Vnútorná vinič

Vnútorná vinič - domáca starostlivosť. Pestovanie viniča a popínavých rastlín. Popis, druhy. Foto

Takmer každý milovník izbových rastlín má izbovú vinič. Amatérski pestovatelia kvetov sa nemôžu zdržať zavesenia niekoľkých kvetináčov na prázdne steny. Ale nielen steny zdobia popínavé rastliny. Kompozície tiež vyzerajú veľmi originálne, keď sú izbové vinice omotané okolo špeciálnych stojanov. Na to je potrebné rastlinu vytvoriť špeciálnym spôsobom.

Existuje mnoho typov izbových viníc. Ale starajú sa o nich, dodržiavajúc všeobecné univerzálne pravidlá. V niektorých ohľadoch sa líšia od odporúčaní pre pestovanie iných izbových rastlín. Pred kúpou domáceho viniča si preto zistite, ako presne sa oň musíte starať..

Podobné, ale odlišné

Takmer všetky druhy liany pochádzajú z trópov, kde je teplé a vlhké počasie. Rastú intenzívne a tiež sa ľahko rozmnožujú odrezkami. Zakorenenie rastliny je tiež rýchle. Vďaka tejto výhode si také izbové rastliny získali takú obľubu. Napríklad Kvamoklit, ktorý sa nazýva aj cyprusová liana, môže počas vegetačného obdobia vyrásť viac ako 2 m..

Všeobecné vlastnosti viniča sú si navzájom podobné, ale napriek tomu sú tieto rastliny celkom odlišné. Sú pružné, môžu mať bylinkový kmeň a niekedy časom lignifikujú. Existujú aj jednoročné, trvalé izbové vinice. Niektoré druhy sú vždyzelené a niektoré opadavé.

Ale väčšina druhov je vždyzelená, rovnako ako trvalky. Dôvodom je skutočnosť, že na domáce pestovanie boli pôvodne vybrané druhy, ktoré je možné obdivovať počas celého roka a ktoré nie je potrebné každoročne vysádzať. Bylinné druhy sa pestujú v uzavretých priestoroch a na pozemkoch často nájdete vinič s pružnými stonkami alebo tie, ktoré postupom času tuhnú..

Vnútorné vinice sa tiež rozlišujú podľa tried. Separácia prebieha v súlade so spôsobom, akým je rastlina pripevnená k povrchu. Kornelizujúce viniče sa vyznačujú tým, že sú počas rastu pripevnené koreňmi. Rastliny, ktoré sú pripevnené k výhonkom alebo vetvám úponku, sa nazývajú popínavé a tiež úponky. Šikmé vinice budú pripevnené prísavkami.

Najbežnejšou možnosťou medzi kvetinármi je kučeravá. Niekedy je rastlina skrútená tak, že sa obalí okolo dekoratívnej podpery. Výsledkom je špirálovitá rastlina.

Veľmi obľúbené sú kvitnúce odrody ako Ivy, Passionflower, Monstera a ďalšie. Je pozoruhodné, že medzi kaktusmi sú vinice..

Starostlivosť o izbovú vinič doma

Starostlivosť o izbovú vinič doma

Tieto rastliny sú podobné tým, že vyžadujú vysokú vlhkosť a majú radi rozptýlené svetlo. Priame slnko je pre nich nebezpečné. Ak je vzduch suchý, rastlina bude veľmi zúfalá..

  Filodendronové lezenie

Poloha a osvetlenie

Takmer všetky druhy viniča pestované doma dobre rastú v čiastočnom tieni a niekedy dokonca aj v tieni. Niektorí z nich však uprednostňujú jasné svetlo. Spravidla ide o rastliny, ktoré nemajú monochromatické, ale viacfarebné listy. Napríklad Cissus, Ceropegia. Je však dôležité mať na pamäti, že priame lúče svetla sú pre nich stále kontraindikované. Na listoch sa objavia skutočné popáleniny. Je dôležité pravidelne rozbaľovať kvetináč, aby rastlina dostala svetlo zo všetkých strán a rástla a vyvíjala sa rovnomerne. Môže ubytovať Monstera, Cissus alebo Ivy v tmavej miestnosti.

