanesie tenká vrstva pôdy a z rozhadzovacej kanvy sa zalieva opatrne. Za priaznivých poveternostných podmienok dôjde k hromadnému vzídeniu sadeníc o 10-15 dní. Po týždni je potrebné sadenice preriediť. Vzdialenosť medzi mladými rastlinami by nemala byť menšia ako 10 cm.

Ak sa ako sadivový materiál používajú sadenice zakúpené alebo pestované nezávisle, potom sa výsadba uskutočňuje v pripravených výsadbových dierach s intervalom 20-30 cm od seba. Vzdialenosť medzi kríkmi sadeníc závisí od odrody a typu žltačky. Ihneď po výsadbe sa odporúča vykonať prvé zvlhčenie pôdy pod rastlinou..

  Dúhovky

Starostlivosť o žltačku v záhrade

Starostlivosť o žltačku v záhrade

Zalievanie

Žltačka nebude potrebovať pravidelnú zálievku. Nadmerná vlhkosť je pre neho oveľa nebezpečnejšia ako nedostatok vlhkosti. Na kvitnúce plodiny spravidla postačujú sezónne zrážky. Pri dlhej absencii dažďa a veľmi vysokých teplotách vzduchu je zálievka stále potrebná. Zavlažovacia voda bude musieť byť usadená a teplá. Môžete použiť vodu, ktorá je v nádobe vonku pod slnkom.

Pôda

Skúsení záhradníci odporúčajú mulčovanie pôdy bezprostredne po vzídení sadeníc alebo po výsadbe sadeníc. Ako mulč je dobré použiť rašelinu alebo akýkoľvek organický materiál. Takáto ochranná vrstva zachráni pestovateľa pred plytvaním časom starostlivosťou o pôdu. Pôda pod mulčom zostane vždy mierne vlhká a ľahká, pre burinu nebude miesto. Pri absencii mulča budete musieť pôdu pravidelne uvoľňovať a neustále sa zaoberať vznikajúcimi burinami.

Top dressing

Doplnkovú výživu vo forme roztoku kompletného minerálneho hnojiva sa odporúča aplikovať raz za sezónu pred začiatkom obdobia kvitnutia. Hnojivo by malo byť určené pre kvitnúce záhradné rastliny.

Prerezávanie

Len čo žltačka – trváca alebo dvojročná rastlina skončí kvitnutie, môžete ju zastrihnúť. Po prerezaní by výška nadzemnej časti nemala presiahnuť 10 cm. Tento postup opäť prispieva k objaveniu sa novej listovej hmoty, ktorá vám umožní obdivovať príjemnú zeleň až do jesene.

Príprava na zimu

Žltačka, bohužiaľ, nie je vybavená vysokou odolnosťou voči chladu a zimnému chladu, vydrží iba malé mrazy – asi dva až tri stupne mrazu. Aby si rastliny dokázali zachovať životaschopnosť až do jari, je potrebné pre ne vybudovať spoľahlivý úkryt. Skladá sa z dvoch častí: desaťcentimetrovej vrstvy mulča (z pilín, suchých listov, ihličia) a smrekových konárov. Na zimu sa odporúča pripraviť sa začiatkom októbra..

Choroby a škodcovia

Žltačka sa nebojí chorôb a škodcov. Škodlivý hmyz ho neobťažuje. Rastlina však môže ochorieť v dôsledku nesprávnej starostlivosti a silného podmáčania pôdy. Bylinná kultúra akéhokoľvek druhu a odrody reaguje negatívne na najmenšie prejavy vlhkosti. Najčastejšie sa objavuje hubová choroba – napríklad biela hrdza alebo koreňová hniloba. Jedným zo znakov ochorenia je výskyt deformovaných výhonkov a vädnutie kultúry. Ihneď po zistení choroby je potrebné prijať naliehavé opatrenia na záchranu celej kvetinovej záhrady, pretože choroba sa veľmi rýchlo šíri do zdravých rastlín. Prvým krokom je odstránenie chorých vzoriek a potom ihneď ošetriť všetky zvyšné kvety a pôdu pod nimi fungicídnym roztokom. Postrek kvitnúcich rastlín, ktoré sa pestujú ako liečivé plodiny, sa odporúča postrekovať bylinnými infúziami (napríklad infúziou prasličky) dvakrát v intervale jedného týždňa..

  Kandyk (erytrónium)

Užitočné vlastnosti žltačky

Užitočné vlastnosti žltačky

Lekárske druhy žltačky (“Leukoevoid”, “Šedá”) obsahujú glykozidy, mastný olej, kyseliny (linolenová, eruková, palmitová). Všetky časti rastliny majú liečivé vlastnosti..

