Ako sa zbaviť mrkvových múch bez chemikálií

Ako sa zbaviť mrkvových múch bez chemikálií

Prečo je mrkvová muška nebezpečná pre zber? Tento malý škodca je schopný zničiť veľké množstvo plodín mrkvy, petržlenu a zeleru. Mrkvová muška začína svoj „temný“ biznis na jar, keď sa povrchová vrstva pôdy zahrieva od slnečných lúčov na zhruba 15 stupňov Celzia. V tejto vrstve čakajú kukly tohto škodcu na chlad. Neboja sa žiadnych mrazov. V tejto dobe sa objavujú mrkvové muchy prvej generácie a len za sezónu sa môžu objaviť dvakrát..

Jarné mušky kladú veľké množstvo vajíčok priamo na spodok stonky mrkvy do troch týždňov od vzídenia. Len za týždeň sa z vajíčok objavia larvy, ktoré sa začnú živiť mladými plodmi mrkvy. Stopy mrkvovej muchy na zeleninových rastlinách sú viditeľné voľným okom, pretože na okopanine sa objavujú početné červie diery a malé diery. Zelené vrcholy zrazu začnú žltnúť a schnúť.

Počas prvého letného mesiaca sa larvy živia zeleninou a čoskoro sa zmenia na kukly, takže po chvíli sa uvoľní druhá generácia škodcov. Stáva sa to zhruba v polovici letnej sezóny. Mrkva dobre prezimuje nielen v posteliach, ale aj v chladných vlhkých pivniciach a pivniciach.

Agrotechnické metódy boja s mrkvou

Agrotechnické metódy boja s mrkvou

Každý má svoje vlastné zraniteľnosti alebo slabosti a mrkvová muška ich má tiež. Je potrebné ich použiť na ochranu zeleninových plodín.

1. Odporúča sa používať zmiešané výsadby – mrkva plus cibuľa. Vôňa cibule vystraší muchu a nebude jesť mrkvu, ktorá rastie v tej istej záhrade s takou nepríjemnou arómou..

2. Kvetinové arómy nechtíka a nechtíka lekárskeho tiež nepáčia. Tieto kvetinové plodiny môžete bezpečne zasadiť do uličiek. Nielenže odplašia škodcu, ale aj vyzdobia letnú chatu..

3. Tento škodca má jednu vlastnosť – mucha neletí vyššie ako 80 centimetrov na výšku. To umožňuje chrániť lôžka mrkvy bez použitia chemikálií. Stačí pokryť pozemok mrkvovými záhonmi po obvode akýmkoľvek ľahkým a priedušným materiálom. Dokonca aj starý tyl bude robiť. Ak sa chcete starať o zeleninu, nezabudnite si nechať príležitosť ísť dovnútra plotu.

  Múčnatka

4. Aby sa mrkvovej muške nevytvorili priaznivé podmienky, ako napríklad tieň a vlhká pôda, odporúča sa mrkvu polievať maximálne raz za týždeň. A je lepšie zasadiť rastliny vo vzdialenosti od seba..

Boj s mrkvou lietať s ľudovými prostriedkami

Boj s mrkvou lietať s ľudovými prostriedkami

Ak si z nejakého dôvodu netrúfate použiť agrotechnické metódy riešenia mrkvovej mušky, vyberte si jednu z ich osvedčených ľudových metód..

1. Prvá metóda bude vyžadovať určité množstvo materiálnych investícií. Hovoríme o použití rôznych biologických produktov. Najčastejšie sa používa liek “Summer resident”, pomocou ktorého sa postrek vykonáva na jar (na začiatku mája) a v lete (v polovici júla). Tento účinný liek je nebezpečný iba pre mrkvové mušky a je absolútne neškodný pre domáce zvieratá, vtáky a ľudí..

2. Ak do vedra so zavlažovacou vodou pridáte 1 polievkovú lyžicu čpavku, rastliny dostanú dusičnaté hnojenie a ochranu pred škodcom. Muška nemá rada zápach čpavku. Toto zalievanie sa vykonáva dvakrát – v máji a júli..

3. Do desaťlitrového vedra s vodou pridajte malé množstvo kuchynskej soli (asi 25-30 gramov). Týmto roztokom musíte polievať mrkvové záhony dvakrát – v prvom a treťom júnovom týždni..

4. Prvé preventívne ošetrenie proti škodcom by sa malo vykonať v počiatočnom štádiu vývoja rastlín. Mladé sadenice s dvoma alebo tromi plnohodnotnými listami počas riedenia musia byť postriekané pripravenou infúziou z cibuľových šupiek alebo vrcholov paradajok (môžete z paliny alebo rebríka).

10 litrov horúcej vody vyžaduje 800 gramov jedného z rastlinných druhov. Infúzia sa uchováva 48 hodín a pred použitím sa filtruje. Bylinky alebo cibuľové šupky, ktoré zostanú po vylisovaní, môžeme medzi záhony rozotrieť s mrkvou..

5. V rovnakom počiatočnom období môžete použiť ďalší nálev na postrek mladých rastlín – na báze citrusových plodov. 500 gramov sušenej pomarančovej (alebo mandarínkovej) kôry by malo byť naliate 5 litrami teplej vody. Tri dni v teplej a tmavej miestnosti – a infúzia je pripravená na použitie.

  Biologické výrobky na ochranu rastlín pred rôznymi chorobami

6. Slabým miestom mrkvovej mušky je negatívna reakcia na drsné arómy. Medzi tieto nepríjemné pachy patrí naftalén. Tablety tohto lieku by mali byť vložené do pollitrových plastových nádob s niekoľkými vyrezanými otvormi, uzavreté vekom a rozložené medzi výsadbami mrkvy. S prvými slnečnými lúčmi sa objaví nepríjemný zápach, ktorý vydesí škodcu.

7. Poprášenie medzier medzi riadkami tiež mnohí záhradníci a záhradkári považujú za účinný nástroj v boji proti mrkvovým muchám. Tento postup sa odporúča vykonať dvakrát (na jar – v máji a v lete – v júli) počas obdobia aktívneho odchodu škodcu. Ako „prášok“ možno použiť mleté ​​korenie (červené alebo čierne), suchú horčicu, tabakový prach. Prípravky sa nalejú do bezprostrednej blízkosti zeleninových plodín. Ich jasná aróma udrží škodcu dokonca aj blízko..

Upozorňujeme, že dodržiavanie pravidiel striedania plodín a spoločnej výsadby stále dáva väčší účinok v boji proti mrkvovej muške..

Liečba mrkvovej muchy (video)

SUPER NÁHRADA MRAKU! DVOJNÁSOBKÁ OCHRANA!SUPER NÁHRADA MRAKU! DVOJNÁSOBKÁ OCHRANA!