Repa

Vodnica

Rastlina repy (Brassica rapa) je obľúbeným záhradným zástupcom rodiny Cruciferous. Vlasťou zeleniny je západná Ázia. V kultúre je táto rastlina známa asi 4 000 rokov. Starovekí Gréci a Egypťania považovali repu za zeleninu pre chudobných a otrokov, ale počas Rímskej ríše ju konzumovali ľudia zo všetkých oblastí života. V Rusku bola táto koreňová zelenina jednou z najbežnejších a najdôležitejších zeleniny v potrave a len pred niekoľkými storočiami ustúpila zemiakom..

Široká popularita repy nie je spojená len s jej nenáročnosťou pri pestovaní, ale aj s jej výhodami. Zelenina obsahuje vitamíny, minerálne soli, kyseliny a tuky. Vodnica má protizápalové, antibakteriálne a diuretické účinky, ako aj zmierňuje bolesť a uzdravuje rany. Vodnicu je možné konzumovať surovú, dusenú, vyprážanú, pečenú alebo varenú, použitú na plnenie a ako súčasť šalátov. Takéto jedlá zlepšujú chuť do jedla a tiež stimulujú tráviace procesy..

Popis repy

Popis repy

Repa je v tesnom spojení s inými bežnými krížikovitými rastlinami: kaleráb, reďkovka, reďkovka, kapusta, brokolica atď. Táto rastlina je zhrubnutá dužinatá koreňová plodina, z ktorej odchádza veľká listová stonka. Bazálne perovito rezané listy majú dlhé stopky a sú sfarbené do zelena. Tvrdé chĺpky sa nachádzajú na povrchu listov. Na stonke sú sediace vajcovité listy, holé alebo dospievajúce, ktoré môžu mať zúbkované okraje. V prvom roku života repa tvorí iba koreňovú zeleninu, ktorú je možné jesť, a tiež z nej vystupujúci vývod listov. Tvar koreňovej plodiny je plochý, predĺžený alebo okrúhly. V nasledujúcej sezóne rastlina tvorí stonku s listami, na ktorej kvitne kvetenstvo. Jeho tvar sa postupne mení z korymbózy na racemózu. Skladá sa zo žltých kvetov, na mieste ktorých sa potom objavia krátke lusky s červenohnedými semenami okrúhleho nepravidelného tvaru.

Napriek tomu, že všetky korene repy sú považované za jedlé, odrody rastlín sa delia na stolové a krmivové. Posledne menované sú známe ako repa. Ich korene sú najčastejšie predĺžené, zatiaľ čo v jedálňach sú ploché alebo zaoblené. Šalátové formy okrúhlice zahrnujú konzumáciu nielen koreňovej zeleniny, ale aj lístia. V týchto odrodách je jemnejší a chutnejší a obsahuje tiež veľa železa. Chuť koreňovej zeleniny sa môže tiež líšiť. Existujú napríklad rastliny, ktoré nemajú charakteristickú štipľavú chuť a vôňu, ktorú horčicové oleje poskytujú repíku. Príkladom sú japonské odrody šalátov, ktorých dužina je považovaná za sladšiu a krehkejšiu..

REPA – rastúca repka petrovskáREPA - rastúca repka petrovská

Stručné pravidlá pre pestovanie repy

V tabuľke sú uvedené krátke pravidlá pre pestovanie repy na otvorenom poli..

Pristátie na letné použitie sa repa vysieva skoro na jar, bezprostredne po roztopení snehu. Na zachovanie zberu v zime sa výsev vykonáva v júli a začiatkom augusta. Výsev sa niekedy vykonáva pred zimou. Na pestovanie sadeníc sa semená vysievajú od polovice marca a kríky sa v máji presadia do záhrady..
Úroveň osvetlenia Potrebujete svetlé miesto.
Režim zavlažovania Zelenina potrebuje pravidelnú výdatnú zálievku (asi vedro na 1 meter štvorcový pôdy). Zalievanie sa zvyčajne vykonáva 1-2 krát týždenne skoro ráno alebo po západe slnka..
Pôda Najlepšia je ľahká a neutrálna pôda..
Top dressing V období rastu sa repa oplodňuje 1-2 krát organickou hmotou alebo minerálnymi zlúčeninami. Drevený popol funguje tiež dobre.
Reprodukcia Semená.
Škodcovia Krížový hmyz.
Choroby Keela, bakterióza, plesňové choroby.

