Poľnohospodárska technológia na pestovanie mrkvy v prírodnom poľnohospodárstve

Poľnohospodárska technológia na pestovanie mrkvy v prírodnom poľnohospodárstve

Pestovanie mrkvy na otvorenom priestranstve v záhrade nie je jednoduché a problematické. Najprv musíte kopať hlboko do zeme, zasadiť semená, zaistiť neustále zavlažovanie. Weed niekoľkokrát za sezónu a nezabudnite rednúť.

Technológie agronomického poľnohospodárstva sa neustále vyvíjajú. Rodení farmári dostávajú dobré výnosy mrkvy bez vykopávok a častého polievania. Majú znalosti o príprave, výseve semien, ktoré zaisťujú dobré a rýchle klíčenie. Čo musíte urobiť, aby ste sa vyhli zbytočným nákladom na prácu a pestovali v zemi nádhernú úrodu okopanín?

Čas výsevu mrkvy

Čas výsevu mrkvy

Odrodové semená mrkvy sa líšia z hľadiska kalendárnej zrelosti. Osivový fond je rozdelený do fáz dozrievania:

  • Skoro
  • Stred sezóny
  • Neskoro

Výsadba koreňových plodín postupne v niekoľkých fázach vám umožní získať čerstvé koreňové plodiny bez prerušenia.

Mrkva sa vysieva trikrát za sezónu:

  1. Skoré jarné výsadby. Tradičný dátum výsadby okopanín. Začína sa v apríli od polovice mesiaca a končí začiatkom mája. Na konzumáciu v lete sa používajú semená ranej a strednej sezóny. Tieto koreňové zeleniny nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. V posledných dňoch júna už môžete použiť čerstvú zeleninu. Jesenná mrkva sa zbiera v auguste.
  2. Letné výsadby. Koreňové plodiny sa vysádzajú od začiatku druhej dekády júna. Používajú sa semená strednej a neskorej triedy dozrievania. Prvé mesiace jesene sa mrkva skladuje..
  3. Výsev pred zimou. Výsevné lôžko je lepšie umiestniť na slnečné miesto. Výsev sa vykonáva v októbri po pätnástom a končí začiatkom novembra. Úrodu je možné získať v prvých jarných mesiacoch.

Ako zvýšiť klíčivosť semien mrkvy až o 100%

Takmer každý letný obyvateľ má problémy s klíčením mrkvy. Môžu za to predajcovia, ako aj producenti osiva. Klíčivosť je často nezávislá na kvalite osiva.

Na zaistenie stopercentných priateľských výhonkov je nevyhnutné vykonať prípravu pred sejbou. Semená totiž obsahujú esterové oleje. Zabraňujú prebudeniu v období sucha..

Zbavte sa éterických olejov umývaním semien. Za týmto účelom sa umiestnia do vrecka s gázou alebo tkaninou a ponoria sa do nádoby s vodou. Voda sa musí zahriať na 45-50 stupňov. Vrecko sa intenzívne oplachuje vodou. Semená sa ochladia a znova sa umyjú v studenej vode. Po týchto postupoch je potrebné ich vysušiť položením na handričku. Na zlepšenie účinku je možné tento postup zopakovať. Po dokončení sejby sa získajú dobré výhonky, ktoré sa objavia štvrtý, piaty deň..

  Výsadba cesnaku pred zimou: ako a kedy sadiť cesnak

Príprava záhonov a výsadba semien

Príprava záhonov a výsadba semien

Mrkva potrebuje na dobrý rast pórovitú, voľnú pôdu. Je možné to urobiť bez vykopávania zeme? Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť hrebeň:

Príprava na mulčovanie. Prípravné práce sa vykonávajú na jeseň. Hrebeň pre koreňové plodiny mrkvy je pokrytý: listami, trávou, burinou, vrcholmi strukovín, paradajok, kapusty a uhoriek. Nanesený kryt by mal mať 20 centimetrov. Pred vysadením na jar alebo v lete je mulčovací kryt, zhnitý alebo spečený, vyhrabaný z hrebeňa. Pôda si zachová svoje voľné vlastnosti a vlhkosť.

Riadky sa vyrábajú plochou frézou alebo obyčajnou motykou. Doska široká 10 centimetrov je vtlačená do zeme, aby vytvorila priehlbinu jeden a pol až dva centimetre. Riadok je hojne napojený a trochu zhutnený. To umožní, aby semená neprepadli a nevyklíčili všetky dohromady..

Semená sú chaoticky roztrúsené po výsledných širokých radoch. Navyše sú rovnomerne rozmiestnené, čo sa nedá dosiahnuť pri výseve do úzkej drážky. Ak máte pochybnosti o hustých výhonkoch, mali by ste semená zmiešať s pieskom a zasiať touto zmesou. Na to stačí 1 šálka piesku a polievková lyžica semien..

