Výsadba kvetov pre sadenice

Výsadba kvetov pre sadenice. Pestovanie sadeníc kvetov, výsev semien na sadenice

Záhradný pozemok, malá kvetinová záhrada alebo záhon je skvelým miestom na pestovanie rôznych druhov a odrôd bylinných kvitnúcich rastlín. Na tieto účely obyvatelia miest využívajú priestor balkóna, lodžie alebo len okenných parapetov, na ktoré sú umiestnené kontajnery, boxy, hrnce a ďalšie nádoby. Kvety, ktoré sa stanú nádhernou ozdobou a zdrojom dobrej nálady v teplejších mesiacoch (napríklad macešky, petúnie, snapdragony a nechtíky), môže pestovať každý. Bude to vyžadovať trochu úsilia, trpezlivosti a kvalitného osiva..

Druhy kvetinových plodín a dátumy výsadby

Sadenice sa môžu pestovať v zime (január-február) alebo skoro na jar. Čas výsadby semien závisí od odrody a typu rastliny, ako aj od rýchlosti jej rastu a vývoja. Napríklad zimná výsadba sa odporúča pre pomaly rastúce kvety – petúnie, snapdragony, ageratum a portulaku a jarná výsadba pre sladký hrášok a svlačec. Pestovanie sadeníc kvetov môže zaručene získať úžasne krásne a dekoratívne kvetinové kultúry, ktoré vás potešia svojim bujným a voňavým kvitnutím počas celého leta. Hlavná vec je, že sú dodržané základné pravidlá pre výsadbu semien a ďalšiu starostlivosť o sadenice..

Príprava osiva na výsadbu a výber kapacity

Procedúra odporúčaná skúsenými pestovateľmi kvetov – namáčanie semien – sa vykonáva pomocou stimulačných roztokov „Kornevin“ alebo „Heteroauxin“ alebo obyčajnej studenej vody. Semená s tvrdou tvrdou škrupinou musia byť namočené asi jeden deň..

Ako nádobu môžete použiť plastové jednorazové poháre, ktoré sú vhodné na siatie veľkých semien, alebo plytké misky s veľkým priemerom na drobný semenný materiál..

Príprava pôdy

Pôdna zmes na pestovanie sadeníc by mala byť ľahká a dobre priepustná pre vzduch a vodu. Špecializovaný obchod má pôdu pre sadenice, ale môžete si vziať aj bežnú pôdu z parku alebo záhrady. Je pravda, že pred použitím musíte vykonať preventívne opatrenia, ktoré ho vydezinfikujú. Pôdu stačí udržať na horúcej panvici len niekoľko minút..

  Jedlovec

Výsadba semien

Každá kvetinová rastlina má individuálne požiadavky na výsadbu semien a musí byť naštudovaná a dodržaná. Existujú však aj zovšeobecnené pravidlá, ktoré odporúčajú zasiať malé semená na povrch vlhkej pôdy a klíčiť na svetle a zasadiť veľké semená do hĺbky najmenej 1 cm..

Pravidlá starostlivosti o sadenice

Pravidlá starostlivosti o sadenice

Miesto na pestovanie sadeníc by malo byť vo svetlej, slnečnej miestnosti, ale s rozptýleným svetlom..

Teplota vzduchu by mala byť konštantná a nemala by prekročiť interval od 20 do 25 stupňov Celzia. Teploty pod 18-20 stupňov oddialia klíčenie. Priame slnečné svetlo výrazne zvýši teplotu v miestnosti a zníži vlhkosť. To môže viesť k výskytu patogénnych baktérií a nástupu ochorenia..

Vlhkosť pôdy – mierna, bez prebytočnej vlhkosti.

Prístrešok zo skla alebo hustého plastového obalu pomôže vytvoriť potrebné skleníkové podmienky pre klíčenie semien a ďalší rozvoj sadeníc. Na získanie plnohodnotných mladých rastlín potrebujete stabilnú vlhkosť a teplotu vzduchu, ako aj denné vetranie a absenciu studeného prievanu. Počet vetraní by sa mal postupne zvyšovať. Úkryt je možné odstrániť po výskyte 3-4 plnohodnotných listov.

Sadenice sa pravidelne zavlažujú v miernom množstve..

Odporúča sa, aby bolo osvetlenie veľmi jasné, ale priame slnečné svetlo by nemalo zasiahnuť rastliny kvôli riziku obarenia chúlostivých listov.

Prvá transplantácia sa odporúča po vytvorení 2-3 párov plnohodnotných listov na sadeniciach. Aby sa mladé kvetinové plodiny navzájom nerušili, vykonáva sa riedenie. Tento postup je obzvlášť potrebný pre sadenice tých druhov kvetov, v ktorých sú semená veľmi malé a sú vysiate chaoticky. Ideálna vzdialenosť medzi sadenicami po zriedení je najmenej 1-2 cm.

Druhá transplantácia sadeníc sa vykonáva okolo konca mája. V tejto dobe, keď už nastalo teplé počasie a rastliny neohrozujú nočné chladné obdobia so slabými mrazmi, sa sadenice môžu preniesť na otvorené záhony. Silné zdravé sadenice sa zvyčajne rýchlo zakorenia na otvorenom poli a po krátkom čase začnú tešiť svojimi prvými kvitnúcimi púčikmi, jasnou jedinečnou kvetinovou arómou a pestrou paletou farieb a odtieňov.

  Portulaka

Kedy a ako zasiať semená kvetov (video)

Kedy a ako zasiať semená kvetovKedy a ako zasiať semená kvetov