Pestovanie repy zo semien

Pestovanie repy zo semien

Výsev semien

Načasovanie výsevu repy pre sadenice sa počíta od približného času výsadby do zeme. Semená sa vopred vytriedia, odstránia sa z nich prázdne alebo poškodené, ako aj zdeformované vzorky. Za týmto účelom sa môžu filtrovať ponorením do fyziologického roztoku (5 g soli na 0,1 litra vody). Po premiešaní klíčiace semená klesnú na dno nádoby a ostatné budú plávať.

Vybrané semená sa umyjú a dezinfikujú, takýmito opatreniami sa zabráni vzniku mnohých chorôb. Za týmto účelom sa môžu zahriať v horúcej (asi 52-54 stupňov) vode asi 15 minút a potom sa na niekoľko minút premiestnia do ľadovej vody. Na dezinfekciu je vhodný aj roztok manganistanu draselného, ​​semená sa v ňom držia asi 20 minút.

Po spracovaní sa semená uchovávajú vo vode niekoľko dní, aby mali čas napučať. Súčasne sa odporúča nahradiť vodu čerstvou vodou dvakrát denne. Výsev sa vykonáva v spoločnej nádobe alebo v oddelených rašelinových tabletách. Vopred sa namočia do vody a po zvýšení veľkosti sa tam umiestnia 2-3 semená. Kontajnery s plodinami sú pokryté fóliou a umiestnené na svetlé miesto, kde nespadajú priame lúče. Keď sa objavia sadenice, prístrešok sa odstráni.

Semená repy

Pestovanie repky sadenice

Po vyklíčení sa nádoba s plodinami umiestni do chladného rohu, kde sa uchováva nie viac ako 15 stupňov, ale nie menej ako 5 stupňov. V takýchto podmienkach sa rastliny budú môcť lepšie rozvíjať. Za najlepšie miesto pre tieto sadenice sa zvyčajne považuje zasklený balkón alebo veranda bez mrazu. Ak bola repa husto vysiata do spoločnej nádoby, vo fáze otvárania listov kotyledónu sa sadenice zriedia a odrežú najslabšie výhonky na úrovni zeme. Ich odstránenie môže poškodiť korene zvyšných sadeníc..

Niekoľko týždňov pred výsadbou by ste mali repné sadenice vytvrdnúť. Kontajner s rastlinami sa každý deň vyberá do vzduchu, čím sa postupne zvyšuje doba jeho pobytu na ulici. Do konca tohto obdobia by mali rastliny pokojne zostať jeden deň mimo domu..

Zber sadeníc

Sadenice repy netolerujú presádzanie príliš dobre, a preto sa odporúča pestovať ich v rašelinových nádobách. Tieto kvetináče alebo tablety chránia koreňový systém pred zranením počas transplantácie. Rastliny sa umiestnia do zeme s nimi a udržujú vzdialenosť medzi kríkmi 30 cm.

Výsadba repy na otvorenom priestranstve

Výsadba repy na otvorenom priestranstve

Čas nastúpiť

Okrem metódy sadenice je možné repu pestovať aj priamym výsevom na otvorenom priestranstve. Načasovanie je určené v závislosti od charakteristík podnebia a poveternostných podmienok. Na zber v lete sa repa vyseje do stredného pruhu bližšie ku koncu apríla – začiatkom mája alebo na začiatku leta. Koreňové plodiny vysiate bližšie k júlu sú vhodné nielen na potraviny, ale aj na skladovanie v zime. Presný čas letného výsevu sa vypočíta na základe doby zrenia okopanín, ale v priemere sa vykonáva asi 2,5 mesiaca pred mrazom.

Na odstránenie prvej plodiny o 2-3 týždne skôr ako obvykle sa repa vyseje do záhonov pred zimou. Klíčky sa v tomto prípade tvoria, keď sa vzduch zahreje najmenej na 2-5 stupňov, a v teple (asi 18 stupňov) rýchlo klíčia a aktívne začínajú rásť. Rovnako ako v prípade reďkovky, dlhé denné hodiny v kombinácii s vyššími alebo nižšími teplotami môžu viesť k skorému vytvoreniu stonky s stopkou, takže sa pokúšajú pestovať repu na jar alebo od polovice leta..

Príprava pôdy

Vodnicu je možné pestovať na ľahkých ílovitých pôdach neutrálnej reakcie. Kyslá pôda môže spôsobiť vývoj nebezpečných chorôb sadeníc alebo sadeníc, ako aj ovplyvniť trvanlivosť plodiny. Takúto pôdu je potrebné vopred vápniť..