Výhody žltačky

 • Upokojuje nervový systém;
 • Posilňuje srdcový sval;
 • Normalizuje kardiovaskulárnu aktivitu;
 • Zlepšuje bunkovú výživu;
 • Zmierňuje opuch;
 • Zlepšuje krvný obeh;
 • Zjemňuje a zvlhčuje pokožku;
 • Podporuje hojenie rán;
 • Zmierňuje zápal;
 • Má diuretické a antiseptické vlastnosti;
 • Používa sa na liečbu arytmií a anginy pectoris;
 • Zlepšuje stav po infarkte;
 • Používa sa na liečbu srdcových a obličkových vodnatostí;
 • Stimuluje prácu pankreasu.

Ľudové recepty

Tradičná medicína ponúka mnoho receptov na odvary a tinktúry na základe žltačky, ktoré majú pozitívny vplyv na srdce a cievy, a zlepšujú ich priechodnosť. V jednotlivých prípadoch sa odporúča použitie sušenej bylinky v práškovej forme..

Na prípravu vývaru budete potrebovať 250 ml vriacej vody a jednu polievkovú lyžicu surovín. Trvajte na tom 30 minút a vezmite 1 čajovú lyžičku trikrát denne.

Nálev sa pripravuje z jedného pohára vriacej vody a 1/2 čajovej lyžičky suchej bylinky. Trvajte na tom dve hodiny, potom si vezmite polievkovú lyžicu trikrát denne počas dvoch mesiacov. Hotový liek musí byť skladovaný na chladnom mieste..

Kontraindikácie

Žltačka, veľmi cenná liečivá rastlina, má niektoré kontraindikácie. Keďže bylina obsahuje jedovaté látky, môže mať pri ošetrení aj negatívny vplyv. Použitie žltačky je kontraindikované pri ochoreniach ciev sietnice fundusu, pri ateroskleróze a kardioskleróze, ako aj pri zvýšení ľavej komory. Pri takýchto ochoreniach môže byť žltačka škodlivá.

Druhy a odrody žltačky

Druhy a odrody žltačky

Pekná žltačka (Erysimum pulchellum) – vytrvalý druh s priemernou výškou asi 30 cm. Stonky sú rozvetvené, listy sú predĺžené kopijovité s pubertálnym povrchom, kvety sú svetlo žlté.

Heyrantus Cheri alebo Lakfiol (Cheirantus cheiri = Erysimum cheiri) – vždyzelené druhy. Výška – asi 1 m. Kvitne v žltých a oranžových odtieňoch. Zvláštnosťou tohto druhu je jasná príjemná aróma. Najlepšie odrody:

 • Goldkenig – dorastá do 50 cm
 • Tom There – dorastá do 30 cm
 • Badder – dorastá do 30 cm
  Slnečnica

Pallasova žltačka (Erysimum pallasii) – poddimenzované druhy, maximálne 20 cm na výšku. Korene, tmavozelené listy, fialové kvety.

Šíriaca žltačka (Erysimum diffusum) – dvojročný druh s nerozvetveným stonkom viac ako 1 m na výšku, s tmavozelenými celými listovými doskami a súkvetím 3- 6 svetlo žltých kvetov bez arómy.

Allioni žltačka (Erysimum x allionii = Cheiranthus x allionii) – hybridný druh, v kultúre známy od druhej polovice 19. storočia. Priemerná výška je 35-40 cm Listy sú úzke, s hladkým povrchom. Kvetenstvo – husté kefy, voňavé kvety, maľované v žltom alebo zlatom odtieni.

Levkoynská žltačka (Erysimum cheiranthoides) – ročný druh s rozvetveným koreňom, vzpriamenou stonkou s mnohými výhonkami, podlhovastými listami a jasne žltými súkvetiami.

Žltá žltačka (Erysimum flavum = Hesperis flava = Erysimum altaicum var. Baicalense = Erysimum altaicum) – viacročné druhy dosahujúce výšku 1 m. Rastie na kamenistých pôdach, na okrajoch lesov, na suchých lúkach. Kvitne v malých žltých súkvetiach.

Petrovského žltačka (Erysimum perovskianum) Je to ročný druh pôvodom z Afganistanu. Stonka je rozvetvená, listy sú tmavozelené malé, súkvetia sú žlté. Priemerná výška – nie viac ako 40 cm Existuje kompaktná odroda Compactum, ktorá rastie iba do 20 cm.

Žltačka: vlastnosti liečivých bylín (video)

Žltačka &# 128149; (Erysimum &# 127806; cheiranthoides).Žltačka �� (Erysimum �� cheiranthoides).