Vinič dobre rastie na čerstvom vzduchu. Je však dôležité mať na pamäti, že koncepty sú pre nich tiež kontraindikované. Ideálne miesto pre takúto rastlinu je preto pod stenou. Tu ho vzdušné prúdy len mierne osviežia, ale nepoškodia.

Teplota

Okrem osvetlenia vnútorných viníc zohrávajú dôležitú úlohu aj ďalšie podmienky. Týmto rastlinám sa darí pri miernych teplotách. Majú radi vysokú vlhkosť, ale miestnosť by mala byť tiež dobre vetraná..

V zime by teplota nemala byť nižšia ako 16 stupňov. Ak je miestnosť chladnejšia, môžete zapnúť ohrievač, ale nemal by byť príliš blízko rastliny. V lete musíte zabezpečiť, aby sa vzduch nezahrial na viac ako 22 stupňov. Ak je príliš horúci, je potrebné postrek. Studená voda zachráni rastlinu pred teplom. V zime bude takýto postrek tiež užitočný, ale voda by mala byť teplejšia..

Zalievanie

Polievanie sa odporúča buď ráno alebo večer.

Polievanie sa odporúča buď ráno alebo večer. Postrek sa vykonáva súčasne. Môžete to urobiť dvakrát denne. Keď je horná vrstva pôdy v kvetináči suchá, rastlinu treba zalievať. Zamokrenie môže byť škodlivé, preto sa musíte uistiť, že vlhkosť pod listami nestagnuje. Tieto rastliny nemožno zalievať studenou vodou. To môže viesť k ochoreniu a rozpadu koreňového systému, čo spôsobí odumretie viniča. Ak žijete v byte s ústredným kúrením a vzduch príliš vysychá, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete musieť pestovania viniča vzdať. Koniec koncov, rastlina v takýchto podmienkach jednoducho vädne. Nebudete ho môcť udržiavať v dobrom stave..

Vlhkosť vzduchu

Spoločným znakom všetkých typov liani je ich láska k zvlhčenému vzduchu. Napokon, ich vlasťou sú trópy. Ako už bolo spomenuté, potrebujú postrek, ale okrem tohto postupu sa odporúča zariadiť aj sprchu. Tento postup sa vykonáva mesačne. Je veľmi ťažké odstrániť usadený prach z listov, takže sa jednoducho umyje vodou. To sa robí nielen pre krásu, ale aj ako profylaxia proti roztočom, ktoré môžu ľahko začať na prašnom viniči. Sprcha pre popínavú rastlinu by mala byť teplá. Tlak vody by však nemal byť príliš intenzívny. Aby sa rastlina nezlomila.

  Epizóda

Pôda

Vinič dobre rastie v úrodnej pôde. Okrem toho by malo byť ľahké, kyslé alebo neutrálne. Odporúča sa zmiešať listovú, trávnatú a humusovú pôdu. Existujú aj hotové zmesi, v ktorých bude domáca vinič veľmi dobre rásť. Napríklad „Cactus Plus“ alebo „Saintpaulia“.

Niektoré druhy viniča rastú takým spôsobom, že je pod nimi veľmi ťažké vidieť zem. Ale všetci milujú voľnú pôdu. Preto sa odporúča uvoľniť ho dlhou palicou..

Top dressing a hnojivá

Aby sa vinič dobre vyvíjal, potrebuje kŕmenie.

Aby sa vinič dobre vyvíjal, potrebuje kŕmenie. Po oplodnení rýchlo rastú, listy sa lepšie vyvíjajú. Ak látky chýbajú, rastlina „plešatá“. Kravský trus je vynikajúce hnojivo. Zriedi sa 1:10. Výborné sú aj minerálne hnojivá..