Aby sa zabránilo prenosu chorôb alebo útokom škodcov, repa by sa nemala vysádzať v záhrade, ktorá sa predtým používala na iné krížovité rastliny. Najlepšia pre túto plodinu je krajina, kde rástli paradajky, uhorky, zemiaky alebo strukoviny. Záhradné lôžko by sa malo vykopať vopred a súčasne do zeme zaviesť potrebné hnojivá. Na 1 štvorcový m pozemku pridajte asi 2,5 kg humusu alebo kompostu, asi 15-20 g doplnkov draslíka a 10-15 g fosfátov a dusíka.

Pravidlá pristátia

Pravidlá výsadby repy

Po príprave sa semená vysejú na lôžka pomocou dvojriadkovej schémy – rastliny sú usporiadané do 2 radov v šachovnicovom vzore. Súčasne zostáva medzi riadkami asi 20 cm.Pred sejbou by mala byť pôda uvoľnená a zvinutá. Potom sa v záhradnom lôžku vytvoria drážky až do hĺbky 2 cm. Na každý centimeter v rade sú umiestnené 2 semená, po ktorých sú drážky zakryté a starostlivo navlhčené. Výsev sa niekedy vykonáva v oddelených jamkách, do ktorých sa umiestnia 2-3 semená a potom sa sadenice zriedia. Semená je možné pre pohodlie tiež zmiešať s pieskom alebo vopred nalepiť na papier – to sa zaobíde bez riedenia. Na urýchlenie klíčenia semien je možné záhradný záhon prikryť fóliou.

Zimný výsev

Ak sa repa vyseje pred zimou, urobí sa to pred nástupom chladného počasia. V zime sú semená vrstvené v prírodných podmienkach a na jar rýchlo a priateľsky klíčia. Výsev pod zimou znamená o niečo hlbšiu hĺbku osiva ako letný alebo jarný výsev. V tomto prípade sú drážky posypané rašelinou alebo pieskom. Aby bolo možné presne určiť plochu plodín na jar po roztopení snehu, musia byť označené okraje lôžok. Po založení snehovej pokrývky sa na tomto mieste vytvorí rovnomerná závej..

Repa starostlivosť

Repa starostlivosť

Pestovanie repy je jednoduchá úloha. Vytvorené sadenice, ak je to potrebné, zriedte, odstráňte najslabšie výhonky a potom posypte pôdu dreveným popolom. Slúži ako hnojivo a pomôže odplašiť jedného z hlavných repných škodcov, krížavú blchu, z plodín. Po popole je pôda mulčovaná senom alebo slamou. Takže výsadba bude musieť byť uvoľnená a napojená o niečo menej často. Spolu s uvoľňovaním je záhradný záhon pravidelne odstraňovaný burinou.

Niekoľko týždňov po prvom riedení by ste mali urobiť druhé. V tomto prípade by medzi kríkmi malo zostať asi 8 cm, aj keď presná vzdialenosť bude závisieť od veľkosti odrody. Ak sú rastliny príliš preplnené, korene sa nebudú môcť vyvinúť do šírky, navyše zahustenie môže viesť k rozvoju chorôb.

Vedľa repy sa odporúča pestovať zástupcov strukovín, ktoré zlepšujú zloženie pôdy, ako aj mrkvu alebo kôpor, ktoré priťahujú užitočný hmyz..

Ak potrebujete získať semená repy, na jar sa na záhradný záhon vysadí koreňová plodina, ktorá sa v zime dobre zachovala a pravidelne zalieva. Keď repa odkvitne a vytvorí struky, je potrebné počkať, kým úplne dozrejú a uschnú, zbierať a sušiť ďalší týždeň. Potom sa semená vyberú zo strukov a skladujú sa na chladnom mieste až do sejby. Ich klíčenie však netrvá dlho..

Zalievanie

Zavlažovanie repy

Vodnica miluje vlahu, preto budete musieť rastliny pravidelne polievať, najmä v období sucha. Úplné vyschnutie pôdy by nemalo byť povolené. Zalievanie sa zvyčajne vykonáva 1-2 krát týždenne. Objem vody zároveň závisí od počasia aj od stupňa vývoja kríkov. Na 1 štvorcový m lôžok pri zalievaní spotrebuje asi 5-10 litrov vody. Nedostatok vlhkosti povedie k zhoršeniu chuti zeleniny, koreňová plodina bude tvrdšia a hrubšia a začne tiež trpko chutiť..

