Ako sa zbaviť midges v izbových kvetoch

Ako sa zbaviť midges v izbových kvetoch

Kvetinové midges sú malý hmyz, s ktorým sa stretol takmer každý kvetinár. Na rozdiel od strapiek, vošiek a iného hmyzu nebezpečného pre zdravie rastlín midges síce menej škodí výsadbe, ale zároveň veľmi obťažuje pestovateľov kvetov a naznačuje aj nesprávnu starostlivosť o rastliny..

Prečo sa v kvetoch objavujú midges?

Prečo sa v kvetoch objavujú midges?

Prítomnosť mláďat v kvetináči je dôkazom neviditeľných problémov s domácimi kvetmi. Malí škodcovia začínajú iba za určitých podmienok, čo prispieva k najpohodlnejšej existencii a reprodukcii. Príčinou môžu byť tieto faktory:

 • Nekvalitná pôda. Nezrelé zvyšky rastlín sa stávajú vynikajúcou návnadou pre škodcov, ktorí vstupujú do domu z ulice. Okrem toho môže byť zem pôvodne infikovaná mláďatami, preto by mala byť pôda pred výsadbou dezinfikovaná;
 • Hnilobné procesy môžu byť vyvolané neustálym podmáčaním pôdy, ako aj používaním rôznych potravinových kompozícií ako hnojív – napríklad čierne mušky priťahujú čajové lístky;
 • Nadbytok organických látok v pôde tiež vyvoláva reprodukciu škodcov;
 • Nesprávne zvolená kapacita tiež často spôsobuje choroby koreňového systému: nedostatočne veľká rastlina jednoducho nedokáže zvládnuť veľký objem pôdy, ktorý jej je poskytnutý. Z tohto dôvodu sa v hrnci môžu objaviť aj midges..

Midges na izbových kvetoch. Ako sa s nimi vysporiadať?Midges na izbových kvetoch. Ako sa s nimi vysporiadať?

Sú kvetinové hryzadlá nebezpečné??

Vo väčšine prípadov samotné midges nemajú silný vplyv na domáce kvety, ale rovnako ako ostatní škodcovia sa niekedy môžu stať nosičmi nebezpečných chorôb. Navyše ich prízemné larvy poškodzujú malé korene rastlín. Ak je midges príliš veľa, hrozba výsadby bude rásť spolu s ich počtom, preto by ste im nemali dovoliť množiť sa..

Druhy hmyzu, ktoré žijú v izbových kvetoch

Midges by sa mal odlišovať od iného drobného hmyzu, ktorý sa môže objaviť v rohu s rastlinami, aby sa včas zistilo významnejšie ohrozenie výsadby. Začínajúci milovníci izbových rastlín nie sú vždy schopní na prvý pohľad identifikovať malého škodcu videného v kvetináči a tiež posúdiť stupeň jeho nebezpečenstva pre domáce kvety. Niektoré z najbežnejších drobných hmyzu, ktoré sa môžu objaviť v blízkosti rastlín:

  Sivá hniloba

Nohy

Nohy

Tento podlhovastý hmyz sa nazýva aj podura. Nohy sú malé, bez krídel a majú zvyčajne svetlú alebo hnedastú farbu. Aj keď podury nelietajú a väčšinou sa plazia, sú schopné skákať na krátke vzdialenosti. Takýto hmyz žije v zemi, živí sa mŕtvymi úlomkami rastlín a malými koreňmi. Reprodukciu jarabíc uľahčuje nevysychajúca pôda a veľké množstvo organických látok – môžete si ich všimnúť na povrchu pôdy a počas polievania. Malý počet hmyzu je bezpečný na výsadbu, ale vo veľkom množstve môže napadnúť samotný kvet.

Biele muchy

Biele muchy

Morské mušky majú tiež svetlú farbu, ale ako sa odráža v názve hmyzu, môžu lietať. Ich vzhľad podporuje horúci a suchý vzduch v miestnosti, ako aj zhrubnutie výsadby. Jednotlivec má veľkosť približne 3 mm. Na rozdiel od cukrov predstavujú molice významnú hrozbu pre kvety: živia sa rastlinnými šťavami a môžu viesť k vážnemu oslabeniu alebo vysádzaniu chorôb..

Sciarids

Sciarids

Sú to sciaridové alebo hubové komáre, ktorým sa zvyčajne rozumie slovo „midges“. Tento malý lietajúci hmyz má tmavú farbu, takže je ťažké ho nájsť na povrchu zeme. Mláky si zvyčajne všimnete za letu – sciaridy preliezajúce kvety môžu byť veľmi nepríjemné. Samotný hmyz je pre rastliny prakticky neškodný, ale ich larvy môžu poškodiť korene kvetov..

Ovocné mušky

Ovocné mušky

Ovocné mušky Drosophila sa môžu v lete objaviť v byte, ale domácim kvetinám väčšinou neuškodia, iba otravujú ľudí, ako obyčajné muchy. Tieto muchy sa živia hnijúcou zeleninou alebo ovocím, ako aj sladkosťami, takže zablokovaním prístupu k takýmto výrobkom sa môžete zbaviť hmyzu..

