Voňavý tabak

Voňavý tabak. Pestovanie jednoročnej kvetiny

Každý záhradník sníva o tom, že jeho kvetinová záhrada je úplne harmonická a zároveň priťahuje veľkú pozornosť včiel. Taký kvetinový záhon nemôže existovať bez voňavého tabaku. Je to spôsobené tým, že táto jedinečná rastlina kvitne jemnými kvetmi a aróma je plná vzdušných tónov, pričom nie je bez sofistikovanosti..

Voňavý tabak nájdete v rôznych odrodách, čo znamená, že na jednom záhone sa dá pestovať veľa kvetov, ktoré budú mať originálny tvar a arómu. Stojí za zmienku, že odrody sa líšia farbou kvetenstva alebo dĺžkou stonky.

Ako správne pestovať vonný tabak

Južná Amerika je považovaná za kolísku tejto zaujímavej rastliny. Klíma vlasti je oveľa horúcejšia ako tá naša, preto je voňavý tabak zaradený medzi teplomilné rastliny. V teplých oblastiach môže tabak kvitnúť niekoľko sezón za sebou, pričom oko poteší luxusnými kvetmi. Ak je podnebie chladnejšie, potom taká rastlina trvá iba jednu sezónu. Hlavné obdobie kvitnutia pripadá na jún a trvá do septembra..

Aby kvety jednoročného voňavého tabaku poskytovali príjemné chvíle a aktívne kvitli, musíte poznať niektoré pravidlá starostlivosti o túto rastlinu.

Ako správne pestovať vonný tabak

Pristátie na otvorenom priestranstve. Táto udalosť sa koná na jar a aby sa nezničili budúce kvety, vysadené semená sa vysádzajú na otvorenom priestranstve. Priaznivý mesiac na pestovanie takejto kvetiny možno nazvať koncom februára, začiatkom marca. V tejto dobe je potrebné kúpiť sklenenú nádobu a zasadiť odrody voňavého tabaku, ktoré sa vám páčia. Aby sa semeno vyliahlo rýchlejšie, musíte túto nádobu prikryť polyetylénom alebo tesným vekom..

V miske sa teda časom vytvorí skleníkový efekt, ktorý bude mať pozitívny vplyv na rast. Voňavý tabak má veľmi malé semená, preto sa hrsť vyhodí na povrch a potom sa postrieka vodou z rozprašovača. Kým sa objavia prvé výhonky, malo by to trvať asi dva týždne. Potom sa každý výhonok vysadí do samostatných pohárov. Aby voňavý tabak rástol vo forme kríka, vrcholy sú trhané.

  Metla

Vylodenie sa uskutoční iba vtedy, keď mráz ustúpi a v blízkej budúcnosti sa neočakáva. Je tiež dôležité vedieť, že Zem, dobre zahriata slnkom, ľahšie prijme stromček vonného tabaku. Vzdialenosť medzi sadenicami sa pohybuje minimálne od 20 do 30 centimetrov.

Tipy a triky, ako správne pestovať vonný tabak

Odrody voňavého tabaku sa líšia výškou stonky a delia sa na zakrpatené, nízko rastúce vysoké kríky. Trpasličí tabak dosahuje 30 centimetrov a je rozdrvený na zem, čím získava napodobeninu zeleného koberca.

Požiadavky na pôdu. Pôda pre vonný tabak môže byť úplne ľubovoľná, stojí však za to vziať do úvahy vlastnosti veľkých listov – radi absorbujú vlhkosť. Na aktívny rast a kvitnutie, ako každá iná plodina, potrebuje tabak vzduch, takže uvoľnenie je prioritným krokom v starostlivosti.

Vlhkosť. Vlhkosť je pre vonný tabak najdôležitejšia, najmä ak je leto suché. V tomto prípade je potrebné okrasnú rastlinu zalievať každý deň..

Hnojivá v optimálnom množstve dobre znáša, nemali by ste však byť ani horliví – namiesto kvetov sa môžu dobre vyvíjať listy.

Osvetlenie. Sadenice budú dobre kvitnúť tam, kde nie je miesto pre silný nárazový vietor a nie je ani otvorené páliace slnko. Úplné otvorenie púčikov večer sa považuje za normu. Kvety sú príjemné pre oči celé leto a kvitnutie končí v septembri až októbri. Niekedy môžete nájsť uschnuté a vysušené púčiky – vonný tabak vybledol. Aby ste si mohli aj naďalej užívať nádherný výhľad, musíte odrezať všetky suché púčiky. Jasnejšiu farbu rastlín je možné dosiahnuť ich vysadením na zimu v skleníku. Iba tam je potrebné udržiavať stabilný teplotný režim..

Výsadba a chov voňavého tabaku v záhrade a na balkóne

Reprodukcia. Ak chcete znásobiť voňavý tabak, môžete nielen čakať na semená. Existuje ešte jedna účinná metóda. Aby ste to urobili, vezmite najzdravší krík, na jeseň ho vykopajte zo zeme. Umiestnite ho do kvetináča a nechajte ho doma. Výška voňavého tabaku sa zníži o tretinu a zaleje sa. Je dôležité si uvedomiť, že vonný tabak miluje svetlo, preto by mal byť okenný parapet rozsvietený. Keď príde jar, krík voňavého tabaku sa opäť vysadí do zahriatej pôdy..

  Klinčekový kvet