Vodnica bude potrebovať maximálnu vlhkosť v fázach klíčenia, tvorby pravého lístia a vývoja koreňovej plodiny. Keď repa dosiahne svoju optimálnu veľkosť, množstvo vody na zavlažovanie by sa malo znížiť, aby sa zabránilo praskaniu. Už na začiatku tvorby okopanín sa namiesto 5-6 litrov vody použije iba 3-4 litre.

Na zavlažovanie je vhodné skoro ráno alebo po západe slnka. Voda by zároveň nemala byť príliš studená: bráni sa vo veľkej nádobe, kde sa môže za deň zahriať. Mladé rastliny by mali byť napojené z kanvy, ktorá tvorí veľa malých prúdov, pre staršie rastliny je možné použiť hadicu. Kvapkové zavlažovanie sa považuje za najoptimálnejšie..

Top dressing

Ako pestujem repuAko pestujem repu

Rastlina má krátke vegetačné obdobie, preto na výživných pôdach nie je potrebné repné hnojenie. V priemere počas obdobia rastu oplodnite repu nie viac ako niekoľkokrát. Na tento účel môžete použiť komplexnú minerálnu kompozíciu alebo organickú hmotu (ale nie hnoj). Mnoho záhradníkov sa pokúša kŕmiť repu dreveným popolom – takéto hnojenie má dobrý vplyv na vývoj zeleniny. Pri príprave sedačky sa často zavádza do zeme. Za týmto účelom môžete na záhradnej posteli spáliť niekoľko guľatiny a potom rozhádzať ich zuhoľnatené časti na zem a kopať..

Keď repa začne vytvárať pravé listy, rastliny sa môžu hnojiť bylinnou infúziou..

Škodcovia a choroby

Repa škodcovia a choroby

Zástupcovia krížovej rodiny sú zvyčajne postihnutí rovnakými škodcami a chorobami, a preto by sa takéto plodiny nemali pestovať v blízkosti. Tým sa zabráni rýchlemu šíreniu infekcie alebo tvorbe veľkého ohniska poškodenia samotným hmyzom. Medzi hlavných škodcov repy:

 • Kapusta a repa – húsenice týchto motýľov žijú na morskej strane listov, živia sa šťavou a potom sa šíria do susedných rastlín. Teplo a suchý vzduch prispievajú k reprodukcii motýľov;
 • Krížová blcha – malý, často lesklý chrobák, ktorý sa živí lístím a vytvára v ňom otvory;
 • Kapusta letí – larvy týchto škodcov žijú na koreňoch. Z tohto dôvodu rastliny získavajú lila-modrý odtieň a vädnú;
 • Voška – kolónie drobného hmyzu sa objavujú v prvej polovici leta a zvyčajne sa usadzujú na spodnej strane listov.

Vodnica pestovaná z neošetrených semien alebo nesprávne zasadená alebo pestovaná v nevhodnej pôde môže ovplyvniť choroby, ako napríklad:

 • Keela – bežná a nebezpečná choroba krížových koreňov. Korene mladých rastlín sú ohrozené. Rasty, ktoré sa na nich objavujú, vedú k smrti výsadieb. Ochorenie sa považuje za nevyliečiteľné, preto sa odstránia postihnuté kríky a lôžko sa ošetrí bledým roztokom manganistanu draselného. Keela sa zvyčajne vyvíja na zle upravenej kyslej pôde..
 • Bakterióza – nevyliečiteľná choroba. Cievny typ postihuje rastliny po výsadbe v záhrade a slizničný typ – po tvorbe okopanín. Choroba sa prenáša zvyškami rastlín, takže postihnuté kríky sú spálené. Dôležitá je aj kvalita pôdy..
 • Rot – vyvíjať sa na repe, obklopenej burinou, ktoré slúžia ako nosiče patogénov. Typy hniloby sa spravidla vyskytujú na konci leta vo vlhkom počasí. Pri nesprávnom skladovaní majú vplyv aj na okopaniny..
 • Čierna noha – plesňové ochorenie, ktoré zvyčajne postihuje mladé sadenice. Rozvoj uľahčuje vysoká vlhkosť a hustota plodín, ako aj množstvo rastlinných zvyškov..
 • Múčnatka – spravidla poškodzuje mladé rastliny. Na nich sa objaví voľný svetlý kvet. Listy kvôli tomu zožltnú a vyschnú a zber postihnutých kríkov je zle skladovaný.
 • Peronosporóza Je ďalšia hubová choroba, ktorá sa prejavuje vo forme ľahkého kvetu na listoch. Vývoj je vylepšený vo vlhkom počasí.
 • Mozaika – vírusové ochorenie, pri ktorom sa na listoch vytvárajú prstencovité vzory, samotné platne sa stávajú kučeravé a kríky získavajú trpasličí tvar. Choroba sa považuje za nevyliečiteľnú a za jej nositeľa sa považujú škodcovia..