Semená sú pokryté vrstvou 1 centimeter nie ťažkého, sypkého materiálu. Môže to byť: humus, namočený vermikompost s kokosovým substrátom, kompost. Hrebienok pred klíčením nie je potrebné polievať.

Odstránený mulč sa vráti na svoje miesto a zostane tam, kým semená nevyklíčia. Keď sa objavia koreňové plodiny, rozhrabú sa a odstránia do kompostu alebo sa umiestnia pod kríky bobúľ. Mladá mrkva sa znova mulčí o desať až dvadsať milimetrov s čerstvo pokosenou trávou.

Príprava zeleného hnoja. Prípravné práce hrebeňa sa vykonávajú na jar. Na začiatku jari je horčica vysiata na hrebeň vyhradený pre mrkvu. Výsev sa vykonáva hneď, ako to počasie umožňuje. Prvýkrát v máji sa horčica krája plochým rezačom. Zostáva na hrebeni a je dobre rozliaty prípravkom EM. Tieto lieky sa dajú kúpiť ako Bajkal, Radiance a podobne. Toto riešenie môžete urobiť aj sami. Hrebeň by mal byť pokrytý fóliou blokujúcou svetlo. Nechajte v tejto forme 15-30 dní. Horčica navyše pomôže udržať drôtovce mimo koreňovej zeleniny..

  Topinambur

Výsadba mrkvy sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri použití kompostu..

Príprava priekopy. Práca na príprave priekopy je náročná. Táto metóda vyžaduje kompost. Vykopá sa 30 cm hlboký priekop a kompostuje sa. V tomto prípade musí byť zmiešaný na polovicu s pieskom. Široké brázdy sa pripravujú pomocou dosky. Brázdy sa hojne zalejú, potom sa vysejú semená koreňov. Nad priekopou je potrebné znova položiť kompost a trávu.

Starostlivosť o mrkvovú záhradu

Starostlivosť o mrkvovú záhradu

Koreňová plodina sa zalieva najviac dvakrát v období, keď sú sadenice malé a slabé. Zalievanie sa zastaví s nástupom júla. Zelenine musí byť poskytnutá motivácia ísť hlbšie, aby našla vlhkosť potrebnú na rast. Následne sa starostlivosť o lôžko z mrkvy zníži na jeden postup: pridanie mulča raz týždenne. Pri týždennej aplikácii mulča nepotrebujete zalievať, uvoľňovať a odstraňovať burinu.

V zemi je potrebné kontrolovať prítomnosť vlhkosti a živín a vyhýbať sa prebytku. To umožní koreňovej zelenine vytvárať sa správne, rovnomerne bez rozdvojenia a škaredého tvaru. Je lepšie povoliť pod kŕmenie ako prekrmovanie rastliny. Súčasne by ste nemali často kŕmiť popolom, dusíkatými hnojivami, aplikovať humus, vápno pod okopaniny a vodu. V opačnom prípade sú vytvorené ideálne podmienky na to, aby mrkva rástla po stranách a do šírky, pretože voda zo závlahy a aplikovaného hnojenia je uložená v hornej vrstve zeme..

Mnoho záhradníkov vie, ako chrániť koreňové plodiny pred rôznymi škodcami bez použitia rôznych chemikálií. Existujú osvedčené a jednoduché metódy, ako zabrániť škodcom vo vašej záhrade. Stačí urobiť nasledovné:

  • Vysejte mrkvu po zmiznutí mrkvovej mušky, keď rozkvitne čerešňa.
  • Skoré plodiny mrkvy prikryte netkanou textíliou.
  • Cvičenie zmiešaných plodín (petržlen, cibuľa, iná koreňová zelenina) zamieňa škodcu.
  • Na jeseň vysejte mrkvové hrebene zeleným hnojom.

Zber mrkvy

Mrkva, ako každá iná koreňová zelenina, sa musí zozbierať včas. V prípade skorého zberu riskujeme, že dostaneme nesladenú a nie veľmi chutnú mrkvu. Ak odložíme zber, úroda bude zle skladovaná a poškodená rôznymi škodcami. Na stanovenie času včasného zberu je potrebné vopred vypočítať dátum plánovaného zberu na vrecku osiva. V tomto prípade by sa mal človek riadiť obdobím dozrievania, ktoré je uvedené na vrecku so semenami..

  Príprava semien paradajok na výsadbu sadeníc

Ak sa tašku nepodarilo zachrániť, musíte starostlivo sledovať vrcholy mrkvy. Ak listy začnú tmavnúť, nadobudnú veľké tvary a spodné zožltnú, je čas na zber. Je načase nielen zbierať okopaniny, ale ich aj poslať na dlhodobé skladovanie do pivnice.

Poľnohospodárska technológia na pestovanie mrkvy (video)

mrkva od začiatku do koncamrkva od začiatku do konca