Lacewings

Čipky

Podlhovasté a väčšie čipky s priesvitnými modrozelenými krídlami sú užitočným dravým hmyzom, ktorý sa živí malými škodcami kvetov, a nie samotnými rastlinami.

Thrips

Thrips

Thrips sú jedným z najnebezpečnejších škodcov. Rastlinné šťavy slúžia ako potrava pre tento malý hmyz a najčastejšie žijú z kvetov a pukov. Existuje mnoho druhov strapiek, navyše menia vzhľad v závislosti od štádia vývoja. Prítomnosť škodcov si môžete všimnúť lepkavými hnedými škvrnami na povrchu rastliny. Dospelí majú zvyčajne podlhovasté tmavé telo a je ich možné vidieť aj na listoch. Thrips sa množia veľmi rýchlo, navyše sa môžu presunúť do iných rastlín, takže by sa s nimi malo zaobchádzať čo najrýchlejšie..

  Krížová blcha

Ako sa vysporiadať s midges v kvetoch

Midges vo vnútorných farbách. Ako sa zbaviť mláďat v izbových kvetináčoch. Spôsob, ako sa zbaviť midges.Midges vo vnútorných farbách. Ako sa zbaviť mláďat v izbových kvetináčoch. Spôsob, ako sa zbaviť midges.

Metódy zaobchádzania s mláďatami a iným hmyzom závisia od konkrétneho druhu škodcov nachádzajúcich sa v kvetináči. Proti ischias možno použiť rôzne ľudové prostriedky. Medzi nimi:

 • Síra. Zápalky sú zapichnuté do pôdy so sklopenými hlavami a pravidelne sa vymieňajú. Po chvíli by mali midges zmiznúť;
 • Manganistan draselný. Raz týždenne sa kvety postriekajú svetlo ružovým roztokom;
 • Ash. Kvety a zeminu v kvetináči je možné posypať tabakom alebo dreveným popolom. Midges nemajú radi tieto pachy a nebudú sa množiť v nepríjemnom prostredí;
 • Cesnaková infúzia. Pomôže to vyhnať malých škodcov. Klinčeky sa nastrúhajú a potom sa zalejú vriacou vodou. Po ochladení by mala byť infúzia filtrovaná a potom použitá na postrek kvetov;
 • Slabý roztok dechtového mydla. Ak sa používa na zavlažovanie, takáto sprcha bude pre midges smrteľná.

Po spracovaní je potrebné zaviesť starostlivosť o rastliny, aby sa zabránilo návratu hmyzu. Ak ľudové prostriedky nedávajú požadovaný výsledok, môžete sa uchýliť k insekticídom. Medzi najbežnejšie lieky, ktoré pomáhajú v boji proti komárom a inému škodlivému hmyzu:

 • Aktara – rozpustné činidlo, zalievanie, ktoré uľaví komárom a mnohým nebezpečným škodcom;
 • Actellic – účinný liek so štipľavým zápachom;
 • Inta-vir – jed bez zápachu, ktorý úspešne chráni pred mnohými hmyzmi;
 • Jedák na muchy – špeciálne granulované činidlo pre pôdnych škodcov;
 • Fitoverm – bioprípravok, ktorý pomáha v boji s rôznym hmyzom.

Preventívne opatrenia

Správna starostlivosť o kvety

Najlepším prostriedkom proti midges a springtails rastúcim v problémovej pôde je správna starostlivosť o kvety a súlad so zvláštnosťami ich výsadby a transplantácie. Aby ste predišli výskytu takýchto škodcov vopred, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Je potrebné dodržať plán zavlažovania, kvety navlhčujte iba podľa potreby a nechajte hornú vrstvu pôdy mierne vyschnúť. V zime sa rastliny zvyčajne polievajú menej často ako v lete;
 • Pri výsadbe alebo presádzaní sa odporúča položiť na dno hrnca drenážnu vrstvu – expandovaná hlina, malé kamienky, piesok atď. Je dobré, ak sú na dne nádoby otvory na odtok prebytočnej tekutiny;
 • Pri transplantácii kvetov musíte skontrolovať ich korene a odstrániť poškodené alebo zhnité oblasti;
 • Transplantačný kontajner a samotná pôda sú vopred dezinfikované;
 • V letnom období musia byť na okná nainštalované siete proti komárom, ktoré počas vetrania budú chrániť dom pred nežiaducim hmyzom z ulice;
 • Nemali by ste kŕmiť domáce kvety ľudovými prostriedkami na základe jedla: čajové lístky, bujóny, ovocné šupky atď. Takéto obväzy vyvolávajú výskyt mláďat. To isté platí pre populárne organické doplnky, ako je mulleinový roztok alebo akvarijná voda. Namiesto toho sa pokúšajú použiť špecializované minerálne kompozície;
 • Pôda v kvetináčoch s kvetmi by sa mala pravidelne mierne uvoľňovať, čím by sa zlepšil tok kyslíka do koreňov;
 • Hornú vrstvu pôdy v kvetináči je možné mulčovať malými kamienkami. Takáto vrstva nedovolí, aby midges padli do zeme..
  Choroby a škodcovia ruží. Metódy a prostriedky na liečbu a prevenciu