Preventívne opatrenia

Ochrana repy pred chorobami a škodcami

Za najlepšiu ochranu repy pred chorobami a škodcami sa považuje súlad s pravidlami striedania plodín a poľnohospodárskej technológie..

 • Semená sa musia pred sejbou nakladať;
 • Sadenice sa zriedia, aby sa zabránilo zahusteniu;
 • Vodnica je vysadená na záhradnom lôžku, kde boli pestovaní zástupcovia iných rodín. Na pôvodné miesto ho možno vrátiť až po 3-4 rokoch;
 • Včasné odstránenie buriny ochráni pred mnohými problémami;
 • Na jeseň musia byť všetky zvyšky rastlín odstránené a spálené;
 • Po zozbieraní okopanín je záhradný záhon poriadne vykopaný.

Ak nebolo možné vyhnúť sa výskytu chorôb, z lôžok sa odstránia vážne postihnuté vzorky. Zvyšok repy je ošetrený ľudovými prostriedkami alebo fungicídnymi prípravkami pri prvých príznakoch výskytu choroby v záhrade. Odporúča sa tiež použiť najbezpečnejšie tradičné metódy boja proti škodlivému hmyzu. Napríklad použitie odvarov z paradajkových alebo zemiakových vrcholov pomáha mnohým škodcom lístia. Za týmto účelom sa vrchy varia vo vode asi pol hodiny, potom sa výsledný vývar prefiltruje a pridajú sa k nemu 3 diely vody. Na spracovanie sa do zriedenej infúzie pridá malé hoblinky mydla alebo tekuté mydlo.

Vážne poškodenie škodcom bude vyžadovať použitie chemických insekticídov. Používajú sa striktne podľa pokynov, pričom sa dodržiava požadované obdobie pred konzumáciou repy..

Zber a skladovanie repy

Zber a skladovanie repy

Keď sú splnené všetky podmienky na pestovanie repy, poskytne dobrú úrodu. Na dlhodobé skladovanie sa používa iba zelenina vysadená uprostred leta. Tradične sa zbierajú na konci septembra. Ak necháte korene v zemi príliš dlho, repa môže prerásť a stať sa hrubšou a menej chutnou..

Na zber je zvolený jasný a suchý deň. Pri kopaní repy sa pokúšajú nezraniť: poškodená zelenina môže hniť. Vrcholy zozbieraných okopanín sa odrežú a zostane stonka asi 1,5 cm dlhá. Tuhé korene sa tiež odrežú. Vodnica sa očistí od zvyškov zeme a suší sa na tienistom mieste. Vytriedená zelenina sa nejaký čas uchováva pod 10 cm vrstvou slamy zmiešanej s pôdou. Potom sa repa presunie do suterénu alebo pivnice, kde sa uchováva asi +2. Za týmto účelom je zelenina umiestnená do škatúľ s pieskom alebo rašelinovými lupienkami, aby sa navzájom nedotýkali. Takéto podmienky udržia plodinu čerstvú niekoľko mesiacov. Malé množstvo repy môžeme skladovať v chladničke asi mesiac tak, že každú koreňovú zeleninu zabalíme do fólie. V rovnakej forme môže byť plodina uložená na balkóne. Ak necháte repu v teple, bude si môcť udržať svoje vlastnosti iba niekoľko týždňov, potom začne chutiť horko. Na dlhodobé skladovanie je najvhodnejšia koreňová zelenina s priemerom 5 cm. Ak nebolo možné zozbierať úrodu pred mrazom, nebude možné ju dlho konzervovať..

Druhy a odrody repy s fotografiami a názvami

Druhy a odrody repy

Všetky odrody repy sú rozdelené na stolové a krmivo určené pre hospodárske zvieratá. V prvej skupine sa rozlišujú aj rastliny šalátu – môžu jesť nielen okopaniny, ale aj listy. Všetky odrody repy sú tiež rozdelené do skupín podľa načasovania zberu:

 • Skoré dozrievanie – Koreňové plodiny dozrievajú asi 40- 60 dní;
 • Strednodobý – vývoj im trvá asi 60- 90 dní;
 • Neskoro – rastie najmenej 90 dní.