Prenos

Ak ste si kúpili takú rastlinu v dočasnom kvetináči, máte 2 týždne na jej transplantáciu. Zároveň je dôležité vedieť, že nie je vhodné transplantovať vinič obvyklým spôsobom, ale jednoducho ho preniesť spolu so zemou z hrnca. Pri tejto metóde sa korene nepoškodia. Keďže výhonky sú krehké, musí sa s nimi zaobchádzať opatrne, aby sa nerozbili. Je lepšie požiadať o pomoc druhú osobu..

Tvorenie

Je veľmi dôležité vyformovať rastlinu tak, aby vyzerala esteticky. Prvým krokom je preto nákup podpory. Môže byť v kvetináči alebo na stenu. Samotná rastlina sa zvinie, ale aby bola krásna, budete musieť zasiahnuť. Ak chcete, aby niektoré konáre klíčili, musíte ich pri vrcholovom výhonku zovrieť.

Na vytvorenie jednej vetvy musí byť skrútená a upevnená. Ak sa vinič sám stočí pomocou antén, musí byť proces kontrolovaný a prebytok musí byť odrezaný, aby rast rástol požadovaným smerom..

Prerezávanie

Liany môžu často odhodiť svoje listy a ponechať asi 10 listov iba na konci. To je prípad bylinných druhov na jar. Takúto rastlinu je potrebné omladiť. Za týmto účelom odrežte vrcholovú stonku rastliny a potom ju zakoreňte. A stará rastlina je narezaná asi na polovicu dĺžky. Potom sa začne dobre vetviť. Aby sa zabránilo infekcii, všetok rez je ošetrený manganistanom draselným..

  Hoya (voskový brečtan)

Reprodukcia izbovej vinice

Reprodukcia izbovej vinice

Rezanú stonku môžete vložiť do nádoby s vodou, aby sa objavili korene. Ale Ivy a niektoré ďalšie druhy môžu byť ihneď zasadené do zeme. Pretože majú vzdušné korene.

Aby bolo zakorenenie rýchlejšie, je možné rez spracovať. Existuje špeciálny nástroj – “Kornevin”. Môžete však použiť aj ľudové prostriedky. Napríklad šťava z aloe.

Niekedy sa liany množia pomocou semien. Rastie veľmi dobre zo semien mučenky. Výstrel je veľmi silný. U iných druhov môžu nastať ťažkosti, preto sa neodporúča množiť ich semenami..

Niekedy sa na chov vnútorných viníc používa metóda, ako je rozdelenie kríkov.

Choroby a škodcovia

Takmer všetky choroby, ktorými môže vnútorná vinič ochorieť, sú spôsobené tým, že je narušená vodná bilancia..

Keď liana slabne pred našimi očami, listy jej opadávajú, s najväčšou pravdepodobnosťou jej korene začali hniť. Stáva sa to pri príliš veľkom zalievaní, keď voda v kvetináči neustále stagnuje. Ďalším dôvodom je zmena pH, keď je pôda pre rastlinu príliš kyslá..

Listy ale môžu aj opadať kvôli tomu, že vzduch v byte je príliš suchý. V takom prípade listy pred odpadnutím vyschnú..

Nedostatok vlhkosti vo vzduchu často vedie k tomu, že v rastline začínajú škodcovia. Môžu to byť vošky, drobný hmyz. Často sa objavujú roztoče. Odstránenie týchto škodcov nie je jednoduché. Niekoľkokrát budete musieť postriekať insekticídmi. Výbornými liekmi na to sú Fitoverm a Actellik. Preto je najlepšie vyhnúť sa rozvoju viniča, ako neskôr odstrániť jeho dôsledky..

Ak budete dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o vinič, môžete pestovať vynikajúcu popínavú rastlinu, ktorá sa stane ozdobou bytu a skutočnou pýchou akéhokoľvek kvetinárstva..

Vinič – nenáročné izbové rastliny (video)

Kvetinárstvo – viničKvetinárstvo - vinič