Odrody repy sa môžu líšiť aj v chuti. Medzi najobľúbenejšie:

 • Biela noc – stredne výnosná česká odroda, ktorá tvorí repu s hmotnosťou do 0,5 kg, farba šťavnatej dužiny a samotných koreňov je biela.
 • Snehovo biely – ranne zrejúca mrazuvzdorná rastlina, ktorá dobre rastie na tienistých miestach. Táto odroda je považovaná za odrodu šalátov a jej korene s hmotnosťou až 80 g sú bielej farby a chutnej hustej dužiny..
 • Gejša – skorá zrelá japonská odroda repy kokabu, príbuzná so šalátom. Je to plodná rastlina, ktorá dobre znáša mrazy. Koreňové plodiny sú okrúhle a biele a vážia až 0,2 kg. Postrádajú horko-korenistú chuť charakteristickú pre repu a ich listy je možné použiť do šalátov.
 • Zlatá guľa – nenáročná na starostlivosť a mrazuvzdorná raná odroda. Vodnica je žltá, váži asi 150 g. Ich hustá dužina je šťavnatá a samotná zelenina má tenkú a hladkú šupku..
 • Máj žltozelený – repa so skorým dozrievaním, nevhodná na skladovanie, ale s obzvlášť jemnou dužinou.
 • Petrovskaya 1 – nenáročný stredne skorý repík poskytujúci dobrú úrodu. Mierne sploštené korene sú žltej farby, rovnako ako šťavnaté a sladké mäso.
 • Ranná zrelá fialová – bežná odroda s bielo-purpurovou farbou koreňov, pripomínajúca reďkovku. Sú okrúhle, s hmotnosťou až 90 g a priemerom asi 10 cm. Buničina je zafarbená na bielo.
 • Zafír – odroda je pozoruhodná jemnými jedlými listami.
 • Snehulienka – rýchlo dozrievajúca šalátová repa s vysokým výnosom s malými bielymi koreňmi a okrúhlym tvarom. Hmotnosť takejto repy je len asi 60 g, má tenkú šupku a jemné mäso. Lístie je jedlé.

Vodná odroda PETROVSKAYA 1, opis, pestovateľské skúsenosti.Vodnica PETROVSKAYA 1, popis, pestovateľské skúsenosti.

Medzi ďalšie bežné odrody patria:

 • Vnučka – odroda s mäkkým a sladkým ovocím;
 • Dunyasha – odroda v polovici sezóny so žltými koreňmi, schopná rásť v tieni;
 • Spálený cukor – neobvyklá valcovitá čierna repa s bielym mäsom;
 • Kométa – biela repa neobvyklého tvaru, zahusťujúca zhora nadol;
 • Zdravotná sestra – repa v polovici sezóny so žltým ovocím;
 • Červená čiapočka – odroda strednej sezóny s predĺženými koreňmi, biela v spodnej časti a purpurová v spodnej časti;
 • Koláč – tvorí sploštenú a zaoblenú repu s hmotnosťou až 200 g;
 • Lyra – okrúhle biele repy do hmotnosti 100 g dozrievajú skoro a majú dobrú chuť;
 • mesiac – dozrieva asi 70 dní, hmotnosť žltých zaoblených koreňových plodín dosahuje 240 g;
 • Máj biely – rýchlo tvorí biele ovocie, ale nestojí za to, aby ste ich pestovali na veľké veľkosti, aby nedošlo k zhoršeniu chuti;
 • Obežná dráha – odroda neskorého dozrievania, ktorá vytvára hladké svetlé korene;
 • Sedací vak – okrúhly šalát z repy s hmotnosťou približne 100 g;
 • Ruská veľkosť – zlaté plody dozrievajú asi 2 mesiace, maximálna hmotnosť takejto repy môže byť až 2 kg;
 • Snehová guľa – repa sladká, zrejúca do 6 týždňov;
 • Snehová guľa – repa biela s hmotnosťou do 90 g s jemnou pokožkou;
 • Tokijský kríž -okrúhle a biele repy strednej veľkosti dozrievajú asi 1-1,5 mesiaca;
 • Push push – plochá guľatá zlatá repa do hmotnosti 150 g, vyznačujúca sa vysokou trvanlivosťou;
 • Crunch -odroda odolná voči chorobám, ktorá vytvára ružovo-malinové korene so svetlou špičkou s hmotnosťou do 120 g.